Keizer teveel symbool om een probleem te zijn dichtbij Hulp voor Bangladesj bijna veertig miljoen MiniK'iilaar usie ;s) Dmfietser omgekomen Majesteitschennis in surrealistische droomwereld Dansen net zo goed als trimmen 'jiumacher mag nog t eken terugkomen ing" r ï^ngelisch Ontwaken in terkerk te Arnhem inJAPAN^ itis ongefluorideerd ter in Groningen Jofoverval op kapper Koog aan de Zaan Contactraad overleg VVDM herbeginnen Vergaderen JÊFIevohof erfenis slakkengang vissen bedreiging '4/BIjW/KWARTET DINSDAG 8 AUGUSTUS 1972 Binnenland T5/K7 icretaris H. J. L. Vonhoff staat I onwelwillend tegen de gedachte i nog eens Olympische Spelen in rland te houden. Dat zou dan wel «rder wijze dienen te geschieden aks bijvoorbeeld in München. I plaats denkt hij aan het zuidelijk van Flevoland. Hij laat er in |tr geval een onderzoek naar instel - organisatie van de Olympische Spc- is een vele miljarden guldens ver zaak. De voor ogen staande leid' zal daar weinig aan kunnen ideren. Daarvoor wordt een orga- iecomité teveel geperst in het mooier-steeds duurder' streven de internationale sportpotentaten. ichen levert er de kostbare voor in van. De wielerbaan is door de ste eisen van de internationale xfederatie al verouderd voordat er gereden en in de hal waar straks illeybalwedstrijden zullen worden 'erkt. moest de speelvloer tweeën- meter zakken omdat nieuwe rj lijnen een hogere vrije speelruimte n. En zo is er wat München eft nog wel meer te noemen. Het is illusie te denken dat men onder de j ht van de internationale sportlci- uit kan komen. ir het geld, dat de organisatie van ipelen in Nederland zou gaan ver- kunnen betere bestemmingen wor- gevonden. Inplaats van miljarden de kleine elite van topsporters te Wei ren. zouden deze aangewend kun- worden om de op meerdere terrei- nog aanwezige noden te lenigen, n. Jtwas het alleen maar om het grote mo> ek aan gymnastieklokalen en in- fictie-zwembaden op te lossen, waar- W r vele duizenden jonge Nederlanders un al lang toekomende lessen in de imclijke opvoeding kunnen volgen. ?.a8w! KYOTO, Japan, augustus Zijn de Japanners totaal andere mensen dan wij? Dat is natuurlijk een mythe, al zijn de verschillen niet gering. Er zijn allerlei dingen die de reiziger hier opvallen. Wat de mensen betreft, hij moet wel getroffen worden door hun discipline,hun hoffelijkheid, die anders in elkaar zit dan de onze. Toen wij uit Tokyo naar Nagoya ver trokken met de trein, moesten wij geruime tijd wachten op het perron, maar wij hoefden ons niet te verve len, want rondom ons werd een waar ballet van beleefdheid opgevoerd. Aan beide kanten van waar wij stonden hadden zich grote kringen gevormd van zeer keurig en formeel geklede mannen, hoe warm het ook was, die geconcentreerd waren rondom één man in hun midden, van wie ze, bleek weldra, afscheid kwamen ne men. Om de beurt schreden ze schroomvallig maar beslist naar die spil op het veld toe en dan begon over en weer een aantal buigingen vergezeld van enkele woorden. Dat ging eindeloos zo door, tot de trein HAAG Peter Schumacher, •correspondent in Djakarta voor la en Gemeenschappelijke Pers- ord-Ihst heeft alsnog een visum voor 3g t\fe weken gekregen om zijn per- eer plijke bezittingen in Indonesië in [pakken. Sinds het verlopen van ïn M eenjarige verblijfsvergunning in It Schumacher in Singapore ge ld jnd, troui®ens zegsheden in Djakarta heeft Indonesische regering een tele- wefhi gezonden aan haar ambassade in tgen^apore om Schumacher een visum oms-i een geldigheidsduur van twee Beiffen te verstrekken om hem in de igenheid te stellen zijn persoonlij- pezittingen bijeen te garen. Daarna It hij beslist het land uit. Nws VS Wi! €en verslaS8ever !*ncorNHEM De stichting Evangelisch en hvaken (voorzitter ds. H. J. Heg- ind: j adres: Joh. Vermeerstraat 15, Motfiem) houdt donderdag 17 augus- menjin de Westerkerk te Arnjiera 'een waarop wij c.ls kinderen Gods 00 afzonderen ter verootmoediging J. ïlgebed'. Aldus bericht men van de it Paivan deze stichting, welke het 'den van opwekkingssamenkomsten rbereidt. maar éérst een bezin- Fest;sdag wil houden. 0..^bijeenkomst in de Arnhemse Wes- Terk begint 's morgens om. tien de middagbijeenkomst is om e uur, en 's avonds komt men om t uur weer bij elkaar. Het wordt v d- n dag met 'prachtige toespraken 'pv -solo s, uzelf zult degen* zijn die dag, onder de zegen des Heren, een heerlijke dag kunt maken', zo rijft het stichtingsbestuur. Aanwe- zal zijn dr. Bennet, bekend van de ekkingsbeweging in Canada. prof.dr. j.w.schulte nordholt kwam. De betrokkenen werden nu plechtig binnengeleid en verschenen vervolgens, een aan elke kant van ons, voor het raam. Nu boog de hele schare, links en rechts, en klapte in de handen. Vrienden legden ons later uit dat het hier inderdaad ging om afscheid nemende hoge beambten of directeuren van zaken, zeker niet om een ballet. Vormelijk Het Japanse leven lijkt vormelijk in vele opzichten. De mensen kleden zich netjes, ook wanneer ze als toeris ten in bussen rondtrekken, wat ze heel veel doen. De jeugd ontsiert zich niet met lompe truien en broeken zoals in het Westen, maar gaat al even zorgvuldig gekleed. Zoals de kle ding is, zo de omgang, heel beleefd, heel omstandig. Met veel reserve on getwijfeld ook, er is distantie in al dat buigen en glimlachen. Merkwaar dig is eigenlijk dat sommige vormen van hoffelijkheid die wij kennen (of kenden?) ontbreken. Nooit ziet men in de volle bussen en ondergrondse treinen een man opstaan voor een vrouw. Zelfs jonge jongens zitten breeduit terwijl oude dames staan. De vrouw dient, zei een Japanse vriend ons, dat is het oude patroon, zij loopt ook altijd een paar passen achter de man aan. Dat kwam ons dan toch weer bekend voor, op de Veluwe was het vroeger niet anders. Er zijn verschillen en overeenkom sten. Met de mensen van onze eigen soort, bezig met hetzelfde werk, kun nen wij uiterst vrij en hartelijk spre ken. Ik was gewaarschuwd: de Japan ners zijn heel anders dan de Amerika nen, erg gereserveerd, begin niet met voornamen noemen en dergelijke vrij heden, dat appreciëren ze niet. Maar uitgrekend de eerste Japanner die we ontmoetten, die ons van het vlieg veld kwam halen, stelde in de eerste woorden die hij sprak ons voor elkaar maar bij de voornaam te noe men. Het is waar, hij bleef een uit zondering, maar het is ook waar dat in het algemeen er meer gemak in de omgang is dan ik verwachtte, dat men ook openlijk over allerlei zaken kan spreken. Wat ons b.v. bijzonder interesseerde, sinds Wim Kan en Bergamini, was wat de positie van de keizer hier is, hoe er over hem gedacht wordt. Wij sneden het onderwerp voorzichtig aan, bang om een taboe te breken, maar kregen de meest vrijmoedige commentaren te horen, zonder schroom. Gemiddeld kwam het er op neer, zo begrepen we, dat de oudere generatie nog een diepe eerbied heeft voor de monarchale instelling, meer dain persoonlijke aanhankelijkheid, maar dat onder de jongeren en het ging dan wel speciaal over studenten er onverschilligheid en ook wel weerstand tc vinden was tegen de troon en alles wat daar aan vast zat. Maar een probleem, zo werd ons ver zekerd, was het niet, daarvoor was de keizer teveel alleen maar een symbool. Ook de linkse groeperingen liepen er daarom maar omheen, bang om antipathie op te roepen onder de grote loyale meerderheid. Boeiend was de informatie die we kregen over enkele voorbeelden van majesteitsschennis of wat daar dan voor doorging. Al in 1960 publiceerde een populair tijdschrift (er liggen hier in de kiosken net als in het Westen hele ladingen glimmende 'ma gazines' met aantrekkelijke jonge da mes er op) een fantastisch verhaal met de titel: 'een geschiedenis van mooie dromen'. De ik-figuur daarin droomt^? dat hij in het Shibuya-stati- on (een druk station in een volkswijk van Tokyo) uit de trein stappend hoorde dat er een revolutie was uitge broken in het centrum van de stad. Nieuwsgierig volgde hij de optrekken de menigte naar het keizerlijke paleis en kwam net op tijd om te zien hoe de keizer, de keizerin, de kroonprins en de kroonprinses, werden onthoofd. Het hoofd van Zijne Majesteit rolde vrolijk over de grond. Een dergelijke bizarre fantasie werd niet overal gewaardeerd, de directeur van het keizerlijk kabinet kwam met een aanklacht en jonge rechtse patri otten overvielen het huis van de uit gever van het tijdschrift, waarbij ze zijn vrouw deerlijk verwondden en de dienstbode die haar trachtte te be schermen, doodden. De schrijver van het verhaal moest onderduiken om een dergelijk lot te ontkomen en heeft sindsdien onder een boycot van Dc oudere generatie In Japan beeft nog een diepe eerbied voor de monarchale Instelling, meer dan persoonlijke aanhankelijkheid jegens keizer Hirohito. is van recenter datum, doet, zo zegt men, in gestencilde vorm de ronde, omdat geen uitgever er zich aan wa gen wil. Dat is het verhaal 'Keizer Hirohito leeft tweemaal'. Ook daarin gaat het over een revolutie, de keizer wordt door een woedende menigte bedreigd maar beschermd door de bekende schrijver Yukio Mishima (de vermaarde Japanse auteur van zeer rechtse overtuiging die twee jaar gele den op klassiek-Japanse wijze zelf moord pleegde). Mishima daalt met een helicopter neer bij het paleis en ontsnapt met zijn vereerde keizer maar op de vlucht komen zij tezamen om, doordat het vliegtuig tegen de televisie-toren midden in Tokyo aan botst. - v Naar men zegt heeft Mishima dit verhaal van een anonieme schrijver onder ogen gehad, een hailf jaar voor zijn dood, maar het niet ernstig geno men, doch met een glimlach afgedaan. Veel waarde zal men inderdaad aan dit soort schrijfverschijnselen niet moeten toekennen; het moge tekenend zijn tot zij niet al te openbaar kun nen zijn, nog karakteristieker is ei genlijk het feit, dat zij zich afspelen in zo'n surrealistische droomwereld. Keizer en keizerschap zijn mythische grootheden, die geen reële tegenstand ontmoeten, maar op een legendarisch niveau geloofwaardig en ongeloof waardig lijken te zijn. Alsof zij bij dezelfde voorbije wereld behoren als de tempelwachters, de draken, de hei lige formules, dat hele complex van schijn en schoonheid dat hier midden in de moderne, razende wereld nog zijn bestaan rekt, vreemd en eenzaam. De Japanse schrijver Yukio Mishima, die twee jaar geleden op klassiek- Japanse wijze zelfmoord pleegde, speelt een voorname rol in het 'majes- teitsschennende' verhaal 'Keizer Hiro hito leeft tweemaal'. (Bovenstaande foto toont Mishima tijdens een toe spraakenkele minuten later zou hij zelfmoord plegen. de uitgevers geleden, zijn publiciteit was te riskant. Een andere wonderlijke geschiedenis DNINGEN Met ingang van van- g kunnen de inwoners van de ïeenten Groningen, Haren en Eel- gratis ongefluorideerd water ver gen bij het gemeentelijk waterbe- f van Groningen. Op een tweetal iten kunnen belangstellenden fles- jerrycans e.d. aan een speciale )unt met ongefluorideerd water en. Dit water zal alleen aan klein- iruikers, uitsluitend om te gebrui- als drinkwater en voor het berei- van eten en dranken worden strekt. iJOG AAN DE ZAAN Twee man hebben gistermiddag oen roofo- 'al gepleegd in de kapperszaak ex sigarenwinkel van de lieer A. der Lingen in Koog aan de Zaan. hebben de geldlade meegenomen, iveel er in zat is nog niet bekend, overvallers dreigden met messen .sloegen iemand in de zaak neer. ïlaat zijn vermoedelijk met een auto VDJ kome'1- een correspondent NLO De 66-jarige J. Jansen uit peek in de Limburgse gemeente er.sum is bij een verkeersongeluk gekomen. Hij werd met zijn imfiets op de rijksweg Venlo-Nij- ;en door een personenauto pe- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM/UTRECHT De Nederlandse politieke jongeren- contactraad (NPJCR) wil dat de demissionaire minister De Kos ter (defensie) de schorsing van 't georganiseerde overleg met de VVDM onmiddellijk opheft. In een verklaring noemt het samen werkingsorgaan van Arjos. FJG, Fe deratie KVPJG/CHJO, PPR en PSP- jongeren de schorsing 'strijdig met de bevordering van de politieke partici patie van jongeren, die onder meer gekenmerkt wordt door de indiening van het wetsontwerp ter verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd.' Het hoofdbestuur van de WDM hoopt op korte termijn met de heer De Koster van gedachten te kunnen wisselen over de anti-groetactie en de gevolgen daarvan. Gewacht wordt op een reactie van het ministerie op een schriftelijk verzoek van het VVDM- hoofdbestuur om een persoonlijk on derhoud met de minister. Dat verzoek werd twee weken geleden gedaan, dus ongeveer een week voordat de actie werd gehouden. Het stond ook los van die actie; een dergelijk gesprek is gebruikelijk na de verkiezing van een nieuwe voorzitter, in dit geval Kees Beemsterboer. Het hoofdbestuur heeft nog niet gere ageerd op de brief van de heer De Koster waarin de WDM van de schorsing van het overleg op de hoog te werd gesteld. Het wil, alvorens te reageren, de 'basis' raadplegen. Dat gebeurt op 16 augustus, tijdens de maandelijkse hearing van de afde lingsbesturen. De kwestie of de VVDM niet een bescheidener gebruik moet maken van de faciliteiten van het ministerie van defensie, is opnieuw actueel gewor den, nu de heer De Koster er in zijn ADVERTENTIE njn at fjgfjjy Minister De Koster brief op gezinspeeld beeft, dat deze de WDM ontnomen zouden kunnen wor den. Binnen de WDM wordt over die door sommigen te afhankelijk geachte positie al geruime tijd gediscussieerd. Een hoofdbestuurslid van de WDM zei ons gistermiddag desgevraagd dat de vereniging op het ogenblik nauwe lijks buiten die ministeriële facilitei ten kan. Noch op het gebied van de contributie-inning, noch op dat van de huisvesting kan de WDM zich volgens deze woordvoerder onafhanke lijker opstellen. De contributie wordt maandelijks op de wedde ingehouden en volgens de WDM-bestuurder is er 'geen alterna tief systeem dat even waterdicht is.' De vereniging zou ook over onvol doende geldmiddelen beschikken om naar huisvesting buiten de Utrechtse Hojel-kazerne te kunnen omzien. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Nederlandse re gering, die achtereenvolgens 18 miljoen, 16 miljoen en 5,6 miljoen gulden aan hulp voor Bangladesj beschikbaar heeft gesteld, heeft er in verschillende internationale be sprekingen op aangedrongen dat naar een vorm van internationale samenwerking bij de hulpverlening aan Bangladesj moet worden ge streefd, zo vermeldt 'Internationale Samenwerking'. Dit veertiendaags orgaan vermeldt voorts, dat de eerste schenking van 18 miljoen gulden besteed zal wor den voor de aanschaf van enige Nederlandse vliegtuigen en voor herstel van de baggervloot. Het onderhoud van vliegtuigen en van baggermaterieel was reeds inge steld op Nederlands materiaal, dat ln het oude Oost-Pakistan werd gebruikt. 'Bangladesj ls onlangs tot 'concen- tratieland' gekozen van het Neder landse hulpverleningsbeleid. Een meerjarige leningsprogrammering aan het land is echter nog niet mogelijk, want daartoe moet wor den afgewacht hoe Pakistan en Bangladesj onderling hun schuld verdelen en wat de Wereldbank zal rapporteren over de economische perspectieven en behoeften. De EEG heeft voedselgiften van respectievelijk 28.000 en 60.000 ton graan aan Bangladesj goedgekeurd en minister Boertien heeft inmid dels in Brussel gevraagd of er geen nieuwe voedselgiften van de gemeenschap noodzakelijk zijn. De Bihari's De aanvoer naar de gebieden waar de bedreigde minderheid van Biha ri's is geconcentreerd stagneerde in begin juni in Saidpoer, toen India op de voornaamste aanvoer lijn de grens had gesloten. Berich ten in TROUW daarover werden toen door minister Boertien ter verificatie aan de VN in New York doorgegeven en dat leidde tot een onderzoek ter plaatse door de UN- ROD de United Nations Relief Operations in Dacca. Er zijn toen maatregelen getroffen ter verbete ring van de situatie, onder meer door instelling van een luchtbrug voor 20 ton graan per dag. De Hoge Commissaris voor Vluch telingen van de VN ging naar New Delhi om voor openstelling van de gesloten grens te pleiten. Reeds vóór het bekendworden van de be richten in TROUW had minister Boertien een bedrag van 100.000 gulden aan het internationale Ro de Kruis ter beschikking gesteld ter financiering van activiteiten ten behoeve van de Bihari's. ADVERTENTIE nu eens in een andere omgevingop Een congres kan best leuk zifn. Op het congres van de Nederlandse Bond van Dansleraren bijvoorbeeld, dat vandaag in Arnhem begint en tot en met vrijdag duurt, wordt nauwelijks gepraat officieel tenminste niet) maar des te meer gedanst. Driekwart van elke vergadering wordt er iets gedemonstreerd, wat in danskringen instructie heet. Want zoals uit het programma wel blijkt: ook een dansle- raar weet lang niet alles. Zo lezen we daarin over 'instructie in latin-ameri- cain van brorid tot goud-met-ster', 'simpele 'variaties voor standaard', 'het nieuwe wereld-dans-programma', 'bewegingstherapie met speciale in slag', mixers, party-dansen en dansspe len' en 'discotheek- en pop-dancing'. Een aparte vergadering is er voor jongeren onder de 35 jaar. De jonge ren boven de 35 zijn daar kennelijk niet jong genoeg voor. De ouderwetse dansmeester, lezen we verder, bestaat niet meer. 'De tijd dat donker pak en stropdas voor de heren een 'must' waren, is allang iroorbij' (wat ze dan wel dragen wordt er niet bij verteld). Er is trouwens een hoop veranderd, want 'Het is geen et ran Meden en Perzen meer dat de heren de dames ten dans vragen'. Dat wordt ze met de paplepel ingegoten: al 'op de dansscholen komt het omgekeerde steeds meer voor'. En daaruit vloeit dan voort, dat 'de dansleraren in alle opzichten met hun tijd zijn meege gaan'. Als we de congrespapieren mogen ge loven, beleven de dansscholen een gouden tijd. Jaarlijks melden zich zo'n 300.000 leerlingen, die het niet meer met slow-quick-quick-slow en een walsje toe hoeven te doen. Behalve de standaard- en latijns-amerikaanse dan sen geven de leraren ook les in disco- en popdansen, dat dan officieel sneer pop-dancing heet. Het zou er zo knus zijn. dat 'bijna de helft van de Neder landse huwelijken zijn oorsprong op de dansvloer vindt'. Dat schijnt de Amsterdamse dansleraar Wim Bonel beweerd te hebben, maar die cijfers zijn vermoedelijk uitsluitend geba seerd op zijn eigen scholen. Misschien ook niet. maar zijn wetenschap dob berde gisteren mèt hem ergens op de plassen bij Kortenhoef, waar hij niet te consulteren bleek. Elke week maken 275.000 landgenoten een dansje, een uitstekende lichaams beweging, waarover de Westduitse be wegingsspecialiste Wally Kaechele de leraren op het congres komt voorlich ten. 'In Duitsland,' zegt men bij de Nederlandse Bond van Dansleraren, 'maakt de bewegingstherapie in het dansen een enorme opgang. Specialis te Willy Kaechele vindt het een groot voordeel dat je een gymnastiek- pak of korte broek hoeft aan te trekken en naar een bos te hollen, maar even goed al dansende kunt trimmen'. Zou dat ook iets zijn voor mensen met allerlei ongemakken, die zich moeilijk kunnen bewegen en in plaats van naar heilgymnastiek naar een gezellig dansclub je kunnen? Dat is niet bekend, want Wally moet de Nederlandse collega's er nog alles over vertellen. Wel weet men hier, dat ze een bepaald programma heeft, dat ook door artsen cvordt aanbevo len, maar het is maar de vraag of dansleraren dat in praktijk kunnen brengen. Tenslotte zijn ze geen thera peuten. Het testament, dat de vroegere Indo nesische president Soekarno zijn fami lie had nagelaten, is z»ek. Het docu ment zat goed opgeborgen in een stalen kistje in het huis van de derde mevrouw Soekarno, de Japanse Sari Dewi, maar het is nu met kistje en al spoorloos. Soekarno bezat onder meer dertig glimmende auto's waaronder een cadeau-auto van oud-president Tru man en een die de toenmalige koning van Saoedi Arabië had aangeboden die Soekarno's oudste nazaat Goentoer met toestemming van president Soe karno verkocht heeft. Het geld is verdeeld onder de acht kinderen van de drie moeders Soekarno. Maar er moet veel meer ajn. De inhoud van het testament is kennelijk bekend, want de familie-advocaat Tji- am Djoe Khiam weet te vertellen, dat er ook sprake is van landerijen, hui zen en waardevolle schilderijen en dat de drie weduwen Fatmawati, Hartini en Sari Dewi er officieel niets van zouden krijgen. De advocaat en de Indonesische rege ring verschillen van mening over wat precies aan de familie en wat aan de staat toekomt En juist nu het testa ment ten minste licht zou kunnen werpen op wat er te verdelen viel of valt is het verdwenen, wat de proble men er niet eenvoudiger op maakt. De internationale hardkruipwedstrijd in de Spaanse stad Murillo de Rio Leza 4s een Spaanse overwinning ge worden. Aan de race deden vijftig Spaanse, vijf Franse, vijf Duitse, vijf Britse, vijf Zwitserse en vijf Chileen se slakken mee. Winnaar werd een Spaanse slak, die het parcours van 1.25 meter in vijf minuten aflegde. Het zilver was voor een Franse slak, die met 25 centimeter achterstand als tweede over de finish glped. Beide worden waarschijnlijk naar de Olym pische Spelen afgevaardigd. Het wordt er voor de vissen niet makkelijker op, als de minister van landbouw en visserij eventueel besluit hengelaars toestemming te geven ook in donker hun aas uit te werpen. Sportvissers willen allang niet meer op etenstijd naar huis, maar tot nog toe is het verboden langer dan een uur na zonsondergang te blijven door hengelen, want vissen willen ook wel eens een avondje rust Of ze dat gegund is zal afhangen van de minis ter, die de ARP-tweede kamerleden Scholten en Walburg (die hebben om dat avond-vissen gevraagd) beloofd heeft er wel een keertje met de vissersorganisaties over te willen pra ten. J7>it olijke ventje vormt volgens insiders een maxi-bedreiging in mini formaat voor Heintje Simons, de nachtegaal met de baard in de keel. Heintje mag dan net een Duit ser lijken, deze Nickyy is een ras echte, die de harten van zijn land genoten stormenderhand verovert Tienjarige Nicky heet in werkelijk heid Alois Doff, stond op z'n vierde al naast zijn vader op de planken, is uiterst spontaan en opgewekt en abso luut plankenkoortsvrij. Hij imiteert Iwan Rebroff, Peter Alexander en Heintje niet onverdienstelijk, heeft ook al een aantal 'Mutti'-liederen op de pLaat gezet en stond al twaalf keer met groot succes voor de t.v.-camera's. En als zijn eerste speelfilm, een ko medie, in september in de Duitse bioscopen gaat draaien, zal er hele maal geen houden meer aan zijn. LOWIETJE Ontkleed Personeelsleden van een Rotterdams kledingmagazijn von den gisteren een aantal naakte dames in de etalage, die ze als in bont gehulde etalagepoppen hadden achter gelaten. Dieven hadden de damespop pen ontbloot en de bontjassen ter waarde van negenduizend gulden mee genomen. Voor de bijbehorende da mes toonden ze geen belangstelling. Voorlichting Ruim twintigdui zend mensen zijn de rondtoerende voorlichtingsbus van Staatsbosbeheer binnengestapt om daar van alles te leren over bos, heide, strand en dui nen. De bus, die inmiddels is opge houden met voorlichten, rijdt deze winter langs de scholen om de leer lingen wijzer te maken over milieu en natuur. Expositieschip Am sterdam is de eerste van de Europese steden, die het Japanse tentoonstel lingsschip Shin Sakura Maru in z'n haven krijg. Op dat schip is van alles te zien, van sojasaus en machinerieën tot Japanse tradities en wetenschap pen. Zolang deze tiende varende expo sitie in de haven ligt van 24 tot en met 28 augustus kunnen de bezoe kers er ook een echte theeceremonie meemaken. Watersport De drie springschansen die op 26 augustus in Jaarsveld staan opgesteld, zijn be doeld voor de zestig deelnemers aan het Nederlands kampioenschap pols- stokvèrspringen. De schansen staan aan een elf meter breed water, zodat de wedstrijden voor velen wel op een vorm van watersport zullen neerko men. Dertig Hollanders doen er mee en evenveel Friezen die, zoals men weet, geen echte Hollanders (willen) zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7