Overheid heeft niet tot taak zedelijke norm vast te stellen Metselen met De Navigaters Procedure-bezwaar tegen benoeming dr. Van den Heuvel Kunst Trouw Kwartet Motorrijder verongelukt Zwaar gewond na vechtpartij TROUW/KWARTET DINSDAG 8 AUGUSTUS 1972 Kerk - Kunst T2/K2 Nota hervormd moderamen: Van een verslaggever DEN HAAG Het breed moderamen van de hervormde synode heeft, daartoe uitgenodigd, de rege ring geadviseerd inzake een nieuwe zedelijkheidswetgeving in ons land. In een nota met juridische kanttekeningen wordt gesteld dat de overheid geen censor morum (bewaker der zeden) dient te zijn: 'Het is niet de taak van de overheid een zedelijke norm vast te stellen, maar of een gedraging al dan niet strafbaar dient te zijn'. De adviescommissie zedelijkheidswet geving van het ministerie van justitie, die met de voorbereiding van een nieuwe wet bezig: is, had een aantal kerken en instellingen op het gebied van de geestelijke volksgezondheid een aantal vragen voorgelegd. Het hervormd moderamen heeft daarop gereageerd in twee nota's: één met juridische kanttekeningen en één waarin rechtstreeks op de gestelde vragen wordt ingegaan. Nadat in de nota met juridische kant tekeningen is gesteld dat de overheid alleen moet bekijken of een gedraging «trafbaar is of niet, staat er: De redendelicten dienen derhalve alleen ln het wetboek van strafrecht te wor den gehandhaafd, indien en voorzover zij maatschappelijk onduldbaar zijn'. En: Daarbij dient men zich af te vragen welk rechtsgoed door de ge draging wordt aangetast en of deze aantasting zodanig ernstig is, dat een strafbedreiging geboden is. Voorts mag geen strafsanctie worden toege past, dan nadat is vastgesteld, dat de betreffende gedraging op dat mo ment, op die plaats en jegens die persoon maatschappelijk onduldbaar was.' In de nota wordt allereerst opge merkt, dat de voorbereidingscommis sie wel 'adviescommissie zedelijkheids- wetgeving* wordt genoemd, doch zich vrijwel uitsluitend blijkt bezig te hou den met sexuele delicten. 'Niettemin dient benadrukt te worden, dat veel meer gedragingen ongeacht of zij door de wetgever strafbaar zijn ge steld onzedelijk geacht dienen te worden in het licht van Gods bedoe ling met de mens en de schepping. Geen starre criteria De samenstellers van de juridische nota wijzen er ook op, dat 'maatschap pelijke onduldbaarheid' als criterium voldoende duidelijkheid biedt bij de meeste delicten (geweldmisdrijven, vermogensmisdrijven), maar dat dit criterium te vaag is op het gebied van zedendelicten. 'De interpretatie daar van verschilt naar tijd, plaats en situ atie en hangt in sterke mate af van de persoon of instantie die tot inter preteren geroepen is', aldus de samen stellers, die waarschuwen 'tegen star re criteria, die de ontwikkeling van het maatschappelijk denken niet bij houden of onvoldoende ruimte laten aan verschil van opvattingen in de diverse delen van het land, of zelfs diverse wijken van dezelfde stad.' Met de nota wordt gepleit voor een zeer genuanceerd beleid, dat enerzijds de sexuele integriteit in het bijzon der van minderjarigen tegen ern stige inbreuken beschermt en ander zijds de delinquenten met grote zorg vuldigheid benadert en opvangt. Onder meer wordt in de nota opge merkt, 'dat aantasting van de integri teit van de persoon door manipulatie, bedrog, lawaai, stank etc, in onze maatschappij veelvuldig voorkomt, doch slechts zelden strafbaar gesteld is. Totale bescherming pleegt niet te worden geboden, ook niet op sexueel gebied.' Bestraffing zinvol? In het advies wordt ook opgemerkt: 'Voorts is in de laatste tijd in brede kring twijfel ontstaan aan de zin van de straf in het algemeen. Deze twijfel is des te sterker ten aanzien van zedendelinquenten, wier optreden meermalen eerder wijst op onvol groeidheid, psychische defecten e.d. dan op criminele neigingen. Voorzover deze delinquenten bestraft worden, dient ernstig betwijfeld te worden of daarmede enig doel wordt gediend. Dit hangt samen met de bijzonder gebrekkige mogelijkheden om de straf op zinvolle wijze ten uitvoer te leggen (tekort aan geld, De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J. de Berg (waarnemend) Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bonk: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69.73.60.768). Gem.giro X 500. ruimte, gekwalificeerd personeel e.d) Als reden voor de strafbaarstelling wordt o.a. aangevoerd, dat dit de enige mogelijkheid is om tot dwang verpleging te komen. Men kan zich afvragen, of de wetgever geen andere weg kan openen om dit resultaat te bereiken.' De nota adviseert tenslotte af te zien van het onderbrengen van zedendelic ten in een aparte titel van het wet boek van strafrecht, omdat dit in de praktijk stigmatiserend (onnodig een speciaal stempel opgedrukt krijgen) blijkt te werken. Vandaar de aanbeve ling in de nota ernstiger delicten over te brengen naar de paragrafen over mishandeling, en minder ernstige de licten voor zover deze niet uit het wetboek verdwijnen slechts als overtreding strafbaar te stellen. Dienende wetgeving In de tweede nota, waarin antwoord wordt gegeven op de voorgelegde vra gen, wordt gesteld, dat de overheid met haar wetgeving de bevolking heeft te dienen, een humane samenle- v;ng heeft te beschermen of te bevor deren. Bij het opstellen van een zedelijk heidswetgeving zou de wetgever zich moeten laten leiden door drie gezichts- nunten of normen: 1. 'De 'vrijheid van de burger moet ook op sexueel gebied beschermd wor den tegen wat daar al te zeer inbreuk op maakt.' 2 De gezondheid van de burger, spe ciaal van het kind, moet beschermd worden tegen wat vanuit de samenle ving al te zeer ongezond makend voor hem is.' 3 'De humaniteit moet beschermd worden tegen wat daar al te zeer mee strijdt. Een samenleving behoeft of mag niet aanvaarden, dat de mens al te zeer verlaagd of gediscrimineerd wordt.' In de nota wordt in dit verband voorts gezegd: 'Voor de mens is essentieel zijn vrij heid zodat de overheid die vrijheid moet beschremen zolang de vrij- hvja van de één niet gaat ten koste van de vrijheid van de ander. Maar om in vrijheid te kunnen leven moe ten basis-behoeften bevredigd zijn, moet er een goede conditie zijn van waaruit men kan leven. Daartoe be hoort een zekere mate van gezond heid, naast scholing, economische wel stand etc. Bovendien moet bedacht worden dat een mens geen nomade is, die absolute vrijheid heeft, maar mens is krachtens relaties waarin hij leeft, relaties tot de wereld, tot zijn medemensen, tot waarden, tot God als hij met ons in Hem gelooft. Humaniteit neemt toe naarmate een mens in niet vervalste maar reële adequate relaties leeft.' Overlaat Ook bevelen de samenstellers van de nota met name aan: Krachtens het eerste door ons ge noemde criterium pleiten wij voor wetten die willen bevorderen dat de burger wordt beschermd tegen onno dige overlast Daarom moet allereerst uitoefening van geweld in allerlei vormen verboden zijn. In beginsel behoort daarom gehandhaafd te blij ven art. 242 tegen verkrachting, de art. 243, 247 en 252 tegen geslachtsge meenschap met of ontucht met een bewusteloze of onmachtige en tegen het verder alcohol laten drinken van wie reeds dronken is, art 246 tegen aanranding, art 249 tegen ontucht met misbruik van gezag, art. 250 te gen koppelarij, art. 250 ter. tegen vrouwenhandel, terwijl waarschijnlijk ook hier thuishoort het art. 250 bis. tegen bordeelhouderij. Ook is het jui6t als de wetgever ernaar streeft de burger te vrijwaren van ongewilde confrontatie met het elementair sexuele van anderen. Daar om moet in beginsel gehandhaafd blij ven art. 239 tegen schennis der eer- baarhedd.' Vrijheid en vrijwaring Wat de vrijheid betreft staat in de nota, dat ook op sexueel terrein een burger een grote vrijheid om zichzelf te zijn behoort te hebben, zolang die vrijheid geen a-sociale effecten heeft. En inzake de ongewenste overlast wordt het juist genoemd als de wetge ver er naar streeft de burger te vrijwaren tegen ongewilde confronta tie met het elementair sexuele van anderen, tegen het 'tegen 2ijn zin, zonder aanvaardbare reden, opzettelijk confronteren met geslachtsdelen of geslachtelijk verkeer', inclusief het 'niet rechtstreeks via een levend mens maar indirect via afbeelding of anders zins' ongevraagd vertonen. In de nota wordt voorts bijv. ook 'pornografie, die geslachtsgemeen schap met dieren of ook met kinderen afbeeldt' afgewezen (ze dienen 'ner gens beschikbaar te zijn ter versprei ding1), 'laat staan dat er gelegenheid zou worden gegeven om een en ander in werkelijkheid te practiseren.' Pornografie op recept? Ep dan nog. Antieke beelden voor Leids museum LEIDEN Het Rijksmuseum voor Oudheden te Leiden heeft twee, bijna levensgrote, beelden van kalksteen kunnen verwerven, die afkomstig zijn uit een grafmonument dat in de der de eeuw na Christus door de Griekse bevolking in het in Midden Egypte gelegen el-Bahnassa werd aangelegd. De beelden worden tot de belangrijk ste aanwinsten van het Leidse mu seum sedert de tweede wereldoorlog gerekend. Het ene beeld is van een vrouw en het heeft de oorspronkelijke kleuren nog prachtig bewaard: zij is in een lang afhangend gewaad gekleed met modieus kapsel en vele sieraden. Het andere beeld is interessant omdat het een jongeman voorstelt met een schrijftafeltje in de linkerhand en in de rechterhand een pen, alsof hij gaat opschrijven wat hem zal worden ge dicteerd. In totaal zijn ongeveer twintig beel den uit het grafmonument ter be schikking van musea gekomen. Elk der bekende Egyptische musea (zoals het Louvre in Parijs en het Britse Museum in Londen) heeft van deze unieke voorbeelden van Grieks-Egypti sche beeldhouwkunst verworven. Het Leidse museum heeft uit de reeks de twee fraaiste en best bewaarde kun nen kiezen. Beide beelden zijn nu opgesteld op de eerste verdieping bij de ingang van de nieuwe zaal met de Griekse vazen die onlangs voor het publiek werd opengesteld. A'dams Elektrisch Circus naar Londen AMSTERDAM Het onlangs opge richt muziektheater 'Amsterdams Elektrisch Circus', gevormd door Polo de Haas, Rob van de Poel, Peter Schat, William York en Floris Guntenaar gaat in het Londense 'Roundhouse' optreden. Het A.E.C. kreeg daartoe een uitnodiging van het International Carnival of Experimental Sound (I.- C.E.S.). Op 18 augustus wordt in Londen door het A.E.C. de elektro- instrumentale muziek Koen 1 oen' ge speeld. Het is muziek die door de groep is gecomponeerd bij het gelijknamige gedicht van Mao Tse Toeng. Onderdeel van compositie en uitvoering is de gelijktijdige verster king en vervorming van het geluid. 'Koenloen' is het eerste werkstuk van deze groep dat in het openbaar (vorig jaar in Amsterdam) werd uitgevoerd. Het is een vorm van totaal-theater waarop deze groep zich wil gaan toe leggen en waarbij de muzikale en visuele aspecten door de leden van de groep zelf op collectieve basis worden gecreëerd. Ook 'het ter verspreiding afbeelden van aperte wreedheden' zouden de samenstellers van de nota wettelijk verboden willen zien. Zij merken voorts op: 'Ook ernstige vormen van sadisme en van wigflgléid in het algeim i beho ren rut beeld gebracht t< worden en het rang in geen vorm j^?/>pbaar zijn. Jl- bepaalde mensen t.oeilijk kunn<<t leven zonder genoemie per vers) feiten, zouden hoogstens voor die enkelingen aparte voorzieningen ge troffen moeten worden, bijv. zo dat voor hen een en ander op recept verkrijgbaar is.' De samenstellers van de nota keren zich tegen het (gaan) maken van 'onderscheid tussen wel en niet-artis- tieke' manifestaties. Zij achten het min of meer publiek zijn of voor een min of meer beperkte groep bedoeld zijn van bepaalde uitvoeringen en ver toningen een betere maatstaf, dan de mate van 'kunstzinnigheid' van al of niet aanvechtbare manifestaties. In antwoord op een van de laatste vragen wordt gezegd: 'Er moet een landelijke wetgeving zijn die voor heel Nederland dezelfde normen laat gelden, zij het ook dat de toepassing van die normen naar plaat selijke situatie mag plaatsvinden.' De beide nota's zijn opgesteld door juridische en ethische deskundigen uit de hervormde kerk. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Zes leden van de generale synode der Nederlandse hervormde kerk hebben een bezwaarschrift ingediend tegen de ver kiezing van dr. A. H. van den Heuvel tot secretaris-generaal. Zij menen, dat in strijd met de kerkorde is gehandeld, doordat er maar één kandidaat was gesteld. De zes bezwaarde synodeleden beho ren overwegend tot de confessionele richting. Eerste ondertekenaar is ds. K. A. Abelsma te Wateringen. Hun bezwaarschrift zal volgende week woensdag worden behandeld door de generale commissie voor de behande ling van bezwaren en geschillen. Ver wacht wordt, dat deze commissie mo gelijk al dezelfde week uitspraak zal doen. Dr. Van den Heuvel, thans directeur van de afdeling communicatie van de wereldraad van kerken, werd 19 juni in een besloten zitting van de her vormde synode gekozen tot secretaris generaal, met 28 tegen 20 stemmen. Aanbeveling Krachtens de kerkorde dient een voordracht voor een benoeming door de generale synode tenminste twee namen te bevaUen. De huidige secre taris-generaal ds. F. H. Landsman zei ons echter, dat het hier geen voor dracht betof. maar een aanbeveling. De synode heeft eerst gesproken over de procedure. Vóór de eigerlijke stemming is gestemd over de vraag, of de synode er behoefte aan had, dat de aanbeveling zou worden aangevuld. Op de achtergrond hiervan stond, dat de aanbeveling van dr. Van den Heu vel samenhing met plannen tot her structurering van het secretariaat van de hervormde kerk. Van de zijde der bezwaarden werd ons gewezen op de ordinanties 1.18 en 1.25 van de kerkorde. In 1.18 ('voor drachten en aanbevelingen') wordt ge zegd, dat een voordracht (waaraan het lichaam, dat de benoeming moet doen. gebonden is) tenminste twee namen dient te bevatten. Is geen of geen genoegzame voordracht inge diend, dan doet het lichaam de benoe ming naar eigen keuze. Ordinantie 1.25 ('stemmingen over personen') zegt, dat 'stemmingen in vergaderingen van lidmaten of van kerkelijke lichamen ter verkiezing of benoeming van personen geschieden door de ter vergadering aanwezige stemhebbende leden met gesloten briefjes. Evenwel kunnen leden van organen en commissies alsmede func tionarissen zonder schriftelijke stem ming worden benoemd, zo uit de vergadering daartegen geen bezwaar wordt gemaakt en daarvoor door de voorzitter of uit de vergadering niet meer dan één kandidaat wordt aanbe volen'. Deze ordinantie zou hier naar analo gie van toepassing zijn, omdat inder- NED. HERVORMDE KERK Beroepen: te Oosterbeek-Wolfheze; W. Radstake te Rotterdam-Kralingen/A- lexanderpolder; te Veen: J. Kooien te j Werkendam. Beroepbaarstelling: L. Fliert, zen dingspredikant te Eandoeng p/a Zen dingshuis, Leidsestraatweg 11, Oegst- geest. Mededeling: De centrale kerkeraad van Twello en Teuge heeft bij nadere beslissing besloten de toezegging van beroep aan D. T. Baarda te Well en Ammerzoden in te trekken. Werkbespreking van de leiders van het trainingskamp der Naviga- BOCkWlCtalage tors. Jan Boeijenga (rechts) in gesprek met Ruud Blom, onderwijzer in Leiden en hier hoofd van de huishoudelijke dienst. De tentoonstelling 'Met het oog opin Hedendaagse Kunst in Utrecht, is wegens grote belangstel ling verleng tot en met 31 augustus. Toneelgroep Studio die op 1 sep tember zal zijn £>geheven, speelt van 8 tot en met 26'augustus (behalve op zondagen en maandagen) in het Shaffy Theater te Amsterdam 'Menu et' van Louis Paul Boon. Gedeputeerde Staten van Noord Brabant hebben besloten de culturele prijzen voor 1970 en 1971 toe te kennen aan resp. Lambert Tegenbosch te Wintelre en aan Oscar van Hemel te Hilversum. Tot leden va#i de Raadvoor de Kunst zijn benoemd mr. G. G. A. Houtakkers uit Sittard in de afdeling toneel, Job Hans uit Utrecht in de afdeling algemene zaken, en Louis Toebosch (Tilburg), Rogier Starreveld (Amsterdam) en Herman Uhlhorn (Leersum) in de afdeling muziek. EEXT Een 20-jarige inwoner uit Borger, de heer W. Kruit, is zondaga vond in Ext Dr. verongelukt. Waar schijnlijk door een te hoge snelheid is de motorrijder uit de bocht geraakt en tegen een boom aangereden. Het slachtoffer overleed ter plaatse aan Van een medewerkster Het bekende Wassenaarse huis met het blauwe dak; de villa eens bewoond door mr. Joseph Luns en nu hoofdkwartier van de Christian and Missionary Alliance (beter bekend als de Parousia-zending) is deze dagen het werkterrein van De Navigators. Zij hebben hier een plaats gevonden waar ze tachtig jongelui twaalf dagen lang inten sieve, praktische training kunnen geven. Een training die betrekking heeft op de hele mens, - ziel, geest en lichaam Dr. A. van den Heuvel daad uit de vergadering namen van meer kandidaten genoemd zijn. Men wil, dat dit bezwaarschrift geheel los gezien wordt van de bezwaren tegen de persoon van dr. Van den Heuvel. Na het bekend worden van zijn benoeming is vooral uit de kring van de confessionele vereniging en de gereformeerde bond kritiek geoefend. Men heeft bezwaren tegen zijn 'theo logie' en men meent, dat hij de kerk in Nederland onvoldoende zou ken nen. Ook is het meer algemene be zwaar gemaakt, dat een benoeming tot secretaris-generaal 'voor het leven' is, zodat de hervormde kerk 25 jaar aan de nu 40-jarige dr. Van den Heuvel vastzit. Het is voor de tweede maal in korte tijd, dat de synode is aangeklaagd voor de generale commissie voor de behandeling van bezwaren en geschil len. Eerder dit jaar diend' de sectie internationale hulpverlening een be zwaarschrift in tegen de regeling, die de synode in februari had getroffen met betrekking tot de inkadering van deze sectie in de generale diakonale raad. Deze klacht is afgewezen. Parousia, dat duidelijk en grondige opknapbeurt behoefde maar de mid delen voor een professionele restaura tie miste, ging gretig in op het ver zoek van De Navigators (b/a De Beu kenhorst. Driebergen: geestelijke tra ning jongeren): geef onze jongelui de kans hun handen uit de mouwen te steken. Deze jongelui betalen en ver zorgen hun eigen maaltijden. De huis vesting wordt gratis aangeboden in ruil voor te bewijzen diensten. Het werk verrichten ze letterlijk pro Deo. Het aantal overtreft royaal de capa citeit en daarom slapen velen op de grond, maar dat schijnt niemand te hinderen. Frappant is dat deelname alleen plaats vindt op verzoek. Op basis waarvan vond de selectie plaats? Dat vragen we aan drs. Jan Boeijenga (psycholoog) de leider van het kamp en staflid van De Naviga tors. De criteria blijken tweeledig. Men moet eerder tenminste één Navigator- zomerconferentie hebben meegemaakt en daardoor op de hoogte zijn van de grondbeginselen van geloof en gees telijke ontwikkeling. En men moet in het afgelopen jaar de Indruk hebben gewekt dat men graag meer van De Navigators wil leren. De jongens zijn overwegend studen ten, hoewel er ook onderwu^-^jr» en een vrachtwagenchauffeur. van de meisjes staan voor de klas zijn verpleegster. Wat zijn de projecten die deze week uitgevoerd worden? vragen we Ad Blok (29), onderwijzer uit Utrecht, die hieraan de leiding geeft. Met hem maken we een tocht door het gebouw. Op de bovenétage zit een groep jon gens vast tapijt (gebruikt) te spijke ren. In een slaapkamer repareert een ander team een lekkend plafond en kozijnen. Een meisjesteam onder leiding van muziekstudente Gefke Koelbloed uit Amstelveen beklimt griezelig hoge trappen en verft Orote lappen muur in het trappenhuis. De eetzaal en de keuken krijgen grote beurten van weer andere teams. Mu ren en kozijnen worden afgestoken en geplamuurd. Daarna geverfd. Ramen en deuren bestaan uit honderden klei ne ruitjes (het huis dateert uit het begin van deze eeuw). Daarom wor den er tientallen meters plakband verplakt om het glas verfvrij te hou den. Als het hele karwei klaar is zal er 40 50 kilo verf zijn verstreken. Teamleider van de restauratie van een terras dat duidelijk in deplora bele staat verkeert is drs. Bram Brinkman (25), leraar natuurkunde in Haarlem. Waarom gaat een leraar natuurkunde beton- en metselwerk doen in Wasse naar? vragen we hem. 'Ik wil graag dingen doen die boven mijn vermo gen liggen, waar ik geloof voor nodig heb', zegt hij. 'Ik ben niet praktisch. Mijn allereerste doel Is om van dit werkproject zelf te leren'. Op onze vraag naar techniche kennis, opdat het werk verantwoord uitgevoerd kan worden, antwoordt hij: 'Er zijn twee studenten in mijn team die bouwkun de studeren. Zij weten daar alles van af'. Eén van de waarden van zo'n trai ningskamp volgens Bram Brinkman is. dat je jezelf en anderen leert wat het betekent om trouw te zijn in kleine dingen. De bijbel leert immers dat hij die trouw is in het kleine, grote taken aankan. Waarom is er bij deze jongelui zo'n instelling om te willen leren? Brinkman: Deze lui hebben Naviga tors in hun woonplaats gezien wier leven hen stimuleert, die een voor beeld ziln Die willen ze volgen. Dit heeft nieuwe visie op je werk of studie. Je gaat je afvragen hoe God wil dat je zoiets doet. Veel andere studenten die demonstreren en zo. snijden problemen aan die misschien wel hout snijden, maar ze hebben geen oplossing. Ze krijgen geen visie hoe ze zelf een positieve bijdrage kunnen leveren om de wereldproble men op te lossen. De studenten in contact met De Navigators leren hoe ze gedisciplineerd kunnen leven, hoe ze hun tijd beter kunnen indelen. Ze leren met doelen werken. Ze helpen jongelui ie ze tot Christus leiden op de manier waarop ze zelf geholpen worden. Sommige van de acht jongensteams werken buiten aan nieuwe parkeerha vens. De meisjes vijf teams schuwen het zware werk evenmin. Zij steken de wandelpaden af, zodat de jongens 120 meter nieuwe betonrand kunnen aanbrengen. Een HTS-er in de elektronica. Bert Eenhuizen, is verantwoordelijk voor alle klussen die op het gebied van de electriciteit deskundigheid vragen. De jongens werken 's middags drie uur, de meis jes twee. De morgens en avonden zijn voor het geestelijke programma en ontspanning. Jan Boeijenga (30) noemt dit werken in kleine teams een van de beste mogelijkheden om mensen te leren kennen. Juist omdat men op zo ver schillende manieren en zo lang met elkaar optrekt kimmen aille sterke en zwakke karaktereigenschappen naar voren treden en gestimuleerd of ge corrigeerd worden. 'Meer dan de training van de teamleden gaat het ons om de lei ders', zegt hij. TKeer dan iemand anders krij.gt de leider hier training Er wordt een sterke loyaliteit van een team gevraagd. De leider moet zichzelf waar maken. De achttien teamleden en daaronder rekent hij ook de staf, leren in twaalf dagen in een geconcentreerde situatie wat ze anders een jaar zou kosten. Van een studiemt scheikunde bijvoor beeld wordt het komende jaar verwacht dat hij in Delft maandelijks de leiding zal hebben van samenkom sten van enkele honderden. De trai ning daarvoor krijgt hij deze dagen. De teamleiders leren niet alleen hoe ze een team van leeftijdgenoten moe iten leiden, ze leren ook mensen te ele.i ct 1( motiveren. Zij gaan een - haalbaar doel stellen voor elk lid van hun team en evalueren later, of of in hoeverre dat doel is bereikt. Welke doelen bijvoorbeeld? Die kunnen te maken hebben met bijbelstudie, maar evengoed met net heid in kleding, omgang met mensen of discipline. Hoe integreer je het geestelijke in bet praktische? vragen we tenslotte. De toespraken zijn gericht op de werksituaties. We hopen de mensen daardoor te richten op de realiteit. De grootste bijdrage die we aan de wereld kunnen geven is door mensen af te leveren die een echte ervaring met zichzelf en hun omgeving hebben. De werkelijkheid is diikwijls zoek. Er is teveel 'romantiek. Wil er iets ge beuren clan moet dat zijn door mensen die weten waar ze het over hebben, die de poVtée van hun woor den kennen; geen mensen met leuzen die realistisch klinken, maar mensen die weten wat er werkelijk te koop is. Aldus Jan Boeijenga Fred Lammers Prins Claus der Nederlanden Uitgave: Hollandia Baarn 8,90. De serie platenboeken over het ko ninklijk huis is uitgebreid niet 'n forse uitgave, gewijd ..an Prins Claus. De officieuse 'hofjournalist', de Utrechtse Trouw-redacteur Fred Lammers, die verscheidene Oranje-albums op z'n naam heeft staan, heeft het 'Neder landse leven' van de voormalige diplo maat, Claus von Amsberg, sinds diens verloving met prinses Beatrix zo mer 1965 chronologisch geïnventa riseerd. Het boek Is gewijd aan de nu bijna zeven jaren, dat prins Claus de echtgenoot is van onze kroonprinses. In het boek, dat een kleurenfoto van het kroonprinselijke gezin als blikvan ger heeft, poogt Lammers antwoorden te geven op vragen als: Wie is nu deze prins als Nederlander? Wat hou den de huidige werkzaamheden van hem in? Hoe is prins Claus thuis, op Drakensteyn, hoe bracht hij z'n vrouw in contact met de nieuwe sectoren van de samenleving, zoals daar zijn ruimtelijke ordening en ontwikke- 1 i ngssamen werkin g? Lammers heeft voor dit boek gesprek ken gevoerd met onder meer de mi nisters Udink, Schut, ir. Quené, direc teur van de rijksplanologische dienst, ds. Kater, mr. G. van Hall, mevr. Phia Berghout, gastvrouwe van het interna tionale muziekcentrum 'Queekhoven', in Breukelen, jhr. mr. Snouck Hur- gronje, dr. Houben, directeur, secreta ris van de Nationale Commissie Ont wikkelingsstrategie, maar ook inwo ners van de Lage Vuursche en vrien den van de Prinsa. Het is een door wrocht geschreven portret geworden, dat de positieve indruk wekt van een man, die geen statusfunctie am bieert. Een opmerking van ds. Kater: de i indruk is, dat de Prins de hetze, die enige maanden voor het huwelijk in S. volle hevigheid losbarstte, gemakke lijker heeft aanvaard dan prinses Bea trix. 'Zn standpunt was, dat hoort er eenvoudig bij. Na alles wat er in de oorlog is gebeurd, kan ik niet zonder meer worden binnengehaald. Het boek met een keur van even informatieve als soms charmante foto's is onderverdeeld in de vol gende hoofdstukken: De kennismaking met Nederland Prins Claus wint het vertrouwen Geen erebaantjes maar zinvol werk doen Prins Claus van Drakesteyn Rfs. ZANDVOORT Een 35-jarige inwo ner van Zandvoort is in de nacht van zondag op maandag levensgevaarlijk gewond bij een vechtpartij in een bar te Zandvoort. Hevig bloedend werd hij op het trottoir voor de bar in de Zeestraat aangetroffen. Hij bleek een schedebasisfractuur te hebben opgelo pen. De Zandvoorter zou door zes mannen zijn mishandeld. De politie heeft maandagochtend twee jongens van plm 20 jaar aangehouden, die bij de vechtpartij betrokken zijn geweest. Naar overige vier wordt nog gezocht. Pijpleiding (3) De redactie behoudt zich het recht voor om ter opname In deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. BIJ publikotle wordt met de naam van dc Inzender ondertekend. Brieven kunnen wor- den gezonden aan de licor Joh. C. Francken. secretaris van de hoofdredactie van Trouw- Kwartet, Postbus 859. Amsterdam. Nederland en Israël (11) De heer A. J. Pieterse, Den Haag poneerde over het probleem 'Israël' (Trouw/Kwartet, 24-7): 'Zion is de ontmoetingsplaats tussen hemel en aarde, het begin van het koninkrijk Gods over alle mensen. Het einde van Israëls verstrooiing valt samen met de volheid der heidenen en dan zal Is raël het zendingsvolk worden.' In zijn denkwereld bestaan blijkbaar niet: Jezus Christps, het Nieuwe Tes tament (is het nieuwe verbond) en de al 2000-jarige christelijke kerk. Evenmin het geloof en de opstanding uit de dood, zoals Paulus formuleert: een lichamelijk lichaam wordt gezaaid en een geestelijk lichaam wordt opge wekt uit de dood. Maar voor Israël geldt: 'dood is dood'. De doden vinden een rustplaats in de diep in de aarde gelegen onderwereld, de 'scheoel'. Er bestaat voor hen geen opstanding uit de doden.dood is dood! Dit werd duidelijk geïllustreerd door de joodse professor in de geschiedenis, prof. dr. J Presser, die zijn eigen grafschrift schreef: 'Hier liegt Presser: um so besser!' Haarlem Egbert Smedes In Tr/Kw van 3.8. stonden twee inge zonden stukken over de Pijpleiding door het natuurgebied in Zuid Beve land. De beide inzenders schimpen hierop B. en W. van Borssele en de maatschappij Total. Natuurlijk dient ten koste van alles getracht te worden natuurgebieden te sparen. Nu is mijn vraag aan J. Groenenburg uit Schie dam en C. Booy uit Katwijk a.d. Rijn of zij ook erg spaarzaam met hun auto rijden? Gebruiken de heren zon der enige noodzaak soms hun auto. of gaan zij zoveel mogelijk met het openbaar vervoer en de fiets? Eerst maar eens naar onszelf wijzen. Als wij alleen maar voor recreatie of familiebezoek de auto gebruikten, zou den oliemaatschappijen geen schijn van kans meer hebben om pijpleidin gen te leggen. Wat zou het ook heer lijk rustig op de weg worden, als niemand meer zijn auto gewoon maar mee naar het werk neemt, maar met de fiets, bus, trein of tram gaat. Wel de hand eens in eigen boezem steken en niet altijd naar een ander wijzen. Het is mij steeds meer duidelijk ge worden. dat de rechts politieke mens. het minst kankert en het beste bereid is een offer te brengen. Leeuwarden J. H. Kloostra Groen/rood Telkens weer vinden mensen op met knipperlichten beveiligde spoorwego vergangen de dood, zodat er reden is om de vraag te stellen of er een methode is, een bebakening die meer en beter de aandacht trekt. Nu kun je niet experimenteren met beveili gingssystemen. Dat houdt ook in dat je op een eenmaal genomen beslissing moeilijk terug komt, waarin prestige en kosten een grote rol spelen. Toch kan dit nodig zijn, en ik kan mij persoonlijk een verlichtingssysteem indenken dat beter is dan het huidi ge. Waarom niet teruggegrepen op het groen-rood systeem, waar alle ver keersdeelnemers nu eenmaal mee ver trouwd zijn. Groen-veilig rood-on- veilig. Waarbij m.i. het rood dan naar verhouding groter zou moeten zijn en een eind van de spoorbaan af. Deventer H. W. Bon. i

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2