Eisen van Joop Zoetemelk niet ingewilligd Basso aan wiel van Merckx wereldkampioen Spasski lijkt geheel hersteld Jaap Luyendijk Europees kampioen Ook Vaatainen in opspraak HoKhausen :t rtdt wl 1 4, A W. A iiiiiiii Schür vierde in Rijnland-Palts Water poloteam blijft ongeslagen 'f TROUW/KWARTET MAANDAG 7 AUGUSTUS 1972 Sport El Roger de Vlaeminck en Walter Godefroot komend seizoen ook in formatie van ploegleider Bliek Schotte Van onze speciale verslaggever GAP Door de verwikkelingen, die zich de afgelopen dagen op de wie- lermarkt hebben voorgedaan, is het twijfelachtig geworden of Joop Zoe temelk het komend seizoen nog deel zal uitmaken van de Belgische groe pering van Briek Schotte. Directeur Pol Clays is in onderhandeling met Roger de Vlaeminck, die na een jaar Italië, weer wil terugkeren op het oude nest. Een van de voorwaarden, die de winnaar van Parijs-Roubiaix heeft gesteld, is dat er met Zoete melk duidelijke afspraken moeten worden gemaakt. Het ziet er naar uit dat Clays die eis zal inwilligen. Roger de Vlaeminck moet naar een andere ploeg uitzien. Zijn huidige Italiaanse werkgever wil het komen de seizoen voornamelijk doorgaan met jonge Italianen. Dat betekent dat De Vaeminck, die een contract voor twee jaar heeft, nu al vrij komt. Eerder had hij een voorlopig contract getekend met een neofiet in de wielrennerij, een Amerikaanse fabriek, die via haar Italiaanse vesti ging publiciteit zoekt. Dat voorlopi ge contract is echter niet bindend, zodat er alle kans bestaat dat De Vlaeminck toch naar België terug keert. De komende week gaat Pol Clays naar Italië om de zaak defini tief te regelen. Het is duidelijk dat directeur Pol Clays ontevreden is over de publici teit, die zijn ploeg dit seizoen heeft opgeleverd. Briek Schotte: 'Na de dood van Jempi Monsere is alles veranderd. Monsere was de man, die de ploeg bijeen kon houden met zijn grappen en grollen. En bovenal: hij was zelf een uitstekend renner, die veel koersen won en voor de ploeg veel geld in het laatje bracht. Na zijn tragische dood hadden wij nog twee sterke finishers over: Erik Le- man en Roger de Vlaeminck. Maar na hun vertrek aan het einde van het vorige seizoen bleef er niet veel meer over'. Schotte trachtte het ver lies van Leman en De Vlaeminck op te vangen door het aantrekken van onder anderen André Dierickx en Jan Janssen, de Nederlander, die er steeds weer in slaagt een zeer be hoorlijk contract te verwerven. Dierickx slaagde evenwel niet. Hij werd in drie klassiekers tweede cn miste daardoor de grole publiciteit. Jan Janssen, aangetrokken om Zoe temelk te begeleiden, voldeed even eens niet aan die verwachtingen. Zoetemelk heeft Schotte en Clays liet zo verschrikkelijk veel te bie den. Met enkele tweede plaatsen en een vijfde in het eindklassement van de Tour de France is hij publi citair gezien niet razend interessant meer voor zijn Belgische bazen. Het is duidelijk dat zij er niet aan denken om de eisen van Zoetemelk, een ploeg te maken rond zijn per soon in te willigen. Ploegleider Briek Schotte: 'In de grote ronden zou Zoetemelk eventueel kopman kunnen zijn. Maar niet voor de rest van het seizoen. Zoetemelk klaagt dat hij te weinig goede knechten heeft gehad. Maar wat wil hij nu. In de Tour miste hij twee keer door eigen fouten de slag. In de rit naar Royan en in de etappe naar Brian- con. Daar kunnen zijn knechten niets aan doen. En als hij betere knechten wil, moet hij zorgen dat hij winnaar wordt. Merckx kan krij gen wie hij wil. Geen wonder, als je de sterkste bent. Want dan krijg je alle criteria-contracten en kun je bedingen dat de hele ploeg aan do start komt. Maar Zoetemelk kan niet zoveel eisen. Hij is geen winnaar'. Schotte zelf denkt het nog te kun nen regelen dat zowel De Vlaeminck als Zoetemelk in zijn ploeg zitten. Hij gaat daarbij echter maar al te gemakkelijk voorbij aan de moeilijk heden, die er vorig jaar gerezen zijn tussen Zoetemelk en Roger de Vlae minck in de Tour de France, toen De Vlaeminck zich niet wenste te onderwerpen aan het kopmanschap van de Nederlander. De situatie zal er zeker niet op verbeterd zijn nu Zoetemelks prestaties aan de magere kant zijn gebleven en Roger de Vlaeminck met overwinningen in de Tyrreni Adriaitico, in Parijs-Roubaix en de Ronde van Italië (vier etappe zeges) en bovendien het puntenklas sement van de Giro kan terugblik ken op een schitterend seizoen. Schotte echter: 'Naast De Vlaeminck staat ook Godefroot op mijn verlang lijstje. Zoetemelk weet dat. Hij moet dat accepteren. De Vlaeminck is een man, die het puntenklassement kan winnen in de Tour de France. Go defroot is een typische etappe-win naar. En waarom zouden die twee niét voor Zoetemelk willen rijden, wanneer hij op het punt staat om de Tour de France te winnen. Die anderen begrijpen best dat zij dan ook een smak centen gaan verdie nen. Het zijn toch beroepsrenners? Dat geld vindein zij echt erg belang rijk'. Het is duidelijk dat directeur Pol Clays geen ploeg rond Zoetemelk wil bouwen. Een vijfde plaats in de Tour de France levert te weinig rendement op om als uitgangspunt te dienen voor de eisen van Zoete melk. Briek "Schotte: 'Zoetemelk kan wel eisen gaan stellen, maar hij moet zelf ook reëel zijn. Hoog eindi gen in de Tour de France zonder zelf spectaculaire dingen te doen, levert weinig publiciteit op. Wij hebben winnaars nodig. En als Joop dan het geluk heeft, dat hij kans maakt op een overwinning in de ronde, wil ik best de ploeg uitslui tend voor hem laten rijden'. Zoetemelks enige kans lijkt voorlo pig dat de onderhandelingen met De Vlaeminck op het laatste moment zullen afspringen. Gebeurt dat en wordt Godefroot aangetrokken, dan zal de Belg de captain in de ploeg worden en Zoetemelk de kopman- Briek Schotte: 'Dit jaar is bewezen dat Zoetemelk zelf geen captain kan zijn. Hij is geen echte baas. Dat moet een ander voor hem doen. En ik geloof wel dat Godefroot daar-; voor geschikt is'. Zoetemelk zelf is niet bij voorbaat afkerig van een eventuele komst van De Vlaeminck. 'Maar dan wil ik wel dat er tevoren afspraken schriftelijk worden vastgelegd. Gebeurt dat niet, dan zie ik er niet veel in'. Roger de Vlaeminck: 'De ruzie tussen ons is in het verleden teveel opgepept. Ik kan het best met Joop vinden'. Italiaan speelt op zekerheid Van onze speciale verslaggever GAP Het leek een onschudige grap. Marino Baso dacht er anders over. Hij had de schaar al klaar ge- ®j legd. Het kapperswerktuig zou gebruikt worden, hoe dan ook. Maar niet de vier Italiaanse masseurs maar Marino Basso hanteerde schaterend de schaar. De trotse zwarte lokken verdwenen één voor één van de Italiaanse hoofden. Marino ging uiterst zorgvuldig te werk. Hij hield pas op toen er vier kale schedels tevoorschijn kwamen Het was zijn trofee: de inzet van een gewaagde weddenschap Alleen wanneer hij, 1|| de 27 jarige Marino Basso uit Vicenza de wereldtitel zou winnen, mocht hij zijn keurig kapsel behouden, Fj zo niet, dan zou Basso kaal geschoren de reis naar Italië moeten aanvaarden. Twee en dertig spaken, een velg en een tube waren voor Marione Basso voldoende om die weddenschap te winnen. Twee en dertig spaken, het achterwiel van de fiets van de titel verdediger: Eddy Merckx. Tweehon derd twee en zeventig kilometer lang heeft de Italiaanse sprinter nergens anders naar gekeken. Geen moment waagde hij zich aan kop, geen mo ment verspilde hij zijn krachten in nutteloze avonturen. Marino Basso speelde op zeker. 'Ik heb mijn koers op Merckx afgestemd. Dit parkoers was zwaar genoeg voor hem om een afscheiding te forceren. Ik besefte dat ik. wanneer ik mij beperkte tot louter volgen, een kans zou hebben. Ik heb niets anders gedaan'. Basso reageerde onmiddellijk toen on der aanvoering van Merckx in de veertiende van de achttien omlopen, de beslissende afscheiding tot stand kwam. Met zijn landgenoten Bitossi, Dacelli en Panizza, de Belgen De Vlaeminck en Verbeeck. de Fransman Guimard, de Deen Mortensen en de Nederlander Zoetemelk ging hij met Merckx mee. Basso: 'Ik voelde dat toen de slag zou gaan vallen. Merckx ken ik omdat ik vorig seizoen nog in zijn dienst reed. Ik begrijp zijn tak- tiek'. Marino Basso had nog een andere reden om de koers op Merckx af te stemmen. In de voorlaatste etappe van de Tour de France had de we reldkampioen hem aan het shirt ge trokken. in de jacht op een sprint van 3500 gulden. Tevoren had Basso met Gerben Karstens afgesproken dat zij de winst zouden delen. Karstens had toen de woede van Merckx opgewekt door tegen de Tour-winnaar te zeg gen: bemoei jij je nu nergens mee. Basso: 'Daarna is Merckx als een gek naar voren gegaan. Hij trok mij aan mijn shirt en ik was daarover zo kwaad dat ik toen heb gezegd: wacht jij maar eens tot het wereldkampioen schap. Dan pak ik je wel terug'. De Italiaan gokte ook in de eind sprint op Merckx. Basso bleef opval lend rustig toen Joop Zoetemelk en Leif Mortensen in de laatste kilome- ZANDVOORT (ANP) -^Jaap Luyen dijk heeft zondag het Europees kam pioenschap formule Vee 1300 vero verd. Op het circuit van Zandvoort eindigde Luyendijk als derde achter de Nederlander Jelle Hingst en zijn Belgische concurrent Lucien Reyners, hetgeen voldoende was voor het Euro pees kampioenschap. HELSINKI (ANP) Na de Brit David Bedford is nu ook de tweevou dige Europese kampioen (5000 en 10.000 meter) Juha Vaatainen in op spraak gebracht wat betreft zijn ania- teurstatus. Een foto van de Finse atleet stond gisteren afgedrukt in een in Helsinki verschijnende krant. In de begeleidende advertentie werd gemeld dat VSatatainen de 7e augustus aan wezig zou zijn bij de opening van een winkel, bij wlke gelegenheid hij bal lonnen zou uitdelen. Een woordvoerder van het Finse Olympische Comité heeft verklaard dat er sprake was van overtreding van de reglementen als Vaatainen van de ze campagne op de hoogte was. Juha Vaatainen zelf. wiens voorbereiding op Miinchen door een becnblessure allerminst voorbeeldig is verlopen, wasniet voor comrtentaar bereikbaar. Joop Wfereldk ampioenschappen'72 ters op jacht gingen naar zijn landge noot Bitossi. Hij wist dat er een tegenaanval van Merckx zou komen. 'Ik heb niet gereageerd op die twee. Voor mijzelf was ik ervan overtuigd dat Merckx dat niet zou toelaten. Guimard is eerst nog aangegaan, daar na Merckx. Toen ben ik voor het eerst in deze wedstrijd voor hem gaan fietsen. Ik hield het en pakte in de eindsprint ook nog Bitossi. Ik vind het jammer voor hem, maar hij komt als renner toch wat tekort'. In die eindsprint had Basso naast Merckx nog drie andere concurrenten. Frans Verbeeck, Roger de Vlaeminck en Cyrille Guimard, de Fransman, die langzamerhand het nieuwe idool van zijn land is geworden. Guimard was in de kopgroep een volstrekt eenzame. 'Ik had geen land- en geen ploeggenoot voorin. Alles moest ik alleen doen. De Belgen reden voor Merckx. de Italianen' vormden een opvallend grote eenheid. Daar viel voor mij weinig eer tegen te behalen. De eindsprint was voor mij een ha chelijke zaak. Zowel de Belgen als de Italianen hadden mannen, die de zaak konden afschermen. Ik had helemaal niemand. Daarom viel ik zelf in de finale enkele malen aan. Ik durfde het eenvoudig niet op de laatste me ter te laten aankomen'. Het diepst ontgoocheld was Eddy Merckx. Zeker in dit kampioenschap (Cynlle Guimard 'Hij heeft de wed strijd gemaakt') had hij op een over winning gerekend. Merckx- 'Voor mij is het onverteerbaar dat juist Basso winnaar is geworden. Basso, die niets heeft gedaan dan aan het wiel rijden'. Basso: 'Niet ik maar Merckx was de favoriet. Dan kan hij zo iets verwach ten'. Merckx had het tevoren allemaal zo keurig geregeld. In de dagen voor het wereldkampioenschap was hij erin ge slaagd om het heterogene Belgische gezelschap tot een eenheid te smeden. Naast zijn drie eigen knechten waren er de eenzamen, die zich tevoren al in zijn dienst hadden gesteld. Walter Godefroot wilde nog wat terugbetalen voor het Belgische kampioenschap, dat hij cadeau had gekregen en ook Van Impe en De Vlaeminck stonden bij hem in het krijt. Van Impe van wege het bergklassement in de Tour de France, dat hij van Merckx cadeau heeft gekregen en Roger de Vlae minck omdat hij nog wat terug moest betalen voor het puntenklassement in de Ronde van Italië. Van Impe: 'Voor dat bergklassement in de Tour de France had ik best dit knechtenschap in deze titelstrijd over. Daarin heb ik toch geen kansen'. Frans Verbeeck was de afgelopen da gen eveneens bewerkt. De melkboer uit Wilsele, die het hele seizoen al bevriend is geweest met Merckx zag die vriendschap de vorige week nog eens verstevigd. In een vreemde wa gen om niet op te vallen, bezocht Merckx zijn vazal. Verbeeck: 'Ik heb dit kampioenschap gereden in dienst van Eddy. In de slotfase kreeg ik derailleur-pech. Maar toen had ik mijn werk al gedaan'. Ook Roger de Vlaeminck zat niet meer in het kop- groepje, toen Basso de finishlijn over schreed. De Vlaminck: 'Ik kreeg kramp in de finale. Anders had ik in de eindsprint wellicht een kanske ge maakt'. Merckx verweet zijn twee beste ■4 'f 'f *-*• MÜ Basso gaat als nieuwe wereldkampioen bij de profs over de streep. Links de Italiaan Bitossi, die op de streep werd verslagen en in het mid den favoriet Merckx. Voor hem was er niet meer dan de vierde plaats. knechten in deze titelstrijd niets. 'Zij hebben hun werk voor mij gedaan. Meer kan ik niet verlangen'. Roger Rosiers: 'Geen wonder dat Roger kramp kreeg. Wie de Tour de France niet heeft gedaan hoefde niet aan dit kampioenschap te beginnen. Daarvoor was dit evenement te kort na de Tour. Alle mannen die daarin hebben gereden, zijn meer gerodeerd dan wij'. Roger de Vlaeminck was het daar niet mee eens. 'Ook zij die niet in de Tour hebben gereden konden op dit parkoers uit de voeten. Zo zwaar was het toch ook niet, alleen de hitte was een grote moeilijkheidsfactor. Maar voor de rest viel het mij wel mee'. Marino Basso heeft een uiterst mager seizoen achter de rug. Na enkele suc cessen in de eerste maanden van dit jaar viel de man, die vorig jaar nog Europa's snelste wegsprinter was, sterk terug. Marino Basso kon niets meer. De eerste etappe van de Ronde van Italië w i hij. De tweede dag vertrok hij in de roze leiderstrui, maar toen al raakte hij ver achter. In de derde etappe kon hij naar huis. Tussen de Ronde van Italië en de Tour de France reed hij zegge en schrijve een wedstrijd: het Italiaans kampioenschap. Marino Basso haalde niet eens de finish. De Tour de P'rance zou de rehabilitatie moeten worden voor het mislukte seizoen. Maar zelfs nu leek het wel alsof alle kracht uit zijn sprintersbenen was weggevloeid. Hij werd verslagen door Guimard, door Van Linden en door Godefroot. Geen enkele maal kon hij uitblinken in de specialiteit, die de zijne is: de massasprint. Want in dat gewirwar van truien en sturen, ails er links en rechts getrokken en geslagen wordt, voelt Marino Basso zich thuis. Na de Tour de France reed hij nog een wedstrijd in Italië. Zilioli werd winnaar. Weer kwam Marino Basso niet verder dan een tweede plaats. Basso: 'Ik wist dat er een knallend succes moest komen. Het was meer nodig dan ooit tevoren. Twee redenen waren er; het feit dat ik in acht profjaren nog geen wereldtitel heb kunnen winnen en de opheffing van enkeleItaliaanse wielerteams. De dreiging in de Italiaanse wielrennerij smeedde de Azurri's tot een hechte eenheid. Aan de "vooravond van het kampioenschap kwamen de Italianen bijeen. Felice Gimondi, Gianni Motta en Marino Basso waren de voornaam ste woordvoerders. Basso: 'Wij hebben gezegd: dit jaar moet er een kampioen komen. Felice was onze eerste kopman, omdat hij dit seizoen het sterkst rijdt. Op hem wilden wij in eerste instantie onze koers afstemmen. Maar er werd- ook uitdrukkelijk bij bepaald, dat ieder ander zijn kans mocht gaan en ge- steunt'. zou worden als hij in een kansrijke positie zou komen te verke ren'. 1. Marino Basso (ITa) de 272.57-1 km 4.05.59 uur 2. Franco Bitossi (Ita) 3. CyriTl Guimard (Fra) 4 Eddy Mercki (Belg) 'e Joop Zoetemelk (Ned) 6. Michele Dancei,0 ilta) 7. Leif Mortensen Den 8. Frar^ Verbeeck el) aUen z.t. 9. Jean-Plerre Dalai guillaume (Fra) 7.07.06: 10. Felice Gtmonar (Ita) z.t. 11. Vladlmlro Panizza (Ita) 7.07.0.H 12. Roger de Vlaeminck (Bel) 7.07.13; I11 Karl Heinz Muddeman (Wdld) 7.08.03; I Domingo Perurena (Spa) 7.10.42; 15. Santjwi go Lazcano (Spa) 7.10.44; 16. Wllfrlcd Pel gen (Wdld) 7.16.00; 17. Raymond Riot,] (Fra) 18. Barry Hoban (Gr) 19. Michel PeiCn (Ned) 24. Tamames (Spa) 25. Lewis allen z.t. Van de 89 gestarte renners haf den er 42 de eindstreep. L. Dames; 1. Genevieve Gambülon km in 1.38.41; 2. Loebov Zadorinaja I sec. 3. Ana Konkina (Rus) 4. Mcelmury (VS) 5, Beryl Burton Annick Chapron (Fra) allen z.t. 7. Barton (Gb) 1.41.05; 8. Nina Injakovan (Ru 1.41.42; 9. Nicole van de Broeck (Bel) 1.43J 10. Nina Trofim (Rus) 11. Mini BrinkK.. (Ned) 16. Willie Kwantes (Ned) 18. Keel"J Hage (Ned) allen z.t. 26. Truus van dej a Plaat Ned 1.46.19. Fischer kansloos in elfde partij tweekamp Van onze sportredaktie REYKJAVIK Een recordaantal van 3000 toeschouwers heeft zich er gisteravond volledig van kunnen overtuigen dat titelhouder Boris Spasski zich weer aan het herstellen is van de klappen die Bobby Fi scher hem eerder in de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken heeft toegebracht. De Rus won de elfde partij van de twee kamp met opmerkelijk veel overmacht. De stand is nu 6V£-4% in het voordeel van uitdager Fischer. Een donderend applaus van het talrij ke publiek beloonde wereldkampioen Boris Spasski na zijn fraaie zege. De Rus schonk zijn fans echter zelfs geen glimlach maar bleef ernstig kijken. Robert Fischer zag bleek en ontmoet te op weg naar zijn auto gereden door secondant 'father' Lombardy slechts stilte. Hij had moeite om zijn veiligheidsriem te vinden en al die tijd waren koele blikken op hem gericht. Het was de tweede echte overwinning van Spasski in deze tweekamp. De eerste zege kwam in de openingspartij tot stand. De tweede partij leverde een punt op voor de Rus daar Fischer niet opkwam uit protest tegen de aanwezigheid van televisiecamera's. Wit: B. Spasski (Rusland) Zwart: R. Fischer (Ver. Staten Elfde matchpartij Siciliaans 1. c2-e4 c7-có 2. Pgl-f3 d7 d6 3. d2-d4 e5xd4 .4 Pf3xd4 Pg8-f6 5. Pbl-c3 a7-a6 6. Lcl-g5 e7-eü 7. f2-f4 Dd8-b6. Een andere hoofdvertakking in deze vari ant begint met 7. Df3. De matadoren volgen vooralsnog het halsbrekende spel, dat ze in de zevende partij die na wisselvallige gebeurtenissen remise werd ten beste hebben ge geven. 8. Ddl-d2 Db6xb2 9. Pd4-a3 Db2-a3 10. Lg5xf6. Nu wijkt wit af van de geci teerde ontmoeting, waarin 10. Ld3. aan de orde kwam Ook de tekstzet is overbekend. 10. g7xf6 11. Lfl-e2. Deze zet kan wil zich permitteren in plaats van 11 Ld3 daar pion e4 minder zorg behoeft. Op e2 staat de loper goed- .Soms kan de uitval naar h5 zin hebben. 11. Pb8-c6. Gebruikelijker is 11. Pd7. met de bedoeling Pc5. De tekstzet is minder bekend De geringe ervaring er mee geeft 'een plus' aan wit, doch bewijskracht kan daaraan niet worden ontleend. 12. 0-0 h7-hö. Zwart trok voor deze (traditionele) zet, op dit ogenblik, enkele minuten bedenktijd uit. De manoeuvre is zowel tegen Lh5, als tegen een ;ventueel g4, gericht. In plaats van h5 een aanbeve ling van de Russische theoreticus Matsjoekewitsj zijn de volgende zetten bekend: le: 12..Ld7. hetgeen als minder doeltreffend geldt. 2e 12 ..Lg7 13. f5. Pe5 14. fe6. fe6 15. Lh5 schaak. Ke7 (Velimirovic-Minic) met moeilijk spel voor beide partijen. 3e: 12 Lg7 13. Tf3, Ld7 14. Tc8 15. Tg3. door Minic met wit gespeeld. De aanval tegen zwarts koning bleek kansrijk. 13. Kgl-hl. Een (ander( aanvalsplan bestaat in 13. Pd4, gevolgd door ruil op c6. en f5. Voor de tekstzet nam wit nogal wat tijd, te-wijl hij voor zijn volgende manoeuvre, ons inziens, ge heel nieuw, 20 nrnuten uittrok. 13 Lc8-D7 14. Pc3-bl? Een zet, die als een bom insloeg. Fischer dook in de denkhouding en kwam er voorlo pig niet meer uit: tenslotte besloot hij tot: 1 4Da3-b4 In aanmerking kwam ook 14Da4; daarop lijkt, onder alle voorbehoud 15. c4. db4 (er dreig de 16. a3. en de zwarte dame verkeert in levensgevaar). 16. De3. Pa5 17. pld2. 15. Dd2-c3. Dreigt damevangst door a3, en Pc3. TWEEKAMP 15d6-dó Geeft de dame een veld van terugtocht. In Reykjavik was men er in dit stadium van overtuigd, dat Fischer misschien wel 's werelds grootste kenner 'van deze speelwijze door Spasski's manoeuvres was ver rast. Indien 15f5 dan waar schijnlijk 16. ef5, Lg7 17. c3-Da4 18. fe6, gevolgd door f5. 16. e4xd5 Pc6-e7 17. c2-c4houdt de spanning vast. 17. ...Pe7-f5. 18. De3-d3. Andere mogelijkheden wa ren: le: 18. Df2, h4 19. Kgl, (er derigde winnend 19Pg3 schaak. enz.) 19a5 en zwart speelt fel tegen: 2e: 18. Df3, h4 en nu verliest 19. Pc3, na 19Pg3 schaak 20. Kgl, Lc5 schaak, enz.: 3e: 18. Dh3, en opnieuw 18h4. waarna zwart eventueel op d5 kan nemen, omdat opnieuw Pg3 schaak, acuut kan worden. 18. h5-h4? Toch deze zet: zwart nam er 20 minuten voor. 19. Le2-g4 Preventief t.a.v. Pg3 schaak: hg3 hg3 schaak, Lh3. Hoofdzaak uiteraard de druk tegen hel paard. Overigens ging wegens de hierboven gesuggereerde motieven het ontwikkelende 19. Pc3, waarschijnlijk niet. Op dit ogenblik had Spasski 67 minuten gebrukt, Fischer 80. 19. Pf5-d6 Anders ruilt wit een voudig en heeft zwart door de triplepion een geruïneerde positie. 20. Pbl-d2 f6-f5 21. a2-a3 Db4-b6 22. c4-c5 22..Db6-b5 Andere zetten, die even eens niet meer redden, 22.Da7, 23. cd6:, fg4: 24. De6, Le6, 25. d7, of 22. Dd8, 23. cd6:, 24. De6: en door toren- plaatsing op de centrale lijnen staat zwart spoedig machteloos. 23. Dd3-c3, f5xg4. Indien 23.... Tg8 dan niet 24. Pd4, Da4. 25. Ldl, Pb5 en zwart redt zich" nog, doch 24. a4, Lg7. 25. Pd4, Ld4: 26. Dd4: Da5. 27. Lf3, Pc8, 28. c6, en wit wint. De tekstzet is een wanhoopsaetie 24. a3-a4, h4-h3. Evenmin helpt 24 De2, wegens 25. Tael. 25. a4xbó, h3xg2+; 26. Khlxg2; Th8-h3; 27. Dc3-f6; Pd6-f5. 28. c5-c6. het snelst: zwart had kunnen opgeven. 28 Ld7-c8; 29. d5xe6. f7xe6. 30. Tf 1- el. Lf8 e7; 31. Telxe6. Zwart geeft het op. KAISERSLAUTERN (ANP) De Westduitse wielrenner Ivuster heeft de Ronde van Rijnland Paltz gewonnen. Vanaf de derde van de negen etappes reed hij al in het leiderstricot. Het was in de top van het klassement een geheel Duitse aangelegenheid. Troche was tweede 'op 1.14'. Tischler derde (op 3.53). De Nederlander Frits Schür werd op 4.57 vierde. Gerrie Kneteman kwam in het eindklassement op de zevende plaats. Zijn achtetrstand op Kuster bedroeg 5.59. UITHOORN-VEENENDAAL HJ Nederlands waterpoloteam heeft oqEt de tweede en derde wedstrijd van serie vriendschappelijke duels tegén'( Australië gewonnen. In Uithoorn wefm met 83, in Veenendaal 61. D n tussenstanden waren hier zaterdag 2-g1 0, 20, 11, en 10. De doelpuntaBa kwamen van Mart Bras (2), Tof'H Schmidt (2), Hans Wouda en Tonnfat Buunk. In het eerste duel had Nede#e. land de Australische formatie, die oabij in München uitkomt, reeds met 9—feVl verslagen. 1 n' SCHAKEN Twee nederlagen .lebben Ja C Timman kansloos gemaakt in het kandidate* V toernooi in Forssa (Finl.). De Roemei Gheorglu heeft met 7 punten de leldln} Timman staat op 4>£ punt. SCHAKEN De Amsterdammer Jaap Vog f Is dankzij het Sonneberg-B erger systeeil, open Nederlands schaakkampioen geworde Hartocli en Van Baarle reikten door d systeem ondanks het feit dat zij ook 7 l punt hadden niet verder dan een Iweei i T pi"" 11 WIELRENNEN Een Nederlandse staye |jtj sploeg heeft een interland tegen België nn West Duitsland verloren. De Westduitse p. behaalden 19 punten, België 12 en Nederlanthili 8 enl ROLHOCKEV De Nederlandse ploeg Is I rif het wereldkampioenschap als zesde geëlnd j g' Op de voorlaatste dag werd met 23 va Italië verloren, op de laatste dag werd Belg met 53 geklopt. Wereldkampioen wei Ie Spanje, dal Portugal in do finale met 4- er de baas bleef. w oen

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 6