Geen zestienjarigen aan het stuur Auto rijdt haven Scheveningen in: vrouw verdrinkt Oude kerncentrales niet afgebroken Carlos aan boord gedragen Kamervragen over groetweigeractie Staking bij Peiger voorbij Koopavond in 'De Koepel' 'Oud-invaliden' gelijkberechtigd Meest komische wagen in Corso Hoger resultaat bij Friesch-Groningsche Zondag was zee gevaarlijk Accountantsdag 1972 Het weer Goedkopere reizen Olympische Spelen Meer geld voor Groningse clubs Veilig Verkeer Nederland meent: Blijetijds Gereedschap TROUW/KWARTET MAANDAG 7 AUGUSTUS 1972 Binnenland KS Prins Hugo-Carlos (op de rug gezien) fotografeert zijn zoon Carlos, terwijl hij aan boord gedragen wordt van de Piet Hein. Prinses Irene, rechts op de foto, vierde haar verjaardag met enkele vrienden aan boord van de Piet Hein. DEN HAAG Naar aanleiding van de WDM-groetweigeractie heeft het Tweede Kamerlid Wieldraaijer (PvdA) minister De Koster gevraagd wat er met de militaire groetplicht gaat gebeuren. Welke motieven zijn er om de groetplicht in de een of andere vorm te handhaven en op welke wijze wordt het goed functione ren van de krijgsmacht door handha ving ervan bevorderd, zo vraagt hij. De heer Wieldraaijer informeert ver der naar het beleid ten aanzien van de deelnemers aan de groetweigerac tie. Met name wil hij weten waarom in de Bernhard-kazerne te Amersfoort een aantal deelnemers aan de actie is gestraft en een ander deel vrij-uit ging. EMMEN De Industriebond NVV en de Peiger metaalindustrie te Em- men", hebben overeenstemming be reikt in het meer dan vijf maanden durend conflict over het weer in dienst nemen van stakers, onder meer de bedrijfscontafctman van de vak bond, A. Platje. De stakers zullen op 15 augustus hun werk bij het elektro technisch bedrijf hervatten. De pro- duktie van Peiger is door de staking echter op een lager niveau gekomen. Het is daardoor mogelijk, dat sommi ge personeelsleden naar ander werk moeten uitzien. Er zal daarbij echter geen onderscheid worden gemaakt tussen stakers en niet-stakers. aldus een woordvoerder van de Industrie bond. Voor zaterdag zal Peiger een lijst be schikbaar stellen van functies die op 15 augustus kunnen worden vervuld. Op 15 september zal worden bepaald voor welke personen er onverhoopt geen arbeidsplaats meer is bij Peiger. Voor dit aantal personen zal een ont slagvergunning bij het gewestelijk ar beidsbureau worden aangevraagd, met dien verstande, dat de helft van dit aantal behoort tot hen, die op dat moment nog onder de non-activiteits- regeildng vallen en voor de andere helft uit het op 4 augustus in dienst zijnde personeel. Het normale overleg tussen Peiger en de werknemers-vak organisaties zal worden hervat. lari Van een verslaggever DEN HAAG Een niet op de handrem, maar wel in de versnelling L gezette auto is zaterdagavond de Scheveningse haven ingereden. De f 27-jarige mevrouw E. Felink-Knikkers uit Den Haag verdronk. Een 23-jarige kennis wist door een raampje naar buiten te komen en zich te redden. Hij riep de vrouw toe ook uit het raampje te klim men, maar de auto zonk al. Toen de politie arriveerde bleek de vrouw verdronken te zijn. De auto was op vijf meter van de walkant geparkeerd en reed het water in, nadat een van de twee tegen de versnellingshandel had gestoten. De 66-jarige A. T. M. Beelen uit Voorhout kwam zaterdagmiddag om het leven toen hij bij het oversteken van de Jacoba van Beierenweg werd gegrepen door een passerende auto In de nacht van zaterdag op zondag is de 20-jarige Gerrit W. Kruitbosch uit Eefde op de Wehlseweg in Kilder (gem. Bergh) om het leven gekomen, toen de door hem bestuurde auto met hoge snelheid uit een scherpe bocht vloog. Twee mede-inzittenden werden gewond. Aan de gevolgen van een ongeluk, dat hem een dag tevoren was overkomen, overleed zaterdag de 63-jarige J. Aart man uit Aarlanderveen. Hij was vrij dag op de Paradijsweg in Ter Aar uit een personenauto gestapt en daarna door een vrachtwagen overreden. In het Limburgse Melik vloog giste ren een personenauto uit de bocht en botste tegen een boom. Een inzitten de, de 25-jarige J. P. de Roede over leed. De 16-jarige R. H. J. Verstappen uit Oostvoorne overleed zaterdag in een ziekenhuis in Weert aan verwondin gen die hij opliep bij een verkeerson geval in Grathem. De jongen stak over en werd gegrepen door een pas serende wagen. In Utrecht kwam zaterdag de 6-jarige Jan Wouden-berg om het leven toen hij door een auto werd aangereden. Het ongeluk gebeurde toen hij plotse ling de weg overstak. Zaterdagnacht reed de 23-jarige W. Hooyboer uit Hoogwoud door nog onbekende oor zaak tegen een boom in Opmeer (NH). Hij was op slag dood. Van een verslaggever BREDA Het ligt in de be doeling over te gaan tot de opening van een kantine-winkel In de strafgevangenis in "De Koe pel' te Breda. Dit blijkt uit de nieuwe huisregels, opgesteld 'in het belang van een leefbaar kli maat in de inrichting.' Als koopavond wordt gedacht aan de vrijdagavond. De nieuwe leefregels zullen worden ingevoerd na 1 novem ber als de huidige directeur van 'De Koepel' de dienst zal heb ben verlaten. Hij wordt opge volgd door de heer W. B. Jans- sens, thans directeur van het huis van bewaring De Sprang.' Zaterdag werd in Rijnsburg het jaarlijkse bloemencorso gehouden. Er namen 35 wagens aan deel. Op de foto: deze wagen had de hoogste prijs als de meest komische wagen. DEN HAAG Dezer dagen ver schijnt in het staatsblad een algemene maatregel van bestuur, waarbij de categorie van de zg. 'oud-invaliden' voor de berekening van hun uitkering ingevolge de wet op de arbeidsonge schiktheidsverzekering volledig wordt gelijkgesteld met de WAO-uitkerings- gerechtigden die na 1 juli 1967 invali de zijn geworden. Deze regeling heeft terugwerkende kracht vanaf 1 januari 1972. Deze reeds in het regeerakkoord aan gekondigde en door minister J. Boers- ma van sociale zaken geëfectueerde maatregel betreft de groep van perso nen, die reeds voor 1 juli 1967 invali de zijn geworden. Per 1 juli 1971 vond al een optrekking van de WAO- daglonen van deze groep plaats. Aan deze verhoging was echter een maxi mum verbonden van 7 per dag. Dit maximum komt thans te vervallen. (ADVERTENTIE) AMSTERDAM De winst voor belas ting van de Friesch-Groningsche Hypotheekbank en aangesloten ban ken over het eerste halfjaar 1972 is, vergeleken met dezelfde periode van 1971, gestegen van ƒ6.6 min. tot 8.2 min. Over geheel 1971 bedroeg deze winst 13.9 min. De winst voor belas ting van de vastgoed-maatschappijen nam in het eerste halfjaar toe van bijna 1.8 min. tot ruim 2.2 min. (ƒ4 min. over geheel 1971). Niettegenstaande de teruglopende con junctuur is de raad van bestuur tevre den over de activiteiten, die de bank in het eerste halfjaar 1972 heeft kun nen ontplooien. De vraag naar hypo thecair krediet ondervond vooralsnog geen terugslag, waarbij de pandbrief rente daalde van 8 pet. in het begin van het jaar naar 7.5 pet. medio 1972. Van een verslaggevers DEN HAAG Kernenergiecentrales zullen niet worden afgebroken wanneer zij hun economisch nuttige levensduur (gedacht wordt wel aan een jaar of dertig) er op hebben zitten. Met deze constatering heeft de Weten schappelijke raad voor de kernenergie (WRK) een even snel als duidelijk antwoord- gegeven op de vragen, die in Nederland eigenlijk voor het eerst in de belangstelling kwamen toen ex- minister De Brauw besloot tot slui ting van de Eindhovense onderwijsre- actor Athene. Bij die gelegenheid werd in TH-kringen opgemerkt dat de ontmanteling van de reactor een stu dieproject op zich zou opleveren: men had zoiets in Nederland nog niet eerder bij de hand gehad. Maar volgens het WRK-rapport 'Vesti gingsplaatsen van energiereactoren en de opslag van radio-actief afval' zullen oude centrales in het algemeen rustig blijven staan (wat overigens niets zegt over het lot van de Athene). Er zijn drie krachtige argumenten tegen afbraak. Ten eerste is het vrese lijk duur, ten tweede zal er vlak bij toch een nieuwe centrale worden ge bouwd, alleen al in verband met de beschikbaarheid van koelwater, en ten derde is het wenselijk om het aantal plaatsen waar kerncentrales staat (of heeft gestaan) zo veel mogelijk te beperken. Dit principe betekent, aldus de WRK, dat vestigingsplaatsen voor kerncen trales zeer ruim moeten worden opge zet. of mogelijkheden voor uitbreiding moeten bieden. En daarmee zal bij de keuze van plaatsen dus nu al reke ning moeten worden gehouden. In het rapport worden zes plaatsen genoemd die in aanmerking zouden kunnen komen voor de opstelling van energiereactoren. Twee daarvan zijn al als zodanig in gebruik: Dodewaard en Brossele. Verder worden genoemd het eiland Tiengemeten, de Schouwan- dam, IJmuiden en Lauwersoog. Op- merkelijk in deze opsomming is het ontbreken van de Maasvlakte. Of ko mende uitbreidingen van de centrale die daar in aanbouw is, kernenergie moeten gebruiken, is nog volop in discussie. Over de gewenste omvang van een terrein voor een kerncentrale heeft de WRK berekeningen uitgevoerd. Als in totaal een tweemaal zo groot opper vlak wordt gereserveerd als dn eerste instantie nodig is, zou er volgens de raad voor driehonderd jaar genoeg ruimte zijn om de reactor telkens te vernieuwen wanneer dat nodig is. Van een verslaggever AMSTERDAM Het Nederlands In stituut van Registeraccountants orga niseert op 21 september zijn jaarlijkse Accountantsdag in het congresgebouw "de Doelen" in Rotterdam. Het cen trale thema van de Acoountantsdag 1972 luidt "Leven met inflatie". Tijdens de ochtendvergadering zal dit onderwerp in relatie tot de maat- schappij worden behandeld door de preadviseurs prof. dr. C. Goedhart, hoogleraar in de staathuishoudkunde aan de Universiteit van Amsterdam, en prof. dr. L. F. van Muiswinkel, hoogleraar in de staathuishoudkunde - aan de Vrije Universiteit van Amster- dam. De preadviseurs van de middagverga dering drs. H. Meij, register-aoooun- tant bij Unilever, en prof. dir. L Traas, hoogleraar in die bedrijfseconomie aan de Vrije Universiteit van Amsterdam, zullen het thema "Leven met inflatie'' belichten in relatie tot het bedrijf. SCHEVENINGEN Zondagmorgen om kwart over elf kwam de 11-jarige Marck de Bruin uit de Weissenbruch- straat in zee in moeilijkheden toen hij op een zandbank aan het spelen was en terug naar het strand wilde. De jongen kwam in een zwin terecht en riep om hulp. Agent Eng ging gekleed te water en haalde de jongen op het droge. Nauwelijks drie kwartier later zagen twee broertjes, Ruud (12) en Erik (8) Reusekas uit Assen ter hoogte van de Palacestraat geen kans uit zee te ko men. Zij zwommen en werden door de sterke vloed verder naar zee getrok ken. Hier kwamen de agenten Posman en Mondriaan te hulp. Om half een maakten twee zusjes Gehring, 15 en 16 jaar uit Duitsland eveneens ter hoogte van de Palace straat met de sterk trekkende zee kennis. De heren Hogeboom en Bron van de vrijwillige reddingsbrigade haalden de meisjes uit zee. UTRECHT Speciaal in verband met de Olympische Spelen in Mtlnchen komen de Duitse spoorwe gen met een 'olympia-rail-pass', een paspoort waarmee buitenlanders 21 dagen lang onbeperkt kunnen reizen op alle spoorlijnen tot in de wijde omtrek van München. Met het pas poort (kosten tweede klas 185,50, eerste klas ƒ257,50) kan men ook onbeperkt terecht bij het plaatselijk vervoer. De paspoorten zijn geldig in de perio de van 12 augustus tot en met 23 september. Ze zijn verkrijgbaar op de grote stations, NS-inlichtiingeinbu- reaus en een aantal reisbureaus op vertoon van een geldig paspoort. GRONINGEN Gedeputeerde Staten van de provincie Groningen hebben aan Provinciale Staten voorgesteld ook het komende seizoen de beide j betaald voetbal spelende verenigingen uit de provincie subsidie te verlenen. Op het bedrag zal een soort inflatie correctie worden toegepast. Zo zou de FC Groningen nu 62.500 gulden ontvangen tegen 50.000 gulden vorig jaar en Veendam 31.250 tegen 25.000. Groningen is de enige provincie die het betaalde voetbal subsidieert. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Veilig Verkeer Nederland is sterk gekant tegen de aanbeveling van de Europese Commissie om per 1 januari 1974 in de tien EEG-landen ook 16- en 17-jarigen voor een rijbewijs in aanmerking te laten komen. De Europese Commissie heeft dit voorstel gekoppeld aan de suggestie om in 1974 een Europees rijbewijs in te voeren. De voorstellen zullen na het zomerreces aan de Europese minister raad worden voorgelegd. Veilig Verkeer Nederland vindt het 'wat bizar aandoen' dat men 16- en 17-jarigen een auto wil laten besturen, ter wijl vaststaat dat de ongevals vatbaarheid van jonge mensen in het verkeer bijzonder groot is. In 1970 werden in ons land 110 bromfietsers in de leeftijd van zestien en zeventien jaar gedood en werden er bijna zevenduizend gewond. In 1969 was 29 procent van de auto mobilisten die bij een dodelijk verkeersongeluk werd betrok ken jonger dan 25 jaar. 'De ongevalsvatbaarheid heeft niet zozeer met de jeugdige leeftijd te maken, maar houdt meer verband met de gebrek kige rij-ervaring.' meent Vei lig Verkeer Nederland. De heer S. J. Woudenberg van de afdeling voorlichting van VVN stelt dat 'technisch ge zien jongeren van zestien jaar beslist in staat zijn een auto te besturen. Maar het is on waarschijnlijk dat zij zich ook sociaal in het verkeer zullen kunnen aanpassen, omdat voor de groep 12- tot 16-jarigen ver- keersonderwijs ontbreekt Pas wanneer in die leemte is voor zien zal een verlaging van de leeftijdsgrens verantwoord zijn'. Veilig Verkeer Nederland vindt dan ook dat de Europe se Commissie er beter aan had gedaan maatregelen aan te be velen voor verplicht verkeers- onderwijs op de scholen voor voortgezet onderwijs, een zaak waar WN al jaren op hamert. 'Een theoretische en prakti sche scholing ter voorberei ding van het rijbewijs lijkt ons zinvoller dan de jeugd een rijbewijs te geven, dat een brevet van onvermogen moet worden.' Volgens de heer Woudenberg zijn de Nederlandse verkeers- deskundigen, inclusief het mi nisterie van verkeer en water staat, 'volslagen overrom peld door het voorstel van de Europese Commissie. Niemand wist er van en we weten nog steeds niet op welke motieven het voorstel nu eigenlijk geba-* seerd is'. Mocht het voorstel er door komen, dan acht Veilig Ver keer Nederland het gevaar niet denkbeeldig, dat nog meer kneusjes op de weg zul len komen dan nu het geval is. De nieuwe categorie wegge bruikers beschikt niet of nau welijks over een inkomen. En met een krappe beurs is men er sneller toe geneigd een te oude auto te kopen. Er is wel een wet in voorbereiding voor een wettelijke keuring van au to's van tien jaar en ouder, maar het kan nog lang duren voor die wet is aangenomen, aldus de heer Woudenberg. Onstabiele warmte Van onze weerkundige ~~edewerker Deze zomer is er nog wel een van ups en downs. Leek 't er eerst op dat een Biskaje-hogedrukgebied de zomer in huis zou halen (De Biltse computers - voorspelden donderdag een stijging van temperatuur tijdens 't weekeind en zag het er daarna naar uit dat het maximum een te ver verwijderde posi tie naar het zuiden zou innemen om 1 deze zomerse bedoelingen te realise- - ren, achteraf is 't plannetje toch echt wel doorgegaan. Het front van een vrij scherp naar 't zuidwesten uitgezakte IJsland-depres sie hielp een handje mee daar zijn oostwaartse verplaatsing te vertragen en dat kwam nu weer tot ontwikke- ling van een hittestoring voor het front uit boven Spanje en Zuidoost- Frankrijk. Toen deed het er eigenlijk niet meer zoveel toe of het hogedrukgebied over Zuidwest-Duitsland of de Balkan lag. Krachtige zuidelijke winden tussen dit hoog- en de lage drukstoringen gingen warme tot zeer warme lucht uit Spanje naar onze streken blazen. Gistermiddag werd het op verschillen de plaatsen in Nederland ca. 25 gra den. Ostende in België meldde om 4 uur 26 graden. In Zuid-Frankrijk was het toen veel warmer. Agen aan de Garonne en Toulouse 33 gr.. Bordeaux 34 gr. Vandaag zal het eerst in ons land op meer plaatsen dan gisteren zomers worden met maxi ma tussen 25—29 gr. C, maar daarna komt er onweer en wordt vermoede lijk de ouverture gespeeld tot wat minder warm maar nog wel tamelijk zomers weer. De wind ruimt dan naar zuidwest en later mogelijk west. Een stimulans hiertoe kunnen de lucht drukstijgingen zijn die momenteel voorkomen in Portugal en Noordwëst- Spanje. Uiteraard komt ook het moe derfront over de Britse eilanden na derbij, maar wat nog een extra regen stimulans kan betekenen. Conclusie- augustus presenteert een kleine maar onstabiele warmtegolf. warm ZONNIQ OPKLARINGEN MIST REGEN «2-1*3 SNEEUW BEWOLKING 10 MAX TEMP. 10 MIN. TEMP. Weerrapporten van gisteravond 19 uur. Maximum temperatuur en neerslag. In mm. Amsterdam zwaar bewolkt 25 0. De Bilt half bewolkt 24 0. Doelen Ucht bewolkt 25 0. Eelde Ucht bewolkt 24 0. Eindhoven licht bewolkt 25 0. Den Helder zwaar bewolkt 23 0. luchth. Rtd Ucht bewolkt 25 0, Twente half bewolkt 24 0, Vllssingen Ucht bewolkt 23 0, Zd Limburg onbewolkt 25 0, Aberdeen regen 17 0.5. Athene onbewolkt 30 0, Barcelona onbewolkt 26 0. Berlijn Ucht bewolkt 24 0. Bordeaux half bewolkt 34 0. Brussel onbe wolkt 25 0. Frankfort half bewolkt 24 0. Ge- nève onbewolkt 30 0. Helsinki Ucht bewolkt 21 0, Innsbruck half bewolkt 25 0, Kopen hagen licht bewolkt 21 0. Locarno licht be- wolkt 28 0, Londen regen 20 0.2, Luxemburg onbewolkt 24 0, Madrid zwaar bewolkt 34 0. Malaga Ucht bewolkt 29 0, Mallorca onbe wolkt 28 0, Munchen Ucht bewolkt 25 0. Nice onbewolkt 24 0. Oslo regen 19 0.1, Parijs half bewolkt 28 0. Home onbewolkt 26 0, Split onbewolkt 30 0, Stockholm zwaar be wolkt 21 0 Wenen Ucht bewolkt 25 0. Zurich licht bewolkt 27 o. Casa Blanca zwaar be wolkt 23 n Islanboel onbewolkt 25 0. Las Palmas onbewolkt 25 0. Tel Aviv onbewolkt 30 0. Tunis onbewolkt 29 0. Vraag dh/.-brochurc aan hij Nooilgedagl. Posllius I, IJJsf.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 3