McGovern zou nu Muskie verkiezen Opnieuw dag van terreur in Ulster Vliegtuigkaapste rs in Israël bekennen Oost- en West-Europa in principe eens over veiligheidsconfer entie Alleen rechter kan bouw van pijpleiding nu nog verhinderen Internationale jurist en hekelen processen Praag Ted Kennedy en senator Nelson willen niet Cairo heeft interesse voor Britse wapens Bombardementen op vier landen in Indo-China Minister Laird op zakenreis Okamoto heeft spijt ZWARE BOMBARDEMENTEN ONDERMIJNEN HET DIJKENSYSTEEM IN N00RD-VIETNAM BIJ OVERSTROMINGEN MOET EFFEKTIEVE HULP MOGELIJK BLIJVEN HET MEDISCH COMITÉ NEDERLAND-VIETNAM STUURT DAAROM BOTEN MET SPECIALE MEDISCHE UITRUSTING Honger bedreigt overlevenden op Philippijnen ALASKA TROUW /KWARTET DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1972 Buitonland T7/K9 WASHINGTON (Reuter, UPI, AP) George McGovern overweegt zijn oude rivaal Edmund i Muskie te vragen als kandidaat voor het vice-presideritschap. Waarnemers achten de kans, dat Muskie dit wil, echter niet zo groot. Volgens goed ingelichte kringen in Washington valt de naam van Muskie het meest in de besprekingen die de Democratische kandidaat voor de pre sidentsverkiezingen momenteel met zijn staf voert over de opvolging van Thomas Eagleton. Deze moest zich eerder dieze week terugtrekken, omdat er in Amerika heftige discussies wa ren ontstaan over het feit dat hij drie keer voor een zenuwinzinking was behandeld. Hoewel McGoverns voorkeur nu uit gaat naar Muskie, geloven politieke LONDEN (AP) Het Britse ministe rie van buitenlandse zaken heeft gis teren voor het eerst bevestigd, dat Egypte belangstelling toont voor Brit se wapens, nadat het afgesneden is van de ultramoderne Russische wa pens. Een woordvoerder, zei dat het onder werp ter sprake was gekomen tijdens j het gesprek, dat de Britse ambassa- j deur Sir Richard Beaumont maandag in Cairo met de Egyptische minister van buitenlandse zaken Mourad Gha- leb heeft gevoerd. Hij zei, dat er geen wijziging is gekomen in het Britse standpunt, dat inhoudt dat ieder ver zoek voor levering van wapens beke ken wordt in het licht van de overwe ging het militaire evenwicht tussen de Arabische staten en Israël te hand haven. De Britten leveren in feite sinds 1967 reeds lichte wapens en gespecialiseerde uitrusting aan Egyp te. waarnemers dat Muskie er niets voor zal voelen deze keer opnieuw mee te doen als kandidaat voor het vice- présidentschap. In 1968 was hij de 'running mate' van Hubert Humphrey. Tijdens de campagne is Muskie toen erg populair geworden en hij gold in het begin van dit jaar nog als de meest serieuze kandidaat van de Democraten. In de voorverkiezingen verloor hij echter gevoelig van McGo vern. Muskie's ster daalde snel nadat hij tijdens de voorverkiezingen voor het huis van een burgemeester in huilen uitbarstte, toen hij zich hevig opwond over onheuse uitlatingen die de burgemeester aan het adres van Muskie's vrouw had gericht. Muskie heeft gisteren geweigerd com mentaar te leveren op de geruchten dat McGovern hem als kandidaat wil de voor het vice-presidentschap. McGovern heeft dinsdag gezegd dat hij binnen enkele dagen een opvolger van Eagleton zou bekend maken. Hij zou deze keer echter niet overhaast tc werk gaan. Muslüe's eerste keus blijft nog altijd senator Téd Kennedy, maar deze heeft resoluut voor de eer be dankt. Muskie voldoet aan nagenoeg alle voorwaarden die McGovern aan zijn partner stelt. Hij is rooms katholiek, heeft goede betrekkingen met de vak bonden en is vooruitstrevend. Zijn enige nadeel is zijn leeftijd. Muskie is 58 jaar en McGovern zou liever ie- mand van omstreeks veertig hebben. Eagleton was 42 jaar. Omdat McGo vern zelf protestand is hij is lid van de methodistische kerk is het voor hem vooral belangrijk dat zijn vice- president rooms katholiek is. Volgens ingewijden heeft McGovern na het terugtrekken van Eagleton nog weer contact opgenomen met Ken nedy. Hij heeft geprobeerd hem in de nieuwe situatie alsnog over te halen, maar Kennedy heeft onmiddellijk na het bekend worden van het terugtrek ken van Eagleton verklaard ook nu bij zijn besluit te blijven dat hij om persoonlijke redenen niet beschikbaar is. Behalve Muskie worden ook nog ge noemd Lawrence O'Brien, oud-voorzit ter van de Democratische partij en senator Frank Church van Idaho. Ook de oud-ambassadeur in Parijs, Sargent Shriver, een zwager vain wijlen John Kennedy, zou een goede kans maken. McGovern heeft al bot gevangen bij senator Gaylor Nelson van Wisconsin. Hij is een goede vriend van McGo vern. Deze liet weten dat hij geen vice-president wilde worden omdat hij liever gewoon senator bleef, een ambt dat hem buitengewoon boeide. Nelson beval Muskie aan. ZRIFIN (UPI/AFP) De twee Arabische vrouwen, die in Israël te rechtstaan wegens het kapen van een Belgisch lijnvliegtuig naar LOD, de luchthaven van Tel Aviv, hebben gisteren hun rol in de kaping overgespeeld in een film, die voor de militaire rechtbank werd afge draaid. In de film bekenden ze hun aandeel. SAIGON (AFP, Reuter, UPI) Gol ven van Amerikaanse B-52 bommen werpers hebben gisteren doelen in alle vier landen van Indo-China ge bombardeerd, aldus een bekendma king van het Amerikaanse opperbevel in Saigon. Soortgelijke bombardemen ten hadden al verscheidene weken niet meer plaatsgehad. Aan het bom bardement werd deelgenomen door meer dan de helft van de tweehon derd B-52's, die in Thailand en op Guam zijn gestationeerd. Doelwitten waren troepenconcentraties en voor- raaddepots. Op een tussen het uiterste noorden van Zuid-Vietnam en een linie op tachtig km ten zuidwesten van Saigon gelegen gebied werd vior drie miljoen kilo springstof afgewor pen. LONDEN (UPI) Landen in Oost- en West-Europa zijn het in begin sel eens met voorbereidende besprekingen in Helsinki op 22 novem ber over een Pan-Europese veiligheidsconferentie met Noord-Ame rikaanse deelneming, aldus hebben diplomatieke kringen in Londen gisteren meegedeeld. De Amerikaanse minister van defensie, Meivin Laircl, heeft een be zoek gebracht aan de McDonnell Douglas-vliegtuigfabrieken in de Amerikaanse stad St. Louis. De voorzitter van de raad van bestuur van het concern, James McDonnell (links) legt Laird de voordelen van de F-15 jachtbommenwerper uit, die de opvolger zal worden van de Phantoms. GENèVE (Reuter, AFP) De internationale openbare mening is diep geschokt door de politieke zuivering onder het mom van recht spraak in Tsjechoslowakije, verklaart Niall Macdermot, secretaris generaal van de Internationale Commissie van Juristen in een op 27 juli aan de Tsjechoslowaakse partijleider Goestaw Hoesak gerichte brief waarvan de tekst gisteren werd bekendgemaakt. In zijn brief schrijft MacDermot, dat wat de juridische basis van de proces sen aangaat, die de buitenstaander als 'vrijwel niet bestaand' voorkomt. 'De verspreiding, bijvoorbeeld, van pamfletten over stemrecht, lijkt op geen enkele wijze de normale burger rechten van alle burgers, verankerd in de universele verklaring van de mensenrechten, te buiten te gaan,' ADVERTENTIE De film met Therese Ishaq Halaseh 'en Rima Tanrous werd opgenomen tijdens een politieverhoor enkele da gen na de kaping op 8 mei. In de in een kamer gedraaide film beschrijven de twee vrouwen in het Arabisch hun optreden in het passagiers-comparti ment en in de cockpit van de Boeing- 707. Ze imiteren een gang naar het toilet ter verwijdering van met explo sieven gevulde gordels die getoond worden. TEL AVIV (AFP) De Japanner Kozo Okamoto, de enige overlevende van de drie plegers van de aanslag op het vliegveld Lod in Israël, heeft tegenover zijn Japanse advocaat ver klaard dat hij veel spijt over zijn daad heeft. Hij vroeg de raadsman zijn leedwezen over te brengen aan de volken van Israël en Porto Rico. Volgens de advocaat, die door Okamo- to's ouders naar Israël was gestuurd, Wil Okamoto niet langer zelfmoord plegen en gaat hij Hebreeuws leren. Rima Tannous vertelt in de film, dat één van de later gedode kapers, Yoe- sef, tegën haar zei, dat de springstof fen niet-met alle passagiers aan boord gebruikt zouden worden en dat het maar om vertoon ging. Therese Halaseh heeft in een geschre ven en ondertekende verklaring ge zegd, dat ze alle bijzonderheden van de onderneming'niet kende, maar dat ze had begrepen dat het om een kaping ging. De vier kapers de twee mannen betaalden de onderneming met hun leven waren in Brussel ingestapt. In Wenen, zo vertelde Therese Hala seh, vernam ze dat het toestel op weg naar Lod gekaapt zou worden. Op Lod werd het toestel door vermomde Is raëlische soldaten bestormd en ontzet. De kapers hadden door met opblazen te dreigen de vrijlating van honder den in Israël gedetineerde Arabische commando's willen verkrijgen. De directeur-generaal van het ministe rie van buitenlandse zaken van Jorda nië, Hanna Halaseh familielid vn Therese Halaseh gaat naar Israël om op het proces te getuigen. Hij heeft er speciale toestemming van de Israëlische autoriteiten voor gekregen. POSTGIRO 1090400 t.n.v. MCNV te Amsterdam (onder verm, van „oproep in Trouw"). Onze medische hulpgoederen gaan naar de gezondheidsdiensten van Noord-Vietnam en van de bevrijdingsbewegingen van Indo-China. De meeste van de ongeveer dertig uitgenodigde regeringen zullen naar verwachting het Finse voorstel accep teren om op bovengenoemde datum de hoofden der in Helsinki geaccredi teerde diplomatieke missies bijeen te laten komen. Enkelen hebben het volgens de diplo matieke kringen al gedaan. Alle West en Oosteuropese landen, de niet-ge- bonden Europese landen en de Vere nigde Staten en Canada, zijn uitgeno digd. Als alles naar wens zou verlo pen, zou de veiligheidsconferentie als zodanig in het voorjaar van 1973 ge houden kunnen worden. De landen van het Warschau Pact besloten op hun bijeenkomst in het begin van de week in de Krim als gasten van de Russische partijleider Breznjew de datum van 22 november voor de voorbereidende conferentie te accepteren. Over bepaalde zaken denken de lan den van het Warschau Pact en de NAVO hetzelfde, maar over meer za ken verschillen ze van mening. Hiero ver zouden ze overeenstemming of een compromis moeten zien te berei ken. Sommige landen willen een tamelijk vrije agenda, wat de deelnemers in staat zou stellen elk mogelijk punt van algemeen belang ter sprake te brengen. Het Warschau Pact en met name Rusland, wil de conferentie een niet-aanvals-verklaring laten produce ren. waarbij gebruik van of dreiging met geweld wordt verboden. Westelijke diplomaten zien achter dit verlangen van de Russen hun wens om hun naoorlogse winsten in Europa te legaliseren. Het Warschau Pact zal verder streven naar erkenning van Oost-Duitsland. De landen van het Oost-blok streven ook naar nauwere samenwerking met het Westen op eco nomisch, wetenschappelijk en techno logisch gebied om achterstanden op de diverse terreinen weg te werken. Het Westen wil, dat de conferentie waarvoor het lange tijd weinig heeft gevoeld zal leiden tot meer vrij heid van beweging tussen Oost- en West-Europa ook op cultureel en in formatief terrein. Op dit punt hebben de Oosteuropese landen altijd de nodi ge terughoudendheid betoond. Vooral Oost-Duitsland vreest zo'n ontwikke ling, omdat het weer zou kunnen leiden tot een massale trek van zijn meest begaafde burgers, een ontwik keling, die Oost-Berlijn in 1961 afstop te door de Berlijnse muur op te itrekken. aldus de brief van MacDermot. Hij noemt dc vonnissen, die over de beklaagden worden uitgesproken, van een 'ongelooflijke strengheid' neerko mende op een 'ernstige aantasting van de meest elementaire vrijheden'. Het orgaan van de Tsjechoslowaakse communistische partij, Roede Prawo, heeft gisteren de legaliteit van de processen tegen liberalen verdedigd. Het blad noemt het onaanvaardbaar, dat bepaalde' individuën 'bij voortdu ring het streven naar consolidering van de maatschappij ontwrichten'. Het blad ontkent, dat de 31 mensen, die tot dusver gevonnist zijn, gestraft werden vanwege hun politieke opvat tingen. Daarentegen zijn ze berecht, schrijft het, 'omdat ze tegen de wet zijn ingegaan, zoals een ieder in elk ander land hierom gestraft wordt'. VIJANDSCHAP De veroordeelden van de laatste da gen, aldus Roede PraWo, 'zaaiden twij fel aan en vijandschap tegen de lei dende vertegenwoordigers van onze socialistische staat en probeerden het proces van politieke consolidering en onze betrekkingen met de Sowjet- Unie te ondergraven'. Roede Prawo schrijft, dat niemand in Tsjechoslowakije hen hun persoonlij ke opvattingen kwalijk neemt. Dat gebeurt wel, wanneer ze die concreti seren in daden, die met de wet in strijd zijn en die de orde en rust van staat en burgerij verstoren. 'Natuurlijk zouden we blij zijn. als we niemand ter verantwoording hoef den te roepen. Als de vigerende wet ten niet geschonden werden zou er niet gestraft behoeven te worden,' besluit het Tsjechoslowaakse partij blad. BELFAST (Reuter, UPI) De extremistische vleugel van het Ierse Republikeinse Leger heeft gisteren haar terreur in Noord-Ierland hervat. Was het na de bezetting van de IRA-bolwerken enkele dagen betrekkelijk rustig gebleven, gisteren laaide de strijd weer op. Op tal van plaatsen ontploften bommen en in Londonderry en Belfast werd op grote schaal geschoten. Wonder boven wonder vielen er geen doden. De Britse troepen zouden twee sluipschutters geraakt hebben. In de Ierse republiek moeten voor zaterdag alle vuurwapens met meer dan 22 kaliber worden ingeleverd. Dit heeft de minister van justitie in Du blin gisteren bevolen. In de rooms-katholieke wijken van Belfast en Londonderry, die in de nacht van zondag op maandag bezet werden, zoeken Britse militairen koortsachtig naar IRA-leden en wa pens. In de wijk Bogside in London derry is gisteren een bommenfabriek ontdekt. In de wijk Greggan zijn 7000 patronen voor geweren, pistolen, ma chinepistolen en jachtgeweren gevon den. De patronen voor de jachtgewe ren waren niet met hagel gevuld maar met ijzervijlsel. Deze kogels hebben tot op een afstand van vijftig meter een bijzonder dodelijk effect, aldus een deskundige. VECHTPARTIJ In Belfast hebben protestantse en rooms-katholieke arbeiders gisteren ook slag geleverd. De massale vecht partij begon toen een sluipschutter het vuur had geopend op arbeiders die zich op de binnenplaats van een fabriek bevonden. Direct na de scho ten gevallen waren, legden 300 arbei ders het werk neer. Zij trokken naar een rooms-katholieke wijk waar zij onmiddellijk met stenen werden beko geld. De protestantse arbeiders begon nen daarop barricaden op te riéhten. Het Britse leger heeft de wijk later afgegrendeld en de vechtenden ge scheiden. MANILLA (Reuter) Duizenden slachtoffers van de overstromings ramp op de Philippijnen worden met de hongerdood bedreigd. Door de overstromingen zijn zij helemaal van de buitenwereld afgesloten. Zowel reddingseenhden van de regering als van particuliere instellingen moesten deze week de hulpverlening staken, omdat hun auto's van de wegen ge spoeld werden. De meest bedreigde groep zijn de boeren die weigerden te worden geëvacueerd. Zij zijn naar ho ger gelegen stukken grond gevlucht, die nu door water worden omrins. De overstromingsramp heeft op de Philippijnen al aan honderden men sen het leven gekost. Voor het eerst siknds alnge tijd nam de regen giste ren af, maar het water bleef nog steeds stijgen. Een Alaskaanse journalist heeft de strijd om de olie-pijpleiding dwars door de fragile natuur van Alaska het 'Vietnam van het Amerikaanse ministerie van bin nenlandse zaken' genoemd: 'on derschat vanaf het begin, fraudu leus voortgezet en rampzalig in zijn gevolgen heeft het project -weinig meer rechtvaardiging, dan de enorme hoeveelheid geld en energie die er reeds ingesto ken zijn'. Toch blijft het ministerie in de eindo verwinning geloven. En waarschijnlijk terecht, want wie zijn er machtiger op aarde dan de olie-maatschappijen? Hoewel het ministerie in de afgelopen maand maart een, massief rapport vrij- ~gaf over de gevolgen van de pijplei ding voor de natuur dat alle be langrijke bezwaren van milieubescher mers bevestigde gaf het nauwelijks een maand later toestemming voor de aanleg van de omstreden pijpleiding. Het enige wat nu nog de bouw van de leiding kan verhinderen is een verbod van de rechter. Totdat de zaak voor -de rechtbanken is uitgevochten, moet het werk stil blijven liggen. Paar woorden Wat het Amerikaanse ministerie van ^binnenlandse zalccn in ieder geval -niet verweten kan worden is, dat het 'de waarschijnlijke gevaren voor de natuur in een paar woorden heeft afgedaan. Het rapport was echter lijvig (zes dikke delen) en de prijs was zo hoog (42 50 dollar), dat het nooit een bestseller is geworden. De meeste Amerikanen hebben het dan ook moeten doen met uittreksels in hun dagblad. Maar zelfs die uittrek sels waren alarmerend genoeg. -Het ministerie moest toegeven, dat rhet gebied waardour de pijpleiding zal lopen bijna zeker getroffen zal wor- -den door een hevige aardbeving tij dens de levensduur van de leiding. Zware trillingen tn grondverplaatsin- Kunstwerk van de eskimo Pootogok. gen kunnen de pijpen beschadigen, zelfs vernietigen, aldus het rapport. 'In het geval van vernietiging van de leiding kunnen 14.000 barrels olie wegstromen gedurende de tijd die nodig is om het pompstation tot stil stand te brengen en de kleppen te sluiten. Hierna kan nog eens 50.000 barrels op sommige plaatsen wegvloei en.' Dat is in ieder geval meer dai. de brose natuur van Alaska kar. verdra gen Ook bekende het ministerie dat een alternatieve route voorgesteld door milieubeschermers en de Canadese re gering en die via Canada naar Ameri- ka's Midden-Westen voert veel minder gevaarlijk is De Canadese route gaat geheel over land en voorkomt dus vervuiling van de vis rijke zee voor America's westkust kruist minder kwetsbare delen van Alaska's 'permafrost' en mijdt de ge bieden, die gevoelig zijn voor aardbe vingen. Bovendien kan de voorgestel de route paralel lopen aan een ge plande gasleiding. Met de olie is in Alaska namelijk ook gas gevonden, maar het is te kostbaar die tot vloei stof samen te persen er. dan per schip naar Amerika te vervoeren. Het na deel van de Canadese route is dat ze een stuk langer is (en dus minder snel gereed zal zijn) en over buiten lands grondgebied loopt. Meer olie Canada is zeer geïnteresseerd in het bouwen van een pijpleiding over zijn grondgebied. Omdat de aanleg van een leiding door Canada twee drie jaar langer zal duren dan een pijplei ding dwars door Alaska, heeft de Canadese regering aangeboden de ver traging goed te maken door meer olie te exporteren naar haar buurman in het zuiden. Sommige Canadezen ma ken zich kwaad dat in de discussie over de pijpleiding bijna uitsluitend gesproken wordt over het gevaar voor Alaska en dat de vervuiling van Cana da's visrijke westkust vergeten wordt, terwijl daar vele malen meer mensen wonen dan in Alaska. De olie-tankers lopen vele gevaren. Port Valdez in Alaska, waar de olie in schepen gepompt zal worden, ligt in een smal fjord met steile, hoge wanden. De kustlijn is rotsachtig en verraderlijk, niet vrij van ijsbergen en wordt vaak gebeukt door een krachtige wind. Een loodsman is noodzakelijk om de haven te berei ken. Bovendien is het gebied seis misch actief. Het was het epicentrum van de zware Alaskaanse aardbeving van 1964. toen 74 mensen het leven verloren door de jnderzeese aardver schuivingen en een vernietigende springvloed. De Golf van Alaska kent het grootste aantal cyclonen van het noordeljk halfrond gedurende de koude maan den Van oktober tot februari, onge veer ?r orocpnt van de tijd, staan de golven er een kleine vier meter hoog. Een van de tien tankers zal waar schijnlijk naar Seattle varen en moet daarbij de nauwe Straat van Juan de Fuca en de prachtige Pudget Sound een recreatiegebied van twee mil joen Amerikanen en Canadezen passeren. Juist door zijn nauwe ver binding met de zee is dit gebied zeer gevoelig voor vervuiling. De plezier vaartuigen, die jaarlijks het water met circa 28.000 barrels olie bevuilen, zijn eigenlijk al te veel. Wat zal er gaan gebeuren als tankers, die in grootte niet zullen onderdoen voor de Torrey Canyon en raffinaderijen een dagelijks beeld worden in Pudget Sound? Volgens het rapport van het Ameri kaanse ministerie van binnenlandse zaken zullen de tankers bij Port Val dez 384 barrels olie per dag verliezen, oftewel 140.000 barrels per jaar. De visvangst rond de haven zal hierdoor ernstig geschaad worden, zo niet on mogelijk gemaakt worden. Vele zeld zame trekvogels zullen er hun dood vinden. Hoewel de Amerikaanse rege ring al deze bezwaren gedocumen teerd bevestigde, wees ze desondanks het Canadese alternatief af. Om de volgende redenen: 1. De VS hebben de gehele capaciteit van eon pijplei ding nodig, 2. onzekerheid en vertra ging door het uitwerken van een financiële regeling, er. 3. vertraging door noodzakelijke research op mi lieu- en technisch gebied. Haast Waarom die haast om een uniek brok natuur op te offeren voor zo'n drie jaar snellere olie-aanvoer uit Alaska? De Amerikaanse regering noemt het 'belangrijk voor onze nationale veilig heid'. Dit argument is met zoveel nadruk gehanteerd, dat men zich kan afvragen hoe het .aet Amerika afgelo pen zou zijn, als er nu eens geen olie was gevonden in Alaska's ijswoestijn. Nuchtere cijfers spreken echter ande re taal. In 1980 zal Amerika 22 mil joen barrels olie per dag gebruiken. Afgezien van de Alaskaanse olie pro duceert het dan zelf 10,4 miljoen een groot conflict worden, dan is de lange pijpleiding een gemakkelijk doelwit voor de Russen. Siberië ligt immers maar 1000 km van Alaska. Daar komt nog bij, dat de Amerikaan se westkust helemaal de Alaskaanse olie niet nodig heeft. Dat hebben wel het oosten en het midden-westen van Amerika, die door een Canadese olie leiding bediend zouden worden. Op het zuidoosten na, produceert de west kust de meeste olie van Amerika. Het zou doodgewoon niet In staat zijn de 2 miljoen barrels Alaskaanse olie te absorberen. De oliemaatschappijen zouden echter aan het onderhandelen zijn met Japan om het overschot aan dat land te leveren, in ruil voor de Japanse ollerechten in het Midden- Oosten. De olie uit het Middenoosten zouden deze maatschappijen dan weer met goede winst kunnen verkopen in het oosten van Amerika. Dit lijkt nauwelijks in het belang van Ameri- ka's 'nationale veiligheid'. Olie-miljonairs jelte rep barrels. Uit Latijnsamerikaanse lan- te kunnen beschikken. Maar zou het den komt 4 miljoen barrels. Voor de resterende 7.6 miljoen barrels zal Amerika aangewezen zijn op het Mid den-Oosten. De 2 miljoen barrels, die dagelijks uit Alaska beloven te ko men, kunnen de Amerikaanse afhan kelijkheid van het Midden-Oosten ge durende de eerste vijf jaar verlichten. Maar daarna zal de vraag de eigen produktie zoverre overtreffen, dat de Alaskaanse olie van weinig strategisch belang is. Alleen in het geval dat er tussen 1980 en i985 een niet al te groot conflict uitbreekt in het Midden- Oosten, zou het voor de VS plezie rig zijn over de olievelden van Alaska Zijn de belangen van een paar olie maatschappijen waard om er één van de laatste stukken ongerepte natuur aan op te offeren? Tot aan het Ameri kaanse hooggerechtshof zullen de olie- miljonairs en de milieu-organisaties deze kwestie uitvechten. Alaska's uit gestrekte toendra's hebben maanden nodig om een sinaasappelschil af te breken, jaren voor papiersnippers, de cennia voor houtspaanders en een eeuwigheid voor metaal of plastic. Zo'n tere natuur zal beslist niet be stand zijn tegen de winsthonger van onze westerse oliemaatschappijen. Dit Is het laatste artikel uit een serie van vier. De vorige afleveringen ver schenen in Trouw/Kwartet van zater dag 29 juli, dinsdag 1 augustus en woensdag 2 augustus 1972.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9