Egypte en Lybië vormen één staat sptes, De Brauw gelooft niet meer in herstel breuk UW CHU: geen binding met 'progressies en' Halve werktijd voor 1700 man bij Philips krant Italiaanse treinen staan vandaag stil Bewolking Volledige unie moet voor september 1973feit zijn y Mevrouw Sadat volgt oefening In deze krant Bankoverval in Den Dolder: buit f 47.000 Kleuter onder tractor Gouverneur in VS benoemt zijn vrouw in Senaat maar vooral misschien goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. Nieuwe Leidlse Courant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hért in teghenspoetl" DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1972 53stc jaargang W. J. Zirkzee N.V. ZEEMANLAAN 22 LEIDEN Tel. 01710-42627 i Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon: 01710 - 31441 en 20388 (red.) Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur. Kiezers niet vastprikken op combinatie' Van onze parlementsredactie DEN HAAG De CHU wil voor de verkiezingen geen afspraken vooraf met de progressieve drie (PvdA), D'66 en PPR). Dit liet frac tieleider Tilanus (CHU) gisteren op een persconferentie weten. Let terlijk zei hij: 'Bij de ongewisse uitslag van de komende verkiezingen lijkt het mij een minder aangewezen weg, om de kiezers bij voorbaat al vast te prikken op een bepaalde regeringscombinatie'. Zoals bekend hebben de progressieve drie bij de vorige verkiezingen en ook nu, na de crisis, in iets mindere mate de christelijke partijen voor gehouden, dat zij bereid zijn met hen in de regering te gaan zitten, mits daarover voor de verkiezingen onder ling afspraken worden gemaakt. 'Wij willen niemand uitsluiten om mee te doen in de regering,' aldus Tilanus. 'We hebben wel altijd opengestaan voor contacten met de PvdA. Alleen heeft de PvdA zich wel eens wat laatdunkend uitgelaten over de CHU.' Tilanus ging daarmee in op uitlatin gen van fractielieder Wiegel van de WD. die dinsdagavond ronduit zei, dat hij de lijmpoging vooral van be lang acht tegen de achtergrond van het feit, dat nieuwe verkiezingen vol gens hem een kabinet zullen opleve ren waarin de confessionelen zullen regeren, samen met de Partij van de Arbeid. Ommezwaai Tilanus constateerde, dat dit een om mezwaai van Wiegel is in zijn berede nering van het belang van de lijmpo ging. 'Ik zie een verschuiving in ajn argumentatie,' zei hij. 'Waren het eerst de plotseling gevonden zeventig miljoen die moesten leiden tot de lijmpoging; later werd dit 'het lands belang' en nu is het al 'het afzetten tegen de PvdA.' Hoewel ook Tilanus de woorden van fractieleider Aantjes (ARP) bevestig de, dat er bij de vijf partijen (KVP, ARP, CHU, WD en DS'70) 'door alles wat er in de afgelopen tijd is gebeurt, een onderling wantrouwen is gegroeid,' toonde hij zich in tegen stelling tot zijn collega's van de ande re christelijke fracties uitermate optimistisch over het welslagen van de lijmpoging. 'Ik schat die hoger dan vijftig percent,' aldus Tilanus. Hij baseert dit optimisme op het bezoek aan mr. Scholten, dat hij dins dag heeft gebracht. Mr. Scholten zou hem toen gezegd hebben: 'Er beslist nog een gat in te zien.' Naar verluidt is mr. Aantjes allerminst gelukkig met deze zonnige uitspraken van de 'adjunct-informateur.' In zijn gesprek met Scholten zou hij hem gewaar schuwd hebben voor een te lichtzin nig denken over de meningsverschil len tussen de vijf. Zo die al zakelijk te overbruggen zijn, dan rest nog de immense barrière van het onderling persoonlijk wantrouwen, zou de AR- fractieleider hem hebben voorgehou den. Omdat hij toch geen been ziet in de lijmpoging, zou hij er daarom ook bij Scholten op aan dringen, vandaag nog de knoop door te hakken. Naar verluidt, vooral door de grote aandrang op spoed van de ARP, zal mr. Scholten vanmorgen om elf uur zijn 'lijmvoorstel' aan de KVP-, ARP-, CHU-, WD- en ook DS '70-fractievoor- zitters voorleggen. Naar verwacht, zal dit vooral toegespitst zijn op de bena dering van de loon- en prijsproblema tiek en de defensieuitgaven voor '74 en '75. Over dit laatste punt heeft de adviseur nog een speciaal gesprek ge had met de minister van financiën Nelissen. Mr. Scholten zal van de voor zitters zo mogelijk vandaag nog een antwoord van de fractie verlangen. Pas daarna brengt hij het officiële ad vies uit aan formateur Biesheuvel, waarin hij zich dan ook zal uitspre ken over de budgettaire problemen. Daarover zal hij geen oordeel vragen van de fractievoorzitters, omdat de be sprekingen hierover binnen het Kabi net al afgerond waren. Tilanus: meer dan 50% kans op herstel. ROME (Reuter) Vanaf gisteravond ligt het treinverkeer in Italië voor 24 uur stil. De 215.000 Italiaanse werkne mers bij de spporwegen hebben tot een staking besloten om hogere lonen en betere werkomstandigheden te krijgen. De autoriteiten hebben gisteren ge waarschuwd, jdat er een enorme ver keerschaos kan ontstaan, omdat de paar extra bussen, die zullen worden ingezet, volkomen onvoldoende zullen zijn om het reizigersaanbod te verwer ken. In het hoogseizoen vervoeren de Italiaanse spoorwegen zo'n 1,5 miljoen passagiers per dag. Zogezegd 'De Russische leiders zijn ondanks vele jaren van samenwerking niet in staat geweest begrip op te bren gen voor het nationalisme en de geestelijke waarden van de Ara bieren'. Hassanein Iieiltal Veel bewolking met plaatselijk buien, aanvankelijk nog hier en daar met onweer. Tot matig of vrij krachtig tonemende noord westelijke wind. Maximum-tem peraturen omstreeks 18 gr. C. Morgen en overmorgen: zonnige perioden, later waarschijnlijk regen en tamelijk koel. Zon op: 05.06 Zon onder: 20.25 Maan op: Maan onder: 17.06 Wat zeggen of denken de dieren 'Wat 'n kopzorg moet zo'n man heb ben!' (Ingezonden door G. A. Sneep, Peter Duynstraat 16, Castricum) 'Als ik nu niijn hoofd verlies gebeu ren er ongelukken!' (Ingezonden door mevr. A. den Hollander, Lelostraat 16, Rotterdam). Beide prijswinnaars ontvangen dertig gulden. BEIROET (Reuter, UPI, AP) Egypte en Lybië hebben gisteren aangekondigd, dat zij zo spoedig mogelijk voor 1 september 1973 samen zullen gaan in een volledige unie en daarmee bet grootste land van Afrika en liet Midden-Oosten zullen vormen. In een gezamenlijke verklaring, die in de Lybische stad Benghazi werd uitge geven door de Egyptische president Anwar Sadat en zijn Lybische collega kolonel Khaddaffi na afloop van drie daagse besprekingen, werd gezegd, dat besloten is: een 'verenigd politiek commando' in te stellen, dat de principes van de voorgestelde eenheidsstaat moet ont werpen; commissies in het leven te roepen, die een nieuwe grondwet moeten opstellen, een gezamenlijke defensie-macht moeten organiseren en de grondslag moeten leggen voor de juridische, economische en andere stelsels van de nieuwe staat; dat het politieke commando het uiteindelijke ontwerp voor het vereni gingsplan aan beide regeringen moet voorleggen en dat de volkeren van beide landen er dan over moeten stemmen; dat deze maatregelen moeten wor den uitgevoerd voor 1 september 1973. Het verenigde politieke commando zal zijn eerste vergadering volgende maand in het Lybische Tripoli hou den. De presidenten Sadat en Khad daffi zullen bepalen, wie er van dit commando deel zullen uitmaken en welke vorm het zal aannemen. ttsgsa. :SAH^ -s frrr- =$*1AURE-:;. gjANIÊ ALGERIJE J h*|J)MOER De nieuwe unie van Egypte en Lybië moet voor 1 septem ber 1973 een feit zijn en het grootste land van Afrika en het Midden-Oosten opleveren. Mevrouw Sadat (rechts)', echtgenote van de Egyptische president, volgt met spanning manoeuvres van het Egyptische leger in gezel schap van de minister van sociale zaken, mevrouw Aiysha Rateb. Ook de president woonde met enkele van zijn belangrijkste ministers de oefeningen bij. Voorbereiding Uit het Egyptisch-Lybische communi qué blijkt, dat beide landen de voor keur hebben gegeven aan een zorgvul dig bestudeerde benadering van de unie in plaats van de landen onmid dellijk te laten samengaan. Deze voor zichtige benadering was ook kenmer kend voor de oprichting van de nu elf maanden oude Federatie van Arabi- Binnenland STER brengt niet meer reclame op Hilversum 3 Buitenland Van onze parlementsredactie HAARLEM De hoop op het slagen van de lijmpoging die moge lijk nog bestond, is gisteravond door de afgetreden DS'70-minister De Brauw definitief en keihard de bodem ingeslagen. In een bijeen komst van zijn partij in Haarlem sprak hij de wens uit, dat de grote energie die de adviseur Scholten aanwendt, toch nog ergens goed voor zal zijn' .Maar zeker is, dat de ARP-fractieleider Aantjes de slang van de hulpbrandweerman Scholten allang heeft doorgesne den, zodat de brand niet kan worden geblust.' sche Republieken, waarvan behalve Egypte en Lybië ook Syrië lid is. Volgens het officiële Egyptische pers bureau voor het Midden-Oosten heb ben Sadat en Khaddaffi zich telefo nisch met de Syrische president Hafez Assad in verbinding gesteld om hem op de hoogte te brengen van hun over eenkomst. Het persbureau liet weten, dat de Syrische leider 'zeer tevreden was over de bereikte resultaten'. Sadat is er dus kennelijk in geslaagd om de idealistische Khaddaffi, wiens droom het is een verenigde Arabische natie tot stand te brengen, zijn voor stel tot vereniging van beide landen zorgvuldig te laten overwegen. Khad daffi had Sadat al in februari voorge steld Egypte en Lybië in een staat te laten opgaan. Sadat had toen om een bedenktijd van vijf maanden gevraagd en volgens de Lybische pers moest de Egyptische president dinsdag zijn ant woord geven. In Beiroet vermoedt men, dat Khad daffi beide landen ook direct had willen laten samengaan om een oplos sing te vinden voor de onenigheden binnen de Revolutionaire Raad van Lybië, die vorige maand leidden tot een uitstel van een week bij de vorming van een nieuw Lybisch kabi net. In de preambule van het Egyptische- Lybische communiqué werd gezegd, dat 'aan de imperialistische en zionis tische uitdaging, die gesymboliseerd wordt door de agressie van 1967 en de pogingen van het Amerikaanse impe rialisme en het wereld-zionisme om deze agressie tot een voldongen feit te maken, geen paal en perk kan worden gesteld hoeveel hulp wij ook van onze vrienden krijgen zonder dat de Arabieren zich verenigen onder leiding van Egypte, de speerpunt van de confrontatie'. Een samengaan van Lybië en Egypte biedt in principe veel mogelijkheden bevolking van 35 miljoen mensen is Egypte de grootste natie in de Arabi sche wereld. Het land heeft een élite, die goed onderwijs genoten heeft, maar het heeft een hopeloos gebrek aan geld om de nodige economische en militaire programma's uit te voe ren in een land, waar de bevolking jaarlijks met meer dan een miljoen mensen toeneemt. Daarentegen is Lybië een van de schaarst bevolkte Arabische landen en een van de rijkste naties ter wereld per hoofd van de bevolking. Het heeft voldoende geldoverschot uit zijn olie- uitvoer om de programma's te finan cieren, waartoe Egypte niet in staat is. Door het samengaan zal er een nieu we natie in de noord-oost-hoek van Afrika komen met 37 miljoen inwo ners, een bruto nationaal produkt van ongeveer 25 miljard gulden en een gebied van bijna drie miljoen vier kante kilometer. Veel land is woestijngrond, maar in Lybië zijn er grote streken, die tot ontwikkeling kunnen worden gebracht en die voor de grote bevolking van Egypte steun zouden kunnen bieden. Lybië maakte onlangs bekend, dat het vijf miljard gulden zal toewijzen voor een 'groene revolutie' tot ontwikke ling van deze gebieden. Olie Lybië is de vierde (in grootte)l olie- producent ter wereld. In 1970 bedroeg de ruwe olieproduktie 160 miljoen ton. De opbrengst was naar schatting 3,5 miljard gulden. Dit bedrag zal naar verwacht wordt volgend jaar stij gen tot 6,4 miljard gulden. Het Lybische staatshoofd, Khaddaffi, heeft een deel van het contante geld overschot gebruikt om 110 Mirage-ge- vechtsvliegtuigen in Frankrijk te be- ZEIST Een slanke man van onge veer 25 jaar heeft gistermiddag een overval gepleegd op het bijkantoor van Vlaer en Kol in Den Dolder. Hij maakte 32.000 aan Nederlands en 15.000 aan buitenlands geld buit. De man is spoorloos. In de loop van de ochtend was de man gekomen om een bankrekening te openen. Hij heeft toen zogenaamd zijn tas vergeten. In het begin van de dag, toen alleen een jonge vrouwelij ke kantoorbediende aanwezig was, kwam hij terug om dc 'vergeten' tas te halen. Het meisje wilde hem de tas aanreiken via de deur tussen het gedeelte waar het publiek komt en het kantoorgedeelte. De man duwde de jonge vrouw daar opzij en zou haar, naar haar zeggen, een pistool in de rijg hebben gedrukt. Hij deed vervolgens een greep in de kas. LEEUWARDEN De vierjarige Klaas de Poel uit ".iet plaatsje Genum, gemeente Dantumadeel is gistermor gen bij een ongeluk met een land bouwtrekker om liet leven gekomen. Een buurman trok rijdend de jongen op de trekker. Deze viel hierbij vooro ver en kwam onoer het achterwiel terecht. Bij aankomst in het zieken huis bleek dat hij vas overieden. Ilc-t ongeluk gebeurde tijdens een op tocht van feestelijk versierde land bouwvoertuigen. De feestelijkheden werden na het ongeluk gestaakt. Festival in Kyoto 7 McGovern zou Muskie naast zicli willen 9 Kerk "Rome kan zich aansluiten bij wereldraad' 2 Sport Leijn Loevesijn toch geen echte sprinter 11 Economie Meer vraag naar kleuren-tv door Olympische Spelen 13 Lezers schrijven 2 Boekcnlalagc 2 Recept G Radio en tvfi Commentaar 7 Weekbladen Dichtbij en verder Familieberichten Opdat er geen vacuüm in het bestuur van het land ontstaat moeten er zo snel mogelijk verkiezingen worden ge houden als de lijmpoging mislukt, zo zei de heer De Brauw strijdlustig in de Kenaustraat in Haarlem. De afgetreden minister stelde, dat het kabinet het het afgelopen jaar op het gebied van lonen en prijzen gewoon niet goed had gedaan. De heer De Brauw betreurde het daarom, dat de DS'70-ministers aan dat beleid hadden meegedaan. Hij liet zich laatdunkend uit over het nieuwe politieke feit van VVD-fractieleider Wiegel van 70 miljoen ('33 cent op ƒ200 schoon') en signaleerde dat er gelijmd moest wor den, toen ook nog de CHU op de lijmtoer ging. De afgetreden minister noemde, hoe wel er geen overeenstemming bestond over de ƒ250 miljoen die nog bezui nigd moesten worden op de departe- 'Ik neem volgend jaar alleen maar jongens. Geen van de meisjes wilde met me vechten.' BATON ROUGE (Reuter) De Democratische gouverneur van de Amerikaanse staat Loui siana, Edwin Edwards, heeft gisteren zijn echtgenote aange wezen om voor de resterende zittingsperiode de zetel in de Senaat in te nemen van de Democraat Elender, die vorige week vrijdag op 81-jarige leef tijd overleed tijdens zijn cam pagne voor een zevende ambts termijn. Op een persconferentie in Ba ton Rouge verklaarde Edwards dat hij zijn vrouw Elaine had benoemd 'als een symbolisch ge baar tegenover de vrouwen van Louisiana die al te lang onvoldoende zijn vertegenwoor digd in het Congres.' Degene die tijdelijk een vrijge komen senaatszetel inneemt moet bereid zijn plaats te ma ken voor de nieuw gekozen se nator, ook voordat diens ambts termijn officieel begint. Over de zetel van ivijlen senator El lender wordt in november ge stemd. De nieuwe zittingsperio de vangt begin volgend jaar aan. menten van verkeer en waterstaat en wetenschapsbeleid, het loon- en prijs beleid het principiële breekpunt. Het kabinet heeft gekozen voor de zachte lijn van minister Boersma, maar, ver volgde hij, de prijs van wéér een inflatie-spiraal is te hoog voor de goede verstandhouding met de vakbe weging. Een grote grief van de DS'70 minister was dat het kabinet dinsdag 11 juli bewust niet had willen beslissen over het loon- en prijsbeleid. Maanden had S'70 in het kabinet al op dit aam beeld gehameerd. Overigens geloofde de heer De Brauw niet dat ook minister Boersma met zijn zachte lijn erin zou slagen in oktober een akkoord te bereiken met de vakbeweging. Gevraagd naar het verschil tussen DS'70 en de VVD, zei de afgetreden minister dat wel geble ken is de laatste tijd dat DS'70 een duidelijke agressiviteit vertoond in het sociale vlak. 'voor een gelukkig huwelijk'. Met een stellen, waarvan al 45 zijn afgeleverd. EINDHOVEN NV Philips gloeilampenfabrieken in Eindhoven heeft bij de arbeidsinspectie een arbeidstijdsverkorting tot gemiddeld tweeënen halve dag per week aangevraagd voor 1700 werknemers, 1320 bij de machinefabriek in Eindhoven en 380 bij de machinefabriek in Almelo. Het totaal aantal werk nemers bij deze fabrieken is: 3300. De orders blijven sinds enige maanden achter bij de capaciteit, een gevolg van een minder gunstige ontwikkeling op de markt voor investeringsgoede ren, zo heeft Philips meegedeeld. De tijdelijke verlaging van de produktie is ook nodig om de voorraden 'binnen aanvaardbare grenzen' te houden. De aan vraag geldt zoals gebruikelijk voor zes weken. Het Philips-concern heeft het vertrouwen dat de capaciteit in de naaste toe komst weer geheel kan worden ingeschakeld. De betrokken werknemers die al zijn ingelicht krijgen de wettelijke wachtgelduitkering en een aanvulling van Philips tot het nettosalaris. De maatregelen zijn met de vakbonden en de personeelsvertegenwoordiging be sproken, zo verklaarde de Philips-persdienst. bon noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Adres: - Plaats: maand kwartaal Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart qa. 4 gulden abonnementsgeld. mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) handige paraatmap met brief papier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1