Loevesijn toch geen echte sprinter 'uitsers heersen n amateurstayerij Excelsior: hoop doet leven ere: divisie 72-73 Zwemwedstrijd wegens slecht water afgelast ebrek aan zelfvertrouwen desastreus tegen Gordon Johnson Sparta niet verder dan 1-1 Wereldrecord voor Spitz Symboliek en lege woorden TROUW/KWARTET DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1972 Sport Tll/Kll Fan onze speciale verslaggever [ARSEILLE Leijn Loevesijn verdient de kwalificatie 'sprinter' nauwelijks. De Amsterdammer Bag dan in Varese vorig jaar de wereldtitel in die specialiteit veroverd hebben, als het op werkelijk irinten aankomt, blijft Leijn Loevesijn achter bij cracks als Van Lancker en Johnson. Slechts op n onderdeel van de sprint is Loevesijn werkelijk sterker: in het zuivere hardfietsen. Maar wanneer e macht even ontbreekt, wordt hij kansloos in de figurantenrol geduwd. Zoals gisteravond toen ordon Johnson de weifelende Nederlander de weg naar de finale versperde. wereldtitel bij de sprinters ging af- tekend naar de Belg Robert van icker, die vorig jaar in de finale »g ten onder was gegaan tegen Leijn resijn. Van Lancker had slechts ritten nodig om zijn Australische instander te kloppen. Loevesijn ram niet eens op het erepodium te- "it, de Nederlander werd ook al in ritten door de Italiaan Turrini iggewezen. De klap die Johnson hem had toegebracht werkte nog lang na. Loevesijn blunderde al in de eerste manche tegen Gordon Johnson. Met een iets zwaarder verzet dan in de eerste dagen van de strijd om de regenboogtrui begon hij aan de rit. Loevesijn: 'In Varese had ik hetzelfde verzet staan. Het is zwaar tegen de wind in, maar vorig jaar in Italië hadden wij ook veel wind. Toen reed yankzij Nederlandse g angmakers: fan onze speciale verslaggever ARSEILLE De amateurstay- sfinale werd keurig geregis- eerd door de Westduitse coach ustav Kilian. In zijn binnenzak oeg hij de uitslag van deze we- ldtitelstrijd. De eerste twee na- en kon hij moeiteloos handha- en. Horst Gnas, de dertigjarige odgieter, prolongeerde zijn ti- 1. Jean Breuer, Duitslands twee man, werd naar het zilver ge- odst. Slechts Rainer Podlesch on niet worden ingepast in het hema van Kilian. De Nederlan- sr Gaby Minneboo reeds daar- or achter Joop Stakenburg te ied. orst Gnas on Jean Breuer worden Bgangmaakt door Nederlanders, res- pctievelijk door Bruno Walrave en >or Noppie Koch. Beiden werken al ee jaar in Duitse dienst. Samen vor en zij een combine, die bijna niet te lorbreken valt. Een goede gangma- ir is in de stayerij zeker zo belang- ik als de renner. Dat heeft de estduitse wielerbond goed ingezien, larom heeft coach Kilian ook gretig egeslagen toen Walrave en Koch in min raakten met de KNWU. De ielrenunie en coach Martin Wierstra orop, willen de Nederlandse gang akers weer graag terug hebben, fierstra beweert nu al dat hem dat Hgend jaar zal lukken. Hij mikt arbij op een UCI-bepaling, die ook irig jaar al in de maak was. dat een ingmaker alleen nog maar mag uit- omen met een renner van dezelfde tionaliteit. Maar zowel Koch als hlrave voelen weinig voor een te- ilkeer naar het Nederlandse kamp. airave: 'Dan zal er heel wat moeten sranderen. Dan moeten er excuses orden aangeboden en ook een flink intract komen. En is dat allemaal iet het geval dan ben ik als ik 'entueel verplicht word om voor de [lie te rijden van plan om mijn centie in te leveren.' oppie Koch 'Voor mij ligt de zaak og eenvoudiger. Ik wil eventueel lfs Duitser worden om te vermijden it ik gedwongen word in Nederland- dienst te gaan rijden.' runo Walrave, Norbert Koch en ust Meuleman (de gangmaker van xllesch krijgen een fikse duit voor gouden en zilveren medaille die zij roverden. Podlesch .verweet Koch ag dat hij niet voldoende had ge- md om Minniboo kapot te krijgen, aar Koch repliceerde: 'Ik heb nog in paar keer geremd. Maar van de nt af kreeg ik bevel van Kilian om rijden. Als hij zegt rijden, dan rijd Als hij zegt afremmen, dan rem ■a* {ie =»ai woordigd en toen de Belg eenmaal de koppositie had gekregen stond hij die ook niet meer af. De Nederlander Cees Stam werd op 60 meter tweede. Stam waagde kort voor het einde nog een aanval op Verschuerens leiderspositie, maar een tempoverhoging van de Belg was voldoende om Stam kansloos te maken. De Westduitser Dieter Kemper eindigde in deze nu eens nïet door op zienbarende combines en waaghalzerij verstoorde finale op de derde plaats. Jaap Oudkerk kwam vlak achter hem over de finish. AMATEURS Stayers: finale over 50 km: l. Horst Gnas (Wdld) 41. min. 10.61 sec. 2. Jean Breuer (Wdld) op 20 meter, 3. Gaby Minneboo (Ned) op 1 ronde. 4. Rainer Podlesch (Wdld) op 2 ronden. 5. Raymond Persijn (Belg) op 3 ronden. 6. Jean Paul Routens (Fr) op 3 ronden, 7. Rino Carraro (It) op 3 ronden. 8. Alain Dupontreu Fr op 5 ronden. 9. Fred Nlemeljer (Ned) op 7 ronden. DAMES Achtervolging: halve finales: le rit: Tamara Garkoesjina (Rus) 4.16.34, Beryl Burton B) 4.23.53: 2e rit: Keeteie Hage (Ned) 4.08 28, LJoebov Zadorojnaja usi4.ll.78. Finales: 1. Garkoesjina 4.02.05, 2. Hage 4 06.72. 3. Zado- rojnala 4.07.43; 4 Burton 4.13.46. Sprint: halve finales: Galina Ermolaeva (Rusl) verslaat Sheila Young (VS); Minnie Brinkhoff (Ned) verslaat Iva Zajlckova (TsJ) Finales: 1. Ermolaeva, 2. Brinkhoff, 3. Young, 4. Zajlckova. PROFS Sprint: Halve finales: Gordon Johnson VS verslaat Leijn Loevesijn (Ned); Robert van Lancker (Belg) verslaat Giordano Turrlnl (It) Finales: l. Van Lancker, 2. Johnson, 3. Turrlnl, 4. Loevesijn. Achtervolging: halve finales: le rit: Ferdi nand Bracke (Belg.) 6.28,67, Pietro Guera (It.) 6.36,07; 2e rit: Hugh Porter (GB) 6.19.70, Dirk Baert (Belg 6.28.68. Stayers: finale: 1. Verschueren (Belg.). 2. Stam (Ned.), 3. Kemper (W.-Dld.), 4. Oud- kerk (Ned.). ik iedereen van het wiel af.' De Amsterdammer kreeg bij het ingaan van de laatste ronde de veel voordeli ger tweede positie op een presenteer blaadje aangeboden. Loevesijn duwde wat krachtiger op de pedalen en kwam op kop. In plaats van te demar reren en daardoor de Australiër af te matten, hield de drager van de regen boogtrui in. Manager Jan Derksen: 'Als Leijn was doorgegaan, had John son veel moeite gehad. Nu kon hij rustig aan het wiel blijven en de tweede demarrage van Loevesijn op vangen.' Loevesijn zocht niet naar excuses. 'Ik was onzeker. Daarom durfde ik die eerste keer niet door te gaan.' Ook in de tweede rit bleef Loevesijn beneden zijn kunnen. Hij koos het oude verzet ('Ik wist niet meer precies wat ik moest doen') en ging nu veel later aan. Veertig meter voor de streep wipte Johnson echter al over hem heen. 'Ik had geen vertrouwen meer in mijzelf.' Johnson verklaarde die overwinning heel gemakkelijk. 'Met deze wind is het heel moeilijk om van kop af te vertrekken. Je kunt alleen maar win nen als je van het wiel komt. Loeve sijn is echter typisch een man, die van kop af moet sprinten. Toen hij die eerste keer demarreerde moest hij eerst naar boven sturen en dan nog eens tegen de wind in. Dat is ver schrikkelijk zwaar. Ik was dan ook wel zo ongeveer overtuigd van mijn overwinning.' Voor de 23-jarige Loevesijn betekent dit verlies een financiële ramp. Als beroepsrenner moet hij het toch voor namelijk van zijn zesdaagsecontracten hebben. Loevesijn: 'De binnenkomer voor mij was de sprinttitel. Nu is er niets meer over.' Jan Derksen: 'Het zal niet meevallen om nog veel werk voor hem te versieren. Dit verlies zal Leijn enorm veel schelen in zijn in komsten. Als zesdaagserenner is hij nog geen crack. Hij dankte zijn con tracten aan de regenboogtrui.' Als renner zal hij nu ook door zijn sponsor lager gewaardeerd worden. Derksen: 'Zijn prijs zakt nu. En in de zesdaagsen waar hij nog wel aan de MARSEILLE Gerard Vianen heeft zich teruggetrokken voor het wereldkampioen schap wielrennen op de weg, dat zondag in de Zuidfranse plaats Gap wordt gehouden. De Koninklijke Nederlandse Wlelren Unie heeft in de plaats van Vianen. die het wegens familie omstandigheden laat afweten, de ln België woonachtige Jos van Beers aangewezen. start komt, kan hij niet meer zoveel vangen als tot nu toe.' Leijn Loevesijn is eerlijk genoeg om toe te geven dat hij geen typische sprinter is. 'Daar mis ik te veel voor Ik heb alleen de snelheid van een sprinter. Maar demarreren kan ik niet. Al mijn sprints moet ik maken vanuit een hoog tempo. Als je naar een Van Lancker kijkt, die kan de marreren als geen ander. Wie tegen Joop Hotthausen V\ferelclkampk>enschappen'72 Gordon Johnson allert achter nationaal kampioen Leijn Loevesijn. De gen te slikken van de gebrlide Amerikaan, daarmee was hij meteen al naar zo'n toernooi gaan. 'De spanning van een eventueel lager contract heeft geen rol gespeeld. Derksen: 'Als je op de fiets zit denk je daar niet aan. Dan ben je een brok zenuwen. Je denkt alleen maar aan de streep, waar je als eerste overheen wilt. De zorg om het geld komt pas later. Het is nu de vraag hoe Leijn dit verlies mentaal opvangt. Maar als hij tijdens de re vanches in het Olympisch Stadion de anderen verslaat, komt hij er wel weer overheen.' De 23-jarige oud-wereldkampioen heeft geen overtuigend seizoen achter de rug. 'Het marcheerde deze zomer niet zoals het moest. Ik heb mij voorbereid op deze kampioenschappen met de amateurs Balk en Van Doom. Daar heb ik veel aan gehad. Maar de laatste dagen voordat ik naar Marseil le ging, kon ik in Amsterdam niet meer onder de 11,8 komen op de laatste 200 meter. Hier in Marseille ging het beter. Ik reed zelfs 11 rond en dat gaf wat hoop voor de toe komst. Maar juist op de finale-dag ontbrak mij ieder zelfvertrouwen. Je weet niet wat het is. Het overvalt je. Het kostte mij een finale-plaats.' De wereldtitel heeft Loevesijn het afgelopen jaar veel geld opgeleverd. 'Mijn contracten zijn verdubbeld in zesdaagsen. En daar moet ik toch het geld verdienen. Ik hoop mij in de toekomst nog meer te specialiseren als zesdaagserenner. Niet dat ik die sprint laat schieten. Daarvoor heb ik er als wielrenner te veel aan te danken.' hem vanuit een laag tempo wil sprin ten, is reddeloos verloren.' Maar ook Van Lancker had erg veel moeite om de finale te bereiken. Tegen Turrini had hij drie ritten nodig. Derksen: 'Van Lancker is zeker een klasse be ter dan die Italiaan. Maar een sprint is meer dan zuiver hard fietsen. Wie taktisch en technisch niet goed is onderlegd, speelt niet mee. En Turri ni is een meester in de taktiek. In de derde rit stak hij zijn handen omhoog om de jury te beïvloedeai. Hij wist heel goed dat hij niet gewonnen had, maar hij dacht de jury te kunnen mis leiden, door te doen alsof hij en niet Van Lancker als eerste over de streep was gekomen. De jury trapte er niet in. Maar toch is dat een bewijs voor het taktisch vernuft van de Italiaan.' Leijn Loevesijn droeg ook de last van de wereldtitel. 'Dat heb ik zeker ge voeld. Het is niet eenvoudig om te verdedigen. Je kunt beter als outsider Moeilijkheden rond contracten verstoren voorbereiding orst Gnas blijft ook na deze tweede tel amateur. 'Ik krijig geld van de uitse Sporthilfe (meer dan 1000 lark per maand j.h.) en heb als mateur meer dan twintig wedstrij- en. Als profstayer valt er geen droog rood te verdienen. Waarom zou ik an overstappen. Ik vind het wel best Laat mij maar amateur blijven.' aby Minneboo is pas dit seizoen met tayeren begonnen. De 27-jarige PTT- eambte uit Geervliet had ongevraagd dagen verlof gekregen om zich oor te bereiden. 'ïk ben nog onerva- en en stootte dikwijls tegen de rol an. Maar ik heb wel de indruk dat nog beter kan.' Minneboo kreeg de erste KNWU-gangmakcr toegewezen, oop Stakenburg, hoewel hij geen Ne- erlands kampioen is. Een zaak waar 'red Niemeijer, de kampioen, zich irecht over opwond. Coach Wierstra erdedigde zich met: 'Minneboo is fcehtstreeks in de finale gekomen, iemeyer via de herkansing. Hij moet ie extra rit gevoeld hebben. Daarom eb ik Stakenburg met Minneboo Ia ën rijden.' fierstra verbrak daarmee echter de elofte, die hij na het Nederlands ampioenschap had gedaan, toen hij fiemeijer had verzekerd dat hij in iet wereldkampioenschap achter Sta lenburg zou mogen rijden. Niemeyer: Ik heb daar moreel een tik van v ekregen. Eerst wordt Bert Boom ach- ÏDeloos aan de kant geschoven en moet lij Stakenburg missen, nu ben ik aan ;n e beurt. Dat zal volgend jaar toch fnoeten veranderen. Ik ben niet van »lan om op deze basis door te gaan. o wordt het nooit wat op de wereld kampioenschappen. Ik was nu laatste de finale. Dat hoeft toch niet. Daar voel ik mij toch te goed voor. Maar er is maar een antwoord. Volgend aar nog harder rijden.' De titel bij de profstayers werd laat op de avond veroverd door de Belg Theo Verschueren. Hij was met twee ploeggenoten in de finale vertegen- door John Linse Van onze speciale verslaggever ROTTERDAM Excelsiors prolongatie in de hoogste voetbalklasse werd vorig jaar beloond met een betrekkelijk hoge premie een ongebruikelijke geste. Meegenomen centen dus voor de weinig ver wende spelers van Excelsior. Maar ook een karakteristiek gegeven voor de kracht die zelfs bestuurders aan de topformatie toemeten. Op Woudenstijn balanceert men voortdurend tussen wel-en-niet degraderen. Twee keer achtereen dreigde de Rotterdamse elf van zijn voetstuk vallen; de objectiviteit gebiedt te stellen, dat driemaal wel eens scheepsrecht kan betekenen. Excelsior zal zich ongetwijfeld weer mengen in het gekibbel om de anderste plaatsen; een veronder stelling die nog meer zeggingskracht krijgt als de gebrekkige voor bereidingen in de prognose worden betrokken want, amper tien dagen voordat het startschot van de nieuwe competitie klinkt, heeft Joop Castenmiller zijn ideeën, plannen en wensen nog niet op de voltallige selectiegroep kunnen projecteren. De gebroeders Den But ter weigeren hardnekkig zijn trainin gen te volgen. De reden: er is geen overeenstemming bereikt over een nieuw contract. Als altijd draait het twistpunt om geld, en Excelsior het is genoegzaam bekend kan nu eenmaal geen salarissen bieden, die een vergelijking met andere clubs met dezelfde status kunnen doorstaan. Daartoe mist men de inkomsten, die uiteraard negatief beïnvloed worden door de moordende concurrentie die Feyenoord en ten dele Sparta bieden. De Den Butters zijn niet de enigen, die zich niet kunnen confor meren aan de offertes van Excelsior. Dat geldt ook vooi Coenen, Kwakker- naat en Van Nierop. Maar zij zijn wel bereid zich in het oefenschema van Castenmilller te passen. Zegt Reinier van der Vaart, misschien wel de mo tor van de ploeg: 'Dat vind ik collegi aal. Want als zij alsnog een accoord bereiken, kunnen we onmiddellijk van hun kwaliteiten profiteren. De Den Butters moeten helemaal op nieuw in het proces opgenomen wor den'. Van der Vaart is een van de drie ex- Holland Sporters (Van der Heiden en Roggeveen). Bij de inmiddels in FC Den Haag opgegane club veroverde hij nimmer een vaste positie. On danks zijn prijzenswaardige mentali teit, zijn conditie en actieradius. Van der Vaart: 'Van der Hart kon me nauwelijks gebruiken, zei hij. Ik was te week voor een ploeg als Holland Sport'. Onder Castenmillers invloed ontwikkelde Van der Vaart zich even wel als een alom gewaardeerde 'scha kelaar' die een constante factor in zijn vorm wist te leggen. Van der Vaart opnieuw: 'Mijn type viel niet in de Holland Sport-stijl. Daar werden voortdurend lange trappen naar de frontlinie gestuurd. Ik voelde me meer voetballer. En dat kan bij Excel sior. Hier wordt veel meer gebruik gemaakt van de combinatie'. Eigenlijk is Van der Vaart een hoogst opmerkelijke deelnemer aan het be taalde voetbal. Op het moment dat hij, als onbezoldigd lid van de betaal de jeugdploeg van het voormalige DHC, solliciteerde naar een profcon tract werden zijn ambities plotselig op een zijspoor gerangeerd. Van der Vaart verdween naar het ziekbed. Een leveraandoening ('Nee, niet door alco hol; ik drink geen druppel') en ver lammingsverschijnselen ('Ik kon de helft van mijn lichaam niet meer gebruiken') lagen aan die gras-laken- verandering ten grondslag. Van der Vaart: 'Na een jaar was ik zodanig hersteld, dat de dokter mij kon advise ren weer aan sport te doen. Voetbal len leek hem een uitstekende keuze, want daar kon ik kracht mee opdoen. De eerstvolgende twee jaar had ik nog regelmatig last. Maar dat nam steeds meer af. Nu merk ik er nauwe lijks meer iets van. Alleen als ik wat REINIER VAN DER VAART positief benaderen zwaardere schoenen neem, voel ik het oud zeer weer'. Nu is voor Van der Vaart (24) een combinatie van voetballer-automon teur. Maar hij voelt zich meer tot de sportieve zijde aangetrokken. Want: 'Ik hoop daarmee een basis te leggen voor ldter. Ik ben niet van plan altijd in een garage te staan. Ik studeer hard; om iets te kunnen beginnen moet je tegenwoordig legio diploma's hebben. Bij Excelsior hoop ik me verder te kunnen ontwikkelen. Ik wil me presenteren. Dingen naar een be ter contract. Dat is overigens al aan zienlijk verbeterd. Er waren met mij hoegenaamd geen problemen'. Terug naar Excelsior. Van der Vaart: 'We hebben twee oefenwedstrijden ge speeld: Fortuna Vlaardingen en SW. Beide met 1-0 verloren. Ik geloof niet dat het ideaal is onmiddellijk tegen eerste-divisieclubs te spelen. Ik had de voorkeur gegeven aan een serie oefenwedstrijden tegen amateurclubs. Dan kun je regelmatig scoren. Het ritme weer oppakken. Zoiets geeft zelfvertrouwen. Ik ben trouwens toch niet gecharmeerd van sterke tegen standers in de beginfase. Dan forceer je je misschien. Zoals ik vorig jaar. Ik liep toen een blessure op, waar door ik de eerste drie wedstrijden misliep. Daarom heb ik het ditmaal bewust rustiger aan gedaan. Casten miller had daar overigens weinig waardering voor'. Excelsior heeft zich slechts één aan koop kunnen permitteren: Sjaak Rog geveen, wiens transfersom letterlijk bijeengeschraapt moest worden. Daar staat tegenover dat Thijs Liebrechts zijn medewerking heeft opgezegd. Van der Vaart: 'Als de 'weigeraars' alsnog rond komen, geloof ik, dat we toch sterkei zijn. Kvvakkernaat is hersteld, daardoor heb je meer keuze in de aanval. Er kan nu sprake zijn van een zekere concurrentie; compleet telt de selectiegroep zestien vrijwel gelijk waardige spelers. Dat stimuleert van zelfsprekend'. Het nieuwe seizoen. Ook bij Van der Vaart leven de traditionele optimisti sche verwachtingen. Zoals deze: 'Ex celsior draait nu twee jaar in de eredivisie. Dan wordt het hoog tijd om als mikpunt een plaats in de middenmoot te kiezen. Je moet een hele situatie positief benaderen. Niet uitgaan van het idee dat je wéér moet knokken om degradatie te ontlo pen. Dat is fnuikend voor het zelfver trouwen van de ploeg'. Maar Van der Vaart stelt óók: 'Ergens is het natuur lijk een onmogelijke opgave. Zelfs clubs die geen titelpretenties hebben, ik denk aan NEC, aan Go Ahead, beschikken over veel betere facilitei ten. Bijvoorbeeld: déér is vrijewl ieder een full prof. Excelsior is pas zover dat het tweemaal in de week collec tief 's middags getraind wordt. Plus de donderdagavond en de zaterdagoch tend. Dat zijn natuurlijk belachelijke verhoudingen. Maar, nogmaals, van die zijde mag je het komende seizoen niet benaderen. Want dan ben je al bijna gedegradrv-rd'. Kortom, hoop doet leven Nederlander kreeg twee nederla- s titelhouder onttroond. Van onze sportcorrespondent ROTTERDAM Sparta heeft gistera vond teleurstellend met 11 gelijkge speeld tegen de Engelse derde-divisie club Rotherham United. Voor de Rot terdammers scoorde Kreuz. Whitehead maakte in de tweede helft gelijk. Er waren 2500 toeschouwers. Excelsior won het oefenduel tegen Helmond Sport met 10 dankzij een treffer van Meutstege. In Eindhoven versloeg FC Utrecht de eerste divisieclub Eindhoven met 1 4. De Utrechtse doelpunten kwamen op naam van Hulshorst (2), Olsen en Pronk. Weber maakte Eindhovens doelpunt. FC Dordrecht verloor op eigen ter rein met 02 van de Schotse eerstedi- visieclub East Five Dankzij een treffer van Piet Franssen won FC Groningen het vriendschappe lijke duel tegen Oldham United. De wedstrijd werd op het terrein van de Britten gespeeld. NAC won met 41 van SC Gastel (tweede klasse amateurs). Voor de Bredanaars scoorde Daan Schrijvers drie doelpunten, waaronder een uit een strafschop. Roda JC versloeg ex-amateurkam pioen Caesar uit Beek met 02. Van Leeuwen en Blatter zorgden in de laatste tien minuten voor Roda's pro- duktie. AZ'67 verloor met 01 van Haerts of Midlothian uit de Schotse eerste divi sie. Lynch hielp de Schotten aan de winst. FC Den Bosch was tegen Chelsea vol strekt kansloos. De Britten scoorden drie keer, de Brabanders konden daar niets tegenover stellen. CHICAGO (ANP) Tijdens de Ame rikaanse selectie-wedstrijden in Chica go heeft Mark Spitz het wereldrecord op de 200 meter vlinderslag verbeterd. Spitz bracht een tijd van 2.01,9 op de klokken. Hij bleef daarmee ruim schoots onder de oude toptijd van 2.03,3 die op naam stond van de West duitser Hans Fassnacht. Tijdens de eerste dag van de Russi sche kampioenschappen werden tegen vallende prestaties verricht. Enkele uitslagen: Heren 100 meter schoolslag: Pankin 1.08,00; 100 m vlinderslag: Sjarigin 59,4; 400 m wisselslag: Soekharev 4.47,2 Dames: 100 m schoolslag: Stepanova 1.17,12; 100 m vlinderslag: Vaskevitsj 1.07,9; 400 m wisselslag: Oeskoeraati- te: 5.26,3. Zitsen: 55.04 m MAASTRICHT (ANP) Tijdens at letiekwedstrijden in Maastricht heeft Harry Zitsen (Achilles-TOP/Kerkra- de) voor de beste Nederlandse jaar prestatie discuswerpen gezorgd. Zitsen kwam tot 55.04 meter, tevens eer. nieuw persoonlijk record. Het stond op 54.90 meter Het Nederlands re cord is in handen van Cees Koch, die in 1962 tot 58.05 meter kwam. Van onze speciale verslaggever UTRECHT Het pathos dat de vaagheid bedekt, van wat de 'Olympische Gedachte' wordt ge noemd, grijpt naarmate het aan tal dagen afneemt dat de Olym piërs nog van Miinchen scheidt, als een steeds hardnekkiger vi rus om zich heen. Het internati onale startsein, dat nog moet uitmonden in de super-ceremo nie van de topsport, werd vori ge week door een als priesteres verklede actrice gegeven. Met een vergrootglas werd toen de Olympische vlam in Olympia ontstoken en sindsdien Hikt ie dereen, die met het 'Feest van de Jeugd van de Wereld' te maken heeft niet meer te stui ten. In Nederland dook die merk waardige ziekte van lege woor den en ontoegankelijke symbo liek gisteren op, toen NOC-voor- zitter Kees Kerdel op een mas sa-bijeenkomst de vaderlandse Olympiërs welkom heette en hen overdroeg aan de chef de missi on, Bram Leeuwenhoek, de man die in Miinchen het rond 140 man en vrouw grote contingent moet leiden. Dat feest, in Utrecht Congres centrum cn opgeluisterd door een vrolijke combo uit reeds lang vervlogen jaren plus een olijke show van de costuums waarmee 'onze Olympiërs achter 'onze vlag' op het Oberiwiesen- feld zullen rondmarcheren, droeg het van geluk vervulde karakter van een afscheidsfeest van een middelbare school. Het NOC deelt, zoals Kerdel vertel de, geen aalmoezen uit en dege nen die hun vliegticket verdien den. hebben daar dan ook hard voor moeten werken. Maar (al- dus Bram Leeuwenhoek) zij hebben zich onderworpen aan de strenge eisen van het NOC, zijn geslaagd en daarom: GEFE LICITEERD! Jammer voor de genen die die eisen niet haal den, maar zij kregen dan ook (aldus dit keer Kees Kerdel 'een eresaluut voor hun inspan ningen die niet met een uitzen ding bekroond zijn kunnen wor den.' Voor degenen die wèl slaagden en sinds gisteren dus onder lei ding staan van Bram Leeuwen hoek, echter geen zorgen: hun wacht nu de taak te handelen, te leven en te presteren in de goede Olympische geest. De mo gelijkheden daartoe worden hun door de keuzeheren aange dragen: als een soort super- Sinterklazen nemen zij de hoge kosten op zich die aan reis, uitrusting en alle andere moge lijke zaken worden besteed. Om hoeveel het gaat, kon Kerdel niet zeggen, maar wel wist hij dat de aanloopkosten een veel voud belopen van de uitzen- dingskosten. Maar goed, om wil le van die Olympische geest kijk je niet op wat geld. Die Olympische geest moet, zo lijkt dan voor de hand te liggen, iwel heel wat inhouden, anders zou er op andere terreinen die deze inspiratie missen zoals de bouw van gymnastiekzalen, zwembaden en andere projecten in de welvaartssector niet zo'n schrikbarend tekort zijn. Wie er gisteravond in Utrecht achter probeerde te komen, wat die geest dan eigenlijk is, kwam bedrogen uit. Of de schone ge dachten van Olympia moeten op het niveau liggen van het be drog, dat het NOC zelf pleegt. Want, zo onthulde Kerdel \wan- neer het volgens de reglemen ten maximaal toelaatbare aantal officials meereist, mogen x>an de afvallers er toch nog wat mee. Op de reserveplaatsen, waar voor offcieel sportmensen zijn aangewezen. HANS SCHMIT HANDBAL NUoc speelt voor de eerste ronde van de Europa Cup tegen het Israëli sche Maccabl Haarazlm. De duels moeten voor 10 december zijn gespeeld, de eerste in Bsraël. ROLHOCKEY Nederland verloor met 10l van Portugal en ls vier punten achterop geraakt bij de leiders Spanje en Portugal, die elk 14 punten hebben. TENNIS In het proftoernool van Brookllne behaalde Bob Lutz een verrassende zege op de als eerste geplaatste John Newcombe (4— 6. 61. 76). Okker zegevierde met 63, 62 over de Zuidafrikaan Bob Maud. TENNIS Gabriel Neascu, een Roemeense speler van het Galea Cup-team heeft ln Bolglë politiek asiel gevraagd. Het ls de vierde speler die dit Jaar naar het Westen (2x Turkije en Frankrijk) uitweek. WATERPOLO De Australische ploeg heeft het Nederlands Jeugdteam met 53 versla- ten. Toonen scoorde twee keer, Koster een •ar. SCHAKEN Jan Timman heeft ln de zeven de ronde van het zunetoernool ln Forssa (Flnl) gewonnen van de Roemeen Gheorgiu. Aan de leiding gaan Schmidt (Polen) en Hecht (WDld) met 5 pnt, Timman heeft een half punt minder. DEN HELDER (ANP) De lange afstandszwemwedstrijden, die 5 en 6 augus tus in bet Oude Veer bij Anna Paulowna zouden worden gehouden, gaan niet door omdat de toestand van het water te slecht is. Bij een maandelijkse con trole door de 'uitwaterende sluizen van Westfriesland en Kennemerland' is geconstateerd, dat op sommige plaatsen het water van het Oude Veer meer dan tien maal het toegestane aantal colibacteriën bevatte. In mei en juni wa ren de getrokken monsters nog uitstekend. De oorzaak voor de bacterie-explosie wordt gezocht in het warme weer van de afgelopen maand en het lozen van agrarische gifstoffen in het Oude Veer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11