Liberalen zijn bereid tot veel concessies r I UW Sgyptisch- jybische mie nabij Wsw Amerikaanse DC-8 naar Algerije gedwongen krant KOELKAST 140 Itr. 198,- Vrachtwagens en bulldozers van EEG bij moord op Hoetoes gebruikt Voor restauratie oude kabinet Nationale groetdag in Utrecht Wisselvallig Fischer houdt voorsprong vast Zwaarste straf in Praag voor Hübl Britten rekenen op noodtoestand In deze krant MS' I SLAAPKAMERS WANDMEUBELS BANKSTELLEN bon maar vooral misschien goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. Nieuwe Leidse Courant WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1972 53ste jaargang CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING eenstraat 37 Postbus 76 Telefoon: 01710 - 31441 en 20388 (red.) „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" HAARLEMMERSTRAAT 250 LEIOEN GRATIS BEZORGEN Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur. AIRO (Reuter, UPI) Radio- airo onderbrak gisteren zijn nor- lale programma's met liederen i leuzen, waaruit waarnemers leidden, dat de aankondiging in de nieuwe unie tussen Egyp- en Lybië nabij was. Ie presidenten Sadat en Khaddaffi wamen gisteren vanuit Tobroek in kuststad Benghazi aan om hun rerleg over de unie voort te zetten, idat heeft gisteren zijn onderhande- igsteam versterkt. Uit de Egyptische iofdstad arriveerden premier Aziz dky, minister van buitenlandse za- en Mourad Galeb en Sadats persoon- jke adviseur Hafez Ismail. Men eemt aan, dat thans wordt gewerkt sn de vaststelling van de reglemen- n van de op handen zijnde unie. idky liet bij aankomst in Benghazi ;eten: 'Het geroep om eenheid wordt igegeven door de ware Arabische Eest. Kuntmatige grenzen zijn niet te thtvaardigen en zullen verdwijnen. k sterke pijlers van een vrije Arabi- che samenleving kunnen alleen door rabische eenheid gebouwd worden'. !en een hooggeplaatst lid van ■ybische delegatie majoor Mohammed lijm, zei, dat de sfeer op het overleg eelbelovend' was en dat het resul- lat 'positief' zou zijn. NTI-ISRAEL olgens waarnemers wil Khaddaffi ^gj^inr de vorming van een unie met -oilei ITPte directer bij de strijd met n gn iraël betrokken worden en is hij ereid een groter deel van de Lybi- -™ie inkomsten uit de olieproduktie hulp aan Egypte af te staan. Lybië eeft Egypte tot dusver al met een edrag van driehonderd miljoen dol- jr gesteund. diplomatieke kringen in Beiroet (reent men, dat Egypte waarschijnlijk instemmen met het samengaan t een aantal Egyptische ministeries i Khaddaffi tevreden te stellen. De jyptenaren zouden echter niet be- Kld zijn tot een volledige unie om de sden van de Lybische Revolutionaire laad, die niet zo enthousiast over het |an zijn, niet te verontrusten. Ook jermoedt men, dat niet zo'n haast iet de unie gemaakt zal worden om liet het vertrouwen te verliezen van sjrië, waarmee Egypte sinds elf fflanden de Federatie van Arabische Éten vormt. BOEJOEMBOERA (KNP) Het afslachten van de Hoetoes door de Toetsi's in de Afrikaanse staat Boeroendi gaat nog steeds door. Ooggetuigen schatten het aantal slachtoffers op 150.000, het dub bele van het aantal dat door een recent VN-rapport werd ge noemd. Eind mei werd de indruk gewekt, dat de rust was terugge keerd. Maar in feite gaat het afmaken van de Hoetoes alleen maar in een langzamer tempo door. Zelfs de door de autori teiten belegde 'vredesbijeenkom sten worden misbruikt om soms honderden Hoetoes tegelijk aan te wijzen. Deze worden ter plaat se gevangen genomen, wegge voerd en afgemaakt. Zo werden in een plaats nabij de hoofdstad 200 Hoetoes met stokken naar de bestuurspost ge jaagd en vervolgens vermoord. Eind juni werd een dorp in de buurt van de stad Ngozi omsin geld, waarna 400 mannen, vrou wen en kinderen werden doodge slagen of doodgeschoten. In de maand juli 7ijn nog nauwelijks genezen Hoetoes uit de zieken- huizen gesleurd en terecht gesteld. De middelbare scholieren van de internaten kregen bij het begin van de vakantie op 24 juni het bevel om zich bij thuiskomt t bij de burgemeester te melden. De scholieren, die wisten dat dit vrijwel zeker hun einde zou be tekenen, zijn bij honderden naar Zaïre gevlucht. Het officiële aan tal vluchtelingen is 600.000. Maar diplomatieke kringen in Boe- joemboera spreken al over een miljoen vluchtelingen op een be volking van rngeveer vier mil joen. Bij de slachtingen wordt gebruik gemaakt van vrachtwagens en bulldozers van de EEG, die oor spronkelijk dienden voor een ont wikkelingsproject van de wegen bouw bij Muramvya. Ooggetuigen berichten dat de gevangenen, in elkaar geslagen en geboeid, in de vrachtwagens werden geladen. De mensen werden op elkaar gegooid 'als aardappelzakken'. De wagens werden volgeladen tot de rand. Over een lengte van 40 kilometer zag men de bloedsporen op het traject dat de wagens aflegden. Weinigen kwamen levend aan bij de massagraven, die door de EEG-bulldoze -s werden dichtge- walst. Voor zover bekend zijn tot nu toe 17 Hoetoe-priesters gedood en zeer veel katechisten. Een profes sor van het seminarie van Nuhin- ga, die pas 2 jaar priester was. werd door soldaten uit de biechtstoel in de kerk gesleep- Voor zijn terechtstelling, samen met vele anderen, bereidde hij zichzelf en zijn medegevangenen voor op de dood. Tenslotte riep hij luid uit: 'Ik ben totaal on schuldig'. Van onze parleinentsredactie DEN HAAG De VVD is bereid tot vergaande concessies om het vijf-partijen-kabinet te restau reren. Deze indruk althans heeft de fractievoorzitter van deze partij, de heer Wiegel, gisteren ge wekt kort na zijn gesprek met mr. Scholten, die de mogelijkheden voor een herstel van de oude coalitie onderzoekt. kM»Iogezegd HLife ben absoluut tevreden over iver mijn gezondheid. De laat- te zes jaar ben ik zo gezond ge- ond geweest als een dollar. Senator Thomas Eagleton 884 De hartelijke gevoelens van de Nederlandse dienstplichtigen voor hun meerderen kenden gisteren geen grenzen. Óveral stonden ze wuivend en buigend van hun sympathie te getuigen. Het was weer nationa le groetdag, de actie van de vereniging van dienstplichtigen tegen de militaire groetplicht. Op de foto militairen uit de Utrechtse Kromhoutkazerne. Zie ook pagina 5. De lijmpoging is door de WD aller minst aangegrepen om aldus een ge schikte gelegenheid te creëren ons los te maken van de confessionele partijen. De politieke achtergrond is dat onze partij bepaald niet staat te juichen wanneer er na de verkiezin gen een kabinet komt met de PvdA, aldus de heer Wiegel. 'Een Joop den Uyl op het Catshuis betekent het voeren van een belastingbeleid waar noch de kiezers van de VVD. noch de kiezers van DS'70 erg gelukkig mee zullen zijn', zo zei hij. De reactie van mr. Aantjes, fractieleider van de ARP was dat angst voor verkiezingen voor hem nooit een motief zijn om aan een lijmpoging mee te werken. De heer Wiegel heeft de laatste weken steeds nieuwe motieven genoemd om de oude coalitie te herstellen. Commentaar van mr. Aantjes: 'Ik vind dat dit de sfeer om tot een geslaagde reconstructie te komen niet bevordert'. Het oplossen van de zakelijke geschilpunten is voor adviseur mr. Scholten al een hele opga ve. Maar nog zwaarder is het herstel van het vertrouwen. Dat geldt intern dus voor de partijen en het kabinet. Maar, aldus mr. Aantjes, dat geldt ook extern voor het bedrijfsleven, waarmee een accoord moet worden afgesloten. Het wordt er niet gemakkelijker op nu de heer Wiegel ook nog met niet-zake- lijke motieven komt, zo verzuchtte de heer Aantjes. De kiezers moeten oorde- delen, aldus de politieke leider van de ARP hoe de toekomstige coalitie eruit zal zien. Als voorwaarde voor een even tueel accoord tusen de vijf partijen noemde mr. Aantjes nog, kennelijk doelend op de steeds wisselende uit spraken van zijn WD-collega Wiegel, dat alles wel heel goed vastgelegd moet worden. Mr. Aantjes onthulde nog dat adviseur Scholten het vertrouwen in het slagen van de lijmpoging nog niet kwijt is. Overigens dacht hij dat vrij dag de zaak wel beslist zal zijn. De angst vogr de verkiezingen heeft de WD tot een aantal interessante concessies gebracht. In de eerste plaats lijkt de WD nu genezen te zijn van haar aanvankelijke aarzelin gen ten aanzien van het loon- en prijsbeleid zoals dat door minister Op de meeste plaatsen enkele buien, hier en daar met onweer, maar ook nu en dan zon. Wind draaiend naar noordelijke rich tingen. Maximumtemperaturen omstreeks 19 graden. Morgen en overmorgen: plaatselijk een bui, ook opklarin gen en tamelijk koel. Zon onder: 20.27 Zon op: 05.05 Maan op: 23.26 Maan onder: 15.51 fat zeggen of 'gst 'Ik wil d'r weer in!" (Ingezonden door G. van Essen, H. J. van Opstallweg 29, Rijssen). "Hé kan je niet wachten tot ik hele maal geboren ben?" (Ingezonden door J. W. Plugge, Alb. van Raalteplein 118, Schiedam). Beide prijswinnaars ontvangen dertig gulden. REYKJAVIK De negende partij in de tweekamp om de wereldtitel scha ken tussen Boris Spasski en Robert Fischer is gisteravond in remise ge ëindigd. Spasski die wit had, bood de Amerikaan bij de 29ste zet remise aan. Fischer staat nu met 5V&*3% voor. PRAAG (AFP) De rechtbank in Praag heeft gisteravond Milan Hübl, oud-lid van het centrale comité en oud-hoofd van dc kaderschool van de communistische partij, veroordeeld tot zes-en-een-half jaar gevangenis straf. Het is dc zwaarste straf tot nu toe in de recks van zeven processen, die in nauwelijks twee weken tegen vooraanstaande liberale personen uit de periode Doebtsok zijn gehouden. De voormalige televisiecommentator Karei Kyncl kreeg 20 maanden gevan genisstraf en dc historicus Karei Bar- tosek werd tot een jaar voorwaarde lijk veroordeeld. LONDEN (AFP, Reuter) Als de komende dagen geen oplossing kan worden gevonden >oor het havencon flict, zal de Britse regering nog voor het parlement op 9 augustus op zo merreces gaat, de noodtoestand uit roepen. Dit is gisteren uit goedinge- lichte bron in Londen vernomen. Het Britse kabinet heeft zich gisteren weer over de situatie beraden. Krachtens de grondwet kan de nood toestand pas worden afgekondigd, als het Lagerhuis er mee akkoord gaat. In bevoegde kringen is er gistere** nog eens met nadruk op gewezen, dat er momenteel nog geen tekort bestaat aan levensmiddelen en andere belang rijke goederen. Ook hoeven er nu nog geen militairen te worden inrn- schakelJ om de schepen te loss>-n. Men schat, dat er thans tussen de vijf- en zeshonderd schepen in Britse havens liggen, die gelost moeten wor den en dat de staking van dc havenar beiders Engeland dagelijks ruim vier miljoen gulden kost. Binnenland Vereniging wil rijgedrag verbeteren 5 Voortbestaan trolleybus in Arnhem twijfelachtig 7 Buitenland VS bemoeien zich pas vanaf 1955 met de gezondheidszorg 9 Generaal Bokassa laat nu dieven doodslaan 9 Kerk Oosterse religies in en buiten Vondelpark 2 Sport Haarlem hinkend op dc start af 9 Economie Verhoging van goudprijs lijkt waarschijnlijk 11 Lezers schrijven 2 Boekenetalagc - Recept 4 Radio en tv 4 Commentaar 5 Wetenschap en Techniek Dichtbij en verder Puzzel 4 ALGIERS (Reuter, AP) Een groep Amerikaanse negers, onder wie vrouwen en kinderen, heeft gisteren een Amerikaanse DC-8 van Del ta Airlines over de Atlantische Oceaan naar Algiers gedwongen met een rekord-losprijs van een miljoen dollar aan boord. In Algiers kreeg het toestel toestem ming om te landen 'om humanitaire reden en om mensenlevens te sparen', zoals een Algerijnse functionaris liet weten. De luchtpiraten werden in de ontvangstkamer eerste ondervraagd door de Algerijnse politie, waarna ze naar onbekende bestemming werden overgebracht. Over motieven, identi teit en lot van de kapers tast men nog in het duister. Zelfs over hun aantal bestond onzekerheid. Werd aanvankelijk in Amerika bericht over zeven negers, het Algerijnse persbu reau sprak over drie mannen, twee vrouwen en drie kinderen. Het is-ook onduidelijk, wat er met de geweldige losprijs van een miljoen dollar zal gebeuren. De Algerijnse regering heeft de 500.000 dollar, die de Amerikaanse kaper William Hol der en een vriendin tijdens een soort gelijke kaping op 3 juni naar Algerije meebrachten, naar de VS terugge stuurd. Holder en zijn vriendin, Cathy Kerkow verblijven nog steeds in Algerije. Tijdens de laatste kaping nam de groep negers de macht in de DC-8 over tussen Detroit en Miami. In Miami werden twee tassen met de geëiste miljoen dollar overhan digd door agenten van de FBI in zwembroek, een eis van de kapers. Daarna werden de 94 passagiers vrij gelaten en steeg het toestel weer op. Na een tussenlanding in Boston, waar werd bijgetankt en een internationale navigator aan boord kwam, vertrok het toestel naar Algiers. Na de lan ding in Algiers probeerden enkele in Algerije verblijvende Zwarte Panters vergeefs in contact te komen met de kapers. Het Amerikaanse vliegtuig kreeg na enkele uren toestemming om terug te keren naar de VS. Adviseur mr. Y. Scholten heeft gis teren op het kabinet van de minister president oud-formateur prof. Steen kamp ontvangen. Boersma (sociale zaken) tot nu toe werd gevoerd. De heer Wiegel zei gisteren dat de VVD het beleid van de heer Boersma onderstreept. In de troonrede zou wel een passage voor moeten komen dat er voor een reële loonstijging geen ruimte is, maar niet 'een pistool op de borst passage', nl. dat de regering in zal grijpen wan neer er met het bedrijfsleven geen goede afspraak te maken is. 'Een vrijwillige overeenstemming met het bedrijfsleven verdient veruit onze voorkeur', aldus de heer Wiegel. Een andere concessie betreft de af spraken over het defensiebudget: de VVD heeft voor 1973 genoegen moe ten nemen met een uitgavenniveau van 3.86 pet van het nationaal inko men. Voor de begrotingen 1974 en 1975 zou dit percentage echter belang rijk opgetrokken moeten worden. Een eventueel slagen van de lijmpo ging is met deze stellingname van de VVD nog allerminst gegarandeerd. De fractievoorzitter van DS'70 de heer Berger nam gisteren na zijn gesprek met adviseur Scholten nog een hard standpunt in ovei de lonen en prij zen. 'Ik sta achter een goede afspraak met het bedrijfsleven', aldus de heer Berger, 'maar komt het bedrijfsleven die afspraak niet na, of komt het niet tot een afspraak dan moet vooraf vaststaan dat de overheid zal ingrij pen'. Een interessante ontwikkeling is ook dat CHU-minister Varn Veen (onder wijs) gisteren op zijn verzoek een strikt vertrouwelijk gesprek heeft ge voerd met de 'dissidenten' van de KVP-fractie, die een vier partijen coa litie afwijzen en die tegen een aantal wijzigingen van het regeerakkoord on overkomelijke bezwaren hebben. Het gesprek spitste zich toe cp omstreden onderwerpen als de schoolgeldheffing, de werkende jeugd en de verlaging van dc leerlingenschaal bij het kleu ter- en basisonderwijs. Vooral de schoolgeldheffing voor leer plichtigen had een storm van kritiek opgeroepen. De indruk bestond daar om dat de regering van dit punt terug zou komen. Maar dat blijkt nu niet meer zo zeker te zijn. Zowel minister Van Veen als de KVP-ers weigerden na afloop van het gesprek commentaar. Vast staat in ieder geval dat in het kader van de lijmpoging ook de wen sen van de KVP, maar ook die van de andere partijen een rol zijn gaan spelen. Het slagen van dc lijmpoging is daarmee niet alleen afhankelijk geworden van het verkrijgen van overeenstemming over aan tc brengen bezuinigingen en de loon- en prijspro blematiek maar ook van maatregelen, die zullen moeten resulteren in een nieuw regeerakkoord Fractievoorzit ter Wiegel zei gisteren trouwens dat hij alle zekerheden wil dat het her stelde kabinet tot 1975 kan blijven. Hij wenste het risico van een tweede crisis uit te sluiten. De lijmpoging is er door deze ontwikkeling niet een voudiger op geworden, ondanks de uitlating van de heer Wiegel dat hij opnieuw optimistischer was geworden. Hij baseerde dit op een gesprek dat hij had gehad met zijn geestverwante minister Langman (economische za ken) en met oud-minister Drees. Adviseur mr. Y. Scholten heeft giste ren behalve de vijf fractieleiders ook een uitvoerig gesprek gehad met prof. Steenkamp. die het regeerakkoord als informateur voor het kabinet Biesheu vel opstelde. Vandaag is de agenda van de adviseur ('verkenner') blanco. Hh neemt de tijd om na te denken om morgen formateur Biesheuvel zijn eerste conclusies voor te leggen of nadere oriënterende gesprekken te voeren. ADVERTENTIE in elke prijsklasse alle maten modern en klassiek Levering uit voorraad „SLAAPBANKEN CENTRALE" Fabriekstoonzalen, Industrie gebouw. Goudseslngel 66, Rotterdam, telef. 010-13.80.18. noteer als nieuwe abonnee Naam: Adres: - Plaats: een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws een unieke combinatie! maand D kwartaal een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart qa. 4 gulden abonnementsgeld. Ik ontvang als beloning het aangekruiste handige paraatmap met brief papier en pen mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN 'D moet het ijs niet ronddelen, voor ik de cadeautjes gezien heb, die ze meebrengen.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1