Moskou zet critici >nder druk Mao's secretaris komplotteerde ook a Egypte en Lybië beramen een fusie Hanoi: dijken op 149 plaatsen geraakt Na Franse CP kritiseert ook Mitterrand Praagse processen Teheran doodgeschoten ïurgers in Ulster ten barricaden staan urgerrech ten-comité bedreigd Heath miste uitnodiging Voetsteun werd noodlottig Guerrilla's in renus 8 bevestigt ;ennis van planeet EEN MEISJE TROUW/KWARTET 1 onv p_ DUW/KWARTET MAANDAG 31 JULI 1972 RnKpnland Itinnenlnnd T5 K7 )SKOU (UPI) De natuurkundige Valery Clialidze, mede richter van het niet-officiële Russische comité voor mensen- ihten, heeft gezegd, dat de geheime politie hem in de afgelopen and twee keer heeft ondervraagd en hem heeft duidelijk ge- akt, dat hij gearresteerd zal worden, als hij zich niet gaat ge lgen 'als een gewone Sovjet-burger'. geheime politie (KGB) gaf daar- voor het eerst openlijk blijk van r kritische belangstelling voor het lité dat burgerrechtsvraagstukken le Sowjet-Unie bestudeert Wester waarnemers zien hierin het begin een regeringscampagne tegen po ke activiteiten van Russische dis anten. is bekend, dat de Russische auto- iten niet bijzonder ingenomen zijn het uit vier leden bestaande co- waartoe ook de befaamde nfysicus Andrej D. Sacharow be rt, maar ze hebben het werk van comité tot dusverre niet verhin- d. Nobelprijswinnaar Soltsjenitsin en van degenen die openlijk steun ben betuigd aan het comité. hti-Sowjet-gedrag een gesprek met westerse corres- lidenten heeft Chalidze gezegd, dat I KGB hem beticht had van 'goed- paskeerd anti-Sowj et-gedrag*. Luite- Et-kolonel Fosjenkow van de KGB 6 hem bij ondervragingen op 5 en (Juli gezegd, dat, als hij zich niet Cg gedragen als een normaal Sow- Eburger, er repressieve maatregelen jen hem genomen zouden worden, reraagd wat dat betekende, zei Cha- fce: 'Arrestatie natuurlijk*. Hij had, Ftelde hij, de luitenant-kolonel ge- lagd, wat hij onder de term 'nor- lal Sowjet-burger' moest verstaan, lar daarop was geen duidelijk ant- |ord gekomen. Als ermee bedoeld td, dat hij zich aan de Sowjet- wetten moest houden, dan 'gedraag ik me al als een gewone Sowjet-burger'. zei Chalidze tegen de journalisten. Maar als het betekende, dat hij 'aan bepaalde eisen van de KGB moest gehoorzamen' dan moest hij zeggen, dat hij daar niet aan wilde voldoen. Wie in de Sowjet-Unie van anti-Sow- jet-gedrag wordt beschuldigd, kan ver oordeeld worden tot zeven jaar gevan genisstraf plus enkele jaren binnen landse ballingschap. Chalidze, wiens comité zich o.a. heeft beziggehouden met het lot van Russen, die wegens hun godsdienstige opvattingen naar psychiatrische zie kenhuizen waren overgebracht, zei dat zijn groep haar studies zou voortzet ten. 'Ik heb altijd alleen maar ge schreven om te protesteren tegen mis bruik van de wet of om verbeteringen in de wet voor te stellen', verklaarde hij, 'als ik daarvoor gearresteerd wordt, betekent dit, dat in dit land niemand zich zulke bezigheden kan veroorloven'. Telefoon afgesneden De positie van mensen die zich inzet ten voor burgerrechten was het laat ste jaar verslechterd in de Sowjet- Unie, zei hij. Zijn comité, dat verbon den is met de Internationale liga voor mensenrechten, had al maanden geen brieven meer uit het buitenland ge kregen. Tijdens het bezoek van Nixon aan Moskou en later tijdens dat van Castro was zijn telefoon afgesneden. Benoeming ran Lin Piao's opvolger vernacht PEKING (AFP, Reuter) Ook de vroegere particuliere secretaris van Mao Tse-toeng, Tsjen Po Ta, is betrokken geweest bij de samen zwering van Mao's naaste medewerker, maarschalk Lin Piao, tegen Mao's bewind. Dit hebben hoge functionarissen van de Chinese com munistische partij in Peking aan buitenlanders verteld. Zuidvietnamese regeringssoldaten dragen het lijk van een van hun kameraden uit de stad Quang Tri in het noorden van Zuid-Vietnam. 'In laatste vier maanden 173 bombardementen' HANOI/SAIGON (AFP, Reuter) De Amerikaanse luchtmacht heeft de laatste vier maanden 173 bombardementen op dijken uitge voerd, zo heeft de Noordvietnamese vice-minister voor waterstaat, Pham Hy, zaterdag op een persconferentie gezegd. ILF tder ogenblik actie van leger verwacht die dag in Belfast arriveerde, had o.m. helikopters aan boord. De IRA heeft laten weten over Ame rikaanse mortieren en munitie te be schikken, waarmee een aanval van het Britse leger op de afgesloten wijken in Ulster kan worden afgeslagen. Gaat het Britse leger tot de aanval over, dan zullen ook de 'officials' van de IRA in de wijk Andersontown van Belfast de wapenstilstand opzeggen, zo hebben ze meegedeeld. Gistermorgen werd in Belfast een twintigjarige jongeman, toen hij een klop op zijn deur beantwoordde door twee mannen doodgeschoten. Hij is de 481ste dode die in Ulster door geweld is gevallen, sinds het uitbreken van de gewelddadigheden, drie jaar gele den, en de 68ste sinds op 9 juli een kort bestand met de IRA een einde nam. De 69ste werd gisteren op de Hollywood Road in Belfast gevonden, met een schot in de borst. ILF AST (UPI/DPA) Rooms- lolieke leiders in het Noord- Londonderry hebben gewei- 'd gehoor te geven aan een op- iep van William Whitelaw, de 'itse minister voor Ulster, om barricaden rondom de 'no-go'- bieden in hun stad af te breken. hitelaw had eerder gewaarschuwd t als deze gebieden, waarin veel errilla's zitten, niet worden open- steld ze door het leger zullen worden [ebroken. In Londonderry ver- jven nu 4.000 Britse militairen, X) méér dan voor de beëindiging van t bestand met de IRA. Ze hebben iks ter beschikking die van bulldo- •-attnbuten zijn voorzien. Ver- icht werd gisteravond dat deze aks zeer spoedig in actie zouden men tegen de barricaden aan de ens van de 'no-go'-gebieden. chael Harvord, een leider van de ams-katholieke Vereniging voor rgerrechten. zei gisteren op een eenkomst in Bogside, een van de oms-katholieke bolwerken in Lon- nderry: 'We zullen die barricaden et opruimen, voordat Whitelaw de rricaden rondom het internerings- mp Long Kesh heeft laten oprui en.' (In Long Kesh zitten nog steeds Noordieren vast. Het parle- entslid Bernadette Devlin zei op zelfde bijeenkomst: 'Voordat de in rnering is afgeschaft en er amnestie toegekend aan de politieke gevange- I, is er geen kans op vrede in dit led.' Belfast werd gisteren binnen 24 6®" ir een aanval van het leger (met nd- nturion-tanks) op de barricaden rer' rvvacht. De versterking van het "u ritse leger in Ulster (met 4.000 man de t 21.000) is zaterdag voltooid. Het oepenlandingsschip 'Intrepid' dat lijk sti- LONDEN Sjeik Moedjiboer Rach- man, de premier van Bangla-Desj, is gisteren in een Londens ziekenhuis aan zijn blindedarm geopereerd. Ook is een galsteen ter grootte van een olijf weggenomen. Een woordvoerder van het ziekenhuis noemde zijn toestand bevredigend. Al deze aanvallen kunnen nu wel bij vergissing zijn ondernomen, zei Pham My, maar dat verandert niets aan het feit, dat er 243 bommen zijn gevallen op waterstaatkundige werken, die op 149 plaatsen zijn geraakt. Hij sprak de Amerikaanse bewering tegen, dat er onder de dijken pijpleidingen verbor gen zouden liggen. (De Amerikaanse regering liet vrijdag bekendmaken, dat detail-opnamen van delta van de Rode Rivier in Noord- Vietnam hadden laten zien, dat de dijken op twaalf plaatsen door bom men beschadigd waren. Maar het foto grafische bewijsmateriaal liet er vol gens de Amerikaanse regering geen twijfel over bestaan, dat er geen op zettelijke bombardementen op de dij ken waren uitgevoerd) Pham My liet op zijn persconferentie blijken dat hij rekening hield met de mogelijkheid, dat het dijkenstelsel ten gevolge van de bombardementen een uitzonderlijk hoge waterstand zoals die vorig jaar was voorgekomen, niet meer zou kunnenvveerstaan. Tot eind april van dit jaar hadden de Noordvietnamezen 15 miljoen kubieke meter aarde verplaatst om de dijken te versterken, zei de vice-minister. Dat was driemaal zoveel als in heel 1971. Hydraulische deskundigen zou den hebben uitgemaakt, dat, als de Amerikanen de dijken 'niet opzette lijk hadden gebombardeerd', h t Noordvietnamese dijkenstelsel bestand zou zijn tegen leder overstromingsge vaar. Amerikaanse gevechtsbommenwerpers hebben zich vrijdag bij de stad Hoeé in het noorden van Zuid-Vietnam ver gist in hun doel en Zuidvietnamese troepen bestookt, zo heeft het Ameri kaanse opperbevel in Saigon zaterdag ATHENE (AFP) Manos Hadjida- kis, de componist van de muziek voor de flim 'Enfants du Piree,' is na een vrijwillige ballingschap van vijf jaar, die hij voornamelijk in de Verenigde Staten heeft doorgebracht, naar zijn vaderland teruggekeerd. Hadjidakis vestigt zich weer in Athene, waar hij een reeks nieuwe platen gaat maken. Hij wil ook theatermuziek gaan schrijven. bekendgemaakt. Acht Zuidvietnamese militairen moesten die vergissing met hun leven bekopen; 25 anderen wer den gewond. LONDEN (Reuter) Vijf naakte meisjes belden gisteren tevergeefs aan bij de ambtswo ning van Engelands premier Edward Heath, met de bedoe ling hem als pianist en super star uit te nodigen voor een pop festival dat binnenkort wordt gehouden. Terwijl de toeristen zich aan het beroemde Downingstreet 10 in Londen aan het vergapen waren, werd hun zondagse sla perigheid uit balans gebracht door de aanblik van de vijf f eestgangsters, ledereen pro beerde koortsachtig zijn foto- of filmcamera op de meisjes leeg te schieten, maar de politie arriveerde in de kortst mogelij ke tijd en nam de meisjes in verzekerde bewaring. Heath zelf kon zich niet in hun aanblik ver- mijen, omdat hij in zijn buiten huis in Chequers verbleef. De premier is een verstokt vrijgezel, hetwelk talloze Britse dames zeer aantrekt. Voordat de meisjes bij de ambtswoning aanbelden, hadden ze in hetzelfde kostuum in een gehuurde bus Londen door kruist om overal pamfletten uit te delen, waarin het pop-festi val aangekondigd werd. Een zesde eveneens naakt meisje werd bij die gelegenheid gear resteerd. De meisjes toerden bij hun optreden begeleid door een pop-zanger, die zichzelf als de Gillende Lord Sutch betitelde en gekleed was in een luipaar den-vel en gedekt door een ho ge hoed. Bilak tot Westen: kijk liever naar Vietnam ROSSUM De 33-jarige mevrouw H. van Zanten-Van Rangelrooij uit Zalt- bommel is gistermorgen vroeg om het leven gekomen nadat de voetsteun van de brommer, waarop ze als passa gier meereed, brak. De vrouw zat achterop bij haar man, en heeft ge probeerd onder het rijden haar man tel recht te trekken. Daartoe steunde ze zwaar op de voetsteun. Deze brak af. Haar man verloor de macht over het stuur en viel. Mevrouw Van Zan ten sloeg met haar hoofd tegen het wegdek en overleed ter plaatse. Haar man bleef ongedeerd. ODOORN De 22-jarige Harm Gra vers uit Roswinkel (gem. Emmen) is vermoedelijk zaterdagavond in Odoorn (Dr.) met zijn bromfiets verongelukt. Hij is tegen een boom ger:den. Gis termorgen hebben omwonenden hem dood op het talud langs het kanaal gevonden. Zaterdagavond hebben be woners een klap gehoord, maar daar aan geen aandacht besteed. ATRECHT (AFP) De Nederlander A. de Vries uit Wageningen is gister morgen op de autoweg Parijs-Brussel om het leven gekomen. Zijn echtgeno te en de heer G. Zoetman uit Rotter dam werden beiden zwaargewond, De auto waarin het drietal zat is nabij Atrecht in dichte mist in bot sing gekomen met een voorligger. BOLSWARD De 36-jarige A. Het- tinga uit Bolsward is vrijdagavond in zijn woonplaats ioor een auto ge schept en overleden. De bestuurder reed door, maar kon later in een bar worden aangehouden. DIEPENVEEN Een linksaf slaande automobilist, die geen voorrang ver leende aan een motorrijder, heeft de bestuurder van de motorfiets klemge reden. Zijn 14-jarig zoontje, T. A C. van Duuren uit Schalkhaar, raakte zo ernstig gewond dat hij ter plaatse overleed. BREDA In het snelstromende wa ter van de rivier de Mark ten zuiden van Breda is gisteravond de 3-jarige Leonardus Sebregts uit Breda ver dronken. Het kind, dat bij een nieuwe stuw aan het spelen was met een broertje en enkele andere kinderen, werd bij het pootje baden door het water meegesleurd. MIDDELBURG De 55-jarige Duitse badgast H. Willems uit Wesel is in zijn vakantieverblijf overleden aan de gevolgen van een ongelukkige val op het strand van Domburg. De man sloeg vrijdag met zijn hoofd op een stuk basalt terwijl hij aan het spelen was in de branding. Twee jongelui haalden de buiten bewustzijn geraakte man op het droge, waarna een Duitse aerts de man nog bij kennis kon brengen. De verwonding was echter zo zwaar, dat de man toch overleed. •tb M"j j 1 TTk uUCIIIIId o III IUI OSKOU (UPI) De instrumenten ipsule Venus 8 die vorige week een J5 chte landing op onze buurplaneet laakte, trof daar een temperatuur fde m van 465 graden en een 'lucht'- teruk van 93 atmosfeer. Deze eerste igevens werden gisteren gepubli- f* erd in het regeringsdagblad Izwestia. dat eD eze bekendmaking wijst op twee dui- eFj tlijke successen var. de Russische uimtevaarttechniek. Ten eerste ko- d.j len zij opmerkelijk goed overeen met u" f metingen die Venus 7 anderhalf ,nI aar geleden bij de eerste geslaagde 5ed inding deed (475 graden met een tej wekerheidsgebied van plus of min alirintig graden. 90 atmosfeer met een Zekerheid naar beide kanten van 15 iea imosfeer). •8* 'ierdoor wordt de betrouwbaarheid an. an de gegevens 'anzienlijk vereroot. ne'tnvijl bovendien de veronderstelling ten rnrdt bevestigd iat het 's nachts o sen enus even warm is als overdag, in- venus 7 landde op de toen donkere Jan elft Van de planeet, Venus 8 daalde f naar een zonbeschenen gebied) ?en en tweede is het opmerkelijk dat de ti erste gegevens al na een week be- ibe Jhikbaar zijn. De radiosignalen van enus 7 waren destijds zo zwak en estoord dat men er een maand voor ouJp°dig had om ze te bewerken. PRAAG (Reuter) Terwijl de Tsjechoslowaken in stromen de benauwd-warme steden verlaten om met vakantie te gaan, krijgt een kleine groep voormalige aan hangers van Doebtsek de reke ning geprestenteerd voor haar op positie tegen het huidige regiem. In een tiendaagse reeks processen zijn 28 liberalen van wie sommigen in de Doebtsek-tijd prominente persoon lijkheden waren veroordeeld tot straffen die oplopen tot zes jaar ge vangenisstraf. In de komende dagen en weken zullen er. volgens doorgaans betrouwbare zegslieden, meer vonnis sen volgen. De meeste verdachten zijn ervan be schuldigd, betrokken te zijn geweest bij het verspreiden van het regiem niet welgevallige pamfletten of bij de vorming van een klandestiene groep 'die het socialistische staatssysteem omver beoogde te werpen.' De serie processen is veruit de groot ste gerechtelijke zuiveringscampagne sinds Doebtsek ten val werd gebracht, nu drie jaar geleden. Westerse waar nemers menen dat de autoriteiten vastbesloten zijn. de laatste resten van actieve oppositie tegen de rege ring van Doebtseks op/olger, dr. Goestaw Hoesak, op te ruimen. In de afgelopen heeft Hoesak zich enige beperking opgelegd in het be strijden van zijn tegenstanders. Vol gens Tsjechoslowaakse normen was de politiek waarmee hij zijn land terug voerde naar de pro-communistische kudde, tot dusverre betrekkelijk ge matigd. Vasil Bilak Westerse waarnemers en vele Tsje choslowaken trouwens ook zien Vasil Bilak. krachtig advocaat van de harde lijn in het partijpresidium en op het hoogste partijniveau verant woordelijk voor de 'veiligheid', als de grote man achter de processen. Volgens onofficiële schattingen zijn eind vorig jaar en begin dit jaar honderden mensen gearresteerd. De meeste zouden inmiddels zijn vrijgela ten. Van degenen die de laatste we ken terecht hebben gestaan, zou de meerderheid al een half jaar of lan ger gevangen zitten. Westerse verslag gevers zijn niet bij de processen toe gelaten. De pamfletten die in de aanklacht tegen de meeste worden genoemd, werden kort voor de parle mentsverkiezingen van vorig jaar no vember opgeroepen, gebruik te maken van hun grondwettige rechten, waar onder ook het doorstrepen van namen op stembiljetten valt, evenals het in vullen van nieuwe namen ei. het zich verre houden van de stembus. Franse CP Tot degenen die daar niet veel kwaad in zien, behoren blijkbaar ook de leiders van de Franse communistische partij, want deze organisatie heeft de processen eind vorige week gekriti seerd. In een verklaring steunde de Franse CP het standpunt, dat subver sieve activiteiten moeten worden ge straft, maar zc voegde daaraan toe, dat 'volgens de inlichtingen die wij ter beschikking hebben', de processen in Praag niet tegen zulke activiteiten zijn gericht. Een dag na de reactie van de Franse CP heeft ook Mitterrand, de leider van de Franse socialistische partij, zijn bezorgdheid over de processen uitgesproken, en wel in een telegram aan de Tsjechoslowaakse president, Swoboda. Mitterand noemde de pro cessen 'in strijd met de democratische traditie van Tsjechoslowakije.' Het communistische partijblad Roede Prawo bracht gisteren tot uitdruk king, dat deze protesten de Tsjecho slowaakse autoriteiten niet hebben afgebracht van de gedachte, de pro cessen voort te zetten, en Vasil Bilak betichtte 'het Westen' er zaterdag van. dat het de aandacht probeerde af te leiden van 'de genocide (volken- moord) die op het Vietnamese volk gepleegd wordt' Tsjen Po Ta. die de vierde plaats in de partij-hiëranchie bekleedde, toen de culturele revolutie in 1966 werd ontketend, wordt sinds augustus 1970 vermist. Toen hij voor het laatst in het openbaar gezien werd, droeg hij een militair uniform en nam hij deel aan de plechtigheden, die ter gelegen heid van de 43e verjaardag van het Volksleger op 1 augustus 1970 werden gehouden. Hij behoorde, samen met Lin Piao, tot de intiemste medewer kers van Mao, van wiens theorieën zij vurige aanhangers waren. In Peking verwacht men nu elk ogen blik de benoeming tot minister van defensie van maarschalk Yeh Tsjien- Ying, een revolutionair van de oude garde en een wapenbroeder van Mao. Yeh. die 73 jaar is, nam na zijn opleiding aan de militaire academie van Poenan, in 1927 deel aan de mis lukte opstand van Namkjng. Deze op stand luidde de geboorte in van het Volksbevrijdingsleger. Tijdens de be roemde Lange Mars stond Yeh even eens aan Mao's kant. Men gelooft in Peking, dat Yeh's benoeming in ieder geval op 1 augus tus zal plaats vinden, omdat dan het Volksbevrijdingsleger zijn 45e ver jaardag viert. Dat is volgens diploma tieke kringen ook de reden, waarom de Chinese autoriteiten een paar dagen geleden de val van Lin Piao hebben gepubliceerd. De onder-minister van buitenlandse zaken. Wang Hai-joeng. die naar men aanneemt Mao's nicht is, bevestigde vrijdag tegenower de correspondent van het persbureau Reuter Lins mislukte coup en zijn ontsnapping in een vliegtuig, dat in Mongolië neerstortte. Tegelijkertijd deelden Oosteuropese kringen in Pe king mee, dat aan Albaanse diploma ten een week geleden door Peking was verteld, dat Lin Piao 'zelfs een grotere verrader was dan Lioe Tsjouwtsji', het vroegere staatshoofd van China, tegen wie Mao de culture le revolutie lanceerde. In Peking is nog steeds niets bekend over het lot van Hoeang Joeng-Sjeng, de voormalige stafchef van het leger en een vroegere aanhanger van Lin Piao. Hoeang, die samen met de Rode Gardisten van Kanton optrok en be kend stond als één van de felste aanhangers van de culturele revolutie, is sinds september vorig jaar niet meer in het openbaar gezien, toen ook Lin Piao van het toneel ver dween. DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN Het officiële Chinese persbureau Hsinhoea en het Amerikaanse persbu reau Associated Press hebben gisteren een overeenkomst gesloten voor de uitwisseling van nieuws en foto's. Door deze overeenkomst bestaat er voor het eerst sinds 1949 weer recht streeks contact tussen een Amerikaans persbureau en de Chinese Volksrepu bliek D. Westduitse minister van buitenland se zaken Walter Scheel hoeft een onderhoud gehad met zijn rivaal uit de oppositie. Gerhard Schroeder. die voorheen minister van buitenlandse zaken was. Schroeder vertelde Scheel na zijn bezoek van twee weken aan China, waarbij hij premier Tsjoe En- lai en de onderminister van buiten landse zaken had ontmoet, dat Peking binnenkort diplomatieke betrekkin gen met Bonn wil aanknopen. Schroe der is voorzitter var. de commissie voor buitenlandse betrekkingen van de Bondsdag. Hij is de eerste promi nente Westduitse politicus, die sinds de tweede wereldoorlog een bezoek aan China heeft gebracht. In Bonn verklaarde een regeringswoordvoerder dat de Bondsrepubliek ook diploma tieke het rekkingen met Peking wenst, maar dat het tot dusver nog niet tot een diepgaande dialoog met Peking is gekomen. CAIRO, JERUZALEM (Reuter, UPI, AP) De Egyptische president Anwar Sadat ontmoet vandaag in de Lybische stad Tobroek de lei ders van Lybië. Tijdens dat bezoek zal de beslissing vallen over het verzoek van Lybië's leider kolonel Moeammar Khaddaffi van jl. fe bruari om de twee landen helemaal met elkaar te laten fuseren. Men neemt in Cairo aan, dat Sadat met de voorgestelde fusie zal instem men en dat deze een aanvulling zal zijn op de al eerder gesloten fe deratie tussen de beide landen en Syrië. TEHERAN (AP) Bij een vuurge vecht, dat ontstond toen de politie een inval deed in een huis in hel centrum van Teheran, zijn zaterdag vier linkse guerrillastrijders gedood en één gewond, zo heeft de Perzische politie meegedeeld. Toen de politie het huis omsingelde, gingen de guerrillastrijders met pisto len cn handgranaten in de aanval, aldus het bericht. Een guerrillastrij der. die op een motorfiets trachtte te ontsnappen, schoot een voorbijganger dood. maar werd even later zelf door de politie neergeschoten. Sadat heeft zaterdag ervoor gewaar schuwd, dat Israël Egypte wel eens zou kunnen dwingen de strijd te hervat ten, voordat Egypte daarop geheel voorbereid is. 'Wij moeten altijd waakzaam zijn', verklaarde de presi dent bij de tewaterlating van het eerste door Egypte zelf gebouwde oor logsschip in Alexandrië. Het Egypti sche persbureau MENA berichtte slechts over dit schip, dat het met de laatste snufjes op marine-gebied was toegerust en geheel door Egyptische arbeid was gebouwd. Over het type, het tonnage of het aamtal bemannings leden werd gezwegen. De Israëlische regering heeft gisteren de plannen bestudeerd, die met name in Washington weer beraamd worden om het Suezkanaal te heropenen als een interimregeling naar een latere permanente oplossing voor de crisis in het Midden Oosten. Vorige weck werd volgens het blad Ma'ariv het Suezkanaal-plan in Wash ington besproken door Israëls ambas sadeur Yitschak Rabin en de Ameri kaanse onderminister van buitenland se zaken voor het Midden Oosten, Joseph Sisco. Sisco zou nieuwe Ameri kaanse diplomatieke pogingen hebben aangekondigd, 'maar niet in de on middellijke toekomst, niet voor de verkiezingen'. Volgens Ha'arets zou den beide landen het erower eens zijn, dat 'de uitwijzing van de Sowjet- adviseurs uit Egypte een zeer belang rijke stap was, die de gehele Russi sche invloed in het Midden Oosten kan raken'. Volgens hetzelfde Israëlische blad zou president Sadat donderdag tegenover de Franse gaullistische al gevaardigde Claude Gerard Marcus hebben ver klaard, dat hij bereid is 'Israëlische afgevaardigden in directe besprekin gen te ontmoeten, maar uitsluitend in aanwezigheid van vertegenwoordigers van de vier grote mogendheden en op voorwaarde dat de laatsten niet alleen Een medewerkster van ons Amsterdamse redactie-secretariaat gaat binnenkort een andere functie binnen ons bedrijf vervullen. Zo spoedig mogelijk vragen we in haar plaats Zes processen Tot dusverre zijn vier processen ge houden in Praag en twee in Brno. Veroordeeld zijn o.a. Jaromir Litera. een leidende communistische theoreti cus in de periode-Doebtsek (twee-en- een half jaar), de historicus Jan Te- sar (zes jaar), de studentenleider Jiri Müller (vijf-en-een-half jaar) en de socioloog Rudolf Battke (drie-en-een- half jaar). Er worden nog processen verwacht tegen o.a. prof. Milan HUbl, ex-rector van de communistische par- tijschool, de voormalige tv-commenta- tor Karei Kyncl en de journalisten Jiri Hochman en Wladimir Nepras. dat zich op een dergelijke kleine, maar levendige afdeling thuis kan voelen. Dat zij, behalve met haar drie collega's, ook goed met schrijfmachine en telefoon moet kunnen opschieten, spreekt vanzelf. Sollicitanten kunnen over deze vakature bellen of schrijven met het hoofd van het redactie-secretariaat, mej. M. Westerveld. Brieven: Trouw-Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Telefoon: 020-220383 (toestel 31). waarnemers zullen zijn, maar ook de macht zullen hebben om beslr-- n p Q te nemen'. De grote vier zijn de VS, tic Sowjet-Unie, Engeland en Frank rijk. Hun ambassadeurs hebben in het verleden regelmatig met elkaar over leg gevoerd in New York over dc cri sis in het Midden-Oo6len. maar zonder resultaat. Israël heeft zich altijd ver woed tegen iedere inmenging van de grote mogendheden gekeerd. Israëls minister van defensie Dajan heeft opnieuw de regering opgeroepen om 'een duidelijker politiek te bepa len' ten aanzien van de 1.3 miljoen Arabieren die in dc bezette gebieden leven. Op een besloten bijeenkomst van dc socialistische partij oefende hij scherpe kritiek op de regering, omdat deze de Arabieren in de bezet te gebieden niet dezelfde arbeidsvoor- waarden heeft gegeven als de Israëli's daar. Met name zat het hem dwars, dat de regering geen verbetering heeft aan gebracht in de wijze waarop de Ara bieren dagelijks naar Israël moeten forensen. Hij haalde het voorbeeld aan van 'Arabieren, die in Israëlische restaurants werken en dan tussen de vuilnisbakken moeten slapen'. Dajan gaf niet aan, hoe hijzelf de kwestie van de inwoners uit de bezette gebie den wil aanpakken en of hij hen de Israëlische nationaliteit wil geven. De burgemeester van Gaza, Rashid A- Shawa heeft scherpe kritiek uitgeoe fend op de stroom Arabische arbei ders die dagelijks naar Israël gaan om daar te werken. 'Ik zou veel liever zien dat deze arbeiders de economie en de maatschappij van de bezette gebieden opbouwen, voordat zij zich zelf aan onze buren, onze vrienden aanbieden. Israël bouwt momenteel nieuwe nederzettingen in de bezette Arabische gebieden Waarom staat Is raël ons niet toe Arabische nederzet tingen binnen Israël op te bouwen teneinde ons in staat te stellen samen met elkaar in vrede te leven?' Shawa. die één van dc belangrijkste Palestijnse woordvoerders in de bezet te gebieden is, zei dat nieuwe Arabi sche nederzettingen binnen Israël het veiligheidsdoel van Israël veel eerder zouden dienen 'omdat u dan betere controle en toezicht op hen kunt uitoefenen'. De burgemeester, die on langs een lange reis naar verschillen de Arabische hoofdsteden heeft ge maakt, zei dat hij koning Hoessein van Jordanië had meegedeeld, dat 'het lot van de Gazastrook samen zou moe ten vallen met het lot van de westelij ke Jordaanocver, omdat beide streken deel uitmaken van het oude Palestina. Hij ontkende de berichten uit de Israëlische pers, dat hij met Hoessein de mogelijkheden had besproken om Jordaanse goederen via de haven van Gaza in te voeren Dit zou volgens hem alleen mogelijk zijn, wanneer de Israëli's hun bezetting beëindigen cn het land aan ons teruggeven. Ook de Jordaanse minister van voorlichting- heeft 'kategorisch' ontkend, dat cr een stilzwijgende overeenkomst tussen Israël en Jordanië zou zijn om van Gaza een vrijhaven voor Jordaanse goederen te maken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7