evoorrading van anoi volgens VS eer teruggelopen Britse invasie verwacht in bolwerken van IRA Sadat wilde nieuw leven in brouwerij flevohof Democratisering in Spanje blijft voorlopig moeilijk \'ieuw Aziatisch vredesplan voor Vietnam Champignons ^Flevohof Scheepsramp op Oostzee Oudste Amerikaanse senator overleden Chileense minister door Congres afgezet Politie: Eagleton niet gearresteerd voor dronkenschap Buitje Flevohof Tsjechische vluchteling vraagt Angela Davis hulp Kalfje Flevohof KI ROUW/KWARTET Z ATERDAG 29 JULI 1972 Rnltonland T7 K» ADVERTENTIE fan ai WASHINGTON (UPI. Reuter. AP) Noord-Vi jtnam ontvangt slechts ongeveer tien procent van ?fo°^ c bevoorrading, die liet kreeg, voordat bijna drie maanden geleden zijn havens door Amerikaanse lijnen werden geblokkeerd, zo lieten functionarissen Aan het Amerikaanse miuisteric van defensie isteren weten. zie hoe ze groeien, neem ze vers meeop Zitfc, pW n tegenstelling tot persberichten, zo erklaardcn zij. zijn de Noordvietna- Iken, ïezen nog niet gereed met de aan'.eg j- an een olieleiding waardoor de drin- end benodigde brandstof van China aar het gebied van Hanoi en Hai- hong kan worden gepompt. Volgens e Amerikaanse zegslieden krijgt 11a- PaMoi waarschijnlijk voldoende lichte Re- apens en raketten uit China, die iet vrachtwagens worden vervoerd, rosp.fcaar geen groot materieel zoals K anks, luchtafweerraketten en olie. )e spoorverbindingen met China zijn loor het bombarderen van tunnels en ruggen gedeelteLjk afgesneden, maar lurg. ie Noordvietnamezen blijven de nog en ave gedeelten gebruiken. De goede- •te- en worden per vrachtwagen of met nankracht over de rivieren of over de euvels gebracht naar andere treinen, - ie klaar staan. redesplan lijf landen in Zuidoost-Azië Indo- lesië, Maleisië, Singapore, de Philip- lijnen en Thailand hebben een redesplan voor Ïndo-China opgesteld, dat aan alle partijen in het conflict er hand is gesteld. Dit werd gisteren Djakarta bekendgemaakt door de ndonesische minister van buitenland se zaken. Adam Malik. Over de in houd wilde hij niets zeggen. Het plan is opgesteld door de ministers van buitenlandse zaken van de betreffende landen. Malik zei, dat alle partijen het kunnen aanvaarden zonder ge zichtsverlies. De Zuidvietnamese troepen hebben zich weer moeten terugtrekken uit de citadel van Kwang Tri, die zij dinsdag gedeeltelijk hadden veroverd, zo deel de een Zuidvietnamese woordvoerder gisteren in Saigon mee. Waarnemers menen, dat de Noordvietnamese troe pen de vesting hebben heroverd. Sinds maandag hadden zij alleen nog maar het westelijke deel van de ves ting in handen, nadat twee compag- niëen Zuidvietnamese parachutisten het merendeel van de overige stellin gen hadden bezet. De officiële lezing is. dat deze parachutisten door mari niers zouden worden afgelost. De mi litaire woordvoerder zei. dat de verse krachten de citadel echter niet kon den binnengaan, omdat zij gevaar lie pen door de Nbordvietnamezen te worden afgesneden Het Noordvietnamese persbureau heeft gisteren bekendgemaakt, dat af gelopen dinsdag zesentwintig Ameri kaanse bommen terecht zijn gekomen op een dijk bij Ha Tinh op ongeveer driehonderd km 'en zuiden van Ha noi. Volgens dit bericht kon de bevol king niet direct met het herstel van de schade beginnen, omdat zich onder de bommen ook tijdbommen bevin den. Het persbureau meldde, dat dit de vijfde keer was. dat de Amerikaan se luchtmacht in het gebied van Ha Tinh waterkeringen heeft aangevallen. De Nieuwe Zuidvietnamese ambassa deur in Engeland verwacht, dat Noord-Vietnam in de laatste fase voor de Amerikaanse presidentsverkiezin gen een nieuw groot offensief zal ontketenen. 'De ommunisten zullen een nieuw offensief beginnen om de uitslag van de presidentsverkiezingen te beïnvloeden', aldus ambassadeur Van Bac. Hij gaf Hanoi echter geen kans. Zweden gaat zijn humanitaire hulp aan Noord-Vietnam aanzienlijk verho gen, zo heeft de Zweedse onder-minis ter van buitenlandse zaken. Klacken- berg, gisteren verklaard. Hij gaat vol gende week aan het hoofd van een delegatie van Hanoi om deze zaak te bespreken. Over de omvang van de voorgenomen verhoging wilde hij zich niet uitlaten. Wel zei hij, dat het in hoofdzaak om ziekenhuismateriaal en babyvoeding zal gaan. Tien zeelieden zijn waarschijnlijk om het Ie* en gekomen, toen op de Oostzee bij Visby de 1150 ton melende Deense tankbool Edith Terkol in zwaar weer kapseisde. Helikopters van de kustwacht hebben twee overlevenden, een Deen en een Spanjaard, uil zee opgepikt. Klopsingnalcn op de romp bleven onbeant woord, nadat het schip met de kiel omhoog werd aangetroffen. Laatste verklaring vuur uitwijzing CAIRO (UPI, AP, Reuter) President Anwar Sadat van Egypte gaf opdracht tot het vertrek van de Russische militaire adviseurs, omdat hij in de bestaande situatie een flinke schok wilde veroorzaken. Dit schreef hoofdredacteur Heikal van het semi-officiële Egyptische dag blad al Achram gisteren in zijn wekelijkse rubriek. Versterkingen in Ulster aangekomen BELFAST (Reuter, UPI) Het Britse besluit nog eens 4000 militairen naar Ulster te sturen, heeft daar iet vermoeden gewekt dat het Britse leger een invasie zal ondernemen in de wijken die door het Ierse tepublikeinse leger worden beheerst. lel eerste doelwit van een dergeüjke ktie zouden de wijken Bogside en Creggan in Londonderry zijn. Het IRA heeft deze buurten tot verboden gebied verklaard en patrouillert er (openlijk met gewapende eenheden. Britse troepen zijn deze week 's lachts tweemaal de wijk binnen ge- gaan. Het IRA hield zich toen schuil. herdag mijden de militairen deze «ijken omdat ze vrezen dat hun ver- el.jBchijnen tot een veldslag zal leiden lie veel slachtoffers zal maken onder Ie burgerbevolking. Toen het IRA de wijken in London derry voor het Britse leger tot verbo den terrein had gemaakt, hebben de irotestanten er maandenlang bij de iritse autoriteiten op aangedrongen dat men de versperringen zou oprui men en de IRA-mannen verdrijven. Het leger vond het risico echter te groot. Als reactie daarop heeft de Ulster Defensie Liga, een organisatie van militante protestanten, eigen ver boden gebieden in Londonderry en Belfast ingesteld. Na de bloedige vrijdag van vorige week. toen bij bomexplosies in Belfast elf mensen omkwamen, heeft het Britse leger een hardere houding in genomen. Op grootscheepse schaal zijn huiszoekingen gehouden en alles wijst er op dat de Britse autoriteiten nu vast besloten zijn met geweld een eind te maken aan het IRA. Deze week zijn meer dan vijftig IRA-vcr- dachten opgepikt. (ADVERTENTIE) Fijn dit utêktnd.' IRA-leiders in Londonderry zijn ervan overtuigd dat een ir.vasie door het Britse leger op handen ls. maar ze vertrouwen dat ze die aan kunnen. 'Het Britse leger zal verbaasd zijn over de kracht van onze defensie' zei een lid van de militante provisionele vleugel van het IRA. De 4000 man Britse troepen zijn gis termiddag in Ulster aangekomen, maar de autoriteiten weigeren te zeg gen waar zij heen zijn gegaan. Enkele weken geleden verklaarden Britse of ficieren. dat zij ongeveer 6000 man nodig zouden hebben om Bogside en Creggan binnen te rukken. In Lon donderry zijn thans 2000 man Britse troepen. Het lijkt daarom waarschijn lijk dat de 4000 nieuwe troepen inge schakeld zullen worden in London derry. Drie gewapende mannen en een vrouw zijn gisteren de woning bin nengedrongen van de Noordierse se nator Ritchie McGladdery. Zij vuur den een schot af en staken het huis in brand. De senator en zijn vrouw bleven ongedeerd. Hij onthult daarin een gesprek, dat hij een week voor de bekendmaking van de maatregel met Sadat had en waarbij de president hem op de hoog te bracht van zijn besluit. Toen Sadat de uitdrukking van verbazing op het gezicht van Heikal zag, vroeg hij: 'Wat is er met jou aan de hand?' Heikal had daarop geantwoord: 'Om je de waarheid te zeggen, ik ben verrast. Ik had het verwacht, maar niet nu. Ook had ik niet gedacht, dat de maatregel zo verstrekkend zou zijn.' Waarna Sadat liet weten: 'Ik voelde, dat wij allen een elektrische schok nodig hadden.' Het Israëlische blad Maariv schreef gisteren, dat Israël en Jordanië afge sproken hebben binnenkort van Gaza een soort Jordaanse vrijhaven aan de Middellandse Zee te maken. Jordanië heeft grote moeilijkheden met zijn transito-vervoer, dat nu over Beiroet loopt en herhaaldelijk wordt opgehou den, aldus het blad. Een officiële bevestiging van het bericht was niet te krijgen. De Israëlische minister van financiën, WASHINGTON (Reuter. AFP) De Amerikaanse senator Allen Ellender is donderdagavond op 81-jarige leeftijd in het Washingtonse marinehospitaal Bethesda aan een hartaanval overle den. Ellender, een Democraat uit de staat Louisiana, was het oudste lid en waarnemend voorzitter van de Senaat. Hij was in 1936 voor het eerst in de Senaat gekozen. Ondanks zijn hoge leeftijd die hij toeschreef aan het feit dat hij niet rookte en evenmin alco holhoudende dranken gebruikte, voerde hij in Louisiana een campag ne voor een zevende ambtstermijn. Hij kwam donderdag naar Washington voor een stemming over een landbouw- wet. Pinhas Sapir, heeft verklaard, dat Is raël zijn defensie-uitgaven in de ko mende zes jaar met meer dan zestig procent zal verhogen, zelfs als er in het Midden-Oosten een vredesverdrag wordt gesloten. Sapir zei, dat Israël in de afgelopen zes jaar bijna zes mil jard dollar heeft uitgegeven aan de fensie en dat dit bedrag de komende zes jaar tot tien miljard dollar zal stijgen. De minister zei, dat Israël een grote strijdmacht op de been moet houde nom er zeker van te zijn. dat een eventueel vredesverdrag 'niet slechts een stukje papier zal zijn.' Sapir zei een en ander op een verga dering van Kibboetz-leiders. SANTIAGO (AFP), Reuter De Chi leense minister van binnenlandse za ken, de socialist Hernan del Canto, is donderdag van zijn post ontheven. Dit gebeurde automatisch, toen de Se naat met 27 tegen 14 stemmen een mo tie van afkeuring aanvaardde, die op 5 juli al door het Huis van Afgevaar digden was aangenomen. De motie hield in, dat de minister zich herhaaldelijk schuldig zou hebben gemaakt aan inbreuken op de grond wet. Met name werd de 32-jarige be windsman verweten, dat hij er niet voor zou hebben gezorgd, dat de open bare orde werd gehandhaafd en dat hij verantwoordelijk zou zijn voor smok kelarij. Del Canto was de tweede minister van binnenlandse zaken, die sinds het aan de macht komen van de marxistische president Allende op deze wijze het veld moest ruimen. De eerste was zijn partijgenoot José Toha, die op 22 ja nuari naar huis werd gestuurd door de christen-democraten en andere te genstanders van Allende. die in het Congres over een meerderheid be schikken. Toha is nu minister van de fensie. WASHINGTON (UPI. Reuter, A.P.) Hoge politiefunctionaris sen van de Amerikaanse staat Mis souri hebben verklaard dat Tho mas Eagleton, de kandidaat van de Democraten voor het vice-pre- sidentschap, nooit is gearresteerd wegens rijden onder invloed. Wel was hij in 1962 aangehouden we gens te hard rijden, maar hij had toen niet gedronken. De journalist Jack Anderson heeft deze week beweerd, dat Eagleton enkele ma len wegens dronkenschap was aange houden. Hij beweerde over bewijsstuk ken te beschikken. Journalisten van het persbureau AP hebben de politie archieven van Missouri afgezocht en vonden slechts enkele stukken waaruit bleek dat Eagleton enkele malen ver bal iseerd is wegens hard rijden en kleine verkcersfouten. Inmiddels heeft de kandidaat van de Democraten voor het presidentschap, George McGovern. zijn helpers op dracht gegeven niets meer te zeggen over een mogelijke terugtrekking van Eagleton uit de race. McGovern heeft verklaard dat zijn keus onherroepelijk is en Eagleton zelf verklaarde ook: 'lk zal de volgende vice-president van de VS zijn'. De organisatie van Amerikaanse psy chiaters is Eagleton ook te hulp ge komen. Toen bekend werd dat Eagleton de afgelopen jaren driemaal is behan deld wegens een zenuwinzinking, werd er van alle kanten aandrang op hem uitgeoefend zich terug te trekken de New York Times heeft dit gisteren nog weer aangeraden maar McGovern wilde daar niet van horen. De Ameri kaanse psychiaters organisatie heeft nu bekend gemaakt dat de behandeling die Eagleton heeft ondergaan in de meeste gevallen afdoende is en de pa tiënten na zo'n behandeling volkomen genezen zijn. Jack Anderson, het 'enfant terrible' van de Amerikaanse pers. heeft giste ren toegegeven dat hij ach kan heb ben vergist, toen hij senator Thomas Eagleton beschuldigde van het her haaldelijk besturen van een auto on der invloed van alcohol. Hij zei dat Jack Anderson hij een verklaring van een hoge func tionaris van de staat Missouri over het bestaan van verscheidene proces sen-verbaal tegen Eagleton wegens rij den onder invloed niet had geverifie erd. Hij achtte het nu mogelijk dat deze processen-verbaal niet bestaan. Eagleton had de beschuldiging van Anderson direct een 'vervloekte leu gen' genoemd. (ADVERTENTIE) hindert niet. Bijna alles is overdekt.. LONDEN (AP) Een politieke vluchteling uil Tsjechoslowaklje heeft gisteren in een brief in de Londense Times de Amerikaanse activiste Angela Davis om steun gevraagd. De schrijver is, Jirl Pcllkan, een van de leidende figuren tij dens Doebtsek's 'Praagse lente' van 1968. Angela Davis is zeer populair in de Europese communistische landen, en In zijn brief vraagt Pelikan, destijds hoofd van de Tsjcchoslowaaksc televisie, de Amerikaanse haar invloed aan te wenden, opdat in Tsjechoslowaklje do poli tieke gevangenen worden ontslagen en de 80.000 Sowjet-soldaten uit dat land worden teruggetrokken. WIJ zijn beiden communist, schrijft Pelikan, 'maar het verschil tussen ons be staat uit het feit, dat ik na een 30-Jarig militant leven in oktober 1969 de partij werd uitgezet samen met een half miljoen Tsjechische en Slowaakse commu nisten, eenvoudigweg omdat wij de bezetting van ons kleine socialistische land door een buitenlandse mogendheid, die zelf ook 'socialistisch' Is, weigeren te beschouwen als 'broederlijke hulp'. Pelikan zegt zeer verheugd te zijn geweest, toen Angela Davis door een Ame rikaanse rechtbank in vrijheid was gesteld en te vernemen dat zij beloofd had te vechten voor het bevrijden van alle politieke gevangenen. 'Ik hoop, dat u dit zult doen voor de politieke gevangenen in de kapitalistische, maar ook voor die in de Oosteuropese landen, en speciaal in Tsjechoslowaklje en de Sowjct-Unie', aldus Pelikan. ADVERTENTIE vindt het heerlijk om even op je hand te sabbelenop In de eindeloze discussies over het toekomstige Spanje zonder franco, die thans met vele deci bellen talrijke Spaanse café's, kantoren en huiskamers beheer sen, spelen de Spaanse relaties met de EEG een hoofdrol. Wat een bijzonderheid mag heten in een land, dat al vele eeuwen voor dOOT Ferry Versteeg Groen van Prinsterer zijn kracht uit het isolement meende te moe ten putten. Vandaag de dag vormt de EEG echter een invloedrijke factor in de Spaanse binnenland se politiek, want Spanje heeft de Gemeenschap nodig, wil z'n 'Wirt- m schafswunder' ook in de toekomst IjH levenskansen behouden. Maar West-Europa is niet bereid het huidige autoritaire en politiek-debiele Spanje als lid te accepteren en eist nog tevergeefs politieke democrati sering. De energieke Spaanse minister van buitenlandse zaken, Lopez Bravo, mag van de toetreding tot de Europe se Gemeenschap dan de hoeksteen van zijn politie maken, hij blijft in de Europese hoofdsteden op dit punt bot vangen en tijdens zijn bezoek aan Londen vorige week bleek een kop thee op Buckingham Palace het hoogst bereikbare. Bravo's klacht, dat de belangrijke Spaanse groente-ex port naar Engeland na de Britse toe treding tot de EEG door verhoogde tariefmuren zal worden gehinderd, vond in Londen weinig weerklank. Lopez Bravo kan zeker op verwante teleurstellingen rekenen, nu de opge warmde falangistische doctrines met hun afkeer van democratisering en liberalisering vanuit Madrid weer grootscheeps worden verspreid om de vermoede gevaren van het overgangstijdperk naar het Spanje tonder Franco te bezweren. Spanje heeft nu een preferentiële overeen komst met de EEG. waarbij beide Partijen hebben beloofd hun weder- t'jdse importheffingen op industriële produkten geleidelijk af te breken. Maar er is geen definitieve datum vastgesteld voor verdere integratie. 'aat staan voor een ook door het Franco (rechts) en opvolger Juan Carlos. Spaanse bedrijfsleven zeer gewenst volledig lidmaatschap van de EEG. Spanje's officieuze premier, admiraal Carrero Blanco, deed de eis van de EEG tot introductie van een meer- partijenstelsel als voorwaarde voor toetreding onlangs korzelig af als In menging in de binnenlandse aangele genheden van zijn land. Waarop Jean Monnet namens de Gemeenschap sne dig liet weten: 'Wij hebben onze re gels, die we niemand willen opdrin gen. Maar degene, die de EEG wil binnentreden, moet ze wel accepteren'. In dit klimaat van stagnatie en tegen strijdigheid heeft het meer gematigde deel van Franco's achterban chris ten-democraten, de conservatieve helft van de kerk, liberale monarchis ten en de modernistische vleugel van de Falange het idee van de 'poli tieke associaties' weer van stal ge haald als middel om Spanje alsnog het Europa van de jaren zeventig binnen te loodsen. Deze 'asoeiaciones' of 'verenigingen' vormden het grote thema ln de binnenlands-politieke dis cussie van 1969, toen nog ernstig werd gestreefd naar opening van hot Spaanse politieke systeem. Het idee politieke 'asoeiaciones' te vormen om de politieke wensen van de bevolking te onderzoeken en de verschillende ideologische tendenzen en belangengroepen voorzover ze binnen het bestaande maatschappelij ke systeem willen opereren een legale uitlaatklep te bieden, mondde eind 1969 zelfs uit in een wetsont werp. Maar Franco vreesde uiteinde lijk. dat de 'asoeiaciones' teveel zou den gaan lijken op politieke partijen, die als centra van verderf door de Spaanse grondwet worden verboden. Dc 'asoeiaciones' werden daarop door de caudillo als gevaarlijke nieuwlich terijen naar de ijskast verwezen. Neef Maar uitgerekend Nicolas Franco, een neef van de almachtige grijsaard, bracht de politieke 'asoeiaciones' eer der dit jaar weer in de publiciteit door ze aan te prijzen als 'het meest geschikte middel om de politieke apa thie te overwinnen'. Deze ontboeze ming maakte een kettingreactie los van soortgelijke pleidooien, meestal van uitgerangeerde politici, hoge functionarissen en anderzins notabel genoemde figuren, die in de 'asoeiaci ones' mogelijkheden zien voor een politieke come-back en voor het ver wenen van een goede uitgangspositie in het politieke leven na Franco. Tot hen benoorden onder meer de oud- mlnlsten Silva Munoz. Fraga Irlbar- ne. de oude falangistische voorman Girón en Franco's zwager Serrano Suner. die eens de hartelijke betrek kingen tussen Franco en Hitier op peil moest houden. Maar behalve eigenbelang speelt ook wel oprechte bezorgdheid over de po litieke toekomst van Spanje een rol bij de verscheidene pleiters voor poli tieke 'asoeiaciones'. Zo vrezen zij, dat na Franco's dood een politiek vacuüm zal ontstaan, dat zal worden opgevuld door de machtigste organisatie van het land, het leger. En de meest gave geesten van het Franco-establishment ajn er zelfs van overtuigd, dat het voor dc toekomst van hun land aanbe velenswaardig is, dat een veelvoud van politieke richtingen en belangen zich op een legale en geregelde wijze kan uiten en laten gelden. Zij wijzen cr ook op. dat de Spaanse arbeiders onder de druk van het kapi talistische economische systeem leven, zonder te kunnen beschikken over de middelen tot belangenbehartiging, die in West-Europa voorhanden zijn. zoals een vrije vakbeweging. En zij vragen Gr06icijf6rS zich af. hoelang dit systeem, dat docr toenemende druk van dc politie over eind wordt gehouden, het zal uithou den. lijke opvolger Juan Carlos op dit terrein veel zal kunnen uitrichten, blijft een grote vraag. In het kabinet zullen de onbeweeglijk-reactionairc krachten onder aanvoering van de toekomstige premier Carrero Blanco voorlopig de lakens blijven uitdelen. Dc minister van voorlichting, Sanchez Bella, en zijn collega van openbare werken, Fernandez dc la Mora die als chef-ideoloog van de huidige rege ring geldt, omdat hij oen boek heeft geschreven over 'De ondergang van de ideologieën' blijven met instem ming van Carrero Blanco benadruk ken, dat Spanje nu 'de meest werkza me regering uit zijn geschiedenis' heeft en dat deze situatie ondanks allo maatschappelijke veranderingen dient te worden geconserveerd. Polarisatie Verder vrezen zij de toenemende pola risatie, die het gevolg is van de huidige harde regeringspolltiek; een politiek, die ook de brede midden groepen, die pas na de burgeroorlog zijn opgekomen, geen kansen biedt. Zo beleeft de failangistische blauw- hemden-beweging thans een opleving, terwijl uiterst links in toenemende mate steun vindt bij intellectuelen, een voorhoede van arbeiders en em- ployé's, progressieve christenen, acti visten van de Baskische. Catalaanse en Galicische aotonomie-bewegingen en zelfs enkele Carlistische groepen. De rector van de Madrileense univer siteit. een door de overheid aange steld persoon, verklaarde enkele we ken geleden, dat vier jaar geleden nog maar een minderheid van de studenten tegen het regime gekant was, terwijl nu een meerderheid zich van de bestaande orde heeft afge keerd. Maar zoals eerder gezegd poli tieke. democratisering en liberalise ring behoort voor het heengaan van Franco hoogstwaarschijnlijk niet meer tot de mogelijkheden. Of zijn konlnk- De wat moderner denkende technocra ten van Opus Dei zijn niet door Carrero Blanco :n de regering ge haald om te hervormen, zoals in het verleden abusievelijk werd vermoed, maar om de hoge economische groei cijfers van de afgelopen jaren te handhaven zonder aantasting van fos siele politieke en sociale structuren. Verder heeft Juan Carlos nog reke ning te houden met het feit. dat een belangrijk deel van het Spaanse offi cierskorps nog altijd beïnvloed is door oude falangistische ideeën en niet zou aarzelen hem in geval van al te liberale gedragingen de weg te laten gaan van zijn Griekse zwager koning Constantijn. Daarnaast heeft Franco vorig jaar zijn stempel nog eens extra op dc toe komst gedrukt door een kleindochter uit te huwelijken aan Juan Carlos' ambitieuze neef Alfonso de Bourbon. En in een land. waar het koningschap geen echte wortels meer heeft en slechts wordt opgepoetst om Franco's 'nationale kruistocht' met het sausje van dc erfelijke monarchie te vereeu wigen, zal het geen onoverkomelijke zaak zijn een Franco-ongetrouwe troonbezetter door een ander te ver vangen. Gisteren verscheen het eerste verhaal: I-ranco-SpanJc in duel met het levpn- de Spanje.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9