trafklacht tegen twee dagbladen wegens njuiste voorlichting Veluwe nationale dierenstortplaats nieuwe 1.69 Laatste poging ITO in Amsterdam te redden Kant en klare kunsthars vulpasta PORION MO-opleidingen worden duurder Verhuisvergoeding voor ouderen die Den Haag verlaten Familiedrama in Beekbergen Vrouw bekent dodelijk schot op haar vriend liet weer ifROUW KW ARTET VRIJDAG 28 JULI 1972 IliniHwiliiiid III. Audet beraadt zich over bod op Limburgs Dagblad (ADVERTENTIE' [Van een onzer verslaggevers uMSTERDAM De Holdingmaatschappij De Telegraaf heeft, mede amens directie en commissarissen van het Limburgs Dagblad, bij e officieren van justitie van Amsterdam en Rotterdam, een straf- iacht ingediend tegen De Volkskrant en NRC/Handelsblad. De klacht ingediend, zo wordt meegedeeld, 'in verband met de volstrekt njuiste en lasterlijke berichtgeving over bedragen die door De telegraaf aan directie en commissarissen van het Limburgs Dagblad b het vooruitzicht zouden zijn gesteld'. falgens genoemde kranten zouden ls de overneming van het Limburgs lagblad door De Telegraaf doorgaat de drie commissarissen van de :eerlense krant en waarnemend di- ecteur Drehmans een bedrag van 150.000 plus een jaarlijkse toelage an 25.000 ontvangen. IEEN HOGER BOD lerichten, dat het Nijmeegse kranten- •oncern Audet een bod hoger dan at van De Telegraaf op het Lim- urgse Dagblad heeft gedaan, blijken iet geheel juist. 'Hoe zouden we neer kunnen bieden als we niet eens neten hoeveel De Telegraaf voor het jmburgs Dagblad op tafel wil leg en'. vroeg de heer A. J. Roetenberg, lid van het bestuur van Audet zich af. 'Natuurlijk zitten we niet niks te doen', zei hij. Zo beraadt de directie zich thans over het doen van een bod, waarvoor overigens nog de toestem ming van de raad van commissarissen is vereist. Intussen heeft het Audet-concern, dat rond de jaarwisseling een 'overval' van De Telegraaf heeft kunnen verij delen. de directie van het Limburgs Dagblad aangeboden om op korte ter mijn besprekingen te voeren over de eventuele verkoop van de krant aan Audet. Conditie voor besprekingen is, dat ervan zal worden uitgegaan dat volle dig behoud van werkgelegenheid voor Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Vanavond pro testeren leerkrachten, leerlingen en ouders van Amsterdams enige ischool voor individueel technisch onderwijs (ito) voor het laatst tegen de ondergang van hun school. Moedeloos en zonder veel hoop. want tenzij er iets heel bijzonders gebeurt, zal het stichtingsbestuur dinsdag zijn hele hebben en houden bij notariële akte overdragen aan de Vereniging voor beroepsonderwijs Amsterdam (VBA). De VBA gaat deze aanwinst dan op splitsen over twee van de door haar 'lèsluurde 'gewone' lts'en, waarmee tan meteen het slepende conflict op ie ito-school kan worden weggewerkt. Nog steeds is er een andere oplossing mogelijk. Nog steeds ligt er het aan bod. tijdens de bezetting van de school eerder deze maand nog eens nadrukkelijk herhaald door wethou der Verhey, dat de gemeente Amster dam de school overneemt en zelfstan- 0 dig laat voortbestaan. Noch het schoolbestuur, noch de VBA, noch het departement van onderwijs hebben tot nog toe op het hernieuwde aanbod gereageerd, vertelt woordvoerder A. P. M. Bol van de protesterende lera ren. Hij gelooft duidelijk niet meer in het succes van de acties. 'Maar wij hou den vol, omdat dit geen geïsoleerde affaire is. Wij tonen aan hoe opper machtig een stichtingsbestuur over het lot van een school kan beslissen. Het gaat om de inspraak van leer krachten en ouders, die op andere Mts'en nog niet bestaat, en waar bij ons in elk geval een begin mee was gemaakt.' Veel heeft dat trouwens niet gehol pen. Daarover hebben leerkrachten en ouders twee weken geleden boeiend materiaal verzameld toen zij het be stuursgebouw bezetten. Dat materiaal gaan zij vanavond na een demonstra tieve mars van de Westermarkt naar het Stadhuis aan de wethouder aan bieden, waarbij zij nogmaals het ge meentelijke aanbod tot overname van de school zullen ondersteunen. DROEVIG BEELD De buitgemaakte notulen van verga deringen en gesprekken leveren een droevig beeld op. Leraren die de doelstellingen van het onderwijs ter discussie stelden worden beurtelings aangeduid als 'opruiers' en 'elemen ten', die dan maar ontslagen moeten worden. Voor dat doel moest wel een behoorlijke dokumentatie worden aan gelegd, en er werden dan ook buiten medeweten van de betreffende leer krachten uitgebreide conduitestaten aangelegd. De afgelopen week zijn er vier ontsla gen gevallen. Volgens het bestuur omdat zij onbevoegd waren, en 'dus' moesten worden vervangen toen be voegden solliciteerden. Wat niet weg neemt dat er nu bijvoorbeeld iemand op straat ptaat die zes jaar aan de school verbonden is geweest, die geen goede referenties meekrijgt, hoewel in die zes jaar nooit een aanmerking is gemaakt op zijn capaciteiten als le raar. 'Een schril contrast', zegt Bol, 'met de behandeling van directeur Van der Hoek.' De directeur is een van de centrale figuren in het conflict. 'Be halve ouders en leerkrachten waren op diverse tijdstippen ook de inspec teur, een hoge ambtenaar op het mi nisterie, het stichtingsbestuur, en de beide adviseurs die hem namens de bond van directeuren terzijde ston den, van mening dat de man wegens ongeschiktheid moest worden ontsla gen. Hij zit er nog.' OP TONEEL Vanavond wordt de hele affaire nog eens uitgebreid uit de doeken gedaan. Na de tocht naar het stadhuis gaan de protesterenden terug naar de Wester markt, en vandaar naar het Roothaan huis aan de Rozengracht. Daar zal, tegen negen uur, voor ieder die het weten wil de Eindhovense toneelwerk groep Proloog in een aantal korte schetsen de gang van zaken op de planken zetten. Vervolgens kan er nog uitgebreid worden gediscussieerd. alle werkers in de betrokken bedrij ven zal worden écgarandeerd, aldus een communiqué dat gisteravond werd uitgegeven. Audet is van mening 'dat alle dag bladbedrijven in de provincie in een samenwerking zullen moeten worden betrokken omdat alleen op die manier een stevige economische grondslag kan worden gevormd, sterk genoeg om de zelfstandige redactievoering der bladen te behouden en bij gezond rendement optimale kwaliteit te ver zekeren.' Het communiqué vervolgt: 'Een sa mengaan van het Limburgs Dagblad met De Telegraaf zou het onmogelijk maken nog te komen tot een gezonde oplossing van Ie problemen, waarvoor de Limburgse dagbladen staan. Bij de uitwerking van een plan van samen werking zal de inspraak van alle gele dingen in de betrokken bedrijven tot gelding moeten komen'. Audet is van mening 'dat in Zuid- Limburg een einde moet worden ge maakt aan ongezonde en geldverslin dende concurrentievormen, die de be drijven in Heerlen en Maastricht in de afgelopen jaren miljoenen hebben gekost. Deze gelden kunnen beter aan verbetering van de kwaliteit der kran ten worden besteed'. GARANTIES Het bestuur van Audet zal bij een samengaan der Limburgse bedrijven in één concern onverkort de hand houden aan de volgende garanties: het Limburgs Dagblad zal na toetreding tot Audet als volledig zelfstandige werkmaatschappij worden gehand haafd; het zal volledig zijn eigen ka rakter kunnen behouden met recht op vrije keuze van de aan te trekken nieuwsbronnen; de onafhankelijke re dactievoering zal worden neergelegd in een redactiestatuut en worden be vestigd door instelling van een redac tieraad; de belangen van het perso neel zullen worden beveiligd door benoeming van een commissaris, die het volledige vertrouwen van de werknemers geniet; zinloze concurren- tie-vormen zullen worden beëindigd teneinde middelen vrij te maken voor de verbetering van de kwaliteit van de kranten en van de sociale positie van de werknemers. SPREEKVERBOD In redactionele kringen van het Lim burgs Dagblad wordt verwacht dat tussen Audet en De Telegraaf een verwoede strijd zal worden geleverd met de Limburgse krant als inzet. Inmiddels heeft de waarnemend direc teur van het Limburgs Dagblad het 300 man tellend personeel een spreek verbod opgelegd. Voor het voltallige personeel verklaarde hij nogmaals dat De Telegraaf de beste garanties biedt betreffende de werkgelegenheid en dat slechts een kleine groep werkne mers (de redacteuren) bezwaren heeft. DEN HAAG Met ingang van 1 augustus worden de cursusgelden aan de MO-instituten en de academies voor lichamelijke opvoeding met 150 verhoogd. Zij bedragen dan: oplei dingen MO-a akte ƒ300 (was ƒ150); MO-b akte 350 (200); ongesplitste MO-akte ƒ350 (200) De bezitters van een rijksstudietoelage zullen voor de ze verhoging compensatie krijgen. Prof. Horring overleden WAGENINGEN De Wageningse hoogleraar dr. J. Horring is deze week plotseling overleden. Dr. Hor ring is 64 jaar geworden. Hij werd in 1907 in Emmen geboren. Hij doorliep daar eerst de landbouwwinterschooi, werkte daarna enige tijd op het ou derlijk landbouwbedrijf en ging ver volgens economie studeren. In 1940 werd hij directeur van het toen pas gestichte Landbouw-Economisch Insti tuut. Deze functie oekleedde hij tot 1959. In dat jaar werd hij hoogleraar in de staat- en landhuishoudkunde aan de landbouwhogeschool in Wage- ningen. Hij was toen al tien jaar als buitengewoon hoogleraar aan die ho geschool verbonden. Dr. Horring be kleedde een groot Tantal nevenfunc ties. Hij was kroonlid van de Sociaal- Economische Raad. De crematie van professor Horring heeft inmiddels in alle stilte plaats gehad. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Hagenaars van zestig jaar en ouder die niet meer werken en uit de Haagse agglomeratie willen ver trekken, komen in aanmerking voor verhuiskostenvergoeding. De gemeente hoopt met deze maatre gel goedkope huurwoningen voor jon gere inwoners vrij te krijgen. Bejaar den die naar een bejaardentehuis bui ten Den Haag verhuizen omdat er in de stad voor hen geen plaats beschikbaar is, kunnen ook op een tegemoetkoming aanspraak maken. Wie zijn woning ruilt met mensen elders in het land krijgt echter niets. De bijdrage van de gemeente zal ma ximaal 1250 belopen. Den Haag kampt al jaren met een 'ver grijzende' bevolking. APELDOORN Een 82-jarige inwo ner van Beekbergen (Gld) heeft in de nacht van dinsdag op woensdag na een poging zijn 71-jarige vrouw te wurgen een einde gemaakt aan zijn leven. Hij heeft vermoedelijk in de mening verkeerd dat zijn vrouw dood was. De man had zijn voornemen dit weekeinde bekend gemaakt. Zijn vrouw en kinderen dachten dat het was gelukt dit uit zijn hoofd te praten. APELDOORN Bij de dierenasiels op de Veluwe weet men exact wanneer er wéér een golf vakantievierders is vertrokken. Ieder weekeinde in deze hoogzomer tijd is liet opnieuw raak. Bij tientallen worden ze binnengebracht: de vermagerde honden en schuw geworden katten, die door hun haas op weg naar het zonnige zuiden zonder pardon uit de auto werden gezet. ADVERTENTIE DOE-HET-ZELVERS ATTENTIE! Wat slecht te repareren lijkt luk t met PORION, de in Zwitserland ontwikkelde universele kunsthars VUL 'STOP/PLAMUUR-MASS A. Gebraiksgereed. geen verlies van resten, onbeperkt houdbaar. On misbaar bij elk karwei. Hecht op al les: op hout. steen, beton, metaal, tegels, glas. noem maar op. ep zowel op droge als vochtige ondergrond. Onschadelijkvoordehanden. Krimpt niet, zet niet uit. scheurt niet. 1 kg ƒ8.65. 2 kg ƒ15.30, 5 kg ƒ29.96 Het lijkt wel of het steeds erger wordt, zeggen de asiel houders. Sommigen van hetn kunnen de zwervers in deze weken zelfs nauwelijks meer opvangen en moeten twee, soms zelfs drie, viervoeters te gelijk in één hok onderbren gen. Als ze geluk hebben, vinden ze dat onderdak na een paar dagen. Maar voor vele is die weg naar de asiels veel langer. Soms duurt het weken voordat ze na lange zwerftochten door de Veluwse bossen door een toevallige voorbijganger wor den gevonden. Niet zelden vastgebonden aan een boom, jankend om hun baas, die op dat moment waarschijnlijk lui ligt te bruinen aan het Spaan se strand. Zijn viervoeter mee te nemen, vond hij te lastig, hem onder te brengen in een van de vele dierenpensions te duur. Waar om zou je zes of meer gul dens per dag uitgeven voor een huisdier als je na thuis komst voor een prik weer een nieuwe kunt kopen? Proces-verbaal Onverantwoordelijk wreed, noemt men dat bij de dieren bescherming, die elk jaar op nieuw eigenaars van huisdie ren op het hart drukt deze verzorgd achter te laten. Maar van dat verzoek, blijkt elk jaar een steeds groter aantal vakantiegangers zich niets aan te trekken. Ook al omdat het gemakkelijk blijkt die hond of kat buiten de auto te zetten. Slechts een enkele maal wordt zoiets ontdekt door een getui ge. die het autonummer no teert (waarop dan ook direct een proces-verbaal volgt), maar de meeste vakantiegan gers gaan vrijuit. Hoewel het moeilijk is vast te stellen hoe groot het aantal van deze 'wegwerphonden en- -katteu' is omdat ze bij de asiels nauwelijks van de gewo ne zwervers zijn te onder scheiden, taat wel vast, dat het er ook deze zomer weer honderden, zo niet duizenden, zullen zijn. Men baseert deze schatting op het aantal dieren, die in de weekend worden binnengebracht. Meestal zijn dit de viervoeters van vakan tiegangers: de mensen, die op vrijdag weggaan en hun huis dier ook »p die dag aan de kant van de weg zetten. Het is niet toevallig, dat de asiels juist in het weekend de druk ste dagen noteren. Overigens wordt deze traditio nele zomerdrukte niet alleen veroorzaakt door de toevloed van loslopende zwervers. Er zijn ook mensen, zo is de ervaring van veel asielhou ders, die 'ings slimmere weg hun huisdier voor de vakantie voordelig van de hand probe ren te doen. Sommigen laten een kennis hun hond of kat naar het asiel brengen met het verhaal, dat hij het dier ergens aan de kant van de weg heeft gevonden. Het ge beurt zelfs, dat men er de kinderen voor op uit stuurt. Bij de meeste asiels heeft men die praktijken echter snel door. Uit de houding van de hond blijkt al gauw of hij de aanbrengers kent. De goede asielhouder zal dat echter niet laten blijken. Hij accepteert zo'n dier gewoon, want wat zo redeneert hij zullen de eigenaars anders met zo'n beest uithalen? Goedkoop Dat het voor veel eigenaars vooral om het geld gaat, blijkt ook uit het feit. dat sommigen van hen na de vakantie bij het asiel aankloppen met de vraag of hun hondje al gevon den is. Drie weken daarvoor hadden ze het dier er als gevonden zwerver door een kennis laten brengen, maar dat vertellen ze er natuurlijk niet bij. Blijkt het dier nog aanwezig dan zijn ze goedkoop uit geweest. 'Maar de meeste bazen', zegt in zijn woning aan de Apel- doornse Beeklustweg asielhou der Rob Lamper'. zie je nooit meer terug. In 80 van de 100 gevallen moet er voor de zwervers een nieuwe baas wor den gevonden'. Dat blijkt voor Rob en zijn vrouw Greet evenwel geen groot probleem. Integendeel: in de meeste gevallen zijn ze binnen een paar weken al weer weg. Het echtpaar Lam per heeft die doorstroming be reikt door het organiseren van speciale wandeldagen. Greet Lamper: 'die zijn een enorm succes geworden. We stellen onze honden beschikbaar voor iedereen, die er op een zondag mee wil gaan wandelen in tie omgeving. In juni zijn we daarmee begonnen en door de publiciteit, die daarvoor is ge maakt, kwamen er toen 600 mensen, terwijl ze maar zestig Greet Lamper met twee van de vele gevonden bastaard- jes. honden hadden. De tweede keer begin juli, was het niet anders. Hoewel het regende, kwamen er toch nog ruim 500. We hadden toen ongeveer honderd honden. De meeste daarvan hebben op die dag gelijk een nieuwe baas gevon den'. 'Stortplaats' De belangstelling voor die wandeldagen heeft 't echtpaar Lamper, dat nu elke week ge middeld zo'n honderd honden in de hokken heeft, een beetje overweldigd. Uit alle delen van het land kwamen aanvra gen om er aan mee te doen. 'De meeste mensen deden het alleen maar om wat met een hond te kunnen lopen. Maar als ze terugkwamen, vroegen ze meteen of ze het dier kon den kopen. Ze waren er direct zo aan gehecht, dat ze het mee naar huis wilden nemen'. Op die manier zijn Rob en Greet al vele tientallen zwer vers kwijtgeraakt Voor prij zen, die variëren van 30 tot 200 gulden. Groet: 'de meeste honden gaan voor ruim onder de honderd gulden van de hand. Dat zijn de bastaardjes. De duurdere dieren zijn de echte rashonden. Die kosten natuurlijk wat meer. maar voor de echte liefhebbers blijkt dat geen enkel bezwaar'. Met dat experiment willen Rob en Greet Lamper de ko mende weken doorgaan. Als er genoeg belangstelling is iedere zondag. 'Maar dan moet tevo ren wel even telefonisch een afspraak worden gemaakt We willen ook wel eens een week end helemaal vrij zijn'. Dat het aanbod van viervoe ters voorlopig groot genoeg zal zijn pm aan de vraag te beantwoorden, wordt niet be twijfeld. Zolang het zomer is en de vakanties voortduren blijven er zwervers-zonder baas. Zeker op de Veluwe, die bij de dierenbescherming in deze tijd al bekend staat als de nationale dierstortplaats. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Dc Rotterdamse re cherche heeft een 22 jarige mejuf frouw J. T. aangehouden, die heeft bekend een dodelijk schot te hebben afgevuurd op haar 41-jarige vriend, een Rotterdamse wapenhandelaar. De man werd gistermiddag om bij half twee door de politie gevonden in de werkplaats onder zijn winkel. In dc winkel werd mejuffrouw T. aangetroffen. Zij werd voor een ver hoor meegenomen. Aanvankelijk ont kende zij dc man te hebben neerge schoten, maar later vertelde ze dat er een afspraak was gemaakt dat zij eerst de man en daarna zichzelf van het leven zou beroven. De man en de vrouw hadden woensdag ook al gepro beerd om zelfmoord te plegen door een gaskraan open te zetten, maar die poging mislukte. Gistermorgen pro beerden zij het met een grote dosis slaaptabletten, maar ook dat lukte niet. zodat zij tenslotte hadden afge sproken een pistool tc gebruiken, al dus het relaas van mejuffrouw T. aan de politie. Nadat zij de man in het hoofd had geschoten, durfde de vrouw het niet aan om ook een schot op zichzelf af te vuren. Zij belde een familielid dat op zijn beurt dc politie inlichtte over het gebeurde. De vrouw had vijf jaar een verhouding met de wapenhande laar, die getrouwd was en vader van twee dochtertjes. Afgelopen maandag zou de vrouw van de gedode wapen handelaar haar man met de 22 jarige vrouw hebben aangetroffen, waarna een heftige ruzie ontstond. De echtge note was daarna vertrokken naar een familielid buiten de stad. De man had kort daarna zijn winkel gesloten. Beter weer op komst Van ome weerkundige medewerker Het ls met die uit Bretagne afkomsti ge depressie een vreemde zaak ge weest. Het minimum presteerde het tweemaal regen in ons land te brengen: maandag en gisteren De depressie keerde namelijk op haar schreden terug, nadat zij in Zuid- Zweden haar hoofd lelijk gestoten had. Daar ondervond met name ook Zuid-Finland dc nadelen van, want in een etmaal tijd vingen sommige stati ons 25 tot 35 mm. regen op. Via het Deense eiland Aerö (7 uur gistermor gen met kerndruk 1012.7 millibar) cn Bremen (één uur gistermiddag 1014.1 millibar), trok dc kleine kern verder in de richting van Nederlan± Om zeven uur gisteravond peilden wij het centrum op 1014 millibar, een stand opgegeven door Eelde. Emden en Bremen gaven op dat tijdstip 1014.4 millibar op, het laatste slation bij zuidwestelijke wind. Die 'botsing' in Zuid-Scandinavië heeft ook een goed aspect. Als muur fungeerde namelijk een nieuw gebied van hogedruk dat zich vooral boven Midden-N oorwegen en Zweden heeft gevormd. Tussen dat maximum en de langzaam naar het zuiden wegtrekkende depressie krijgt een tvat drogere noordoostelijke stroming de kans de komende dagen voor wat méér zonnige perioden te zorgen, maar het gaat wel erg lang zaam en vandaag zullen cr in elk geval nog wel buien vallen, aangezien de bovenlucht nog 'lang niet hveer in fatsoen is. Gisteravond trokkken over het noorden velden met onweersachti- ge schaapjeswolken. Gistermiddag kwam het in de noordelijke "provincies hier en daar al tot opklaringen, wat sommigen ertoe bracht een zitje in de tuin op te zoeken, maar het bleef riskant vanwege de buien. In de loop van hel weekend zal het weer in vrijwel het hele land wat vriende lijker en iets warmer worden. De zomervakantie is inmiddels tot diep in Polen teruggedrongen en pas in Rus land, op dc Balkan en in dc Middel- landsezee-landen vinden wij tempera turen van 25 tot 30 graden en hoger. Een station in Turkije rapporteerde gistermiddag zelfs 40 graden ADVERTENTIE AARDBEIEN CONFITURE van 176 tijdelijk voor SNEEUW OPKLARINGEN MIST REGEN JSk. ■EWOIKINO 10 MAX.TEMP. 10 MIN. TEMP. -e WINDRICHTING Weerrapporlen van gisteravond 7 uur. Maxi mum temperaturen en neerslag van 7 tot 10 uur: Amsterdam regen 16 3. De BUt geheel bew 17 3. Deelen regen 16 12. Eelde zwaar bew 19 5. Eindhoven regen 15 14. Der» Helder regen 17 1. Luchth R'dam regen 16 2. Twente regen 17 15. Vllsslngen regen 16 1. Zuld-Llm- burg regen 15 9. Aberdeen onbewolkt 17 0. Athene licht bcw 34 0. Barcelona zwaar bew 27 0. Berlijn half bcw 19 0. Bordeaux onbew 27 0. Brussel regen 15 1. Frankfort zwaar bcw 19 0. Genèvc zwaar bew 22 0. Helsinki onbewolkt 22 0. InnsbrUck regen 22 4. Kopen hagen zwaar bew 20 0. Locarno regenbul 25 3. Londen zwaar bew 20 0. Luxemburg zwaar bew 15 0. Madrid half bew 34 0. Mala ga onbewolkt 29 0. Majorca onbewolkt 34 0. MUncben regen 20 0.1. Mee licht bew 27 o. Oslo onbewolkt 23 0. Parijs zwasr bew 19 0. Bomt licht bew 28 0. Split zwaar bew 30 0 Stockholm licht bew 21 0 Wenen onbewolkt 23 0 Zurich geheel bew 17 0. Las Palmas on bewolkt 36 0. Lissabon half bew 23 6. 3 50 - 2c getij 16.02. Ilaringvl et aan de Zee zijde 5 21 17 43. Rotterdam 6.35-16.31. Sche- v.nmgen 4 46-17.12. IJmuiden 3 23-17.49, Den Helder 0.38-22.00, Harllngcn 12 09. Delfzijl 1 51-13 56

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5