ünith Brigitha vlamt mdanks regen en kou Sillftlll' Atletes snel aangewezen Nieuwe blunder van Spasski - Fischer wint Skiffeurs lang niet van Olympisch niveau tvanche van J an Hamburg in one-man-show iferdhitters itmoeten hakers Raimo Vilen loopt 100 meter in 10,0 Klijnjan maand langs de kant Excelsior nog steeds niet rond Weer remise Jan Timman LI lUW "KT\RTET VRIJDAG 28 JULI 1972 Sport Til K13 ECHTZelfs onder de meest miserabele omstandigheden kan h Brigitha vlammen. Dat bleek gisteren weer eens, toen de don- sprintster tijdens de Nederlandse kampioenschappen op de meter vrije slag voor de derde keer dit jaar ruimschoots onder rens van één minuut dook. Een valse start, de stromende regen, 'oude buitenlucht, het deed haar kennelijk niets. De 59,7 secon- die zij nu produceerde, is slechts 0,4 sec. verwijderd van het opees record. (ostduitse vedette Gabriëlle Wetz- reigt dit weekeinde haar Europe- ptijd aan Enith Brigitha kwijt te- i. Onder wat betere omstandighe- en met haar rivales Anke Rijn- Hansje Bunschoten direct &ERSUM (ANP) 111 'h; oor Gerrït don Ambtman t zich, moet de 18-jarige Amster- ie in staat worden geacht om Y ag voor een knallende sprintfina- zorgen. Enith Brigitha verkeert ilakende vorm, hoewel de snel- (training de laatste weken maar HI mate is opgevoerd en ook zij de lioenschappen in Utrecht als niet dan een pleisterplaats op weg de Olympische Spelen be- iwt. Twee Austra- 'hardhitters' en twee Europese tennissers' vormen de laatste in het herenenkelspel van de in- tionale kampioenschappen van rland in Hilversum de con- irende stijlen zullen evenwel pas vetfc finale botsen, want de halve trijden zijn als volgt gepland: Cooper-Colin Dibley twee man- Hlji-an de brede schoudergordel, en Kary-Geza Varga afkomstig uit nrijk en Hongarije en meer aan- jers van het preciese maatwerk, i Dibley, de boefachtig ogende puane-beambte wordt geacht dit aooi te winnen. Zowel in 1971 als §72 bereikte hij de laatste acht op [bledon, de eerste keer met, de de keer zoals bekend zonder De Australiër ontdeed zich dit op het gemillimeterde gras van jroene tennistempel ondermeer maestro' pancho Gonzales en de rikaan Roscoe Tanner, die de Bte services te rwereld slaat. Di- de op een-na-hardste, vandaar cht dat de partij tegen de jonge ■ikaan, in wie de voormalige lirecteur Jack Kramer e toe- 1C tig Wimbledonkampioen ziet, - twee tie-breaks werd beslist. De raliër werd in de kwartfinales met ihokkende cijfers 62, 60, 62 jeveegd' door Manuel Orantes, de afwezige van het Melkhuisje, gisteren trouwens een regenhuisje Dibley dus de favoriet hij is '"fyiige overgebleven geplaatste spe- (derde) maar het is allerminst dat hij uiteindelijk de 1200 r van de overwinningspremie op- :t. De Australiër opereert tot dus- Dp het trage gravel uiterst wissel- al sorteerde zijn opslag op de regen glad geworden banen voor eerst enig effect. Veel te veel zijn jonge landgenoot Ross Case, populaire verliezende finalist van die met 62, 62 genadeloos 'ingepakt.' Cooper, een broer van de fameuze :y heeft zeker de gestalte van mpioen maar gevreesd moet wor- dat zijn tenniscapaciteiten zich navenant hebben ontwikkeld. De ralische nummer zeven rekende na moeilijkheden met de lijnrechters Patrick Hombergen, de beste isser van de Belgen: 6-2 6-3. De levende van het Australische broe- duel krijgt of Hans Kary of Geza ja, de 'mister' van Hilversum, die Kamiwazumi versloeg. De rubbe- Japanner bracht tegen Varga niet Heg oosterse wijsheid en geduld op zich de kwelling van een nederlaag esparen: 3-6 6-3 6-8. De Hongaar de zich opmerkelijk bedreven in spreiden van zijn slagen, wat op duur zeer afmattend werkt. De enrijkse Davis Cup-speler Hans ontdeed zich na een stroef begin Geoffrey Masters, de vierde Aus- sche kwartfinalist (10.8 6-2) en kan sche kwartfinalist (10-8 6-2) en zich gaan opmaken voor 'n lang- ge affaire met Varga. «enkelspel: kwartfinales: Cooper (Austr- .ontbergen (Belg) 62. 6—3: Dibley tri—C«e (Austr) 6—2. 6—2: Kary —Kamiwazumi (Jap) 6—3. 3—6. 8—6 K «dubbelspel: kwartfinales: Hordijk- ry Ned)Kamlwazuml-Sakai (Jap) 64, Hajer-Koek (Ned)—James-Phllips 63. 61: Cooper-Dlbley (Austr syerman (Austr-Ned) 80. 61; Ca rs Austr)—Anderson-Fraser (Austr) 6—3. 6—4. «enkelspel; eerste ronde: Lany Kallgls l on)—Eleanoru Dumltrescu (Roem) 62, Tlne ZwaanEcaterlne Roslanu (Roem) 6—0 Tweede ronde: Katalln Borka Tlne Zwaan 61. 61: Almut Sturm )ld)Lany Kallgls (Idon) 3—6P 64. Kwartfinales: Bettv Stöve (Ned)Almut a (W.-Dld) t. 6I: Patty Coleman 'J)—Janet Newberry (VS) 0. 2: Szoereny (Hong)Mlchele Gurdal -l. 80: Marijke Schaar (Ned) Borka (Hong) 6—2, 6—1. «dubbelspel: kwartfinales: Betty Stöve- iel« Gurdal (Ned-Belg)Dorlen Falken- Nora Lautenschlager (Ned) 61. 62: Coleman-Wendy Turnbull (Aus)Elly ol-Tine Zwaan (Ned) 6t. 8—6: Ada «-Marijke Schaar (Ned)—Laura du "Mona Srhallau (VS) 6—3. 6—3 Enith Brigitha zette begin januari het Nederlands record op de 100 meter vrije slag in Las Palmas op 59,6 sec. Die prestatie herhaalde zij in april tijdens een vijflandenwedstrijd in Hannover. In Utrecht bevestigde zij haar hoge (tweede) klassering op de wereldranglijst. Enith Brigitha: 'Ik vind het van mezelf een erg goede tijd. Vooral omdat het weer zo slecht was en die valse start toch een stuk concentratie wegneemt. Als alles mee zit. wil ik zondag op het Europees record gaan mikken.' De vooral in verband met Milnchen zeer interessante sprint de estafet teploeg kan daar zelfs voorzichtig op een medaille mikken leverde ver der geen opzienbarende tijden op. Hansje Bunschoten en Anke Rijnders kunnen elkaar door de verschillende leeftijdsgroepen zoveel mogelijk blij ven ontlopen en richten zich zo inten sief op de trainingsopbouw, dat goede tijden hun op dit moment nauwelijks inspireren. Hansje Bunschoten kwam tot 16,1 sec., Anke R'Jnders tot 60,9. Roger van Hamburg (18) illustreerde opnieuw met wat voor felheid de voor de Olympische Spelen geselecteerde heren voor hun erkenning vechten. Van Hamburg knokte zich in alle eenzaamheid naar een nieuw Neder lands record op de 400 meter wissel slag. De recordpoging van de ZIAN- zwemmer slaagde zo duidelijk, dat hij maar liefst 4,1 sec. van zijn persoon lijke toptijd afhaalde en deze op 4.44.8 bracht. Van Hamburg nam via een one-man- show revanche. Want in de morgen uren werd hij tijdens de series op de wisselslag gediskwalificeerd. De Au stralische Hagenaar verzuimde tijdens de schoolslag met beide handen aan te tikken, zoals de reglementen voor schrijven. Van Hamburg: 'Ik wilde bij het keren op het elektronisch score bord kijken. Daardoor raakte ik de bassinrand maar met één hand. Ik besefte tegelijkertijd, dat ik daardoor gediskwalificeerd zou worden.' Van Hamburg eindige met een tijd van 4.46.5, weliswaar scherp onder zijn Nederlands record, maar nog ruim verwijderd van de zware contro- letijd, die hij met het oog op de selectie voor München moet maken. Door zijn diskwalificatie zag Van Hamburg ook de weg naar de halve finale en de eindstrijd versperd. Hij besloot daarom onmiddellijk een re cordpoging voor de avonduren aan te vragen. De karaktervolle zwemmer slaagde er tijdens die solorace niet in om de controlehindernis foutloos te nemen (deze staat op 4.44.-), maar hij heeft toch een zo sterke vormstijgiiig gedemonstreerd, dat hij zich over zijn Olympische afvaardiging ook op de 400 meter geen zorgen behoeft te maken. Temeer niet, omdat hij zich eerder deze week al op de 200 meter definitief voor de Spelen kwalificeer de. Bij de dames heeft Hennie Penterman zich volledig zorgenvrij gezwommen. Op de 200 meter wisselslag had de 20- jarige Amsterdamse al eerder deze week aan de controletijd voldaan, dit keer volgde de 400 meter. Hennie Pentermann haalde ook haar Neder lands record fiks omlaag door een tijd van 5.16.2 op het scorebord te brengen. Een verbetering van haar eigen toptijd met precies 1 seconde. Hennie Pentermann maakte zich aan het begin van de kampioenschappen nog flinke zorgen over haar gezond heid. Opnieuw kampte zij met adem halingsmoeilijkheden. Een onderzoek in het hoofdstedelijke Binnengasthuis wees uit, dat zij tijdens het ademha len teveel zuurstof opnam. 'Minstens 1 liter, terwijl een halve liter nor- £M.' HENNIE PENTERMANN zorgenvrij maal is. Op de vlinderslag bijvoor beeld haal ik nu minder adem en ik heb er nu dan ook helemaal geen last meer van. Ik heb gewoon mijn tech niek aangepast'. De tijd die Hennie Pentermann nu geproduceerd heeft, biedt internatio naal weinig perspectief. De zwemster zelf beseft dat misschien nog het beste. 'Ik voel hier, dat ik niet goed draai. Ik heb voor dit kampioenschap dan ook bij de training nauwelijks teruggenomen. Ik heb lang tegen die barrière van 5.17 opgekeken. In de komende weken zal ik nog hard aan de schoolslag gaan werken. Door een knieblessure heb ik vooral op die slag een achterstand opgelopen. Verder moet ik mijn eindsprint nog ver beteren. Voor München heb ik een richttijd van 5.12 op zicht gesteld. Onder normale omstandigheden moet dat haalbaar zijn'. Voor haar ex-clubgenote Gerda Lassooy zijn de Olympische perspec tieven nog ver verwijderd. Het idool van trainer Joop Bartelsman slaagde er ook op de 400 meter wisselslag niet in aan de controletijd te voldoen. Haar wacht het komend weekeinde nog een laatste kans. Bartelsman: 'Gerda moet meer profiteen van de rugslag. Daarnaast klapte zij op de laatste 50 meter in elkaar. Toch zie ik het nog wel zitten. Hoewel het na tuurlijk een nadeel is, dat die contro letijden nu op beide afstanden in één weekeinde gemaakt moeten worden'. 100 meier vrije slag: meisjes onder 14 Jaar: 1. Hansje Bunschoten (Naarden) 1.01.1, 2. Louise van Vlegen (VZC) 1.02.4, 3. Llnda Faber (VZC) 1.04.8. Meisjes onder 16 Jaar: 1. Anke Rijnders (AZPC) 1.00.9, 2. Atie Radersma (Zlos) 1.02.1, 3. Jose Drlcssen (Mosa) 1.02.2. Dames halve finales: 1. Enith Brigitha (Het IJ) 59.7, 2. Gonny van Zome ren (Zwemlust-Den Hommel) 1.03.1, 3. Nel Plu-Bos (De Ham) 1.04.2. 100 meier vrije slag: Jongens onder 14 Jaar: 1. Andre in het Veld (ZPA) 58.6: 2. Jack Jansen (De Rog) 1.00.0: 3. Akbar van Leeuwen iZlan) 1.01.0. Jongens onder 16 Jaar: 1. Rene v.d. Kuil (SZC) 57.2; 2. Leo Markensteyn <BZPC> 59.3: 3. Hans Smits (Zwemlust-Den Hommel) 59.7; Heren halve finale: 1. Bob Schoutsen (Het Y) 54.5; 2. Peter PrlJdekker (Zlan) 55.3; 3. Bert Bergs- ma (Zian) 58.2 100 meter schoolslag meisjes onder 14 jaar: 1 Irene van der Linden (AZPC) 1.19.6, 2. Wilma Boon (De Ham) 1.20.2. 3. Iet Zulder- veld (Orca) 1.21.8. Meisjes onder 16 Jaar: 1. Astrid Alberts (DZPC) 1.22.4. 2. Erna Baai- huis (De Dlnkel) 1 23 0 3. Lina Lopez-Dias (HZC-Robben) 1 23.8 Halve finale dames: 1. Alle te Riet (Zwemlust-Den Hommel) 1.18 4. 2. Corrie Gramma-De Vos (Het IJ) 1.19.9. 3. Tineke Hofland (Zian) 1.20.2. 100 m. schoolslag Jongens onder 14 Jaar: 1. Wim ten Woldc (DWR) 1.18.8. 2. Gerhardus Selnstra (ZCE) 1.18.9. 3. Jan Hak (De Devol) 1.19.1. Jongens onder 16 Jaar: 1. Robin Woutcrlng (Zeemacht) 1.12.5 (Ned. ad. record). 2. Peter Woliers (De Z1J1-LGB) 1.13.2. 3 Jelle do Vries (DZPC) 1.14.0. Heren halve finale: 1 Rob Spijkerman (Octo pus) 1.11.3. 2. Ronald Hond (Het IJ) 1.11.7, 3 Hans Elzerman (Zian) 1.12.2. 400 meter wisselslag persoonlijk: Jongens onder 14 Jaar: 1. Henk Elzerman (Zlan) 5.18.13; 2. Ronald Wouterlng (Zeemacht) 5 19.2; 3. Andre in 't Veld (ZPA) 5.29.6. Jongens onder 16 Jaar: 1 Robin Wouterlng (Zeemacht) 4.58 7: 2. Rene van de Kuil (SZC) 5.00.5; 3. Eddy de Wit (Zlan) 5.05.4; Halve finale heren: 1. Van Klooster (Naar den) 4.55.2: 2 Bert Elzerman (Zlan) 5.02.1; 3 Wim Mulder iZwcmlust-Den Hommel) 5.10.7 400 m wisselslag persoonlijk meisjes onder 14 Jaar: 1. Hansje Bunschoten (Naar den) 5.21.5: 2, Jose Damen (BZRB) 5.26 0; 3. Truus Ebbelaar (Naarden) 5.33.4: Meisjes onder 16 Jaar: 1 Yolanda Aggenbach (Zee macht) 5.29.2; 2. Annelies Dirks (KZC) 5.33.1; 3 Anke Schras (HZC-De Robben) 5 33 2; Halve finale dames: 1. Henny Penter mann ('t Y) 5.16.2 (Ned. record) 2. Wijda Mareeuw (EZV 5.17.3; 3. Gerda Lassooy (KAZ-HDZ) 5.18.9. Van onze sportredactie AMSTERDAM Te atletes Trudy Ruth (die enkele weken terug in Parijs aan de limiet voldeed) en Bernie Boxem en Ilja Keizer (die woensdag op Papendal hun limieten- jacht met succes bekroonden) zijn gisteren door het NOC aangewezen voor deelneming aan de Olympische Spelen. De Olympische keuzeheren wezen tevens de wielerploeg voor de baan en voor de weg aan, zonden twee kleiduivenschieters uit en de den hetzelfde ten aanzien van de schoonspringsters Mariette Dommers en Annita Smith. Door de aanwijzing van Trudy Ruth (400 meter) en Bernie Boxem en Ilja Keizer (1500 meter) is de atle- tiekafvaardiging, dit tot dan toe slechts vier personen 'groot' was, in getal gestegen tot zeven. Wilma van Gooi, die reeds eerder voor de 200 meter was aangewezen, zal nu ook op de 100 meter mogen starten. De aanwijzing van Bernie Boxem, die in recordwedstrijden op Papendal woensdag het Nederlands record scherper stelde, 'n Ilja Keizer volg- de verrassend snel op de geleverde prestaties. Trudy Ruth heeft aan zienlijk langer in het onzekere moe ten verkeren. De door het NOC gedane aanwijzin gen zijn: Wielrennen baan sprint: Klaas Balk en Peter van Doorn; Tandem: Klaas Balk/Peter van Doorn; tijdrit 1 kilometer: Peter van Doorn; individuele achtervolging: Roy Schuiten; ploegachtervolging: Dekkers, Ponsteen, Nieuwenhuis, Kamper en Bakker Coach: Frans Mahn. Wielrennen weg: Fedor den Hertog, Cees Priem, Henry Kuiper, Piet van Katwijk, Ad van der Hoek, Ben Koken en Henk Poppe. Uit deze zeven renners worden te München de deelnemers gekozen aan de ploe gentijdrit over 100 km en de indivi duele wegwedstrijd. Coach: Joop Middelink. Chef d'equipe van de wielerploeg: A. van Vliet. Schieten kleiduiven: B. Pon en H. Swinkels Chef d'épuipe-coach: D. Zoetmulder. Atletiek. Dames 100 meter: Wilma van Gooi (al aangewezen op de 200 meter). 400 meter: Trudy Ruth. 1500 meter: Berny Boxem en Ilja Keizer. Chef d'équipe: A. Koomen. Coaches nader aan te wijzen. Schoonsprlngen 3-meterplank: Ma riette Dommers. Torenspringen: An nita Smith. HELSINKI (Reuter) De Fin Raimo Vilen heeft gisteravond in Helsinki tijdens atletiekwedstrijden het Euro pese record op de 100 meter geëve naard. Hij liep de afstand in 10.0 se conden hetgeen reeds zeven andere Europese atleten eerder deden. Zijn landgenoot Tapio Kantanen zorgde op de 3000 meter steeplechase voor een uitstekende prestatie: hij bleef slechts tweetiende seconde van het wereld record van de Australiër O'Brien ver wijderd: 8 minuten 24 seconden. Op de 800 meter zorgde Pekka Paivarinta voor een nieuw Fins record met 1 minuut 46,0 seconden. Van onze sportcorrespondent ROTTERDAM Sparta, dat tegen FC Dordrecht (00) woensdagavond een allesbehalve grote indruk achter liet zal het vermoedelijk de eerste vier weken zonder Jan Klijnjan moe ten stellen. Hij scheurde tijdens de wedstrijd in Dordrecht al na een kwartier een spiertje in zijn linkerdij- been. Ook bij Feyenoord zijn er pro blemen met geblesseerde spelers. Naast Jansen, Ladinzsky en Wery, die tegen West Bromwich Albion wegens blessures al niet van de partij waren, klagen nu ook Van Hanegem, Ressel en Schoenmaker over blessures. Rinus Israel blijkt slechts zijn linkerknie te hebben verdraaid. Verwacht wordt dat hij binnen enkele dagen zal zijn opge- knap>t. Over de toestand van Jan Bos kamp, die in het Claraziekenhuis in Rotterdam is opgenomen, is nog wei nig bekend. Aanvankelijk werd ge dacht dat hij een meniscus zou heb ben, maar clubarts Max Abarbanel gelooft dat het wel mee zal vallen. Van onze sportcorrespondent ROTTERDAM Twee weken voor de nieuwe voetbalcompetitie hebben bij Excelsior nog niet alle spelers hun handtekening onder het hun voorge legde contract gezet. Ofschoon Jan Kleingeld. Dick van Nierop en Jan Coenen de training hebben hervat, weigeren zij op de financiële voorstel len van het bestuur in te gaan. De gebroeders Aad en Gerrit den Butter hebben zich nog helemaal niet op de training laten zien. Er zijn voor do veelgeplaagde trainer Joop Castenmil- ler overigens twee lichtpuntjes: Beb van der Heijden en Wim Tetteroo hebben hun contract eindelijk ver lengd. FORSSA (ANP) Jan Timman heeft in de Finse plaats Forssa zijn partij voor de tweede ronde van het zone schaaktoernooi tegen de Oostduitser Hennings (dit jaar winnaar van het meestertoernooi IBM) remise gespeeld. Het duel nam 32 zetten in beslag. De enige overwinning kwam op naam van de Joegoslaviër Matulovic, die de IJs lander Thorvaldson versloeg. Timman heeft nu uit twee partijen één punt. Amerikaan leidt int niet 5-3 Van onze sportredactie REYKJAVIK Uitdager Bobby Fischer heeft gisteren ook de achtste partij uit de schaaktweekamp tegen titelhouder Boris Spasski ge wonnen. De Rus gaf na 37 zetten op. Fischer, die gisteren met wit speelde, heeft nu een voorsprong van twee punten; 53. De partij verliep aanvankelijk volgens gebruikelijke paden van de Engelse verdediging. De eerste tien zetten vroe gen van beide schakers dan ook niet meer dan twintig minuten bedenktijd. Maar met de elfde zet introduceerde Fischer een nieuwtje, waar Spasski een uur over moest nadenken eer hij het antwoord had gevonden. Dat antwoord was volgens de aanwezige grootmees ters correct maar in zijn negentiende zet maakte hij een ernstige fout. Vol gens Fischers secondant Lombardy was winst voor wit toen alleen nog maar een technische kwestie. In ieder geval waren gisteren de moeilijkheden rond de televisie-came ra's althans: wat de achtste partij betreft, want bij Fischer weet je nooit wat hij de andere dag wil opgelost. Drie camera's snorden vrij wel geluidloos, terwijl Fischer dit keer zeven minuten te laat en Spassky aan het bord zaten. Aan het opnemen van de partij waren wel enige voorwaarden verbonden. Zo stond Bobby Fischer erop dat Chester Fox, die de exclusieve rechten had, niet zelf zou opnemen. Deze taak werd overgenomen door de American Broadcasting Company (ABC). De be slissing viel drie uur voor de start van de partij, terwijl Fischer sliep. ABC zou voor de rechten 100.000 dollar hebben betaald. Wit: R. Fischer (Ver, Staten) Zwart: B. Spasski (Rusland) Engels (symmetrisch fianchetto)' 1. c2-c4 c7-c5 Interessant is, dat Fi scher opnieuw van 1. e4, afziet en dat Spasski, door 1c5 te doen, te kennen geeft een solide variant te willen spelen. 2. Pb!-c3 Pb8-c6 3. Pgl-f3 Pg8-f6 4. g2- g3 g7-gf, 5. Lfl-g2 Lf8-g7. 6. 04) 04) Een stand, die Fischer dikwijls met zwart heeft gespeeld. 7. d2-d4 Geeft het duel definitief karakter. In aanmerking komt ook 7. a3, met de bedoeling op de vleugel actief te worden. 7. c5xd4 Pas thans is het 'officieel' Engels geworden. Na bijvoorbeeld 7. d6 bevinden we ons in konings- indische vaarwateren. 8. Pf3xd4 Pc6xd4 Onduidelijk is hier 8Pg4 waarop wit met 9. e3, pleegt te antwoorden. Mogelijk zijn tevens zetten als 8Db6 9. Pc2, d6 of 8. a6 9. e3, Dc7. Nog onvol doende doorvorst is 8 d6, een Strijd om alleen nationale titel toch roor reien een uitdaging AMSTERDAM De vierde avond van de nationale roeikampioen- schappen stond eindelijk eens niet in het teken van de Olympische Spelen in München. De kwaliteit die Nederland bij de skiffeurs op het water kan brengen, voldoet bij lange na niet aan de hoge Olym pische normen. En de kwaliteit in de vier zonder stuurman is mis schien nog wel aanwezig, maar de 'gokkers' zijn in dit nummer te sterk vertegenwoordigd. In de vier zonder stuurman had Aegir zich met de titanenstrijd in de acht nog voor ogen cn ook gelet op Rou- wé's blessure, teruggetrokken. Het Amsterdamse Nereus verscheen met maar liefst drie ploegen aan de start, allen gokkers. In de tweede ploeg van Amsterdammers zaten zelfs Luvnen- burg en Stokvis, die al eerder deze week de twee zonder hadden gewon nen en in de vier zeker geen potentië le München-kandidaten waren. Van de andere ploegen zijn er te weinig ge weest, die in het voorseizoen zodanig hebben kunnen imponeren, dat zij op het verlanglijstje van de KNRB voor München gezet konden worden. Daar om ook ging de strijd in dit onder deel voornamelijk om het 'blik', zoals de roeiers de medailles noemen, en Laga ging er inderdaad mee lopen. Een bijna aandoenlijk groot veld had zich voor de strijd om de nationale skiftitel aangemeld. Aan het grote aantal (acht) was al duidelijk af te lezen, dat er geen Olympisch ticket voor de solo-roeiers te verdienen viel. De skiffeurs roeiden slechts voor de nationale titel. En al stond dan al bijna bij voorbaat vast. dat die strijd uitgevochten zou worden door Jan Bruin en Paul Veenemans in de dubbeltwee van Olympisch niveau, in de skif nog niet voor een aantal roeiers betekende de strijd om de nationale titel toch nog een uitdaging. De vier zonder stuurman van Laga: Grothuis, Kroes, Van Wouden berg cn Ter Haar. Voor Johan Steenkist bijvoorbeeld. Met Ludwig Benecke vormde hij een twee zonder stuurman, van wie dit seizoen erg veel verwacht werd. Een aanval op het bastion, dat Roel Luy nenburg en Ruud Stokvis al vroeg in het seizoen hadden opgetrokken, werd verwacht op het moment dat het duo uiteen viel. Ludwig Benecke werd ziek overtraind werd het eerst genoemd, later was duidelijk dat hij ziek was geworden en daarmee viel het seizoen in duigen. Ook voor Jo han Steenkist. Hij waagde het daarom op de nationa le kampioenschappen eens bij de skif feurs. In de voorwedstrijd van het nummer (dat Steenkist 'om mee te doen, voor de lol' roeide)1 raakte hij op de 1000 meter een riem kwijt en daardoor zijn positie naast Jan Bruin. In de halve finales geraakte hij wel. maar daarin kreeg hij de opdracht Paul Veenemans te verslaan. Een op dracht die hij tot veler teleurstelling niet kon volvoeren. Veenemans slaag de erin Steenkist uiteindelijk meer dan 3 seconden voor te blijven. In de finale boden Veenemans en Bruin in het duistër een spectaculair tweegevecht. Vanaf dc start pakte Bruin een halve lengte voorsprong cn hield dat minieme verschil vast tot de 1000 meter-lijn; toen versnelde Vee nemans. bekend om zijn uitstekende cn snelle eindschot, maar Bruin wist de eerste aanval uitstekend te pare ren. De beslissing viel pas op de laatste meters, toen Veenemans met een laatste haal Bruin klopte. Het verschil bedroeg precies twintig cen timeter. Skiff: ie halve finale: 1. Veenemans (Ne- reu») 7 28 64. 2. Seteenklat (Willem lil) 7.32 79, 2. Van Schelven (Tritoni 7 40.98, 2e balve finale: 1. Janmaat (Poeeldon) 7 37.2», 2 NeUetcn Proteua-Eretea) 7 39 70 Finale: 1 en kampioen van Nederland Veeneman» 7.26.0, 2. Bnjyn 7.26 81. 3. Janmaat 8.04.43. Herkansing vier zonder stuurman: i. Asopos 6.32.IV, 2 Nereus 2 6 24 27. 3. Nereus 3 6.40 07. Finale: 1. en kampioen van Neder land Lags (Grothuls, Koes. Van Woudenberg. Ter Haar) 6.27.18. 2. Nereus 1 6 34 46. 3. Asopos 6.19.40. gambietspel, dat in Oost-Europa op de snijtafel der analytici ligt. 9. Ddl-d4 d7-d6 Alles uitermate solide, en overbekend. 10. Lcl-g5.Voor velen een verras sing. De theorie kent hier diverse wegen. Daarbij wordt enerzijds uitge gaan van de noodzaak voor wit pion c4 goed te dekken (aanbevolen wordt daarom 10. Dd3). Anderzijds kan zwart door Le6 eventueel pion b7 en prise zetten, in de hoop aanvals- kansen te creëren, of druk op b2 uit te oefenen (b3, is veelal riskant wegens dc loperdiagonaal g7-al). De tekstzet is overigens niet nieuw. Op dit ogen blik hadden beide spelers 20 minuten bedenktijd verbruikt. 10Lc8-e6 De traditionele reactie. 11. Dd4-f4.De eerste echte 'gebeur tenis', zo echt, dat Spasski diep in trance ging. Geen der in de zaal aanwezige grootmeesters kan zich her inneren Fischers zet ooit in enige analyse te hebben gezien. Slechts de nestor, dc Argentijnse grootmeester Najdorf zei jaren geleden in deze vari ant een soortgelijke manoeuvre te hebben gespeeld. Na 11. Lb7; is 11. Tb8 een afdoende reactie, daar 12. Da7: dan faalt op 12. Dc7. Met 11. Dh4, was men in bekend vaarwater gekomen, namelijk de partij Faibis- sowtisch-Podgajez. Daarin bleek 11. Da5 sterk. Het vervolg dat bij de beoordeling van 11. Df4. een rol speelt luidde: 12. Tacl. Tac8; 13. b3, Tc5; 14. Ld2. Th5; 15. Df4. Lh6. 11. Dd8-a5 Na 55 minuten besluit de wereldkampioen 'binnen het sche ma' te blijven. Interessant leek 11. Tac8; 12. b3, Da5; 13. Tacl, Tc5, daar dan 14. Lh6, faalt op 14. g5. Minder goed was 11. Ph5 wegens 12. De3 met overwegende stand voor wit. 12. Tal-cl; Ta8-b8 Bereidt eventueel de tcgenstot b5 voor, een bekend motief in deze variant. 13. b2-b3; Tf8-c8. 14. Df4-d2Een onverwachte terugtocht die evenwel meer raffine ment bevat dan zwart vermoedelijk heeft verondersteld. 14a7 - a6? Blijkens het vervolg aanvechtbaar. In aanmerking kwam het preventieve 14Kf8. De tekst zet bedoelt door middel van b5, offensief te worden. 15. Lg5 - e3 b7 - b5 Beter lijken zetten als 15. Pg4 of 15. Dh5. Een venijnige stand, ofschoon onge twijfeld gunstig voor wit. Zwarts 'schematische offensief' lijkt ondeug delijk. Fischer verdient een compli ment voor de taxatie van de immense kracht die de terugtocht van dame en loper blijkt te betekenen. 16. Le3 - a7 b5 - c4 17. La7 x b8 Tc8 x b8 18. b3 x c4 Le6 x c4 Dit is ongeveer Spasski's bedoeling geweest doch de pion voor de kwaliteit lijkt ons een pover equivalent. Aparte han dicap daarbij is, dat de loper op c4, maar moeilijk een steunpunt kan vin den. 19. Tfl - dl Pf6 - d7? Overziet de simpele dreiging. In aanmerking kwam het rustige 19. Le - met misschien nog remisckansen, of het forse 19Dh5, en dan misschien 20. Pd5, Ld5: 21. Ld5:, Pd5: Dd5:, De2:, ofschoon wit de beste papieren behoudt. 20. Pc3-d5 Een lagere-school-wen- ding, die altijd een pion oplevert 20. Da5xd2. 21. pd5xc7t, Kg8-La8. Men ziet de opmerking bij de 14e zet, toen zwarts aanvaUspel zonder deze voorzorg werd ingeleid. 22. Tdlxd2 Kf8xe7. 23. Tclxc4 TbH-blt. 24. Lg2-fl Pd7-c5 25. Kgl-g2 «G-a5. De stand is verloren, mede door de zwakke pionnenstand van zwart en wits mogelijkheid ongehlinderd in het centrum te opereren. 26. e2-e2 Lg7-al. Nodig omdat spoedig de druk tegen e5 wordt vergroot en zwart's loper in gesloten zou raken. 27. f2-f4 f7-f6. 28. Td2 e2 Ke7-e6. 29. Te2-c2 Lal-b2. 30. Lfl-e2 h7-h5. 31 Te2-d2 Lb2-a3. Maakt e5 iets minder aantrekkelijk, doch nu komt de ver splintering van warts pionnenstand op andere wijze. 32. f4-f5 (t) g6xf5. 33. e4xf5 <t) Kc6-c5. Zwarts toestand is hopeloos. Alle pionnen zijn zwak, terwijl de stukken geen enkele offensieve func tie kunnen vervullen. 34. Tc4-d4 Ke5-f5. 35. Td4-<15t Kf5- e6. 36. Td5xd6+ Ke6*7. 37. Td6- c6.. Zwart geeft op.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13