V ie tnam-r egeling voor verkiezingen Artsen in VS bestudeerden syfilis aan 200 negers Midden- Oosten Sow jet-vloot groeit onder water snel Rouwende Noordieren opgeschrikt door branden en aanslagen Jaar 'correctieve arbeid' voor Russische jood as [en dag op het land Flevnhnf Half miljard voor trucks vol gebreken Troepen voor 1 oktober al uit Indo-China Tupamaros schieten hone militair dood Allende beticht VS van blokkade tegen zijn land Gevangene viel van dak McGovern neemt kwaal Eagleton op de koop toe Tegen acht Turken doodstraf geëist W erner Hoppe krij gt 10 jaar gevangenis Barbecue Flevohof -Mof PARUS, WASHINGTON, SAIGON (UPL, AP, Reuter) Een hoge Amerikaanse vertegenwoordiger, die betrokken is bij de vredesconferentie in Parijs, meent dat de Vietnamese oorlog niet binnen korte tijd zal worden beëindigd, maar dat in oktober een regeling met Noord-Vietnam mag worden ver nacht. Hij waarschuwde tegen hoge verwachtingen, als vandaag het vredesgesprck in Parijs wordt voortgezet. jwLl 1>Ï2 Ituifi'uii»iicl T7 Kil HogC vertegenwoordiger in Parijs: De Amerikaanse zegsman, die onbe kend wilde blijven, zei dat er nog tenminste enkele maanden zullen ver strijken, voordat overeenstemming wordt bereikt.' Als dat kort voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen in begin november gebeurt, zou het de kansen van Nixon ten goede kun nen komen. Beide partijen hebben nog steeds geen overeenstemming kunnen berei ken over het punt dat al meer dan drie jaar het breekpunt van de confe rentie is, nl. wie de macht zal uitoefe nen in Saigon. Zij zijn het slechts over één ding eens: de politieke toe komst van Vietnam moet bepaald worden door de Vietnamezen zelf. Maar dat is dan ook het enige punt van overeenstemming. Dijken Volgens het Noordvietnamese persbu reau heeft de Amerikaanse lucht macht op 21 juli een bombardement uitgevoerd op een dijk in Tray Ly in de provincie Thai Binh, die over een lengte van enkele honderden meters werd vernield. De Amerikaanse rege ring blijft volhouden, dat er geen dijken worden gebombardeerd. 'Toe vallige schade aan dijken en dammen 'lij Amerikaanse luchtaanvallen is echter niet te vermijden', heeft minis ter van defensie Meivin Laird onlangs verklaard. Morgen arriveert de Amerikaanse ac trice Jane Fonda in New York, waar een persconferentie wil,aanto nen dat Amerika in'Noord-Vietnam met opzet dijken bbmb^raéerde. Naar aanleiding van haar^/bezoek aan het Noorden heeft een zegsman van de A ZuiÜviètnamesè delegatie bii de vre- sbesprekingen in Parijs oDgemerkt, te betréüren dat Jane r^nda Keen kijkje heeft genomen >n het Zuiden van Vietnam, waar de s tuatie als gevolg van de zware gevechten vele malen ernstiger is'. In New York zal ook moeten blijken of Jane Fonda verv&'.gd zal worden wegens pogingen, Amerikaanse mili tairen tot dienstweigering aan te spo ren, toen zij voor radio Hanoi sprak. Kennedy Noord-Vietnam heeft senator Edward Kennedy een pak brieven gestuurd die 24 Amerikaanse krijgsgevangenen B Noord-Vietnam aan hun familie in le Verenigde Staten hebben geschre- Senator Edward Kennedy ven. Het is voor het eerst dat Noord- Vietnam zich voor het doorgeven van brieven van deze aard bedient van een Amerikaan met officiële status, in plaats van linkse vredesbewegingen in de Verenigde Staten. In de omgeving van Kennedy noemde men dit 'van betekenis'. De senator heeft ook een brief ont vangen van president Ton Due Thang van Noord-Vietnam, waarin deze zegt dat de Amerikaanse krijgsgevangenen humaan worden behandeld. 'Hoewel de jongste informatie uit Hanoi niet duidt op vrijlating van de Amerikaan se krijgsgevangenen, betekent ze toch een gebaar dat hoop geeft, vooral voor de families der gevangenen in Amerika', aldus Kennedy in een verklaring. De 24 brieven zijn door Kennedy aan de betrokken gezinnen doorgestuurd. ADVERTENTIE Fijn dit uaakand.' Vervolg van pag. 1 Mevrouw Meir bracht ook het voora- tel in herinnering dat Sadat in febru ari van dit jaar deed. Hij stelde toen voor dat Israël zijn troepen een eind van het Stïezkanaal zou terugtrekken waarna Egypte het kanaal weer bevaarbaar zou maken. Dit moest echter onderdeel zijn van een verdergaande regeling. Zij verze kerde Sadat n udat ze daar over wilde praten en dat zo'n regeling een stap naar de vrede zou zijn, een tijdelijke oplossing. Na haar rede verklaarde minister van buitenlandse zaken Abba Eban, dat Golda Meir een belangrijk vredesiniti atief had genomen, dat mogelijk was gemaakt door de jongste ontwikkelin gen in Egypte. Het doel was te laten zien dat we niet in een impasse zijn belang en dat nu de tijd is gekomen om voort te gaan. De knesseth, het parlement, heeft na mevrouw Meirs rede haar verklaring met algemene stemmen goedgekeurd. Lange weg In een toespraak voor de Arabische Socialistische Unie, de enige partij in Egypte, heeft president Sadat gisteren verklaard dat de weg die Egypte moet afleggen nog lang is en dat de ge schiedenis in het voordeel van zijn land zal verlopen. Zijn toespraak was geen reactie op de rede van premier Meir. Hij herhaalde opnieuw dat Egypte zonodig alleen de strijd tegen Israël zal aanbinden. 'Allah zal de overwinning schenken aan hen die in bem geloven', aldus Sadat. Inmiddels heeft de Britse regering mevrouw Meir steun toegezegd. Er is geen vredesregeling mogelijk zonder enige vorm van rechtstreekse onder handelingen tussen Israël en de Ara bische landen, aldus een woordvoer der van het ministerie van buiten landse zaken in Londen. Het Russische militaire personeel dat Egypte moet verlaten, zal een grote hoeveelheid moderne wapens achterla ten. Dit is in Jeruzalem door deskun digen verklaard. Wat er echter met de meest modeme wapens, d eMigs-23 Ê:htbommenwerpers en de SAM-6-ra tten zal gebeuren is nog niet be kend. De Chinese regering heeft in een boodschap aan de Egyptische leiders haar 'krachtige steun toegezegd tegen de zionistische agressie die Israël be drijft met medeplichtigheid en met de Meun van de twee grote mogendhe den'. China spreekt de wens uit dat de banden tussen China en Egypte oog hechter zullen worden dan ze al lijn. WASHINGTON (Reuter) Het Amerikaanse leger heeft bij de 'Consolidated Diesel Electric Company' (Condec) een order ten bedrage van 425 miljoen gulden geplaatst voor meer dan 15000 amfibietrucks, ondanks het feit dat proeven met deze wagens belangrijke gebreken aan het licht brachten. Een prototype van dit 'Gamma Goat'-lichtgcwlchtmodel zonk zelfs tijdens een proefvaart en het defect (lat daarvan de oor zaak vormde, was nog maar één van de negentien constructie fouten, die men had aangetrof fen. Een en ander is bekendgemaakt door een commissie van onder zoek, in het leven geroepen door de commissie voor de strijdkrachten uit het Ameri kaanse Huls van Afgevaardig den. Volgens het rapport van deze commissie was het contract voor de levering van de trucks afgesloten ondanks de conclusie van een militair beoordelings team dat het voertuig ongeschikt was voor militair gebruik, zo lang de belangrijke tekortko mingen niet waren opgeheven. Hoewel belangrijke onderdelen van de wagens het bij de proef nemingen herhaaldelijk lieten afweten, had het leger de leve ring van 'Gamma Goats' aan troepen in de VS en Europa goedgekeurd. 'Eén van de kritiekste punten uit veiligheidsoverwegingen vormden volgens de commissie van onderzoek gebreken aan het hydraulisch systeem die tot ver lies van het remvermogen kun nen leiden. De fabrikanten van de 'Gamma Goats' hebben fel gereageerd op deze mededelingen. ZIJ bestem pelden het rapport van de com missie als grove misleiding en ongefundeerde laster. Er was veel nadruk gelegd op 'betrek kelijk kleine problemen' en men had verzuimd de belangrij ke winstpunten aan te geven, zo verklaarde de directie. WASHINGTON (Reuter) Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft toe gegeven, dat Amerikaanse vliegtuigen Noordvietnamese irrigatiedijken hebben geraakt. Zij veroorzaakten echter weinig schade aan het water beheersingssysteem. De dijken waren geen doelen bij luchtaanvallen. De senator is in het bezit van een lijst met 372 namen van Amerikaanse krijgsgevangenen in Noord-Vietnam, maar die in Laos, Cambodja en Zuid- Vietnam staan er niet op. Het minis terie van defensie heeft de namen van 520 geregistreerde krijgsgevangenen in Indo China. VS-Con gr es-commissie: WASHINGTON (AP) De com missie voor Buitenlandse betrek kingen van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft haar goedkeuring gehecht aan terugtrekking van alle Ameri kaanse troepen uit Indo-China vóór 1 oktober a.s. in ruil voor de vrijlating van de Amerikaan se krijgsgevangenen en een be stand gedurende hetwelk de troepen teruggetrokken kunnen worden. Deze richtlijn werd als amendement toegevoegd aan de wet op de buiten landse hulp, waarmee ongeveer twee miljard dollar is gemoeid. De stem menverdeling was 18 voor en 17 te gen. Eerder had de commissie het voorstel van president Nixon gesteund om alle Amerikaanse troepen uit In do-China terug te trekken binnen vier maanden na een algemeen bestand voor het gehele betrokken gebied. Een datum werd toen echter niet genoemd. De commissie nam deze beslissing nadat de Senaat een soortgelijk amen dement had goedgekeurd Deze voegde het met 59 tegen 45 stemmen toe aan een wetsvoorstel, dat later echter met 48 tegen 42 stemmen in zijn geheel werd afgewezen. MONTEVIDEO (Reuter) De Tupa- maros, leden van de linkse onder grondse in Uruguay, hebben het hoofd van 's lands civiele verdediging, kolonel Artigas Alvarez, met een ma chinegeweer doodgeschoten. De 49 jaar oude kolonel, het hoogste militaire slachtoffer dat de Tupama- ros tot nu toe gemaakt hebben, was de broer van de opperbevelhebber van leger en politie in Uruguay, generaal Gregorio Alvarez, die de strijd van de regering tegen de ondergrondse bewe ging leidt. SANTIAGO (AP, Reuter) Presi dent Salvador Allende van Chili heeft Amerika er van beschuldigd in feite een economische blokkade tegen Chili te hebben afgekondigd door het verle nen van credieten aan het land te beperken. In een grote rede waarschuwde hij zijn landgenoten dat er grote offers gebracht zullen moeten worden om 'de belangen van de arbeiders veilig te stellen'. Hij drong aan op een beperking van de bestedingen om het de regering mogelijk te maken de nodige investeringen te doen. Hij kondigde een pakket maatregelen aan om het sparen bij de staatsban ken te stimuleren. Ook zou zijn rege ring er voor zorgen dat particulieren die grote sommen geld achter de hand houden, dit aan gaan wenden ten nutte van de gemeenschap. Hij beloofde dat per 1 oktober de prijzen zo zouden worden herzien, dat de mensen met grotere inkomens meer zullen gaan bijdragen aan de ontwik keling van het land. Volgens Allende bedroegen de Ameri kaanse credieten in augustus 1970, vlak voor hij aan de macht kwam. nog 220 miljoen dollar en nu nog maar 32 miljoen dollar. Zijn regering had ook moeilijkheden ondervonden bij het krijgen van leningen van in ternationale organisaties, waarvan Chili nota bene lid is, aldus Allende Tal van Chileens voorstellen waren verworpen hoewel er geen technische bezwaren tegen ingebracht konden worden Gelukkig waren een aantal socialistische landen tc hulp gekomen. BELFAST (Reuter, UPI, AP) De inwoners van de Noordierse hoofdstad Belfast hebben gisteren gerouwd om de elf doden die vorige week vrijdag zijn gevallen bij bomaanslagen door het Ierse Republikeinse Leger. Het IRA trok zich van de rouw niets aan. Er werd weer een Britse soldaat doodgeschoten, die op wacht stond, en een aantal panden werd in brand gestoken. f ADVERTENTIE' Dikke rookwolken hingen boven de stad toen duizenden mensen kerkdien sten bijwoonden of in parken en op pleinen rouwden. Opvallend was, dat hoewel de dag van rouw was afgekon digd door de militante protestantse Ulster Defensie Organisatie, er toch ook zeer veel rooms-katholieken mee deden. Het wordt steeds duidelijker dat de rooms katholieke bevolkingsgroep zich distancieert van de gewelddaden van het IRA. De belangrijkste rooms-ka- tholieke politieke organisatie, de soci aal-democratische en labourpartij heeft de terreurdaden van het IRA scherp veroordeeld en heeft officieel besloten besprekingen te voeren met William Whitelaw, de minister voor Noord-Ierland. De SDLP heeft tot nu toe steeds geweigerd met Whitelaw te praten vanwege de interneringsmaat regelen van het bewind. De weg is nu open voor een ronde tafelconferentie tussen de politieke partijen in Ulster over de toekomstige vorm van regionaal bestuur voor de provincie. Terwijl het werk in Belfast nagenoeg volledig stil lag, schoot een sluip schutter een commando van de Britse marine dood en stichtten andere le den van het IRA brand ln een mode magazijn en een touwfabrlek, werden twee' supermarkten tn een protestant se wijk van Belfast door bommen verwoest en werden in een kleine stad ten zuiden van Belfast tien bus sen door bommen opgeblazen. June's Fighting Ships onder de indruk LONDEN (UPI, AP) De redactie van Jane's Fighting Ships, het gezaghebbende jaaroverzicht van 's werelds zeemachten, toont zich in de vandaag verschenen nieuwe editie onder de indruk van de groei van de Russische marine. Mevrouw Shapiro is teruggekeerd in New York nadat ze tevergeefs had geprobeerd het proces tegen haar man in Moskou bij te wonen. Gavriel Shapiro is gisteren veroordeeld tot een jaar 'correctieve arbeid' wegens het wegblijven van een herhalingsoefening. Hij pro beert al anderhalf jaar tevergeefs een uitreisvisum voor Israël te krijgen. MOSGOU (Reuter. UPI) Gavriel Shapiro, een 27-jarige joodse inge nieur, die al anderhalf jaar probeert naar Israël te emigreren, is gisteren in Moskou veroordeeld tot een jaar 'correctieve arbeid' omdat hij zich onttrokken heeft aan herhalingsoefe ningen van het Russische leger. Sha piro, die nu in vrijheid blijft en een jaar moet werken Ln een baan die de staat hem zal aanwijzen, was erg op getogen over het tamelijk lichte von nis. Volgens hem was de uitspraak te danken aan de macht van de Ameri kaanse regering en zijn vrouw. Mevrouw Shapiro probeerde deze week tevergeefs zich in Moskou bij haar man te voegen. Het paar trouw de in juni in de Russische hoofdstad. Mevrouw Shapiro is een Amerikaanse jodin, die op een toeristenvisum in de Sowjet-Unie was. Na haar huwelijk moest zij het land verlaten. Haar man mocht echter niet mee. Hij werd kort na haar vertrek gearresteerd. Gavriel Shapiro beschouwt zich niet langer Russisch staatsburger. Hij wil als Israëlisch staatsburger beschouwd worden, maar de Russische autoritei ten willen hem niet laten gaan. Tijdens het jaar "correctieve arbeid' zal Shapiro twintig procent van zijn HAMBURG (UPI) Enno SchmL één van de gevangenen die zich al kele dagen op het dak van de Ham- burgse Fuhlsbüttel-gevangenis bevon den, heeft gisteren een van van 15 me ter gemaakt. Hij is in zorgwekkende toestand naar een ziekenhuis overge bracht. salaris aan de staat moeten afdragen. Shapiro heeft een week tijd om in beroep te gaan. Hij overwoog dit te doen, zei hij gisteren tegen vrienden en verslaggevers die buiten het ge rechtsgebouw stonden, omdat hij hoopte dat hij dan veroordeeld zou worden tot de minimumstraf, een boe te van 100 roebels, ongeveer 380 gul den. NEW YORK (Reuter, L'Pl, AP) De presidentiële kandidaat van de Amerikaanse Democratische partij, George McGovern, heeft op een pers conferentie, die door radio en tv icerd uitgezonden, verklaard dat zijn keuze van senator Thomas F. Eagleton als kandidaat voor het vice-president- schap onherroepelijk is. Naar aanleiding van het nieuws, dat Eagleton in de afgelopen twaalf jaar drie keer in een ziekenhuis werd behandeld u-egens een zenuwinzin king, zei McGovern, daarvan niet op de hoogte te zijn geweest. Hij voegde er echter aan toe 'onder de 100 leden van de Senaat niemand te kennen, die gezonder van lichaam en geest is dan Tom Eagleton'. Deze had McGovern aangeboden, zich terug te trekken. Onder McGovem's topadviseurs zijn er nogal wat die vrezen dat de kwes tie nadelig zal werken voor de partij. Zij menen dat ermoeilijke weken zullen aanbreken. De Sowjet-Unie beschikt niet alleen over meer onderzeeboten dan de Ver enigde Staten, maar over meer onder zeeboten dan de Amerikanen in de afzienbare toekomst ook maar zouden kunnen bouwen. In het voorwoord wordt de houding van de Sowjet- marine tegenover de oudere zeemo gendheden gekarakteriseerd met 'alles wat jullie kunnen, kunnen wij beter'. De cijfers: Rusland heeft 95 met kern energie aangedreven onderzeeboten en bouwt er tien per jaar bij, Ameri ka heeft er honderd en bouwt er ongeveer vijf per jaar 650 miljoen per stuk). Verder heeft de Sowjet- Unie 313 onderzeeboten met dieselmo toren, Amerika 36. Wat betreft de oppervlaktevloten lig gen de verhoudingen wel andersom. De Verenigde Staten beschikken over 26 vliegdekschepen, de Russen zijn hun eerste schip van dat kaliber aan het bouwen in de Zwarte Zeehaven Nikolajew. Uit verkenningsfoto's lijkt te kunnen worden opgemaakt dat er daar nog een tweede op stapel staat. Tegenover de 216 Amerikaanse torpe- dobootjagers kan Rusland er 86 inzet ten. Volgens de samenstellers van Jane's Fighting Ships is het duidelijk dat intussen Frankrijk zijn best doet om de op twee na grootste marine op te bouwen, op basis van een ambitieus vijftienjarenplan. Opvallend wordt ook de sterke groei van de Japanse marine genoemd. Deze 'zelfverdedigingsmacht' ter zee bestaat nu uit 11 onderzeeboten, 30 torpedo- bootjagers, 14 escorteschepen, 43 mij nenvegers en 207 schepen van diverse klassen. Daar komt nog bij dat van de 87 patrouillevaartuigen van de Japan se kustwacht er tien de afmetingen van een fregat hebben. Jane's is benieuwd in welke richting de Japanse marine zich verder gaat ontwikkelen, gegeven de Amerikaanse wens dat de Japanners op dit punt op eigen benen gaan staan. Er zijn al plannen aangekondigd voor verschei dene typen grote jagers, waarvan som mige met geleide projectielen worden bewapend. Verder staan er helikopter schepen op het programma. Ook de Westduitse marine is na de tweede wereldoorlog 'als een foenix uit de as herrezen', noteert Jane's. De Bondsrepubliek heeft twaalf onderzee boten in bedrijf en evenveel in aan bouw, drie schepen met geleide raket ten (en dertig in voorbereiding), acht fregatten, een opleidingskruiser en veertig torpedoboten. ANTARA (Reuter) De openbare aanklager bij een militair tribunaal in de Turkse hoofdstad Ankara heeft de doodstraf geëist tegen vier vrouwen en vier mannen die lid zouden zijn van het 'Turkse Volksbevrijdingsleger'. De acht maken deel uit van een groep van 34 mensen die terecht staan op be schuldiging van pogingen met geweld de grondwet omver te werpen en van deelneming aan ontvoeringen en bank overvallen. Tegen 22 verdachten eiste de openbaar aanklager gevangenis straffen tussen vijf on tien jaar rn tegen de overigen kortere vrijheids straffen. HAMBURG (DPA) De 23-jarige Wemer Hoppe, die op 15 juli vorig jaar tijdens een speuractie naar leden van de Baader-Meinhoff-groep werd gearresteerd, is in Hamburg wegens drievoudige poging tot doodslag tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Bij een schietpartij in juli vorig jaar werd de vriendin van Hoppe, de 20- jarige Petra Schelm, door een kogel van de politie dodelijk getroffen. Oorspronkelijk was Hoppe van poging tot moord in vier gevallen beschul digd. ADVERTENTIE Voor 2,U doet u hat Ukkar aalf Nargana kun ja *o gaoaldig apalan ala Immoreel en waardeloos experiment werd 40 jaar volgehouden WASHINGTON (Reuter, UPI, AFP, AP) Ongeveer tweehonderd arme en ongeschoolde Amerikaanse negers, die ais proefkonijnen dienden bij een syfilis-experiment van de federale gezondheids dienst, zijn jaren lang opzettelijk van medische behandeling ver stoken gebleven. Een aantal van hen is door de ziekte om het le ven gekomen, waarna hun lijken door deskundigen onderzocht werden. Dit schokkende nieuws werd dinsdag bekend, toen een hoge functionaris van de afdeling geslachtsziekten van het centrum voor ziektenbestrijding in de stad Atlanta (Georgia) verklaarde dat hij 'met afschuw' van het experiment had vernomen. Deze arts, dr. Don Prince, deelde mee dat een uitgebreid onderzoek naar de zaak wordt ingesteld. Het experiment startte in 1932 en strekte zich tot op heden in 1972 uit. Het had de codenaam 'Tuske- gee' gekregen, naar de streek in Alabama, waar het aantal syfilis- lijders destijds het hoogst was van de Ver. Staten. Volgens een opgave van de autoriteiten zijn in de loop van de tijd zeven patiënten als recht streeks gevolg van hun ziekte over leden. Het experiment, dat door de Ameri kaanse federale gezondheidsdienst uitgevoerd werd. had de bedoeling om er door autopsie achter te ko men, welke schade syfilis aan het menselijke lichaam toebrengt. Van de ongeveer 600 negers uit Alabama, die oorspronkelijk aan het onder zoek deelnamen, werden bij ongeveer 200 de ziekte en de neven-effekten ervan niet behandeld, zelfs niet na dat penicilline een doeltreffend be strijdingsmiddel was gebleken. De ongeveer 400 overige negers waren weer in twee even grote groepen onderverdeeld, waarvan de één wel ziek was en ook behandeld werd en de tweede niet ziek was en als controle-groep dienst deed. De syfilis-lijders, die geen medische behandeling kregen, ontvingen in ruil daan-oor enkele 'beloningen', zoals gratis warme maaltijden, gratis medische hulp voor alle andere ziek ten behalve de syfilis waaraan zij leden, en tenslotte een gratis begra fenis op kosten van de staat, nadat eerst hun lichaam door deskundigen onderzocht was. Ze waren voldoende arm en ongeschoold om met die 'compensaties' genoegen te nemen Het experiment-Tuskegee, dat in sa menwerking met een plaatselijk in stituut werd uitgevoerd, was een vervolg op een onderzoek dat in 1890 in Oslo was verricht Bij dat onderzoek was gebleken, dat syfilis- leiders veel eerder aan andere ziek ten stierven, dan n.ensen die geen syfilis hadden gehad. Syfilis is een zeer besmettelijke ziekte, die meest al via seksueel contact wordt over gebracht en kan leiden tot aantas ting van het beendergestel. de tan den en het centrale zenuwstelsel, doofheid, verlies van het gezichts vermogen, krankzinnigheid, hartziek ten en de dood. In de Jaren dertig was volgens dr. Prince de behandeling van syfilis tamelijk riskant. De enige medica menten tegen te ziekte waren bis- mut, kwik en arsenicum. Maar een arts kon In die dagen best van mening zijn, dat het middel erger was dan de kwaal In 1946 werd echter penicilline al als een doel treffend en veilig geneesmiddel voor syfilis onderkend 'en ik vind het dan ook onbegrijpelijk, dat men toen niet heeft besloten het experi ment te staken'. Afgezien van de immoraliteit van het experiment, was het doorgaan ervan na 1946 helemaal onbegrijpe lijk. omdat een groot aantal patiën ten zonder dat dit de bedoeling was toch penicilline kreeg toege- diend. om andere ziekten te bestrij den dan syfilis. Hoewel het experi "ment daarmee helemaal waardeloos werd, heeft men het toch niet opge geven De toenmalige functionaris sen van de federale gezondheids dienst zijn inmiddels overleden of gepensioneerd. In 1969 bleek uit een rapport dat als een direct gevolg van syfilis zeven deelnemers aan het experiment wa ren overleden, terwijl 154 patiënten door hartkwalen het leven hadden gelaten De gezondheidsautoriteiten geven toe. dat de 74 personen, die alles hebben overleefd, nu te oud zijn gemiddeld 74 Jaar om nog met enige kans op succes te worden behandeld, ook .1 krijgen ze nu dan wel medicijnen 'n worden ze iedere twee Jaar grondig onderzocht en be handeld voor de ziekten en kwalen, die ze inmiddels hebben opgelopen. In het Amerikaanse Congres Is met verbijstering op deze onthulling ge reageerd. Senator William Proxmire. een lid van de egrotingscommissie van de Senaat die ook toezicht uit oefent op de begroting van de fe derale gezondheidsdienst, noemde het experiment 'uit moreel en ethisch oogpunt een nachtmerrie' In een verklaring, die hij uitgaf, zei hij het 'onbegrijpelijk te vinden, dat zo iets kon gebeuren' en vroeg hij het Congres zorgvuldig te overwe gen. of de gezinnen van deze man nen niet een compensatie moesten ontvangen. Senator Edward Kennedy vroeg zich af. 'of er op dit ogenblik nog andere experimenten van deze soort gaande zijn'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9