dichtbij NATUURGEBIED OPGEDFFERD VOOR PIJPLEIDINGTRACÉ Bevreemdende Manoeuvre Kamervragen over incassobureau Een 'uitje' a drieduizend gulden 18111® schat kbladen+weekbladen weekbladen w slangenkind gifmenger nuttig modelgangster touw/KWARTET DONDERDAG 27 JULI 1972 Hiniit-nlautl T5 BA7 Commentaar kit dc VVD bezield heeft om tien na de breuk in de regering- u-kiesheuvel alsnog op een reconstructie het vijf-partijenkabinet aan te drin- fn mag voor de heer Wiegel en de ijnen een weet zijn, voor de meeste lederlanders is het ongetwijfeld een «r jvensgrote vraag. Immers, het argu- oent dat da WD voor de buitenwe- l'heeft aangevoerd ter rechtvaardi- png van haar roep om restauratie, is te rikkemikkig om geloofwaardig te amnen heten. Ambtenaren hebben bij een herbereke- van de begrotingscijfers ontdekt, lit er ongeveer 70 miljoen gulden Béér kan worden uitgegeven dan het kabinet, toen het nog niet demissionair fis, aannam. En vogelaar Wiegel do?' het nu voorkomen, alsof dit bedrag als ias kan worden gebruikt om de minis ters van DS'70 terug te lokken naar bun departementen. Daarbij gaat de heer Wiegel wel wat erg gemakkelijk uit van de onaantast baarheid van de berekeningen die het «staan van dit extraatje aan het licht hebben gebracht. Blijkbaar hebben de Haagse rekenaars bij een vorige gele genheid een vergissing begaan of met Binder recente gegevens gewerkt. Dit schept nu niet bepaald een stevige basis voor dc veronderstelling dat op 'n hun nieuwe berekeningen voor lange staat gemaakt kan worden. Maar dit nog daargelaten: waarop grondt de VVD de gedachte, dat de mogelijkheid van 'extra-uitgaven' voor Verkeer cn Waterstaat en het weten schappelijk onderwijs de heren Drees De Brauw ertoe zal kunnen bewe gen. in de schoot van fat kabinet terug te keren? Op de overtuiging, dat deze beren het kabipet kunnen verlaten, omdat"zè,teveel moesten bezuinigen? Het is' bekend, dat met name de heer Wiegel e overtuiging is toegedaan. Maar het is ook bekend, dat de heren Drees en De Brauw daar anders over denken. Zij hebben bij herhaling be weerd. dat het niet in de eerste plaats de door hun collega's verordonneerde drastische bezuinigingen waren, die 'tien tot heengaan noopten. De diepste reden van hun vertrek lag, volgens hen, in een meningsverschil over het loon- cn prijsbeleid (of, wat in hun ogen blijkbaar op hetzelfde neerkwam, in de onwil van de rest van het kabinet, vast 't stellen, hoe ver de meningen over dit ileid precies uiteenliepen). 1 Gezien dit standpunt moet de idee, dat een surprise van 70 miljoen voldoende rou kunnen zijn om het kabinet-Bies- heuvel te lijmen, op z'n minst zeer t- gewaagd worden genoemd. Maar goed, laten we aannemen, dat het kan luk ken. over de omstreden bezuinigingen een akkoord te bereiken en dat zelfs de premissen worden steeds fantasti scher het conflict over de loon- en prijspolitiek nog uit te praten valt. Wie zal, zelfs dan, geloven dat er, na alles wat de afgelopen dagen is gebeurd, tussen de oorspronkelijke vijf partners voldoende vertrouwen is overgebleven om é'eiV„herleving van hun kabinet te rechtvaardigen? Het zou weinigen ver bazen, als spoedig een nieuwe breuk zou ontstaan. Is de manoeuvre van de WD dus in bet licht van de door haar aangevoerde motieven moeilijk te begrijpen ze be hoeft daarom nog niet een irrationele bokkesprong te zijn. Het is mogelijk, dat dc heer Wiegel en de zijnen hopen, op deze manier DS'70 in een hoek te drijven, waar het, uit electoraal oog punt. minder aangenaam toeven is. Ook is denkbaar, dat de WD-ers, geïrriteerd door recente discussies over een toekomstige coalitie waarin zij geen rol spelen, de formatie van mr. Biesheuvel in het honderd willen laten lopen. Wat hiervan ook zij. dc consequenties die de WD aan een herberekening vin dc begrotingscijfers verbonden heeft, betekenen in elk geval een on welkome vertraging van de oplossing van de politieke crisis. Bovendien doet het ongenoegen dat de WD met haar optreden terecht bij andere met het demissionaire kabinet gelieerde fracties heeft gewekt, de vraag rijzen, of er bij de resterende vier partners nog wel genoeg onderling vertrouwen en wil tot samenwerking bestaat. Als dat niet het geval is, zouden nieuwe verkiezingen wel eens eerder gehouden kunnen wor den dan sommige fractieleiders nog maar kortgeleden voorzagen. DEN HAAG 'Wie gaat schuil ach ter de naam 'bureau voor registratie en verificatie, postbusnummer 6407 in Den Haag', vraagt het tweede-kamer lid Geurtsen (VVD) de minister van justitie en de staatssecretaris van eco nomische zaken. Dit blijkt een incas sobureau te zijn, alsdus de heer Geurtsen, die het niet juist acht dat «en particulier bureau werkt met een naam die de indruk wekt een (seini-) overheidsinstantie te zijn. Hij vraagt de bewindslieden maatregelen te ne men waardoor het gebruik van die naam wordt beëeindigd. ®tep m Het natuurgebied 'De Poel' in de zak van Zuid-Beveland uit de lucht. Hei meidoornheggengebied in dit zeer oude stukje Zeeland zal doorsneden worden met een 150 tot 200 meter brede pijpleiding straat. Het heeft meer dan een hal] jaar geduurd, maar gisteren kreeg de Ro- tneinse politie dan toch de zaak van de exclusieve calbgirl-organisatie rond, die inmiddels de zaak-Rosalinda gedoopt is. Onder die naam stond de veertigjarige 'directrice' Rosa Vurro bij haar fraaie personeelsleden cn niet zozeer fraaie als wel goelbetalen- de klanten bekend. Rosalinda cn haar medewerkers werkten uitsluitend in hoge kringen en in het klantenregister vond de politie dan ook de namen van zo'n honderdvijftig diplomaten, bankiers en acteurs. Voordat iemand tot de club werd toegelaten, plozen Rosalin da's medewerkers (zij is wel inge rekend, haar handlangers nog nitf) nauwkeurig dc sociale status van tie aspirant cn diens financiële draag kracht na. Want er duur uitzien was niet genoeg voor Rosalinda en haar girls. De klanten moesten een hoop kunnen betalen voor zo'n prstje: een half miljoen lire, wat neerkomt op een kleine drieduizend gulden per keer. Nu moet daar eerlijk bijverteld wa den, dat deze dure klanten ook wel uaar voor hun geld kregen. Rnsalinaa beschikte over een aantal super de luxe appartementen in de Italiaanse hoofdstad, waar ze haar meisjes in stalleerde. Zo'n meisje was al evenmin de eerste de beste. Ze werd uit Rome's hoogste kringen gerecruteerd, zodat het niet onmogelijk geacht moet worden, dat klant cn slavin elkaar nog van vroeger kenden. Het meisje moest perse ecu uitstekende opvoe ding genoten hebben, behoorlijk ont wikkeld zijn, niet alleen fraai gevorm de ledematen, maar ook een uitgespro ken knap uiterlijk bezitten en vooral ook goede manieren hebben. Er hoef de maar ién klacht binnen te komen, of het meisje vloog de laan uit 7.c diende clan ook dc uiterste gehoor zaamheid te betrachten, ook t-'gencnr haar werkgeefster. Als die Itaur dc stad uitstuurde voor een 'opdracht buiten', dan moest ze ook onmiddel lijk gaan Bekend is. dat Rosalinda eens een Zwecde call-girl met een taxi naar Turijn stuurde, zeshonderd ki lometer van dc eeuwige stad. Volgens de politie had de signora rond de honderd van deze onderdanige perso neelsleden «n dienst, die met ouder dan éénentwintig mochten zijn, maar er zaten er ook van vijftien jaar tussen. De sterke arm heeft tot nu toe tweeëndertig fan deze girls tot de orde geroepen; de rest is nog onbe kend. Het is niet de eerste cn stellig ook niet de laatste keer dat de politic van Rome zo'n goedlopend zaakje oprolt Elf jaar geleden gebeurde datzelfde met een nóg duurdere organisatie, geleid door dc vroegere actrice Mary Fiore. Zij had een aantal filmsterren in dienst, die niet minder dan zes duizend gulden voor een exclusief uitje vroegen. door Rudie van Meurs BORSELE Twee ambtenaren van de gemeente Borsele, de directie van bet olieconcern Total en nog een aantal magistraten uit Zeeland en Den Haag, hebben bepaald dat bet voor onze economie bet nuttigst is als de pijpleidingstraat van bet Sloegebied naar Rotterdam langs de kortste en goed koopste weg wordt aangelegd. Dus zal zo heeft de werkgroep leiding-tracé kil en efficiënt vast gesteld liet mooiste en oudste natuurgebied van de zak van Zuid-Beveland voor een groot deel opgeofferd en doorsneden worden. Daarmee is opnieuw duidelijk gewor den, wie er in Zeeland regeert. Niet de bevolking die, althans in Borsele, onlangs bij een enquête liet weten dat ze voor 81 procent tégen elke verdere industriële ontwikkeling is, maar wél de autoriteiten. Vorige week werd bekend welke milieu hygiënische ramp de Zeeuwse bevol king nu weer wacht. Het PPR-re.adsüd van de gemeente Borsele, de heer .1. de Koster, kreeg via een bevriende ambtelijke relatie de onthutsende me dedeling dat in de besloten vergaderin gen van de werkgroep leiding-tracé is vastgesteld dat de pijpleidingstraat vanuit het Sloegebied, die zal aanslui ten op het leiding-tracé van Antwer pen naar Rotterdam, dwars door het natuurgebied De Poel *al gaan op Zuid-Beveland. De Poel is het oudste gedeelte van de zak van Zuid-Beveland. Ver voor de jaartelling bestond het gebied al. De rest van het Zeeuwse schiereiland werd veel later gevormd, toen schor ren, slikken en een aantal kleine eilandjes waren ingepolderd cn het huidige Zuid-Beveland ontstond. Het gebied De Poel is ongeveer 8000 ha groot. Heel lang geleden vormden zich in deze streek op 'drooggevallen kreekruggen, kleine ringvormige kerk- dorpjes waarvan nu nog Sinmidsker- ke, Serabskerke en Nisse voorbeelden zijn. Het natuurgebied is slechts dun bevolkt Een flinke ruimte wordt ingenomen door een meidoornheggengebied, dat hier spontaan is gevormd. Experts verklaren dit uit de lage en regelma tige grondwaterstand die in De Poel aanwezig is. Alleen zonder zj'n con stante conditie kan een heggengebied van ongekende allure groeien en bloeien. Onlangs heeft de vereniging landschapsreservaat Zuid-Beveland aan staatssecretaris Vonhoff gevraagd de zaak van Zuid-Beveland met De Poel als beschermd landschapspark te verklaren. Toen PPR-raadslid De Koster hoorde welk lot De Poel bedreigt, klampte hij onmiddellijk de CHU-wethouder Jansen van Borsele aan met de vraag of hij alstublieft ingelicht mocht wor den over de plannen van de werk groep. Tenslotte is De Poel een oud Zeeuws cultuurgoed, waarover niet al leen een Total-directie en enkele amb tenaren het voor het zeggen hebben. Bovendien heeft het gemeentebestuur van Borsele vele malen laten weten voor de zak van Zuid-Beveland op de bres te staan. Maar wethouder Jansen vond de nieuwsgierigheid van De Koster onge zond en gaf geen informatie. Evenmin vond AR-wethouder Barrens het op zijn weg liggen inlichtingen te ver strekken en tenslotte weigerde ook KVP-er burgemeester G. H. E. N. van Waes mee te werken aan een oor deelsvorming voor een democratische controle. Geen inlichtingen dus over het hoe en waarom, wel zekerheid voor de PPR-man De Koster dat de pijpleidingstraat het natuurgebied zal gaan doorsnijden. Op dit ogenblik heeft hij een brief geschreven aan het college van gedeputeerde staten in Zeeland, dat naar hij hoopt de ge meente Borsele op de vingers zal tikken over het achterhouden van in formatie en tevens duidelijkheid zal brengen over het gevaar dat Zeeland wacht. 'Mollengang' De Koster heeft al laten weten dat in geval van een negatief antwoord van het college van GS, hij het er niet bij zal laten zitten'. Waarom vernieling van een natuurreservaat, ten beh-jeve van de winst van Total' zo vraagt hij zich af. Hij kan nu slechts profeteren, op grond van eigen informatie, wat de zak van Zuid-Beveland wacht. De pijpleidingstraat van Antwerpen naar Rotterdam wordt honderd kilometer lang en zal 150 tot 200 meter breed Politieke crisis In een meer dan een pagina lang interview laat De Nieuwe Linie oppo sitieleider drs. Joop den Uyl aan het woord over de politieke crisis in Ne derland. Over het kabinet-Biesheuvel zegt hij: 'ik zou niet de formulering voor mijn rekening willen nemen, dat dit het meest rechtse kabinet sinds de bevrijding is geweest. Het was niet rechtser dan de kabinetten De Quay, De Jong en Marijnen. En .ik blijf erbij, dat een man als Boersma geen rechtse man is.' Den Uyl, die verderop bekent 'liever met de KVP dan met de CPN' in één regering te willen, vindt zichzelf niet 'tuk' op regeren. 'Links moet er zich echter goed van bewust zijn, dat ze uitgeschakeld wordt als alternatief als ze nee blijft zeggen tegen de moge lijkheden en tegen het verlangen van de mensen, die je vragen om het beter te gaan doen. Dat moet je ernstig nemen.' Jan Verdonck pleit in hetzelfde num mer voor een regering, waarin alle vooruitstrevenden van D'66 tot en met de CPN zitten, want 'als een anti-KVP-motie van de PvdA uitge werkt kan rakén, waarom zou men zich in het linkse kamp dan ook niet kunnen verenigen op een minimum program, waarbij elke partij voor zich achter de verder verwijderde doelen kan blijven staan" In DNL verder verhalen over Jan Cottaar, directeur van het Nederlands Olympisch Comité en Nederlands edelsmid Archibald Dumbar. Salo Muller Behalve het vertrouwde gezicht van Barend Biesheuvel zullen we dit na jaar op zijn minst één ander ver schijnsel op ons televisiescherm moe ten missen. Dat van een op het oog ietwat gezette jonge man met bril, die gekleed In trainingspak en een ijs muts op het hoofd tijdens AJax' Euro pacup-wedstrijden van tijd tot tijd dwars over het veld holt. Doel van die sprints: een natte spons in Cruyffie's knieholte of wat jodium op Wirapie Suurblers kuitbeen. Aldus Joop van Tijn in Vrij Nederland over verzorger Salo Muller, die na veertien Jaar bij Ajax weggaat. In VN verder veel ruimte voor de vrijheidsstrijd in Zuidelijk Afrika, de vier fronten, waarop Portugal de oor log verliest. Jaap van de Merwe is het jongste slachtoffer van de Gooise knijpkontigheid. die steeds meer om zich heengrijpt. De zuilen zien hem niet meer zitten, omdat de invloed van pater Kotte en Drees Jr. zwaarder weegt dan Van de Merwe's kritische humor. Van de Merwe: 'de omroepen worden steeds banger om leden kwijt te raken. Het is pure angst voor het getal, die hen drijft. Het klimaat in Nederland is werkelijk op een vreem de manier aan het veranderen. Je kunt tegenwoordig de schuinste bak ken kwijt voor radio en televisie zonder dat je daar een cent last mee krijgt Maar zo gauw je je op het ogenblik op een politiek onwelgeval lig terrein begeeft dan kom je in levensgevaarlijk vaarwater. Dan word je snel de nek omgedraaid.' Louter formeel Elseviers Magazine heeft een gesprek met de twee uitgetreden DS'70 minis ters en tekende uit hun mond op, dat de begrotingscijfers deze partij gelijk zullen geven. De Brauw: 'als het be drijfsleven zou werken als het kabi net-Biesheuvel zou het faillissementen regenen.' Hij ziet als zijn eerste taak de komende verkiezingen voor DS'70 tot een succes te maken. 'Ik geloof, dat ze dat ook zullen worden, omdat het Nederlandse volk in onze oprecht heid gelooft en onze principiële hou ding kan waarderen.' Drees: 'Biesheu vels poging om te lijmen was louter formeel. Hij wist, dat hij met die bezuinigingen niet iedereen in de boot kan houden. Toen heeft hij be sloten maar de kleinste partij te laten struikelen. Waarschijnlijk heeft hij daarover nog overleg gepleegd met de confessionele partners, die hem daar in hebben gevolgd. Maar dat is een speculatie van mij, ik heb daar geen zekerheid over.' Het omslagartikel van EM gaat over Neerlands hoop voor München. Aan de vooravond van de Spelen hier de kansen voor Nederland afgewogen. Vermoedelijk resultaat: tweemaal goud, driemaal zilver, drie maal brons. Belang bij breuk 'Ik ben er niet op uit geweest om een breuk alle belang had, doet de Haagse belang bij gehad hebben', zei premier Biesheuvel geheel ongevraagd tijdens een persconferentie. Dat hij bij deze breuk alle belang had. doet de Haagse Post uit de doeken in een verhaal, dat als titel 'Afgang van de nationale kanjers' (de term is van Schmelzer) meekreeg. De 'laatste beleidsdaad van het kabinet-Biesheuvel' was het op stellen van een slotcommuniqué in de vroege uren van maandagmorgen. Om half vijf maakte Biesheuvel een ont werp. Drees vond de inhoud niet belangrijk genoeg om er weer uren over te kibbelen. Tot het laatste ogen blik bleef Biesheuvel wakker: de woorden lonen en prijzen kwamen in het communiqué niet voor. Om zeven uur bezegelde de nieuwslezer de for mele overwinning van de achterblij vers. De ware politici, uit het confes sioneel-liberale kamp. konden tevre den zijn: hun kongsi hing nog aan elkaar. Boersma was gespaard geble ven en de zwijgzaamheid van De Kos ter had de VVD behoed voor een uiterst impopulair breekpunt: het de fensiebudget. In HP verder een verslag van enkele gesprekken met gehuwde homofielen, van wie er een kleine 100.000 in ons land zijn. De aansporing 'als je trouwt kom je er vanzelf wel af is decennia lang aan homofielen voorge houden. Velen gelovven er zelfs in. Henk. gehuwd, drie kinderen en ho mofiel: 'daar was ik helemaal niet pessimistisch over.' Zelfmoord Ook in De Groene aandacht voor het politieke gebeuren ln Nederland en wel in het verhaal 'De zelfmoord van DS'70 en het leven in de PvdA'. Het geheel verlucht met tekeningen van Opland over het Circus Biesheuvel. Flip Treffers schrijft over het kind en de dood. 'Op een dag dat Kareltje (4) als zo vaak een spelletje met me speelde liet hij zich plotseling op de grond vallen, sloot de ogen en sprak: nu ben ik dood. Ik begreep, dat er actie van me werd verwacht haalde een kopje en een lepeltje en ging achter hem staan. Onder het uitspre ken van de woorden "Dit is de bel van het leven, Bim, Bam, Bom' tikte ik driemaal met het lepeltje tegen het kopje. Hij deed zijn ogen open, slaak te een zucht van verlichting en begon onmiddellijk te stoeien. Vaak heb ik dit spel moeten herhalen. Voor hem was het denk ik, een manier om aan het begrip dood, dat in zijn leven een grote rol speelde, te wennen en het te leren bevatten.' worden. Een bizarre mollengang zal zich door zuidwest-Nederland slinge ren door weilanden, gorzen, rivieren en langs dorpen. Het stuk van het Sloegebied naar de aansluiting op het tracee Antwerpen-Rotterdam, zal de zelfde droefgeestige sporen achterla ten. De Koster meent te weten dat in verband met dreigende ongelukken altijd kan er natuurlijk ergens een buis springen het tracé door Zee land bovengronds komt te liggen. Foeilelijke buizen van oliemaatschap pijen, van de waterleidingmaatschap pijen en afvalleidingen zullen het na tuurgebied De Poel gaan beheersen. Hoogspanningsmasten van het electri- citeitsbedrijf zullen bovendien het tracé gaan markeren. 'Kan zoiets?' Als de bevolking, zoals in Borsele. zo duidelijk nee zegt tegen allerlei in dustriële ontwikkelingen en de gevil- gen daarvan, mag dit plan niet door gaan. Dat kunnen we toch niet tolere ren', zegt De Koster die samen met het PvdA-raadslid J. A. van Royen uit Borsele (zij vormen samen één frac tie) de strijd is begonnen om de door Total-begeerde beslissing ongedaan te maken. De Koster heeft al eerder ontdekt welke macht er van concerns zoals Total en andere industrieën in Zee land uitgaat. Zo zegt hij dat het 130 miljoen gulden kostende ruilverkave lingsplan in Zuid-Beveland. waarmee binnenkort een begin wordt gemaakt, geheel is aangepast aan de eisen van Total door het provinciaal bestuur van Zeeland met zoveel égards ont vangen en met zoveel onderdanigheid tegemoet gekomen. De ruilverkave- lingscommissie is voortdurend in nauw overleg geweest met werkgroep die het pijpleidingstracé vaststelde. 'Er zijn toch al zoveel bezwaren tegen die ruilverkaveling, los van de samen werking met de werkgroep' zegt hij. 'Als de verkavel in gsplanm on gereali seerd worden, zal veel weiland nu akkerbouwgrond worden. In de akker bouw moet per Jaar veel meer subsi die bij, terwijl bovendien het land schap wordt verstoord'. Boos is De Koster op het college van b. en w. van Borsele, omdat dit nimmer heeft willen spreken over de instructie, die het de directeur van gemeentewerken en de onderdirecteur van gemeentewerken (die beiden deel uitmaken van de werkgroep die het pijpleidingtracé vaststelde) heeft ge geven. B. en W. weigeren inzage van dc notulen van de werkgroep en hou den de zaak geheim. De Koster: Het gaat steeds op dezelfde manier. Je kan de gegevens krijgen als de zaak definitief vastligt. Maar dan hoeft het voor mij niet meer. Ik wil nu inlich tingen hebben'. De industrialisatie in Zeeland verloopt niet democratisch, omdat de bevolking geen zeggenschap heeft. Dat is voor De Koster en Van Royen met het jongste voorbeeld van het pijpleidingtracé voor ogen. op nieuw bewezen. Alternatief Er is best een goed alternatief voor het pijpleidingtracé, dat nu dwars door een natuurgebied gepland ia. De Koster zou de bijna 200 meter brede leidingstraat ten noorden van de rijksweg door Zuid-Beveland willen laten lopen waar het land toch al verprutst Is. Je kan beter allerlei kwade ontwikkelingen in één gebied concentreren dan er een heel eiland mee verknoeien, vindt hij. Maar de Zeeuwse autoriteiten en de rest die bij de planning van de leading-route betrokken zijn, denken er anders over. Terwijl westelijk van Borsele de Industrialisatie nauwelijks van de grond is en de bevolking nu al een vrijwel unaniem tégen heeft laten horen, wordt inmiddels door de ambi tieuze bestuurders gewerkt aan de industrialisatie ten oosten van Borse le. Die zal na 1985 van de grond moeten komen. Bevoogdend het resul taat van de enquête, waarbij de bur gers zich kritisch en negatief opstel den tegen de komst van meer Indus trie, in twijfel te trekken. Slechts wordt door Borsele's gemeentebestuur als remedie aangegeven dat er méér financiële mogelijkheden moeten ko men om de negatieve effecten op te vangen. En o paradox om dat te bereiken wordt gewerkt aan nóg meer industrie en wordt er een pijpleiding straat zó aangelegd dat na 1985 nok de Industrie ten oosten van Borsele er profijt van zal hebben. Want dat is immers het belangrijkste. De drie amateur-kikvorsmanncn, die al meer dan tweehonderd kilo gouden en zilveren munten uit het wrak van de 'Ackerdam' hebben opgedoken, mo gen hun schat waarschijnlijk houden. De Noorse staat was er als de kippen bij, maar deskundigen hebben in tussen al officieel verklaard dat de munten het eigendom zijn 'van nie mand in het bijzonder'. De duikers, Eystein Krohn Dale uit het Noorse Allesund en de Zweden Bengt-Clof Gustafsson en Stefan Persson, gaan onderhand stug door. Het wrak van de Nederlandse koop vaarder, die tweehonderdtwintig jaar geleden voor de Noorse kust verging is voor hen al veranderd in een goudmijntje, letterlijk, want ze hebben cr gouden Nederlandse en Spaanse munten en bovendien nog Nederlandse zilverstukken uitgehaald. De metaalwaarde van hun buit wordt nu al geschat op een dikke honderd duizend gulden, maar ze hopen nog veel meer te vinden. En dan hebben ze onder water nog een kleurenfilm gemaakt ook, waarvoor al bijna vijf entwintigduizend gulden is geboden, dus dat loopt lekker op. Om andere kapers op de kust uit de buurt tc houden, staat de politie dag en nacht op wacht bij het wrak, dat ongeveer dertig kilometer ten westen van de Noorse kustplaats Allesund ligt De Italiaanse afperser is eindelijk ge pakt. Het blijkt een 40-jarige landme ter te zijn. getrouwd en vader van één kind, maar de politie wil zijn naam nog niet vrijgeven. Sinds december al probeert deze man mil joenen guldens van Milanese super markten los te krijgen door te dreigen de verpakte etenswaren stie kem te vergiftigen. Dat zei de man niet alleen, hij deed het ook. Om te bewijzen dat hij het meende, stopte hij met rattekruid 'veredelde' pakjes voedsel tussen pak jes van hetzelfde soort Hij zette er een bepaald teken op, waaraan de winkeliers konden zien dat ze er echt waren. Hoe de man de vergiftigde etenswaren ongemerkt op de planken heeft gekregen is nog een raadsel, uitzoeken dat er inderdaad zwaar ver maar men heeft intussen wel kunnen Toen de afperser de eerste keer opbel- gif in zat. de. eist e hij een bedrag van bijna anderhalf miljoen gulden. Kreeg hij dat geld niet, dan zouden de klanten er aan gaan. Deze maand begon hij opnieuw te bellen en te dreigen dat hij zijn acties tot meer Italiaanse steden zou uitbreiden. Inmiddels had hij zijn prijs fors verhoogd tot meer dan zeven miljoen gulden. De politie kon hem tenslotte in z'n kraag grij pen, toen ze er achter was uit welke telefooncel de afperser belde. Voorlo pig is hij vrijgelaten, omdat nog on- derzocht moet worden of hij alleen werkte of in clubverband. het kronkelende hoopje, waar deze Hilverumse meneer Munning-Schmldt aan zit, is een bak vol levende pythons, waarin zojuist een baby uit het cl is gekropen. De Hilversummer houdt al Jaren reptielen, omdat hij nu eenmaal dol op dat soort dieren Is. Hij is dan ook erg in z'n nopjes met zijn broedende python, want d-t heeft bij nog niet eerder bij de hand gehad. Acht zestienjarige jongens, leerlingen van een middelbare school in Mel bourne. zijn voor drie dagen van school gestuurd, omdat ze het vertik ten om naar het verplichte handwerk klasje te gaan. Het hoofd van de school meende ze hard aan tc moeten pakken, omdat het volgens hem geen pas heeft dat jongens zulk nuttig hand werk weigeren LOW IET JE Van de legendarische roveisbende van Bonnie en Clyde is nog één man in leven. Het is Floyd Hamilton, die nu 64 is en zich als een modelburger gedraagt. Hij heeft zich opgewerkt tot veiligheidsagent van een groot automo bielbedrijf in de Texaanse stad Dallas en als hij met pensioen gaat, wil hij zelfs zijn biografie schrijven. Ongetwijfeld zal hij daarin heel wat sterke verhalen vertellen, maar dat wil niet zeggen dat hij tot zolang z'n mond zou houden. Hij heeft juist een opzienbarend plan wereldkundig ge maakt om het Amerikaanse gevange niswezen grondig te moderniseren. Dc ex-gangster, die tegenwoordig netjes meneer Hamilton genoemd wordt, vindt dat zijn regering alle gevange- nissen-oude-stijl moet opdoeken en daarvoor in de plaats een soort geslo ten moderne steden met alles erop en eraan op grote afgelegen stukken land moet bouwen. Daar zouden de gevan genen een beroep kunnen uitoefenen of leren en tegelijkertijd al werkend de kost voor hun gezin verdienen. Hun families zouden gewoon een nachtje kunnen overblijven in deze 'centra voor een nieuw leven', zoals hij ze noemt. Hamilton, eertijds in de politieregis ters bekend, als volksvijand nummer één, weet wel iets van gevangenissen af: hij heeft er in totaal tweeëntwin tig Jaar zelf in gezeten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7