■Premier Meïr wil net Sadat praten Laatste poging om formatie te redden ïijlating 'vijf lezweert Britse itakingsdreigi ng I I I I UW krant jrste reactie uit Cairo negatief Droog Nieuw Calley-proces? In deze krant Dringend beroep formateur op VVD en CHU Hans Jansen (14) weer weggelopen Elf feestgangers in Spanje omgekomen ieewe Leidls e Courant DONDERDAG 27 JULI 1972 53ste jaargang STELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING straat 37 Postbus 76 Telefoon: 01710 - 31441 en 20388 (red.) „Stantvastich ia gheblevan mijn hart in teghenspoat!" Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 MEUBELSHOWROOM W. J. Zirkzee N.V. ZEEMANLAAN 22 LEIDEN Tel. 01710-43627 Ata. Bezorging v»nut 08.30 uur. 3! IIZALEM, CAIRO (Reuter. L PI, AP) Premier Goltla Meir van Israël heeft gisteren een recht- !cks beroep op president Sadat van Egypte gedaan met haar een topconferentie te houden waarop 52 geschillen tussen de twee landen geregeld zouden moeten worden. eerste voorlopige reactie uit Cairo weinig bemoedigend. Officiële ider i?en heten onmiddellijk weten dat Egyptische standpunt niet gewij- is en dat Sadat rechtstreekse •rhandelingen met Israël afwijst. Hl der deze week heeft Sadat nog tlaard. dat instemmen met onder- ^Bdelingen overgave aan Israël zou ^Kkenen. een rede in de knesseth, het Israëli- »PG t parlement, noemde mevrouw >k- r het Egyptische besluit de Russi- :>nd adviseurs naar huis te sturen li zeer belangrijke gebeurtenis in nv bestaan van Egypte, die zelfs zou kri nen bijdragen tot positieve ont- kelingen in het gebied. Dit uur in geschiedenis van Egypte kan, nee HL et, het geschikte uur voor verande- g zijn en als het werkelijk het uur r verandering is, laat dit dan niet loren gaan', aldus mevrouw Meir. de tijd nu niet gekomen een einJ ';en aan de wedloop naar vernie- en dood en een nieuwe weg vrede te openen?' zo vroeg zij af. Onderhandelingen zijn geen il van capitulatie of nederlaag, r de hoogste uiting van soeverei- :it, nationale eer en internationale itwoordelijkhefd, betoogde de mier. vrouw Meir, dje èen gesprek onder pl^en m^t §adat voorstelde, citeer- oinj-pfesident Nasser van Egypte eenS gezegd heeft 'dat het volk ien°d'c meester van zijn lot is en enige die wijzigingen kan aanbren- i en opleggen'. 'Laten we elkaar als Premier Golda Meir van Israel tijdens baar toespraak tot de Knesseth. gelijken ontmoeten met als doel een eind te maken aan de wedloop naar de dood en een nieuwe weg naar de vrede openen'. En als er geen vredes onderhandelingen kunnen word ge houden, Men we dan besprekingen NDEN (Reuter, UPI, AP) Het Britse Hof voor industriële be- ikkingen heeft gisteren tegen de avond de vrijlating bevolen van vijf havenarbeiders, die vorige week wegens belediging van het )f werden gearresteerd. Hierdoor is het gevaar van een nationale laking aanstaande maandag afgewend. e beslissing van de voorzitter van 't hof, Sir John Donaldsen, neemt hter de diepliggende oorzaak van de oeilijkheden met de vakbonden niet ig. Voordat tot vrijlating werd be- oien bevond Engeland zich op de nd van een economische chaos, et vakverbond TUC (Trade Union rtOngress) had enkele uren voor de llitspraak voor het eerst in zijn meer an 100-jarig bestaan besloten alle 140 ingesloten bonden met in totaal on- eveer tien miljoen leden op te roe- Op de meeste plaatsen droog weer met in het algemeen veel bewolking, maar morgen ook af en toe zon. Matig tot krachtige, aan de Waddenbust mogelijk tot hard toenemende noordelijke wind. Minimumtemperaturen on geveer 14, maxima morgen van 17 graden vlak aan zee tot om streeks 19 in het binnenland. MORGEN EN OVERMORGEN: Zonnige perioden, op de meeste plaatsen droog en ongeveer nor male temperaturen. Morgen zon op: 04.55 Onder: 20.30 Maan op: 21.14 Onder: 07.32 f elke zijn de litee woorden pen, maandag een algemene 24-uurs- staking te houden uit protest tegen de opsluiting van de vijf 'shop ste wards'. Dit zijn onofficiële arbeidersvertegen woordigers op plaatselijk niveau). On geveer 100.000 arbeiders hadden de laatste dagen het werk neergelegd waardoor havens, krantenbedrijven en levensmiddelenmarkten verlamd wer den en het bus- en luchtvervoer werd ontregeld. Advocaat De vrijlating van de vijf, die gewei gerd hadden gehoor te geven aan een gerechtelijk bevel, hun boycotacties jegens het containervervoer (waarin zij een bedreiging zien van hun eigen werkgelegenheid) te staken, werd mo gelijk door het optreden van de 'Ad vocaat van de Kroon'. Dit is een vrij onbekende onafhanke lijke figuur in de Engelse recht spraak, die geheel op eigen initiatief in actie kan komen als er sprake is van een onvoldoende behartiging van de belangen van een beklaagde. De advocaat diende bij het hof een ver zoek in tot vrijlating, omdat vier dagen gevangenschap voor de 'shop stewards' ai een behoorlijke straf was geweest. De uitspraak van het hof werd buiten het gerechtsgebouw door een belang stellende menigte met gejuich ontvan gen. Bij de bekendmaking van het besluit verklaarde Sir John: 'Er moet nu een nieuw begin worden gemaakt Hij deelde mee dat de beslissing bein- vloed was door een uitspraak eerder op de dag van het Hogerhuis (Enge- lands hoogste hof van beroep) en in een andere zaak die het Hof voor de industriële betrekkingen aanging. Die betrof een boete van 475.000 gul den. eerder dit jaar door het hof opgelegd aan de 'Transport and Gene ral Workers Union' omdat leden van deze bond ook hardnekkig waren blij ven posten bij een bedrijf dat ze naar hun zeggen het brood uit de mond stootte. beginnen over een interimregelig tot heropening van het Suezkanaal, stelde de Israëlische premier voor. Lof voor Russen Zij zwaaide de Russen lof toe. die zich niet hadden laten dwingen Egyp te de modernste wapens te geven. Hot vertrek van de Russische adviseurs moest niet onderschat worden. Het was echter nog te vroeg om alle gevolgen juist te beoordelen. 'In een situatie als deze kan men niet zeker zijn van de gevolgen en niets zegt ons dat de Egyptenaren niet zullen trach ten aan de verwarring en frustraties in hun land te ontkomen door een hervatting van de vijandelijkheden. Ondanks al ons verlangen naar vrede moeten wij gereed zijn op elk ogen blik aan een vijandelijke aanval het hoofd te bieden'. De Israëlische premier gaf er de voor keur aan iedere polemiek met presi dent Sadat t e vermijden 'omdat wij op oen ogenblik in de geschiedenis zijn gekomen dat gunstig zou kunnen zijn voor belangrijke ontwikkelingen'. Premier Meir gaf Sadat de verzeke ring dat Israël alle mogelijkheden heeft opengelaten ofschoon er vijf jaar voorbij zijn gegaan sinds de zes daagse oorlog. 'We hebben geen blij vende grenzen afgekondigd. We heb ben geen definitieve landkaart opge steld. We hebben geen beloften voor af geëist over zaken die door onder handelingen moeten worden verduide lijkt'. Over de grenskwestie merkte zij nog op: 'We zijn niet van plan de be standslijnen te laten voortbestaan of de huidige situatie te bevriezen. La ten we samen aan tafel gaan zitten om vredesregelingen te bespreken. La ten wij zoeken naar een middel om de impasse te doorbreken, een uitweg te zoeken uit de verstarde situatie opdat er geen nieuwe oorlog uitbreekt en laten we voortgaan op weg naar volkomen vrede'. Voor vervolg zie pag. 9, kolom 1 WASHINGTON (AP) Een krijgs raad in de VS is verzocht luitenant William L. Calley Jr. een nieuw proces toe te staan omdat de verdediging een belangrijke getuige heeft gevonden, van wie men dacht dat hij vermist werd. Kapitein J. Houston Gordon, een ver dediger van Calley, verklaarde dat de getuige nieuw licht kan werpen op de zaak van de massaslachting in My Lai. Stichting vecht voor Friese kerkbezit Natuurgebied opgeofferd voor pijpleidingtracé Sport Verrassend de twee woorden uit de vier af meldingen. Bewaren tot zaterdag. U hint er dertig gulden mee verdienen. Lezer» schrijven Boeki-nelalagc Recept Puzzel Strips en feuilleton Radio en tv Commentaar Dichtbij en verder Werkbladen Het politieke bedrijf schijnt, vooral in tijden van een impasse, een vrolijke aangelegenheid te zijn. Ondanks werkloosheid, inflatie en kabinetscrisis komen de fractievoorzitters bijna schaterend van het lachen bij het Catshuis aan voor overleg met formateur Biesheuvel. Van links naar rechts: Wiegel (VVD), Tilanus (CHU), Aantjes (ARP) en Andriessen (KVP). Van onze parlementsredaktie DEN HAAG Formateur Biesheuvel heeft een dringend beroep gedaan op de fractievoorzitter? Wiegel (VVD) en Tilanus (CHU) om hun voorstel de oude coalitie te herstellen opnieuw ernstig in overweging te nemen en met hun fracties door te praten. Buitenland Vietnam-regeling voor ver kiezingen 9 Noordieren opgeschrikt9 Kerk Duitse Kerkedag wordt de mocratischer opgezet 2 Blijven deze fractieleiders bij hun standpunt en daar ziet het wel naar uit dan verwacht de forma teur van hen dat.zij hun formatiead vies corrigeren en de wijziging van hun aanvankelijk standpunt motive ren. De gewijzigde adviezen worden aan de koningin voorgelegd. Aan de fractievoorzitters Andriessen (KVP) en Aantjes (ARP) heeft de formateur verzocht, zich alsnog met hun fracties unaniem achter de forma tiepoging te scharen. Door deze ontwikkelingen is de span ning in politiek Den Haag sterk toe genomen. Wanneer WD on CHU op hun standpunt blijven staan, dat de breuk gelijmd moet worden, dan wordt in Den Haag verwacht, dat mr. Biesheuvel zijn formatie-opdracht aan de koningin zal teruggeven. Een van de wegen om uit de impasse te geraken, die dan zal ontstaan is, dat de koningin de ontslagaanvrage van het oude kabinet-Biesheuvel zou kunnen weigeren. Dit kabinet, zonder de ministers Drees en De Brauw (aan Van een verslaggever ROTTERDAM De 14-jarige Hans Jansen, die dinsdag na een half jaar vermist te zijn geweest door zijn vader werd teruggevonden, is weer verdwenen. Zijn ouders hebben de politie gisteren opnieuw opspo ring van hun zoon verzocht. Maandagmiddag kreeg Hans' vader een telefoontje uit Schiedam dat de jongen daar dinsdag een vriendje zou bezoeken. Toen hij de jongen, die een verwaarloosde indruk maakte, ging ophalen, wilde Hans aanvankelijk niet mee. De familie Jansen is later met hem op vakantie gegaan, om tot rust te komen na de maandenlange perio de van angstige onzekerheid. De jon gen zag dinsdagavond kans om op nieuw de benen te nemen. De verdwijning van de Rotterdamse jongen kreeg indertijd extra aandacht, omdat die vrijwel samenviel met de vermissing van Anita Pothuis, die eveneens aan de Noordsingel woonde en later dood werd aangetroffen. Hans stuurde zijn ouders na zijn verdwijning geregeld kaarten en hij belde enkele malen op. Er zijn aan wijzingen dat de jongen zich al die tijd voornamelijk in Amsterdam heeft opgehouden. wie al ontslag is verleend) zou een strikt zakelijke begroting moeten in dienen en nog dit jaar verkiezingen uitschrijven. Het is echter ook heel goed mogelijk, dat Biesheuvel als formateur blijft ('een tijdje gaat slapen') en een 'in formateur' de mogelijkheid van het lijmen onderzoekt. Wanneer dit mislukt (en dat is waar schijnlijk. want mr. Aantjes ontkende niet, dat een dergelijke poging tijd verlies betekende) dan zou mr. Bies heuvel toch weer kunnen proberen een kabinet van vier partijen te for meren. Het is echter dan weer de vraag of de WD daaraan zou kunnen meedoen. In politiek Den Haag wordt daarover druk gespeculeerd. Het is niet ondenkbaar dat de WD door eruit te stappen verkiezingswinst denkt te kunnen boeken. Ook mr. Aantjes toonde zich niet enthousiast voor het doorgaan met een 4-partijenkabinet, na het misluk ken van de lijmpogingen. De klok kan niet zo maar worden terugge draaid. Daarvoor is teveel gebeurd, zei hij, doelend op de onverwachte poging van Wiegel (WD) ook DS'70 weer terug te halen in het kabinet. De heer Aantjes vond net onjuist dat de WD de lijmpoging alleen baseert op het feit dat de begroting een mee- valler heeft opgeleverd van zeventig jjvi-v/f.fv': miljoen gulden. De WD zou ten on- rechte de indruk hebben gewekt dat de AR-minister Boersma (sociale za- ken) dat geld voor zich zou hebben z opgeëist, aldus de heer Aantjes. Vol- f. - gens hem ontleende de WD daaraan de conclusie dat ook andere ministers over de verdeling moeten kunnen meepraten en dus ook de opgestapte DS'70-ministers Na afloop van het beraad in de WD- fractie heeft de heer Wiegel gister avond laat de formateur opgebeld on hem meegedeeld dat de fractie blijft aandringen op een restauratiepoging. De WD ziet echter wel de moeilijk heden en begrijpt dat er de laatste dagen wel degelijk politiek het nodige Formateur Biesheuvel op weg naar hernieuwd overleg met de vier fractievoorzitters. is gebeurd. Maar het land moet via het herstel van het vijf partijenkabinet door de moeilijkheden worden ge loodst. Dit kabinet dient de volwaar dige begroting In en lost het loon- en prijsprobleem op. Er hoeven dan geen verkiezingen worden uitgeschreven, zo kreeg de formateur van de VVD-frac- tieleider te horen. De heer Wiegel her haalde na het beraad in zijn fractie, dat in de troonrede een passage moet worden opgenomen dat er in 1973 geen reële loonsverhoging mogelijk is. Ook moet de Troonrede vermelden dat de regering haar verantwoordelijkheid moet nemen, wanneer er geen sociaal contract mogelijk is. De afgetreden minister De Brauw zei gisteravond voor de televisie het lij men van de breuk zeer toe te juichen, maar hij stelde wel als uitdrukkelijke voorwaarde dat het kabinet nu eerst uitspraak moet doen over de inflatle- bestrijding en direct het gesprek met het bedrijfsleven moet beginnen. Mi nister Boersma, die het niet hiermee eons is zou dan moeten aftreden, maai het belang van het land is belangrijker dan één persoon, aldus de afgetreden minister. Dit zou natuurlijk een moei lijk punt zijn voor de ARP, erkende de heer De Brauw, en ook een moeilijk punt voor formateur iBesheuvel Fractieleider Wiegel (WD) liet gis teravond laat op een persconferentie weten dat bij de besprekingen over een lijmpoging ook opnieuw aan de orde zal moeten komen de hoogte van de defensiegelden voor 1974 en komen de jaren, waarover immers binnen het oude kabinet nog geen overeenstem ming was bereikt. CARTAGENA (AP) Elf jonge mensen verdronken toen het door paarden getrokken voertuig waarop zij (met naar schatting ruim 90 ande ren) zaten plotseling te water raakte. Dit gebeurde tijdens feestelijkheden voor het stadhuis van de Spaanse Cartagena. De wagen had al een keer langs het stadhuis gereden met de feestgangers, toen gebeurde er niets. De tweede keer scheen het voertuig weg te glij den. Het stortte in de baai. Tot de passagiers behoorden leden van de gezinnen van de burgemeester en eni ge wethouders van Cartagena. RITA Belangrijk Het hof stelde de vakbond destijds verantwoordelijk voor de acties van zijn leden hoewel deze buiten de bond om waren gevoerd. Deze uit- Verrassend uitstapje spraak werd vervolgers door het Hof ]Tnjt|, Bricitha 11 van appel vernietigd. De boete moest in de vakbondskas worden terugge stort. Maar gisteren bepaalde het Ho gerhuis dat het oorspronkelijke von nis juist was geweest. Dit betekent dat de vakbond de boete opnieuw zal moeten betalen. Maar het allerbelangrijkste is dat het Hof voor de industriële betrekkingen nu op nieuw de bonden kan straffen voor de handelingen van hun leden in plaats van individuele personen rechtstreeks aan te pakken. 'Tante kunt u zien of dit een mannetje of een vrouwtje is?' bon noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: maar vooral een krant die past bij uw leven sbeschou wing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Adres: Plaats: maand kwartaal De 'riieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste handige paraatmap met brief papieren pen mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1