Verrassend uitstapje Enith Brigitha Aegir zet na verlies alles weer op de acht nieuwe 1.69 Toptijd van Bernie Boxem Zevende partij remise Weer 'politiek' rond de Spelen ok geplaatste al Anderson el uit strijd iovella Calligaris Feyenoord raakt twee spelers kwijt AARDBEIEN CONFITURE lUW/KWARTKT DONDERDAG 27 Jl LI 1972 Sport T» Kll uropees record houdster Annemarie Groen twee keer op specialiteit (200 m rugslag) verslagen RECHT Het talent en de magnifieke stijl van vrije-slag-zwem- r Enith Brigitha is al via de kleurrijkste superlatieven beschreven. i lofzang op haar prestaties als rugslagzwemster is echter vol- nen nieuw. Dat kon ook moeilijk. Want pas gisteravond tijdens Nederlandse kampioenschappen in Utrecht demonstreerde Enith githa (17) voor het eerst duidelijk, dat zij ook op deze slag grote gelijkheden bezit. Europees recordhoudster Annemarie Groen ervond dat op de 200 meter. Tot ieders verbazing liet het Gooi- e meisje zich zowel in de series als in de halve eindstrijd door r Amsterdamse leeftijdsgenote verrassen. lemarie Groen zal geschrokken Toch kan deze dubbele nederlaag r een gelegenheidsrivale op 'haar' meter als een welkome prikkel ken. De door haar geproduceerde van 2.29.4 was zelfs beduidend verwijderd van de door de KNZB Olympische kandidaten opgewor- controletijd van 2.27.3. Komend keind, tijdens de definitieve eind- jd op dit nummer, krijgt Annema- Groen een herkansing. Het zal wel senationeel zijn als ze dan haar aaliteit niet beter zou manifeste- De vraag blijft natuurlijk in pverre zij tijdens deze séance voluit cft gezwommen. Maar dat ook voor nster Wil Bunschoten van Naar- de tegenvallende prestatie van rijk getalenteerde pupil een dsel moet zijn lijkt zeker, izienlijk onbezorgder mag Enith githa zijn. De rugslag immers is r de in Curacao geboren sprintster ter een bijnummer. Zij zal dan ook tr deze week hiervoor niet in de 1 finales uitkomen. De kansen Enith Brigitha concentreren zich iral op de 100 en 200 meter en de 4 100 meter vrije slag estafette. Haar lname aan de rugslag bleek niet tr dan een pleziertochtje. Trainster Storm van 't LI toonde zich dan in hoge mate verbaasd over de tüe tijd (2.27.1,02 onder de Olym- :he controletijd) die haar leerlinge aantekenen. Wil Storm: Enith Schoonspringsters voorgedragen voor. Olympische Speten UTRECHT De schoonspring- comiflftsie van de Koninklijke Nedejfandse Zwembond zal Marrfet Dommers (3 meter ilankten Anita Smith (10 me er) 4)ij het NOC voordragen voor uitzend'ng naar de Olym pische Spelen in München. Dit seizoen eindigde Dommers bij internationale wedstrijden in Praag en in Bolzano als vierde en werd Smith in laatstge noemd evenement vijfde. LvERSUM (ANP) De serieuze :ing van Mal Anderson om na een lerbreking van vier jaar weer vol- irdig mee te draaien in het inter- ionale tenniswezen lijkt dit jaar ipbreuk te lijden. De come-back de 37-jarige Australiër verloopt na hoopgevend begin allerminst flo- lant. Als voorbereiding op de be- grijke halve finale Davis Cup wed- jd tegen Roemenië schreef de Au- ■alische amateur-nummer één in ge- schap van zijn landgenoten Dibley, ©per. Masters. Case, Fraser en an- en in voor de Internationale kam enschappen van Nederland in Hil- sum. Arriveerden de anderen tij de als derde geplaatste Anderson op zkh wachten. Met vrees in het dachten de organisatoren aan 'eer een prominente wegblijver, ch dinsdag telegrafeerde de sterk Roy Emerson gelijkende oudprof ierweg te zijn. Hij kwam. maar leren was voor hem het toernooi al >rbij. Na een in de morgenuren hangen en wurgen gewonnen e-setter tegen de onbeduidende Ja- nner Hirai kwam 's middags het 'de Het was de al evenmin gerc- mmeerde Hongaar Varaga, die An- rson met de cijfers 75, 62 aan kant zette. Hoewel geen enkele misser bij voorkeur binnen vijf uur 'ee enkelspelen verwerkt, was dit n niet de oorzaak van Andersons meid in de partij tegen Varga. derson: 'Ik kom net uit Londen. ik ben behandeld voor een huid- •doening. Daar heb ik een ontzct- 'de last van, niet alleen op mijn "en (die vreemd blauw-rood waren) ■^r over mijn hele lichaam. Nie- nd weet precies wat het is. ffn enkelipcl: efrite ronde: Koek (Ned)— over.- Garmanv (VS)— Rm /folwD walk over. Tweede ronde: ■"'P* (Aus)—Koek 6—3, 6—3: Van Min l««;'~S.arr?any (VS) 6—7~5' Anderson H'rai (Jap) 6—3, 10—12, 6—2. Derde Dibley (Aus)—Mignot (Belg) 6—3. 6— Case (Aus)—Philips (Aus) 64, 7—5; (y (Oost)—Bartlctt (Aus) 61. 6I; Coop- tAus)Fraser (Aus) 63, 61; Homber- (Belg)—Hemmes (Ned) 9—7, 6t; Mas- (Aus)—Van Min (Ned) 06, 6 84, 6—0: Ta (Hong)—Anderson (Aus) 7—5. 6—2: Iwazuml (Jap)—Hordijk Ned) 6—3. 6— enkelspel: tweede ronde: Betty Stöve M»—Judith Salomé (Ned) 6—4. 6—1: Ju- J Storenyi (Hong)—Llta Liem find) 10—6. M- 3: Mlchele Eurdal iBelg)Laura du (VS) 2—6, 6—4. 7—5; Marijke Schaar P«>—Erszebet Szell (Hong) 64. 6—8P 7— fN (ANP) De 16-jarige Itali- se zwemster Novella Calligaris is ids gisteren weer Europees record- "idster op alle drie midden- en ?-afstandsnummers vrije slag. In in heroverde zij het record op de meter met een tijd van 9.06.0, heeft dit nummer als ontspanning gezwommen. Aanvankelijk zou ze op de 400 meter vrije slag uitkomen, maar ze vroeg of ze voor de rugslag mocht kiezen. Dat vindt ze blijkbaar heerlijk. Het klinkt natuurlijk misse lijk om te zeggen, maar we hebben nooit voor deze slag getraind. We hebben er nooit over gesproken om er iets aan te gaan doen ook. Maar zo'n tijd zet je toch wel aan het denken.' De keus voor de Olympische Spelen zal echter niet moeilijk zijn. Op de zelfde dag worden in München de 200 meter rugslag en de 100 meter vrije slag afgewerkt. Eventuele kansen van Enith Brigitha op de sprint moeten aanzienlijk hoger aangeslagen worden. Tegenover het tweevoudige verlies van Annemarie Groen op de rugslag plaatste Naarden twee Nederlandse re cords op de 400 meter vrije slag. Eerst haalde Hansje Bunschoten met speels gemak 0.3 seconde van de scherpe nationale toptijd van Anke Rijnders af (4.31.7) en kort daarna verbeterde Ton van Klooster zijn in de morgenuren gevestigde nationale record met 1.3 seconde tot 4.11. Van Klooster: 'Ik heb het gevoel dat het deze week nog harder kan gaan. Nu heb ik alleen maar een gevecht met Peter Prijdekker geleverd en minder op de tijd gelet.' Ook Amsterdammer Arnold Rood zorgde voor een nieuw record. Hij versloeg Roger van Hamburg op de 200 meter vlinderslag met een tijd van 2.11.8, waarmee hij zijn eigen top tijd met 0.7 seconde verminderde. Ondanks deze prestaties maakt dit kampioenschap tot nu toe toch een enigszins lauwe indruk. Spectaculaire uitschieters van internationaal for maat zijn behoudens de topper van Van Klooster op de 1500 meter nog niet genoteerd. Buitenstaanders zullen hierover enigszins verbaasd de wenk brauwen ophalen, de direct betrokke nen tonen er terecht geen spoortje van ongerustheid. Deze medaille-jacht immers is niet meer dan een tussenstation naar het Olympisch evenement van München. dat over vier weken van de startblok ken gaat. Het voldoen aan de contro letijd is voor de Olympische kandida ten in deze fase van de voorbereiding voldoende. Daarom wordt zeker in de aanloop naar de all-in finales niets geforceerd. Sterker nog: als de kandi daten enigszins de kans krijgen, wil len 70 keiharde confrontaties met de naaste concurrentie voorlopig nog een paar etmalen uitstellen. Desondanks levert het laatste obstakel naar München voor enkele kandidaten toch desastreuze problemen op. Op de 200 meter rugslag lijken Marianne Vermaat en Gerard Gieten dit week eind voor een te lastige taak te staan. De marge, waarmee zij zich nu voor de eindstrijd hebben geplaatst is zo groot, dat deze later deze week niet meer te overbruggen lijkt De dreigende problematiek treft vooral Enith Brigitha met trainster Wil Storm, plezierig verrast over het 'uitstapje' naar de 200 m rugslag, dat de Amsterdamse tot twee keer toe een overwinning op de Europese recordhoudster Annemarie G roen opleverde. door Gerr-ft den Ambtman Gerard Gielen. omdat hij alleen voor deze afstand is geselecteerd. Marianne Vermaat heeft op haar favoriete 100 meter nog een stevige troef in han den. Haar clubgenote Frieke Buys handhaafde zich tegen de verwachting in opmerkelijk gemakkelijk in de af vaardiging door op de 200 meter vlin derslag een tijd van 2.25.2 te laten noteren. Mot haar zijn er tot nu toe tien kandidaten volledig zeker van hun reis naar München. 200 m ruK*laK meisjes onder 14 Jaar: 1. Marjo v. d. Bree Zwemlust-Den Hommel) 2.32.1, 2 Paula van Wijk (HOC) 2.35.1, 3. Winnie Faber (VZC Veen) 2 37.9. onder 16 Jaar: 1. Joslen Elzerman (Zlan) 2.26 6 (ad- spirantenrecord). 2. Maria Scholtcs (Excelsi or) 2.29.4. 3 Anke Rijnders (AZPC> 2.36 1, Dames (halve finales): 1. Enith Brigitha (Het IJ) 2.27.1. 2. Annemarie Groen (Kaar den) 2.29.1. 3. Marian Vermaat (VZC VI) 2.33.0. Jongens onder 14 Jaar: 1. SJoerd Kuperus (DZPC) 2.24.4. 2 Rob de Gier (VZC) 2 25.8. 3 Fred Eeftlng (De Vecht streek) 2.25.9 Onder 16 Jaar: 1. Jan Walle Nauta (De IJsel) 2.20.0. 2. Peter van Os (Zlan) 2.213, 3. Frank van Haaien (Zian) 2.24.9. Heren (halve finale): 1. Bob Schout- sen Het IJ) 2.12.0, 2. Karim Ressang (HPC) 2 15.3. 3. David Schaddenhorst (Vitesse) 2 10 0 200 meier vlinderslag meisjes onder 14 Jaar: 1 Hansje Bunschoten laarden 2.33.1: 2 Jose Damen (BRZB) 2.34.7; 3. Truus Ebbelaar 1 aarden) 2 34 9. Onder 16 Jaar: 1. Tineke Wolthuis (GZPC2.30.0: 2 Yolanda Aggenbach (ee- macht) 2 30 2: 3. Anke Schras (HZC-De Robben) 2.33.4. Dames Calve finale): 1 Frieke Buys (VZC VI) 2.25.2; 2. Truus Zant voort (De De vel) 2.32.5: 3. Linda van Reen (EscaA-2.34 7 Jongens onder 14 Jaar: I. Ronald Woutertng iZeemaeht) 2.28.9: 2 Leo Sinkeldam (KZCA2 30 4: 3 Ton Pouw e Vechtstreek) 2.31.4: Onder 16 Jaar: 1 Rudl Pijper (SZC) 2.17.6; 2. Rene v.d. Kuil (SZC) 2.21.0; 3. Eddv de Wit (Zlan) 2.22.4. Heren (Halve flnaic) 1 Arnold Rood (Het Y) 2.118 1.Nederlands record) 2. Roger van Hamburg (Zlan) 2.12.5. 3. Bert Elzerman (Zlan) 2.15.1 400 m vrije slag meisjes (onder 14 Jaar) 1 Hansje Bunschoten (Naarden) 4 19.4 (Neder lands record). 2. Jose Damen (BZRB) 4.4S.3 3. Evelien Lonte (Zlan) 4.52.2 onder 16 Jaar: 1. Anke Rijnders (AZPC) 4 31 7: 2. Astrid Verver i PSV) 4 43.3 3. Jose Driessen <Mosa) -1.50.5. Dames (halve finale) 1 Jcttckc Sloon Kon (HDZ) 4.53.0: 2. Matke Hoogmel (De Vest) 4.58.6: 3. Margriet Pasma (Orca) 5.02.3. Jongens onder 14 Jaar: 1 Henk Elzerman (Zlan)) 4 31.1: 2. Andre in 't Veld ZPA) 4.34.8: 3. Fred Eeftlng (Vecht streek) 4 39.1. Onder 16 Jaar: 1 Rene v.d Kuil (SZC) 4 23 8: 2. Eddy de Wit (Zl an) 4 29.2; 3 Mark Eligh (De Baronie) 4.31.2. Heren: (halve finale): 1. Ton van Klooster (Naarden) 4.11.0; 2. Peter Prijdekker (Zlan) 4 12 2 3 Bert Bergsma (Zian) 4 22.4. De hierna volgende uitslagen van de dinsdag avond gezwommen halve finales zijn giste ren door een technische fout weggevallen: 200 m. schoolslag dames (halve finale): 1. Alle te Riet (Zwemlust-Den Hommel) 2.46.5, 2. Corrle Gramme-de Vos (Het IJ) 2.54.0, 3 Oisela Chrlstcnhusi (OZPC) 2.55.7. 200 m. vrije slag dames (halve finale): l Enith Brigitha (Het IJ) 2.11.2. 2. Annemarie Groen (Naarden) 2.18.8, 3. Malke Hoogmel (De Vaat) 2.20.0. 200 m wisselslag persoonlijk dames (halve finale) 1 Hennie Pentermann (Het IJl 2.24.7. 2. WIJda Mazereeuw (EZV) 2 30.6, 3. Gerda Lassooy <Kon. AZ-HDZ) 2.30.7. 200 m schoolslag heren (halve finale): 1. Hans Elzerman (Zlan) 2.36.4. 2. Ronald Hond Het IJ) 2.36.7. 3 Peter Spijk (HZPC) 2.30.9. 200 m vrije slag heren (halve finale): 1. Poter Prijdekker (Zlan) 1.59.8, 2. Roger van Hamburg (Zlan) 2.00.6, 3. Ton van Kl006ter (Naarden) 2.01.1. REYKJAVIC Bobby Fischer heeft het kleine voordeel, dat hij bij het afbreken van de zevende partij had, een pluspion, niet kunnen uitbuiten. Gisteravond, toen de partij werd her vat, volgde na de 49ste zet van wit remise wegens eeuwig schaak. Fischer leidt nu in de tweekamp om de wereldtitel tegen kampioen Spasski met 43. De voortzetting van de partij trok enorme aandacht. Wit kon bijvoor beeld door 41. Td5, vrijwel zeker remise bereiken, doch 41. h4, zou hem meer gelegenheid tot analyseren bie den. Enkele commentatoren meenden zelfs reeds, dat die zet winst voor de titelhouder zou kunnen opleveren. Dit leek twijfelachtig, doch de positie was dusdanig gecompliceerd, dat verrassin gen mogelijk zouden zijn. Ofschoon de wereldkampioen nog maar 17 mi nuten voor 15 zetten had, terwijl Fischer over 1 uur en 40 minuten beschikte, geloofde op Reykjavik nie mand, dat er van tijdnood sprake zou kunnen zijn. De grootmeester-sekon- danten en de spelers hadden de posi tie natuurlijk tot op de bodem door gelicht. Dat bleek ook direct. In snel tempo kwamen de gevonden zetten achteraf door varianten gerechtvaar digd op het bord. Er valt. in aanvulling op de analyse van het eerste deel van de partij, nog op te merken, dat niet slechts 31 Tc8 beter vervangen had kunnen wor den door 31Pe3t welker zet gesuggereerd werd doch dat ook 35. h5 aanvechtbaar lijkt. Sterker is op dat ogenblik 35The8. Tenslotte mag het nut van 38. Telt problematisch worden genoemd. Laga bespaart roerbond veel selectieproblemen KINGSTON/NAIROBI (Reuter. UPI) Eens te meer is gisteren duidelijk geworden, dat sport en politiek twee niet meer te schei den grootheden zijn. Zelfs niet bij de in het verleden toch al zo besmeurde Olympische Spelen, ook al heeft de voorzitter van het In ternationaal Olympisch Comité, A very Brundage, zich er weer eens tegen afgezet. De Amerikaan waar schuwde het Olympisch Comité van Kenia dat het land van deelna me aan de Spelen van München zal worden uitgesloten als dit orgaan bindingen met de politiek blijft behouden. Brundage: 'Ik heb het Comité van Kenia gezegd, dat vol gens de Olympische regels de nati onale Olympische Comité's zich ge heel vrij van politieke invloed die nen te houden en absoluut auto noom moeten zijn in hun beslis singen. Avery Brundage is tot zijn waar schuwing aan Kenia gekomen, om dat in opdracht van de aan de regering gebonden nationale sport raad onlangs werd besloten drie personen af te voeren van de dele gatie. die naar München gaat. Het betreft de official Hardial Singh, de assistent hockeycoach Alu Me- donca en de medicus dr. Kosla. Brundage: 'Ik wil zo spoedig moge lijk vernemen of het verschil is bijgelegd.' Leden van het Olym pisch Comité van Kenia, die de waarschuwing van Brundage beves tigden, zeiden dat de wisselingen in de ploeg niets met politieke 'nterventie' te maken hebben; ze voerden gisteren besprekingen met de nationale sportraad. In de ploeg van Kenia die overigens nor maal trainde in het trainingskamp zijn overigens drie Olympische kampioenen opgenomen: Kipchoge Krano (1500 m.), AmOs Biwott (3000 m steeplechase) en Naftali Temu (10.000 ra). Brundage: 'Ik zou het betreuren wanneer zij niet aan de Spelen zouden kunnen deel nemen.' Ook Marily Neufvillc (recordhoud- ster op de 400 m) en sprinter Donald Quarrie (met VS-atleet Tommie Smith mede houder van het 200 record met 19,8) zullen mogelijk niet aan de Spelen in München deelnemen. De regering van Jamaica heeft gisteren n.l. be sloten de toegezegde steun van rond 50.000 gulden aan het natio nale Olympisch Comité in te trek ken. wanneer ook Rhodesië aan de Spelen kan deelnemen. Wel heeft de regering laten weten dat er geen bezwaar tegen is van particu liere zijde deze steun te verkrij gen. maar het Olympisch Comité heeft deze mogelijkheid 'principi eel afgewezen. Het Comité van Ja maica. na de gisteren gehouden vergadering: 'De beslissing van de regering geen financiële steun te verlenen moet worden gezien als een dringende wens. dat Jamaica- ner niet aan de Spelen moeten deelnemen zolang er ook deelne mers uit Rhodesië aan de start kunnen komen. Onder deze om standigheden doen we er beter aan niet naar Mlinchen te gaan ook al kunnen we steun van buiten af krijgen.' Zoals eerder gemeld heeft de regering van Groot Brittannië er vorige week op aangedrongen Rhodesië van de Spelen te weren op grond van de VN-resolutics, die de lidstaten verbieden personen met een Rhodesisch paspoort toe te laten. In München zelf heeft de politie gisteren onder het motto 'een schone Olympische Spelen' een ac tie ondernomen tegen sex-winkels in de gehele stad. Er is voor tienduizenden marken aan 'porno grafisch' materiaal in beslag geno men, aldus het Beierse ministerie van justitie. Als gevolg van dezelf de campagne heeft de politie on langs al enkele van de grootste bordelen in München gesloten. Stelling bi] het afbreken na 40.Kg7- Wit (Spasski: Kg2, Td3, Te2, Pe8, Pionnen a4, f4, h3. Zwart (Fischer): Kg6. Tel, Th8. Pc4, pionnen b6. f7, g4, h4. 41. h3-h4, f7-f6; 42. Te2-e6, Tcl-c2t; 43. Kg2-g 1Kg6-f5; 44. Pe8-g7+, Kf5xf4; 45. Td3-d4+, Kf4-g3; 46. Pg7-f5t. Kg3- f3; 47. Te6-e4, Tc2-clf; 48. Kgl-h2, Tcl-c2+! 49. Kh2-gl. Remise op voor stel van Fischer. ROTTERDAM Feyenoord heeft voor 26.000 toeschouwers op eigen terrein een vriendschappelijk duel tegen West Bromwich Albion uit Engeland met 4-1 gewonnen. Het scoreverloop was: 20. De Jong 1-0, 32. De Jong 2-0, 44. Gould 2-1, 65. Schoenmaker 3-1, 89. Schoenmaker (strafschop) 4-1. De Rotterdamse ploeg zag met lede ogen twee spelers ernstig geblesseerd uitvallen. In de 7e minuut moest Bos kamp het veld verlaten. Hij werd naar een ziekenhuis vervoerd met vermoe delijk een meniscusblessure. Na een half uur werd Israël per brancard weg gedragen met een verdraaide knie. FC UTRECHT won in Assen van de zaterdag-eerste-klasser ACV met 4-2 (1-0). Voor FC Utrecht scoorden: Coté, Bonsink. Hulshorst en Seemann (uit strafschop). Sparta is in de oefenwedstrijd tegen FC Dordrecht niet verder dan 04) geko men. Er waren 2500 toeschouwer». De Maastrichtse eredivisieclub MW won in Heer van de eersteklasser van die naam met 3-0. AMSTERDAM De problemen vie len uiteindelijk och nog behoorlijk mee. Toen Aegir in de voorwedstrij den van de vier met stuurman in recordtijd Laga terugwees, leek een precedent geschapen. Kiezen voor het Laga met zijn onbekende pieken of misschien toch op Aegir gokken, als de noorderlingen tenminste de finale goed doorkomen. Dat waren de pro blemen waarvoor de roeibond een avond tevoren was gesteld. Het viel tenslotte mee. Want in de finale klop te Laga de Aegir-*. ier met drie secon den. Het heeft Laga echter nog heel wat moeite gekost om Aegir van het lijf te houden. Het uitgangspunt was 1000 meter heel hard varen en daarna maar verder zien. Laga verraste Aegir in die opening. Op 1000 meter hadden d eDelftenaren een voorsprong van 3 seconden opgebouwd en toen kon de race gecontroleerd worden. Aegir moest voor die taktiek buigen. Laga had vrijwel 7,eker zijn tickets voor München binnen. Het Aegirykwartet trok er een andere conclusie uit. De vier ging niet van start in de vier zonder stuurman. Om alles dan toch maar weer op de acht te zetten. Daar was het toernooi ook mee begonnen. In Luzern na de Rot- see Regatta waren er drie min of meer 'beschermde' ploegen aangewe zen voor de nationale kampioenschap pen: de acht van Aegir, de vier met stuurman van Laga en de dubbeltwee Bruyn-Veenemans Aegir kon kiezen en koos om voor in de week met de acht te starten. Een mislukking zou dan altijd nog een uitwijkmogelijk heid betekenen naar de vier met stuurman. Een beslissing die mis schien wat vreemd aandoet, maar in de roeisport zijn de clubbelangen im mers nog steeds zeer groot. Daarom ook die dubbele gok. De blessure van slagroeier Rouwé van de acht gooide stevig wat roet in Aegirs plannen. Er moest plotseling toch weer gegokt worden. En die gok liep gisteravond verkeerd af. Aeg'r heeft nu dan ook definitief toch voor de acht gekozen. Een veilige keuze naar het lijkt. Ro lis acht heeft al vrijwel zeker een plaats in de selectie voor München afge dwongen. Slechts Nereus is met zijn nieuwe en naar insiders zeker menen te weten zeer snelle acht nog een vraagteken in het veld. Maar ook de Nereïden behoren tot de grote groep 'gokkers' tijdens de nationale kampioenschappen. Jan de Jong, in München chef d'equi- pe van de Nederlandse afvaardiging (vrijwel zeker bestaande uit vijf ploe gen) neemt de gokkers niets kwalijk. 'Het zijn zaken die dit soort selecties met zich meebrengen. Elke ploeg moet, en daar ben ik het wel mee eens. in het selectiesysteem een ont snappingsmogelijkheid hebben Er wordt op twee paarden gewed. Ik heb als chef d'equipe een persoonlijke me ning, maar ik zit niet in de Techni sche Advies Commissie. Ik kan zeg gen, gezien de prestaties van het voor seizoen, moest Laga naar München worden gestuurd. De TAC zegt, dat moet op de Nationaele kampioen schappen nog maar eens bewezen wor den. Dat zijn twee meningen. Ik doe nu alleen nog maar huis- tuin- en keukenwerk, ik kan er geen uitgespro ken mening op na houden omdat ik in München moet werken als begelei der van de gehele ploeg. De gehele ploeg bestaat dan weer uit allerlei kleine partners, want de club mootjes blijven toch gehandhaafd, ook in München. Dat ziet Jan de Jong niet als een al te groot nadeel. Het geweldige nationalisme dat andere landen aan de dag leggen heeft voor hem nog meer nadelen. Het werken naar dat ene hoogtepunt kan zijn weerslag hebben op de ploeg nog vóór dat hoogtepunt bereikt is. 'Kijk maar eens naar de Duitse Adam-acht. Ze verloren nu het afgelopen weekend van Amerika. Twee met stuurman: eerste wedstrijd 2000 m: 1. Telemaon 7.39.43, 2. Asopos 7 43 26, Twee de voorwedstrijd: 1 Proteus/Eretes .27.37, 2. Dudok van Heel 7.52.04. Harkanslnc: l. Dudok van Ueel 7.43.82. 2 Asnpos 7.45.37. Finale: 1. Proteus-Eretes (Luttlkhulzen-Kieft. Zaanen stuurman) 7.31 86 2 Telamon 7 38.44. 3. Doduk van Heel 7 51 53. Vier met stuurman: herkansing 1 Laga 6 36.36 2. Asopos 6.40.43. Finale: Laga (Groothuis. Kroes. Van Woudenberg. Ter Haar en stuurman De Oorver) 6.25.02. 2. Aegir 6 28.09 Sklf: eerste voorwedstrijd iwinnaar naar halve finale): 1. Veermans (Nereus) 7.27.54 2. Van Schelven (Triton) 7 4131 3 Janmaat (Poseldoni 7.58.97, 4 Krijgsman Nautilus) 8.24.77. Tweede voor- wedstrijd: 1. Bruvn (Skadl) 7.26 48. 2. Steen- kist (Willem 3) 7.33.34, 3. Punt (De Laak) 7 35.26. 4. Nellssen (Proteus-Eretes) 7.39.90. Vier zonder stuurman eerste voorwedstrijd (winnaar naar finale): 1. Nereus I 6.25.77, 2. Asopos 6.26.34, 3. Nereus II 6.31.15. Tweede voorwedstrijd: 1. Lage 6.29.50, 2. Nereus III 6 36 86. Herkansingen: (winnaar naar halve finales): Eerste herkansing: 1. Janmaat 7.48,14, 2. Punt 7.54.56. Tweede herkansing: 1. Nellssen 7 43.88, 2. Krijgsman 8.05.30. RUUD VERDONCK Ook llja Keizer op beschut Papendal onder limiet ARNHEM De beschutte kuip van Papendal heeft ten lange leste in Ze jacht op de Olympische limieten voor twee atletes enig soulaas gebracht. Waar vooral Bernie Boxem in het buitenland bewees op de 1500 meter loopster van klasse te zijn, had zij te vaak de omstandigheden tegen, waar door zij tot twee keer toe vlak boven dc eis van 4 minuten 14 seconden bleef steken. Uiteindelijk werd gister avond dan maar uitgeweken naar het nationale sportcentrum Papendal een kunststofbaan waar de wind wei nig vat heeft en waar scherpe tijden gemakkelijker kunnen worden 'ge maakt' Het resultaat was een nieuw Nederlands record: met 4.10.5 bleef Bernie Boxem ruim een volle seconde onder de oude recordtijd van Maria Gommers. Maar niet alleen Bemie Boxem bleef in een door Els Gom- mers aangetrokken race onder het oude record: achter haar vocht ook llja Keizer zich naar een tijd van 4.11.3. Opnieuw twee atletes dus, die onder dc gevraagde eisen van het NOC doken. Toch blijft het de vraag in hoeverre het Olympisch Comité deze prestaties zal waarderen. Want chef de mission Bram Leeuwenhoek staat nogal huiver.g tegenover de tlj- ADVERTENTIE) van 176 tijdelijk voor den die op Papeudal op de klokken komen. In de eerste plaats vanwege het feit dat met de hand gestopte tijden altijd voordeliger uitvallen, hoewel dit verschil voor Bernie Boxem en llja Keizer op de lange afstand die de dames kermen uiter aard te verwaarlozen is, on in de tweede plaats vanwege het feit dat er geen sprake is an 'echte' wedstrij den; in die zin dat er tempomakers zijn die voortijdig dj baan uitstappen om ruimte te maken voor de jagers op goede tijden, dat er niet geduwd en gevochten wordt, kortom: dat tak tiek nauwelijks aan de orde komt. Bernie Boxem echter heeft dit seizoen al vaker blijk gegeven naast de snel heid die zij gisteren etaleerde, ook over het vereiste koerslnzicht te be schikken. Nu de gelegenheid ideaal was voor snelheid, voegde zij daar een record aan toe dat haar op de gedeel de vierde plaats van de wereldrang lijst van dit seizoen bracht. En llja Keizer, sinds gisteren achtste op die zelfde lijst, heeft eveneens bij herha ling getoond over een mentaliteit te bechlkken die voldoende moet zijn om de wat kwalijke lucht die aan de Papendal tijden kleeft, te neutrali seren. Moeilijker ligt het met de anderen, die gisteravond één van hun laatste pogingen waagden zich van München te verzekeren. Met name Bram Wasse naar en Haico Scharn trekken dit seizoen van de ene wedstrijd naar de andere om aan de veel bekritiseerde (en inderdaad uiterst scherpe) 1500 meter eis van 3.39,5 te voldoen. Zij schommelen rond de 3.40 en 3.42; een redelijk gemiddelde. De uitschieter bleef echter uit Om die te realiseren hadden zij gisteravond de steun van de enige twee atleten die reeds zeker zijn van uitzending naar München: Jef Hensgens (800 meter) en Jos Hermens (5000 meter). Het werd een ideaal getrokken race. Eerst was het Jos Hermens, toen Jef Hensgens die de aanzet leverde voor een scherpe tijd. Haico Scharn toonde zich, met miniem verschil, de sterkste, maar zowel hij als Bram Wassenaar bleven met 3.39,7 nog van de eis verwijderd. Het spel lijkt voor beide atleten dan ook gestreden, want hoewel er nog steeds enkele kansen komen, mag een ideaal getrokken, vlekkeloze race als die van gisteravond tot de uitzonde ringen worden gerekend. Tot degenen die eveneens hun ambi ties geen realiteit zagen worden, be hoorden ook Mieke Sterk en Hans van Enkhuizen. De laatste bleef op de 110 meter horden op 14,0 seconden ste ken. Mieke Sterk waagde zelfs twee pogingen: de eerste keer evenaarde zij met 13,4 seconden haar nationale re cord en de tweede keer. toen zij alleen over de baan ging, bleef zij opnieuw bij deze tijd steken het geen wederom een nadelig saldo ten opzichte van de limiet van 0,1 seconde betekende. Onder de teleurgestelden bevond zich ook het kwartet dat hoopt in München op de 4 x 400 meter estafet te uit te komen. Hoewel voor deze gelegenheid speciaal de Britse ploeg was overgekomen, bleek opnieuw dat het aan kwaliteit ontbreekt. Alleen Trudy Ruth is een 400-meter-loopster van voldoende niveau. Zij liep de slotronde dan ook in (officieus) 52.8 sec. Het gat. dat Marian Burggraaf (55,7), Hilda Kooy (54.1) en Myma van der Hoeven (54.7) hadden achter gelaten, was toen echter reeds te groot. Het resultaat; 3.36,4: 2,5 sec achter het Britse kwartet en 1,4 sec. boven de limiet HANS SCHMIT

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11