Washington kapittelt VN-secretaris Waldheim Biesheuvel ziet kans afnemen Stakers slaags met de politie ■uw I I Ongevaarlijke' gaswolk ontploft: negen man gewond krant KOELKAST 140 Itr. 198.- SLAAPKAMERS - WANDMEUBELS BANKSTELLEN Drtugese president Meer huizen klaar eerste helft '72 Zeven KVP-ers liggen dwars In deze krant bon maar vooral misschien goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. ïeewe Lekke Courant „Stantvastich is ghablavan mijn hart in taghsnspoatl" WOENSDAG 26 JULI 1972 53ste jaargang HAARLEMMERSTRAAT 250 LEIOEN GRATIS BEZORGEN EUJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ïistraat 37 Postbus 76 Telefoon: 01710 - 31441 en 20388 (red.) Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur. !/an een onzer verslaggevers 10TTERDAM Negen brandweerlieden, allen bevelvoerende of- ïcieren, hebben gistermorgen lichte tot ernstige brandwonden op- ;elopen toen zij op het terrein van de chemische industrie ICI lolland N.V. werden verrast door een spontaan in brand vliegende -aswolk. lm vijf uur gistermorgen ontdekte ersoneel van de ICI dat uit een pslagplaats waarin organische pe- oxide een katalysator die elhy- eengas laat polymeriseren werd •ewaard onder lage temperatuur, ook vrijkwam. Men maakte daaruit ip. dat er een chemische ontleding tan de gang was. De onmiddellijk daarop gealarmeer de bedrijfsbrandweer van ICI kreeg van de plantmanager het advies, te trachten de zaak met Koudijs, zoals dat ook in ijscokarretjes wordt ge mikt, beneden de kritische ontle- jingstemperatuur te houden. Nor- naai blussen was niet mogelijk, omdat organische peroxide een eigen uurstofdrager' is, zodat de gebruike lijke schuimdeken die de zuurstof- aan de brandhaard onttrekt. - ril^t kon worden gebruikt. Tegen zes uur besloot men dè hele :hemische fabriek stil te léggen om alle eventualiteiten uit te sluiten, en met name te voorkomen dat ethyleengas vrij zou komen. Metin gen die inmiddels door functionaris sen van 't gealarmeerde openbaar li chaam Rijnmond waren verricht we zen uit, dat er geen enkel explosie gevaar te duchten was. Twee uur later werd ook de regionale brand weer Rozenburg gevraagd assistentie te willen verlenen. De commandant van dit korps adviseerde de opslag plaats onder een schuimlaag te be dekken, wat ook werd gedaan, ech ter zonder duidelijk resultaat. De leverancier van de katalysator ten slotte adviseerde desgevraagd, de he le zaak goed onder water te zetten. Dit aanvalsplan scheen succes op te leveren: tegen half tien nam de rook- vorming inderdaad zienderogen af, waarop negen brandweer-officieren besloten eens poolshoogte te gaan ne men binnen de opslagplaats. Juist Lange tijd werd met een waterkanon de koelbunker bij de ICI natgehouden, in verband met de nog aanwezige dampen van de organische peroxide. toen zij de deur van het gebouwtje wilden binnengaan werden zij ver rast door een felle steekvlam: er had zich gas gevormd hetzelfde gas dat kort tevoren door functonarissen van Rijnmond als ongevaarlijk was gekwalificeerd en deze gaswolk was door nog altijd onduidelijke oorzaak spontaan ontbrand met alle fatale gevolgen van dien. Bij de brand raakten drie werkne mers van de ICI ernstig gewond. Zij liepen brandwonden op aan hoofd en handen. Het zijn de 28-jarige operator R. P. Bekker uit Rozen burg, De 40-jarige bedieningsman H. J. Harte uit Den Briel en de 36-jarige veiligheidsbeambte J. Reurink uit Rozenburg. Zij zijn in het zieken huis opgenomen. Hun toestand is ernstig, maar ze verkeren niet in levensgevaar. Minder ernstig werden hun colle ga's. de 37-jarige brandmeester H. J. Voordenhout uit Rozenburg en de 46-jarige wachtchef M. Bergwerf uit Spijkenisse door de vlammen getrof fen. Ze worden in het ziekenhuis verpleegd. fADVERTENTIE "*1 7 in elke prijsklasse alle maten modern en klassiek. Levering uit voorraad „SLAAPBANKEN CENTRALE" Fabriekstoonzalen, Industrie gebouw. Goudsesingel 66, Rotterdam, telef. 010 - 13.80.18. "Geen bommen op Noordvietnamese clijken' SSABON (UPI) Het kiescollege n Portugal heeft gisteren admiraal merico Thomaz voor een derde zeven- arlijkse termijn gekozen tot presi- Int van het land. 616 van de 645 le- >n van het kiescollege stemden voor erlenging van het mandaat van Tho- az. Er waren 29 ongeldige stemmen, nomaz was de enige kandidaat voor et presidentschap. Kogezegd lij de meeste mensen berust het ingeloof aan een bepaalde zaak >p een blind geloof in een andere. Lichtenberg. Bewolkt Over het algemeen veel bewol king, maar ook perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Zwakke tot matige wind uit noor delijke richtingen. Minima om streeks dertien, maxima morgen rond 19 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: Overwegend droog, zonnige pe rioden cn temperaturen iets be neden normaal. Morgen zon op: 4.54 onder: 20.38 maan op: 20.54 onder: 6.12 NEW YORK, SAIGON, PARIJS (Reuter, UPI, AP) Amerika heeft bijzonder scherp gerea geerd op uitlatingen van VN-se- cretaris-generaal Kurt Waldheim over Amerikaanse bombardemen ten op dijken in Noord-Vietnam. De beschuldiging aan het adres van Amerika zou vals zijn. Zij zou een onderdeel zijn van een zorgvuldig door de Noordvietna- mezen en hun bondgenoten op touw gezette campagne 'om deze leugens in de hele wereld te ver spreiden'. Waldheim deed maandag na zijn te rugkeer van bezoeken aan Polen en Rusland op een persconferentie in New York een beroep op Amerika, 'onmiddellijk op te houden met bom bardementen op Noordvietnamese dij ken, die kunnen leiden tot een enor me ramp en heel veel leed.' Na de felle reactie van de Amerikaan se regering gaf Waldheim toe, dat hij de juistheid van de berichten over bombardementen op Noordvietnamese dijken niet langs eigen kanalen had kunnen nagaan. Hij achtte het echter zijn plicht, zich uit te spreken over de vernietigende gevolgen, die eventu ele bombardementen voor de bevol king van Noord-Vietnam kunnen heb ben. :J7X. Diplomatie Welke zijn de twee woorden? O? &*k de twee woorden uit de vier af meldingen. Bewaren tot zaterdag. U »«nt er dertig gulden mee verdienen. Tevoren had minister van buitenland se zaken William Rogers er op gewe zen dat Waldheim altijd had gezegd, behulpzaam te 'villen zijn bij het voeren van een geheime diplomatie. 'Openbare verklaringen als die van Waldheim kunnen echter niet behulp zaam zijn', aldus Rogers, die de am bassadeur bij de VN, George Bush, een protest bij de VN-secretaris liet uitbrengen. Na afloop van het onderhoud zei Bush dat Waldheim niet de bedoeling had. de beschuldiging van bombarde menten op dijken geloofwaardig te maken. Het zou geenszins in de be doeling van Waldheim hebben gele gen, aldus Bush, het woord van de Amerikaanse regering in twijfel te trekken. Op de vraag of het incident een verkoeling teweeg zal brengen in de betrekkingen tussen Waldheim en de regering in Washington antwoordde Bush: 'Niet als ik er iets in te zeggen heb.' Het is de eerste keer sinds hij in januari Oe Thant opvolgde, dat Waldheim openlijk in conflict is geko men met één van de grote mogendhe den. Niettemin maakte hij duidelijk Van een verslaggever DEN HAAG Het aantal voltooide woningen bedroeg in de eerste helft van dit jaar 70.775. Dit is 11.404 meer dan in het eerste halfjaar van 1971, toen 59.371 huizen gereed kwamen. Het aantal begonnen woningen be droeg 79.405 tegen 66.640 in de eerste helft van 1971. In de maand juni werden 15.845 woningen voltooid, te gen 12.227 in juni van het vorig jaar. Over de 12-maands periode juli 1971- juni 1972 bedroeg het totale aantal voltooide huizen 148 000. dat hem speciaal van humanitair standpunt bezien 'de noodzaak van beëindiging van de vijandelijkheden in Vietnam zeer ter harte gaat.' De verovering van de citadel van de belangrijke provinciehoofdstad Quang Tri is in een anti-climax geëindigd. Toen na zware luchtbombardementen, waarbij ook van napalm gebruik werd gemaakt, Zuidvietnamese para's de vesting bestormden, bleken de Noord vietnamese bezetters langs allerlei ontsnappingswegen te zijn verdwenen. De aanvallers dachten, 2000 tegenstan ders aan te treffen en hadden reke ning gehouden met een felle strijd, die nog een week zou kunnen duren. De strijd om herovering van Quang Tri heeft een maand geduurd. Ameri kaanse bombardementen hebben in die tijd van de stad een puinhoop gemaakt. I" Parijs heeft '■e Amerikaanse actri ce Jane Fonda verteld dat een aantal Amerikaanse krijgsgevangenen in Noord-Vietnam haar hadden gevraagd, hun vrienden en familieleden in Ame rika te zeggen dat zij moeten werken voor een overwinning van senator George McGovern bij de komende pre sidentsverkiezingen. Zij vrezen dat zij 'voor eeuwig' krijgsgevangenen zullen blijven, als N»xnn niet wordt versla- 'En nu nooit meer een bad ne men want de tatouering is niet tegen water bestand.' Van onze parlementsredactie DEN HAAG De formatie van liet tweede kabinet Biesheuvel gesteund door de confessionele par tijen en de VVD is uiterst kritiek geworden. Zo groot bleken gisteren de complicaties dat fractievoor zitter Andriessen (KVP) een eventueel slagen van de formatie op voorhand 'minder geslaagd' noem de. Mr. Aantjes (ARP) durfde er in dit stadium geen uitspraak over te doen. De moeilijkheden spitsten zich als volgt toe: De steun aan het nieuwe kabinet zal uiterst wankel zijn. Drie fractiele den van de KVP zijn tegen de vor ming van het vierpartijenkabinet en vier andere KVP-ers en een ARP- kamerlid zullen tegen bepaalde begro tingsonderdelen stemmen. Bij een stemming zou alleen DS'70 het even wicht nog kunnen herstellen. Deze partij heeft al eerder verklaard zich niet a priori tegenover het kabinet te zullen opstellen. De fractievoorzitters van de VVD en de CHU, Wiegel en Tilanus, zien opnieuw een mogelijkheid om het vijf-partijen-kabinet (VVD DS'70 en de confessionele partijen te restaure ren. Berekeningen van het ministerie van financiën hebben dit weekeinde een meevaller op de begroting aan het licht gebracht van rond zeventig miljoen gulden. Op grónd daarvan zou opnieuw met DS'70 gepraat kun nen worden. De heer Tilanus ver wacht dat formateur Biesheuvel dc eerste stap daartoe zal nemen. An driessen en Aantjes zagen daar echter absoluut geen brood in. Het is niet zeker of het nieuwe kabinet in staat zal zijn om met het bedrijfsleven tot afspraken te komen over de loon- en prijspolitiek. Voor alsnog schijnen de fractievoorzitters het erop aan te willen laten komen. Bij een eventueel mislukken van het gesprek ligt het echter voor de hand dat de verkiezingen deze herfst al moeten worden gehouden. Schorsing In verband met de gerezen moeilijk heden zag formateur Biesheuvel zich gisteren genoodzaakt het overleg met de vier fractievoorzitters te schorsen tot begin deze middag voor her nieuwd overleg met de fracties. De vier fractievoorzitter zullen dan onder meer hun door Biesheuuvel ge vraagde standpunten geven over een eventueel lijmen van de breuk met DS'70. Zoals het er nu naar uitziet, zullen de vier fractievoorzitters daar over een verdeeld advies uitbrengen. De drie KVP-ers. die onder de gege ven politieke omstandigheden zo snel mogelijk verkiezingen en een nieuw kabinet willen en zich tegen een door aan het kabinet en de verschillen in zienswijze tussen de vier regeringspar tijen. achtte men gisteravond in Den Haag de kans van slagen van de formatie-Biesheuvel erg klein. Maar KVP-fractieleider Andriessen wilde succes niet geheel uitsluiten. ARP- fraetieleider Aantjes bepaalde zich er toe 'zijn volle vertrouwen uit te spre ken in de bekwaamheden van de for mateur en in de eensgezindheid van de vier fractieleiders'. Deze glimla chend uitgesproken verklaring wenste hij echter niet verder toe te lichten. De fractie van de ARP stelt haar definitief standpunt afhankelijk van de volledige medewerking van de an dere drie regeringsfracties. Zie verder pag. 5, le kol. Mr. Th. E. E. van Schaik: bedenkingen mr. Biesheuvel te formeren over gangskabinet verklaarden, zijn dr. P. G. J. Zelissen, dr. Th. E. E. van Schaik en de heer P. H. van Zeil. Bij dit drietal kunnen nog vier KVP- ers worden geteld, die als voorwaarde voor dc steun aan het overgangskabi net stellen, dat het programma op»eea aantal punten moet worden gewijzij» Zo verlangen zij een wijziging van de sehoolgeldheffing. het ongedaan ma ken van het uitstel var. de uitbreiding van de leerplicht voor de werkende jeugd en voor de lagere inkomens een compensatie voor de bevriezing van de kinderbijslagen vcor het eerste en mogelijk het tweede kind. De verdeeldheid van de KV P-fractie heeft intussen deze consequentie, dat het te vormen kabinet in een denk baar geval ook liet de steun krijgt van één lid van de fractie van de ARP. Mr. Aantjes deelde namelijk mee, dat één lid niet tegen zou stem men, wanneer zijn of haar stem de doorslag zou geven. Zo kan de steun aan het kabinet siinken tot 66. Op deze situatie heeft formateur Bies heuvel, die gisteravond verder niets op zijn agenda had staan, zich bera den. Gezien echter de geringere steun Binnenland Huisvesting werkende jonge ren erg moeilijk Chaos dreigt in Engeland LONDEN (AP) Honderden politieagenten zijn gisteren voor de Londense gevangenis, waar de vijf havenarbeiders veroordeeld wegens minachting van het hof voor industriële betrekkingen gevangen zitten, met stakende havenarbeiders in botsing gekomen. Het was voor de eerste maal dat er werd gevochten sinds het begin van de industriële crisis, die dreigt uit te lopen in een algemene staking in Engeland. De gevechten voor de poort van de gevangenis Pentonville leefden op. toen de protesterende havenarbeiders twee bussen en een vrachtwagen kaapten in een poging de gevangenispoorten te barricaderen. In het Lagerhuis gaven premier Edward Heath en oppositieleider Harold Wilson eikaar dc schuld van het ontstaan van de explosieve situatie, en protestmotie van Labour werd met 299 tegen 266 stemmen verworpen. Zie ook pag. 9. Klassieke mantelpak ver dringt broekpak10 Buitenland Kranten in Cairo roepen op tot actie tegen VS 9 China eist van Japan con dities 9 Kerk In gesprek met Dorothee Sölle 2 Sport Roger van Hamburg via re cord in Olympische ploeg 11 Economie Adevertentiecampagne wijst op noodzaak geboortenbeper- king13 BoekeneUtajce Lezer* ichrljvrn Probleem Recept Puzzel Rudlo en iv strip* en feuilleton (ommrnlaar Dichtbij en verder Wetrnirhap cn techniek Beur* Familieberichten Twee Zuidvietnamese militairen mediteren in een zwaarbeschadigd kerkje in Quang Tri, de verwoeste stad waarin ondanks de verovering van de citadel nog steeds wordt gevochten. gen, aldus Jane Fonda. Nu zij in Amerika vervolgd dreigt te worden wegens hoogverraad, heeft Jane Fon da verteld dat zij voor radio-Hanoi niet heeft gezegd waarvan zij beschul digd wordt. De teksten van haar radio uitzendingen zal zij vrijdag in Ned York bekendmaken. noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per. een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Naam: Adres: - Plaats: 0 maand kwartaal De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart qa. 4 gulden abonnementsgeld. Naam: Adres: Plaats. Ik ontvang als beloning het aangekruiste handige paraatmap met brief papieren pen mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1