Aanval Sadat op Washington Nixon wil met Tanaka praten Egypte 'Omdat we in ooi - veelgehoord are oorlog zijn argument in Militante protestanten willen IRA te lijf gaan Roemeense codex voor goed zedelijk gedrag Egyptische generaal neemt Russen ertussen Processen in Praag worden voortgezet Staten in VS willen doodstraf behouden Seoel vraagt VN geen Korea-debat Smokkelt Italië Afrikaans schoon voor prostitutie? Luchtvervuilers in Japan veroordeeld Inspectie kerncentrales in Euratom geregeld Egypte vuurt raketten af op Israëlische vliegtuigen ülri^U.fJUJI j4Ü.Jiiljml'# Bull<>nlnml TI'.MII S 7 K!l ROUW/KWARTET DINSDAG 25 JULI 1972 Relaties met China op de voorgrond WASHINGTON, TOKIO, PEKING (Reuter, UPI, AP, AFP) President Nixon en de Japanse pre- nier Kakoeei Tanaka zullen op 31 augustus en 1 september besprekingen voeren op Hawaii, dat als taat deel uitmaakt van de Amerikaanse federatie. i/v/v/.vi Premier Kakoeei Tanaka President Richard Nixon )e topconferentie wordt gehouden op erzoek van Nixon. die vergezeld rordt door minister van buitenlandse aken William Rogers en de speciale [dviseur van het Witte Huis voor eiligheidszaken, Henry Kissinger, 'remier Tanaka brengt alleen zijn ninister van buitenlandse zaken Ma- ayosji Ohira mee. Verwacht wordt dat de verhouding van beide landen tot China en de tandel tussen Japan en de VS de lelangrijkste onderwerpen zijn. In ja- luari had Nixon nog een ontmoeting met Tanaka's voorganger. Eisakoe Sa to Dat was vóór Nixons reis naar Peking en Moskou. De betrekkingen tussen Tokio en Washington waren toen gespannen als gevolg van het voor Japan volkomen onverwachte feit van de Amerikaans-Chinese toena dering. Ook was Japan zwaar getrof fen door Amerikaanse extra invoer heffingen. Waarnemers in Tokio menen dat de uitnodiging van Nixon verband houdt met de mogelijkheid, dat de nieuwe Japanse premier nog dit jaar een bezoek aan China zal brengen om volledige diplomatieke en handelsbe trekkingen aan te knopen. Premier Tsjoe En-lai heeft duidelijk te ver staan gegeven, dat Tanaka bijzonder welkom is in China. Waarschijnlijk houdt dit gebaar verband met de uitspraak van Tanaka, dat hij de drie principes van Tsjoe betreffende nor malisering van de betrekkingen 'kan begrijpen'. Het eerste principe is dat de regering in Peking de enige wettige is van China. Volgens het tweede is Taiwan (Formosa) een onlosmakelijk deel van China. En het derde houdt in, dat PRAAG (Reuter) In de Tsje chische stad Brno is het proces tegen een groep Tsjechoslowa- ken begonnen die beschuldigd worden van ondermijnende acti viteit op grote schaal of van der gelijke activiteit in tijden van ationaal gevaar. Zij worden vervolgd op grond van artikel 98 van het wetboek van straf recht wegens 'vorming in 1970 van een illegale groep tot het uitvoeren van subversieve activiteit tegen de staat, respectievelijk het werven van anderen voor deze groep.' De betrok kenen kunnen gestraft worden tot gevangenisstraffen van een tot tien jaar. De groep staat onder leiding van dr. Milan Silhan. Het is niet bekend wie de anderen zijn, maar volgens weste lijke waarnemers zouden het mogelijk prof. Jarozlav Sabata, voormalig secre taris van het stedelijk comité van de Communistische partij in Brno en gezinsleden zijn. Dr. Sabata, hoogle raar in marxistische filosofie, was één van de leidende intellectuelen uit het tijdperk van Alaksander Doebtsek in 1968 en 1969. Tegelijkertijd staan in Praag vier li beralen terecht op beschuldiging van medeplichtigheid aan het verspreiden van clandestiene pamfletten vlak voor de parlementsverkiezingen in novem ber vorig jaar. Jaromir Dus, een evan gelisch predikant, wordt beschuldigd op grond van paragraaf een van arti kel 98 dat betrekking heeft op subver sieve aotiviteit. Dr. Hejdanek, een historicus, zijn vrouw Hedvika en Jiri Jirasek worden beschuldigd van aan sporing tot ondermijnende activiteit, waarop gevangenisstraffen van zes maanden tot drie jaar staan. Allen bevinden zich sedert vorig jaar onder arrest. WASHINGTON (Reuter) Drie Amerikaanse staten hebben het initia tief genomen tot het behoud van de doodstraf door een verzoek aan het Opperste gerechtshof in Washington, terug te komen op zijn uitspraak van 29 juni waarbij de doodstraf werd afgeschaft. Het Opperste gerechtshof maakt er geen gewoonte van om eenmaal be handelde zaken in tweede instantie nog eens te behandelen, maar Georgia, Texas en Pennsylvania zijn van me ning dat twee leden van het hof die met de meerderheid (5-4) meestem den dit zouden kunnen veranderen. Japan het in 1952 met Taiwan geslo ten verdrag moet annuleren. Door Nixons geruchtmakende reis naar Chi na is Japan in een versneld tempo gaan streven naar normalisering van de betrekkingen met Peking. Blijk baar wil Nixon voorkomen, dat Japan een eigen weg gaat China zou volledig gereed zijn bespre kingen met de 'autoriteiten van Tai wan' te beginnen over 'uitvoering van de mogelijkheid voor een wezenlijke SEOEL (AP) De minister van bui tenlandse zaken van Zuid-Korea, Kim Jong-sjik, heeft de 13e Assemblee van de Verenigde Naties verzocht haar de bat over Korea, deze herfst te houden- niet te doen doorgaan. Dit debat zou de ideologische geschil len tussen Noord- en Zuid-Korea ver hevigen en het gesprek over hereni ging nadelig beïnvloeden. Een aantal landen (geleid door Alge rije) had om het debat- gevraagd. ROiME (Reuter) De politie van Rome heeft ongeveer 200 jonge Afrikaanse vrouwen on dervraagd, die mogelijk met misleidende aanbiedingen voor huishoudelijk werk' naar Italië zijn gelokt om daar Ingescha keld te worden bij de prostitu tie. In 21 gevallen is besloten het onderzoek voort te zetten. De vrouwen komen uit Somali, Tunesië en de Kaapverdische ei landen. De argwaan van de politie was gewekt na huiszoekingen In twee clubs In Rome. Afrikaanse vrouwen, die voor 'huishoude lijk werk' naar Rome waren gekomen, werden kort na aan komst in contact gebracht met mannen die hen uitnodigden voor een bezoek aan dc club. Later kregen de vrouwen geld aangeboden cm afspraken met mannen te maken. Honderden Afrikaanse vrouwen zouden dit jaar naar Rome zijn gelokt met misleidende aanbie dingen voor een baantje als hulp in de huishouding. Onder zocht wordt of een aantal slacht offer is geworden van een ge organiseerde misdaadbende. Ook gaat de politie na of er verband bestaat met de smokkel van mannen uit West-Afrlka via Ita lië naar Frankrijk, die daar als goedkope arbeidskrachten te werk werden gesteld. TOKIO (Reuter, UPI) Negen pa tiënten met acute ademhalingsziekten hebben in een langdurig proefproces elk ongeveèr honderdduizend gulden schadevergoeding toegewezen gekre gen van zes luchtvervuilende bedrij ven. Voor twee van hen kwam het vonnis dat tweeduizend pagina's beslaat te laat: zij waren al in de loop van het bijna vijf jaar durende proces overleden. De rechtbank stelde vast dat de zes gedaagde bedrijven (vijf chemische industrieën en een elektriciteitscen trale) stookolie met hoog zwavelgehal- te hadden gebruikt, en dat de daar door veroorzaakte luchtverontreini ging tot ademhalingsziekten had ge leid. De Japanse minister van handel, Na- kasona, verklaarde in een commentaar dat dit vonnis 'geschiedenis maakte', en dat zijn departement de inspannin gen zou verdubbelen om olie met laag zwavelgehalte te vinden. Ook zal hij nog harder gaan werken aan ontwik keling en bouw van ontzwavelingsin stallaties voor olie. GENEVE (UPI) China heeft de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie en Japan het verwijt gemaakt dat zij 's- werelds visvoorraad plunderen. Kleine kuststaten hebben volgens China 'het volste recht' om visvloten van grotere landen te verbieden om zelfs buiten hun normale territoriale twaalfmijls- zone te vissen. terugkeer van het eiland naar China'. De plannen van Peking geven voor rang aan een vreedzame regeling en voorzien in een overgangsperiode van onbepaalde duur. Daarin kan een aan vang worden gemaakt met een socia listische structuurhervorming van de 'provincie Taiwan'. Wat betreft de buitenlandse belangen op Taiwan heeft Peking maatregelen in petto inzake schadeloosstelling en afkoop in termijnen, zonder dat er verliezen voor de buitenlandse maat schappijen uit voortvloeien. Het is zeker niet zonder betekenis, dat de kwestie Taiwan openhartig wordt aangesneden door Chinese ver tegenwoordigers in Zuidoost-Aziati sche landen, nu een serieus begin is gemaakt met een proces van normali sering van de betrekkingen tussen Peking en Tokio. Een direct gevolg hiervan (en van toenadering tot Was hington) zal onvermijdelijk zijn: het verbreken van de huidige banden van Japan en de Verenigde Staten ener zijds en Taiwan anderzijds. Intussen is bekend geworden dat het Chinese tafeltennisteam i n Australië zijn toernee niet zal afbreken. Na discussies van enkele dagen en over leg met Peking besloot het Chinese team de wedstrijden 'volgens plan' af te werken. De moeilijkheden waren ontstaan nadat de Chinezen te horen hadden gekregen, dat een dames-bas ketballteam van Taiwan in Melbourne en Sydney op dezelfde dgen zal op treden als het tafeltennisteam. door Jac. Roos Dat de Russische adviseurs Egypte zouden moeten verlaten werd me al spoedig duidelijk na een recent bezoek aan dit land. Uit vele gesprekken met Egypte- naren bleek dat de Russen alles behalve geliefd waren; hoogstens werden ze geduld. Daarvoor wa ren verschillende redenen. De gewone man merkt weinig van de miljardenhulp die de SowjetUnie in het land heeft gepompt. De moderne wapens ziet hij nauwelijks ën over het nuttig effect van de Assoeandam, dat enorme project door Russische technici uitgevoerd, wordt heel ver schillend geoordeeld. Zeker, de elek- triciteitsvoorzieing is hierdoor gewel dig uitgebreid, maar de boeren klagen dat liet kostbare Nijl-slib, levensvoor waarde voor een geslaagde oogst, nu achter de dam blijft hangen. Boven dien steken allerlei ziekten in dit gebied de kop op. Dan zijn de Russen niet geliefd, omdat ze zich zo spora disch laten zien, wat de indruk van geheimzinnigheid versterkt. Voorts hebben ze wenig te verteren. Vooral in de nieuwe wijk Heliopolis, even buiten Cairo, woonden ze in hoge moderne flatgebouwen. De man nen begaven zich collectief naar hun adviseurswerk, hun vrouwen werden eveneens collectief per speciale bus naar de markt de zg. Muski vervoerd. Daar deden ze dan snel hun inkopen, om dan weer per zelfde ge legenheid naar huis terug te keren. Enkele Egyptenaren vertrouwden me toe dat ze geen flauw idee hadden, welke tegenprestaties de Sowjets voor al die hulp bedongen hadden. 'Mis schien zijn onze oogsten wel voor jaren verkwanseld', suggeereerde de één. Een ander zei dat hij vooral daarom de grootste zorg had voor de economische toekomst van zijn land. 'Maar waarom heeft uw regering zich dan zo in de armen van dc Sowjets geworpen?' vroeg ik enkele malen. Meestal werd geantwoord: 'Omdat we in oorlog zijn en deze nooit zonder hulp van één van dc grootmachten kunnen winnen. Israël wordt door de Verenigde Staten op de been gehou den. Is het dan zo te verwonderen dat wij hulp gingen zoeken bij de Sow jets? Als een ónder land ons op dezelfde wijze had bijgestaan zou ons dit waarschijnlijk liever geweest zijn'. Om de vrijheid 'Omdat we in oorlog zijn'.Dit heb ik al vele malen moeten horen en ook gezien. Het was ongeveer het eerste dat ons ingeprent werd na de harte lijke begroeting met een glimlach: Welcome in Egypt, sir! Dat hoorden BELFAST (Reuter, UPI, AP) De Ulster Defensie Organisatie (UDA) van militante protestan ten heeft het Britse leger nog enkele dagen de tijd gegeven om een eind te maken aan de akti- viteiten van het geheime Ierse leger (IRA). Als er dan geen eind is gekomen aan de aansla- van de IRA, die gisteren weer we: Geen foto's maken van militaire objecten, bruggen enz. Vermijd plaat sen waar militairen zijn. Er is cen suur van telefoongesprekken met een post voor het buitenland. Dat zagen we: al direct na aankomst op het vliegveld van Cairo stond een militair op ccn uitkijkpost een pyramide in het klein de lucht met zijn kijker af te zoeken. Waar had ik dat ook weer precies zo gezien? O ja. in Israël. Banken en officiële gebouwen zijn beschermd door losse muren en zandzakken. Militaire jeeps en wagens rijden af en aan. We zijn dan ook bezet gebied, zegt de Egyptenaar, en die gedachte vindt hij onverdragelijk. In The Egyptian Gazette lazen we op de dag dat het vijf jaar geleden was dat Israël de oorlog begon, dat gene- een burger en een militair het leven hebben gekost, zal de UDA zelf de IRA gaan bestrijden. De UDA heeft ditgisteren verklaar De UDA heeft dit gisteren verklaard nadat in Londonderry een burger sneuvelde bij een schietpartij tussen het Britse leger en eenheden van de IRA In Belfast kwam een Britse militair om toen hij door een sluip schutter onder vuur werd genomen. De UDA heeft voor vandaag een natio nale rouwdag afgekondigd ter her denking van de doden die de afgelo pen drie jaar in Ulster zijn gevallen. 'Wij willen dat iedereen, rooms-katho- lieken en protestanten, want beide partijen hebben geleden, zijn werk neerlegt, rustig naar huis gaat en de dag in rouw doorbrengt', aldus een woordvoerder van de UDA. Hij had een masker voor toen hij een perscon ferentie gaf in Belfast. Inmiddels gaan de Britse militairen door met het uitkammen van rooms- katholieke wijken in Belfast en ande re Noordierse plaatsen waar schuil plaatsen van de IRA worden vermoed. In Belfast zijn gisteren zeker tien mensen gearresteerd. In Londonderry zijn Britse militairen de wijk Bogside binnengetrokken, die door de IRA tot verboden gebied was verklaard. De Britse militairen wer den in de nacht van zondag op maan- raal Mohammed Sadek een rede had gehouden tot de hoge officieren. 'Is raël heeft gefaald in zijn overwin ning', aldus dc generaal. 'Na vijf jaar strijden we nog steeds ons gevecht om de vrijheid'. De hoofdredacteur schreef: 'De zesdaagse oorlog is een vijfjarige geworden Israël dat de agressie tegen de Arabieren begonnen is. blijft koppig de VN-resolutie ne geren'. Komt er oorlog? 'Komt er oorlog?' vroeg ik een neger uit het zuiden. Hij is leraar en be hoort tot de Kopti&che kerk. 'Ja', zei hij ernstig', alle tekenen wijzen er op'. 'Komt er oorlog?' vroeg ik een ontwikkelde rooms-katholieke Egypte- Vervolg van pagina 1 Volgens Sadat heeft Amerika Israël een groot aantal beloften gedaan, waarvan hij er maar enkele wist, maar hij hoopte dat er 'nog eens een moedige Amerikaan komt die ons de rest van de beloften van Washington aan Israël zal onthullen. Er moeten er veel meer zijn dan de drie die ik ken'. Die drie waren: 1. Verhinderen van de uitvoering van de resolutie van de Veiligheidsraad, die Israël dwingt zich op de posities van voor 1967 terug te trekken. 2. Er op toe te zien dat Israël geen regeling wordt opgelegd zonder directe onderhandelingen. 3. Handhaving van de militaire suprema tie van Israël. Sadat verweet Amerika verder de mis lukking van de vier-mogendheden- conferentie over het Midden-Oosten en het falen van de vredesmissie dag in Bogside onder vuur genomen. Bij een van die schietpartijen kwam een burger om. De militairen zouden geen verliezen hebben geleden. Zij claimen minstens vier IRA-leden te hebben geraakt. Dc UDA heeft zondag laten weten dat het alle banden met de protestantse militante organisatie Vanguard heeft verbroken. De UDA had genoeg van het alleen maar met de sabels rinke len van de Vanguard en wilde einde lijk wel eens tot aktie overgaan. In het Britse Lagerhuis heeft William Whitelaw, de minister voor Noord- Ierland, verklaard, dat zijn troepen vasbesloten zijn de terreur van de IRA te breken. BRUSSEL (Reuter) De onderhan delingen tussen Euratom en het In ternationale bureau voor atoomener gie (IAEA) in Wenen over internatio nale inspectie in vijf van de zes EEG- landen zijn rond. Volgens welingelich te kringen in Brussel zal de overeen komst over ongeveer veertien dagen worden getekend. naar. 'Nee', was zijn antwoord dat geloof ik niet. Bovendien zullen noch Moskou noch Washington een conflict in het Midden-Oosten riskeren. Al staan hier voor beiden grote belangen op het spel, voor een vuurhaard erbij is die prijs veel te hoog'. Dezelfde vraag stelde ik een Egyptenaar, mos lim. Hij is chirurg en letterkundige cn zeer geïnteresseerd in de dialoog islam-christendom. Hij antwoordde: Hebben jullie in Europa ook niet eens een dertigjarige oorlog gehad" Wel. dat zou hier ook het geval kunnen worden. In feite zijn wc al vijf jaar in oorlog; het gaat nu om het hoe van de voortzetting. En we hebben een lange adem, samen met Lybië en Syrië, waar we de Federatie van Arabische Republieken mee vor men. Israël kan nog wel veel groter willen worden, maar altijd zal het omringd blijven door Arabieren. Gekrenkt 'Maar u bent een groot voorstander van geweldloosheid; hoe rijmt u dat?' vroeg ik verder. 'Inderdaad brengt deze situatie mij in verlegenheid', aldus dr. Kamcl Hussein'. Maar Israël heeft ons met zijn arrogantie en over- winnaersallures dermate gekrenkt en de eer van ons land gebroken, dat we niet rationeel, maar gevoelsmatig moeten reageren'. En tot mij direct: 'Ik begrijp dat uw land het steeds voor de joden opneemt. Uw volk heeft zelf de bezettiivg aan den lijve meegemaakt, maar wil kennelijk niet begrijpen, hoe wij In dezelfde toe stand verkeren: ook in ons land zijn grote stukken bezet gebied. Het pro bleem Palestina is grootdeels een po litiek probleem. Het gaat hier niet nm een confrontatie van twee gods diensten. maar om een politieke zaak. Op iedere drie Israëli's zijn er twee Arabische vluchtelingen. Waarom mo gen zij niet terug naar hun land cn vergroten ze hier de werkloosheid, afgezien van de maandelijkse toelage die ze maandelijks van de Egyptische staat ontvangen? Ik weet het: eeu wenlang zijn de joden onderdrukt cn opgejaagd, door het christelijk Wes ten. Niet door ons. We zijn immers een broedervolk, ook semieten. De rabbi van Egypte was m'n vriend. Maar nu zijn zij onderdrukkers ge worden. Psychologisch volkomen ver klaarbaar. maar waarom zijn wij daar van het slachtoffer geworden? Heus. hoe dat dan ook in uw land mag overkomen, president Sadats politiek is gericht op ontspanning. We willen vrede, maar niet ten koste van on/e waardigheid en van de gerechtigheid. Jacques Roos is als kerkelijk publicist werkzaam bij bet Instituut Kerk en Wereld. van Gunnar Jarring. Washington steunt volledig het Israëlische stand punt dat er rechtstreekse onderhande lingen moeten komen tussen de afzon derlijke Arabische landen en Israël, aldus Sadat en daarom laat het alle vredespogingen mislukken. De Egypti sche president onderstreepte nog eens dat hij geen rechtstreekse onderhan delingen met Israël wil. 'want dat zou betekenen dat ik me aan Israël over geef'. Enige moeilijkheid 'We hebben de resolutie van de Vei ligheidsraad aanvaard, we accepteer den het plan-Rogers voor troepente rugtrekking, we accepteerden het be stand, we verlengden het bestand, ik presenteerde mijn initiatief cn toen Jarring zijn initiatief naar voren bracht, accepteerden wij dat ook', al dus Sadat. Zich rechtstreeks tot dc VS wendend, riep hij uit: 'Ik heb een bezet land. Meng mij niet in de problemen van de grote mogendhe den. Ik ben een man die zijn land het tijdperk van de technologie wil bin nenleiden. De enige moeilijkheid tus sen u en mij is Israël. Zonder Ameri kaanse steun zou Israël niet het brood gehad hebben om zijn volk te voeden'. Sadat onthulde weinig over de werke lijke gang van zaken die heeft ge leid tot de beslissing de Russische adviseurs het land uit te sturen. Maar uit wat hij zei, viel op te maken dat de Russen niiet zijn ingegaan op de herhaalde Egyptische verzoeken meer en modernere wapens te sturen. Voldongen feiten Het geschil met de Sowjet Unie was ontstaan toen Sadat in maart 1971 voor het eerst in het geheim naar Moskou reisde. 'We laten ons niet voor voldongen feiten plaatsen en het Egyptische patriottisme, zij aan zij met het Arabische nationalisme, zul len desnoods alleen de strijd voeren', aldus Sadat. De militaire aanwezigheid van de Sowjet-Unie in Egypte had hij ten slotte beëindigd, toen bleek dat Mos kou afspraken over wapenleveranties niet nakwam. 'Dit had mij voor beroe ring en interne moeilijkheden kunnen plaatsen waardoor ik de situatie niet meer onder controle had kunnen hou den'. Hij herinnerde aan de studenten betogingen in Cairo. Sadat ontkende dat nu de Egyptische betrekkingen met de Sowjet-Unie wa ren verkoeld, hij zich in de armen van de Amerikanen zou werpen. Hij gaf een gedetailleerd overzicht van de contacten met Amerika, sinds hij Nas ser in oktober 1970 opvolgde. Hij herinnerde er aan, dat president Nixon op 6 juli vorig jaar een specia le afgezant naar Cairo had gestuurd, Deze afgezant had de mogelijkheid geopperd dat Cairo en Washington hun betrekkingen zouden herstellen. Sindsdien had hij niets meer van de Amerikanen vernomen tot oktober 1971 toen de Amerikanen besprekin gen tussen Israël en de Arabieren voorstelden. Sadat had zleh daar niet tegen verzet, maar er op aangedron gen dat Amerika nu eens precies zei wat zijn houding in het conflict was. Hij leverde bittere kritiek op de Ame rikaanse regering die niet eerlijk het Israëlische standpunt aan Cairo had doorgegeven, zoals beloofd was tijdens besprekingen met minister Rogers en diens assistent Joseph Sisco in mei 1971. De Amerikanen voeren een ze nuwoorlog tegen ons. aldus Sadat. Vrienden Zijn grootste grief tegen Rusland was dat 'voor de Russen de crisis in het Midden-Oosten niet het grootste pro bleem is. Voor ons echter wel. Hier verschillen we van mening zoals bij alle vrienden wel voorkomt". Sadat wilde de vriendschap met Moskou handhaven en voorkomen dat de vij anden van de Arabieren munt zouden slaan uit de geschillen. 'Mijn ideologie is niet die van de Sowjet-Unie. Ik geloof in het verbond van de arbeidende klasse en de Russi sche leiders geloven in het marxisme. Ik heb echter gezegd dat ik geen marxist zal worden", zei Sadat onder donderend applaus. Bloed Applaus ontlokte ook zijn uitspraak: 'Ik zei liever bloed vloeien op het slagveld dan dat we ln de toestand van geen oorlog geen vrede blij ven. Ik zie liever ons bloed vloeien, druppel voor druppel, dag voor dag*. Tegen de Russen had hij gezegd: 'Ik wil niet dat Russische solaten mijn oorlog voeren. Alles wat ik wil zijn wapens. We willen geen confrontatie tussen Amerika en de Sowjet-Unie'. CAIRO, TEL AVIV (Reuter, UPI, AP) Egypte heeft gisteren vier Russische SAM-raketten af gevuurd op twee Israëlische Phantom - jachtbommenwerpers die in de buurt van het Suezka- naal vlogen. Volgens Cairo is een toestel neergeschoten; Israël ont kent dit. Volgens een Israëlische woordvoerder is de beschieting een onderstreping van dc rede die president Sadat van Egypte gisteren heeft gehouden, waar in hij aankondigde de Egypte zonodig alleen de strijd tegen Israël zou voeren Volgens deze woordvoerder willen de Egyptenaren ook aantonen dat nu zij zelf de raketinstallaties bemannen, zij ook in staat zijn er mee om te gaan. BOEKAREST (DPA) Een nieuwe codex voor ccn hoogstaand zedelijk ge drag is opgesteld voor de meer dan twee miljoen leden van de Roemeense communistische partij. De titel is: 'Levens- en arbeidsnormen van de com munisten, nonnen van de socialistische ethiek en gerechUgheld'. De codex bestaat uit 37 geboden, die zowel tegen 'kruiperij uit het buiten- land' alsook tegen 'misbruik van macht' van de kant van invloedrijke func tionarissen gericht zijn. De nieuwe 'levensvormen* moeten uitvoerig besproken •orden en op de elfde partijdag in 1974 met eventuele wijzigingen aanvaard •orden. 'De communist moet eerlijk cn openharUg zijn. Hij moet leugen, valsheid, huichelarij niet dulden: hij moet zich verzetten tegen pogingen de hoogste organen en de kameraden op het werk te misleiden en tegen het zich ont trekken aan zijn plichten'. Iedere communist moet zich hardnekkig verzetten tegen bedrog, omkoping en prijsopdrijving. Diefstal, verduistering, nalatigheid en verkwisting moeten e>'enzeer bestreden worden als egoïstische Interessen, 'parasitisme' en elke nc'ging om ten koste van de maatschappij te leven. BEIROET (UPI) Diplomaten ln de Libanese hoofdstad Beiroet hebben ver teld. dat de Egyptische staf-chef, luitenant-generaal Sjazli, een klassieke list te krijgen. heeft gebruikt om de Russische raketinstallaties langs het Suezkanaal in handen Bevreesd dat de Russen de raketten niet zonder meer prijs zouden geven en er mogelijk vitale onderdelen uit zouden halen, nodigde hij vorige week de Rus sische officieren op een receptie ter gelegenheid van de viering van de twin tigste verjaardag van de revolutie. Toen nagenoeg alle Russische officieren op het feest waren en joviaal toasts uitbrachten op hun gastheren, liet generaal Op sommige plaatsen zouden de Russen nog verzet hebben geboden en zou er Sjazli de installaties bezetten. gevochten zijn. De 'bezetting' gebeurde drie dagen voor Sadat bekend maakte, dat hij de Russische adviseurs het land ging uitzetten. jAa-JI jUj JiiH U Jji», »j J£ JU1I *4 Jüï i» IJ-ïj üUJI JUu Op 5 juni verscheen deze cartoon ln Al Ahram, ter herdenking van het begin van de zesdaagse oorlog In 1967. Dc tekst luidt: Israël beveelt de wereld om actief op te treden voor zijn veiligheid en bescherming.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9