In buitenland betere opvang van invaliden op vakantie dichtbij Parijs grijpt weer terug naar vroeger ranmentaar Vriendschap Oppassen met kiezen trekken in weekeinde Wie wil lachen met Hoving? I «ROUW KWARTET DINSDAG 25 JL LI 1972 llimit-iiliiml TI» k. [_De regeerders in Moskou hebben, it gezegd, moeite met de opvatting, dit hun buitenlandse politiek minder ir ideologische motieven wordt be paald dan door het nationale belang van de Sowjet-Unie. Trouw/Kwartet lm daarvan meepraten. Enkele weken Heden werd deze opvatting in onze t bekritiseerd door een medewer- ler van het Sowjet-persbureau TASS. Joeri Kornilow, aan wie wij op verzoek van de Russische ambassade de ruimte hadden gegeven om op een beschou wing in Trouw/Kwartet te reageren. Zijn kritiek sloeg als een tang op een varken, omdat hij simpelweg voorbij ging aan het meest evidente bewijsma teriaal van zijn tegenstanders. Hij waagde niet eens een zwakke poging om b.v. uit te leggen waarom de Russi sche leiders hun ideologie niet zou den hebben opgeofferd aan het natio naal belang, toen ze in mei akkoorden iloten met de man, die het bommen en raketten liet regenen op hun bondge noot Noord-Vietnam. Als Joeri Korni low dat verzuim alsnog wil herstellen, geven we hem daartoe graag gelegen heid, want de problematiek die hij in zijn artikel omzeilde, heeft sindsdien alleen maar aan actualiteit gewonnen. Op het ogenblik wordt in de Sowjet- Unie de 'Maand van de Sowjet-Vietna- mese vriendschap' gehouden. Eind vo- ■■i rige week was het er 'Internationale Vietnam-dag' (de achttiende verjaardag H van de in 1954 te Genève gesloten Al Vietnamese akkoorden). En wie werd ti uitgerekend op die dag in Moskou ontvangen? Peter G. Peterson, de Amerikaanse minister van handel, die met een delegatie naar de Sowjet-Unie mocht komen, om te praten over de levering van olie en aardgas aan de V.S. k Peterson is bepaald niet de enige zwa luw die nog geen zomer maakt in de commerciële betrekkingen tussen Ame rika en Rusland. Ongeveer 2 weken ge- den werden de supermachten het eens Óver de grootste graanovereenkomst in de geschiedenis. Vorige week kwam dr. Armand Hammer, de hoogste chef van het Amerikaanse concern Occiden tal Petroleum, uit Moskou terug met de boodschap, dat zijn onderneming de Russen aan patenten en technologische z« informatie zou helpen voor de winning van olie en gas. En in dezelfde week •n kon Pullman Inc. bekendmaken, dat ze tls eerste Amerikaanse onderneming bestemming had gekregen, een perma- nent kantoor in de Russische hoofdstad te vestigen. Wij hebben niets tegen een opbloei van de Amerikaans-Russische handel; inte gendeel. Maar als de Noord-Victname- zen uit deze gebeurtenissen in de 'Maand van de Sowjet-Vietnamese vriendschap' bitter zouden conclude ren, dat die 'vriendschap' geen millime ter verder reikt dan het nationale ei genbelang van de Sowjet-Unie toestaat, zouden ze groot gelijk hebben. uidk jdep ïrhoi vrt og« k b; taf i soa 'laar da komi ils in a i gé vree d K Van een verslaggever UTRECHT Ziekenfondsverzekerden die op een zaterdag of zondag de hulp inroepen van een tandarts, terwijl deze hulp 'in 'redelijkheid' ook had kunnen worden uitgesteld tot de eerstvolgende werkdag, kunnen geen aanspraak maken op een vergoeding van het ziekenfonds. Dat is de strek king van een advies dat de zieken fondsraad heeft uitgebracht voor een wijziging van het ministeriële besluit dat de tandheelkundige hulp aan zie kenfondsverzekerden regelt. Volgens de huidige regeling bestaat er voor behandeling in het weekeinde een uniform tarief van 10. De verze kerde moet diit bedrag aan de tandarts betalen en hij krijgt het tegen over legging van de kwitantie van zijn ziekenfonds terug. Als blijkt dat het geval niet spoedeisend is moet hij bovendien een toeslag van ƒ14 beta len die niet door het ziekenfonds wordt gerestitueerd. Deze eigen bijdrage-regeling berust op een afspraak tussen de Nederlandse maatschappij tot bevordering der tandheelkunde en de ziekenfondsorga nisaties. Maar hij heeft in feite geen rechtskracht, omdat hij niet wordt genoemd in het desbetrefende minis teriële besluit. De ziekenfondsraad wil de regeling ook niet in het besluit opnemen, omdat er dan de suggestie van zou kunnen uitgaan dat de verze kerde in het weekeinde altijd aan spraak kan maken op tandheelkundigfe nulp, mits hij maar 14 extra betaalt. Bovendien acht de raad het niet denk beeldig, dat de werkgevers dit bedrag voor hun rekening zouden gaan ne men om bezoek aan de tandarts in werktijd te vermijden, hetgeen een overbelasting van de tandartsen tot gevolg zou kunnen hebben. Ook volgens het nieuwe voorstel van de ziekenfondsraad moeten de verze kerden in niet spoedeisende gevallen «e extra toeslag betalen. Maar zij kunnen dan niet langer aanspraak maken op een vergoeding door hun fonds van de kosten van behandeling, codat beide bedragen voor eigen reke ning komen. door Cisca Dresselhuys HAARLEM 'Lichamelijk gehandicapte mensen, die graag met va- kantié willen, kunnen over het algemeen beter in het buitenland dan in Nederland terecht. Niet zozeer omdat de mentaliteit van bij voorbeeld hotelhouders daar zo veel anders is, maar vooral omdat de grote hotels in het buitenland veel meer gericht zijn op de gewone man dan hier in Nederland. De grote hotels, die wij hier in Neder land hebben, een Hilton, een Holiday-Inn, dat zijn toch beslist hotels voor zeer selecte groepen mensen. Dit is de mening van de heer J. B. H. Bergman, voorzitter van de sedert drie jaar bestaande Stichting recreatie gehandicapten die reizen organiseert voor invaliden. 'Als je grote hotels in buitenlandse toeristenplaatsen bekijkt, blijken deze veel meer gericht te zijn op gewone mensen. Dat betekent, dat wij er veel gemakkelijker terecht kunnen met on ze gehandicapte reizigers, want een verblijf in het Hilton kunnen deze mensen over het algemeen echt niet betalen, nog afgezien van het feit, of dit soort hotels er op gesteld zou zijn groepen invaliden op te nemen. Het is nog maar al te vaak zo, dat hotel eigenaren lichamelijk gehandicapten niet in hun hotels willen hebben. On der het mom van 'ons hotel leent zich er niet voor' "wat im bepaalde geval len overigens wel waar is worden de invaliden buiten de deur gehouden. Men is bang, dat de andere hotelgas ten aanstoot zullen nemen aan een aantal gasten in-rolstoelen, omdat zij tijdens hun vakantie liever niet met allerlei ellende geconfronteerd willen worden. Afgezien van deze mentaliteitskwestie is het inderdaad zo, dat zich 'helaas maar erg weinig hotels lenen voor een langdurig be zoek van gehandicapten. Zulke hotels moeten nu eenmaal aan bepaalde ei sen voldoen'. De heer Bergman is soms wel eens wat mismoedig, wanneer het gaat om de mentaliteit van mensen als hotel houders wat betreft het ontvangen van lichamelijk gehandicapte gasten. Op andere gebieden is hij echter weer erg enthousiast. Met name over de verschillende vliegtuigmaatschappijen, waarvan de stichting recreatie gehan dicapten regelmatig gebruik maakt voor haar reizen naar het buitenland. 'De medewerking van die maatschap pijen is werkelijk enorm. Natuurlijk moeten we van tevoren afspreken wanneer we komen, we kunnen ten slotte niet onvoorbereid met twintig mensen, tn rolstoelen komen aanzetten, maar dat is dan ook het enige. Hoewel wij natuurlijk veel meer bagage hebben, dan gezonde mensen neem alleen maar al die rolstoelen hoe ven wij toch nooit meer te betalen. Bij gewone vakantiereizen mogen de passagiers 15 kilo bagage meenemen. 'Wij nemen per persoon wel zo'n 50 tot 60 kilo mee', zonder bijbetaling vertelt de heer Bergman. Enquête Op het ogenblik vermeldt het reispro gramma van de stichting voor het grootste deel vliegreizen of treinrei zen naar het buitenland. Men organi seert vakanties in Joegoslavië, Italië, Spanje. Zwitserland en Duitsland. Vol gend jaar hoopt men het assortiment uit te breiden met reizen naar Enge land en Oostenrijk en korte vakanties naar de Ardennen en de Eifel. Zo'n uitbreiding van het assortiment komt tot stand na een enquête onder de gehandicapten, die al eens met de stichting gereisd hebben. Uit de enquê van dit jaar kwam naar voren, dat men graag naar Oostenrijk (We nen en Salzburg) wilde, naar Israël, naar Rhodos in Griekenland, naar Roemenië, de Scandinavische landen, Engeland en Frankrijk. De stichting gaat echter maar langzaam over tot het uitbreiden van het assortiment reizen, omdat het heel wat werk en mensen kost om een uitgebreider reis programma te bieden. Voordat men ergens een vakantie or ganiseert, moeten de plaats, het hotel en bijkomende zaken, zoals: is er een goede arts in de buurt etc. namelijk door iemand van de stichting beoor deeld worden. Dat kost natuurlijk veel geld en tijd, maar het is noodza kelijk om akelige teleurstellingen te voorkomen. Wanneer in een hotel de liften te klein zijn, de toiletten niet toegankelijk voor iemand met een rolstoel, het hotel alleen maar toegan kelijk is via allerlei buitentrappen etc.. dan kan de stichting zo'n hotel niet gebruiken voor haar vakantierei zen. 'Overigens, hoe veel belang we ook hechten aan dergelijke materiële omstandigheden, vinden we de menta- liteit van de hotel-eigenaar en het per soneel toch het belangrijkst. Wanneer we een hotel hebben, dat misschien op een ondergeschikt punt eigenlijk niet helemaal voldoet aan onze eisen, maar waarvan blijkt dat de opvang door het personeel er erg goed is, dan kiezen we toch voor zo'n hotel. Het is voor onze mensen namelijk heel erg belangrijk dat zij prettig en begrij pend worden behandeld', aldus de heer Bergman. Bij de keuze van een vakantieplaats wordt verder rekening gehouden met het weer (er moet een goede kans op mooi weer zijn) en, de omgeving (er moest liefst een mooie natuur zijn, maar in de nabijheid toch ook een aardige plaats, waar iets te bele ven valt). Geen contacten Wat de vakanties in Nederland be treft: hiervoor is men nog steeds aan gewezen op een verblijf in twee aan gepaste tehuizen, éên in Groesbeek. en één in Bergen. Volgend jaar wil men, ook in Nederland, beginnen met vakanties in gewone hotels. Op het ogenblik zijn er nog geen contacten gelegd met hoteleigenaren, maar de heer Bergman heeft goede hoop op het welslagen van dit plan. 'Natuur lijk. het gebeurt nog steeds dat groe pen invaliden geweigerd worden op een terras of in een hotel, maar volgens mij wordt dit toch steeds minder. De mentaliteit verandert langzaam, maar zeker. En het is niet alleen de mentaliteit van de hotel eigenaren die verandert en nog verder veranderen moet, maar ook die van de gehandicapten zelf. Deze groep mensen verandert de laatste tijd sterk van samenstelling. Door dc betere opleidingsmogelijkheden worden de gehandicapten mondiger. Zij gaan zelf meer eisen stellen. Vroeger zag je de invalide bijna niet op straat. Toen moest je ze, bij wijze van spreken, aan de haren meetrekken voor een dagje uit. Nu vragen ze zelf om vakantiemogelijkhedcn', aldus de heer Bergman. Nadeel Een nadeel van de speciale vakanties voor gehandicapten is het feit, dat deze reizen duurder zijn dan de mees te anders trips van gewone reisbu- reau's. 'Helaas zijn onze reizen inder daad zo'n 35 tot 40 procent duurder dan gewone reizen. Dat komt door de vele personeelsleden, die met zo'n reis mee moeten. Op een groep van twin tig gehandicapten gaan toch zeker tien helpers en helpsters mee. Dat zijn dan wel vrijwilligers, die niets hoeven te hebben voor dit werk, maar hun reis- en verblijfkosten moeten wij na tuurlijk wel betalen. Deze kosten zor gen ervoor, dat de reissom voor de gehandicapte hoger wordt. Als wij nu bijvoorbeeld van het ministerie van CRM, waar wij al een paar jaar lang om subsidie hebben gevraagd maar nooit gekregen, nu eens een subsidie van zo'n 40.000 gulden per jaar zou den krijgen. Dan zouden onze prijzen gelijk kunnen zijn met die van andere rcisbureau's. Van die subsidie zouden wij onze stafleden en andere kosten kunnen betalen. Overigens zouden wij dat geld ook best van iemand anders willen hebben, een sponsor of zo. Maar ja, ik ben bang, dat sponsors, wanneer zij hun geld kwijt willen, niet in de eerste plaats aan gehandi capten denken', zegt de heer Bergman nogal cynisch. PARIJS De traditionele modeshows zijn gisteren weer in Parijs begonnen. Het gaat alweer om de wintermode. Wat er tot nu toe van getoond is. lijkt de verwachtingen wel te rechtvaardigen, dat de mode nog steeds doorgaat op de enige tijd geleden ingeslagen ueg, die van het 'terug naar vroeger jaar'. Wat bijvoorbeeld te zeggen van die beslist ouderwetse swagger (foto links), die ontwerper Daniel Hechter voor het komende seizoen aanprijst als zijnde je-van-het. De mantel heeft bloesende mouwen en grote opgestikte zakken en doet in zijn geheel zeer sterk denken aan de mantels van vlak na de oorlog. Op de foto rechts een ontwerp van Yves St.-Laurent: een zwart-wit geruite knickenbocker met bijpassende pet en strakke wollen trui. Bij de broek worden dikke wollen kniekousen en hoge schoenen gedragen. 'In een sollicitatiebrief schrijft Jan Tedinga: een godsdienst heb ik niet, wel heb ik mazelen, rode hond. long ontsteking en griep gehad'. 'Ik heb verandering van lucht nodig, zegt Wijnvoord tegen zijn vrouw als hij weer thuiskomt van een bezoek aan de huisarts. Dot komt mooi uit. zegt zij, ze hebben net bij de weersberich- ten gezegd dat er stroom op komst is.' 'Meneer Oostvogels zegt tegen een van zijn leerlingen: zeg Wim, wil jij in de pauze even een doosje sigaren voor me halen? Het is foor 'n ca deautje, dus graag een metalen doos je. Zegt Wim: Goed meneer, moeten er ook een paar metalen longen bij?' Als u nog niet krom van het lachen om deze dijenkletsers ligt, kunnen wij dat best begrijpen, maar de inmiddels als kinderhumorgaarder bekend staan de H. Hoving zal pijnlijk getroffen zijn door zoveel onbegrip. Boven staande en nog zo'n tachtig pagina's andere 'grappen' presenteert hij in zijn vermoedelijk achtste (zijn on stuitbare publikatiewoede is nauwe lijks meer bij te benen) boekje 'La chen is geen mode meer' onder het motto 'humor, verzameld door H. Ho ving'. 'Ondanks alles', zegt de verzamelaar in zijn voorwoord waarin hij con stateert dat onze maatschappij 'door en door vastgeroest is, zodat het soms lijkt of er geen lachje meer af kan' 'ondanks alles blijven de gelukkige momenten bestaan, of gewoon maar de gekke momenten. De momenten waar op een lach doorbreekt, een lach van bevrijding, of een kleine glimlach van herkenning.' Zo'n glimlach is bij ons een stuk of vier, vijf keer doorgebro ken, voornamelijk bij de sporadisch vakantiekerk Wie nog met vakantie moet en toeval lig óók naar een van die massale toeristische trekpleisters in Spanje gaat, hoeft niet bang te zijn de zon- daigse kerkdienst te moeten overslaan. Er bestaat een 'stichting Nederlands Protestants Pastoraat in Spanje', die wekelijkse diensten verzorgt in Beni- dorm, Torremolinos, Fuengirola en El Atabal (bij Malaga). Elke zondagmor gen is er een Nederlandse eredienst in het Colegio Lope de Vega naast de camping Los Olivos in Benidorm om half elf cn om zes uur 's avonds in de Engelse kerk van Torremolinos. In El Atabal wordt elke tweede en vierde zondag van de maand een dienst ge houden. De Edificio del Carmen aan de Boule vard van Fuengirola is alleen buiten het zomerseizoen, van november tot mei. voor Nederlandse kerkdiensten beschikbaar, elke zondagochtend om tien uur. De overwinteraars In Beni dorm en Torremolinos kunnen ook de hele zachte winter door in de daar gebruiktegebouwen voor een Neder landse kerkdienst terecht. aanschreeuwen Als er niets tegen het verkeerslawaal wordt gedaan, zullen de mensen el kaar in 1985 op straat niet meer gewoon kunnen toespreken, maar al leen nog maar aanschreeuwen, als ze meer dan een meter of drie van elkaar vandaan zijn. Dat is een uit spraak van de Amerikaanse professor Frank Hart, verbonden aan de univer siteit van Noord-Carolina, die er bij zei dat de mensen nu al zenuwachtig en neurotisch van het straatlawaai worden. Zijn conclusie is afgedrukt in het maandblad van de Nederlandse Vegetariërsbond 'Leven en laten le ven.' plateau oliedom oppenomen kindcruitspraken of -op stellen Het uitvoerig door vader voorgelichte jongetje bijvoorbeeld, dat. na een dag onhebbelijk te zijn geweest, zijn vader vraagt: pap, heb je er nooit spijt van dat je me gezaaid hebt? Of het kind, dat in een opstel zet: 'Gisteren kreeg mijn moe der een baby. Ze had al drie jongen.' Zulke uitspraken zijn spontaan. Maar erg ver gezocht en zelfs een beetje onsmakelijk is die van de pianospe lende student, icie door het dienst meisje van de benedenburen vriende lijk verzocht wordt een poosje op te houden, omdat haar mevrouw zo ziek is. Hetzelfde meisje belt een uurtje later weer aan met de mededeling dat hij wel weer door kan gaan, omdat 'mevrouw zojuist is overleden.' Afgezien van een 'kolchoze' genoemde Russische boer, die kennelijk op zo'n kolchoze werkt en een 'gamelle' die geen gamel is, bestaat, voorzichtig geschat, vijfentachtig procent uit der gelijke baarddragende, ouwe, flauwe en onwaarschijnlijke grappen, van overal aangedragen en her en der opgevangen. Wie voor de overblijven de tien d vijftien procent vijfeneen- halve gulden over heeft de eerste uitgave kostte 3.90, de latere kost ten nog f 4,90, dus de humor wordt met de dag duurder kan het in elke boekwinkel kopen. De Arbeiders pers. die het boekje van deze door de uitgeverij 'me ester speurder' ge noemde onderwijzer uitgegeten heeft, is blijkens een nafschrift van plan een tweede bundel 'mengelwerk' uit te geven. Ieder die in dit genre iets bif te dragen heeft, mag eigen of opgepikte vondsten dan ook geheel belangeloos aan dc uitgeverij opstu ren. chi-chi De overmatig dikke, maar desondanks modieuze plateauzolen onder dames schoenen en sandalen vormen vol gens de ADAC, de Duitse zusterorga nisatie van de ANWB een gevaar voor het autorijdend vrouwvolk. Dc dikgeschoeide voet zou a! gauw van de pedalen glijden, de voeten zouden in dit soort schoenen snel vermoeid raken en bovendien maken deze zolen de noodzakelijke gevoelige omgang met koppeling, gaspedaal en remmen onmogelijk. Het SET-magazine (vakblad voor de schoenen- en lederwarenbranche) dat deze waarschuwing publiceert, is het daar lang niet mee eens. Er zijn soepele, lichtgewicht plateauzolen, die een goed contact met de pedalen ze ker niet méér in de weg staan dan andere schoenen met leren, pororub- ber of b.v. crèperubber-onderwerk, zegt het blad. Gladde en nat gewor den leren zolen glijden trouwens veel makkelijker van de pedalen af dan de gewraakte uitvoeringen. Op een voor reuzenpanda's normale leeftijd is Chi-Chi vredig overleden in de Londense Zoo, waar ze bijna al haar vijftien jaar cn negen maanden heeft gewoond. Chi-Chi was de lieve ling van het dicrcntuinpubliek. dat vooral met haar meeleefde sinds ze in februari ziek was. Ze werd wel beter, maar was toch niet meer dc oude. Op haar laatste levensdag voelde zc zich zo zwak. dat ze zelfs haar gebruikelij ke tractatie, een reep chocola, niet meer wilde hebben. Chi-Chi kreeg buiten Londen bekend heid, doordat de tuindirectie haar tot tweemaal toe probeerde tc koppelen aan An-An, een reuzenpandareu uit Moskou. Maar Chi-Chi, in China gebo ren. wenste niets met zo'n Rus te maken te hebben. LOWIETJE Ernest Miller, voormalig assistent- commissaris van Scotland Yard en nu zestig jaar- heeft een bliografie ge schreven. Daarin ontkent hij zeer be slist, dat er zoiets als een meester brein in de misdaad bestaat 'Zelfs de knapste cn uitgekookste misdadigers zijn in wezen oliedom', aldus zijn 'Specialist of Crime' (specialist in de misdaad), 'alleen al omdat ze geloven dat er geld te verdienen valt aan de misdaad.' Miller is het er dan ook helemaal niet mee eens. dat er geen briljanter mees terbrein in de historie is geweest dan dat achter de grote Britse trelnroof. Het ging hier. verklaart hij, om drie verschillende gangsterbenden, die hun talenten gecombineerd hadden. De vroegere Scotland Yard-man werkt op het ogenblik bij een organisatie die hotels en speelholen controleert. In deze functie heeft hij veel tc maken met pogingen tot infiltraties van de Mafia. Handlangers van die beweging schijnen te denken, dat En geland sinds dc wet op de kansspelen van 1960 is herschapen in een wereld van speelholen en dat Londen een soort Las Vegas aan de Theems is geworden. De Mafia zou zelf een casi no of speelzaal in de Engelse hoofd stad als basis willen vestigen, maar als het aan Miller ligt komt daar niets van in.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7