Pan-orthodox concilie opnieuw uitgesteld Von Rad: theoloog van groot gezag Kamerlid niet al te opgewekt over de situatie in Suriname Noors initiatief voor i een 'evangelische' zendingsconferentie uw probleem ook het onze Beroepingswerk Trouw K wartet vandaag Vereniging kerken Ceylon uitgesteld Westminster confessie niet langer norm Ongeluk in Joegoslavië Boekenetalage IKOi n Korlt 12 K CHAMBESY (KNP) Het ziet er naar uit dat het verlangen van vele orthodoxe kerken om na twaalfhonderd jaren eindelijk weer eens een pan-orthodox con cilie te houden, voorlopig niet verwezenlijkt kan worden. De in- terorthodoxe commissie van voorbereiding, die dezer dagen moest vergaderen, heeft haar bij eenkomst voor onbepaalde tijd uitgesteld: Men hoopt nu op een bijeenkomst in 1973. De onverwachte dood van patriarch Athenagoras speelt een rol in de ver traging, omdat hij als ere-primaat van de orthodoxie belast was met het nemen van een aantal concrete maat regelen. Athenargoras had dan ook alles gedaan, om de bijeenroeping van het pan-orthodox concilie zoveel mo gelijk te bevorderen. Over de agenda en de doelstelling van het bijeen te roepen concilie was men het onder de elf orthodoxe kerken in 1961 in Rho- dos al eens geworden, zij het dan dat er verschil van mening bestond over onderdelen als b.v. het gesprek met Rome. Moeilijkheden De wexenlijke moeilijkheden liggen echter op een geheel ander vlak. Vooreerst zijn de orthodoxe kerken ln hun religieus leven ln de loop der eeuwen sterk uit elkaar gegroeid. Ten tweede leven de meesten in totalitaire staten, waardoor de houding van vele autocefale kerken Intern en extern geheel verschillend is. Vervolgens zucht de orthodoxie onder de grote last van gebrek aan gekwalificeerde theologen, alhoewel de Grieken een zeer hoogstaand theologen-reservoir in de leken hebben. Maar de Russen hebben nauwelijks nog gelegenheid de theologie te beoefenen: zelfs hun bis schoppen gaan gebukt onder een te kort aan scholing. Een heel andere reeks van moeilijkhe den schuilt ln de kerkrechtelijke vra gen, die bij organisatie van zulk een massaal concilie als het pan-orthodoxe om de hoek komt kijken. Grondwette lijk hebben de bisschoppen het recht aan de vergaderingen deel te nemen. Het is echter niet uitgesloten dat nog voor de bijeenroeping van het conci lie een pan-orthodoxe beslissing wordt getroffen dat bepaalde kerken een delegatie mogen sturen. Daardoor zou elke kerk vertegenwoor digd zijn en niet één enkele bisschop. Dit was trouwens ook zo voor hot oude concilie der eerste eeuwen. Ver der dient men nog rekening te hou den met politieke redenen die bepaal de bisschoppen kunnen verhinderen het land te verlaten. Dan is er tenslotte de verschrikkelijk gecompliceerde vraag, waar een pan orthodox concilie gehouden zou moe ten worden. Meerdere malen is de Egyptische havenstad Alexandrië geci teerd als vergaderplaats; nooit echter werd hieromtrent een bevestiging ge geven. Het houden van een concilie in de Sowjet-Unie. op de heilige berg Athos. in Griekenland of in Turkije is vrijwel uitgesloten. Vergaderen in Patriarch Athenagoras Zwitserland zou op sterk verzet stui ten van de zeer nauw aan traditie verkleefde orthodoxen. Alexandrië heeft daarom geen erge concurrentie te vrezen. Somber Wanneer men bedenkt, dat de voorbe reidingen tot dit pan-orthodoxe conci lie al begonnen zijn kort nadat paus Joannes XXIII het tweede vatikaans concilie bijeengeroepen had, dan ziet men gemakkelijk hoe met name bin nen de wereldraad van kerken een tamelijk sombere opvatting heersen kan over een spoedige verwezenlijking van de plannen. Er is ongetwijfeld hard gewerkt in de orthodoxe kerken, om tot resultaten te komen. Bij de eerste ontmoeting der elf orthodoxe kerken in Rhodos, eind september 1961 kwamen de hoofdlijnen gemakkelijk vast te lig gen. Men was ook algemeen over tuigd, dat een vernieuwing binnen de orthodoxie dringend nodig is en dat dit gemeenschappelijk moet worden aangepakt. Men was ervan overtuigd, dat de interne relaties dringend aan passing behoeven èn dat de verhou ding tot de andere christelijke kerken verbeterd kon worden. Maar naarmate de tijd verstreek, kwamen ook tegen stellingen meer op de voorgrond. Een voorbereidende ontmoeting in 1963 op Rhodos bleef zonder resultaat. Een tweede ontmoeting op Rhodos in 1964 bracht felle tegenstellingen aan het licht, vooral in de verhouding tot de Kerk van Rome. Brlfvtn die niet ilJn voortien van naam en adres kannen niet In behandeling worden genomen. Geheimhouding Is versekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar In verband «taan moeten ln afzonderlijke brieven worden geateM. Per brief dient een galden aan po«t- legela te worden Ingcaloten. Adres: redactie Trouw-Kwartet, postbus 941. Rotterdam. Vraag: Toen ik te Westerbork naar het kamp wilde gaan. vond ik daar van de barakken alleen wat puin en als gedenkteken alleen een stuk rail met een soort buffer, waar een ge denksteen op was aangebracht met een tekst. Daar werd je wel stil van. Na het lezen van 'de Ondergang' wil de ik graag het kamp zien. maar er was eigenlijk niets. Antwoord: Het stuk spoorrails met de buffer zal voor sommigen wel eenvou dig lijken, maar voor anderen zal het een symbool zijn van een verschrikke lijk eind en van een niet minder verschrikkelijk begin. Het doet er niet toe wat men neerzet of laat staan, als degenen die op deze plaats komen maar dezelfde ervaring krijgen, die u had. nl. dat ze de bijbelwoorden tot zich laten spreken en dan zelf stil worden en de boodschap van het verdriet begrijpen. U noemt het boek van Presser: In dat boek komt een foto voor. waarop een meisje staat dat naar buiten kijkt door een kier tussen de deuren van een veewagen. Die wagen vertrok van de plaats waar u niets meer hebt gevonden. Vraag: Ik wil een druivenwingerd in mijn tuin planten. Kan dat? Antwoord: De 'Witte van der Laan' is oen van de weinige soorten die het goed doen in ons land in de open lucht, vooral tegen een warme zuid muur. De eerste zeven jaar moet u nog niet veel verwachten van een jonge wingerd. Volgens onze expert in Ticino Aan een jonge wijngaard heb je de eerste 5 6 jaar zelfs in dit (zachte) klimaat niets. Vraag: Ik heb een gemengd boerenbe drijf. ongeveer 6 ha bouwland en weiland, eigendom en heb ook nog bouwland er bij gepacht. Nu moet ik het verkopen aan de gemeente voor bouwterrein. Het vee is al verkocht, want dat kwam er toch van, en ik werk nu bij de gemeente. Dat is ongeveer al een jaar geleden, maar het wei- en bouwland heb ik nog in gebruik. Krijg ik nu even goed be drijfsschade? Antwoord: Het is onmogelijk zonder een nauwkeurig onderzoek van alle omstandigheden een bevredigend ant woord te geven. Gelukkig is het mo gelijk voor de landbouwer en veehou der om deze zaken te bespreken met mensen die ten volle vertrouwd zijn met het boerenbedrijf. U kunt altijd contact zoeken met de afdeling grond en pachtzaken van het landbouwschap in uw omgeving. Aan het adres daar van kunnen wij u wel helpen. OSLO (LWI) De voorzitter van de Noorse zendingsraad, pastor R. Svoren, wil een internationale 'evangelische' zendingsconferentie in de geest van de evangelisatiecongressen in Berlijn 1966 en Am sterdam 1971. Doel van dit congres zou niet de vor ming van een nieuwe organisatie moe ten zijn. maar de uitwerking van alternatieven voor de zendingstheolo- gie, die leeft in de commissie voor wereldzending en evangelisatie in de wereldraad van kerken. De Noorse zendingsraad heeft zich niet bij deze commissie aangesloten, toen de internationale zendingsraad (in 1961) in de wereldraad werd geïn tegreerd. De informatiedienst van de Noorse Lutherse kerk 'Church of Nor way News' zegt: 'De meeste leiders van de zending in Noorwegen staan kritisch tegenover dc programma's van de wereldraad, zowel op theologi- Van een verslaggever SCHIPHOL 'Zeventig procent van het overheidsbudget in Suri name gaat weg aan de betaling van de ambtenaren. Men staat er voor de aflossing van vroegere leningen, verkregen voor de uitvoe ring van meerjarenplannen'. Aldus het KVP-Tweede-Kamerlid P. H. van Zeil, bij zijn terugkeer uit Paramaribo. Het Kamerlid, die vroeger als NKV- topman herhaalde malen Suriname bezocht heeft, keerde terug van een werkbezoek van drie weken. Hij noemt de opgave waarvoor de Suri naamse regering staat geen sinecure. Alle bestaande leningen, zo zei hij, zijn omgezet in één lening met een looptijd van dertig jaar tegen procent. De moeilijkheden zijn ver groot omdat door dc revaluatie van de Nederlandse gulden ten opzichte van de Surinaamse, de terugbetaling relatief meer gaat kosten. Het Kamerlid, dat behalve Suriname ook de Antillen bezocht, zei verder dat het in beide landen voorkomt dat middelbare scholen leerlingen moeten afwijzen, omdat het aanbod te groot is voor het bestaande aantal scholen, terwijl er ook een tekort aan leermid delen en leerkrachten is. Dis it des te meer te betreuren, zo zei hij, omdat beide landen behoefte hebben aan middenkader, dat nu door gebrek aan opleidingsmogelijkheden te klein blijft. Op Curasao en Aruba had het Kamer lid wel vooruitgang bespeurd. Het dokproject op Curasao loopt uit stekend en op Aruba is bijna geen werkloosheid. Over de ambtenarensta- king op dat eiland, die inmiddels door het inzetten van ambtenaren uit Curasao gebroken is. zei de heer Van Zeil, dat deze eigenlijk onverantwoord was, hoewel hij van mening is dat het eilandbestuur in zijn1 beleid heeft ge faald. Surinamers, diedeBijlmermeerexpress' naar ons land nemen, doen dat vol gens het Kamerlid niet altijd onder dwang van slechte economische om standigheden en werkloosheid in ei gen land. Hij meent dat nog steeds de toestand aan de mensen in Suriname als veel te rooskleurig wordt afgeschil derd, vooral in brieven van al in Nederland verblijvende familieleden Beroepen: te Hoorn: A. D. H. Huys- man te Purmer. Aangenomen: de benoeming tot bij stand in het pastoraat voor arbeid in Zonnegloren: J. E. Drost em-pred. te Baarn. Bedankt: voor Lopik: A. van Brumme- len te Hierden. De rrdaeUt behoudt xlch het recht voor om ter opname lu drxc rubriek ontvangen mr- ninetulilnfen verkort weer te geven. BIJ Ei.lik*Ue werdt met de naam van de tender ondertekend. Brieven kunnen wor- den gexonden aan de heer Joh. C. Francken. secretaris van de hoofdredactie van Trouw- Kwartet. Poatbua RS9. Amsterdam. Aanval op prof. Fiolet Als abonné las ik in het nummer van zaterdag 15 juli 1972 het artikel, geti teld: 'Aanval op Fiolet berust op herroepen artikel'. Dat ik op 14 juli voor telefonisch commentaar niet berejkbaar was. kwam simpel, omdat ik voor een kor te vakantie van zes dagen op Schier- De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijk® Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J. de Berg (waarnemend) Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69.73.60.7681. Gem.giro X 500. monnikoog zat (en wandelde) en ik op zaterdag 1 juli met de avondtrein weer thuis was. Mocht iemand uit de slotzin begrepen hebben dat ik mij voor telefoontjes niet thuis zou heb ben gegeven, dan heeft die lezer zich duidelijk vergist. Met de inhoud van het artikel ben ik het volstrekt en volledig oneens. Mag ik meedelen, dat ik een antwoord- artikcl heb geschreven, dat in ver band met de verschijning van het Hervormd Weekblad in juli en augus tus om de 14 dagen pas in het nummer van 3 augustus kan worden opgenomen. Gelukkig nog tijdig vóór de vergadering van de Wereldraad. Om de lezers ten aanzien van mijn bezwaren tegen het artikel niet geheel in hot onzekere te laten, wil ik voor lopig wel zeggen, dat ik onder meer onjuist vind wat geschreven werd over: 1. Mijn zogenaamde zelfs persoonlijke aanval op Prof. Fiolet. 2. De zogenaamde 'herroeping' van het artikel van Prof. Fiolet. In de Verklaring van Prof. Fiolet zelf komt zeer bepaald het woord 'herroeping' niet voor. 3. Dc zogenaamde verschijning in het januarinummer van Kosraos/Oekume- ne. omdat de Verklaring van Prof. Fiolet in werkelijkheid pas drie num mers na zijn artikel verscheen! Voorlopig wil ik het hierbij laten. Lezers, die in het Hervormd Week blad van 3 aug. 1972 mijn bezwaren in extenso, d.i. volledig willen lezen, zouden het nummer tijdig kunnen aanvragen bij de Barneveldse Drukke rij. postbus 67, Barneveld. De Bilt G. P. van Itterzon Vergeten Er zijn nog maar weinig mensen die bewust de oorlog van '14-T8 hebben meegemaakt. Ik geloof niet dat de heren Grootenboer en Joosten daar genoeg weet van hebben. In '14-T8 was ruim 90 procent van onze bevol king pro Duits. In '14-'18 hebben Engeland en Frankrijk miljarden dol lars geleend van Amerika. En toen in 1917 het er op begon te lijken dat Duitsland de oorlog zou winnen zijn de Amerikanen gekomen om hun dol lars te redden. De gevolgen weten we. In Duitsland revolutie en in Frank rijk werd feest gevierd. Maar Cle- menceau zei: nog zo'n overwinning en Frankrijk is verloren. De Fransen ontvingen elk jaar enkele miljarden francen van Duitsland als herstelbeta ling. Zij zongen en dansten om de vrijheidsboom. En wat zijn nu de gevolgen? Europa verdeeld in oost en •Ml Rusland heeft een stuk van Polen genomen; Polen een stuk van Duitsland. Rusland heeft de andere landen de vrijheid ontnomen. Daar zit weer een oorlog in met alle vreselijke gevolgen van dien. Met 'Probleme blblischer Theologie' eert een groot aantal leerlingen (van wie een aantal zijn collega's geworden zijn) de oudtestfmenticus Ger hard von Rad. Het is nog vóór het overlijden van von Rad (najaar 1971) uitgekomen en zal hem stellig de vreugdevolle overtuiging hebben gege ven dat hij niet voor niets had gewerkt. De verzameling opstellen, waaruit het boek bestaat, legt daarvan een onweerlegbaar getuigenis af. Von Rad is intussen niet alleen onder zijn vakgenoten een man van groot gezag geweest, maar ook daarbuiten heeft hij grote invloed uitgeoefend. Dat hangt deels samen met zijn theologische thematiek, deels met de tijd waarin hij zich als theoloog moest opstellen. Waarschijn lijk hangen die verklaringen trouwens samen, want door de tijd het was de nazi-tijd van het vooroorlogse Duitsland werd de thematiek hem. denk ik, aangereikt. Men kan dat allemaal op boeiende wijze beschreven vinden in het gesprek dat H. W. Wolff, aan het slot van het boek, met von Rad heeft; een gesprek dat in feite geen gesprek is maar een biografie, en biografieën van Duitse theologen zijn. op hun beurt, meestal stukjes recente geschiedenis. Dat gaat ook weer op voor von Rad: Bannen, het optreden van Barth en de zg. Bekennende Kirche, de infiltratie van het antisemitisme in het Duitse christendom dat alles komt op tafel, als von Rad van eigen levensverhaal moet vertellen. Vakwerk Dat is dan de man. Wat is zijn werk? Natuurlijk in de eerste plaats een heleboel vakwerk, waar allereerst oudtestamentiei hun plezier aan bele ven. Maar von Rad is allengs toegegroeid naar wat zijn meest gekende en volwaardige bijdrage aan de theologie zou worden: zijn zg. theologie van het Oude Testament. Dat verklaart ook de titel van de bundel; ze signaleert waar het von Rad in laatste instantie om ging. nl. om méér dan analytische exegese, hoe noodzakelijk ook als basis voor alles wat er verder door een oud-testamenticus gezegd kan worden. Dat 'meer' is dan die zg. bijbelse (in dit eeval. oudtestamentische) theologie, wat neerkomt op laten we zeggen de bijbelse overlevering als geheel, maar dan voorlopig nog zonder confron tatie met de eigen tijd waarin wij leven. Bestaat de mogelijkheid van een dergelijke bijbelse theo logie. of steekt in alles wat wij zo noemen toch weer iets van onszelf? Zo is de bijbelse overleve ring voor iemand als von Rad pure verkondiging. De vraag is dan maar: is dat iets van de bijbel zelf of vindt von Rad dat we !e bijbel zo nog het beste kunnen lezen? Hoofdprobleem Ziedaar de 'Probleme'. zo niet het hoofdprobleem als ik het mag zeggen zelfs het onoplosbare probleem van alle zg. bijbelse theologie. Het kan eigenlijk niet vermeden worden: er zit altijd iets van de theoloog zelf in. van de tijd en het klimaat der theologie waardoor hij (mede) be paald wordt Vandaar dat de bijdragen aan deze bundel die expliciet bijdragen aan een zg. bijbelse door prof. dr. H. M. Kuitert theologie willen zijn, nogal dogmatisch zijn van karakter. Dat is niet als verwijt bedoeld! Waarom zou een exegeet niet als dogmaticus mogen optreden? Dogmatici plegen zich op hun beurt nogal eens met exegese bezig te houden. Wanneer xeegetcn van professie dan opmerken: maar het is er dan ook de exegese naar! zou ik antwoorden: zo ongeveer voelt een dogmaticus het aan wanneer hij exegeten dogmatiek ziet bedrijven. Ze staan af en toe op glad ijs (dat is het ergste niet) maar zonder het te merken (dat is erger). De een heeft er natuurlijk minder last van dan de ander. Uitstekend Wat Klaus Koch over de sociale kritiek bij de profeten te zeggen heeft (236 e.v.) lijkt mij uitstekend. Hetzelfde geldt van Knierims bijdrage over openbaring in het Oude Testament (206 e.v.) en om nog een voorbeeld te noemen van Stuhlmachers bijdrage over Rom. 11 (555 e.v.). Ik bedoel: hier komt de dogmatiek wel overal tussen de regels doorkijken, maar verder tot voordeel dan tot nadeel van de uiteenzetting. Nog het meest bijbelse theologie in reincultuur lijkt mij overigens het opstel van Herrmann over Deutero- nomium (155 e.v.). Uit de bocht Maar nu enkele voorbeelden van exegeten die als dogmatici uit de bocht vliegen. Dat zijn m.i. zeker Hartmut Gese met zijn zeer knappe bijdrage over de maagdelijke geboorte (73 e.v.); Martin Hengel als hij alweer uitsters boeiend over het bijbelse mensbeeld spreekt (116 e.v.) en, om het op deze drie dan maar te houden, Klaus Schwarzwëller met zijn al te grove uiteen zetting over wat nu trouw aan de oudtestamenti sche kanon betekent (479 e.v.). Deze opstellen zijn uitermate lezenswaard, maar het zijn duidelijk dogmatische verhalen van niet- dogmatisch getrainde exegeten. Een dogmaticus van professie die in deze bundel heeft geschreven is Wolfhart Pannenberg. Hij heeft in deze bundel het college laten opnemen dat hij in 1970 aan verschillende Nederlandse universiteit n heeft ge houden. Thema: algemene geschiedenis en heilsge schiedenis (349 e.v.). Ik mag v/el zeggen dat het m.i. een glashelder verhaal is. Onderwerpen sche alsook op politieke gronden'. De Frankforter verklaring van 1970 is in Noorse zendingskringen bijzonder po sitief gewaardeerd. Deze verklaring en toelichtende artikelen van de voor naamste opsteller, de TUbinger theo loog prof. dr. Peter Beyerhaus, zijn in het Noors vertaald en hebben uit voerige aandacht gekregen. Volgens pastor Svoren willen de Noorse zendingsleiders geen isolatio nisme of een anti-oecumenische hou ding. Zij stellen veel prijs op herstel van de interconfessionele contacten op wereldniveau, maar dat dient dan wel 'op vaste bijbelse grondslag' te zijn. Het is mij niet mogelijk hier nog meer naar voren te halen. Deels omdat de bundel daarvoor te dik is: met bibliografie en registers 690 bladzij den. Verder omdat een aantal vakbijdragen mijn competentie als beoordelaar verre te boven gaan. Ik merk echter nog op dat het niet alles Oude Testament is wat de klok slaat. Het beeld Gods bij de Egyptenaren (Eberhard Otto, 335 e.v.). de verborgenheid Gods in de mesopotamischfe gebeds- literatuur (Lothar Perlitt, 367 e.v.). het begrip angst bij Kierkegaard (Ernst Wolf, 620 e.v.) en de ironie van Socrates (Georg Picht, 383 e.v.) dat zijn allemaal onderwerpen die óók behandeld worden. De man zelf Bij de man zelf von Rad ben ik begonnen, bij hem eindig ik ook. Men kan van zijn verbol genheid over 'Kraftlose' preken lezen: liever één knetterende ketterij dan een handvol even verve lende als geijkte waarheden (654), al denk ik dat hij niet aan dit dilemma vastgespijkerd wilde worden. De kritiek op zijn eigen werk. m.n. op zijn indertijd door velen nogal toegejuichte verdediging van de typologie, ontbreekt evenmin, doet bescheiden en menselijk aan bij zo'n groot man. Maar het mooiste is, wat dit betreft, de laatste bladzij: Gerhard von Rad over Gerhard von Rad. Hij vertelt van zijn gevecht om vakman te blijven, de dingen eerlijk volgens de regels van de kunt te laten verlopen en zo zonder 'pneuma tische Gewaltakte' te komen tot een werkelijk sprekende Schrift. Een prachtig werkprogram, ik voeg eraan toe: ook het enige program dat werkelijk vruchtbaar kan zijn (en hoe heeft de praktijk van zijn werk het bevestigd! Ware artiest Wanneer deze man zijn woorden besluit met: 'ileute bin ich alt' (660). hebben deze woorden niets te doen met de resignatie van iemand die tot zijn verdriet z'n beurt moet afstaan aan een ander. Integendeel, het heeft iets van de som opmaken en kijken wat het opgeleverd heeft. Als een ware artiest ik ben het met van Ruler eens dat theologen iets van een artiest moeten hebben om goede thelogen te zijn bekent hij dat hij zijn sterkste impulsen nog het minst adequaat onder woorden heeft kunnen brengen. Dat vind ik een waardig slot van een boek waarin een man geëerd wordt die uitermate veel heeft bijgedragen voor het verstaan van de bijbel in onze tijd. Het bepaalt ons bij de proporties van de theologie. Dat doet heel deze boeiende bund.l trouwens. Ik vind het een van de best geslaagde feestbundels die ik onder ogen heb gehad. Het boek is voor vakmensen zijn prijs dan ook waard. Prof. dr. H. M. Kuitert bespreekt: "Probleme blblischer Theologie Gerhard von Rad zum 70 Geburtsdag'. Herausgegeben von Hans Wolff. Christian Kaiser Verlag. MUnchen; D.M. 60.—. STIL IN DE STAD Hoe het deze week zal zijn weet J niet maar de vorige week leek h( wel alsof half Amsterdam met vakai tie was. Wat een stilte op de stratei In mijn buurt waar het normaal gi sproken toch ook behoorlijk druk i leek het 's morgens om een uur i tien wel zondag. Wat is Amsterdai dan eigenlijk een enige stad. Niet I druk, met hier en daar zelfs rustij winkelstraten. Overal, ook in de bu tenwijken, mensen op terrasjes, li mand die deze stad in 'normale' on standigheden schuwt en soms bijl haat raakte nu zelfs in vervoeriit We hebben wel even een beeld gekri gen van wat het weer kan worden al we de auto's aan banden leggen. Di zal ons allemaal verschrikkelijk vel goed doen. Ik denk dat er heel wi mensen mee tot rust zouden kon» als wij ons eens voornamen om zove mogelijk voor ons vervoer in de sta de auto te laten staan. Ik weet dat i plannen zijn om hiermee verder l gaan en met zachte dwang nog mei te bereiken dat mensen van de trai en de bus gebruik maken. Dat moi onze instemming hebben. Laat hi dan niet zo zijn dat de auto's d meeste vervuiling van de lucht ve oorzaken, hun geronk en gesni maakt van onze mooie stad toch vai een zenuwen toestand waartegen op d( duur maar weinig mensen, en ha bestand zullen blijken te zijn. Ik wei niet of er minder ongelukken hebbe plaatsgevonden, maar ik zou me hl kunnen voorstellen. Ik kan me w indenken dat de misdadigheid teru| gedrongen wordt wanneer meer mei sen op straat lopen of van de trai gebruik maken. In alle opzichten b leefde ik de rust van de vorige we< als een toestand die wij met elkai voor onze grote steden moeten nasti ven. Ook hierin kan iets uitkomen vi onze verantwoordelijkheid voor i kaanj COLOMBO (EPS) De stichting va de verenigde kerk van Ceylon, die d jaar zou plaatsvinden, is voor onb paalde tijd uitgesteld na een gerecht lijke uitspraak, waarbij het beslu van de anglicaanse kerk om mee l doen, werd vernietigd. Een groep an licanen, tegenstanders van de fusi had het besluit op kerkrechteljjl gronden aangevochten. Vijf kerke zijn in dit verenigingsplan betrokkei anglicanen, baptisten, methodiste; presbyterianen en het bisdom JaÉfi van de kerk van Zuid-India. EDINBURG (EPS) De algemei vergadering van de (presbyteriaans! kerk van Schotland heeft de classicai vergaderingen een voorstel doen to komen, volgens welke de Westminst! confessie niet langer beschouwd z worden als 'standaard' van de ker maar alleen als 'historisch documen Tevens is opdracht gegeven een nieu belijdenisgeschrift te ontwerpen. I presbyteriaanse kerk van Ierlan heeft een dergelijk besluit genome: De Westminster confessie dateert va 1647 en is na de Heidelberger cat chismus het meest verbreide belijd nisgeschrift van het calvinisme. ZAGREB Zondag is de 28-jari| mevrouw M. J. Boers-Op de Kamp c Sittard bij een auto-ongeluk in Zagrt in Joegoslavië omgekomen. Haar eet genoot liep een shock op. De auto v: het echtpaar, dat met vakantie wa kwam na een slip in een rivier 1 recht, waarbij de vrouw is verdronke Haamstede II. Toxopeüs Uitg. Forum Boekerij: Circus, i)i Marcel Harry Huber, vertaald door i C. H. J. Maliepaard, met foto's vc Robert Zumbrunn, 1S2 blz, pri 24.90. De honderd foto's in het boek Circu gekozen uit een paar duizend opn men van Robert Zumbrunn, zijn got tot prachtig, maar wei eenzijdig gek zen: vijftig van paarden, twintig vi olifanten, een kameel, een nijlpaar een giraffe en wat tijgers, dertig vi de heren Knie. met of zonder diere Acrobaten, springers, jongleurs, equ libristen. koorddansers, trapezewi kers, leeuwen, apen en zeeleeuw! zijn er niet bij. Schrijver Mare Harry Huber had het daar ook ni over. Hij schreef ook niet over h circus, maar over 'n circus. Het goed bekende, lang bestaande. Zwitser Circus Knie weliswaar, maar dai heeft Alfred A. Hësler indertijd, het Duits, een heel wat beter bo! over geschreven. Daardoor kreeg H ber van de heren Knie niet ve medewerking, maar daar zat hij nl mee, want hij schreef 'Voor het he, manuscript van dit boek waren vil uur praten voor mij voldoende.' Hi meeste hoorde hij van de dierenarl Hij is dus uitvoerig over kwalen e behandelingen. Hij vernam ook bi een en ander over paardenjdressui en zocht er uit verschillende boek! wat bij. Wat willekeurige, oppervlal kige en opgeklopte indrukken va enkele nummers, en de heren Knl vullen het manuscript aan. 'Een bril jante reportage over een opwinden bestaan' zoals de ondertitel vermeld is het niet geworden. Meer dan ee slordige, ze beperkte en niet bijzoi der deskundige reportage werd h! niet. En de Nederlandse vertaling I erbarmelijk. Maar de foto's zijn goed B.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2