Wilde staking breidt zich over Engeland uit Mogelijk in herfst al verkiezingen Sadat doet felle aanval op Verenigde Staten itadel luang Tri Weddende jongen laat trein stoppen krant ncentrale van odewaard draait weer I Rel in huis van bewaring AOW omhoog In deze krant Ziekenhuis wil personeel leren zuiniger te zijn Wijzigingen regeerakkoord Nieuwe jLeidse Courant DINSDAG 25 JULI 1972 53ste jaargang „Stantvastich is ghablaven mijn hert in teghenspoet!" 2 ISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ;n lf istraat 37 Postbus 76 Telefoon: 01710-31441 en 20388 (red.) Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 Veilig gekocht bij de vakman Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG Afd. Bez orging vanaf 08.3Q uur. GON, NEW YORK (UPI, Reu- ef AP) Zuidvietnamese pa- s hebben gisteren het centrum H i de noordelijke provincie- - Dfdstad Quang Tri bestormd de 19de eeuwse citadel be- jkt, die ondanks hevige lucht ballen nog steeds door Noord- nezen is bezet eerste ;ianvallen op de citadel en afgeslagen. Van Noord-Viet- uit zouden versterkingen onder- l zijn voor de belegerde militairen, j, ;1 hebben Zuidvietnamese troepen stad Tam Quan ir. het centrale 1 rtgebied veroverd. Le stad was drie 2 anden in Noordvietnamese handen i reest Er werd gisteren weinig ver- ontmoet. In andere delen van id-Vietnam moesten de regerings iepen zich onder toenemende druk n Noordvietnamese eenheden terug- rcen. Amerikaanse vliegtuigen zet- hun aanvallen op doelen rondom noi voort. Er zouden 13 toestellen n neergehaald. cretaris-generaal Kurt Waldheim i de VN heeft opnieuw een beroep Amerika gedaan om 'onmiddellijk te houden met het bombarderen n het dijkenstelsel in de vallei van Rode rivier in Noord-Vietnam. ilgens Waldheim kunnen de bom- rdementen leiden tot een grote mp met enorme verliezen aan men- 'ivens. Ook China heeft zijn be- Idigingen aan het adres van Wash- in herhaald. 'Het Amerikaanse iperialisme heeft systematisch het tlwerk van dijken en dammen en rigatieinstallaties in Noord-Vietnam rnietigd', aldus het Chinese nieuws- entschap. Parijs arriveerde gisteren de Ame- ;aanse actrice lane Fonda, die op in persconferentie haar aanklacht de afgelopen weken dat Amerika civiele doelen in Noord-Vietnam ibardeert, nogmaals toelichtte. Als in de VS terugkeert, loopt zij het co vervolgd te worden wegens Ipverlening aan de vijand'. Zij was •e weken de gast van de regering Hanoi. [in een verslaggever DDEWAARD De kernenergiecen- _ale Dodewaard is zondag gerepa- ierd en van nieuwe splijtstof voor- en weer zijn bescheiden hoeveel- eid electriciteit aan het koppelnet tan leveren. Dit heeft de directie isteren meegedeeld, uim twee maanden geleden werd de entrale buiten bedrijf gesteld nadat leine haarscheurtjes waren geconsta- eerd in een overgangsstuk tussen een tiding en het reactorvat. Dit over- angsstuk is nu vervangen 1 Zogezegd beste daden zijn die welke toch een verklaring noch een verontschuldiging van node heb- len. Berthold Auerbach. Matig weer In het algemeen veel bewolking met plaatselijk een bui. Langs het strand af cn toe raistvorming. Zwakke tot matige wind uit rich tingen hoofdzakelijk tussen west en noord. Maximum-temperatu ren omstreeks 20 graden Celsius. MORGEN EN OVERMORGEN: geleidelijk meer zon, afnemende kans op regen cn normale tem peratuur. Morgen zon op: 04.52 onder: 20.39 maan op: 20.41 onder: 04.52 Welke zijn de twee woorden In de Londense 'krantenstraat' Fleet Street werden gisteren tijdens de middagpauze sympathiesta kingen gehouden. Vakbondsleden toonden daarmee hun solidariteit met de vijf havenarbeiders, die vorige week door een speciaal 'hof voor industriële betrekkingen' tot gevangenisstraffen werden ver oordeeld. LONDEN (Reuter, UPI, AP, AFP) Zonder dat de Britse regering in staat is, tussenbeide te komen, hebben tienduizenden arbeiders gisteren bet werk neergelegd uit protest tegen de gevangenhouding van vijf vertrouwensmannen van de havenarbeiders. De vijf zijn niet gevangen gezet we gens hun vakbondactiviteiten, maar naar aanleiding van het niet uitvoe ren van een bevel van een gerechts hof. En dat is iets waarin de regering niets kan veranderen. Wel zou de overheid gezorgd hebben voor grote voorraden levensmiddelen en andere belangrijke zaken, waarvan de aanvoer in gevaar komt, als de stakingsgolf doorzet. De regering zou niettemin overwegen in een vroeg stadium over te gaan tot het afkondi gen van de noodtoestand. De staking maakte een eind aan de bedrijvigheid in de havens: de dagbla den kunnen niet meer verschijnen en de levensmiddelen- en autofabrie- ken kampen reeds met moeilijkheden. Van vakbondszijde is verklaard dat nog niet tot een algemene staking zal worden opgeroepen. Een dergelijke ARNHEM Een vijftiental gedeti neerden van het huis van bewaring in de Walburgstraat te Arnhem is gis teren overgeplaatst naar andere in richtingen in de Gelderse hoofdstad, het oosten en het noorden des lands, omdat zij zondagavond om kwart over tien deel hadden genomen aan een opstandje, waarbij ruiten, deuren, stoelen en tafels sneuvelden. De direc teur van het huis van bewaring, de heer J. W. Spiegelenberg, zegt geen enkele verklaring tc hebben voor de ongeregeldheden, die naar het schijnt een volkomen spontaan karakter hadden. DEN' HAAG Formateur Biesheuvel heeft gisteren aan de fractieleiders van de KVP. ARP. CHU en WD voorge steld akkoord 'e gaan met de structu rele verhoging van de AOW met 4 procent per 1 januari 1973. De AOW zal dan worden opgetrokken tot 96 pet. van het netki-besteedbare mini mumloon. De invoering van de volks verzekering 'arbeidsongeschiktheid' ook voor de zelfstandige en de vroeg- gehandicapten gaat volgens dc plannen van de formateur pas 1 januari 1974 in. De volgende belastingverhogingen zijn nodig om het tekort op de begroting va nvolgned jaar te dekken: het goed kope tarief van de btw wordt ver hoogd van 4 o 5 pet. Het dure tarief wordt verhoogd van 14 tot 16 pet. De vennootschapsbelasbing wordt twee punten hoger (van 46 naar 48). AMSTERDAM Bij een verkeerson geluk in Amsterdam-Zuid zijn gister morgen de 52-jarige J. C. van Ewijk en de 77-jarige A. Bruil omgekomen. maatregel moet eerst besproken wor den door de algemene raad van de grote bond TUC. Londense havenarbeiders, die van plan zijn een protestmars te houden naar het gebouw van het gerechtshof voor de industriële betrekkingen en naar de ambtswoning van premier Edward Heath, nemen nog een af wachtende houding aan. Als de vijf arrestanten, waar alles om gaat, voor de rechter verschijnen, kunnen zij vrijgelaten worden door zich te verontschuldigen voor hun verboden activiteiten. Binnenland 'Besmette' charters op Schip hol 5 In buitenland betere opvang van invaliden 7 Buitenland Nixon wil praten met Japan se premier 9 Kerk Von Rad: theoloog van groot gezag 2 Sport Ton Klooster zwemt zich als nog naar München11 Lezers schrijven 2 Uw probleem 2 Puzzel Commentaar 7 Mode 7 Kunst 13 Van een verslaggever NIJMEGEN De katholieke universiteit is in haar Sint-Rad- boudziekenhuis een bezuini- gingscampagnc begonnen. Het bestuur heeft het gevoel dat het kostenbesef tan medisch perso neel onderontwikkeld is, cn probeert daar met een folder verbetering in te brengen. Het probleem van een zieken huis is, dat een budget moeilijk kan worden vastgepind op een begroting, zo wordt de 3.400 personeelsleden voorgehouden. Je kunt niet zeggen: het geld Is op. stuur de patiënten maar naar huis. ."Maar het gebruik van middelen en verrichtingen kan toch niet ongestraft v jaar tot jaar toenemen. Een be ter inziebt in de kosten, dat tot nu toe in de ziekenhuiswereld voor een groot deel ontbrak, is daarom erg belangrijk. De apo theek en de afdeling röntgendi- agnostiek van het Nijmeegse academisch ziekenhuis zullen nu het gebruik gaan registre ren. Maar ook op de kleinere dingen kan bespaard worden. In de fol der worden voorbeelden gege ven van dagelijks gebrulksmate- riaal plastic bekertjes, che micaliën. fotocopieën, telefoon gebruik. waarvan de kosten in dc miljoenen lopen. De folder zou door het perso neel met instemming zijn ont vangen. Als de actie succes heeft, wordt uitbreiding tot an dere faculteiten- van de Nij meegse universiteit overwogen. Zoek dc twee woorden uit dc vier •fbeeldingen. Bewaren tot zaterdag. U kunt er dertig gulden mee ver dienen. BARNEVELD De oplettendheid van een treinbestuurder heejl dit weekeinde het leven gered van een 9-jarige jongen uit Barneveld. De jongen had met veel bravour de uitdaging van zijn vrienden aangenomen om de trein tot stilstand te dwingen door op de spoorlijn te gaan staan. Dat het levensgevaarlijke spel niet fataal is afgelopen is alleen aan de machinist te danken, die zijn treinstel op de lijn-Amersfoort-Ede-Wageningen nog juist tot stilstand kon brengen. Eigenhandig heeft hij de jongen van de spoorbaan verwijderd en hem op het station Barneveld aan de politie overgegeven. 'Waar zitten de leeuwen?' Als sevols van druk vakbonden H Van onze Haagse redactie DEN HAAG Een van de pijlers voor een politiek volwaradig tweede kabinet-Biesheuvel lijkt zijn weggeslagen nu het overgrote deel van de vakbeweging met zo*n kabinet geen afspraken wil maken over liet loon- en prijsbeleid, het zogenaamde sociale contract. Het lijkt daarom meer dan ooit waar schijnlijk dat er heel vroeg, in november, verkiezi ngen zullen worden gehouden. Na alles wat er gebeurd is valt dit echter niet te verwachten. De vijf zouden er de voorkeur aan geven, opgesloten te blijven en daardoor de tegenstand van de bonden tegen de nieuwe arbeidswet te 'dramatiseren.' Dat zou koren op de molen zijn van enkele kleinere bonden, die zich te gen de Britse regering willen keren om haar te dwingen, de wet te veran deren die haar het recht geeft, een eind te maken aan het euvel van de wilde' stakingen. Zij zullen er niet voor terugschrikken, alles in het land 'plat ta leggen.' De arbeiders in de Franse havenstad Le Havre hebben gisteren uit solidari teit met hun Britse collega's besloten, schepen uit Groot-Brittannië te boy cotten zolang het conflict niet is ge regeld. Gisteren werden reeds drie Britse vrachtschepen het slachtoffer van deze solidariteitsactie. Bovendien bleek de KVP-fractie gister avond sterk verdeeld over de wijzigin gen die aangebracht zullen moeten wor den in het regeerakkoord en sommige begrotingshoofdstukken. Vooral over defensie, ontwikkelingshulp, de wer kende jongeren en het huurbeleid ging het er heet toe. De fractie vergaderde nog tot diep in de nacht. Bij het ter perse gaan van deze editie was nog geen oplossing in zicht. De vraag is of de fractie wel verantwoordelijkheid zal kunnen dragen voor de in te dienen begrotingen. De CHU-fractie kon gisteravond na een urenlange vergadering de begroting on derschrijven, inclusief de wijzigingen van het regeerakkoord, het uitgaven niveau en dekkingsplan. Voorwaarde is wel, dat het nieuwe kabinet in politiek opzicht volwaardig zal zijn, zo verklaar- dede fractievoorzitter Tilanus na af loop. Een demissionair kabinet zal vol gens de heer Tilanus zo vroeg mogelijk verkiezingen moeten uitschrijven. Hij vroeg zich zelfs af, of zo een kabinet wel een begroting zou kunnen indienen en in de Kamer behandelen. Binnen de vier regeringsfracties, de confessionele partijen en de VVD, bestond er in grote mate overeenstem ming over dat het nieuwe kabinet afspraken met het bedrijfsleven zou kunnen maken. Mede daarom werd in de adviezen aan de koningin een de missionair kabinet van de hand gewe zen. Een andere reden was dat de begroting normaal ingediend en afge handeld zou moeten worden, compleet met het dekkingsplan. Met name het standpunt van het NKV lijkt nu een streep door deze opzet te hebben gehaald. Fractievoorzitter Aantjes (ARP) on derstreepte gisteren, na afloop van zijn bezoek met de andere drie frac tievoorzitters aan formateur Biesheu vel. de conclusie dat hiermee een 'belangrijke vooronderstelling voor de vorming van een politiek volwaardig kabinet is komen te vervallen.' In een radio-uitzending, eerder die dag, gaf hij er blijk van dat de datum van de verkiezingen in zo'n geval zou moeten worden teruggeschoven tot aan het einde van dit jaar. De confessionele partijen hadden eerder in tegenstel ling tot de VVD hun voorkeur uitge sproken voor begin volgend jaar. De fracties vergaderden gisteravond laat over deze problematiek inclusief de wijzigingen die aangebracht zullen moeten worden in het regeerakkoord, formateur Biesheuvel ging er voorals nog van uit dat iet een kabinet zou worden van weliswaar kortere levens duur, maar een, dat de begroting serieus kan afhandelen. Over het standpunt van het NKV had hij nog geen commentaar. Zie verder pagina vijf, eerste kolom. De fraktieleiders van de KVP. ARP, CHU cn WD hebben formateur Biesheuvel beloofd, dat zij vanmorgen zullen meedelen of zij het eens zijn met de wijziging van het regeerakkoord op vijf punten. Dc Tweede-Kamerfracties van de vier partijen hebben tot gisteravond laat over de wijzigingen vergaderd. Die ver anderingen zijn: 1. De uitbreiding van het onderwijsprogramma voro de werkende jeugd wordt met een jaar vertraagd: 2. De verlaging van de leerlingenschalen voor het kleuteronderwijs en lager onderwijs gaat volgend jaar niet door. Wel zullen voor noodsituaties in grote gemeenten aparte bedragen worden uitgetrokken; 3. Ook de successierechten, dc vennootschapsbelasting, de omzetbelasting en de vermogensbelasting kunnen per 1 Januari 1973 worden verhoogd; 4. De uitgaven voor dc ontwikkelingssamenwerking blijven ongewijzigd. Wel wordt 40 miljoen gulden meer gefinancierd via gegarandeerde leningen van de Investeringsbank; 5. Uitgaven op andere departementen voor de ontwikkelingshulp worden be taald uil hel totale bedrag voor dc ontwikkelingshulp. Een consequentie is, dat bepaalde salarissen op het departement van buitenlandse zaken uit de ontwikkelingspot worden betaald; G. De opbrengst van dc investeringsheffing in het westen van het land wordt steeds besteed voor dc economisch zwakkere regio's. In het regeerakkoord stond, dat dit alleen het geval kon zijn in perloden van laagconjunctuur. CAIRO (UPI, Reuter, AP, AFP) In een uren durende rede heeft president Anwar Sadat van Egypte gisteren Amerika de I schuld gegeven van de voortdu rende crisis in het Midden-Oos ten. Hij beloofde verder dat Egypte de toestand van geen oor log, geen vrede niet zal laten voortduren en desnoods alleen de strijd tegen Israël zal aanbin den. Dc Egyptische leider gaf Amerika er ook de schuld van dat hij had moeten besluiten de omvangrijke Russische aanwezigheid in Egypte te beëindigen. 'De houding van de Verenigde Staten is de kern van het probleem waarmee we nu te maken hebben en die leidde l tot de beslissingen die ik ten aanzien van onze betrekkingen met de Sowjet- Unie heb genomen'. Sadat had besloten de Russische advi seurs de deur te wijzen, nadat hij een Russische boodschap had ontvangen bijzonderheden hierover deelde hij niet mee over de resultaten van de gesprekken die president Nixon in Moskou heeft gevoerd met de Russi sche leiders. 'Daarna zag ik geen an dere weg dan het besluit dat u nu President Anwar Sadat van Egypte heeft gisteren een vier uur durende rede gehouden waarin hij zijn besluit toelichtte de Rus sische adviseurs de deur te wijzen. Unie. Er is geen basis voor een vergelijking'. Zie verder pag. 9, kolom 6 en 7. allen kent', aldus Sadat. 'Israël is een agent van de Verenigde Staten, maar ik ben geen agent van de Sowjet- ■uw bon mm noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Naam: Adres: - Plaats: maand O kwartaal Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. mapje post papier met enveloppen pletine handige schaaltje paraatmap (flessen- met brief- onderzetter) papier en pen Een postzegel is niet nodig als u op dc enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1