Toeristenheffing gaat door ondanks protest Suriname wil weer lagere vliegtarieven Amsterdams P.W. directeur over stadsproblemen Zonder rijbewijs in auto - een dode Meer autonomie voor Texel, vragen inwoners In feeststemming het dak opschade ongeveer f 200.- GS Zuid-Holland niet blij met 'kampeer-brief' BEJAARDENPENSION te ZEIST GROTE GESTOFFEERDE KAMERS, TROl'W KWXRTET D1NSD\G 23 JULI 1972 'KOMENDE GENERATIES DE RUIMTE LATEN' Ir. G. H. Meijer werd in 1969 direteur van de dienst der Publieke Werken in de hoofdstad die thans 3.900 man omvat. SCHIPHOL Suriname wil nieuwe verlaging van de tarieven voor het luchtverkeer tussen Paramaribo en Nederland. Gisteren is een luhtvaartdelegatie onder leiding van de minister van eonomische za ken Rens, op Schiphol aangekomen om daarover met de Rijkslucht vaartdienst te onderhandelen. door Jan Roelfs 'Je mag de generatie van 1990 nu niet binden aan het inetrolijnen- net, zoals dat in 1968 door de raad is vastgesteld. Al was het al leen maar op grond van het feit, dat er bijvoorbeeld in de jaren tachtig nieuwe technische ont wikkelingen zullen zijn. Ik trek in dit verband een parallel met de stadsvernieuwing. Er moeten voor de geslachten, die na ons komen mogelijkheden zijn om te kunnen aanbreien. Het is daarom heel verstandig om een plan, zo als de aanleg van het stadsspoor in Amsterdam, dat decennia vergt, van tijd tot tijd opnieuw aan de orde te stellen. Nog maals: omdat je met evoluties re kening moet houden. Neem nu de ontwikkelingen, die gaande zijn rondom de zogenoemde 'schildmethode'; populair gezegd de aanleg van tunnels zo dicht mogelijk onder de oppervlakte zonder de zaak open te breken. De methode was voor de bouw van de C.S.-Bijlmerlijn nog niet haalbaar, mogelijk is die het wél voor een volgende lijn'. Aan het woord is ir. G. H. Meijer, directeur van de dienst publieke wer ken, die overigens maar ook dat is een onduidelijk toekomstbeeld een Kroot vraagteken zet achter de 'fiftv- fifty-procedure'. Het rijk betaalt de helft van de aanlegkosten van de metro en zo verwacht de rijksover heid de andere helft moet uit de exploitatie komen. Dat laatste kan er op duiden, dat de tarieven wel eens rigoreus kunnen zijn. "Voorlopig lijkt het me een lachertje', aldus de heer Meijer. Het is ook niet eerlijk, de auto maakt de weg on bruikbaar voor het openbaar vervoer en de auto drukt de stad uit elkaar. De auto behoort dus voor de kosten van de metro, de nieuwe baan voor het openbaar vervoer, op te draaien Het rijk int de lasten die op de auto drukken Het rijk zal het dan ook niet bij die 50 pet kunnen laten Het gesprek in het Wibauthuis hoog boven oud-Oost. met het eerste 'metro-arrangement' in de laaggelegen Wibautstraat richt zich niet in de eerste plaats op financiële vraagstuk ken. hoewel die de armslag van PW ernstig beperken. Prioriteiten 'Wanneer er in het komende najaar prioriteiten ten opzichte van de me tro-aanleg moeten worden gesteld, dan zou ik voor de omstreden Noord- Zuidlijn. die zoals bekend dwars door de stad loopt een studieprioriteit wensen Primair voor de huidige situatie zie ik een verbin ding (aftakking) van de Oostlijn. ten zuiden van het Amstelstation. naar Amstelveen. Het zou voor beide gemeenten Amsterdam en Amstel veen een belangrijke zaak zijn. wanneer de Oostlijn én de aansluiting naar Amstelveen nog vóór het einde van dit decennium cerealiseerd kon den worden Maar dan als onder deel van deze fase van prioriteit ook de aanleg van een ondergronds metrostation bij het Centraal Station, mede van evident belang voor de verbinding met Noord. Als we het vraagstuk van de toenemende auto congestie in de binnenstad daarbij in het oog vatten, moet je er van uit gaan. dat een verbinding van Noord met CS. waar aansluiting Is op de Oostlijn en Buitenveldert/Amsteiveen niet anders dan van gunstige invloed kan zijn op de autostromen Laten we aannemen, dat deze verbinding er om streeks 1985 kan zijn. Tegen de ach tergrond van deze toch wel reële mogelijkheden hoop ik dat de beslis sing inzake een Schiphollijn snel wordt genomen Via Boerenwetering naar Museumplein. En als we dan naar de huidige Oostlijn in wording kijken zeg ik: Weesp-Zuid, in de Aets- veldse polder, dat wordt een groeiend woongebied Het komt te liggen op een afstand van luttele kilometers van het metro-eindpunt in de Bijlmer. Doortrekken van de Bijlmerlijn naar dit deel van Weesp ligt gewoon voor de hand Hemspoortunnel Even een sprong naar het Noordzee- kanaalcebied Ir Meijer wijst op de al jarenlang gevoelde noodzaak van de aanleg van een Hemspoortunnel 'Dat project dreigt in de ijskast te worden gezet Maar ik wijs er op. dat er met de totstandkoming van deze verbinding ook een economisch be lang voor de stad gediend Is. De Hembrug is een obstakel, het bena deelt de haven. Een Hemtunnel zal de spoorverbinding AmsterdamNoord- holland verbeteren en de ontwikke ling van het westelijk havengebied stimuleren. Deze mogelijkheid om tot een essentiële infrastructuurverbete ring te komen, mag niet verzinken in het pakket van andere, wellicht meer spectaculaire, voorzieningen Laatste werkgebied Terug naar de metro-oost lijn. De PW- directeur betoogt hij paradeert met een stok langs de grote wand kaarten in z'n werkkamer dat er straks 50 tot 70000 arbeidsplaatsen opdoemen in het toekomstige werkge- beid Amstel III-Venserpolder. een z i voor Nederland uniek gelegen gebied, aangesloten op de auto-uitvalswegen, langs twee metrotakken. niet ver van Schiphol. Héél aantrekkelijk, een be duidende aanwinst voor het econo misch potentieel van de hoofdstad. Praten over bedrijfsvestiging brengt de vraag inzake de erfpacht op het tapijt. 'De cijfers spreken voor zichzelf: het totale grondbezit, binnen en buiten de gemeentegrens is ruim 21.000 hec tare Het totale bezit aan grond bin nen de gemeentegrens is ongeveer 14.500 ha. waarvan 1250 hectare is uitgegeven in erfpacht. De rest is voor het overgrote deel openbaar ter rein. Het is alleen maar verstandig wanneer Amsterdam vasthoudt aan z'n erfpachtregeling. In het algemeen genomen mist men bij verkoop van grond z'n greep, houdt ontwikkelin gen minder goed in de hand wat niet alleen ongunstig is voor de stad maar óók voor het bedrijfsleven. Een vuist regel moet zijn: erfpacht voor han del en nijverheid, voor woningbouw kunnen uitzonderingen gelden met name voor het bebouwen van open gaten in de binnenstad. De grond is voor alles verweven met collectieve voorzieningen. Dan beweert men wel, dat Amsterdam in dit verband aan apartheidspolitiek doet. Mag ik er op wijzen, dat de erfpacht beslist geen hoofdstedelijke monpolie is? Het plan Hoog Catharijne in Utrecht een van de grote landelijke project-ont wikkelingsvoorbeelden wordt ge bouwd op erfpachtsgrond. Overigens: in de hele Amsterdamse binnenstad bestaat er geen erfpacht. Dat het Amsterdam z'n economie als gevolg van dit stelsel slecht zou gaan. wijs ik van .de hand.' Parkeerwee PW de publieke voorzieningen. Amsterdam en z'n autobezit, de "er- stopte straten, vooral in de binnen stad (het geparkeerde blik) en in de negentiende-eeuwse wijken. Ir Meijer: 'Je krijgt de straten alleen schoon als je een voldoend aantal parkeergarages bouwt. Dan kom je in het vlak van de onrendabele kosten. De minister wil dat parkeergarages moeten worden betaald uit bijdragen van autobezitters. Tk vind dat vandaag de dag discriminerend, daar zie ik geen gat ln. Dat zou misschien wat sterk gezegd revolutie kweken. Kijk maar naar de Bijlmer, waar het parkeervraagstuk enorme problemen oplevert. Ik zie het al. dat je bewo ners van welke oude stadswijk ook zou verplichten een paar vierkante meter parkeerruimte te huren in een parkeergarage. Op den duur kan dat natuurlijk niet zo blijven. De kosten van de parkeervoorzieningen zullen uiteindelijk, maar dan over de hele linie, in de woninghuren tot uitdruk king moeten komen Die verstopte «traten zijn een levensgroot probleem. Nog niemand heeft ir. dit verband de steen der wijzen aangedragen'. Stadsvernieuwing Een operatie van gigantische omvang, die een mensenleeftijd vergt, is de vernieuwing van de stad. Wie tien. twintig jaar getrouwd is, wil zich in het nieuw steken, althans het een en ander van z'n bezit vernieuwen, om dat de leefbaarheid in het gedrang komt. Zo ook de stad. 'De knelpunten zijn' alaus direc teur Meijer 'het gevecht om vol doende plaatsvervangende woningen, alsmede een gewenst aantal woningen met lage huren Voorts de hele, nogal ingewikkelde, financiering van grond aankoop, onteigening en openbare werken. Je zou 'ïicr uren over kun nen praten, maar ik wil één aspect belichten. Verward beleid Er is geen eenheid van beleid in het gewest Elke lokale democratie doet in dit opzicht wat haar goeddunkt. Er is geen overeenstemming, er ontstaan wrijvingen. Er Is dringend behoefte aan een overkoepelend beleid voor het gehéle gewest Groot-Amsterdam en ook daarbuiten. Amsterdam is aan gewezen op huisvestigingsmogelijkhe- den buiten z'n gebied, maar stuit daarbij op tal van afwijkende opvat tingen. Bij dit alles dus samenhan gend met de stadsvernieuwing is het vraagstuk van de huren een cen traal vraagstuk. Stel, dat een ieder een vast gedeelte b.v. 15, 20 of 25 pet. van zijn inkomen aan huur moet besteden. Dan zou het een rechtvaar dige zaak zijn. wanneer dat ook inder daad voor iederéén het geval is. Je hebt geluksvogels, die met een betrek kelijk hoog inkomen in huizen met betrekkelijk lage huren wonen. Je hebt mensen, die met een laag inko men in dure ïiieuwbouw huizen. Dat is allemaal veroorzaakt door een toe vallig beleid. Kan de gemeenschap deze onrechtvaardigheden voorkomen? Het zal moeten'. Belasten PW-er Meijer Is een voorstander van een huuregallsatiebelasting, maar ook voor een overeenkomstige belasting van het eigen woningbezit. Wanneer uit deze twee gebieden geld op tafel komt om - onrechtvaardigheden recht te strijken, zouden we een heel eind op de goede weg zijn. 'Het is een zaak. die mij geweldig steekt', zegt hij. Ir. Schut heeft er dstijds. als minister voor de volks huisvesting. z'n vingers aan gebrand. 'Hier zou een kabinet nu eens een halszaak van moeten maken En niet van duizend gulden collegegeld.' Hier ligt een mooie taak vcor het volgende kabinet. Dan is er nog iets. Een verhuurder en een huiseigenaar krijgen fiscale tegemoetkomingen, een huurder niet. Ik geef toe. dat dit een van de meest ingewikkelde vraagstukken van onze tijd is. Ik filosofeer er maar wat over, ik ben geen econoom, noch een finan cieel deskundige'. Lastige klant Wanneer de heer Meijer zelf in een saneringsbuurt zou wonen, hoe zou hij zich voelen, hoe zou zijn eisenpak ket luiden? 'Laat ik voorop stellen- dat ik mij dan een andere 'ik' zou moeten aan meten Ik zou dan tot onderscheidene reacties kunnen komen. Ik zou kun nen behoren tot de groep, die zich een iets hogere huur meer woon comfort zou kunnen permitteren, die blij is. dat ze kan vertrekken. Ik zou, als ik tot de minst draagkrachti- gen behoorde, een maximaal eisenpak ket aanbieden. In de trant van: over heid. ik moet van jullie hier vandaan. Ik wil mijn verworven heden niet in de waagschaal stellen. Doe maar en doe maar véél voor mij. Ze zouden aan mij een lastige klant hebben! Immers, hoe minder een mens kan bosteden, hoe meer hij kan vragen. Wel nog een opmerking over de buurtgebondenheid. Is die wel zo sterk als soms wordt betoogd? Vóór de oorlog verhuisden vele Amsterdam mers om de drie jaar. Natuurlijk is er vooral ten aanzien van ouderen een gebondenheid. Maar men moet dit niet als een axioma stellen. Er moet gesloopt worden, dat is buiten kijf. maar dan wel subtiel. Er moeten gaten worden opgevuld, maar niet Alle gaten. Er is ook meer open ruimte nodig. Het moet een proces zijn van veel overleg en gezond ver stand'. Aanschrijving Er is een versneld en verscherpt aan- schrijvingsbeleid gaande 'Ja, dat is begonnen in de Zeeheldenbuurt. Ik vind. dat je de eerste resultaten een succes mag noemen. De opzet is Wj eigenaars klemmend aan te dringen om tot herstelwerkzaamheden, respec tievelijk woningverbetering over te gaan en het ziet ernaar uit. dat dat gaat lukken. Woningverbetering bete kent wel huurverhoging. Immers, de bewoners krijgen dan meer wooncom fort. Er ontstaan nogal wat verkopin gen. eigendomsovergangen, zoals dat heet. Nee, niet verkoop van woningen aan de gemeente. Particulieren kopen, ze zién blijkbaar wel iets in deze nieuwe markt. De gemeente gaat stug door met aanschrijvingen, het blijkt inderdaad een zinnige methode te zijn. We spraken over wensenpakketten. Bij de dienst PW zijn die bij wijze van spreken torenhoog aanwezig. Ook hier de worsteling om leefbaar heid. 'De stad is dynamisch, de leef baarheid vraagt om meer ruimte, vooral woonruimte, omdat we met een sterk verdunde woningbezetting worden geconfronteerd. Daarnaast is er de zorg voor het milieu, de recrea tie. het verkeer, de wegen, kortom de buitenvoorzieningen. Een paar voor beelden. Urgent is een groenvoorzie ning rondom de Bijlmer, aanleg van een rioleringssysteem op de grachten, voorzieningen met betrekking tot de 'smeerpijp', de lozing op het oostelij ke IJ. Daar moet hoognodig een riool waterzuiveringsinstallatie komen. Ik denk aan de wegenaanleg, het drama van de ringweg, die véél en véél te langzaam vordert'. Stadhuis Het nieuwe stadhuis. 'Ik vind het een voortreffelijk ont werp. De belofte bij de internationale prijsvraag is ingelost. Het is inder daad zo. dat de bouw van het stadhuis aan het Waterlooplein gecoördineerd moet worden met de wedergeboorte van de hele oostelijke binnenstad. En het moet gebouwd worden als een centrale voorziening voor het héle gewest. Laten we voorts dit bedenken. Amsterdam is een 3-sterren-stad. een unieke stad. Met verwijzing naar de drie sterren in de Michelingids: Am sterdam is een stadhuis van allure wéard, zoals het 't rijksmuseum waard is. zoals het een historisch museum waard is'. Rentmeesterschap De Amsterdamse problemen in deze tweede eeuwhelft zijn ongelooflijk in- zewikkeld. maar alleszins waard om tot een oplossing te brengen. Ir. Meij er wil daarbij een ideëel uitgangspunt centraal stellen: het bijbelse begrip van het rentmeesterschap. Men is op elkaar aangewezen, men mag geen roofbouw plegen. Niet het hele bos kappen, maar wél de zieke bomen. Ook niet volledig willen afrekenen met het verleden, maar wel zo verant woord mogelijk beheren voor de toe komst. Denken aan hen die nó ons komen, voor hen mogelijkheden open houden. Dat is óók rentmeesterschap. HEERLEN Een meisje is zondag avond in Heerlen om het leven geko men toen haar broer, die geen rijbe wijs had. met de auto van hun ouders frontaal tegen een taxi botste. De jon gelui hadden zonder medeweten van hun ouders de auto meegenomen. In een bocht raakte de jongen de macht over het stuur kwijt en kwam op de linkerweghelft terecht. Daar raakte hij de taxi centraal. Het meisje J. van Gamme-Dubois (16), overleed op weg naar het ziekenhuis. Haar broer werd zwaar gewond. Eveneens in Heerlen kwam de 11-jarige Jos Pasveer in het verkeer om. Hij stak onverwacht over en werd aangereden. ZWOLLE In de nacht van zondag op maandag kwam de 24-jarige M. Schutte uit Raalte om het leven. Hij nam een bocht met te hoge snelheid en botste tegen een boom. HOOGEVEEN De 12 jarige Johan na Verwoerd uit Hoogvliet overleed zondag na een verkeersongeluk op de autoweg Assen-Hoogeveen. Het kind stak de weg over en werd aangereden door een personenauto. Van een onzer verslaggevers TEXEL Vijf inwoners van Texel hebben zich verenigd in een actieco mité, dat de bevolking van het eiland warm wil maken voor een grote mate van zelfstandigheid en zelfbestuur. Het comité, dat luistert naar de naam Texel Vrij', wil bijvoorbeeld een eigen casino en een commercieel radio station om op deze manier nog beter het toerisme, met name wat de winter betreft, te kunnen bevorderen. Woordvoerder van het comité is de heer Bob Rienks, in het dagelijks leven directeur van een opleidingscentrum voor parachutisten op het eiland. Des gevraagd verklaarde deze, dat het echt niet de bedoeling is Texel helemaal los te maken van Nederland. Wij streven geen afscheiding na, maar alleen een zekere mate van autono mie. Voor Rienks betekent dit bij voorbeeld, dat Texel geen belastingen meer aan Den Haag zal afdragen, maar deze zal besteden ten eigen bate. Verder zou het eiland ook eigen post zegels moeten krijgen. Texel Vrij' heeft verder het plan om tol te hef fen op schepen, die de 'Razende Bol' passeren, een zandplaat tussen Den Helder en Texél. Het comité, dat, aldus Bob Rienks, optreedt namens een groep mensen van het eiland, die momenteel nog liever achter de schermen blijft, om dat ze anders teveel aan kritiek bloot zou komen te staan, wil zo spoedig mogelijk plaatselijke acties gaan voe ren om de bevolking achter zich te krijgen. Woordvoerder Rienks hult zich verder in geheimzinnigheid en wil in dit stadium liever nog niets loslaten over de mensen, die de actie Texel Vrij' steunen. Hij wad no>g wel kwijt, dat een betere vakantiespreiding in Ne derland Texel in staat moet stellen de duizenden toeristen meer comfort en rust te bieden. Nu zorgen de toeristen in het hoogseizoen voor overlast en criminaliteit. Van een verslaggever MEPPEL De politie heeft een zekere R. uit Meppel aangehouden die het met enkele anderen na een feestje te dol had gemaakt. Het gezelschap ging uit gekheid over de daken lopen van panden van enkele plaatsgenoten. Zij richtten hierbij een schade aan de dakpannen aan van een kleine 200. Zij achten het onredelijk dat alleen het overnachten in Amsterdam belast wordt en de grote stroom 'dagjesmen sen' buiten schot blijft. Als de ge meenteraad het desbetreffende voor stel goedkeurt, zal 'kaal' slapen (logies prijs zonder ontbijt) met 4 procent worden belast. Wie voor minder dan 7.50 slaapt, betaalt geen belasting. Op een maandag gehouden persconfe rentie zei de Amsterdamse wethouder Polak (financiën) dat er de afgelopen maanden uitvoerig overleg is geweest met het bedrijfsleven, de horeca, de KLM, toeroperators, en pensionhou ders. Daarbij is duidelijk gebleken, dat het bedrijfsleven het principe van de toeristenbelasting afwijst 'Wij onderkennen dat aan toeristen belasting bezwaren verbonden zijn- onder meer ten aanzien van de con currentiepositie van Amsterdam, de toeristengemeente van ons land, maar het- kan niet anders,' aldus de wethou der. 'Redelijk' Hij doelde daarmee o.a. op de slechte financiële situatie van de gemeente Amsterdam. Het gemeentebestuur acht het redelijk dat toeristen mee gaan betalen aan voorzieningen die de gemeente Amsterdam mede voor hen treft. Het meebetalen door toeristen is des te redelijker omdat de gemeen te toch al vele miljoenen tekort komt. De opbrengst wordt voor 1973 op 24 miljoen geraamd. Het voorstel noemt enkele voorzienin gen die geheel of ten dele voor het toerisme ten goede komen: subsidie aan de VW. de kosten van de stadsil- luminatie, uitgaven tot instandhou ding van de historische binnenstad, de musea, de opera, het ballet, Artis, de Stadsschouwburg, grote tentoon- JUWELEN. GOLD en ZILVER IN- EN VERKOOP II. W. DAMES Kruisstraat 11 - Tel. 123-32 91 31 Haarlem (bij de Ridderstraat). BIJ vonnis van de Arrondisse mentsrechtbank te Amsterdam, uveede kamer d d 5 Juli 1972 Is in staat van faillissement ver klaard de naamloze vennootschap VAN DER ZWAART N.V.. geves tigd en kantoorhoudende te Am stelveen. Bovcnkerkerwpg 65 A met benoeming van mr A A M ooien burgh tot rechter-commis- saris en ondergetekende tot cura tor: Mr J W. Verhoef. Ceintuurbaan 2M. Amsterdam, tel. 733813 Directe aanleiding voor het gesprek is het initiatief van de Surinaame vere niging NAKS (na arbeid komt sport), die sedert enkele weken met de Belgi sche chartermaatschappij Pom Air goedkope charter-vliegreizen tussen Oostende en Suriname uitvoert. Deze reizen, die ook in Nederland worden verkocht, kosten ongeveer 850 gulden, ongeveer 150 gulden mindef dan het' voordeligste KLM-tarief. De delegatie hoopt, aldus een verkla ring bij aankomst, in een sfeer van goede verstandhouding en gezond overleg bij de Nederlandse regering over haar wensen te kunnen spreken. 'We zijn in Suriname allemaal bar ontevreden over de hoge tarieven van de KLM', aldus de PNP-parlementa- riër Kamperveen, die deel uitmaakt -van de missie. Vooralsnog lijkt die verlaging er ech ter niet in te zitten. Zoals bekend, werden de tarieven vorig jaar al dras- stellingen en manifestaties als de Flo- riade en het Holland Festival, het verkeer, de politie, het openbaar ver voer en andere gemeentelijke dien sten. 'Afgezien van de huidige budget taire problemen moet het niet meer dan redelijk worden geacht, dat de vele tienduizenden toeristen een zeke re bijdrage leveren in de dekking van deze uitgaven,' aldus de toelichting. De heer G. E. van Goor, voorzitter van de landelijke Horecaf en directie lid van Krasnapolsky heeft begrip voor de financiële argumenten van de gemeente Amsterdam, 'maar het is in hoge mate onredelijk, dat de grote stroom van dagjesmensen, die van allerlei faciliteiten -in Amsterdam meeprofiteert, buiten schot blijft. Ze maken gebruik van de schaarse par- keermogelijkheden, stellen de politie voor een zware opgave, kortom ze profiteren van Amsterdam zonder in DEN HAAG GS van Zuidholland vinden het vreemd dat staatssecretaris Vonhoff (CRM) zijn brief over het kampeerbeleid rechtstreeks aan de ge meentebesturen heeft gestuurd. GS zijn daar verbaasd over omdat het kamperen bij de boer. waarover de heer Vonhoff in de brief ook richtlij nen geeft, een materie is waarmee GS directe bemoeienis hebben. Zij heb ben dit meegedeeld in een brief aan de staatssecretaris. Volgens GS kan de brief van de heer Vonhoff ertoe lei den dat in Zuidholland de eenvormig heid van beleid op dit gebied wordt gefrustreerd. tisch verlaagd nadat de Surinaamst luchtvaartmaatschappij SLM had ge dreigd samen met Transavia goedkopt vluchten te gaan uitvoeren. Die veris ging lijkt men in Den Haag meer dan genoeg te vinden, ook al omdat in hel vorig jaar miet de SLM gesloten ak koord was overeengekomen, dat de SLM (die zelf niet het materiaal heeft voor transatlantische vluchten) jaar lijks een half miljoen gulden zon krijgen uit de opbrengst van de KLM- vluchten. In Den Haag heeft men al latei doorschemeren zich door het Belgi sche initiatief niet te zullen lata dwingen tot nieuwe verlagingen. 'We geloven dat dat gewoon niet zou kun nen. Er wordt nu wel gezegd, dat de KLM op de Suriname-lijn dik ver dient, maar dat is niet waar. In de meeste gevallen zitten de toestellen lang niet vol'. de voorzieningen van de stad bij te dragen. De toeristenbelasting wordt berekend over de 20.000 hotelbeddei in de stad, waar een groep van hon derduizenden dagjesmensen teg ent over staat.' 'Ongelukkig' Een woorvoerder van de gemeentt i zei dat deze argumenten aan de orde i zijn geweest in het overleg tussen bedrijfsleven en bestuur. 'Maar dl I gemeentewet geeft nu alleen de moge- i lijkheid toeristenbelasting op over nachtingen te heffen. Daar heb je je 1 aan te houden.' Adjunct-directeur J. Smeeding van de Amsterdamse VW: 'We blijven onge- lukkig met deze vorm van belastinj die de prijzen opdrijft. Aan de andere kant heeft de gemeente nu de mees: redelijke oplossing gekozen.' Het Amsterdamse gemeentebestuur had de toeristenbelasting oorspronke lijk dit najaar willen invoeren. Daar tegen werd fel geprotesteerd door ho tels die al voor de herfst contractei met reisbureaus hadden getekend zon der dat in hun prijs rekening was gehouden met de invoering van d< nieuwe belasting. Ze berekenden dal de maatregel hen tonnen zou kosten Het gemeentebestuur zag de redelijk heid van deze argumenten en ver plaatste de datum naar 1 januari 1971 Het gemeentebestuur houdt in het 'belastingvoorstel de mogelijkheid open. dat het tarief van de belastinj gewijzigd kan worden als Amsterdam een casino krijgt en de gemeente daaruit inkomsten kan ontvangen. Di: hangt af van het aannemen van he: wetsontwerp tot wijziging van de wet op de kansspelen door het parlement.' 'Maar ook dan wordt de toeristenbe lasting niet geheel overbodig,' aldus wethouder Polak. JanUisic *üri ge/i> DIREKT BESCHIKBAAR: c.v., met volledig pension. Telefoon 03404-16471. Hotel Leinelerberg PRACHT OMGEVING PANORAMA'S. PARTIJEN RECEPTIES. DINERS NATUURRESERVAAT Telefoon 15723-213 Dagjesmensen buiten schot Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Amsterdamse hotelexploitanten zijn 'doodongelukkig' met de toeristenbelasting die B. en W. van de hoofdstad per 1 januari 1973 willen invoeren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 10