Bommenterreur in hartje van Belfast Volle strandtrein mr lang defect In Lezingen Biesheuvel en Drees over het conflict verschillen I I I UW Treinramp in Spanje: 76 doden krant tonplaten op !g springen door hitte Ir ij zonnig Militante protestanten eisen aftreden Heath In deze krant Vietnams jungle wilde niet branden ZATERDAG 21 JüLl 19/2 53ste jaargang Nieuwe leidlse Courant „Stantvastich is ghableven ÏTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING mljn h<rt ln t.8h.n,po.tr. istraat 37 Postbus 76 Telefoon: 01710-31441 en 20388 (red.) Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 Afd. Bezorging v^naf 08.30 uur. i een onzer verslaggeefsters STERDAM Een trein vol met hitte strandgasten, is gisteroch- d defect geraakt in de buurt van station Sloterdijk bij Amster- n Een uur lang hebben de bad- ^^ten in de steeds warmer worden- trein gezeten. Tenslotte heeft ii bij de spoorwegen besloten het k instel met een diesellocomotief ir het station in Haarlem te sle- f i, zodat de spoorbaan weer vrij am. Achter de trein naar Zand- irt stond namelijk ook een trein ir Rotterdam te wachten. >n de trein door een defect aan locomotief strandde bij Sloter- (c, was de grootste drukte voor tdvoort gelukkig al achter de er 'waren al acht extra treinen ir Zandvoort gepasseerd. Evenals iderdag reden er ook gisteren sen Rotterdam en Hoek van Hol- d extra treinen. Bij de spoorwegen at men tussen de 25.000 en 30.000 nsen naar de stranden van Zand- rt en Hoek van Holland te hebben vervoerd de laatste dagen. In Hoogeveen is de diepvriescentra le van de firma Balder onder de warmte bezweken. Mede doordat er op het ogenblik ook 's nachts nau- icelijks sprake is van noemenswaar dige afkoeling, konden de motoren van de diepvriesinstallatie het niet meer aan. In deze diepvriesruimte waren grote partijen vlees en ijs opgeslagen. De BB, die, zoals bekend ingescha keld mag worden door pluimveehou ders, die moeilijkheden hebben met hun door de hitte bedreigde kui kens, heeft gisteren in Hoogeveen een kuikenhok natgehouden. Rond het kuikenhok werd een regen scherm gelegd, waardoor de kuikens, die het door de hitte dreigden af te leggen, gered konden worden. In sommige pluimveebedrijven in Friesland ligt de sterfte onder mest- kuikens als gevolg van de hitte tussen de 25 a 60 procent. Op een bedrijf stierven 6000 van de 10.000 kuikens. Een politieman en een spoorwegbe ambte bedienen hier met de hand een ahob bij het station Sloterdijk, die gesloten gehouden werd door de defecte locomotief van de trein naar Zandvoort. HEM Door de hitte uitgezette ipspringende betonplaten hebben irmiddag op rijksweg 12 tussen tem en de Duitse grens voor een te chaos gezorgd, waarbij files van kilometer ontstonden. Een auto over de kop. ijksweg bestaat daar uit betonnen en van drie bij twee meter, die elkaar gelegd -ijn met tussen de i een laagje bitumen, dat het tten van de platen moet opvan- Door de grote hitte zijn op zeven icht plaatsen platen zo veel uitge- dat ze tegen elkaar klem kwamen tten en met grote kracht zo'n 20 30 centimeter omhoog sprongen. gezegd f^sultaten van de samenwer- tussen Egypte en de Sowjet- e zijn een lichtend voorbeeld, 1 betrekkingen moeten zijn. )e Egyptische ambassadeur in loskou voor de Russische televisie. ver het algemeen vrij zonnig, laar aanvankelijk nog plaatse- jk een onweersbui. Hier en aar kunnen zich overdag langs e kust mistbanken handhaven, wakke tot matige wind, meest ussen west en noord. Maximum- emperaturen van 20 graden in et noordwesten tot rond 28 in et zuidoosten en oosten van het ind. iorgen en overmorgen: laatselijk onweer en vooral la. er iets minder warm. zon op: 04.4804.50 onder: 20.4420.42 maan op: 19.1219.50 onder: 01.25—02.25 Bk de twee uit de zes n 1 'Ik zal over dit punt met de heer Drees nog lang van mening kunnen verschillen', aldus minister-president Biesheuvel. Hij zei dat met de overige ministers was afgesproken dat over dit voorstel niet opnieuw onderhan deld kon worden. De heren Drees en De Brauw bleken later zondagavond tegen de inhoud van het voorstel 'overwegende bezwaren te hebben'. Daarna is telkens geruime tijd ge schorst, aldus Biesheuvel, dus de mi nisters hadden overleg kunnen heb ben met hun fractievoorzitter, de heer Berger. Of zij contact met hem heb ben gehad, is hem onbekand. Maar het onveranderde voorstel bleef uit eindelijk voor de beide ministers on aanvaardbaar. De minister-president onderstreepte daarmee dat zijns inziens de breuk alleen veroorzaakt is op de verdeling over de departementen van de extra bezuinigingen. 'De heren kregen ge woon te weinig geld', aldus Biesheu vel. Hij herhaalde nog eens dat het loon- en prijsbeleid op dat moment niet aan de orde is geweest en ook niet tot de breuk geleid kan hebben. Begin vorige week zijn er in het kabinet daarover voorlopige afspraken gemaakt, waarover na het agendapunt van de bezuinigingen definitieve af spraken gemaakt zouden worden. Zeker bestond er nog geen overeen stemming over wat er in de troonrede zou komen te staan. De heer Wiegel heeft hierover ten onrechte gesugge reerd dat hierover in dit stuk klare wijn zou worden geschonken. De kritiek die Biesheuvel heeff gekre gen op zijn vergadertechniek, wees hij van de hand. In een brief aan de Tweede Kamer, waarin hij de gang van zaken schetst, zette hij uitvoerig het vergaderschema uiteen. Daaruit blijkt onder meer dat er alleen bij hoge uitzondering tot diep in de nacht is vergaderd. 'We hebben veertien dagen lang over de begroting verga derd en dan komt er een moment waarin ministers in herhalingen ver- (ADVERTENT1E) m doorklief ik het zwerk een 1 ben ik hartstikke sterk! twee laatste dieren. Schrijf de alf die u hebt gevonden op een efkaart en adresseer die aan dag- iel Trouw/Kwartet, postbus 859, sterdam. Vóór 27 Juli: de drie swinnaars ontvangen elk een be- S van dertig gulden. De uitslag dt 29 juli bekendgemaakt. lossing van de vorige EK zin die uit twaalf illustraties kon 'den gemaakt, luidde: Scherp uw rstand blijf bij met deze krant met - kraard kunnen de gevonden woor- in enigszins andere volgorde wor- 3 geplaatst; bij de prijstoekenning daarmede rekening gehouden. prijswinnaars waren: B. Alarm, W. de Zwijgcrlaan 178, zardingen; A. v. d. Berg, Sein Dres- Dplein 80. Schiedam; J. Wuis, Pla- tenplein 21, Haarlem. In de nood leert men zijn vrienden kennen Dank aan Rijks- en Gemeente-instanties. Dank aan onze „Poldergenoten" voor de spontaan aangeboden hulp. En speciaal dank aan Floraprint bv en Ruys- Haarlem N.V. waar wij direct gastvrij onder dak vonden en reeds maandagmorgen onder hoogspanning opereerden. Onze medewerkers lieten zich van hun beste zijde zien en 's middags functioneerden de calculatie en orderbehandeling weer volop, terwijl onze technici op de machines van bevriende drukkerijen hun werkzaamheden mochten voortzetten. Onze 'relaties zijn wij bijzonder erkentelijk voor de sympathieke houding ten aanzien van deze ramp. Veel werd vernietigd, maar mede door hun begrip zijn wij alweer opnieuw begonnen. U weet het dus: HENKES-HOLLAND N.V. draait weer volop en verwacht U graag bij Ruys-Haarlem N.V. Oudeweg 28, Haarlem. Tel. 023-319303 telex 41029. EIMG€Il©ol><lO[L[L2SMRQiD HENKES-HOLLAND N.V. GRAFISCHE BEDRIJVEN BELFAST, LONDEN (UPI, Reuter, AP) De bommenteireur in het centrum van Belfast en Londonderry, die tenminste 13 levens kostte en tientallen gewonden maakte, heeft tot felle aanvallen van protestantse militante leiders op de Britse regering geleid. William Craig de vroegere Noordierse minister van binnen landse zaken, eiste het aftreden van premier Edward Heath. DEN HAAG Minister-president Biesheuvel ontkent dat de beide DS'70 ministers Drees en De Brauw zaterdagavond een dag voor de breuk alleen onder bepaalde voorwaarden akkoord zouden gaan met zijn beslissende voorstel over de verdeling van de extra bezuinigin gen, dat hij zondagavond zou doen. Volgens Drees Jr. zou er nog een discussie mogelijk geweest zijn over het uiteindelijke bezuinigings plan van de premier. vallen. Dan is het tijdstip aangebro ken dat er beslissingen genomen moe ten worden'. De minister-president ontkende ook dat het er in de crisis nacht heet toegegaan zou zijn. 'Ze kunnen veel kwaad van het kabinet Biesheuvel zeggen, maar niet dat men met rode hoofden rondliep of met deuren smeet'. Zeer beslist ontkende hij dat er na het gesprek van de fractieleider van DS'70 (over het conflict) nog 'lijmpo gingen' ondernomen zijn. Zowel in het gesprek met de koningin, als in het kabinetsberaad na woensdag is deze zaak niet meer aan de orde geweest, aldus Biesheuvel. Het uitblij ven van het communiqué na het on derhoud met de koningin woensdag moet dus allerminst hieraan toege schreven worden, meent hij. Er waren problemen gerezen van zuiver formeel staatsrechtelijke aard. Deze kabinets crisis week duidelijk af van elke voor afgaande. Er was geen conflict met de Tweede Kamer zoals dat wel het geval was in 1958, toen ook een minder heidskabinet uiteindelijk doorregeer de. Maandagmiddag bracht Biesheuvel zijn eerste bezoek aan de koningin om haar op de hoogte te stellen van de gebeurtenissen van die dag. Daarna heeft het nog tot woensdagmorgen geduurd voor de premie* alle ontslag brieven binnen had van de DS'70- bewindslieden. zodat hij deze de ko ningin pas woensdagmiddag kon aan bieden. Hoewel het kabinet die mor gen al geconstateerd had, dat een breuk met DS'70 niet meer te lijmen was, kon de minister-president de ko ningin er tegelijkertijd niet van in kennis stellen dat de overige leden van het kabinet hun portefeuille ter beschikking hadden gesteld. Daarover waren immers staatsrechtelijke pro blemen gerezen, waarover de minis terraad eerst woensdagavond een be slissing nam. Dat verklaart, aldus de minister-president, waarom ik donder dag ten tweede male naar de koningin ben gegaan. Na het bekend worden van de grote serie bomaanvallen in het hartje van Belfast, die enorme materiële schade aanrichtten, stelde minister William Whitelaw (die voor Ulster verant woordelijk is) zich in verbinding met Heath en maakte hij zich onmiddel lijk gereed voor vertrek naar Belfast, waar hij twee dagen geleden nog besprekingen voerde. Gisteren had Whitelaw in het Lager huis een krachtiger aanpak van de IRA beloofd om de levens en bezittin gen van alle Noordieren te kunnen beschermen. Lord Carrington, de Brit se minister van defensie, reisde met Whitelaw mee naar Belfast. Harold Wilson, ex-premier en leider van de Labour-oppositie in liet Lager huis (die enkele dagen geleden be sprekingen voerde met vertegenwoor digers van de IRA) noemde de bom aanvallen schokkende misdaden te gen een onschuldige bevolking, die al zoveel geleden heeft. Het zijn moor den, die door ieder fatsoenlijk mens worden veroordeeld. Rennen Honderden mensen renden gillend door de straten van Belfast, toen gistermiddag in het centrum de ene bom na de andere ontplofte. Volgens de politie waren er binnen een uur zeven explosies. Het was de meest geconcentreerde aanval van de IRA- provisionals sinds in 1969 de moeilijk heden begonnen, aldus een Britse le- ger-woordvoerder. Alle aanslagen wa ren op burgerlijke doelen gericht. Het ergste werd een busstation bij een winkelcentrum getroffen. Eerder op de dag hadden zich in andere delen van Ulster al zware explosies voorgedaan. Het voornaam ste winkelcentrum van Londonderry werd opgeschrikt door een ontploffing bij een observatiepost van het leger. De zware bom bevond zich in een bestelwagen, die voor de post stond. De spoorlijn tussen Londonderry en Binnenland Rassenproblemen met Ambonnezen verwacht 5 Wandelleger gaf Nijmegen 'gouden handdruk'11 Buitenland Russen houden hun bases in Egypte Van Kongo naar Zaïre: riskante sprong Verkiezingen kunnen SPD nederlaag bezorgen Kerk In de voetsporen van Luther en Bacli Kunst De glorietijd van koningin Victoria Voor geschiedvorsers en plaatjeskijkers Radio en iv Strips en feuilleton Recepten Commentaar Dichtbij en verder Beurs Puzzels Probleem Lezers schrijven RITA 'U had zeker de winkelbel niet gehoord?' ADVERTENTIE Politiemannen in Belfast stonden gistermiddag machteloos te kijken naar de schade die de bommen hadden aangericht Dublin werd enige tijd versperd als gevolg van een bomaanslag. Op verscheidene plaatsen in Belfast brak brand uit. De hele binnenstad was in een zwart rookgordijn gehuld. De IRA had voor deze aanval een tijdstip uitgekozen waarop het zeer druk was met mensen die voor het weekeinde inkopen deden. In tegen stelling tot de gebruikelijke praktijk hadden de terroristen deze keer van tevoren niet gewaarschuwd. Veel men sen vluchtten portieken binnen om niet geraakt te worden. Op de hoek van een straat vroeg een vrouw die twee kinderen in een wa gentje voortduwde aan een soldaat, waar het veilig was. 'Het is nergens veilig', antwoordde de militair. Zon der zich te haasten duwde de vrouw het wagentje verder. WASHINGTON (Reuter) Het Ame rikaanse ministerie van defensie heeft gisteren toegegeven, dat er tussen 1965 en '67 drie maal pogingen zijn gedaan om de jungle in Zuid-Vietnam te ver branden. Woordvoerder Friedheim ont kende echter dat deze mislukte „Opera tie Rose Roos' geheim gehouden was, of dat de bedoeling e;van geweest was 'vuurstormen' te veroorzaken, zoals die in de tweede -ereldoorlog tegen Japan en Duitsland werden gebruikt. Na de derde poging werd het experi ment gestaakt, omdat zelfs in het droge seizoen de dichte jebossing te vochtig was. Zingende dolfijnen in het Dolfinarium Harderwijk overdekte Dolfijnenstadión ter wereld met 2.500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden dagelijks 10.00 - 11.30 - 13.00 - 14.30 - 16 00 en 17.30 uur. Zondags niet om 10.00 uur. Onderwaterpanorama. Robarium. Expositie walvisachtigen. DOLFINflRIUm VTB n.v. Harderwijk - Tel. 03410 - 6041. VERHUIST t ol heefi u ander transpon nodig' Een vertrouwd adres HOLWERDA ZONEN DOKKUM O31HO-2202-2S5O LELYSTAD 03200-21600-21400 SEVILLA (AP) Bij een bot sing tussen twee personentreinen in het zuiden van Spanje zijn gis teren tenminste 76 mensen om het leven gekomen en werden 103 anderen gewond. De treinramp, waarbij de expres uit Madrid onderweg naar de zuidelijke kust in botsing kwam met een locale trein, was de ergste uit de geschiede nis van de Spaanse spoorwegen. De Spaanse spoorwegen maakte het aantal slachtoffers bekend, toen red dingsploegen en vrijwilligers nog be- •fig waren met het zoeken naar slacht offers 12 uur nadat de ramp 80 km ten zuiden van Sevilla was gebeurd. Vier van de gewonden, die in het ziekenhuis waren opgenomen, waren er slecht aan toe. Het was niet onmid dellijk bekend of er ook buitenlan ders onder de slachtoffers waren. Aanvankelijk was meegedeeld dat er onder dc 500 passagiers van de ex press uit Madrid naar de zuidelijke havenstad Cadiz geen slachtoffers wa ren. Men nam toen aan dat er alleen slachtoffers waren onder de 200 passa giers van de locale trein, die van Cadiz onderweg was naar Sevilla. 13 15 bon noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Naam: D maand Adres: O kwartaal Plaats: De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapje post- pletine handige papier met schaaltje paraatmap enveloppen (flessen met brief onderzetter) papier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. Meer k eus in Bij VERDUYN INT E RIEURV ERZORGIN C, RIJNSBURG omgeving

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1