Den Uyl wil begin november stemmen Dr. Blake (Wereldraad) gelooft Nixon niet UW jerlast \sgevolg iti hitte Snel kiesgerechtigde leeftijd verlagen krant KOELKAST 140 Itr. In deze krant Gifkraan in melkfabriek ging open: velen ziek Mevrouw Sirhan door twee zonen bedreigd Fischer wint Gij sen ontkent geheim rapport kloosterleven 'Sowjet-militairen blijven in Egypte' I I I I I I I ïemwe Leidlse CoraramH „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" VRIJDAG 21 JULI 1972 53ste jaargang HAARLEMMERSTRAAT 250 LEIDEN GRATIS BEZORGEN 198,- [ELIJK dagblad voor leiden en omgeving haat 37 Postbus 76 Telefoon: 01710 - 31441 en 20388 (red.) Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur. ii onzer verslaggeefsters ^AM De aanhoudende Iflgt steeds meer minder pretti- foigen. zowel voor mensen als treil. Zo hebben de Vierdaagse- (jeel wat te lijden. Donderda- I werden meer dan tien men- bbservatie opgenomen in het juls met uitdrogingsverschijnse- zonnesteken, tan is voensdag en donderdag sale vissterfte geconstateerd, it door een tekort aan zuur- [het rivierwater. Op sommige b is het oppervlak van de Zaan Mekt met dode vissen en ir de Jn de dag begon het gisteren (te stinken in deze omgeving. Irdwijnen van de zuurstof uit ■ter wordt in de hand gewerkt Ie felle zon. holg van de hitte zijn de laatste [veel kuikens omgekomen. In hiermee is er tussen het ivschap en het ministerie van indse zaken gisteren spoedo- geweest --ver deze kwestie. Jeehouders met kuikens, die on- I ventilatie van de hokken door e in levensgevaar komen, kun- i een beroep doen op de BB. I komt dan de daken van de [verblijven nat houden of legt regenscherm rondom heen. jehouders, die deze hulp wen- Deten zich wenden tot de ge- Jjke raad van het landbouw- lin hun provincie. |iks de grote hitte verwachten de mdse waterleidingbedrijven [geen moeilijkheden met de wa- zicning. 'Gewoon goed pompen, i er niets misgaan', zegt een nerder van het Amsterdamse idingbedrijf. teft de afgelopen dagen wel een toegenomen waterverbruik ge- eerd, maar 'het is best bij te Ook in Rotterdam, waar de leit van het water door allerlei »n nogal eens te wensen over liet de directie van het waterlei- drijf de toestand niet somber de lange regentijd, die we iebben, is er een onbeperkte _>id drinkwater voorradig. Bo il is de waterstand van de Rijn tddeneilandcn, die van het vas- afhankelijk zijn voor hun wa ntten ook nog goed. Het Friese leidingbedrijf levert via pijplei- i water aan Vlieland, Terschel- Ameland en Schiermonnikoog, i op Texel, dat water overgeva- ijgt vanuit Den Helder, is het lesmaat met het water. Daar be- ezegd Jde interviews in 'noodsigna- (blijkt wel hoe diep een be ssluiting kan ingrijpen in het ionlijke leven. We zullen dan ten zoeken naar maatschap- ncturen, waarin dit niet kan luren en waarin de mens raai staat dan voorheen. J. Huisman, bedrïjjsaalmoezenier bij Enko-Breda. inig weer met weinig wind. latselijk onweer, mogelijk met (indstoten. Maximum-temperatu- van 2933 graden Cel- maar in de kuststrook min- r warm met maximum-tempe- turen van 23 gr. C. |0RGEN EN OVERMORGEN: uiig en warm met plaatselijk fnweer. Morgen zon op: 04.47 onder: 20.45 maan op: 18.23 onder: 00.37 ek de twee I de zes Eén van de vele Vierdaagse-lopers, die tijdens het wandelen door de hitte overmand worden en per brancard naar het ziekenhuis moeten worden gebracht om daar bij te komen. staat een verbod op het besproeien van tuinen en het schoonspuiten van auto's. Heel wat werkgevers, vaak gemeente- of provinciale overheid, hebben hun werknemers de laatste dacen vroeger naar huis laten gaan. In Iloogeveen hebben vijf aannemers hun mensen van 's morgens vier tot 's middags twaalf uur laten werken. Ook in de confectie-industrie zijn hier en daar maatregelen genomen om te voorko men dat de werknemers door de hitte overmand worden. Tenslotte de vooruitzichten voor de komende dagen: in het binnenland blijft het warm tot zeer warm, maar in de kustgebieden zal enige verkoe ling optreden. PARIJS (AFP) De directeur van het Franse eerste televisienet, Roland Chaine heeft ontslag genomen. Hij heeft de nieuwe algemeen directeur, Arthur Conté, meegedeeld dat het met het oog op de reorganisatie beter is dat een nieuwe directeur zijn plaats inneemt Buitenland Huis ter Duin heeft zichzelf overleefd7 Binnenland Nieuwe maatregelen in Noord-Ierland 9 Kerk Antwoord aan Solzjenitsin 2 Sport Agostinho: laatbloeier 13 Economie Winkelen in een Oosterse Bazar Boekenetalagc Lezers schrijven Probleem Puzzel Radio en tv Reccpi Strips en feuilleton Commentaar Dichtbij en verder Pop-op-de-plaai Beurs Kunsl KEULEN (DPA) De abusic- velijke verkoop van vergiftigde melk in het gebied van Keulen en Bonn heeft tot dusver nog geen ernstige gevolgen gehad. Van honderd mensen is bekend geworden, dat zij na het drinken van de melk onwel zijn gewor den. Maar niemand hoefde tot dusver in een ziekenhuis worden opgenomen. Men meent dat dit te danken is aan het snelle optreden van de politie. Toen de politie door een laborant van een melkfabriek in Keulen gewaarschuwd was, dal er in een gedeelte van de melk een reinigingsmiddel terecht was gekomen dat salpeterzuur bevatte werd er eeu groot scheepse waarschuwingsrace langs melkhandelaren en krui deniers georganiseerd. Het ging om de opsporing van ongeveer duizend zakken melk van de honderdduizend zakken, die de fabriek had afgeleverd. Het reinigingsmiddel was name lijk door een schakelfout in één van de tien vulvaten gestroomd. Hel middel wordt gebruikt voor het reinigen van de buizen. Vol gens de fabrieksdirectie was het salpeterzuur zodanig verdund, dat mensen die het naar binnen zouden krijgen, geen levensge vaar liepen. Maar de melk zou voor baby's en kleuters wel ern stig kunnen zijn. In alle zieken huizen van Bonn en Keulen zijn voorbereidingen getroffen oni patiënten met ernstige vergifti- gingsverschijaselen te kunnen helpen. 15 RITA ftp van mij maar drie letters door, p sta ik er mooi voor... pk de twee dieren die bij elkaar ho- k Bewaar ze tot zaterdag. U kunt er K'? gulden mee verdienen. Let op ►gen. PASADENA (AP) De politie van Pasadena in Californië heeft woensdag de patrouilles rond het huis van me vrouw Mary Sirhan de moeder van de raoordernaar van senator Robert Ken nedy verschelt, nadat zij had meege deeld dat zij door twee van haar zoons was bedreigd. Mevrouw Sirhan had de politic ver teld, dat haar 40-jarige zoon Saidallah dinsdag gedreigd ha haar huls in brand te steken. Een tweede zoon, de 39-jarige Sharif ha haar telefonisch bedreigd, zo verklaarde mevrouw Sir han. 'Tom, ik heb je scooter precies het kleurtje gegeven, waar Ellen 't meest van houdt.' Van onze Haagse redactie DEN HAAG De fractieleider van de PvdA, drs. Den Uyl wil dat alle voorrang wordt gegeven aan vervroegde verkiezingen, waarbij hij denkt aan een datum tussen 1 en 15 november. Dit deelde hij gisteravond mee nadat hij door de Koningin op Huis ten Bosch was ontvangen. Hij voegde hier aan toe over zijn advies aan de Konin gin overleg te hebben gehad met de fractievoorzitters van D'66, Van Mierlo en van de PPR, Aarden die zijn ideeën 'volledig deelden'. Zo snel mogelijk, aldus de heer Den Uyl verder, zal de uitwerking van het principe-besluit de kiesgerechtigde leeftijd te verlagen van 21 naar 18 jaar bij de Kamer aanhangig moeten wor den gemaakt en worden geëffectueerd Aangetast De reden van de wens van de PvdA- fractieleider alle voorrang aan ver. vroegde verkiezingen te geven is dat naar zijn oordeel 'het prestige van het rompkabinet-Biesheuvel zodanig is aan getast en gedeukt, dat een dergelijke club niet in staat zal zijn met het no dige gezag een contract met de sociale partners tot stand te brengen.' Volgens de heer Den Uyl betekent dit dat de Koningin aan de demissionaire minis ter-president vraagt na te gaan. of de ploeg demissionaire bewindslieden be reid is Kamerontbinding te bewerkstel ligen en het uitschrijven van nieuwe verkiezingen voor zijn rekening te ne men. Het rompkabinet-Biesheuvel dient dan de begroting 1973 in en de Kamer han delt een aantal zaken af. De punten waarover de KanfcT scherp verdeed is, zouden dan de inzet van de verkie zingen moeten worden. Geen enkel minderheidskabinet, aldus de heer Den Uyl. kan de beslissingen die zo nood zakelijk moeten worden genomen, ook nemen. Zie verder pag. 5, lc kol. De kabinetscrisis betekent ook voor de oppositie dat ze, in plaats van in het zwembad een verkoelende vakantie te kunnen houden, 'strafwerk' moet verrichten in een relatief nogal aangeklede staat. V.l.n.r.: drs. H. M. Franssen, drs. J. den Uyl (PvdA), drs. J. Aarden (PPR) en mr. H. A. F. M. O. van Mierlo (D'66). GENÈVE (AP) Dr Eugene Carson Blake, de secretaris van de Wereldraad van kerken, heeft president Nixon in een persoon lijke brief laten weten dat hij het officiële Amerikaanse standpunt, als zouden de dijken in Noord- Vietnam niet worden gebombar deerd. niet gelooft. Hij dringt aan op onmiddellijke stopzetting van de bombardementen 'om een ca tastrofe te vermijden'. 'Het zal naar schatting ongeveer een miljoen mensenlevens kosten, als de overstromingen in de regentijd in Noord-Vietnam niet bedwongen wor den', aldus de Amerikaanse secretaris van de Wereldraad van kerken. 'Vele miljoenen mensen zullen dakloos wor den, verstoken van voedsel en over geleverd worden aan de rampspoed, die de overstromingen zullen veroorza ken. Dit betekent dat er aan de gevol gen van de overstromingen nog enkele duizenden mensen zullen bezwijken', aldus Blake. Volgens Blake berust de Amerikaanse verklaring dat de huidige zwakte van de dijken te wijten is aan de Noord- vietnamese bevolking op onwaarheid. Blake zei te weten dat de dijken de afgelopen maanden onder zeer moei lijke oorlogsomstandigheden waren versterkt. 'De Amerikaanse protesten dat de dijken niet met opzet zijn ge bombardeerd en dat er slechts enkele toevalstreffers zijn geplaatst moeten ook als onjuist worden beschouwd. Franse en Zweedse journalisten heb ben het tegendeel bewezen. Ik moet daarom noodgedwongen tot de conclu sie komen dat de dijken met opzet ge bombardeerd zijn en doe daarom een dringend beroep op u (presid. Nixon) in uw functie als opperbevelhebber van de Amerikaanse troepen om de bombardementen onmiddellijk te sta ken', aldus het einde van de brief van Blake aan de Amerikaanse president. Dr. Eugene Carson Blake standpunt, dat tegelijkertijd moet worden overlegd over een militaire en een politieke regeling. Het door de Verenigde Staten voorgestelde be stand is niet mogelijk zonder een ge lijktijdige politieke regeling. Met de Amerikanen moet onderhandeld wor den over beëindiging van het Ameri kaanse aandeel in de oorlog. Daar onder valt ook de steun van Washing ton aan het regime van generaal Thieu. De politieke toekomst van Zuid-Viet- nam zouden de Vietnamezen onderling moeten regelen, aldus de delegatieleid ster van het Bevrijdingsfront. mevr. Binh De Amerikaanse opvatting, dat de voorgestelde coalitie-regering een door communisten overheerst bewind zal zijn, sprak mevrouw Binh tegen. 'Men kan niet zeggen, dat deze rege ring van natoinale eenheid een com munistische regering of een door ons opgelegde regering is'. De Noordvietnamese onderhandelaar Xoean Thoei sloot zich bij haar rede aan. 'Als de militaire en politieke kwesties zijn geregeld, kan eenvoudig overeenstemming bereikt worden over andere kwesties zoals vrijlating van krijgsgevangenen', zo zei hij. ROME (KNP) Mgr. J. Gijsen heeft in Rome tegenover het KNP officieel en zeer nadrukkelijk ontkend, dat hij bij de Romeinse congregatie van de religieuzen een rapport zou hebben ingediend dat voorstellen zou bevat ten voor hervorming van het klooster leven in Limburg. Mgr. Gijsen ver klaarde: 'Er is geen sprake van. Er is niets van waar. Ik heb er over in de krant gelezen en ik zag er zelfs een citaat bij staat. Hoe wil men nu een stuk citeren dat zelfs in mijn gedach ten helemaal bestaat?' WASHINGTON (AP) Amerikaanse minister van defensie Meivin Laird heeft gisteren gezegd, dat het verzoek van president Anwar Sadat aan het Kremlin om de Russische militaire adviseurs uit Egypte terug te trekken, tot dusverre niet van betrekking is op de piloten van Mig-straaljagers en de militairen, die de raketlanceerinstalla- ties bemannen. REYKJAVIK De Amerikaanse uil dager Bobby Fischer heeft gisteravond de vijfde partij uit de tweekamp te gen de Russische titelhouder Boris Spasski gewonnen. De stand In de tweekamp, waarin Spasski na twee par tijen met 2-0 voorstond, is nu gelijk: 2>£-2>4. Aanvankelijk zag het er niet naar uit dat Spasski zou verliezen, maar hij blunderde op de 27e zet. Een zet later gaf hij op. Zie verder de sportpagina. Parijs Op de 151ste zitting van het Parijse vredesoverleg over Vietnam hebben de vier delegaties gisteren hun beken de standpunten herhaald. Het geheime overleg, dat Nixons adviseur Henry Kissinger woensdag langdurig heeft gevoerd met Hanoi's speciale afgezant Le Due Tho is niet ter sprake geko men. Noord-Vietnam en het Zuidvietnamese Bevrijdingsfront handhaafden hun bon noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie'. betaalt per: Naam: Adres: - Plaats: maand - kwartaal maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door Naam: Adres: - Plaats: misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Ik ontvang als beloning het aangekruiste De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. mapje post papier met enveloppen pletinc schaaltje (flessen - onderzetter) handige paraatmap met brief papier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1