Besluit EEG-top valt in september Verkoeling tussen Moskou en Cairo allang verwacht Leiders IRA-provisionals hebben gesprek met Wilson Italië onderzoekt negerslavernij Volgelingen van Doebtsek in Praag veroordeeld Frank Sinatra voor commissie China zou Europees veiligheidsgesprek willen dwarsbomen EEG oorzaak van crisis in Finland Sadat Moskou legt zich bij Sadats stap neer THOl W/KW ARTET DONDERD \G 20 JULI 1972 Ituifenland T7 kit •RAAG (Reuter) Drie Tsjechoslo- raakse liberalen zijn gisteren veroor- celd wegens ondermijnende activitei- en, zo is in kringen van het Praagse crechtshof vernomen. len vroegere employé van de Tsje- hoslowaaksc radio-omroep, Vondra, reeg een gevangenisstraf van 28 Hinden. Tot twaalf maanden voor- raardelijk werd de socioloog dr. Kri- anowski, voormalig docent aan de 'raagsc communistische-partijschool, eroordeeld. De historicus dr. Belda reeg twaalf maanden voorwaardelijk, [et proces tegen hen maakte deel uit an een serie van drie die maandag is egonncn. De twee andere, waarin og tien aanhangers van de voormali- e liberale partijleider Doebtsek ver- rikkeld zijn. duurden gisteren nog oort. Van het proces dat gisteren indigde, heeft de officiële Tsjechoslo- raaksc pers geen melding gemaakt. Verslaggevers uit het Westen werden niet in de rechtszaal toegelaten. PAMFLETTEN De drie mannen die nu veroordeeld zijn. zouden in een en dezelfde fa briek hebben gewerkt, nadat ze bij een eerdere zuivering van hun norma le betrekkingen waren beroofd. Ze werden ervan beschuldigd, betrokken te zijn geweest bij het vervaardigerf of verspreiden van klandestiene vlug schriften die vorig jaar. met het oog op de parlementsverkiezingen van no vember, werden gedistribueerd. Deze pamfletten wezen de burgers op hun grondwettelijke rechten als kiezers, zoals het recht om niet te stemmen en het recht om op de gedrukte stembiljetten namen door te strepen. Tot de dertien Tsjechoslowaken die wegens dit 'delict' deze week voor de rechtbank zijn verschenen, behoren bekende persoonlijkheden als Jaromir Litera, voormalig secretaris van het partljcomit^ rvan de stad Praag, Jiri Müller, emi dertigjarige voormalige studentenleider, Jan Tesar, een histo ricus, en Rudolf Battek. een socio loog. Van de overigen hebben er zes deel uitgemaakt van het apparaat van de communistische partij. De meesten hunner zouden zijn aan geklaagd wegens overtreding van een 'milde' paragraaf van het artikel uit het Tsjechoslowaakse wetboek van strafrecht dat over subversieve activi teiten handelt. Zij zouden een straf van één tot vijf jaar kunnen krijgen. Maar althans één van de dertien, Jiri Müller, staat, naar verluidt, terecht wegens overtreding van een ander onderdeel van het genoemde artikel, dat betrekking heeft op ondermijnen de activiteit op grote schaal of in tijden van nationaal gevaar. Daarop staat een gevangenisstraf van drie tot tien jaar. De historicus Tesar is kennelijk In dezelfde categorie als Müller gevallen, want uit kringen bij het Praagse gerecht werd gisteren vernomen, dat de 'openbare' aanklager tegen hem een gevangenisstraf van zes of zeven jaar had geëist. Dat zou één of twee Jaar méér zijn dan hij tegen Müller had geëist Tegen Rudolf Battek zou de aanklager een straf van vier jaar hebben gevorderd. Naar verder verluidt, hebben Jiri Müller en vijf anderen die tegelijk met hem terecht staan, toegegeven, dat ze de activiteiten hadden bedre ven. waarvan ze werden beschuldigd. Maar ze ontkenden, cl£t ze daarmee het socialisme in diskrediet hadden willen brengen. Müller en Tesar zou den het grootste deel van de verant woordelijkheid voor het vervaardigen en verspreiden van de pamfletten op zich hebben genomen. Tesar zou ook hebben toegegeven, dat hij diverse protesten en petities had opgesteld, maar hij zou eraan toe hebben ge voegd, dot hij dit uit overtuiging had gedaan en niet omdat hij de socialisti sche slaat schade beoogde te berokke nen. NIEUWE PROCESSEN Volgende week maandag zou in Praag een nieuw proces tegen Doebtsekisten beginnen. Daarbij zouden de histori cus Ladislaw Hejdanek, Ladislaw Does, een predikant, en zijn hulppre diker zijn betrokken. Eind deze maand en medio augustus zouden nog meer processen volgen, tegen Milan Hübl, voormalig hoofd van de commu nistische partijschool, Kareli Klnlsl, eens een prominente televisiecommen tator. Karei Bartosek, een historicus, die evenals de twee -anderen al onge veer zes maanden gevangen zit, en tegen de journalisten Jiri Hochman en Wladimir Nepras. Hochman JJfu naar een gevangenishospitaal lijn overgebracht, nadat hij In de gevange nis een beroerte hhd gekregen. Alle genoemde verdachten zouden van on dermijnende activiteiten worden be ticht. In een artikel in het Tsjechoslowaak se partijblad Roede Prawo stond deze week te lezen, dat 'de leidende verte genwoordigers van onze partij en onze staat te kennen hebben gegeven, dat er in Tsjechoslowakije niemand zal worden vervolgd wegens zijn politieke mening en overtuiging'. 'Maar', voeg de het blad eraan toe. 'ze hebben ook herhaaldelijk benadrukt, dat afwijken de politieke opvattingen en overtui gingen niemand het recht geven om ongestraft de wetten te overtreden, waarvoor hele generaties van de beste vertegenwoordigers van onze natie hebben gevochten en zijn gestorven'. BRUSSEL (ANP) Een besluit over liet al dan niet doorgaan van de Europese topconferentie in oktober in Parijse valt niet te verwachten vóór september. Dat is woensdag duidelijk geworden tij dens het voorbereidend overleg van de'Tien' (de zes EEG-landen en de vier toetredende landen) Brussel. Zowel minister Schmelzer, die het j overleg leidde, als de Franse minister Schumann, kwamen tot de conclusie dat het een algemene wens van ieder een is dat de topconferentie doorgaat, maar dat het uiteindelijke besluit daarover pas in september genomen moet worden. - Schumann zei wel, dat de top slechts kan doorgaan op voorwaarde dat er voldoende overeenstemming bestaat om besluiten mogelijk te maken. Hij heeft ook verklaard, dat de economi- 2 sche en monetaire unig -vor Frank rijk prioriteit heeft, maar- niet exclu sief is. De voorzitter y&n de Europese com missie, dr. Manshoit, heeft betoogd dat het op een later tijdstip dan 19 en 20 oktober houden van de topconfe rentie meer moeilijkheden zal opleve ren en bovendien een politiek nadelig effect zal hebben. Conclusie Voorzitter Schmelzer heeft geconclu deerd dat de permanente vertegen woordigers in Brussel richtlijnen moeten krijgen om de meningen van de lidstaten verder uit te diepen. Inmiddels is ook duidelijk geworden dat de ministers willen wachten met het nemen van een besluit over de topconferentie tot de ministers van financiën hun standpunt bekend ge- ROME (AP) De Italiaanse politie onderzoekt momenteel of het waar is, dat Rome het centrum vormt van illegaal ver keer van negerarbeiders, die in Afrika zijn aangeworven en die in Frankrijk zeer zware lichamelijke arbeid moeten gaan doen. Men zegt, dat de arbeiders 'als vee van Afrika naar Frankrijk reizen in dichte schepen en vrachtwa gens'. Het zou hier vooral negers betreffen uit Mali, Senegal en Ivoorkust. Deze mensen zijn naar Italië gekomen op toeristenpassen en men zou hen in Frankrijk 'goedbetaalde banen' hebben aange boden. De Franse politie zou zondag 58 Afrikaanse negers hebben terugge stuurd naar Italië, nadat de vracht wagen, waarin zij reden bij Aix- les-Bains stuk was geraakt. De negers, hongerig, zonder geld en- slecht gekleed, zouden naar een vluchtelingenkamp bij Rome zijn gebrachte i- De reis naar Frankrijk hadden zij gemaakt in een vee-auto via de tunnel, onder d.e Mont Blanc. De wagen was verzegeld en werd door de douane niet odderzocht. Er zou den 'maaimachines' in hebben ge zeten. De Italiaanse politie zou al sinds juni met de zaak bezig zijn, nadat men had vernomen, dat er talloze negers zonder geld uit Tunis in Italië aankwamen. Zij zochten naar een 'minister' of een 'monsieur', die 'Carlo' zou he ten en die zou zorgen voor hun verdere reis en voor werk. Eens werd door de politie in de Ro meinse wijk Montesacro een kelder gevonden, waar 68 negers bijeen zaten. De eigenaar van het ge bouw, een man uit Sardinië, was op 25 juni aangehouden, maar men liet hem na een ondervraging van twee dagen weer gaan. De politie, die 58 negers in het kamp bij Rome heeft ondervraagd, deelde gisteren mee, dat allen uit Mali afkomstig waren. Daar waren zij 'aangenomen'. Per vliegtuig ging de tocht naar Palermo op Sicilië en toen ging men per trein naar Rome. Allen hadden toeris- ten-doorreisvisa. In Rome was men een nacht geble ven en ging toen per trein naar Allesandria in het noorden van Italië. Daar werden de mannen geladen in een grote vrachtwagen, nadat elk een 'tarief' van ongeveer 50 Franse franken had moeten be talen, zodat men illegaal Frankrijk in kon worden gebracht. De autoriteiten te Rome hebben de Siciliaanse autoriteiten gewaar schuwd scherp uit te kijken naar iedereen, die daar uit Afrika per vliegtuig aankomt. maakt hebben over een aantal zaken. Deze zaken zijn: de vorming van een Europees monetair steunfonds en het aanmelden bij het Internationaal mo netair fonds van de vaste pariteiten. Er is een procedurebesluit genomen dat als volgt luidt: op 11 september zullen in Rome de ministers van fi nanciën bijeenkomen, terwijl tezelfder tijd de ministers van buitenlandse zaken van de Westeuropese Unie in Rome bijeen zijn. Op 12 september in de ochtend zullen dan de ministers van buitenlandse zaken van de tien bijeenkomen, terwijl in de middag de ministers van buitenlandse zaken plus de ministers van financiën van de tien bijeenkomen. Tijdens die bijeenkomst zal het besluit vallen of de topconfe rentie al dan niet doorgaat of uitge steld wordt. Inmiddels is ook bepaald dat de com missie ad hoe, bestaande uit de per manente vertegenwoordigers uit Brus sel, bijgestaan zal worden voor politieke problemen door de zoge heten 'commissie-Davignon', bestaande uit de directeuren-generaal politieke zaken van de ministeries van buiten landse zaken van de EEG-landen. Tus sen 4 en 7 september moet de com missie ad hoe bovendien de agenda voor de topconferentie vaststellen. Nederland Het Nederlandse standpunt tij dens dit overleg over de topconferen tie was dat de economische en mone taire unie (EMU) weliswaar prioriteit moet hebben, maar niet het uiteinde lijke enige doel van de topconferentie moet zijn. De drie punten die er ter sprake zullen komen (de EMU, de externe betrekkingen van de EEG en de versterking van de instituties) zul len een aanvaardbaar en evenwichtig geheel voor overeenstemming moeten vormen. Bij een versnelling van de economi sche en monetaire unie moet volgens Nederland tegelijkertijd voortgang bij het economisch beleid gemaakt wor den en dat heeft consequenties voor de instellingen van de gemeenschap, met name voor de besluitvorming door die instellingen. Nederland heeft geconstateerd dat er over een versterking van de instellin gen van de EEG minder overeenstem ming lijkt te bestaan. Het wil daaro ver zeker geen 'theologische discus sies' houden, aldus staatssecretaris Westerterp, maar de Nederlandse re gering meent wel dat een uitgebreide EEG noopt tot een doeltreffender be sluitvorming. Ook omwille van de democratie is nodig dat op het stuk van de versterking van de bevoegdhe den van de instellingen op de topcon ferentie essentiële vooruitgang wordt geboekt. De Amerikaanse zanger-acteur Frank Sinatra is gisteren in Washington verschenen op een hoorzitting van een com missie van het Huis van Afgevaardigden, dat een onderzoek instelt naar dc invloed van de georganiseerde misdaad op de sport. Naar verluidt zou Sinatra betrekkingen onderhouden met de Amerikaanse onderwereld. LONDEN, BELFAST (AP, Reu ter, UPI) Leiders van de IRA- 'provisionals' hebben gisterën in Londen een ongeveer vijf uur du rende geheime ontmoeting gehad met de leider van de oppositie in MOSKOU (DPA) Het orgaan van de Russische schrijversbond Litera toernaja Gazeta heeft China ervaq beschuldigd met alle middelen te po. gen een Europese veiligheidsconferen tie en daarmee de ontspanning tussei Oost en West te blokkeren. In verband met de reizen van de Franse minister Maurice Schumann en de Westduitse CDU-politicus Ger hard Schroeder naar China schrijft het blad: 'De weg waarop China de volken van Europa poogt te dringen is een gladde en gevaarlijke weg'. Hel doel van de leiding in Peking zou zijn een politiek, economisch en militair van Amerika en Rusland onafhanke lijk westeuropees blok onder het mot to 'Europa voor de europeanen'. het Lagerhuis, dc socialistische ex-premier Harold Wilson. Ver wacht wordt dat Wilson vandaag bijzonderheden zal vertellen aan de minister voor Ulster, William Whitelaw, die een bezoek aan Ulster heeft gebracht. Het is onwaarschijnlijk, dat Whitelaw een vredesaanbod van de Provisionals zal aanvaarden, tenzij dezen hun voor waarden wijzigen. Hun eisen omvat ten onder meer het terugtrekken van de Britse troepen uit Noord-Ierland, amnestie voor alle Provisionals en een Britse verklaring, dat de Ieren over hun eigen toekomst moeten beslissen. Whitelaw heeft eerder al deze eisen verworpen. Whitelaw zou zich volgens berichten niet laten afschrikken door openbare kritiek op zijn recente ontmoetingen met leiders van de provisionals. De laatste aanval op hem bestond uit een ingezonden brief in de Times van acht conservatieve parlementsleden. Zij maakten er bezwaar tegen dat hij onderhandelde met mannen die als terroristen kunnen worden be schouwd. Premier Edward Heath kwam White law te hulp in een toespraak waarin hij zei dat hij 'de beslissingen die minister Whitelaw uit naam van de gehele regering had genomen volledig ondersteunde'. Heath vroeg de bevol king van Noord-Ierland om zich te keren tegen de bedrijvers van ge weld hij zei dat de enige oplossing voor Noord-Ierland was een verzoe ning tussen de twee gemeenschappen die daar leven. Bij de gewelddadigheden in Noord- Ierland werden gisteren twee mannen in Belfast door terroristen dood ge schoten. Een Britse soldaat werd doodgeschoten bij een legerpost bij de rooms-katholieke wijk Springfield Road. Het andore slachtoffer was een bewaker van een fabriek. In Belfast hebben zich op verschillende plaatsen vuurgevechten voorgedaan. Hierbij raakte een Britse soldaat gewond. HELSINKI (AP) De sociaal-demo- cratische minderheidsregering van mi nister-president Rafael Paasio van Finland is gisteren afgetreden. Paaso kwam tot dc overtuiging dat het kabi net niet alleen de verantwoordelijk heid kan dragen voor de onderteke ning van een vrijhandelsaccoord tus sen Finland cn de Europese Economi sche Gemeenschap. De ondertekening van het verdrag met de EEG zou zaterdag plaats vinden. Zij is voor onbepaalde tijd uitgesteld. door Henry Shapiro MOSKOU De verkoeling in de Russiscli-Egvptische relaties, aangetoond door de uitwijzing uit Egypte van Russische militaire adviseurs, was eigenlijk al een uitgemaakte zaak, sinds het Krem lin duidelijk maakte, dat het niet betrokken wil worden in een aanvalsoorlog tegen Israël en wil verzeilen in een mogelijke confrontatie met de VS. Dit verzekerden gisteren hooggeplaat ste diplomaten in Moskou. Spoedig na de oorlog van juni 1967, die voor de Arabieren zo rampzalig verliep, maak ten dc Russische leiders, volgens be trouwbare bronnen in Moskou, eerst aan wijlen president Gamal Abdel Nasser en later aan zijn opvolger Anwar Sadat duidelijk, dat de Sowjet- Unie naar vermogen steun zou verle nen, maar niet bereid was oorlog te voeren terwille van de Arabische zaak. De Russische hulp aan de Arabieren is inderdaad enorm geweest en de Egyptische strijdkrachten zijn waar schijnlijk sterker dan voor de juni- oorlog. Maar noch de bijna onbeperk te Russische diplomatieke druk, noch de levering van hoogontwikkelde de fensieve wapens en adviseurs om Egyptische personeel op te leiden hebben de Israëli's tot enige concessie kunnen bewegen, waardoor de Arabi sche leiders weinig of geen gelegen heid werd gelaten hun gezichten te redden. De Russische vastbeslotenheid geen nieuwe oorlog in het Midden-Oosten te ondersteunen werd opnieuw duide lijk gemaakt aan de Egyptische pre mier Aziz Sidky tijdens ccn acht-urige marathonvergadering met de Russi sche leiders vorige week donderdag in Moskou. De drastische Egyptische be-., sluiten van de afgelopen dagen, .door* sommige westerse waarnemers in Mos kou wel omschreven als 'het slaatf op de eigen neus om het eigen gezicht te pesten', vormden voor de Russen nog geen aanleiding hun volgende stap te onthullen. ONBEKEND De meeste Russen weten niet üens, dat er Russische militaire adviseurs in Egypte werkzaam waren. De. aan wezigheid van twintigduizend Ru^i- sche militaire adviseurs en grote hoe veelheden vliegtuigen, tanks, kanon nen en raketten in Egypte is in Rusland nooit bekendgemaakt. Dajfö komt bij, dat Egypte bij de gewongó- Rus geen overmatige gevoelens va» sympathie weet te verwekken. Boven dien zijn nadenkende en koelhoofdige Russen zich meer dan veel andere nationaliteiten bewust van de uitspraak van een Britse staatsman: 'Engeland heeft geen permanente vrienden en geen permanente vijan den alleen maar permanente natio nale belangen.' -fiq Russen namen hun eerste welover wogen risico met Egypte in de meest actieve jaren van Chroestsjow, die in 1955 tot wapenleveranties besloot, hoewel de Arabieren in die dagen communiste» als hun publieke vijand nummer een beschouwden. De impuIstieoeChroestsjow explodeer de enkele keren- van woede toen hij hoorde over de vfitwplging van com munisten in Arabisch© landen. Maar overheersende machtspolitieke belan gen dicteerden een -voortdurende vriendschap met de 'progressieve' Arabische landen. Deze politiek lever de indrukwekkende dividenden «jS'in de vorm van een zeer vergrote Russi sche invloed in het Midden-Oosteh, die ook nu wel zal voortduren en waarschijnlijk zelfs nog enige tijd zal groeien, ondanks de uitwijzing van Russische adviseurs uit Egypte. IRAK Wellicht anticiperend op mogelijke moeilijkheden met Egypte sloot Mos kou onlangs een vriendschapsverdrag met Irak cn vergrootte het zijn invloed in Syrië aanzienlijk. Het kan geen toeval zijn. dat dinsdagavond, uren na de Egyptische bekendmaking over de gelaste terugtrekking, de Moskouse ra dio en televisie de uitzendingen be gonnen met een verslag uit Bagdad, dat pas later werd gevolgd door een bericht uit Cairo over het proces aldaar tegen vermeende zionistische spionnen. Met geen woord werd dins dag en ook gisteren niet gerept over de verslechterde relaties met Cairo. Wat ook de officiële inzichten in Moskou mogen zijn. 'niet-officiële' Russen, die de buitenlandse nieuws uitzendingen volgen, verzekeren nu: 'We hebben het altijd al gezegd', en vragen zich met enige zorg af of de reusachtige Russische investeringen in Egypte nog rendement zullen ople veren. Zij verwijzen daarbij naar ex perimenten in Ghana. Soedan, Guinee, Zaire en andere Afrikaanse landen, Chroestsjow waar Russische hulp niet leidde tot plezierige resultaten voor Moskou. CYNISCH Meer cynisch ingestelde Russen vra gen zich af of hun goede en grote vrienden de anti-Israëlischc Fran sen zullen inspringen om Moskou als de voornaamste wapenlcvcrancier zullen vervangen. Wat ook de gevolgen van de Egypti sche maatregelen zullen zijn, ver wacht mag worden, dat Moskou ten minste in het openbaar zal pogen zijn gezicht naar vermogen te redden. Ver der zullen waarschijnlijk pogingen in het werk worden gesteld dc geschillen met Cairo tc minimaliseren, de rela ties met andere Arabische landen te verbeteren en uit tc breiden, en nog zoveel mogelijk te halen uit de bin dingen met Cairo. Henry Shapiro Is correspondent van het persbureau UI'I In Moskou. Vervolg van pagina 1. zien Parijs aan Lybië meer dan hon derd Mirage-straal jagers heeft ver kocht. die voor een belangrijk deel door Egyptische piloten gevlogen wor den. Dat er een speciale samenwerking tussen Frankrijk en Egypte in de maak is. blijkt echter uit het bericht van goed ingelichte kringen in Parijs over een uitnodiging van president Pompidou aan Sadat om eind van dit jaar Frankrijk officieel te bezoeken. De bijzonderheden over dit Egypti sche staatsbezoek, dat al sinds mei door Franse en Egyptische functiona rissen wordt voorbereid, zouden pas later bekend gemaakt worden. Terwijl Russische Iljoesjin-vliegtuigen nu een ware luchtbrug op Cairo on derhouden om de Russische militaire adviseurs en hun gezinnen naar eigen land terug te brengen en bij de Sowjet-ambassade in Cairo Russische gezinnen in drommen aankomen met hun bagage om overgevlogen te wor den. is het toch nog steeds niet duidelijk, hoeveel van de Russische militairen Egypte zullen verlaten. Al Ah ram meldde namelijk gisterochtend letterlijk: 'De beëindiging van de functie van de Sowjet-militaire advi seurs slaat niet op de Sowjet-trainers. wier hulp door de Egyptische strijd krachten wordt gebruikt. De contrac ten van deze trainers zijn niet door de beëindiging van de functie van de adviseurs aangetast en de trainers zullen dus hun taken verder blijven uitoefenen.' Deze mededeling verduis terde meer dan ze verhelderde, omdat Al Ahram niet vermeldde, wat het verschil is tussen de 'trainers' en de 'adviseurs', die het land uit worden gezet. Militaire kringen meenden te weten, dat onder 'trainers' die Sowjet- officieren worden verstaan die het Egyptische leger inderdaad in het ge bruik van de moderne Sowjet-wapens onderwijzen, terwijl onder 'adviseurs' de Russen worden verstaan, die in Egypte hun eigen vliegtuigen en hun eigen raket-lanceerinstallaties onder houden. Overigens probeert Sadat het nog zo mooi mogelijk met de Russen te hou den. Zo berichtte de Egyptische pers gisterochtend, dat het absoluut niet in de bedoeling ligt om het vriend schapsverdrag met de Sowjet-Unle, dat nog een looptijd van 14 jaar heeft, op te zeggen. De Egyptische ambassade in Moskou gaf een verkla ring uit, waarin de militaire advi seurs, die nu uit Egypte worden ge zet, hartelijk worden bedankt voor 'eerlijke pogingen, hun vitale dien sten en hun offers'. Het Egyptische volk, aldus de verklaring, 'waardeert ten volle de moeite, die deze advi seurs zich tegen de krachten van de agressie getroost hebben.' AI Ahram schreef, dat de bepalingen van het vriendschapsverdrag met Rusland van kracht moeten blijven in hun essen- tie, omdat deze 'een eerlijke formule ring zijn van de grote mate van samenwerking tussen beide landen.' De als zeer anti-Russisch bekend staande minister van defensie, gene raal Mohammed Ahmed Sadek, gaf gisteren een afscheidsreceptie aan de Russische adviseurs, die weggaan. Vol gens officiële Egyptische bronnen kre gen de vertrekkenden allerlei souven- iers mee van hun Egyptische collega's, die deze gauw in de bazars van Cairo hadden gehaaid. Wel had de Egypti sche douane de Russen scherp onder zocht, opdat deze niet meer goud zouden meenemen, dan volgens de reglementen is toegestaan. Enige tijd geleden was daarover een enorme ru zie ontstaan, die pas opgelost werd, nadat de hoogste Egyptische en Russi- sche functionarissen zich ermee be moeid hadden. Dat de Egyptenaren moeilijkheden met de Russen vreesden, blijkt uit de instructie die volgens het pro-Egypti sche Libanese blad Al Anwar zondag aan de Egyptische strijdkrachten werd uitgegeven. Daarin stond dat de Rus sische adviseurs hun diensten zouden beëindigen en binnen enkele dagen naar hun land zouden terugkeren. Chauffeurs van de adviseurs hoefden zich de volgende dag niet bij hun bazen te melden, terwijl de Russen, wier aanwezigheid nog dringend ver- eist was, zouden blijven, totdat hun contract af zou lopen cn nieuwe in- structies zouden worden gegeven. Do toestand van algehele waakzaamheid in het leger werd scherp opgevoerd en Egyptische troepen gingen de ba ses, waar de Russen exclusieve zeg. genschap hadden en waar geen Egyp tenaar zo maar zonder hun toestem- ming mocht komen, bezetten. MOSKOU (Reuter) Het Russische persbureau heeft gisteravond bekend gemaakt dat de Russische militairen uit Egypte worden teruggetrokken, 'na ccn gedachtewisseling met de Egyptische regering*, omdat zij hun taken In dat land hebben volbracht' De militairen waren voor een beperk te periode naar Egypte gezonden. 'De Sowjet-Unle', aldus TASS.' Is van plan zijn betrekkingen met de Arabische Republiek Egypte In alle opzichten te ontwikkelen cn te versterken. Deze betrekkingen zijn gebaseerd op het sterke fundament van het Sowjct- Egyptlsche vrlendschaps- en samen werkingsverdrag cn van de gemecn- schappeijke strijd tegen de gevolgen van de Israëlische agressie.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9