onflict tussen VD-ministërs en le fractie gesust Wellicht kunstduinen op Maasvlakte Versnelde indiening ieswet gevraagd VN vraagt hulp aan wereld voor Soedan Kerkgang in Beieren: nog maar 2-4 procent akcentrales gispen |eslagregeling op nen van WW-ers Landingspoging op planeet Venus Biesheuvel verlaat Koningin Aanslag in Beiroet op Palestijns leider Drie journalisten verklapten een 'militair geheim' Man door stroom gedood Hoek van Holland enthousiast over plan rekking premielening msterdam 1933 Marine wil welq chemisch vuil in zee zoeken Het weer ia BI K"/KWARTET DONDERDAG 20 JULI 1972 Binnonlaiid/Bultenland, UT, T \n onze Haagse redactie HAAG Door het optreden van fractieleider Wiegel is gisteren een dreigend conflict tussen Lindslieden en de fractie van deze partij gesmoord. De ministers en staatssecretarissen voelden tveinig voor om verder met de confessionelen in een vier-partijen-kabinet te zitten. zo redeneerden zij, dan zou VVD voor de verkiezingen het moeten ruimen, terwijl de con- len na de verkiezingen wei met de oppositiepartijn in zee in gaan. Deze gedachte leek de ,jle ministers niet zo vreemd (r, nadat de fractieleiders Aantjes ;P) en Andriessen (KVP onaf- lijk van elkaar verklaard had dat een voortzetting van het inet-Biesheuvel met de WD nu de lelijke partijen alle vrijheid zou i om eventueel na de verkiezin- ook met andere partijen dan de in een regering te gaan zitten, nfcrai door deze uitspraken zouden ea liberale ministers erg geïrriteerd kui ar fractieleider Wiegel heeft in een gaderwig met de Tweede Kamer fractie, de voorzitter van de Eerste Kamerfractie, de bewindslieden en de partijvoorzitster, de bewindslieden on der sterke druk gezet om toch niet voor de verkiezingen met de confessi onelen te breken. Na uren praten heeft hij de bewindslieden hiertoe kunnen overhalen. Volgens hem zou de WD alleen maar nadeel hebben van de chaos die dan zou ontstaan. Tegenover de pers zei hij later dat hij in een voortgezet of nieuw kabinet- Biesheuvel 'sowieso afgaat op het goe de vertrouwen in deze partijen'. Vol gens hem zou het dan ook onmogelijk zijn dat zo'n kabinet zou vallen bij de algemene beschouwingen of bij de begrotingsbehandelingen doordat een van.de regeringspartijen een motie van de oppositie zou steunen. Wiegel verwacht dat er in de nieuwe een onzer verslaggevers, 1 HAAG Het Tweede Kamerlid Van der Spek (PSP) heeft lister Geertsema van binnenlandse zaken gevraagd het wetsont- p, waarin de.,.verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd voor het leve kiesrecht tot achttien jaar wordt behandeld, met grote spoed dienen by de volksvertegenwoordiging, zodat deze verlaging bij verkiezingen, die hoogstwaarschijnlijk in februari rigej^puden, al een feit is. I principe is al besloten tot deze jrlaging. De grondwet is er zelfs al tor gewijzigd. De uitwerking van het riluit 'via een wijziging van de kies- 1 heeft echter op zich laten wach- L Het Kamerlid vraagt de minister r om bij de Raad van State, aar ontwerp voor advies naar toe landen is, aan te dringen op ver- ■de behandeling. Het ontwerp is p juni aanhangig gemaakt bij de Tvan State, minister heeft verklaard dat het «rp de voorgeschreven wettelijke boet afleggen en daartoe behoort enmaal ook het voorleggen aan Baad van State. Wel verzekerde de lister, dat het niet van hem zal angen wanneer niet de gewenstp ed wordt betracht, de vragen afkomstig zijn van een '-er, ligt voor de hand. Enquêtes de uitslagen van de zogeheten aduwstembureaus voor personen sen de 18 en de 21 jaar tijdens de tste verkiezingen, hebben uitgewe- dat bij deelname van de nieuwe n onze soc.-economische redactie N HAAG De vakcentrales heb- scherpe kritiek geiiït -op het zo- st aangekondigde wetsontwerp dat orziet in een loontoeslagregeling or werklozen die werk aanvaarden en een lager loon dan waarover zij rkloosheidsuitkering krijgen. Raad voor dc Arbeidsmarkt heeft 11 itijds nadrukkelijk een toeslag tot 0 procent voorgesteld. Minister ersma en staatssecretaris Rietkerk Hen blijkens het wetsontwerp niet rder gaan dan tot 90 procent tijdens WW-periode of 85 procent tijdens WWV-periode. Volgens de vakcen- les is dat niet voldoende om werk en er toe te brengen minder be- lld werk te accepteren. De heer W. it, secretaris van het KW, verklaar- gisteren namens de drie vakcentra- dat de regeling van de regering geen velden of wegen beantwoordt de unanieme voorstellen van de id voor de Arbeid, minister en de staatssecretaris 1 volstrekt ten onrechte van deze orstellen afgeweken', aldus de heer lit. 'Bovendien', zo vervolgde hij, itroduceer je met percentages van 85 1 10 ongewild de gedachte dat werk dit inkomensniveau automatisch oet worden geaccepteerd'. De heer 'it vindt het onjuist om die gedach- deze manier ongemerkt te lega- eren. bewindslieden merken in hun toe- hting op dat de werkloosheidsuitke- ig geen beletsel magzijn ander ïrk te aanvaarden. Bovendien zou it steeds meer voorkomen dat men- n er niet in slagen werk te vinden, larbij zij een inkomen krijgen dat lijk is aan hun werkloosheidsuitke- ag. groep kiezers de teruggang van de PSP zou worden omgebogen in een bescheiden opgaande lijn. Tevens bleek dat de confessionelen ernstige verliezen zouden lijden onder de meest jeugdige groep kiezers, evenals de WD, zij het in mindere mate. Een minister uit een kabinet dat uit deze partijen bestaat, moet nu dus gaan bevorderen, dat een groep kiezers mag gaan meestemmen, die duidelijk onwelwillender tegenover de huidige regeringspartijen staat, dan de oudere kiezers. MOSKOU (UPI) De Russische ruimtesonde Venus 8 vliegt precies volgens tijdschema, en zal zaterdag proberen een zachte landing op de planeet te maken. TASS heeft meege deeld dat alles aan boord goed werkt. Dit kan de tweede keer worden dat meetresultaten vanaf het oppervlak van een planeet naar de aarde worden gezonden. Op 15 december 1970 land de Venus 7 en zond daarna nog 23 minuten gegevens terug. Die gegevens maakten duidelijk dat elektronische apparatuur op onze buurplaneet in derdaad geen lang leven beschoren kan zijn: temperatuur 450 tot 500 graden, 'lucht'-druk tussen 45 en 75 atmosfeer. Eerder waren Venus 4. 5 en 6 elk tijdens de afdaling in deze helse at mosfeer onklaar geraakt. Om de levensduur van de apparatuur te verhogen wordt volgens Russische mededelingen vóór de afdaling de he le sonde tot onder het vriespunt afge koeld. Dat houdt de warmte dan weer even langer buiten, maar het blijft een onoplosbaar porbleem. Er is niet bekendgemaakt of de Venus 8 ten opzichte van de vorige nog is verbe terd. Het enige officiële gegeven over de inhoud is de aanwezigheid van Russische vlaggetjes en een portret van Wladimir I. Lenin. situatie weinig of geen materiële wijzi gingen in het regeerakkoord zullen komen. Zijn fractie zal althans op dit punt niets voorstellen. Mocht het ka binet toch veranderingen in het ak koord aan willen brengen, dan alleen met instemming van alle regerings fracties, aldus Wiegel. Kort Over de begrotingsbehandelingen zei hij 'ertoe te neigen' dit in zo'n kort mogelijke tijd te doen. Politieke as pecten kunnen beter door de fracties na de verkiezingen worden bekeken, aldus Wiegel. Daarmee wil hij ook bereiken, dat er zo vlug mogelijk verkiezingen kunnen worden gehou den. Uit alles bleek gisteren dat alle mi nisters zich hebben gehouden aan de geheimhouding die hun in het kabi netsberaad is opgelegd, ook tegenover hun eigen fractievoorzitters. Over de opvolging van de ministers Drees en De Brauw wordt nog druk gespecu leerd. Volgens fractieleider Aantjes (ARP) zou gezien de huidige verhou dingen tussen de partijen, het minis terie van verkeer en waterstaat bezet moeten worden door een KVP'er en de ministerspost van Wetenschapsbe leid door een VVD'er. Fractieleider Wiegel meent echter dat in een voort gezet of nieuw kabinet-Biesheuvel de opengevallen plaatsen tot de verkie zingen moeten worden waargenomen door twee ministers die nu al in het kabinet zitten en die er dus een taak bij zullen krijgen De drie confessionele partijen zullen trachten tijdens de verkiezingen van begin volgend jaar met één kandida tenlijst uit te komen. De partijbestu ren van deze partijen zullen naar verwacht wordt op zeer korte termijn bijeenkomen. De fractievoorzitter van de CHU. de heer Tilanus, zei gisteren na afloop van het fractieberaad dat de drie als het maar enigszins kan met één lijst zullen moeten uitko men. Volgens hem biedt de strategie nota. waarover de confessionele partij en het onlangs eens zijn geworden, daarvoor aanknopingspunten. De ge meenschappelijke bestuursorganen zullen sneller dan is voorzien moeten worden gerealiseerd. De partijvoorzit ter van de CHU. baron Van Verschu- er. woonde het fractieberaad bij en betuigde ook zijn instemming met het ingenomen standpunt van de fractie. Fractievoorzitter Andriessen van de KVP had zich eerder al positief uitge laten over de mogelijkheid om met één kandidatenlijst uit te komen. Moeilijkheden bij de samenstelling vaai zo'n lijst werden vooral naar voren gebracht door ARP-voorzittei dr. Veerman. De gezamelijke kandida tenlijst zou pas voor de verkiezingen in 1975 zijn gepland en de strategie nota zou in tegenstelling tot wat de heer Tilanus zei, onvoldoende aankno pingspunten bieden. De heer Aan- tjens, fractievoorzitter van de ARP, liet zich positiever uit over deze ma terie. Hoewel politieke kringen in Den Haag van mening zijn dat het gesprek tussen de Koningin en de mi nister-president niet opgewekt is geweest, verlaat de heer Biesheuvel paleis Huis ten Bosch zo te zien in opperbeste stemming. BEIROET (Reuter, AFP. UPI. AP) Gisteren is in de Li!a(anese hoofdstad Beiroet een tweede leider van de Palestijnse commando-beweging het slachtoffer geworden van een bom aanslag. Het is Anis Sayyegh, 41 jaar oud, de leider van het Palestijnse Onderzoek Centrum, die ernstig ge wond werd, toen liij een dikke enve loppe opende, die een trucbom bleek te zijn. Hij heeft drie vingers verlo ren en zijn linkeroog en verder ver wondingen aan zijn borst. Het Onder zoek Centrum is in één van de druk ste winkelstraten van Beiroet geves tigd, de Hlfimrastraat. Een dag tevoren werd de directeur van de Riff-bank gewond, toen hij eenzelfde soort enveloppe opende. De Riff-bank is in handen van aandeel houders uit Koeweit, Engeland en West-Duitsland. Dinsdag verklaarde een groep, die zich 'Ondersteuners van een Vrij Li banon' noemt, dat zij de moordaan slag op 9 juli had gepleegd op Khassan Kanafani, één van de top-leiders van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina, die samen met zijn nichtje om het leven kwam, toen hij zijn auto wilde starten en een bom ont plofte. De genoemde groep beschul digt de Palestijnse commando's ervan de Libanese onafhankelijkheid te on dermijnen. Volgens het Palestijnse nieuwsbureau WAFA is de groep een onderdeel van 'de Amerikaans-zionis- tisch-Jordaanse inlichtingendienst'. Nederland geeft anderhalve ton Van een verslaggever HILVERSUM In het belang van de handhaving van de vrede in Soedan heeft de hoge commissaris voor vluchtelingenzaken van de Verenigde Naties, prins Sadruddin Aga Khan een beroep op de we reld gedaan en een bedrag van 22 miljoen dollar gevraagd. Deze aansporing werd door Nederland vrijwel direct gehonoreerd met een gift van anderhalve ton. NEUENDETTELSAU (EPD) In de stadsagglomeraties in de Duitse deel staat Beieren gaat van de protestanten boven de 14 Jaar nog maar 24 procent zondags naar de kerk. Dit blijkt uit een onderzoek, waarover dr. Herbert Lindner op een vergadering in Neuendettelsau berichtte. De kerkdiensten worden overwegend door vrouwen (66 procent) bezocht. Een op de drie kerkgangers is ouder dan 65 jaar, terwijl slechts één procent be hoort tot de leeftijdsgroep 2544 jaar. Vooral de arbeiders zijn onderver tegenwoordigd. Van de weinigen, die nog naar de kerk gaan, bleek bovendien slechts 37 pro cent tevreden over de vorm van de dienst. De preek werd overwegend wel goed gevonden. Op grond van zijn onderzoek drong Lindner aan op vereenvoudiging van de liturgie, modernere taal en flexibeler vormen van eredienst. De woordvoerder van de hoge com missaris voor vluchtelingenzaken, de in mei van 'AVRO's Televizier' naar de VN overgestapte Wibo van dei- Linde, zei gisteren op een persconfe rentie in Hilversum, dat de na 17 jaar bloedige strijd bereikte vrede in dit land alleen gehandhaafd kan blijven, wanneer de bevolking aan voldoende voedsel en huisvesting kan worden ge holpen. Het geld dat de hoge commissaris BERN (AFP) Drie journalisten van de Tages Anzeiger in Ztlrich zijn in het Zwitserse Zug door een militai re rechtbank tot resp. 24, 14 en 10 dagen voorwaardelijke gevangenisstraf veroordeeld wegens het door onacht zaamheid 'schenden van een militair geheim'. De drie redacteuren hadden eind 1970 een bericht gepubliceerd over het ver ongelukken van drie arbeiders, onder wie een Italiaan, die aan een militair project werkten. In het bericht had den zij dc plaats van het ongeluk genoemd. De rechtbank was van me ning dat het onthullen van de plaats een schending van militaire geheimen was. De openbare aanklager wilde bo vendien een voorbeeldige straf. Hij wees met klem op de taak van de pers op het gebied van de nationale veiligheid. heeft gevraagd, is onder meer nodig voor het in stand houden van een luchtbrug voor voedseltransport naar het zuiden (vijf miljoen), voor medi cijnen (zes miljoen), voor herstel en uitbreiding van het wegennet, dat zwaar onder de oorlog heeft geleden, voor de repatriëring van de rond 200.000 naar het buitenland uitgewe ken vluchtelingen en voor werktuigen en bouwmateriaal. Het bereikte akkoord van Addis Abe ba kan volgens de VN alleen slagen als er een brug wordt geslagen tussen noord en zuid en er een klimaat van vertrouwen wordt geschapen tussen de arabieren en de negers, tussen de moslims en de christenen. Zeventien jaar lang is er in dit groot ste Afrikaanse land een bloedige strijd geleverd tussen het leger van de regering in Khartoem in het over wegend Arabische noorden, cn de Anyanya rebellen in de drie door negers bevolkte provincies van het zuiden, tot op 27 februari van dit jaar vrij onverwacht een akkoord werd bereikt. GIESSENBURG In Giessenburg (ZH) is gisteren de 32-jarige C. M. Gulden uit Breda bij werkzaamheden aan het elektriciteitsnet om het leven gekomen. De heer Gulden was bezig bovengrondse clektriciteitsleidingcn te vervangen door ondergrondse. Bij het verwijderen "an bovengrondse kabels is hij in aanraking gekomen met draden die jnder stroom stonden Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Technici van de diensten van stadsontwikkeling en gemeente- wrken van Rotterdam en van Rijkswaterstaat zullen zeer binnenkort een idee be spreken, dat de aanlég beoogt van eeu rij kunstmatige duinen langs de noordkant van de Maasvlakte, langs bet water dus van de in zee verlengde Nieuwe Waterweg. De kosten bedragen anderhalf miljoen gulden. «STERDAM Bij de uitlotingAtt 3 pet premieleriing Amsterdam loncertgebouw-Artislening 1933) is m premie van 100.000 gevallen op rie 4103 nr. I. Een premie van 50.000 viel op serie 4799 nr. 3, een m ƒ25 000 op serie 881 nr. 6. een m 5000 op serie 19 nr. 4 en een m 2300 op serie 242 nr. 5. Vijf fmios van elk 1000 vielen op serie nr. 9. 3455 nr. 1. 3455 nr. 7, 3476 7 en 4103 nr. 5. Verder trokken 10 'ligaties een premie van ƒ250 ter ijl 230 obligaties worden afgelost et elk 125. Het is de bedoeling dat deze duinenrij achttien meter hoog wordt. Het doel is tweeledig. Allereerst vormt zij een be scherming van het benoorden de nieuwe Waterweg gelegen gebied bij eventuele calamitei ten in het achter deze duinen rij gelegen olie-tankpark en in de daar gevestigde en straks nog te vestigen industrie. Deze duinen zijn in ieder ge val aantrekkelijker dan de nuchtere calamiteitendijk, die elk tankpark omringt. De olie opslagtanks op de Maasvlakte zijn twintig meter hoog. dus twee meter hoger dan de ont worpen duinen. Een tweede effect is het af schermen van dc uiteraard niet al te fraaie industrie voor de badgasten in Hoek van Holland. Want al blijft er nog een flink stuk industrie boven een dergelijke duinenrij uit- 1 kijken, de duinenrij maakt de zaak visueel toch aantrekkelij ker door de beplanting. Milieu-bewuste lieden memo reren bovendien dat zo'n kunstmatige duinenrij een goede invloed heeft op de luchtgesteldheid en, de lucht verontreiniging zoiThelpen be strijden. Deskundigen van dé dienst vap stadsontwikkeling déélden ohs echter mee, dat die ge dachte een illusie is. Een rei--, nigende invloed op de atmps- feer kan alleen dicht en hoog opgaand geboomte hebben. De komende besprekingen tus sen rijkswaterstaat en de Rot terdamse gemeentelijke dien sten hebben uiteraard nog slechts een oriënterend karak ter. Zij zouden echter wel tot een projekt kunnen komen en het is zeker dat zo'n projekt in Hoek van Holland en ook in het Westland met veel en thousiasme zal worden ontvan gen. Voorzitter L. van der Houwen van de wijkraad voor Hoek van Holland: 'Ik heb een uit gebreid gesprek gehad met wethouder Jettinghoff en die heeft daarover niets gezegd. Maar als het zo is steek ik de vlag uit. Het is een grote »£ns van ons.' Hcp,Overlegorgaan Westland. da(j^.Naaldwijk is gevestigd. hecTl "herhaaldelijk gepleit voor 4¥sWilting van de noord zijde varD d« Maasvlakte door een hoge i«dijk eventueel duinen. DEN HAAG Voor de Nederlandse kust tussen Hoek van Holland en Kijkduin zijn dc laatste jaren 9.000 vaten met chemisch af va] in zee gevon den. De meeste vaten zijn juist zo zwaar, dat ze bij stromingen over de zeebodem heen en weer rollen met het gevaar dat ze opengaan. Dit heeft luitenant ter zee W. F. Harberts, leider van een nieuw anti- mijnwapenproject voor de mijnenja- gers van de marine gezegd, nadat op de mijnenjager 'Drunen' het 'mijn- vernietigingslading' wapen (mvi) was beproefd. Hij zei dit ter illustratie van zijn idee dat er voor de mij nen jagers van dc marine voldoende opsporingswerk is buiten het zoeken naar mijnen. Naar zijn mening zou de marine ook met die taak belast moeten worden, omdat de mijnenjagers hier met hun elektro nische opsporingsapparatuur (onder waterradar) bij uitstek voor zijn toe gerust Een taak als het opsporen van clandestien gestort chemisch afval kan volgens de heer Harberts evenzeer bijdragen tot de operationele geoe fendheid van de bemanning van de mijnenjagers. De mijnendienst van de koninklijke marine heeft namelijk een nieuw wa pen ontwikkeld om zeemijnen onscha delijk te maken. Het is de 'mijnver- nietigingslading' (mvl), een alumini um bom met honderd kilo explosie ven, die in opdracht van de marine in een project van drie jaar is vervaar digd door de wapen- en munitiefa briek 'Dc Kruithoorn' in Den Bosch. Heet met onweer Van onze weerkundige medewerker Het is gisteren een tropisch dagje geworden. Dc hoogste temperatuur was 32 graden, gemeten in Eelde, Deelen, Twente, Ramspol en Gorre- dijk. Leeuwarden meldde 31 graden. Eindhoven, De Bilt en Schiphol 30, Rotterdam 29 en Den Helder kwam wat achteraan met 23 graden. Het was i oor de laatste maal in juli 1969 dat liet zo heet werd. Drie jaar terug kwamen Emmen en Eelde nog iets hoger, t.w. 34 graden. Deze waarde was nu het maximum van West-Duits land. In Frankrijk noteerden wij als hoog ste Perpignan met 32 graden, in Bel gië het vliegveld Meisbroek eveneens met 32 graden. Er zijn geen records gebroken. De absolute top blijft op naam van Warnsveld bij Zutphcn: bijna 38 graden op 23 augustus 1944 De hitte bouwde in de loop van gistermiddag boven het midden van het land buienwolken op met toppen tot 12 d 13.000 meter hoogte, waaruit hagel viel. Die eerste buien zetten niet door. Om half zes bevond zich wel een belangrijk onweerscomplex ten zuidoosten en zuiden van Twente, dat langzaam in west-noordwestelijke richting opschoof. Tussen vijf over half zeven en tien voor zeven viel op het Kamper eiland 15 mm neerslag uit een onweersbui die van Zwolle in de richting Emmen koerste. Door de be geleidende windstoten sneuvelden kleine boompjes. De bloemkoolwolken groeiden zo ongewoon snel uit, dat mensen op straat er geïnteresseerd naar bleven kijken. De onweersactiviteit pleegt toe te ne men wanneer de barometer zoals nu op het continent over uitgebreide ge bieden dalend is en de luchtdruk vlak blijft. Er vormen zich dan grote lus sen in de isobaren, vroeger veel 'on- weerszakken' genoemd. In 1914 kwam A. J. Monné op grond van een onder zoek over 25 jaar al tot de slotsom dat het het vaakst onweert bij een barometerstand van 757 mm (1009 mil libar). Daarna volgen met afnemende onweersfrequentie: 756, 755. 754, 760. 759, 753 en 761. De vooruitzichten blijven wijzen op aanhouden van het zeer warme weer met plaatselijk onweer in de namid dag en avond. Vandaag, 20 juli is het Sint Margriet en gisteren begonnen de Hondsdagen al. Droog weer in deze tijd is veelbelovend voor het weer in de periode tot 18 augustus. Luister maar naar het volgende rijmp je: 'Hondsdagen helder en klaar, ge ven een goed jaar.' BEWOIKINO MAX.TEMP. MIN. TEMP. WINDRICHTING Weersgesteldheid van gisteravond 7 uur. maximumtemperaturen van Klateren en neerslag 7-19 uur. Amsterdam waerllcht 30 0. De Bilt onweer 31 4. Deelen iwaar bew. 31 0. Eelde onbew. 33 0. Eindhoven zwaar bew 32 0. DenHelder licht bew. 23 0. Luchlh R'dam onweer 30 0. Twenie half bew. 32 0. Vllsalngen onbew. 27 0. Zd-Limburg zwaar bew. 30 0 Aberdeen licht bew 22 0. Athene half bew. 28 0. Barcelona regenbul 27 0. Berlijn licht bew. 31 0. Bordeaux half bew. 2* 0. Brussel zwaar bew. 32 0. Frankfort zwaar bew 31 0. Geneve zwaar bew. 29 0 Helsinki onbew. 24 0. Innsbruck onweer 26 0. Kopenhagen onbew 25 0 Lissabon onbew 24 0 Locarno rwaar bew 26 0. Londen weerlicht 24 0 Luxemburg onweer 29 7. Madrid onbew 30 0 Malaga onbew 35 0 Mallorca licht bew. 27 0. Munchen half bew. 29 0. Nice onbew. 26 0. Oslo zwaar bew. 29 0. Parijs half bew. 29 0. Rome zwaar bew. 28 0. Split regen 29 0 1. Stockholm onbew. 28 0. Wenen licht bew. 30 0.6. Zurich zwaar bew. 27. Cesa Blanca zwaar bew. 26 0. Las Pt lm as onbaw. 25 0. Tunis onbew. 30 0.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5