Sadats stap was al in juni bekokstoofd Problemen bij herstel van kabinet Kissinger sprak in Parijs met Le Due Tho uit Hanoi l l l l l l UW recht eg oodweer krant MpÖvoêFfler KNTU aagt faillissement hran' Menko-Scholten Jongetje gestikt in koelkast Zelfs vuile water bij CS Amsterdam trekt baders In deze krant Drie Nederlanders bij ongeluk in België omgekomen Hitte velt 13.000 kuikens in Maasbree Ceausescu bepleit overleg-spelregels bon maar vooral misschien goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. Nieuwe Leidsé Courant ITEUJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING istraat 37 Postbus 76 Telefoon: 01710 - 31441 en 20388 (red.) „Stantvastich is ghablevan mijn hert in teghenspoetl" DONDERDAG 20 JULI 1972 53ste jaargang MEUBELSHOWROOM W. J. Zirkzee N.V. ZEEMANLAAN 22 LEIDEN Tel. 01710-42627 Gironr. t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 Afd. Bezorging vanat 08.30 uur. Het mooie zomer- j$ gisteren op tal van Nederland plaatsen kort maar hevig onderbro- door flinke onweersbuien, die gepaard gingen met rukwinden hagel. In Utrecht heerste aan het van de middag een waar nood- dat voor veel overlast zorgde, politie kreeg binnen een half uur meldingen binnen over ont- bomen, rondvliegende dak en ondergelopen kelders. In Lindenstraat waaide een dak van huis, in het Wilhelminapark verscheidene bomen om en Oudegracht werd evens door een boom geblokkeerd. Elders liepen huizen gedeeltelijk water. Op de rijkswegen rond- Utrecht reden de auto's met een Op het verkeersknoop- was de wateroverlast het verkeer er een tot stilstand kwam. t in Den Bosch heeft gistermiddag lurende enige tijd een wolkbreuk roed. De voorgevel van een opslag- imte van Mtiller Warehouses stort- grotendeels in. De hevige regen l hier gepaard met krachtige wind- igen waardoor sommige voetgangers ïver werden geblazen. De brand er heeft heel wat ondergelopen kel- rs moeten leegpompen en omge riaide antennes verwijderen. Het poodweer duurde slechts tien minu- fijdens het zware weer is de rijksweg Sen Bosch-HedeL korte tijd versperd est door afgewaaide takken. INSCHEDE De bewindvoerder van e Kon. Ned. Textiel Unie te Ensche- t heeft gisteren om intrekfing ver- riche van de surséance van betaling, lie de Almelose rechtbank aan Men iholten. dochter van de KNTU, «ft verleend. Verlenging van de Éance zou ten koste gaan van de KNTU in zijn totaliteit Hij achtte hel daarom beter om Menko-Scholten [tart te laten verklaren. Ook de 'rittewcging zou dit als enige oplos- Mg zien. De vakbonden hopen er op. ut het zal lukken om Menko-Scholten pit het faillissement te verkopen', ■omenteel wordt nog onderhandeld bver een mogelijke overneming van |Ienko-Scholten door een Nederlands edrijf. De werkgelegenheid voor |ond 550 man Is dan een haalbare Er staan hij Memko-Scholten man op de 'oonlijse. [Zie verder onze financiële pagina. NIJMEGEN Het sedert zondag ver- miste zesjarig jongetje Geertje Tas- Z sche uit Nijmegen, Js gisteren gevon- I den in een afgesloten koelkast van een opslagplaats bij bet sportvelden- I complex 'De goffert'. Het kind bleek te zijn gestikt. Het Jongetje, dat geestelijk gestoord was, jj had ook thuis en op school de ge- woonte zichzelf op te sluiten. Zeer warm Zonnig en warm tot zeer warm. Plaatselijk onweer, soms met hagel. In de nanacht hier en daar mist. Overwegend matige noordoostelijke wind. Maximum temperaturen tussen 28 en 33 graden, maar vlak aan zee rond 23 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: Aanhoudend warm met plaat selijk onweer. Morgen zon op: 04 45 onder: 20.46 Maan op: 17.25 onder: 00.01 Zoek de tivee uit de zes Dat de hitte sommigen tot de dolste daden brengt blijkt uit deze treurig stemmende foto. De warmte dreef het drietal in het vuile Amsterdamse grach tenwater bij het Centraal Sta tion. Er is daar, nu het NZH- koffiehuis gesloopt is ter wille van de metro, een strandje ge komen dat deze twee Amster dammers en hun hond het be treden van het drab vergemak kelijkte. Boven hen rijden tram en bus, voor hen langs vaart de rondvaartboot. CAIRO, BEIROET, PARIJS, BAG DAD (Reuter, UPI, AFP, AP) De Iraakse minister van buiten landse zaken Moertada al-Hadithi is voor een officieel bezoek naar Moskou afgereisd om de ratifi catie-oorkonden van het Iraaks- Russische vriendschapsverdrag van april uit te wisselen. Tegelij kertijd trokken de Russische mi litaire adviseurs uit Egypte weg volgens de Egyptische nieuws dienst beladen met afscheids cadeautjes van hun Egyptische kameraden en werd in Cairo de week van de Russisch-Egypti- sche vriendschap geopend, een culturele manifestatie binnen het kader van het Russisch-Egypti- sche vriendschapsverdrag van vorig jaar mei. Dat was gisteren de absurde situatie in het Midden-Oosten, waar iedereen verbijsterd is over de plotselinge koerswijziging van president Anwar Sadat. Maar volgens welingelichte kringen in Cairo hebben de staats hoofden van Egypte. Lybië en Syrië president Sadat, kolonel Moeam- mar Khaddaffi en president Hafez al- Assad deze stap van tevoren be sproken op hun topconferentie van 21 juni in Mersa Matruh. Zij zouden daar hebben afgesproken, dat presi dent Sadat nog een laatste poging zou doen om het Kremlin te overreden Egypte en Syrië alsnog van de aller modernste offensieve wapens te voor zien, teneinde de staat van geen oor log en geen vrede in het Midden- Oosten militair te beëindigen. Dat was ook de reden, waarom eerst presi dent Sadat en daarna zijn premier Aziz Sidky naar Moskou vlogen, waar ze kennelijk met lege handen vandaan kwamen. De politieke waarnemers zijn het er overigens over eens dat de zeer uitge sproken anti-Russische gevoelens van kolonel Khaddaffi een zeer belangrij ke rol hebben gespeeld om Sadat ervan te overtuigen, dat hij zijn af hankelijkheid van de Russische mili taire deskundigen cn adviseurs moest beëindigen. Als de Russen hun ver houding met Egypte niet op een voor Cairo bevredigender basis zouden brengen, dan zou Egypte het verdrag van vriendschap en samenwerking van vorig jaar moeten opzeggen, was vol gens de bronnen in Cairo het advies van Khaddaffi aan Sadat geweest. Staatsbezoek De pers in Libanon speculeert erop, dat Sadat zich nu met bekwame spoed tot de Fransen zal wenden om met Lybische duiten de gezochte moderne wapens te krijgen. Zo schreef het pro- Egyptische blad Al Moharrer, dat Sa dat gezegd had, dat 'de noodzakelijke voorbereidingen zijn getroffen om moderne wapens uit andere bronnen te verkrijgen.' Daarmee zou Sadat Frankrijk hebben bedoeld, dat al een jaar lang met Cairo in contact zou staan over wapenleveranties. Franse wapens zouden reeds tot tevredenheid van de Egyptische militaire leiders zijn beproefd. Dc Franse regeringswoordvoerder Jean Philippe Lecat heeft echter na afloop van het kabinetsberaad van gisteren aan de pers gezegd, dat het Franse wapenembargo tegen de oor logvoerende landen in het Midden- Oosten zal worden gehandhaafd. Hij omzeilde daarmee de kwestie, aange- Zie verder pagina 9, zevende kolom. Binnenland Wellicht kunstduinen op Maasvlakte 5 Buitenland Volgelingen van Doebtsek veroordeeld 9 Sport Jacques Goddet: de Tour sterft niet 13 Boekenetalage 2 Lezers schrijven 2 Radio en iv Strips en feuilleton Rccepi fi Commentaar 7 Dichtbij cn verder 7 Weekbladen 7 Beurs Even puzzelen 11 Kunst II RITA "Ik heb alleen maar een knoop. Die is in ieder geval iets waard". Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het gesprek van premier Biesheuvel met koningin Juliana over de ontslagaanvrage van zijn kabinet heeft gisteren tegen de verwachting in complicaties opgeleverd. Het kabinet kwam gister avond na afloop vari het gesprek daarom ten tweede male bijeen. Eerst vandaag zal er over de uitslag van het gesprek een commu niqué worden vrijgegeven. Naar in politiek Den Haag wordt aangenomen betekent dit niet dat aan het algemeen verwachtingsbeeld erg veel gewijzigd behoeft te worden. De Koningin zal het ontslag van het kabinet aanvaarden en dezer dagen na de fractievoorzitters te hebben ge hoord aan de dan demissionaire mi nister-president Biesheuvel een forma tie-opdracht verstrekken. Deze zal dan een tweede kabinet-Biesheuvel voor dragen. bestaande uit drie confessio nele partijen en de WD. De algeme ne indruk gisteravond laat was dat de complicaties zich als volgt toespitsten: De koningin zou de ontslagaanvra ge van het kabinet enige tijd in beraad hebben gehouden en de heer Biesheuvel hebben voorgesteld alsnog een poging in het werk te stellen de breuk met DS'70 te lijmen. Minister-president Biesheuvel zou een dergelijk voorstel op voorhand hebben geweigerd maar heeft toch het kabinet bijeengeroepen om zich over het voorstel te beraden. het kabinet zal ook geen oplossing zien in een poging om de breuk te lijmen, waarna de koningin met de ontslagaanvrage akkoord gaat. Het kabinet heeft daarna langdurig vergaderd over de staatsrechtelijke complicatie die zich bij de vorming van en minderheidskabinet voordoen. De minister-president arriveerde gis termiddag om 3 uur op Huis ten Bosch om de koningin van het die morgen door het kabinet ingenomen standpunt op dc hoogte te stellen. Aangenomen wordt dat hij het ont slag van het kabinet heeft aangebo den. De koningin had zich. voord-t dit gesprek plaatsvond, uitvoerig laten adviseren door de ministers van Staat, oud-minister-president Drees en dr. Beel, ex-vicevoorzitter van de Raad van State. Beide adviseurs zouden haar hebben voorgehouden dat huns inziens het conflict voor een groot gedeelte te wijten is aan de door het kabinet gevolgde vergadertechniek. Marathonzittingen, culminerend in oververmoeidheid, zouden ertoe heb ben geleid dat een huns inziens ge ring geschilpunt over de verdeling van de 400 miljoen gulden bezuinigin gen extra een struikelblok is gewor den. Daarom zouden zij de koningin hebben voorgesteld de ontslagaan vraag van het kabinet niet te aanvaar den, maar de heer Biesheuvel alsnog een verzoeningspoging te laten onder nemen Tijdens het gesprek met de koningin, dat ongewoon lang, twee uur, duurde, /.ou de minister-president een dergelij ke oplossing niet realiseerbaar hebben genoemd. Daarnaast deden zich pro blemen voor van voornamelijk staats rechtelijke aard. Deze werden er ook de oorzaak van dat het communiqué na afloop van het gesprek lang op zich liet wachten en ur opnieuw kabi netsberaad noodzakelijk was. Het kabinet zal immers de verant woordelijkheid voor de formulering later als een minderheidskabinet zelf moeten dragen. De vier fractievoorzit ters hebben gisteren opnieuw onder streept dat een minderheidskabinet van dc confessionele partijen en de VVD hun volledige vertrouwen zou hebben. Dc heer Wiegel, fractievoor zitter van de VVD deed zelfs de opmer kelijke uitspraak dat hij een eventuele wijziging van het regeeraccoord 'so wieso zal steunen als ook de andere fracties dat doen' Een wijziging van het regeeraccoord kan onder meer een gevolg zijn van de in te dienen begroting. In dat geval zal de heer Wiegel 'in het belang van het land' accoord gaan. 'De trein rijdt zo hard dat er geen tussenstation meer moge lijk is', aldus de heer Wiegel. Fractievoorzitter Tilanus van de CHU bleek ook gisteren een poging om de breuk in het kabinet te lijmen als dc beste oplossing beschouwen. Hoewel hij de mogelijkheden hiertoe niet zo groot achtte, had hij toch 'wel het gevoel dat de fractievoorzitter van DS'70. de heer Berger- met de huidige situatie ook niet zo gelukkig is. Met een wat andere vergaderprooedure zou het wellicht niet zover gekomen zijn', aldus de heer Tilanus. BRUSSEL Een verkeersongeluk in de bij Brussel gelegen plaats Nosse- gem heeft gisteravond aan zeven men sen het leven gekost, onder wie drie Nederlanders. Het ongeluk gebeurde toen twee per sonenauto's op een kruising met el kaar in botsing kwamen. De vier Joe goslavische inzittenden van de ene auto waren op slag dood. Uit de an dere auto. waarin vijf Nederlanders zaten, werden drie doden en twee zwaargewonden geborgen. De identi teit van de Nederlandse slachtoffers is nog niet door de Belgische politie vrij gegeven. MAASBREE Twee pluimveehou ders in het Limburgse plaatsje Maas bree hebben gisteren door de enorme hitte ruim 13.000 kuikens verloren. De kuikens, die deze week als braad- kuikens zouden worden afgeleverd, zijn in hun hokken gestikt vanwege het feit, dat er niet genoeg zuurstof in de hokken gebracht kon worden, ondanks de aanwezigheid van ventila toren. Bij pluimveehouder Hendriks gingen ruim zevenduizend kuikens dood, wat een schade van ruim 12.000 gulden betekent. Bij een buurman stierven er vijfduizend, wat neerkomt op een schade van ongeveer 9000 gulden. Te gen deze vorm van schade waren de twee bedrijven niet verzekerd. BOEKAREST (AP) De Roemcensp partijleider Nleolae Ceausescu die al verseheidene malen dc Russische in val in Tsjechoslowakije veroordeeld heeft, heeft gisteren gepleit voor een speciaal stelsel van 'normen' die de Oosteuropese landen in staat moeten stellen om hun geschillen 'uitsluitend via onderhandelingen' op te lossen. Tot de 1.200 afgevaardigden op het nationale congres van de Roemeense Communistische partij zei hij dat het marxlsme-lenlnisme 'een te algemeen principe' Is om dc relaties tussen socialistische naties te regelen Jk ben een reuze vredig dier Met nog één letter spuw 'k voor vier... Zoek de twee dieren die bij elkaar noren. Bewaar ze tot zaterdag. U kunt W dertig gulden mee winnen. Let op ®orgen. WASHINGTON, PARIJS (Reuter, AP, UPI) President Nixons adviseur Henry Kissinger heeft gisteren een geheime ontmoeting gehad met Le Due Tho. lid van het Noordvietnamese Politburo, die zich al enkele dagen in Parijs bevond. Xuan Thuy, hoofd van de Noordvietnamese delegatie in de Franse hoofdstad, woonde het ge sprek om de impasse in het vre desoverleg te doorbreken, bij. Kissinger, die gisteren naar Washing ton terugkeerde, heeft in dc afgelopen jaren geheime onderhandelingen met Le Due Tho en andere Noordvietna mese functionarissen gevoerd. De her vatting van deze besprekingen, waar gisteren al op gezinspeeld is, werd verwacht nadat Kissinger met Nixon enkele dagen over Vietnam had be raadslaagd. Le Due Tho en Kissinger hadden elkaar op 2 mei voor het laatst ontmoet. Morgen komen de delegaties, die In Parijs aan het vredesoverleg deelne men, weer bijeen. Dan kan blijken of er een verandering in 'het klimaat' is gekomen. De officiële standpunten ko men in feite nog altijd op het volgen-1 de neer: Hanoi wil dat Annrika een datum Kissinger voor algehele terugtrekking Vietnam bekend maakt, verlangt het dat het bewifll Nhuyen van Thieu in Saigon maakt voor een voorlopige coalitie gering. Washington stelt dat het zijn troepen zal terugtrekken, maar dat het daar mee zal wachten tot vier maanden nadat een akkoord is bereikt over een staakt het vuren en de vrijlating van de Amerikaanse krijgsgevangenen. DE STRIJD Een Amerikaanse torpedobootjager die in de wateren voor dc Vietnamese kust opereerde, is door Noordvietna mese kustbatterijen ernstig bescha digd. Aangenomen wordt dat het de Warrington is, waarvan Amerikaanse militaire autoriteiten meedeelden dat hij tijdens een beschieting van de Noordvietnamese kust door twee ont ploffingen onder de waterlijn was ge troffen. Amerikaanse Phantomstraaljagers die boven Noord-Vietnam operende bommenwerpers beschermden, zouden een Noordvietnamese MIG-21 hebben neergeschoten in een luchtgevecht op boomtophoogte. Het incident luidde nieuwe Amerikaanse luchtaanvallen in, die als gevolg van slecht weer een week bijna geheel opgeschort moesten worden. Noordvietnamese afweerkanonnen hebben drie Amerikaanse Phantoms neeigeschoten, twee boven Hanoi en één boven de provincie Ha Tay, zo -meldt het Noordvietnamese persbu- noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: een krant die past bij uw 1 even sbeschou wing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Naam: Adres: - Plaats: 0 maand D kwartaal De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste Qmapje post- Qpletinc handige papier met schaaltje paraatmap enveloppen (flessen metbriof- onderzetterpa pier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1