lerdaagse wordt nu een slijtageslag Chemisch opslagbedrijf blijft voorlopig dicht T IKl Primaat van wet bij de zaak-Roovers Tentoonstelling van Felix Timmermans Invalide krijgt hogere Bromfietser botst tegen trein: dood Grotere veiligheid onderwijsinrichtingen Gij sen wil terug naar 'oude' kloosters Super-wandelaar op weg naar München Sgt. Roovers vrijgesproken Lift I. flUW/KW.YlULT DONbtKiLAli 10 jl'Ll ÏO'iZ Hinnenland T9 kkl -i K* JO voVan een onzer verslaggevers ttejMEGEN De slijtageslag in liet land van Maas en Waal heeft 618 uitvallers gevergd. Dat be- toekent, dat halverwege de vierdaagse bijna 1.000 deelnemers de strijd lupoen gestaakt. Op papier gouden er hedenmorgen de-derde dag 12.933 wandelaars moeten -starten, een aantal dat echter liger zal zijn omdat stellig vele tientallen na de slopende dag van; gisteren verstek zullen laten idien de weersgesteldheid aanhoudt, iag worden verwacht dat zeker voor 000 personen deze meest afmattende ruiierdaagse van de eeuw een teleurstel- ïügng wordt. 'Wanneer de vierdaagse l og een dodelijk slachtoffer zou ver- ti$en, dan zouden we overgaan tot het ippen van de marsen'. Dit zei giste- 1 inavond dr. Avenaris van de medi- Dejche dienst van de KNVLO naar aan- ;ri*iding van het overlijden van een \ense officier in het Nijmeegse Rad- oudziekenhuis. Namens de vierdaag- li^eleiding werd verklaard dat de be- vjruste militair hartklachten had. Dit larfeeft de militaire arts die het Deense intingent begeleidt, meegedeeld. 3e dag VIERDAAGSE geruchten se wandelaar werd na terugkomst het militaire kamp Heumensoord uwel en is door toedoen van zijn naar het ziekenhuis overgebracht, wee Zwitserse soldaten die dinsdag tjrnstig uitgeput zijn opgenomen ver teerden gisteren nog in een crisis. Er nu goede hoop dat zij het leven 'or|illen behouden. Gisteren, tijdens de e teede subtropische dag van de mar- in circuleerden allerlei wilde geruch- er%n over een oplopend dodencijfer et feit dat tijdens de twee eerste larsdagen 115 deelnemers voorna- irt|belijk bij het afmelden zijn flauw- vo evallen en met rodekruisauto's met »eiende sirenes naar het vierdaagse- ilpziekenhuis aan de wedren werden trvoerd, versterkte de geruchtencen- 1 -ale -«• -u w et vierdaagsebestuun/échtte het nut- on g beide topartsen.v» de organisatie. T okter Versteeg en1 dokter Avenarius jdens een persconferentie de medi- 0 che aspecten van het gisteren beslist J (temperde?'Vandêlf eest te belichten. éiwIjVdê'Deense vlag op Heumens- ord halfttolfc wapperde en geen en- :e eh «utfefckorps zich op de woensdag j£i ad laten horen, zette dokter Avenari- 1 g» uiteen dat de plotseling ingetre- en hitte aanleiding heeft gegeven tot ogenoemde hitteberoerten, krampen n in het algemeen een oververhitting an het lichaam. Beide Zwitsers die Is ernstige patiënten als gevolg van irafen totale uitdroging van het lichaam i rorden. .verpleegd, liggen nu op een p jsmatras. 'Het is voornamelijk te wij- ;e4en aan een tekort aan zout in het i chaam 'dat tot al dan niet ernstige ginkangen aanleiding geeft', aldus «artsen. Er zijn wandelaars van het ,o «rcours opgepikt wier lichaamstem- a, iratuur tot boven de 40 graden was gfestegen. Wisseling Amerikanen, die grote ervaring 1 lebben in het bestrijden van aansla an op het menselijk lichaam als ivolg van grote hitte, hebben zelfs >g geen afdoend middel kunnen vin- len. De~*medici waren mét de leiding ran de vierdaagse van mening dat het felfs onder de huidige abnormale weersomstandigheden verantwoord moet worden geacht de marsen in beperkte zin doorgang te laten vin den. De snelle wisseling van het weertype heeft minder en-aren lopers en 60 pet van de wandelaars zijn jeugdigen in moeilijkheden ge bracht. Het komt nog veelvuldig voor dat men na een onvolledig trainings programma de mars in Nijmegen gaat lopen. De medische keuring die voor elke deelnemer is vereist werkt niet waterdicht. Deze keuring geldt een verklaring die het rechtvaardigt aan sport in het algemeen deel te nemen. Het is in het algemeen het gebrek aan zelfdiscipline die bij de voorberei ding wordt gevraagd die de bron van de moeilijkheden veroorzaakt. Gewe zen werd op de voortreffelijke conditie van de Amerikaanse soldaten die na afmelding gaan slapen, 's a- vonds hun uitgaansuniform aantrek ken ccn de stad ingaan. Zij komen dan in de nanacht bij hun onderdeel te rug, nog tijdig genoeg om zich te verkleden en te starten. Tijdens de persconferentie werd gezegd dat ver deeld over twee eerste marsdagen 1250 zoutpillen zijn uitgereikt, maar dat het wandelleger zich bovendien grote hoeveelheden zouttabletten en tabletten druivensuiker heeft aange schaft. Zestien km. pleister Tot dusverre hebben de medischo hulpposten en het wandelziekenhuis zestien kilometer kleefpleister. de zgn dakpanverbanden, gebruikt, alsmede acht liter kamferspiritus en twee liter jodium. Het medisch centrum fun geert dezer dagen als de grootste polikliniek van ons land, waar boven dien de grootste groepsartsenpraktijk wordt beoefend. Er zijn in de afgelo pen dagen alle denkbare gevallen, waarvoor een huisarts zich ziet ge plaatst, behandeld, van blindedarm tot malaria, van maagstoornissen tot keelaandoeningen. De ingrijpende be slissing om de starturen te vervroe gen en de afstanden op de 40 en 50 km met tien km in te korten, is genomen na ernstig overleg tussen marsleider Van Dongen en de medi- che staf. Het feit dat de sluitingstijden voor afmelden ongewijzigd zijn gebleven, betekende aanmerkelijk meer looptijd en de mogelijkheid tot langere rusttij den. Er is tijdens de dag van Maas en Waal dan ook beduidend langer ge rust. Vandaag de dag van de zeven heuvelen van Groesbeek gelden dezelfde verlichte maatregelen. Gister middag werd zelfs gepoogd om voor degenen op de 30 km, die in Groes beek mogelijk aan het einde van hun wandellatijn zouden zijn, pendelbus diensten naar het gebouw De Vereni ging in het hart van Nijmegen te organiseren. Voor de laatste dag de dag van Cuyk worden de oude starttijden gehandhaafd teneinde de glorieuze in tochtsroute rondom de vroege middag- guren te kunnen handhaven. Op de laatste marsdag blijven de verkorte afstanden eveneens van kracht. De vermindering van het aantal kilome ters heeft hier en daar heftige reac ties in de vorm van protesten veroor zaakt. Fervente vierdaagselopers wa ren het niet eens met deze beslissing en er vielen hier en daar harde woorden. Langs de intoohtsroute van gisteren waren de parken en gazons van Nij megen herschapen in zonnestran- de waar duizenden zich in weinig minder dan strandkleding hadden neergelegd om de door transpiratie doorweekte wandelaars lui gade te slaan. De lommerijke lanen die leiden naar het militaire kamp Heumer- woord waren omzoomd met picknic kende families, die zich compleet met kampeermeubilair hadden geïnstal leerd en het beste deel van het kijk spel hadden gekozen. Het feit dat ruw geschat een op de drie militairen tot de uitvallers behoort, wijt kampcom mandant Smitshuizen aan het feit dat niet kon worden voorzien in een soort tropenkleding. I JTRECHT De raad Van beroep eüheeft een beslissing van de bedrijfs- C rcreniging om een gedeeltelijk invali- 0 Ie opperman voor 35-35 procent ar- ib iridsongeschikt te verklaren vernie- igd. De bedrijfsvereniging had dit lesluit genomen op grond van de "Iviezen van de Gemeenschappelijke iédische dienst 'e heer W. Hesseling van het bureau arbeidsrecht van het NW had tijdens le behandeling van de zaak ernstige critiek op de werkwijze van deze nstantie. De graad van arbeidsonge- ichiktheid wordt vastgesteld aan de tand van de verdiencapaciteit van een nvalide. Daarboven wordt dan een litkenng verstrekt. De heer Hesseling t lad geprobeerd zijn cliënt een betrek- jdung te bezorgen bij een aantal bedrij- n 'en, waarbij hij de richtlijnen van de 1 ïMD als uitgangspunt hanteerde. De •pperman bleek bij geen enkel bedrijf «plaatst te kunnen worden. kritiek van de zijde *an de GMD dat letrokkone 'teveel met zijn ongemak ken te koop had gelopen' wees de Jweer Hesseling van de hand met het Argument dat het arbeidsverleden bij ien sollicitatie nu eenmaal ter sprake tornt en dus ook het feit dat iemand «en jaar in de ziektewet heeft gelopen ïn daarna een uitkering krachtens de &'AO heeft ontvangen. 3e Raad besliste dat betrokkene met «rugwerkende kracht tot 1 mei 1971 techt heeft op een uitkering, die febaseerd is op een arbeidsongeschikt- ïeidspercentage van 55-65 procent. BOXTEL De 24-jarige bromfietser W. J Pittens uit Boxtel is gistermid dag op een niet beveiligde overweg tussen Boxtel en Oisterwijk tegen de intercity-trein gebotst. Hij was op slag dood. De machinist was zo overstuur, dat hij moest worden afgelost. Het treinverkeer op de lijn Venlo-Rotter- dam had 15 minuten vertraging. l'DEN De 48-jarige L. Veldman uit Gemert (NB) is gistermiddag ln Uden t >7B) bij een verkeersongeluk om het even gekomen. Hij reed met zijn bromfiets onverwacht een voorrangs- *eg op en werd aangereden door een truck met oplegger. DEN HAAG Onderwijsrinrichtin- gen waar elektrische apparatuur of gassen onder druk worden gebruikt vallen in de veiligheidswet voortaan onder dezelfde voorschriften als 'on dernemingen'. Bovendien zijn de voorschriften voor 'fabrieken en werk plaatsen' nu ook van toepassing op terreinen waar zand en grind worden afgegraven of waar opslagsilo's zijn. Johanna Bokhorst overleden DEN HAAG Woensdagmorgen is de schilderes en schrijfster Johanna Bernardina Midderigh-Bokhorst op 92- jarige leeftijd overleden in haar wo ning te Wassenaar. Zij was vooral bekend als illustratrice van meisjes boeken. waarvan rij ook vaak de tekst leverde. Johanna Bokhorst werd in 1880 in Soerabaja geboren. Zij heeft ook les gegeven aan de Academie voor Beeldende Kunsten m Den Haag. waar zij zelf haar opleiding genoten had. Van een onzer verslaggeefsters ROERMOND Bisschop Gijsen is van plan binnen drie jaar het kloos terleven in het bisdom Roermond drastisch te reorganiseren. Hij is met name van plan de kloosterlingen, die op het ogenblik in kleine groepjes buiten de kloosters in de burgermaat schappij leven, weer terug te brengen binnen de kloostermuren. Dit staat in een geheim rappört, dat bisschop Gijsen in juni met eën paar medewerkers heeft opgesteld en Waar van een exemplaar aan de congregatie voor de religieuzen in het Vaticaan is overhandigd. In Roermond is bekend gemaakt, dat het rapport een algehele reorganisatie van alle congregaties omvat, omdat dit, volgens bisschop Gijsen, de enige manier zou zijn om een verdere ont volking van de kloosters tegen te gaan en de religieuzen terug te bren gen tot de taken, waartoe zij geroepen zijn. Vooral het in groepjes buiten het klooster wonen van kloosterlingen is een doorn in het oog van bisschop Gijsen. Deze leefwijze heeft, aldus het rapport, niets te maken met de kloos terregel waaraan zij toch de eeuwige gelofte hebben gegeven. Een soort super-vierdaagse-wandelaar is de Canadees Eizéar Duquette, die al Jaren achtereen wancdlt. Meestal kiest hij de routes voor zijn wandeltochten zó, dat hij nog eens wat te zien krijgt. Zo wandelde (leze 61-jarige man in 1970 naar Osaka voor de Expo. Nu is hij op weg naar München, waar hij tegen de tijd dat de Olympische Spe len daar beginnen hoopt aan te komen. Alles wat hij nodig heeft om zij het sober te leven zit in de kar. Wanneer de zijkanten van de kar zijn uitgeklapt en het dak uitgerold, heeft Duquette een com fortabele slaapplaats. Zijn inkomsten haalt hij uit de ver koop van ansichtkaarten en handtekeningen. ROTTERDAM Het kort geding, dat de directie van het chemisch bedrijf EMK (Exploitatie Maat schappij Krimpen) te Krimpen aan den IJssel tegen het gemeentebestuur van Krimpen beeft aan gespannen. is voor onbepaalde tijd aangehouden. Het opslagbedrijf voor chemische af valstoffen zal dicht blijven, zolang naar de mening van het Krimpense gemeentebestuur geen voldoende waarborgen zijn geschapen voor de veiligheid. Deskundigen zullen nog maals trachten een oplossing te vin den, waardoor de bezwaren van het gemeentebestuur worden weggenomen en het bedrijf weer kan draaien. Het intensieve overleg dat de EMK- directie en het gemeentebestuur afge lopen weken hebben gevoerd, is vast gelopen, omdat EMK niet in staat was aan de voorwaarden van de gemeente te voldoen. 'Er moet toch maar ver der woeden gesleuteld aan een oplos sing, misschien is het mogelijk be paalde voorwaarden te verzachten. Maar ik bén bang dat het gemeentebe stuur niet véél water in de wijn zal doen,' aldus de president van de Rot terdamse rechtbank, 4ie gistermorgen, in tweede termijn, het kort geding behandelde, dat de EJJ^K-directie te gen het gemeentebestuur l)e*ft aange spannen uit protest tegen ,öc fluiting begin mei. De gemeente helpet be drijf sluiten, omdat het een ^drei ging zou vormen voor de omwonende bevolking. De EMK-directie wil graag verder pra ten, omdat de sluiting het bedrijf veel geld kost. Veel heil ziet men er echter niet in, omdat de gemeente zich ten aanzien van de veiligheids voorwaarden onwrikbaar opstelt. Zo lang echter geen hinderwetvergun ning is afgegeven de installatie draait momenteel op een sterk verou derde vergunning is men afhanke lijk van de gemeente. Een van de voornaamste voorwaarden van de gemeente ds, dat EMK weet wat voor stoffen zij in huis haalt. Hierover bestaan twijfels, omdat tij dens de overlegperiode met toe- steming van de gemeente een lading afvalstoffen van de NDSM werd opgeslagen. Bij een nadere analyse door een van gemeentezijde ingeschakeld ingenieursbureau bleek dat de stoffen veel gevaarlijker waren dan men bij EMK dacht. Het gemeen tebestuur acht dit 'onvergeeflijk en typerend voor de toekomstige wijze van handelen bij het bedrijf. De president van de rechtbank drong erop aan dat grote concerns die afval stoffen naar het bedrijf in Krimpen zenden, zelf een analyse maken. Vol gens de EMK-directie is dit onuitvoer baar omdat de 'grote jongens' dan naar een concurrent stappen die niet zo moeilijk doet Sceptisch Over het analyseren van de stoffen zullen de deskundigen zich o.m. gaan beraden. Voor bepaalde stoffen zou de vaststelling van het verbrandingspunt nl. voldoende zijn en EMK zal wel zijn berekend op de opslag van deze stoffen. Over de financiën van EMK toonde de president zich evenals op de eerste zitting bijzonder sceptisch. Volgens hem heeft het bedrijf maatschappe lijk kapitaal 2000 bij eventuele rampen geen rooie cent om de schade te betalen en zou de gemeente er voor moeten opdraaien. Hij hechtte weinig geloof aan de toezegging van de EMK-directie dat er een verzeke ring kan worden afgesloten. In afwachting van het nieuwe overleg wilde mr. Reuder nog geen uitspraak doen. 'Met alle onzekerheden van de zijde van EMK zou ik binnen vijf minuten een vonnis klaar hebben. Wanneer ik nu de belangen afweeg, zijn die van de gemeente groter.' P AMSTERDAM 'Gedaan, te Lier 1921-1923' slaat er onder het ma nuscript van 'De pastoor uit den bloeyenden Wijngaerdt' een van de vele en veelgelezen verhalen over het sappige Roomse Vlaanderen van de dichter, toneel- en romanschrijver Felix Timmermans. Te Lier heeft Timmermans van zijn geboorte in 1886 tot aan zijn dood in 1947 gewoond en gewerkt En omdat het nu 25 jaar geleden is dat hij daar overleed, heeft het gemeentebestuur van Lier een tentoonstelling ingericht van het schilder- en tekenwerk van Timmermans. Want hoewel hij vooral bekend is geworden om zijn proza ci\ poëzie, heeft hij zichzelf altijd schrij ver èn schilder gevoeld. Hij volgde in zijn jeugd tekenlessen aan de Lierse lekenschool, maar was toch in hoofd zaak autodidact op dit gebied. Hij illustreerde zijn eigen boeken. De ten toonstelling omvat 99 werken van zijn hand. Veel van Timmermans' liefde voor de natuur en voor de mens vindt men terug in deze schilderachtige dorpen, dc stoere boeren en de vrome bedevaartgangen. Er zijn 20 olieverf - doeken. 15 pastels. 10 aquarellen en 54 tekeningen (inkt, potlood en krijt). De Felix Timmermans tentoonstelling wordt gehouden ln het stedelijk mu seum Wuyts-Van Campen-Caroly. De toegang is gratis en kan er elke dag terecht (behalve woensdag en vrijdag) van 9 tot 12 en van 14 tot 17 uur. Voor 30 Belgische francs kan men de catalogus kopen die met de drie afbeel dingen in kleur en een zelfportret van Timmermans is geïllustreerd. De tentoonstelling duurt tot 31 augustus. Groots huldigingscomité van museumdirectrice UTRECHT Bijna zeventig bekende Nederlanders en buitenlanders heb ben zitting in het comité van aanbe veling dat is gevormd bij gelegenheid van het afscheid van de directrice van hot Centraal Museum in Utrecht, me juffrouw Elisabeth Houtzager. Op 13 augustus zal zij afscheid nemen we- Zo illustreerde Timmermans zijn eigen boeken. (Uit 'De pastoor uit den Bloeyenden Wijngaerdt'). gen-s het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd. Ruim 21 jaar heeft zij het centraal museum geleid, meer dan 130 tentoonstellingen georgani seerd en ook door allerlei andere initiatieven het Utrechtse museum tot ver buiten dc landsgrenzen bekend gemaakt. In het comité van aanbeve ling hebben o.m. zitting genomen kar dinaal Alfrink, staatssecretaris Von- hoff, dc burgemeester van Utrecht, baron van Tuyl van Scrooekerken en mr. Luns. Mejuffrouw Houtzager neemt op 11 augustus officieel af scheid. door mr. N. D. JÖRGEN Wie, als Gerard Roovers, hangende een militaire strafzaak wegens dienstweigering, wordt erkend door de Commissie gewetensbezwa ren militaire dienst als gewetensbezwaarde in de zin der wet, wordt verder strafrechtelijk met rust gelaten. Het Hoog Militair Gerechts hof heeft gisteren dan ook niet anders kunnen doen dan een vrij spraak uitspreken, hetgeen ook werd geëist. In het commune strafrecht is de term 'vrijspraak' gereserveerd voor het niet bewezen feit dat déze verdachte dót ten laste gelegde feit heeft begaan, een bewijskwestie dus. In het commu- nestrafrecht heet de uitspraak van het HMG niet-ontvankelijkheid van het openbaar ministerie in zijn vervolging. Roovers heeft aanvankelijk zogenaam de protestdienst verricht. Ondanks zij-n grote kritiek is hij in het leger gestapt. Hij vond na één jaar zijn aanwezigheid in dat leger niet langer te verantwoorden. Ten eerste niet te genover mensen buiten het leger, o.a. gezien de onrechtvaardige verdeling door onze eenzijdige rijkdom geen verdediging verdient; ten tweede niet tegenover andere leden van de krijgs macht wegens hun gebrek aan interes se. wegens hun accepteren van agres sieve denkpatronen, wegens de af stompende werking van de inzetbare wapens; tenslotte niet tegenover zich zelf: het leger bood hem onvoldoende waarborg tot fundamentele heroriën tering in politieke zin, zodat verdere loyaliteit verraad zou betekenen aan eigen eerlijkheid, morele integriteit en fundamenteleel afwijkende politie ke stellingname Open brief Deze kort weergegeven opeenho- ping van motieven was grofweg de inhoud van zijn Open Brief die hij vorig jaar aan zijn commandant schreef en waarin hij zijn dienstwei gering aankondigde. Hij meende dat zijn politieke bezwaren niet erkenbaar waren in de zin van de wet. 'Onover komelijke gewetensbezwaren tegen de vervulling van militaire dienst van hem wiens godsdienstige of zedelijke overtuiging hem deelneming aan elk oorlogsgeweld verbiedt' Ondanks een hint van boven om maar beroep te doen op de wet waarna hij wel erkend zou worden, prefereerde hij zijn eigen standpunt dat politieke argumenten hun eigen legitimiteit be zitten. Dc op de dienstweigering vol gende strafzaak voor de Arnhemse krijgsraad was een grote ontgooche ling. Allerlei juridisch vertaalde ver weren werden daar in no-time van tafel geveegd zonder inhoudelijke weerlegging. Roovers ging tegen het vonnis in beroep. Kort daarna deed hij toch maar een beroep op de wel gewetensbezwaren militaire dienst. De krijgsraad had hein duidelijk gemaakt daar met zijn bezwaren aan het ver keerde adres te rijn: daarna adviseer de de commissie G.M.D. aan de minis ter om Roovers te erkennen. hetgc»n geschiedde. Primaat Roovers is kennelijk in het 'gat' ge vallen dat de wetsontwerpen om streeks 1960 hebben gegraven: dat po litieke bezwaren zich kunnen 'verdich ten' tot erkenbare gewetensbezwaren. Het is dus voorlopig nog de vraag of deze erkenning van Roovers winst betekent voor de politieke bezwaar den. Wat heeft ons echter deze zaak van Roovers geleerd? Dat hier het primaat van de wet heerst. De straf rechter heeft geen taak waar de wet gever een administratief orgaan be voegd verklaart. Daartegenover kan men het primaat van het recht stel len. hetgeen in al zijn ruimheid door de rechter wordt behartigd; deze kan beter rekening houden met het ko mende recht 'een ruimere erkenning van dienstweigeraars', of met actuele ontwikkelingen in de samenleving, door middel van geschreven of onge schreven strafuitsluitingsgronden, dan een administratief orgaan dat aan de minister adviseert, dat aan die ene toe te passen wet zijn bestaansgrond ontleent. Het is juist de recher die voor de burgers heeft te spreken als de huidige wettelijke criteria voor erkenning voor erkenning van gewe tensbezwaren niet meer voldoen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het hoog militair gerechtshof heeft de 26-jarige voorma lige sergeant Gerard C. J. M. Roovers uit Oosterhout gistermiddag, overeen komstig de eis van de advocaat-fiscaal, mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst, vrijgesproken. Roovers was in beroep gegaan tegen het vonnis van de krijgsraad in Arnhem, die hem in februari wegens dienstweigering had veroordeeld tot vijf maanden gevange nisstraf en ontslag uit militaire dienst Na In beroep te zijn gegaan bij het HMG. beriep Roovers zich alsnog op de wet gewetensbezwaren militaire dienst wat hij aanvenkelijk geweigerd had te doen. Zijn bezwaren werden erkend, waarna het hof tijdens een korte zitting van strafvervolging af zag. De raadsman van Roovers. mr. J. H. van Wijk, hoefde geen pleidooi te houden, maar maakte van de gelegen heid gebruik zijn erkentelijkheid uit te spreken voor de door het hof in maart bevolen onderbreking van de strafvervolging. Roovers kwam daar mee op vrije voeten. De president van het HMG. mr. E. A. M. Lamers, die met pensioen gaat en gisteren voor het laatst het HMG voorzat kreeg in het bijzonder lof toegezwaaid van mr. Van Wijk. die opmerkte dat in Nederland het grond recht op gewetensvrijheid bij de mi litaire rechter gewaarborgd is Gerard Roovers. die vervangende dienst zal moeten verrichten, zei na afloop van de zitting te hopen dat anderen door deze zaak zullen worden aangespoord tot een gewetensonder zoek. 'Anderen gaan nu misschien bij zichzelf te rade of ze ook niet nee tegen het leger moeten zeggen.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11