TWEEDE KABINET-BIESHEUVEL 'uw Weldra vredespact So w j et-Unie-J apan Fischer wint krant ^Nieuwe formatie-opdracht moet bestaande impasse doorbreken Begroting wordt nog afgehandeld Woningen ontruimd wegens uit de rails In deze krant gelopen bouwkraan Warm Vijf jongelui wegens bedreiging in arrest ^'^rie/1'Naard9 Desertie uit IRA naar de Provisionelen keer^e-op/tap? brood-nodig! Waldheim (VN) op bezoek in Moskou Onzekerheid over lot van premier Pham bon maar vooral misschien goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. iNieewe Leidse Cooramt BISTE LIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is gheblavan mijn hert in teghenapoetl" 53ste jaargang Veilig Sgekocht ztbij de L"=-_ 'vakman Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG faistraat 37 Postbus 76 Telefoon: 01710 - 31441 en 20388 (red.) Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur. n iedal Van onze parlementsredactie. DEN HAAG Het kabinet-Biesheuvel zal voorlopig als minderheidskabinet van VVD en confessionelen, (het tweede kabinet-Biesheuvel) doorregeren. Over de vraag of en zo ja, wanneer een dergelijke regering verkiezingen zal moeten uitschrijven, zijn de meningen op dit moment sterk verdeeld. De indruk bestaat, dat de begroting in ieder geval normaal afgehandeld zal kunnen worden. •gezegd wil wel gehaat wezen als de (bister die de collegegeldverho- ngen doorgevoerd heeft, maar 'torejiet als de minister, die de zieken uiten de deur heeft laten staan. Ex-minister De Brauw In het algemeen zonnig weer met in het zuidoosten kans op een locale onweersbui. Overwe gend matige wind uit oost tot noordoost. Minimum temperatu ren ongeveer 17 graden, maxima van 20 graden in het Wadden gebied tot rond 28 graden in het binnenland. MORGEN EN OVERMORGEN: aanhoudend warm zomerweer. Zon op: 04.43 Zon onder: 20.49 Maan op: 15.09 Maan onder: 23.34 'oek de twee lit de res AMSTERDAM Ruim honderd be woners van de flats aan de Amster damse Johan Huizingalaan, hoek Ples- manlaan hebben gisteravond ruim twee uur hun huis moeten verlaten omdat een enorme bouwkraan op hun huizen dreigde te storten. Nadat des kundigen een paar uur aan de verzak te kraan hebben gewerkt, kon hij tenslotte weer worden opgevijzeld, waarna de mensen hun huizen weer konden betrekken. De kraan, die door de Amsterdamse Aannemingsmaatschappij gebruikt wordt bij de nieuwbouw van het An- thonie van Leeuwenhoek-ziekenhuis, was in de loop van de dag gevaarlijk scheef komen te hangen, waarna per soneel van het aannemingsbedrijf po litie en brandweer had gewaarschuwd. Behalve dat de huizen in de buurt van de 60 meter hoge kraan werden ontruimd, is ook het verkeer op de Plesmanlaan en de Wilhelmina Druc- kerstraat een paar uur lang stilgelegd. REYKJAVIK Bobby Fischer heeft zoals verwacht werd de derde partij uit de tweekamp om dc wereld titel schaken tegen titelhouder Boris Spasski gewonnen. Doordat Spasski de eerste partij won en Fischer bij de tweede partij verstek liet gaan, is de stand in de tweekamp nu 2-1 in het voordeel van Spasski. De zondag afge broken partij had een kort vervolg. Toen Spasski de door Fischer afgege ven zet zag, staakte hij de strijd. AMSTERDAM In de Bijlmermeer heeft de Amsterdamse politie gister avond vijf jongelui in de leeftijd van 17 tot 21 jaar. afkomstig uit Suriname, gearresteerd wegens bedreiging van 'n chauffeur van een NBM-bus met mes sen. In de bus zwaaiden de jongelui met messen waardoor een passagiere een snee in haar dij opliep. De poli tie nam twee grote messen in beslag. Binnenland Overgebleven ministers zijn ontstemd5 Stopzetting geëist voor proefboringen 11 Buitenland Levenslang voor Japanner Okamoto 9 Kerk Godspell houdt zich aan bijbeltekst 2 Dimitrios I volgt Athenagoras op2 Sport Zieke Ocana weer verliezer 8 Lezers schrijven Boekenelalagc Radio en tv Recept strips en feuilleton Puzzel Commentaar Dichtbij en verder Kunst RITA tófor- "Gisteren leende ik iets. Nu breng ik wat terug". ten, geloof me, één bonk kracht letter toe, ik draag een vacht dc twee dieren die bij elkaar U( 'en. Bewaar ze tot zaterdag. L" t bint er dertig gulden mee winnen. Let op morgen! TOKIO (AFP) De Sowjet-Unie en Japan zullen voorbereidende besprekin gen beginnen met het doel tegen september een vredesverdrag te sluiten. Gis teren is In Tokio een akkoord hierover tot stand gekomen. rig% ff Dat maakt vraagt om 'n A#* Brood van Ii onverbeterlijk bok man/c hop Na het aftreden van de DS'70-ministers De Brauw en Drees gistermorgen vroeg werd deze oplossing het meest voor de hand liggend genoemd in poli tiek Den Haag. Het kabinet zal morgen verder over deze kwestie vergaderen. Minister-president Biesheuvel zal van daag eerst een gesprek hebben met de voorzitter van de DS'70 Tweede Kamer fractie, de heer Berger, hoewel de mi nister-president er nauwelijks van over tuigd is dat dit tot een andere stel- lingname van de fractie van DS'70 zal leiden. De fracties van de VVD en van de confessionelen komen vandaag bij elkaar om de toestand te bespreken. Het aanblijven van het kabinet-Bies heuvel betekent, dat de veertien nog zittende ministers in ieder geval hun functie ter beschikking zulen stellen. Een formateur zal daarna met de groep snel tot overeenstemming kun nen komen over de formatie-opdracht. Dubieus >'70 fractieleider Berger, ex-minister De Brauw, ex-staatssecretaris Van Veenendaal-Van Meggelen en ex-minister Drees (v.l.n.r.) kijken t somber tot zuurzoet lachend nadat het aftreden van de DS'70-leden van het kabinet-Biesheuvel bekend gemaakt is. BELFAST (Reuter, UPI, AFP) Terwijl de schietpartijen in Noord- Ierland voortduren tussen IRA-leden en Britse militairen, vecht de militan te 'Provisionele vleugel' met de meer gematigde 'officiële IRA' om een zo groot mogelijke aanhang te krijgen. De officiële IRA kondigde zeven we ken een bestand af, waar zij zich thans nog aan houdt. De 'provisione len' namen pas drie weken geleden een wapenstilstand in acht; die duur de maar dertien dagen. De militante groep vecht nu met grote felheid tegen de Britten, die op hun beurt proberen, de schutters van de IRA uit de rooms-katholieke wijken te verdrij ven. Volgens de 'provisionelen' zijn zij nu de sterkste groep. Veel aanhangers van de officiële IRA zouden zijn over gelopen om aan de strijd te kunnen deelnemen. Toen in het weekend een jonge Ier was omgekomen, lieten bei de groeperingen weten, dat hij bij hun groep behoorde. Hieruit maakt men op dat de jongeman een van de vele overlopers moet zijn. De Britse troepen die vorige week de Lenadoonwijk in Suffolk bij Belfast zijn binnengedrongen, zullen pas ver trekken. als de bevolking de leden van de IRA vraagt, de wijk niet meer voor acties tegen het Britse leger te gebruiken. Duizenden bewoners, die hun huizen hebben verlaten, vertoe ven nog in kerken, scholen en andere gebouwen. ADVERTENTIE Een gewoon aanblijven van het kabi net-Bicsheuvel werd in de meeste re geringsfracties als uiterst dubieus be schouwd, omdat op dit moment de par lementaire meerderheid ontbreekt: de VVD en de confessionele partijen heb ben samen vierenzeventig zetels. De formatie-opdracht van destijds aan de heer Biesheuvel om te zorgen voor een parlementair meerderheidskabinet zou daarmee in strijd zijn. Over de vraag of met het optreden van een parlementair minderheidskabinet ook het regeerakkoord op de helling moet, liepen de meningen uiteen. De grote mate van overeenstemming die er tussen de vier partijen bestaat, wijst erop. dat het regeerakkoord weinig of in het geheel niet veranderd behoeft te worden, zodat een formateur snel met zijn opdracht klaar zal kunnen zijn. Andere mogelijkheden zijn de be noeming van een informateur die zal moeten trachten de coalitie van de vijf partijen alsnog te lijmen, of een ont binding van de Kamer door het kabi net. Deze twee mogelijkheden worden in Den Haag echter uiterst onwaar schijnlijk genoemd. Kamerontbinding betekent bijvoorbeeld vervroegde ver kiezingen en in feite een verschuiving van de problemen, omdat zich met de verkiezingen waarschijnlijk geen dui delijk alternatief zal aandienen. Het grote strijdpunt zal worden, of het minderheidskabinet op korte ter mijn nieuwe verkiezingen zal moeten uitschrijven of niet. De fractievoorzit ter van de KVP, drs. Andriessen, liet zich over deze problematiek het dui delijkst uit. Hij -ei dat een minder heidskabinet 'een avontuur blijft'. Nieuwe verkiezingen op korte termijn zouden daarom noodzakelijk zijn. Premier Biesheuvel na zijn be spreking met de Koningin. slag zal moeten aanbieden. En ook dat de Partij van de Arbeid aan een nieuwe regering zal willen deelne men, dit alles op voorwaarde van nieuwe verkiezingen. CHU, ARP en WD hebben hierover nog geen uitgesproken mening. Deze partijen lieten gisteren duidelijk de mogelijkheid open, dat de vier partij en voorlopig ook wel zonder nieuwe verkiezingen kunnen doorregeren en altijd later nog nieuwe verkiezingen kunnen uitschrijven, bijvoorbeeld na afhandeling van de begroting - 1973. De vier regeringsfracties hebben ook dc mogelijkheid overwogen om de zaak alsnog tc lijmen. Een sterk argument voor een eventueel slagen van deze poging vormt de nogal abrupte ontkno ping van het begrotingsoverleg. DS '70 fractievoorzitter Berger bleek gister morgen om 9 uur dus vier uur na dat zijn ministers uit het kabinet wa ren gestapt nog nergens van af te weten. Hij zei gisteravond op een her nieuwd overleg van het kabinet met de fractievoorzitter te hebben gerekend cn toonde zich allerminst gelukkig met de nu ontstante breuk. 'Mogelijk zou na een nieuw beraad met dc fractievoor zitters het kleine verschil waarom het uiteindelijk ging, kunnen zijn over brugd', aldus de heer Berger. Volgens de overige fracties spreekt uit dit gebeuren duidelijk de politieke onervarenheid van DS'70. De keiharde Opvallend Het is opvallend, dat ook de fractie leider van de oppositie, drs. Den Uyl, zo over denkt. In een commentaar zei hij gisteravond, dat het kabinet- Blesheuvel zo snel mogelijk zijn ont- MOSKOU (AP) VN-secretaris ge neraal Kurt Waldheim is gisteren in Moskou aangekomen voor zijn eerste officiële bezoek aan de Sowjet-Unie. Het Midden-Oosten en de situatie in Indo-China zullen de voornaamste punten zijn van de besprekingen met de Russische leiders. stellingname van de DS'70 ministers namelijk, dat zij alleen over het bij leggen van het geschil willen praten, als aan hun voorwaarden wordt vol daan, heeft met name bij de confessio nele fracties de mening doen postvat ten dat DS'70 te ver is gegaan. Alleen fractievoorzitter Wiegel ziet in een overbrugging van de moeilijkheden een vrij reële mogelijkheid. Zijn partij zal in ieder geval de deur voor DS'70 openlaten en hij zal zelf ook het initia tief nemen om met fractievoorzitter Berger te gaan praten. SAIGON, MOSKOU, LONDEN (AFP. AP, UPI, Reuter) De onzekerheid over het lot van de Noordvietnamcsc premier Pham Van Dong is toegeno men na publikatic van een decreet in Hanoi, waarin de mobilisatie wordt gelast van alle personen die kunnen werken. Zij die de maatregel proberen te ontduiken, zullen gedwongen te werk worden gesteld. Het decreet was niet door de premier, maar namens hem door de vice-prc- mier Thanh Nghi getekend, hetgeen waarnemers zeer merkwaardig vinden. Zij wijzen er op dat de premier evenals andere Noordvietnamese lei ders meer pro-Russisch dan pro- Chinees is. Op het op 20 juni na afloop van het bezoek van de Russi sche president Nikolai Podgorny uit gegeven communiqué kwam de naam van Pham Van Dong ook al niet voor. Het dagblad van de Russische commu nistische partij. Prawda, heeft Ameri ka er van beschuldigd zijn troepen niet werkelijk uit Vietnam terug te trekken. De Amerikaanse eenheden zouden alleen maar in andere stellin gen worden ingezet. Het blad eist vredesonderhandelingen op basis van de voorstellen van de Viet Cong en Noord-Vietnam. B-52 bommenwerpers hebben zware aanvallen uitgevoerd op Noordvietna mese bases en versterkingseenheden, die op weg zijn naar de omstreden stad Quang Tri. De bombardementen aan beide zijden van de gedemilitari seerde zone tussen Noord- en Zuid- Vietnam worden de zwaarste van de Vietnamese oorlog genoemd. Amerika is begonnen met het wegha len van 20.000 ton bommen die in Engeland lagen opgestapeld. Dc bom men zij nodig voor dc oorlogvoering in Vietnam. Énkele socialistische af gevaardigden hebben in het Lagerhuis protest aangetekend tegen het ver voer van de explosieven door dichtbe volkte gebieden tijdens de nachtelijke uren. Ook achten zij Engeland door het toestaan van de transporten mede plichtig aan de oorlog in Vietnam. noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal enzelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Naam: Adres: - Plaats: maand G kwartaal Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart qa. 4 gulden abonnementsgeld. mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen - onderzetter) handige paraatmap met brief papier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1