Eddy Merckx heeft zijn 'les' geleerd Galerij der geslagenen telt nu vijf portretten Merckx helpt Swerts in het zadel Sierde achtereenvolgende Tour-zege bijna zeker d TRQQUW/KWACTET MAANDAG 17 JULI 1972 SPORT T Van onze speciale verslaggever BRIANCON Er was helemaal geen plan. Dingen gebeuren nu eenmaal. Ook in de Tour de France. Zorgvuldig beraamde plannen, uitgekiende combines en overdoses van 'vitamines' zijn al zo dikwijls nutteloos gebleken. Kijken en nog eens kijken. Oftewel: koersin- richt. Dat is oneindig veel belangrijker. Eddy Marckx is er een mee ster in. Daarom ook is hij de onbetwiste meester temidden van de knechten. Want tegenover die meester komen de anderen niet hog er dan de rang van knecht. Ook Luis Ocana niet. Y ant dat ene mo ment van zwakte in de beklimming van de Yars heeft Eddy Merckx volledig uitgebuit. Daar stelde hij zijn vierde achtereenvolgende ^Tourzege definitief veilig. kldy Merckx had tevoren niet het »lan om aan te vallen. De Vars had iet veld uiteengerukt, maar niet zo- »er dat de favorieten niet bijeen wa ren gebleven. De Fransman Delisle nocht gaan. Niemand legde hem iets n de weg. Waarom ook? De demarra- e van de Portugees Joaquim Agostin- ,o veranderde de situatie. Merckx zelf mmers antwoordde. Waarom toch? tfdy Merckx: Agostinho is voor het lassement ongevaarlijk. Maar niette min is hij adtijd bereid om kopwerk te verrichten. Als Ocana mij had verrast had hij met Agostinho een prachtige kans om een bres te slaan. )at vond ik gevaarlijk. Daarom ook ging ik achter hem aan. Alleen maar om dat gevaar te beteugelen'. Merckx ïad in die demarrage echter gezien lat Ocana moeilijk zat. 'Toen ik ach- erom keek, zag ik dat ik los was. Ocana was niet meegekomen. Mijn demarrage moet hem compleet verrast hebben'. Merckx had op de top van de Vars Agostinho al bijna te pakken. In Ie afdaling moest Agostinho lossen. (Eddy Merckx: 'Het ging er mij toen alleen nog maar om zo snel mogelijk laar beneden te komen. Ik wilde de reactie van Ocana afwachten'. )p het moment dat Agostinho moest ossen en Delisle naar de achterhoede werd gereden reed Ocana lek. Hij telde toen al een kwart minuut ach terstand. Merckx: 'Dat Ocana lek reed hoorde ik later pas. Maar voor mij was het veel belangrijker dat ik hulp reeg in de persoon van Guimard. Die kwam naast mij en deed veel voor treffelijk kopwerk'. Ocana had alle mo- lelijke moeite om weer aansluiting te rrijgen bij een groep met Poulidor, Van Impe, Thevenet, Zoetemelk, Mar tinez, en de drie Merckxisten: Van den Bossche, Huysmans en De Schoen- maecker. Terwijl iedereen geduldig afwachtte hoe Ocana zichzelf de ver nieling in reed en de drie Merckx- knechten voortreffelijk stop-werk ver lichtten, stoomden Merckx en Gui mard op volle kracht door. Eddy Merckx: 'Tot aan de voet van de houd kon Guimard veel werk ver- richten. Daarna was het afgelopen en kon hij nog slechts aan mijn wiel nee'. De Izoard, voor het eerst sedert 965 weer in het Tour-schema opgeno- ien, bezorgde Merckx opvallend wei- lig moeilijkheden. 'Deze berg is niet aoeilijker dan bijvoorbeeld de Tour- Een uitgeputte Eddy Merckx na de aankomst in Briangon. malet. Hij is alleen veel langer'. Te lang in ieder geval voor Guimard, die op zes kilometer van de top Merckx moest laten gaan. Toen in het groepje achter Merckx ook Zoetemelk, Gimon- di en heel aarzelend Hezard kopwerk gingen verrichten, liep de voorsprong van de Belg terug. Merckx: 'Ik zag echter dat ik op de top nog altijd een voorsprong had van 1 minuut. Het verontrustte mij niet. Geen moment heb ik mij geforceerd. Ik heb mijn eigen tempo gereden. Niemand heeft mij kunnen opjagen. Op de top van de Izoard was ik zeker van mijn zaak: deze rit kon niet meer aan mijn neus voorbijgaan'. Merckx besliste in Briancon niet al leen de rit, hij besliste ook deze Tour de France, al was hij daar zelf in het openbaar althans, niet van te overtui gen. Maar zijn uitspraak: 'Deze Tour telt nog een paar lastige ritten'. En: 'Pas in Parijs is het afgelopen', lijken meer een vriendelijke gebaar in de richting van de Tour-directie dan een reëel feit. Na de verontrustende berichten uit het voorseizoen dat Eddy Merckx niet meer zo sterk zou zijn als in het verleden, heeft hij aangetoond dat zijn nieuwe aanpak effect resulteert. Een aanpak, waarbij hij zich ge noodzaakt ziet om niet meer alles te winnen, waaraan hij deelneemt. Niet alleen terwille van die anderen, maar vooral terwille van zichzelf. Dat is de grote concessie die Eddy Merckx heeft gedaan. Merckx: 'Vorig jaar heb ik ingezien dat ik teveel hooi op mijn vork nam. Het kostte mij bijna de Tour-zege. Ik moest dit seizoen wel deelnemen aan de Tour, hoewel ik de Ronde van vorig jaar oorspronkelijk als de laatste in mijn carrière had gepland. Luis Ocana verplichtte mij ertoe. Ik reed minder in de Tour 1971. Ik was te vermoeid. De val van Ocana bracht mij'de zege. Ik moest bewijzen dat ik werkelijk sterker was dan hij. Dat kon alleen maar gebeu ren via een rechtstreekse confrontatie. Ocana en het publiek bepaalden het toernooiveld: de Tour de France'. Eddy Merckx kampte met een grote moeilijkheid. Naast de Tour de Fran ce moest hij ook de Ronde van Italië rijden. Want daar en nergens anders liggen de grootste belangen van zijn (Italiaanse) werkgever. Merckx: 'In de klassiekers heb ik niet alles gegeven. Ik kon dat ook niet omdat ik was gevallen in Parijs-Nice. Ik voelde toen pijn in de rug. Daar heb ik later te weinig aandacht aan besteed. Toen de pijn bleef en de vorm terugliep zijn er foto's genomen. Pas veertien dagen later bleek dat er een barstje zat in de wervel. Ik ben door blijven koer sen. Zoiets heelt vanzelf. Maar ik was natuurlijk niet in topvorm. Misschien is mij dat nu wel van pas gekomen. Want doordat ik niet alles wilde, maar ook niet kon winnen, had ik krachten over, die mij later in het seizoen van pas zouden komen'. In de Ronde van Italië bewees Merckx dat hij weer helemaal daar was, waar zijn werkgever hem wilde hebben. De onbetwiste heerser, die hij twee jaar tevoren ook zo duidelijk was geweest. Merckx: 'De overwinning In de Ronde van Italië is voor mij van groot belang geweest. In die wedstrijd heb ik mij zelf helemaal kunnen testen. Het was niet alleen voor mijn baas, maar ook voor mijzelf belangrijk om juist deze 55ste Giro d'Itaiia te winnen'. Eddy Merckx heeft als een berg opge zien tegen dit seizoen. Twee grote ronden te rijden is onvoorstelbaar zwaar. En zeker voor mij. Want ieder een verwacht dat ik ga winnen. Het is een druk niet alleen fysiek, maar ook psychisch. Je moet uitkijken er niet aan onderdoor te gaan. In dat opzicht heb ik vorig jaar een les gehad. En uit die les heb ik lering getrokken. Als het mij lukt deze Tour de France te winnen, zal ik echt wat kalmer aan gaan doen. Ik kan niet eeuwig op topspanning door blijven gaan. De Ronde van Frankrijk 1973 zal het zonder Eddy Merckx moeten doen. Het lichaam wordt in deze sport gesloopt. Ik heb mijn carrière zorgvul dig geprogrammeerd. Dertig jaar dat is de top. Nadien stop ik. Onherroepe lijk. Zelfs een fikse zak vol geld kan mij dan niet meer verleiden. Want voor die tijd moet ik al helemaal binnen zijn'. Eddy Merckx is zuinig op zijn lichaam. 'Vroeger reden de renners één of slechts bij hoge uitzondering twee grote koersen per jaar. Die men sen konden veel langer mee dan de huidige generatie. Vandaag sta je aan de start in Brussel, morgen in Parijs en overmorgen in Milaan. En alle mensen willen steeds hetzelfde van je: winnen. Winnen is mooi, maar niet als je je lichaam daarmee moet ver pesten. Je kunt veel verdienen in de wielersport, maar er wordt ook enorm veel van de mensen geëist' ;1SÜpP KiM EDDY MERCKX .V. BRIANCON Zelfs Louis Ocana heeft er zich bij neergelegd. Zo expressief zelfs, dat hij alleen nog maar medelijden kon opwekken. Terwijl Eddy Merckx zich al op het erepodium hees, viel Ocana achterover in de ploegleiderswa gen. Met een van pijn verkrampt gezicht wreef hij zich over de borst. De Tour-arts droeg hem de ambulance in: richting hotel. Louis Ocana sprak niet meer: hij stamelde: 'De eerste plaats is voor mij nu onbereikbaar. Eddy Merckx heeft de Tour de France gewonnen'. Een vluchtig onderzoek van de Tour dokter wees uit dat Ocana alle symptomen vertoont van de ziekte, die hem in het begin van het seizoen, in Parijs-Nice. al velde: van bronchi tis. Het uiterst broze velletje waarin de Spanjaard steekt, is niet bestand gebleken tegen het overwegend gure klimaat in deze Tour de France. Het is geen excuus. Want niemand beter dan Luis Ocana beseft, dat hij deze Tour de France eenvoudig niet had kunnen winnen. Merckx in normale doen is voor de rest onbereikbaar. Zelfs voor Luis Ocana, de op een-na- sterkste. De omstandigheden hebben Ocana echter zo tegen gezeten, dat er nauwelijks sprake is geweest van een duel. Ocana: 'Op de rustdag heb ik mij met veel pijn en moeite op de fiets gehesen. Twee uur heb ik kun nen rijden, maar ik heb meer moeten afzien, dan in een forse koers. Afgelo pen nacht heb ik tot 4 uur niet kunnen slapen. Een fikse pijn in de linkerarm en in de rug hielden mijn ogen geopend. Onder deze omstandig heden mag ik al blij zijn met de tweede plaats. Maar als het zo blijft als ik mij nu voel, betwijfel ik zelfs of dat voor mij wel een haalbare kaart zal zijn'. Ocana, de eerste in de galerij van de geslagen. Cyrille Guimard, de zo ver rassend goed rijdende Fransman, die als laatste van het wiel van Merckx moest lossen, de tweede. Guimard im mers leverde gisteren de beste presta tie uit zijn carrière. Op het moment Belgische meesterknecht al verzekerd van vette contracten na de Tour Van onze speciale verslaggever BRIANCON Roger Swerts heeft er geen spijt van. De 29-jarige Belg kreeg vorig jaar een lucratief aanbod om in de Italiaanse equipe van ploegleider Albani te gaan rijden. Swerts tekende en dat was maanden later de aanleiding tot een fikse rel in de Bel gische wielersport, toen hij tegen de wil van Merckx werd gekozen in de formatie voor het wereldkampioenschap op de weg. Maar na de titelstrijd in Mendrisio, waar Swerts zijn oude baas Merckx naar de titel loodste, haalde 's werelds beste wielrenner hem over nog een jaar bij hem te knechten. Swerts hoefde niet zo lang na te denken. Hij gokte op Merckx omdat hij begreep dat hij zich beter een lucratieve positie als meesterknecht kon opbouwen dan als kopman van een vreemde formatie zou moeten opboksen tegen het oppermachtige duo wielrenner Eddy Merckx-manager Jan van Buggenhout. Swerts werd vorig seizoen in de Giro d'Itaiia door de Italianen bena derd. 'Ik kreeg precies drie dagen de tijd om na te denken over een vet contract. Merckx zat rriet m die wedstrijd. Ik kon hem niet bereiken en zette toen mijn handtekening'. Eddy Merckx heeft dat Swerts erg kwalijk genomen. De rel rond de formering van de equipe voor het wereldkampioenschap betrof in feite alleen de keuze van Swerts. Roger: Eddy was bang dat ik voor mijn nieuwe baas Gimondi zou gaan rij den. Hij wilde mij niet terug in de ploeg hebben toen de bond uiteinde lijk toch het been strak hield, ben ik meegegaan naar Mendrisio. Eddy neeft geen woord tegen mij gespro ken. Het was een volstrekt onhoud bare situatie. Daar heb ik zelf een einde aan gemaakt. Een half uur voor de start ben ik naar Eddy toegegaan en ik heb hem de verze kering gegeven dat ik voor hem zou rijden'. Merckx kreeg alle gelegenheid om Swerts te testen op de waarde van zijn belofte. Er ontstond een kop groep met onder andere Bitossi en Zoetemelk. Swerts: 'Bitossi kwam jaar mij toe en vroeg mij ook kopwerk te verrichten. Ik heb nee 8®zegd, en hem verteld dat ik Eddy beloofd had voor hem te zullen rijden. Had ik wel gereden dan »uden of Bitossi of Zoetemelk naar de titel zijn gereden. Maar doordat 'k bleef plakken, werd de voor- «Prong niet teveel uitgebouwd. Eddy kon de groep achterhalen en werd wereldkampioen'. Merckx beloonde toen de man, die zijn woord was nagekomen. Swerts: 'Hij bood mij een contract aan. Ik vertelde hem dat ik al had gete kend. Toen zijn ploegleider Vittorio Adorni en Ambrosio Molteni rond de tafel gaan zitten. Het resultaat was dat Basso, die een tweejarig contract bij Merckx had, mocht ver trekken en dat ik bij Merckx kon blijven'. Het contract dat Merckx de Belgi sche Limburger aanbood, was lager dan de zak lires, die de Italianen voor hem hadden klaar staan. Niet temin besloot Roger Swerts bij Merckx te blijven. 'Wat had ik kun nen doen als ik was gebleven? Ik was knecht van Gimondi geworden. Of misschien kopman van een min der groot merk. Maar ik geloof niet dat die positie mij meer voordeel had verworven dan hetgeen ik nu bereikt heb. Mijn prestaties dit sei zoen heb ik voornamelijk te danken aan het feit dat ik deel uitmaak van de ploeg van Merckx. Die formatie heeft de beste knechten. Als Eddy er niet is, kan ik mijn kans gaan. Dankzij mijn successen is het start- §vld van mij in criteria verdubbeld, aar heeft manager Jan van Bug genhout weer voor gezorgd. Die be paalt precies wie er in België aan de start komt'. Roger Rosiers, vorig jaar winnaar van de hoogst gewaar deerde klassieker, Parijs-Roubaix. kreeg praktisch geen enkel criteri um-contract aangeboden'. Rosiers viel niet in de smaak van Merckx en kreeg dus geen contract van manager Van Buggenhout Swerts: 'Het is misschien niet juist maar het is de realiteit en daar heb Roger Swerts je als beroepsrenner nu eenmaal rekening mee te houden. Nu ben ik na de Tour de France al verzekerd van 33 criteria in België, zeven in Frankrijk en vier in Nederland. Dat levert erg veel geld op. Maar als je niet bij Merckx rijdt, is het heel wat moeilijker om aan de start te komen. Dan moet je wel zo ver schrikkelijk sterk zijn'. metamorfose De metamorfose van Roger Swerts is bijna wonderlijk. Vorig seizoen speelde hij een onopvallende rol als knecht van Merckx. nu steekt hij zijn baas af en toe naar de kroon, zoals in de Ronde van Italië, toen hij in een tijdrit sneller bleek dan de kopman. Swerts: 'Vraag mij niet hoe het komt dat ik zo goed rijd, want daar begrijp ik zelf niets van. Ik heb niets speciaals gedaan. Ik heb niets meer getraind dan in het verleden, mij niet anders gesoig neerd en geen andere voorbereiding gehad. Toch rijd ik beter. Voor mij is het even onbegrijpelijk als voor ieder ander'. Swerts, dit seizoen onder meer win naar van de Ronde van België en van de klassieker Gent-Wevelghem, was als amateur een grote belofte. Hij won in zeven jaar 165 koersen. 'In mijn amateurtijd was er maar een die mij af en toe kon verslaan: Eddy Merckx. Maar wij samen kon den het complete Belgische liefheb- bersleger oprollen. Toen ik overstap te naar de professionals, had ik grote verwachtingen van mijzelf. Ik droomde ervan kopman te worden van een grote formatie, maar het pakte heel anders uit'. Roger Swerts stapte in 1965 over naar de categorie van de onafhanke- lijken. In datzelfde jaar waagde Merckx zich ook een stukje hogerop. Swerts reed de Vredeskoers voor amateurs, de Ronde van Frankrijk en het wereldkampioenschap, waarin hij als derde eindigde. 'Achteraf be zien is het dat eerste jaar veel te gek geweest. Ik had teveel gereden en ondervond daarvan in de volgen de seizoenen de terugslag. Swerts reed in zijn eerste jaren als brood rijder voor de formatie van kopman Poulidor. Ik voelde mij in die ploeg niet thuis, ook al omdat ik geen woord Frans sprak. Ik had het ge voel voortdurend belazerd te wor den. Ik werd ook in weinig dingen gekend en werd dikwijls buitenge sloten. Als er combines gesloten werden in criteria, viel ik erbuiten. En dat betekende dat ik geen cent verdiende. Dat alles was natuurlijk niet bevorderlijk voor mijn moraal. Ik kreeg tenslotte m'n ontslag'. Op dat moment sloeg Merckx toe. kwaliteiten Hij herinnerde zich de kwaliteiten van zijn grote rivaal in zijn liefheb- berstijd. Swerts: 'Eddy bood mij een contract aan. Ik heb onmiddellijk toegehapt Het was voor mij onge looflijk. Als beroepsrenner had ik immers praktisch niets gepresteerd en toch kwam ik weer onderdak. Wanneer Merckx er niet was ge weest zou ik allang gestopt zijn met wielrennen'. Die aanbieding van Merckx kwam vijf jaar geleden. Swerts werkte zich langzaam maar zeker omhoog uit het moeras der middelmatigen. 'Ik had tijd nodig om moraal en vorm terug te vinden. Die tijd heb ik bij Merckx gekregen. Met het seizoen ben ik beter gaan rijden en kon ik toch mijn deel van het werk voor de kopman verrichten'. De grote voor uitgang kwam dit seizoen. Al in de eerste maanden van het jaar bleek dat Swerts voor zijn kopman een veel grotere steun betekende dan Herman van Springel, de best betaal de helper van Merckx. Terwijl Van Springel wanhopig naar zijn vorm zocht, snelde Swerts van triomf naar triomf. Swerts: 'Dat was voor mij een uiterst gelukkige samenloop van omstandigheden. Niet voor Herman, want dat vind ik een toffe gast. maar voor mijzelf. Toen Herman tekende bij Vanvaerenberg werd mijn positie nog meer verbeterd'. De prestaties van Swerts trokken ook buiten zijn eigen ploeg de aan dacht. Roger de Vlaeminck benader de Swerts dit seizoen voor een posi tie in zijn ploeg. Swerts: 'Na het incident rond het wereldkampioen schap van vorig jaar heb ik Eddy beloofd eerst met hem te zullen spreken voordat ik bij een andere ploeg tekende. Ik heb dus De Vlae minck gezegd: 'Als Eddy akkoord gaat, kom ik. Maar Merckx wilde mij niet meer kwijt. Hij verhoogde mijn contract voor volgend jaar en beloofde mij de positie, die nu nog door Herman van Springel wordt ingenomen. Dat betekent dat ik meer nog dan nu de kans krijg koersen te winnen. Dit seizoen ben ik al tien maal als eerste over de streep gegaan. In de grote ronden zal ik moeten knechten voor Eddy, akkoord, maar daarbuiten valt er toch ook nog wel wat te winnen'. Swerts heeft zich in deze eerste veertien dagen volledig gegeven om Merckx in een zo goed mogelijke uitgangspositie tc brengen. Hij dien de als lokaas, toen hij in de etappe over de Tourmalet een grote voor sprong nam en hij stuurde op weg naar Orcieres-Merlette de plannen van Ocana in de war door samen met de Engelsman Michael Wright te demarreren. Swerts: 'Ik weet dat er voor mij persoonlijk geen hoge plaats in het eindklassement is weg gelegd, wellicht had ik als kopman van een kleinere formatie bij de eerste vijf kunnen eindigen. Maar meer had er toch niet ingezeten. In dat geval had de kassa echter niet zo luidruchtig gerinkeld als nu het geval is, als meesterknecht van Merckx. Ik kan best tevreden zijn. Na Merckx, Van Springel, Roger de Vlaeminck en Walter Godefroot ben ik de best betaalde renner in België. En om dat betalen gaat het ons professionals uiteindelijk toch'. Roger Swerts hoopt nog een jaar al het grote werk te kunnen doen. 'Ik ben nu 29. Al te lang zal ik niet meer door kunnen gaan. Wielrennen is een beroep dat nu eenmaal ont zettend veel van je eist Zoveel, dat je niet op een stuk brood en een biefstukje alleen kunt fietsen. Wij moeten veel vitamines pakken. Het spreekt -voor zich dat je lichaam daardoor veel te lijden heeft. Daar om, langer dan een jaar zal ik er niet mee door kunnen gaan'. dat hij al reddeloos naar achteren gereden leek te zijn begon hij aan een imponerende opmars. Een minuut bedroeg zijn achterstand op de top van de Vars. Een minuut, die hij dankzij een bliksemsnelle afdaling weer snel goed maakte. Jos Huys mans, die met De Schoenmaecker cn Martin van den Bossche het pad voor Merckx naar de overwinning effende: 'Wat Guimard presteerde, is ongeloof lijk. Hij kwam als een steen langs mij heen vallen in de afdaling. Guimard stuurt met een feilloze precisie. Hij valt niet, scheurt niet, maar daalt, zoals niemand dat schijnt te kunnen'. Cyrille Guimard kwam bij Merckx. maar moest toch zes kilometer voor de top lossen. 'Ik kon Merckx niet meer houden. Slaag ik erin 2 kilome ter langer bij hem te blijven, dan maak ik het verlies in de afdaling nog goed en win ik de etappe.' Claude Sudres, manager van de equipe: 'Cyrille heeft twee verrekte pezen in de knie. Gisteren heeft hij niet op de fiets gezeten. Hij is de hele dag bestraald. Dat hij toch deze prestatie heeft geleverd, is tekenend voor zijn mentaliteit. Daar kan helemaal nie mand aan tippen'. Felice Gimondi, derde in de galerij, die door zijn tweede plaats (en de derde van Guimard) zorgde dat de uitslag van deze rit precies gelijk was aan die van het wereldkampioenschap in Mendrisio: 'Ik ben blij met een hoge eindklassering. Alleen vandaag zou ik heel graag gewonnen hebben. Briangon is de plaats die het dichtst bij Italië ligt Er stonden heel wat Tifosi op de weg. Maar er zat niet meer voor mij in dan een tweede plaats'. Raymond Poulidor, de 36-jarige Tour veteraan, die rijdt als in zijn beste jaren: 'Toen Guimard weg was met Merckx, mocht ik niet rijden. Dat is nu eenmaal de afspraak tussen Cyrille en mij. Voor mij was de Izoard de beste berg vandaag. Ik kwam daar heel gemakkelijk boven. Moe ben ik in deze Tour nog geen moment ge weest. En daar was ik voor de start het meest benauwd voor. Maar het kan nog komen. Want tot nu toe recupereer ik erg snel. In de toe komst kan dat wel eens minder zijn. Zesendertig jaar is tenslotte niet meer zo piep-jong'. En dan Joop Zoetemelk, de Neder landse kopman van de equipe van Schotte. die de grootste tik kreeg te verwerken in de strijd om de plaatsen achter de kannibaal. Bijna zevenen- eenhalve minuut bedroeg zijn verlies, catastrofaal genoeg om achter zij» contract voor volgend seizoen een he le reeks vraagtekens te plaatsen. Zoe temelk: 'Do eerste berg ging ik goed op. Op de Vars demarreerden Delisle, Agostinho en Merckx. Ik heb in de afdaling nog geprboeerd om Guimard bij te houden, maar dat ging niet. Tevoren had ik nog gedacht: Dit is de rit, die ik kan winnen. Maar op do Izoard ging het bitter slecht Zes kilometer onder de top moest ik Oca na en Poulidor laten gaan. Waar het aan ligt? Ik kan het gewoon niet Ik kan gaan staan op de pedalen, ik kan blijven zitten op de pedalen: ik kom gewoon niet mee. Slechter dan vorig jaar? Dat geloof ik niet. Maar doordat Merckx in zo'n geweldige vorm steekt, ligt het tempo in deze Tour de Fran ce ook veel hoger.' Zelfs nu ziet ploegleider Schotte nog een lichtpunt je: 'Joop is nu onbereikbaar in het klassement. Dat zal ledereen beseffen. Wellicht is dit de kans voor hem een rit te winnen. Als hij daarin niet slaagt, zal zijn prijs voor het volgend seizoen onherroepelijk kelderen'. En dan de andere Nederlanders. Slechts Matthieu Pustjens en Tino Tabak kwamen binnen redelijke gren zen binnen. De overigen hadden de normale klachten over pijn in armen en benen en waar niet meer. Behalve Harry van Leeuwen. Die klaagt niet meer. Hij stapte in de bezemwagen in de richting waar hij thuis hoort: Den Haag. Want dit was zelfs voor deze onverzettelijke man te veel. voor uitslagen tour de trance zie pagina 8 i

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9