Conservati even beheersen nationale politiek in Japan Per Flying Scotsman het hoogland in inJAPAfli Oppositie heeft alleen op plaatselijk niveau een kans UI Claxon-applaus op Schotse-avond Van een onzer verslaggevers PITLOCHRY, Schotland Hoef je in Londen niet erg g-bukt te gaan onder het gemis aan contact met je landgenoten (als je je onder de massa voortschuifelende bezoekers van Westminster Abbey schaart hoor je links en rechts onvervalste Nederlandse dialecten en de kaart met inlichtingen die je in het hotel krijgt is in keurig Neder lands gesteld in Schotland wordt de aanraking met de Neder landse sfeer schaarser, maar daardoor ook wel verrassender. beslist door mensen die Schotland nog nooit gezien hebben', horen we een jongeman klagen. 'Waarom krij gen we hier zo weinig goede wegen? En voor ons, die in het whiskey-land- bij-uitstek wonen, is deze drank niet tc betalen'. Wat die wegen betreft: bij de Schotse VVV horen we iemand ongerust vertellen over plannen om de weg naar Inverness driebaajis te maken: hoe kunnen ze zo'n gevaarlij ke situatie gaan scheppen? Kastelen Niet zonder reden wijzen ze je bij de WV op de vele mogelijkheden voor wandelingen en verdere tochten van uit Pitlochry: volop fraaie vergezich ten en veel interessante historische punten en (vooral) kastelen, waar de minnaar van oud schoon zijn hart kan ophalen. Een bijzondere belevenis is het op zo'n tocht in een kleinere Schotse plaats uit te rusten en je in een rustige dorpsgelegenheid een uit gebreide ouderwetse 'high tea' te la ten voorzetten. En wie er 's avonds laat op uittrekt, kan kennismaken met een andere Schots verschijnsel: in deze midzomernachten wordt het hier niet goed donker, het blijft scheme rig. En dan de Schotse whiskey: wie over een zo goed geleide beschikt als wij en kans ziet door te dringen in het binnenste van een kleine, midden tus sen de heuvels gelegen whiskey-stolu rij, kan zich iets voorstellen van omstandigheden waaronder de mense: tijdens de eerste industriële revoluti'. gewerkt moeten hebben. Maar i wordt op deze plaats dan al bijna anderhalve eeuw whiskey gestook met zin voor historie heeft de zaal voor de Schotten niet veel te maken vlakbij de stokerij is een special! vestiging van de douane die crof moet toezien dat de vaten, waarin he kostbare en kostelijke eindprndult verzameld wordt, steeds afgeslote: blijven 'Jokes' De Schotten verbergen niet dat ze d' Nederlandse toeristen graag zien k men maar welk ander geluid zo> je verwachten in een plaats met mar een paar duizend inwoners en veertij hotels? Graag haken ze in op d( reclameleus dat een bezoek aan hf Verenigd Koninkrijk niet volledig i>' zonder een bezoek aan Schotland - en al gauw hoor je ook iemand ve: goeilijkend beweren dat al die verlu len over tegenstellingen tussen Scho'. ten en Engelsen niet meer dan 'joke* zijn. Maar voor je weer naar Londec vertrekt geven ze je toch maar het advies om je speciale Schotse pondei hier maar te besteden, want 'in Enge land zijn ze niet zo fel op dat geld'. Zo is het een vreemde gewaarwording in de deftige portrettengalerij in een van de trappenhuizen van het twaalf- de-eeuw se kasteel Biair, niet ver van het Schotse toeristenoord Pit lochry, plotseling onze vader des va derlands. Willem de Zwijger, op je te ilen neerkijken. Door zijn huwelijk Dr. Kenneth Ireland: veel vrien den in Nederland met Charlotte de Bourbon kreeg hij een plaats in het voorgeslacht van de graven van Atholl, die van oudsher de heren van dit kasteel geweest zijn. Een dochter van Willem en Charlotte huwde een telg uit dit beroemde Schotse geslacht- Op dezelfde dag dat je deze Oranje in Schotland 'tegenkomt', hoor je een Schotse kastelein verhalen doen over de bemanningen van de Nederlandse onderzeeboten die hier in de oorlogs jaren geen onbekenden waren. En als je even later een van de strakke, stijlvolle Schotse kerkjes binnenwan delt 'wat een prettige ervaring de kerkdeuren steeds geopend te vin den. ontdek je een oud kerk blad. dat een grote mededeling met een foto bevat over het bezoek dat Queen Juliana of the Netherlands' aan een andere Schotse kerk gebracht heeft En of dat voor één Schotse dag nog niet genoeg 'Nederlandse' ervaringen zijn. hoor je die avond dr. Kenneth Ireland, directeur van het festivalthe ater in Pitlochry, vertellen over zijn vele vrienden in Nederland. Die vrienden blijkt hij overigens niet aan een plezierige vakantiereis te danken te hebben: toen hij in de oorlog in het Britse leger diende werd hij bij Japanse provincies. Binnen een derge lijke kleine, gesloten groep moet het natuurlijk wel tot persoonlijke partij schappen en animositeiten komen, al leen al omdat er zoveel gegadigden zijn voor de hoogste post en posten. Om een Japanse vergelijking te ma ken. men verdringt elkaar als vette karpers in een vijver. Smalend schreef de Mainichi Daily News over de hele happening onder de tekenende titel 'With Liberty and Justice for 479' (een toespeling op de Amerikaanse formule: met vrijheid en recht voor allen) en volgens haar correspondent was er niet alleen spra ke geweest van corruptie, maar boven dien van regelrechte Amerikaanse in menging. Een vertrouwde adviseur van de Amerikaanse president, zo in sinueerde het stuk. was onlangs bij zijn bezoek in contact geweest met alle belangrijke kandidaten. Kort daarop had een van hen zich vrijwil lig teruggetrokken. Natuurlijk, zo ging de onverschrokken schrijver ver der, beweerde niemand dat een bui tenstaander de beslissing had beïn vloed, maar hoe zou het lijken als een Chinese hoge ambtenaar Amerika be zocht en vervolgens de minst pro- Chinese kandidaat voor het president schap zich daar zou terugtrekken, on der geruchten dat hem een gift van mil-iocnen dollars was overhandigd? Nakasone Een schitterend voorbeeld van geraffi neerde laster, een schoolvoorbeeld van vuilspuiten buiten schot, dat mag in elk geval van zo'n stuk gezegd worden. Want niemand hoeft er lang te zoeken naar de naam van de Ame rikaanse adviseur, en wat de Japanse kandidaat betreft, het had algemeen opzien gebaard, dat de heer Yasihiro Nakasone plotseling de strijd had op gegeven. In een weekblad was hij al eerder beschuldigd, en diep-beledigd had hij de zaak aanhangig gemaakt bij de rechtbanw. Uitspraak daarover is er op dit moment nog niet gedaan, maar de partijraad van de L.D.P. heeft er zich wel over uitgesproken en Nakasone's naam van alle blaam gezuiverd, uiteraard zonder de opposi tiepartijen en -pers te bevredigen. Politiek heeft hier, zo lijkt het, een sterk persoonlijk aspect; in de com mentaren die men leest over de nieu we premier is dat bijzonder evident, maar het spreekt nog meer uit de barre bitterheid waarmee zelfs leden van dezelfde partij elkaar te lijf gaan. Wat de nieuwe leider betreft, hoe links of rechts hij is. blijft onduide lijk. en is in elk geval voor het grote publiek veel minder interessant dan de kwestie van zijn persoonlijke stijl en karakter. Dat hij jong is. nu ja, 54. dat hij niet gestudeerd heeft maar een self-made man is (zijn vader, een boer, ging failliet na een mislukte poging vee uit Nederland te importe ren), dat hij sentimenteel en koppig is, en knap in het zingen van een bepaald soort volksliederen (hij is er zelfs een keer mee op televisie ver schenen) dat wordt alom beschre- Een van de kerken \an het Schotse Pitlochry, fraai op een heuvel gelegen, de deuren altijd open... Pitlochry was een van dc doelen van een reis die een van onze verslaggevers maakte op uitnodiging varf de Nederlandse Spoor wegen en de Stoomvaart .Maatschappij Nederland, die beide ook vakantiereizen naar het Noorden van het Verenigd Koninkrijk organiseren. N'AGOYA, Japan, juli Men moe4 zich eens indenken hoe storm achtig, met enorme rukken en stoten, de Japanse geschiedenis van de laatste eeuw verlopen is. Tot 1853 heeft het land geleefd in een heilige afzondering met één klein oog op de buitenwereld ge richt in Deshima, strak, argwanend; een eeuw later is het een mo derne mogendheid, die in een reeks oorlogen een 'empire' heeft op gebouwd en vervolgens in één klap weer verloren. Nijmegen gewond en later is hij ver scheidene malen naar het vroegerp strijdtoneel bij Oosterbeek teruge- gaan. Nu is dr. Kenneth Ireland de stuwen de kracht achter het culturele zomer festival, dat zich afspeelt in het ruim 500 plaatsen tellende theater in Pit lochry (oorspronkelijk niet meer dan een tent. later in steen om die tent heen gebouwd). Met een dagelijks wisselend programma van toneel en mu/.iek trekt dit festival een ruim publiek uit wijde omgeving. Steeds sneller De reis naar de blauw-bewaasde Schotse heuvels is begonnen op het historische Kings Cross Station in Londen, dat genoemd is naar een enorm monument voor koning George de vierde, dat hier tussen de Jaren 1830 en 1845 gestaan heeft. Al meer dan honderd Jaar vertrekt van dit station elke morgen precies om tien uur de beroemde 'Flying Scotsman', de exprestrein die bij de eerste rit in 1862 zo'n 1054 uur nodig had om de afstand naar Edinburgh te overbrug gen. Omstreeks 1900 duurde de tocht nog maar acht uur en daarna ging het nóg steeds vlugger, vooral nadat in voering van restauratiewagens de lunch-stop in York overbodig gemaakt had. Nu duurt de treinreis naar Edin burgh. tijdens welke 450 passagiers vervoerd kunnen worden en die voor al tijdens het laatste gedeelte door de vergezichten over de Noordzee zeer de moeite waard is. niet meer dan vijf uur en 43 minuten. En niet zonder trots vertellen ze je bij de Britse spoorwegen dat de Flying Scotsman (met uitzondering van een paar keer tijdens de eerste wereldoorlog, in 1916), steeds is blijven rijden, zelfs tijdens de somberste dagen van de oorlog 1940-45. al moest er dan een paar maal van een ander Londens station vertrokken worden. Highland Night Takeo Fukuda: not begraven strijdbijl ijlings weer opgegra ven. verwoesting? En op een dieper vlak: betekent deze hele uitspatting van energie niet een overschreeuwen van de eigen onzekerheid, een verbergen van het gebrek aan geestelijke identi teit? Het zijn alweer vragen waar ik mee bezig ben. geen antwoorden. Ik weet veel te weinig van dit land om het te kunnen doorgronden. Politiek Voordat we op onze bestemming zijn. hebben we tweemaal moeten overstap pen. in Edinburgh en Perth, maar wie net zoveel geluk heeft als wij kan nog tijdig in Pitlochry zijn om er de Highland Night' mee te maken, een typische Schotse avond met veel volksdansen en (natuurlijk) veel doe delzakmuziek. Vele tientallen auto's staan op een door heuvels omsloten weiland met de voorkant naar het 'toneel' gencht, zodat de inzittenden op comfortabele manier de uitvoerin gen kunnen volgen. Na elk nummer overstemmen de auto-claxons het ap- plaus-met-de-hand Ook op andere manieren laten de Schotten je al spoedig merken dat je niet meer in Engeland bent. 'Over onze zaken wordt in Londen vaak Tijdens een wandeling in de omgeving van Pitlochry kun Je genieten van heel wat vergezichten, maar ook van 'gewone' schilderachtige plekjes, zoals dit. Een klap zo hard en verschrikkelijk als de wereld nog niet gekend had: daarmee is een nieuw tijdvak in de geschiedenis begonnen. Wat voor een onwaarschijnlijke geestkracht en voor al soepelheid moet een volk bezitten om dat alles te doorstaan en dan dwars daar door heen zijn identiteit te bewaren en met tomeloze energie te beginnen aan een nieuwe droom, oen empire niet in de ruimte, geogra fisch gespreid dat is voorlopig van de baan maar in de diepte, door een intense industrialisering. Want de meer dan honderd miljoen mensen moeten gevoed worden; als het niet in Mandsjoenje en Borneo kan. dan maar in het eigen beperkte terrein, overvol, in een wankel evenwicht tus sen leefbaarheid en welvaart, alleen gehandhaafd door een ij/eren discipli ne. Maar het beeld dat ik zo schets is tnth te idyllisch. Is het in de nieuwe werveling van welvaart met juist het gebrek aan discipline, dat de oorzaak is van de chaos die ik om mij heen zie? Is het liberale kapitalisme waar mee dit land sinds de oorlog er weer bovenop is gekomen en groot gewor den (het dorde produktieland van de wereld) met tegelijk zijn doem en prof.dr. j.w.schulte nordholt haar fractie de dienst uitmaken, de leider die zij kiest, wordt automatisch twee dagen later de eerste minister van het land. Nu is die Liberaal-Democratische par tij in wezen conservatief, haar mooie naam is, zoals dat gaat in de politiek, ook hier, maar een vaandel. Het is de partij die steunt op de macht van de grote industrie en daar ook groten deels door gefinancierd wordt. Maar omdat zij zo groot is, kent zij toch interne spanningen, twist tussen di verse linker- en rechtervleugels, waar bij men zich afvraagt of het daarbij meer gaat om principiële verschillen dan om persoonlijke na-ijver. Volgens mijn zegslieden, maar dat zijn wel intellectuelen, die hier zoals overal gepredisponeerd lijken tot linkse op positie, maakt het allemaal geen we zenlijk verschil, zijn de kandidaten van de afgelopen woensdag twee han den op één kapitale buik. Tweedle dum en Tweedledee. één-eïige twee lingen van hetzelfde machtsconcern Maar sommigen laten zich toch enige weerbarstige sympathie ontvallen voor dc winnaar. Kakuei Tanaka, die ten minste jong is. 54 jaar. naar Japan# begrip pril in de politiek. Oligarchisch De kritiek, ook in de pers, begint al bij de manier waarop de verkiezing plaatsvindt. Die is inderdaad oligar chisch, al met al zijn het nog geen vijfhonderd mensen (mannen natuur lijk in deze patriarchale maatschap pij) die beslissen over het leiderschap van het land. de 431 Liberaal-Demo cratische leden van het parlement plus 47 vertegenwoordigers van de partij uit de diverse prefecturen, de Premier Kakuei Tanaka: 54 jaar jong, naar Japans begrip pril in de politiek. Zou de politiek een antwoord geven op mijn problemen? Juist als ik hier net gearriveerd ben, vinden er ver schillende verkiezingen plaats, op het nationale en lokale vlak, en ik lees erover en spreek erover wat ik kan. In Nederland zal men over de verkie zing van de Japanse minister-presi dent wel een en ander in de kranten hebben kunnen lezen. De zaak is dat de fractie van de Liberaal-Democrati sche partij, de machtige partij met een absolut merderhid in het par lement, zich woensdag 5 juli heeft beziggehouden met de verkiezing van een nieuwe leider. Een nieuwe minis ter-president moet in Japan door het parlement worden gekozen, maar om dat de Liberaal-Democratische partij daar verreweg de grootste is. kan ven en besproken, en gewaardeerd. 'Mijn vader is een autocraat thuis', heeft zijn dochter van de week in een interview verteld, 'hij wil dat alles gaat zoals hij het wil.' Fukuda Misschien spreekt dat het volk aan, dat nauwelijks een democratische tra ditie heeft, maar het strijkt zijn te genstanders, speciaal binnen de eigen partij, wel tegen de haren in. Direct bij de vorming van het kabinet is dat gebleken. Zijn voornaamste rivaal bij de verkiezing. Takeo Fukuda. is wel woensdag begonnen met het beloven van loyale medewerking, maar twee dagen later is hij daar verbitterd op teruggekomen. Tanaka heeft aan zijn groep in de partij maar twee kabi netszetels toegewezen, terwijl hij er vier had willen hebben. En dus heeft hij nu de net begraven strijdbijl ijlings weer opgegraven en zijn twee uitverkoren aanhangers bevolen om de uitnodiging af te slaan. En zo sterk is blijkbaar persoonlijke loyali teit of pressie, dat zij, zij het met nauwelijks verholen spijt, de mooie promotie hebben geweigerd. De ruzie binnen de regeringspartij is daarmee op de bruutste wijze in de openheid gebracht, tot vermaak uiteraard van de overigens machteloze want verdeel de oppositie. Tegenspel Slechts op het lokale vlak heeft die oppositie een kans, zo lijkt het voorlo pig, om toch een rol te spelen. Al wordt het lot van Japan in het groot bepaald door de heren die in hun politieke clubs hun vetes uitvechten, in de verschillende prefecturen kan er tegenspel worden geleverd. Dat is gebleken in de zondag 2 juli gehou den verkiezing voor een gouverneur in het district Saitama, een gebied dat grenst aan Tokyo en dat de laatste jaren overspoeld is door de uit de hoofdstad aangolvende urbanisatie en daarmee gepaard gaande kwalijke bij verschijnselen: een enorme bevolkings toename (500.000 in de laatste vier jaar), een chaos van nieuwe bebou wing. fabrieken, huizen in een ratje toe dooreen, een krankzinnige toena me van het verkeer (het hoogste percentage verkeersongelukken van heel Japan), een ernstige lucht- en waterverontreiniging (dode vissen een algemeen verschijnsel in de tot voor kort frisse rivieren), kortom, al de zegeningen van de welvaart plotseling losgelaten op een landelijk gebied. Jaren lang hebben de conservatieven ongestoord de scepter gezwaaid in deze vertroebelde provincie, maar nu zijn de partijen van de oppositie er eindelijk in geslaagd, die hegemonie te doorbreken. Een coalitie van Socia listen, Democratisch-Socialisten en Communisten, verbonden in de 'Vere niging voor een schone regering in de prefectuur', uitkomend met een geza menlijke kandidaat, heeft een klin kende zege behaald op de, trouwens bitter verdeelde, Liberaal-Democraten. Een standbeeld van de negentiende-eeuwse staatsman Saigo in Tok (foto prof. Schulte Nordholt). Saitama is daarmee, na Tokyo, Kyoto. Osaka en Okinawa, het vijfde district met een progressieve gouverneur, en al lijkt dat nog niet zoveel, het gaat hier juist om die grote-stadsgebieden, waar een belangrijk deel, bijna een kwart, van de Japanse bevolking is gevestigd. Dat is voor de nieuwe regering min stens een ernstige waarschuwing, dat welvaart waarin geen welzijn is begre pen. bepaald niet voldoende is om de volksgunst te bewaren. Of de jeugd en het élan van de heer Tanaka daartegen voldoende tegenwicht bie den, valt ernstig te betwijfelen, te meer daar hij zijn kabinet nu toch weer grotendeels heeft samengesteld uit oudere heren, ervaren bureaucra ten zonder veel verfrissende bezieling en ideeën (er is maar één minister Onvrede Conclusie: de Japanse politiek lijkt» Ij het nationale vlak verzand te zij li na-ijver en intriges, maar er is in1*. n land een groeiende onrust, een onvn-; de die zoekt naar nieuwe wegen. Mar de oppositie mag dan lokaal hier daar fraaie voorbeelden van eenstenr migheid te zien geven, landelijk is zij te verdeeld om werkelijk een alterna tief te kunnen bieden. En ondertuf sen stapelen de problemen zich o; welvaart, macht en chaos groeier hand in hand, en vragen om een visit die voorlopig niet voorhanden lijkt. jonger dan de premier, één vermelde Nakasone even oud. v de 20 ministers zijn er 4 boven de en 11 boven de 60)

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 8