dag, maandag De Zangeres zonder Naam: Ik heb al mijn succes aan mijn fans te danken aan de lün dagpecepf Jumpsuits voor slanke dametjes kopt en klein Samen bruin zonder zon TROOni" KWARTET MAANDAG 17 JULI 1972 door hette visser Alle moeders moeten zeggen: mijn jongen gaat niet in dienst...' Ze vindt zichzelf een gewoon huis-, tuin- en keukenvrouw tje. Maar voor honderddui zenden is Mary Bey de Ko ningin van het Levenslied. En toen ze zich plotseling inliet met cultuurdragers als Lucebert, Bruno Mader- na, Jan Wolkers en Gerard Kornelis Markies van het Reve, waren haar fans on gerust. 'Jc blijft toch niet bij die artistiekelingen?' vroe gen de fans van het eerste uur. 'Nee hoor, heb ik gezegd. Ik blijf al mijn bewonderaars trouw. Want zij hebben er voor gezorgd dat ik zoveel succes heb. Daar ben ik iedere dag dankbaar voor. Ja écht Ik wil wel steeds 'dank-u-wel' roepen naar al die mensen die van hun kleine loontje mijn platen ko pen.' De Zangeres zonder naam ls een gelukkige vrouw. Ze heeft een mooi huls In Stamproy; een grot© auto voor de deur; een zorgzame man; veel aanbiedln- een; een fiks aantal gouden pla ten: bijna iedere avond een op treden en de omroepen bellen om de klip-klap op of ze niet even naar de studio wil komen om via het scherm de huiska mers binnen te dringen. 'Het wordt me allemaal wel eens wat teveel.' zegt Mary Bey. Vorig jaar is de vakantie er ook al bij ingeschoten. Nu willen we er in september een weekje tussenuit.' 'We' dat zijn Mary Bey en haar man Jo Servaes, een man met een doorgroefd gelaat, die ooit vrachtrijder was voor een bier- fabriek. Tegenwoordig rijdt hij de Koningin van het Levenslied naar volle zalen. Jo Servaes loopt bedrijvig heen en weer met koffie en koek. Hij aait monter de herdershond Vondel (zo genoemd omdat het dier een vondeling was) en begint daarna met het schoonmaken van de kanarie-kool. En de Zangeres zonder Naam vertelt Aan één stuk door. Over haar Jeugd ln de stad Leiden. Over haar opgewekte karakter, haar zingerij; de oor log cn al die andere ellende in de wereld. Ook even over haar heup. want de Zangeres zonder Naam loopt niet best. Het is het gevolg van een val op twee jarige leeftijd. 'Mijn vader werkte hard op kantoor. En als hij 's avonds thuiskwam deden wij kinderen, altijd; wie het eerst bij pappa Is. Op een keer viel ik bij dat hardlopen. Gewoon, zoals ieder kind welccns valt. Niemand maakte zich er erg druk over. Maar het werd een heupziekte die me tien jaar van mijn leven heeft gekost. Ik lag in het gips op bed. Mijn zusje nam altijd werk mee van school en m'n vader hlelo me met huiswerk Ik ging ieder jaar in bed over.' Was u niet opstandig? 'Ik vroeg weieens aan mijn moeder: mammie, waarom kan ik niet lopen, zoals al die ande re kinderen? Dan zei ze: Ja kind. JIJ hebt een ziek heupje. Nou dan vroeg ik niet verder. Ik piekerde ook niet. want ik heb altijd eon opgewekt karak ter gehad. Ik dacht: het komt wel goed.' Ze vertelt verder over haar jeugd. Dat ze ook een vriendin had die niet best uit de voeten kon 'De jongens uit de buurt zeiden dan: kom op, we laten die twee hinkepinken een hard loopwedstrijd doen. En dat de den we dan! Nee, we voelden dat niet als plagen. Ik wilde gewoon graag de eerste zijn.' Maar ik was wél verdrietig als andere kinderen me nadeden. Dat deed me pijn. Vooral toen ik hoge schoenen moest dragen voor steun aan m'n enkels. 'Tonnetjes-schoenen' heten di« dingen.' En uw tienerjaren, hoe warco die? 'Ik ben na de lagere school nog even naar de huishoudschool geweest. Maar het was te duur. Doorleren was er in ons gezin niet bij. Ik ging wel op dansles. Jawel, mét m'n heup. Ik danste al drie weken toen de leraad ont dekte dat ik mank liep. zó go d had ik het weten te verbergen. Ik was er heel handig in. Heb zelfs prijzen gewonnen op dans wedstrijden.' Mary Bey vertelt dat haar broer toen in een revuegezelschap zat. Dat, toen ze zestien was. daar óók bij ging werken. En dat de regisseur ontdekte dat ze een mooie stem had. Mary kwam in Limburg terecht en ging met haar broer Jerry het duo 'Jerry en Mary' vormen. Veel mensen weten nog steeds niet dat de Zangeres zonder Naam eigenlijk uit Lelden komt. Voelt u zich nu Limburgse? 'Je kunt zeggen dat ik helemaal vergroeid ben met het zuiden. Boven de Moerdijk noemen we altijd Holland. Mijn mentaliteit is: voor iedereen een goed woord. Ik kan me ontzettend goed aan passen.' Koe heeft u uw man leren kennen? Da's een gek verhaal. Ja 'es even denken.Die heup speel de me weer parten toen ik achttien was. Ik woonde bij m'n broer in Maastricht In de avond uren trad ik wel eens op met m'n broer en overdag had ik een 'dienstje' bij meneer Hup- perts van het Utrechts Stedelijk Orkest. Daar deed ik de huis houding. Ik leerde m'n man kennen met 'pikvogelen'. Dat is een spel waarbij je speertjes op een schijf moet werpen. Wie een speertje in het midden gooit die wint. Bij 'stuf deden we dan altijd dat de mannen tegen de vrouwen moesten. Op een keer komt Jo naar me toe en zegt: 'Wij gaan samen spelen en als je verliest moet je voor straf mee met me uit Ja, hij won natuurlijk! Want ik vond hem leuk. Later zei ik: 'Ik heb je expres laten winnen, anders had je me nooit gekregen.' Hoe voelt Jo zich, als echtge noot van een koningin? 'Ik zeg altijd: ik ben nét prins Philips. Altijd drie stappen ach ter m'n vrouw. Maar ik ben soms wel brutaler als de prins. Want soms vragen de mensen gewoon geld aan m'n vrouw. Ze denken dat ze heel rijk is en Mary kan geen 'nee' zeggen. Dan moet ik er wel een stokje voor steken', zegt Jo. Hij be grijpt het niet zo goed van de mensen. Als Mary en hij miljo nair waren, dan zou Mary toch niet iedere avond optreden? Nou, de mensen durven wat vragen hoor. soms een caravan, of een huis. Een pony of een brief met een stel rekeningen van een ziekenhuis: of de ko ningin van het levenslied die toch zo goed is, de boel maar even wil voldoen. Heeft de koningin ook onderda nen die niet bedelen? Mary Bey: 'Ja hoor, gelukkig wel. Ik heb nu zo'n vijfhonderd liedjes op de plaat gezet en die zijn enorm verkocht. Ik heb al mijn succes aan mijn fans tc danken. Bovendien ben ik blij dat ik het allemaal zelf heb kunnen doen. Ik zeg wel eens: tegen mezelf: Mary, je hebt al les bereikt zonder B.B.B Wat betekent dat? 'Zonder Borsten. Billen en Buik. Ja want in dit vak gaat het soms raar toe. Jonge zange resjes willen maar al te snel van alles doen om populair te worden.' Mary hoefde dat niet. Johnny Hoes ontdekte haar en de eerste grammofoonplaat die van haar uitkwam heette 'Kindergebed.' Ze vertelt dat ze daar maar honderd gulden voor kreeg, want het was een proefplaat 'Wat was ik later verdrietig toen ik hoorde dat er wel der- tigduizend exemplaren van wa ren verkocht.' U zong 'Kindergebed', bent u gelovig? 'Soms denk ik wel eens dat God er is als een stok achter de deur. Om de mensen in het rechte spoor te houden. Maar ik geloof wel in God hoor. Ik ben katholiek. Kijk, je moet toch iets hebben om je aan vast te klampen? Nee ik loop de kerk liet plat. Je kunt ook geloven buiten de kerk. Maar als ik in een plaatsje ben waar een mooi kerkje is, dan loop ik gauw even binnen en bid een paar weesgegroetjes.' Wat ls uw liefste wens? Vroeger wilde Ik graag een kind hebben. Ik geprobeerd er één te adopteren. Ik had al een hele kinderkamer ingericht, met een bedje, veel poppen en allerlei speelgoed. Maar de wachtlijst was te lang.Ik zou m'n kind overal mee naar toa hebben genomen. En nu? 'M'n liefste wens nü is, dat er geen oorlog meer is. Ik zing er ook over. Maar ja. zolang er nog jongens in militaire dienst gaan, houd je oorlog. Alle moe ders van de wereld zouden moe ten zeggen: mijn jongen gaat niet in dienst. Want als er geen legers zijn, kan er ook niet gevochten worden. Iedereen moet dienstweigeren. Als er ie mand in je huis wil, nou, dan gooi je hem er gewoon uit, maar dat hoeft niet met dood slag. Het 'kleinste kind kan zich zelf verdedigen. Daar hoeft het heus niet voor in militaire dienst Ze zeggen tegenwoordig wel: die hippies, nu geloven ze Ineens in God. Ja, het zal wel mode zijn, maar ik vind het prima. Laat ze maar in Jezus zijn, dan hebben ze geen tijd om slechte dingen te doen en het kan alleen maar op een beetje méér vrede uitdraaien.' Het pensioen van Govert Weet u nog wie Govert van Oest is? Dat is die blonde pia nist van Toon Hermans die al tijd zo vreselijk moest lachen om de grappen van Toon. Go vert werd destijds een beetje vreemd aan de kant gezet en daarover vertelt hij deze week nog eens aan Panorama. Over een week of wat weet Govert of hij naast zijn AOW ook nog een klein pensioen van Toon Her mans krijgt. 'Wat ik jammer vind is dat Toon nooit persoon lijk contact heeft gezocht om de zaak eens uit te praten', zegt Govert. Hij zit nu thuis. Te luisteren naar zijn vogeltjes, waar Toon Hermans zo leuk over kan zingen. De redact!* behoudt ueh he» recht voer om ter opname la drie rubriek entrincen me- nln;«uitingen verkort «eer te geven. BI) pabllkaUe wordt met de naam van de Inrtndcr ondertekend. Brieven kunnen wor- den monden aan de heer Joh. C. FTancken. secretaris van de hoofdredactie vaa Trouw- Kwartet. Pestbuv SS*. Amsterdam. Vietnam (2) Hiermee wil ik inhaken op het schrij ven van de heer Joosten in Baarn Verdriet en afschuw over de gang van zaken in Vietnam. Daar rijn we het wel over eens. Maar hoe is die oorlog ontstaan, wat is het doel ervan? Het gaat toch om de vrijheid van Zuid- Vietnam. Weet men nog iets af van de Koreaanse oorlog? Zuid-Korea is een vrij land gebleven (hoe lang nog?) dank zij de hulp van Amerika en meer vrijheidslievende landen. N> derlanders waren er ook bij. Toen na vreselijk oorlogvoeren Rusland en China eindelijk toegaven, aan de vrij- heidswens van Zuid-Korea, toen hield dat afschuwelijke drama op. Twee miljoen slachtoffers, dat was het re sultaat. Nu deze oorlog in Vietnam zo'n vreselijk verloop heeft, wijzen velen Amerika als de schuldige aan. Maar zo eenvoudig ls het niet Noord- Vietnam wordt gesteund en aangezet door Rusland en China, zonder die steun was t allang afgelopen. Men leest veel dat deze oorlog zinloos is. Dat is iedere oorlog, als men niet op de doelstelling iet Was het ook zin loos. dat Amerika zich In de strijd wierp, ln wereldoorlog één en twee? Hadden we ons maar moeten onder werpen aan Hitler? Was dat nodig die miljoenen slachtoffers, waaronder ook veel Amerikanen? Als het communis me meer menselijk is dan Amerika dan moet het alle landen die bezet zijn, de vrijheid geven, die ze wensen. Dan hoeft Amerika zich ook niet in tc zetten, voor de vrijheid van andere landen. Berkel G. P. Grootcnboer Noodklokken Gelezen ra Trouw/Kwartet van 22 ju ni en van 28 juni: Wereldraad van kerken zal in augustus in Nederland (Utrecht) vergaderen. Wereldbond van bijbelgenootschappen zal in sep tember in Ethiopië (Addis-Abeba) vergaderen. Wat heeft dit alles voor zin. terwijl men weet dat de macht hebbers de wapenindustrie continue doen draaien. Wat is anno 1972 nog de waarde van een mensenleven? 'Barbaren'-tijd zei eens een vrouw, een vorstin. De kerknoodklokken zul len continue moeten luiden. Tilburg J. Valstar-Bomhof Etherreclame (5) Aan mevrouw T. Ruitenberg-Hoefkens uit Waspik, bij wie het de gewoonte is een kopje koffie te drinken tijdens de sterreclame tussen journaal en avondprogramma, zou ik de raad wil len geven, als er, naar ik veronderstel ook aan hun toestel knoppen zitten, waarmee beeld en geluid kunnen wor den uitgeschakeld: draait u die knop pen even om, uw probleem is dan opgelost en u kunt zonder ergernis uw koffie drinken. Bij ons is het de gewoonte even koffie te gaan zetten, althans als er een programma volgt, dat het waard is het te zien. Wageningen N. Timmer-Kortlcevcr Bevolkingsaanwas Op 10 juli stond in Trouw/Kwartet te lezen, dat op Curagao (tweemaal zo groot als Texel) thans ruim 169.000 mensen wonen en dat dit 20.000 min der is dan in 1962 werd voorspeld. Het bericht vervolgt met: 'Deskundi gen wijten dit aan de op het eiland gevoerde acties voor geboorterege ling'. Was het onbedachtzaamheid, dat hier het veroordelende 'wijten' werd ge bruikt in plaats van een neutrale uitdrukking als 'toeschrijven aan'? Vanuit de verte mogen wij niet uit maken, of het al dan niet wenselijk is voor de Curagaose bevolking, dat er acti voor geboorteregeling worden gevoerd dat moeten de verantwoorde lijke mensen ter plaatse maar bekij ken. Maar als wij aan ons eigen land denken, dan moet het ons wel verba zen dat er nog zo weinig gedaan wordt om de bevolking bewust te maken van het nijpende probleem waarvoor de gestage bevolkingsaanwas ons nu reeds heeft geplaatst. Wij wonen met veel te veel mensen in een te klein land en in het bijzonder geldt dit van de randstad Holland, waar de mensen op eikaars strot staan. Welke confessionele partij durft het aan om met voorstellen tc komen om de kinderbijslag af te schaffen of tenminste te reduceren? Om maar één maatregel te noemen. Het was een liberaal politicus die de moed had, enkele maanden geleden in klare taal een dergelijke gedachte openbaar te maken. Sindsdien is er een stilzwijgen gevallen. Durven we het probleem niet aan? Oegstgeest Drs. W. J. H. Baart Collegegeld Naar aanleiding van 't stukje College geld van de heer Eduard Pijlman zou ik willen opmerken, dat niet alleen de Kamers, maar ook deze regering langs democratische weg tot stand is gekomen. De laatste moet ook eventu eel op democratische wijze door het parlement het vertrouwen worden op gezegd. Democratie moet nl. niet al leen functioneren als het de instem ming van een bepaalde groep heeft. Democratie is: leven in een rechts staat! Dat vereist zelfbeheersing en geen obstructie. Het komt mij voor, dat de heer E. Pijlman dit niet voor ogen houdt. Wat hij wil, is in wezen het opleggen van een bepaald groeps belang aan de gemeenschap. Dit is dictatuur en geen democratie. De minder fraaie houding van de minis ter wettigt niet 'met het badwater ook het kind weg te gooien'. Rotterdam C. P. van Rcnssen Collegegeld (6) Vorige week.heeft in de Eerste Ka mer de verhoging van de collegegel den aangenomen. Een wonderlijke fi guur zien we hier: Kamerleden, die, om maar geen kabinetscrisis te riske ren, een wetsvoorstel steunen, waar mee zij het blijkens hun eerder dit jaar aangenomen motie, fundamenteel oneens zijn. De Kamer is door de knieën gegaan voor het dreigement van een minister. De overgrote meerderheid van de Tweede Kamer heeft bezwaren tegen de verhoging van de schoolgelden. Desondanks zal ook dat wetsontwerp wel worden aangenomen. Want het kabinet zal wel weer met aftreden dreigen: het weet nu dat die truc opgaat. Kan de Kamer haar medewet gevende en controlerende functie zo nog wel naar behoren vervullen? Dreigt niet het gevaar dat de Kamer voortaan gereduceerd zal worden tot een ja-zeggers-college, een soort Op perste Sowjet, of tot een machteloze hearing, die weinig anders kan doen dan foeteren? Speelt deze gang van zaken allerlei extremistische groeperingen niet in de kaart? Ik meen dat het kabinet door zijn handelwijze de geest van ons parlementaire stelsel zelve aan tast. En dat is een politiek zowel als staatsrechtelijk bijzonder gevaarlijk spel. Een volksvertegenwoordiging zal niet voor deze dreigementen mop wijken. Dat de studenten, gezien deze koeha: del, weinig achting hebben voor waarde van deze wet, is dan w volledig verklaarbaar. En hier m# ik ook de redactie op de vinge- tikken, (commentaar op pag. 5, in c krant van 6 juli): het getuigt wel vi een sterk formalistische visie op h recht, wanneer men een wet, d eenmaal de Kamers is gepasseerd, i leen daardoor als onaanvechtbaar schouwt En als conclusie: zolang in een parlementaire democratie k ven willen, zullen wij de prijs ervoc moeten betalen. Zelfs al zou der prijs bestaan uit nieuwe verkiezinge: Groningen W. Peljptf Schmelzer Minister Schmelzer was zo flink o- in Cairo te verkondigen dat Israël de bezette gebieden moest. Hij w* ook zo flink om dit Gromyko f vertellen. Heeft Schmelzer het m' Gromyko er over gehad hoe het met de bezette gebieden Estland, In land, Littauen en Tsjechoslowakijt' Niets van gelezen. Of is het soit 'terwille van een smeer likt de kat c' kandeleer'? Of is het al weer zo lat geleden? Nog altijd shalom Israël. Sliedrecht C. v. d. Lindfi Carla Schmelzer Ze is zo'n beetje de 'first lady' van Nederland, maar ze wil zo liever niet worden genoemd. Ze is vaak in het nieuws en valt op door haar kleding en kapsel. Carla Schmelzer (42) is de echt genote van de minister van bui tenlandse zaken, drs. W. K. N. Schmelzer en in die 'functie' liep ze laatst stevig gearmd met mevrouw Gromyko uit Rusland. Bent u dik bevriend met haar geworden? 'In drie dagen word je natuur lijk geen dikke vriendinnen. Maar het was wel erg gezellig. Dat ik haar een arm gaf kwam omdat mevrouw Gromyko zo slecht loopt. We hadden een druk programma en moesten steeds trappen op en af. Dan gaf ik haar maar weer een arm, want ik was bang dat ze viel'. U bent nogal eens in het nieuws. 'Dat komt omdat je de echtge note van de minister van buiten landse zaken bent. Ik vul zijn werk zoveel mogelijk aan en dat houdt in dat je wel eens op de voorgrond moet treden'. Veel verplichtingen? 'Ik vind dat een zwaar woord. Daar moeten we maar zo snel mogelijk van af. Ik moet wel naar recepties en diners. En als m'n man dan niet kan, dan ga ik alleen'. U ziet er altijd goed uit. 'Dank u'. Waar haalt u uw kleren van daan? 'Het meeste koop ik bij Peter Jongmans en verder zie ik veel Lucille Ball Kinderen van Eindelijk is het 'gekke mens' Lucille Ball dan tevreden over één van haar twee kinderen. Haar dochter trouwde een tijdje geleden met een jongen van 'ge wone komaf' en dat was niet naar de zin van Lucille. Haar zoon Desi Arnez jr. doet het be ter. Hij heeft aangekondigd dat hij in het huwelijk zal treden met Liza Minelli, een Ameri kaans showwondertje dat in de film 'Cabaret' speelde. Deze film draait al maanden in Amerika en bracht reeds zo'n tien miljoen gulden op. Dat is méér dan Lu- cille's schoonzóón ooit in zijn le ven zou kunnen verdienen. Gevulde avocado 2 avocado's 2 tomaten 1 blikje crab blikje champignons Vz potje sour cream theel. citroensap 50 gr. geraspte kaas - krulden Men de sour cream met het ci troensap en wat kruiden: zout, peper, tijm, worcestersaus en tabasco. Roer de crab en de ge raspte kaas erdoor. Schil de to maten en snijd ze in kleine stuk-, jes en roer deze vervolgens door het mengsel. De avocado's halve ren en de pitten verwijderen. Vul ze met het krabmengsel en garneer ze met plakjes champig nons. Menutip: Gevulde avocado's, mixed grill (verschillende soor ten vlees geroosterd) met stok brood, kersen. IIIWENI.AN» Het gaat de laatste dagen aardig met de zonnestralen. Maar voor het geval dat er weer een paar weken van regenachtige dagen ko men heeft Moara Shira een serie preparaten ln de handel gebracht dit tóch het effect van een gebruinde huid geven. Er was al een tijdje een soort van 'bruin-crème' in de handel, die je simpel op dc huid smeerde cn waarna je er Costa del Sol-achtig uitzag. Het nieuwe van Moara Shira is 'Capri Bronce', een crème die een dubbele werking heeft: zij beschermt tegen zon en tevens is er ecu natuurlijke bruining, zonder dat je ook maar een ogenblik in de zon hoeft te zitten. Bovendien gaat het 'bruin' er niet af na wassen of baden. Dc mevrouw cn meneer op de foto liggen dan ook gebakken. i Mocht u ernstig geïnteressei zijn in de vakantieplannen t belangrijke personen in Ned land, dan volgt hier een aars lijstje. In 'De nieuwe krant' zen we dat NKV-voorzitter Mi tens zijn éérste buitenlandsei kantie viert. Hij gaat met de i to naar Italië. Willem Du?, pleegt meerdere malen met i kantie te gaan. Hij is onlangsl ruggekeerd van een weekje J dêche in Frankrijk. Fractid der Joop den Uyl gaat weer la peren in eigen land. Gerard C was onlangs in Joegoslavië minister Schmelzer reist op juli met vrouw en drie kindn naar het Griekse Rhodos. Het dopje van Alfred Filmkoning Alfred Hitchcoi heeft altijd een opgeruimd b reau. 'Je mag nooit kunnen z* d2t ik op m'n kantoor ben weest. Ik laat ook geen spoit na. Dat is een afwijkiing, raai die komt me goed van pas het filmen', zegt hij. 'Als ik de bakdkamer ben geweest, la ik alles precies zo achter, zoa ik het vond. Dopjes die niet tubes tandpasta zitten mak< mij razend. Als ik nieuwe a teurs en actrices aantrek, ik ook altijd in hun badkanx kijken. Dan weet ik precies het een nonchalant mens is'. Het wordt eindelijk tijd dat de winterjassen voorgoed de kast in- kunncn en de kledingzaken puilen dan ook uit van de leuke kle- rea Bij Rock-In 64 in -Amsterdam zijn dat bijvoorbeeld de twee modellen op de foto. Het is één en al katoen wat er ln dc winkels hangt, maar de twee Jumpsuits van de foto zijn gemaakt van ar- nel Jersey omprimé. Effen jurkjes zijn er vandaag de dag niet meer bij. Wel bloemetjes, stippeltjes, streepjes, fruitjes en ga maar door. De jump suits zijn te krijgen in de maten 34 tot 50; je mag er niet tè dik voor zijn en een béétje bruine huid maakt het allemaal nóg mooier. leuke stofjes waar ik dan ii van laat maken'. Vindt u het leuk om ministc vrouw te zijn? 'Daar ben ik erg makkelijk Ik hang er niet aan. Ik zie I zo: zo lang het nodig is doe het graag. Zolang als mijn e minister wil zijn blijf ik mij tersvrouw' Zó vieren VIPS vakantie

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 6