Kritiek op opsporingsactie weekblad In Austerlitz twee doden bij ongeluk V erdrinkingsgevallen tijdens het weekeinde opruiming actieve akkuraat werkende jongeman Zonder pas naar Spanje Vrijgezellenbond boos over nieuwe belastingplannen Wegslepen van foutparkeerders wordt geregeld Duitsers bumper aan bumper terug Gelderse begroting toont gezond beeld VVD-er aanvaardt zijn raadslidmaatschap niet Steekpartij in hoofdstad Uit IJsselmeer gered Imiillil'vlMiffmri Nieuw spoorboekje voor intercity-net Prostituée verkracht Het weer I^OQUW KWARTET MAANDAG 17 JILl 1972 IIIXXEXLAM» T» K5 Wat is in- en output-controle bij computerverwerking? Dat vertellen wij graag aan een in de leeftijd van 20-25 jaar. Hij kan schriftelijk solliciteren naar de afd. Personeelszaken van N.V. DE CHRISTELIJKE PERS. Postbus 859, te Amsterdam. ADVERTENTIE Op grond van de huidige wegenver- keerswetgeving kunnen gemeenten geen verordeningen vaststellen ten aanzien van het wegslepe van fout geparkeerde auto's met verhaal van de kosten daarvan op de eigenaars. Wel vinden de gemeentebesturen in artikel 152 van de gemeentewet een basis om fout geparkeerde voertuigen te verwijderen. De ministers noemen deze regeling echter ontoereikend. De bepaling is niet toepasselijk op rijks- of provinciale wegen en in het ver naai van de kosten is niet bevredi gend voorzien. OEN HAAG Voor ingezetenen van de Benelux, die Spanje willen bezoe ken zal het vanaf 27 juli niet meer nodig zijn in het bezit te zijn van een paspoort. Vanaf die datum kan wor den volstaan met een toeristenkaart. Een hiertoe strekkende overeenkomst js in Madrid ondertekend tussen de Beneluxlanden en Spanje. Stichting meent dat minderjarigen vogelvrij verklaard worden Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM De stichting Release heeft in een zaterdag uitgegeven verklaring de actie van het weekblad Panorama om prijzen uit te loven voor het opsporen van tien van huis weggelopen minderjarigen, sterk afgekeurd. Release is op grond van haar ervaringen, van mening, dat de actie helemaal Indruist te gen de belangen van zowel de kinderen als de ouders. Vol gens Release betekent de actie 'een vogelvrij-verklaring voor minderjarigen, waardoor hun positie nog kwetsbaarder wordt, dan zij in veel gevallen nu reeds is. Met bet alleen maar terugbrengen van min derjarigen bij hun ouders, zo als Panorama dat nu denkt te gaan doen, worden de proble men die ten grondslag liggen aan het weglopen, niet opge lost', aldus Release, die het verder betreurt, dat de plaatselijke politiekorpsen aan deze actie meewerken. Hoofdredacteur E. Vermeulen van Panorama kan zich de kritiek van de stichting Relea se wel enigszins voorstellen, omdat deze stichting, volgens hem voornamelijk uitgaat van het belang van het kind. 'Maar wij bij Panorama gaan ook uit van het belang van de ouders en dat vergeet men bij Release. Men is daar wat een zijdig geörientcerd. Bovendien is het zo, dat wij, voordat wij tot het publiceren van een bepaald geval overgaan, wel degelijk uitzoeken of met bel terugbrengen van het kind de belangen van zowel kind als ouders gediend zijn. Om daar achter te komen voeren wo gesprekken met de politie, de ouders en maatschappelijke werkers, die bij de zaak be trokken zijn. Wanneer blijkt dat het belang van het kind beslist niet gebaat zou zijn door het terug te brengen in het gezin, gaan wij niet over tot publicatie van de zaak'. aldus de heer Vermeulen. Panorama, dat tot nu toe twee gevallen gesignaleerd heeft, maar nog geen resultaten heeft geboekt, roept zijn le zers op te helpen bij het op sporen van weggelopen kinde ren. De tips, die men binnen krijgt, worden doorgegeven aan de plaatselijke politic, die ze allemaal natrekt en het kind eventueel aanhoudt en terugbrengt naar huis. 'Er zijn soms van die overdui delijke gevallen, waarin terug keer van het kind naar het ouderlijk huis, beslist gewenst is. Zo hebben we een zaak gehad van een jongetje, dat weggelopen was, maar van el ke plaats waar hij was an sichtkaarten naar huis stuurde en naar ooms cn tantes opbel de. Hij zei best weer naar huis toe te willen, maar niet te durven. In zulke gevallen lijkt onze bemiddeling erg zin vol', aldus de heer Vermeulen. De lezer of lezeres, die een tip geeft, die leidt tot aanhouding van het kind. krijgt duizend gulden van Panorama. Van een verslaggever AMSTERDAM Het warme weer van het afgelopen weekeinde heeft nogal wat verdrinkingsgevallen tot gevolg gehad. De 3-jarige Conrad Scholten uit Lut- tenberg is zaterdag in een piasvijver van het recreatiepark 'De Woldhck' te Ommen verdronken. Nadat honderden campinggasten enkele uren naar het kind hadden gezocht, werd het lijkje 's avonds gevonden. De 71-jarige hengelaar S. Brouwer uit Emmeloord is zaterdagavond bij het vissen in een kanaal bij zijn woon plaats te water geraakt en verdron ken. De 44-jarige P. M. Kok uit Lekker- kerk is zondagmiddag bij Haamstede ter hoogte van het vuurtorenstrand in zee verdronken. Hij wilde een van zijn kinderen, die in het water in moeilijkheden verkeerde, helpen, maar kwam daarbij zelf om het leven. Zijn vrouw heeft nog geprobeerd de man te redden, maar dit lukte haar niet. De 30-jarige mevrouw D. R. M. Walra- ven-Brümmer uit Bonn is zondagmid dag bij het zwemmen in de zee bij Domburg verdronken. Haar lichaam werd door enkele badgasten ontdekt. De 29-jarige J. H. van der Heijden uit Helmond is zaterdagmiddag in de Zuidwillemsvaart in zijn woonplaats verdronken. De man had volgens de politie nogal wat gedronken en had een weddenschap met familieleden aangegaan om een stuk onder water te gaan zemmen. Hij was echter zo sterk onder invloed, dat hij helemaal niet meer kon zwemmen. Voordat om standers te hulp konden komen, was de man reeds verdronken. Van een verslaggever DEN HAAG De belastingplannen van minister Nelissen houden niet voor alle ongehuwden een belasting verlaging in, zo heeft de Nederlandse Vrijgezellenbond berekend. Er zijn twee categorieën die meer gaan beta len: dat zijn de jongere ongehuwden met een inkomen tot ca. 11.000 en de ongehuwden boven 35 jaar die tussen de 8.250 en 12.000 verdie nen. De Vrijgezellenbond is het om deze reden niet eens met de toelichting van minister Nelissen dat met het nieuwe tarief niet meer van een ach terstelling van ongehuwden kan wor den gesproken. De bond wijst er ook nog op dat ongehuwde bejaarden die nu in tariefsgroep 2 vallen, omdat ze langer dan vijf jaar getrouwd zijn geweest opeens door het nieuwe tarief voor een aanmerkelijk hoger bedrag worden aangeslagen. 'Een tariefsver hoging die er niet om liegt', aldus de bond, die verder zegt niet zo enthou siast te kunnen zijn over deze voor stellen. 'Wij zullen ons met een adres tot de Tweede Kamer en de minister van financiën moeten richten om al deze pijnlijkheden eruit te krijgen', zo zegt de voorzitter van de vrijgezel lenbond in het maandblad 'Ongehuw- denbelangen'. ADVERTENTIE) Het ongeval gebeurde, toen de jongen plotseling de weg overstak. Hij werd 6 hierbij aangereden door de auto van de heer Glastra. De jongen was op slag dood. Na deze aanrijding botste de auto van de heer Glastra, die geprobeerd had uit te wijken, tegen een tegenligger waarin vier mensen zaten. Bij deze botsing werd de heer Glastra gedood. De vrouw en moeder van de bestuurder zijn zwaar gewond in een ziekenhuis in Amersfoort opge nomen. In zijn woonplaats Musselkanaal is zaterdagmiddag de 20-jarige motorrij der H. Konen bij een frontale botsing met een tegemoetkomende auto om het leven gekomen. In de Noordbrabantse gemeente Lith is vrijdagnacht een auto met drie Ieren tegen een betonnen paal gere den. De 29-jarige M. Keogh kwam daarbij om het leven, de twee ande ren werden zwaar gewond. De Ieren werkten bij een bedrijf in Tiel. In de nacht van vrijdag op zaterdag is in Mander bij Tubbergen de 54-jarige J- B. Sauer uit Tubbergen op zijn fiets door een achteropkomende auto aangereden en om het leven gekomen. De bestuurder van de auto. reed na het ongeval door. Het was een Zweed, die kort voor middernacht in Mander de Duits-Nederlandse grens passeerde. De 4-jarige Gerald Schilder is zondag morgen in Losser door een auto aan gereden en ter plaatse overleden. Het i DEN HAAG Bij de Tweede Kamer zal binnenkort een voorstel tot wijzi- i ging van de wegenverkeerswet worden j ingediend die het wegslepen van voer- j tuigen waarmee een overtreding j wordt begaan moet regelen. Ook het verhaal van de kosten van dit wegsle- 1 Pen zal worden geregeld. De ministers Drees (verkeer en waterstaat), Geert- sema (binnenlandse zaken) en Van Agt (justitie) antwoorden dit op vra gen van het Eerste Kamerlid Martini (D'66). ij Van een verslaggever ZEIST De 12-jarige Hans de Groot uit Krimpen aan de Lek en de 28-jarige K. R. Glastra uit Den Haag zijn zaterdagmiddag bij een ver keersongeluk op de Zeisterweg ter hoogte van de pyramide van Aus terlitz om het leven gekomen. Twee andere personen werden bij dit ongeluk zeer zwaar gewond. jongetje liep plotseling de straat op. De 22-jarige receptioniste N. Joustra uit Den Burg is in de nacht van zaterdag op zondag om het leven gekomen toen zij met haar auto op het kruispunt Pontweg-Pelikaanweg in botsing kwam met een Duitse auto. In Berkhout onder Alkmaar is in de nacht van zaterdag op zondag de 26- jarige Hagenaar B. Grandadam om het leven gekomen, toen de auto, waarin hij zat bij het inhalen in botsing kwam met een tegenligger. Drie inzittenden van de tegenligger zijn gewond opgenomen in het zieken huis van Hoorn. De 14-jarige Sylvia Faassens is zater dagmiddag in Den Haag overreden. Zij was op slag dood. Het meisje reed op haar fiets tussen twee geparkeerde auto's door de straat op. Bij een ongeluk vrijdagavond op de Frieseweg in IJsselmuiden is de 53- jarige mëvrouw B. H. Colenbrander- Rijzebol uit de Noordoostpolder om het leven gekomen. Haar echtgenoot moest met ernstig hoofdletsel in een ziekenhuis opgenomen worden. Oost-Tirol De 39-jarige Nederlandse toerist Chr. Luitweiler is zaterdag in de buurt van de berg de Kristallkogel in de Alpen van Oost-Tirol dodelijk veron gelukt. Volgens de politie was hij daar op tweeduizend meter hoogte mineralen aan het zoeken, toen hij uitgleed en een val van tweehonderd meter maakte. De 49-jarige W. Hulleman uit Elburg is zondagmiddag in het ziekenhuis in Zwolle overleden. Kort daarvoor was de auto, waarin hij meereed in Wezep naast de Zuiderzeestraatweg geraakt. In de nacht van zaterdag op zondag is de 16-jarige J. Katerberg uit Nieuw- Weerdinge in een ziekenhuis in zijn woonplaats overleden. Hij werd een week geleden bij een bromfiets-onge luk gewond. De 5-jarige Antonius Govers uit Hui ten is het afgelopen weekeinde in het ziekenhuis in Breda overleden. De jongen was donderdag van een hooi wagen gevallen en overreden door een tweede hooiwagen. n>r Jumper aan bumper reden gistermiddag de auto's op de Zeeweg bij het Bloemendaalse strand in Zandvoort. Het waren ir een groot deel Duitsers, die terugkeerden naar het eigen land. Gisteravond deed zich als gevolg van deze massale irugtocht van de Duitsers filevorming voor bij de grens, maar dit was dan ook eigenlijk het enige punt op de grote wegen, waar het gisteravond echt druk was, volgens de centrale van de rijkspolitie in Driebergen. Van de terugkomen- - de bouwvakkers heeft men niet veel gemerkt. Het inkomende verkeer was erg gering, volgens de rijkspolitie, die ver- noedt, dat de bouwvakkers of zaterdag al teruggekomen zijn of nog een paar snipperdaagjes aan hun vakantie vast plakken. Ook op onze-vitrage-afdeling is de opruiming in volle gang U vindt er o.a. deze prachtige terlenka mystere in de aanbie ding. Terlenka fantasie mystlre met loodband, in diverse dessins en 150 en 180 cm hoog. Dezemys- tère in wit, nu voor zeer lage prijzen. De twee auto's, die zaterdagmiddag ter hoogte van de pyramide van Austerlitz op elkaar reden. Bij dit on geluk werden twee mensen gedood en twee zwaar gewond ARNHEM De budgettaire positie van Gelderland is gezond, hoewel de uitgaven sterk zullen toenemen. Dat blijkt uit de ontwerpbegroting van de provincie voor 1973. Dat de uitgaven zijde meer onder druk komt te staan, wordt veroorzaakt door stijging van het loon- en prijspeil (inflatie) en doordat aan de provincie steeds meer taken krijgt. Aldus schrijven GS aan de Statenleden. Verwacht wordt, dat veel instellingen een beroep of een groter beroep op de provinciale financiën zullen doen om de stijgende kosten van hun acti viteiten te kunnen opvangen. Enkele cijfers: de personeelslasten worden voor 1973 geraamd op 22.2 miljoen gulden (1972 is 18.9 miljoen) en de uitgaven voor het fonds recrea- tiegronden op 2.5 miljoen gulden (1972 1.5 miljoen). Dat houdt verband met de noodzaak tot veiligstelling van terreinen bestemd voor recreatieve doeleinden in de toekomst. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het Amsterdamse VVD-lid H. Ooms heeft besloten zijn wettelijke benoeming tot gemeente raadslid niet te aanvaarden. Sinds het vertrek van mevr. L. Vonhoff-Luyen- dijk uit de raad heeft, zo deelt de heer Ooms mee, de WD-fractie be hoefte aan een onderwijsspecialist. Drs. R. Groothoff. die leraar is, komt volgens de heer Ooms daarom eerder in aanmerking om in de vacature te voorzien. Drs. Groothoff staat na de heer Ooms op de WD-kandidatenlijst. De heer Ooms heeft nu besloten zijn plaats aan hem te laten. DIRKSHORN Ten gevolge van hooibroei is de boerderij van veehou der C. Dubbeld in de Schagerwaard bij Dirkshorn door brand verwoest. De ge hele boerderij en de hooioogst ging verloren. De schade beloopt enkele tonnen. AMSTERDAM De 23-jarige Marok kaan Mohamed Radhouane uit Parijs is zaterdagmiddag in Amsterdam door een onbekende man met een mes in borst, rug en lies gestoken. Hij moest in het Wilhclminagasthuis worden op genomen. De oorzaak van de steekpar tij is niet bekend, omdat het slachtof fer en zijn begeleidende vrienden wei gerden de politic in de kwestie te be trekken. Van een verslaggever STAVEREN Mevrouw Zoutendijk uit Delft heeft zondagmiddag twee en een half uur in het water gedobberd voordat zij door een jacht werd opge pikt en aan land werd gebracht. De vrouw was met vakantie bij haar familie in Workum. Toen zij zondag middag in het IJsselmeer aan het zwemmen was, bleek zij op een gege ven ogenblik te ver van de wal te zijn geraakt. Maandagmorgen om 9 uur be gint op de 1e etage de verkoop van deze terlenka fantasie myt- tére, 150 en 180 cm hoog, in wit, nu per meter voor aantrek kelijk lage prijzen. Duur van da opruiming 13 juli tot 3 augustus CMn tal. of schrift, bast. Van een verslaggever UTRECHT Speciaal voor de lange- afstands-reiziger heeft de NS een mi ni-spoorboekje uitgebracht met de dienstregeling van de belangrijkste in tercity-verbindingen met Noord- en Zuid-Nederland, Brussel en Parijs. In een aparte tabel staan de rechtstreek se en overstapverbindingen van Ne derland op het Duitse intercity-net naar Zuid-Duitsland en Bazel. Het boekje is verkrijgbaar bij de loketten van de stations en NS-inlichtingenbu- reaus en is gratis verkrijgbaar. Van onze correspondent ARNHEM De Doetinchemse politie heeft vrijdagavond de 39-jarige G. H. uit Doetinchem gearresteerd, nadat de man uit het Arnhemse Spijkerkwar tier een prostituée had ontvoerd. H. kneep de vrouw op de stoep voor haar huis zolang in haar hals tot ze bewusteloos raakte. Hij knevelde haar en reed daarna naar zijn woning in Doetinchem. Nadat hij de Arnhemse had verkracht, sloot hij haar op in een kelderkast. Zij zat er de hele nacht, tot zij erin slaagde met een stofzuiger de deur open te rammen. Zij liftte naar Arnhem en kwam later met haar man terug naar Doetinchem waar aangifte bij de politie werd gedaan. Warm weekje Van onze weerkundige medewerker Het is nu menens met de zomer. Oostelijke tot zuidoostelijke winden voeren de komende dagen voortdu rend warme lucht naar ons land. Hierdoor zal de temperatuur oplopen tot het begenadigde niveau van 25 tot 30 graden. Als gevolg van de verwar ming kan zich lokaal een onweer vormen (gisteren boven de Oostzee in Zuid-Zweden) maar in ons land blij ven de onweersknnsen klein en het fraaie zomerweer zal er in geen geval door van de kaart worden geveegd. De iveerkaart geeft een luchtdrukver- deling in ouderwets-zomerse stijl te zien, met een standvastig hogedrukge- bied t-an 1032 millibar over de Noord zee en Zuid-Zweden. Langs de zuide lijke rand ervan staat een krachtig, boven zee harde stroming (net de noordoost passaatdie blijkens de radiosondewaarnemingen in West-Eu ropa tot op grotere hoogte doorwerkt. Dit is een teken van stabiliteit. Dat de noordooster gisteren vooral langs onze kust zo sterk toenam (7 Beau fort) vond mede zijn oorzaak in de aanwezigheid van onweersstoringen boven de Oostzee, Polen, Oost-Duits- land en Tsjechoslowakije. Een stati on in Noordwest-Polen tapte zondag morgen 37 millimeter neerslag af). Het volksgezegde: het waait zo hard omdat het wel ergens anders geon weerd heeft, ging dus wel op, al speelden de buien zich in dit geval af op zo'n 500 d 600 kilometer naar het oosten toe. Slecht weer met onweer heerste gisteren ook in het zuiden van Joegoslavië, Albanië cn in Noord- Griekenland. In Oostenrijk knapte het weer, na nog een nacht met in Graz 27 mm water, op. Een station meldde gisteravond zelfs 29 graden. In grote delen van Europa is het nu hoog-zomer, wal duidelijk blijkt uit een volgende selectie van maximum teperaturen, in de loop van zondag bereikt: Nederland: Eindhoven 26 graden, BelgiëMeisbroek 27 graden, Britse Eilanden: Belfast: 25 graden, Kingstone en Londen Airport: 27 gra den, Duitsland: Berlijn en Frankfurt: 30, Neurenberg: 31 graden Celsius. Frankrijk: Moissac aan Garonne cn Périgueux in Zuid-Frankrijk: 31 gr. C. Veel stations in Polen kwamen tot 30 d 32 graden. In het uiterste zuiden van Spanje en in Zuid-Rusland werd 35 graden waargenomen. Turkije zag niet op tegen plaatselijk 38 graden En wanneer u het uit het voorafgaan de nog niet mocht hebben begre pen. we houden het nu toch echt wel op een zomers warm weekje. OPKLARINGEN ff ■"6T W-V BEWOLKING RE OEN 10 MAX. TC MR. *10 MIN. TC MR. R WINDRICHTING Weempporten van gisteravond l» 00 uur. Maximumtemperaturen en neerslag ven 7—1» 00 uur Amsterdam onbewolkt 25. 0: De Bilt half bew 25. 0; Dcelen onbewolkt 27. 0; Eclde onbe wolkt 15. 0; Eindhoven zwaar bcw. 26. 0; Den Helder licht bow, 20. 0: LuchUi. R'dam onbewolkt 25, 0; Twente half bew. 25. 0; Vtlmlngen half bcw. 25, 0; Zuld-Llmburg ticht bcw. 25. 0; Aberdeen llchl bcw 23. 0. Barcelona hall bew 27, 0; Berlijn licht bcw 30, 0; Bordeau* onbewolkil 24. 0; Brussel zwaar bew. 24. 0: Frankfort onbewolkt 30, 0; Gentve zwaar bew. 24. 0; Helsinki hall bew. 25. 0; Innsbruck llchl bew. 28. 0; Kopen hagen zwaar bcw. 23. 0; Lissabon zwaar bew 21. 0: Locarno zwaar bcw. 21. li Londen zwaar bew 27, 0. Luxemburg licht bew. 27. 0; Madrid half bew. 33. 0; Malaga on bewolkt 35. 0. MaUorca half bew. 27. O. München onbewolkt 27. 0; Nice licht bew 27. 0, Oslo onbewolkt 28, 0; Parijs half bew. 27. 0: Rome zwaar bew. 26. 0; Spüt onbe wolkt 31. 0. Stockholm half bew. 25. 0. Wenen onbewolkt 31. 0.1; ZUrlch onbewolkt 24. 0. Casa Blanca onbewolkt 23. 0; Las f'alm as onbewolkt 23. New Yortt zwaar bew. Tel Avlv licht bew. 28. 0; Tunis onbewolkt 2». 0. drukkend

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5