Ministers botsen over de begroting Duizenden uit hun huizen getrokken UW /liegtuigwrak op Texel Eddy Merckx in Tour onbereikbaar krant Het Kwartet Controverse DS 70/VVD en de confessionelen Winstkansen voor Fischer In deze krant Gestrand jacht naar Den Melder gesleept Flinke schade bij brand Khaddaffi beëdigde Lybische regering I l I I I Nieuwe Leidlse Courant MAANDAG 17 JULI 1972 53ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Histelijk dagblad voor leiden en omgeving „Stantvastich is gheblaven mijn hert in teghenspoetl" nstraat 37 Postbus 76 Telefoon: 01710 - 31441 en 20388 (red.) Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur. Van een onzer verslaggevers 5XEL Op het Texelse vliegveldje De Cocksdorp is steren een eenmotorig Cessna-vliegtuig neergestort. Alle |f de inzittenden werden zwaargewond naar het zieken- in Den Helder vervoerd. Volgens de laatste berichten uden zij buiten levensgevaar zijn. Et vliegtuigje stortte neer nadat het een lierkabel had raakt, die zojuist was losgelaten door een zweefvlieg- lig. dat kort daarvoor aan deze kabel omhoog was ge- okken. De dienst luchtvaart van de rijkspolitie heeft m onderzoek ingesteld. let toestel werd gebruikt om er parachutespringers mee vervoeren en voor rondvluchten. Geruchten dat het liegtuig te zwaar belast was, worden door de dienst ichtvaart van de rijkspolitie bevestigd noch ontkend. Fel verset in IRA-bolwerken 'ater Fitzsimmons, leider van de eva- ué's, zei op een bijeenkomst in de pen lucht dai de inwoners weigeren log langer als gijzelaars in de oorlog jte worden gebruikt. We laten de we- eld zien dat we er genoeg van heb- •cn en niet nog meer willen lijden, n Lenadoon, waar vorige week het estand van de IRA werd verbroken, ladden talrijke IRA-sluipschutters ostgevat Afgelopen donderdag trok- ten 700 Britse militairen de wijk •innen, waarna een dagenlange strijd ntbrandde tussen versterkte Britse egerposten en IRA-eenheden, die zich n woonhuizen hadden verschanst. De RA riep de bewoners op de wijk uit •rotest te ontruimen als de Britse WARM Vrij zonnig, warm en droog weer, behoudens een kleine kans op onweer. Matige tot krachtige, in het Waddengebied en op het IJsselmeer in de middag moge lijk harde noordoostelijke wind. Maximumtemperaturen ongeveer 28 graden, maar bij luchtaan- voer over water enkele graden lager. Morgen zon op: 04.41 onder: 20.50 maan op: 13.59 onder: 23.13 troepen niet werden teruggetrokken. Gistermorgen zegde het leger toe zijn aanwezigheid te zullen beperken tot het strikte minimum dat nodig werd geacht om de IRA-aanvallen te weer staan. IRA Het leger weigerde echter twee flat- blokken en de plaatselijke school te ontruimen. Daarop verlieten ongeveer 6.000 inwoners 's middags hun huizen. In de flats in Lenadoon, waaruit de Britse militairen IRA-schutters ver dreven hadden, troffen ze temidden van huisraad ook slaapzakken, gewe ren en munitie aan. De huizen en de inboedel hadden vaak veel geleden van de beschietingen vanuit de Britse legerposten. In een verklaring sprak het leger de hoop uit dat de rooms-katholieke in woners 'zich niet als pionnen zouden laten gebruiken in het spel van de IRA'. Het leger had de plicht te voorkomen dat Suffolk een IRA-bol- werk zou worden. Uit de verklaring sprak de hoop dat de rooms-katholie ke inwoners de IRA-oproep zouden negeren en in hun huizen zouden blijven, maar die hoop bleek zondag middag ijdel. Het centrum van Belfast is gisteren door politie en Britse militairen afge grendeld van de overige wijken om te voorkomen dat IRA-leden bommen plaatsen in het centrum. In alle stra ten die naar het centrum leiden zijn Zoek de twee uit de zes Zes dieren op één tekening. Twee ervan hebben iets met elkaar te ma ken. Het tweeregelig rijmpje onder de tekening helpt u deze dieren te zoeken. Zo vindt u de namen van twaalf beesten. Schrijf die, na de te kening van zaterdag, op een brief kaart en adresseer deze aan Trouw/ Kwartet, postbus 859 Amsterdam. Vóór 27 juli. De drie prijswinnaars ontvangen elk dertig gulden. De uit slag wordt zaterdag 29 juli bekend gemaakt. Over deze prijsvraag wordt geen correspondentie gevoerd. Ik ben een koppig beest, da s waar En met één letter bang. nou reken maar! Van onze parlementsredactie. DEN HAAG Het kabinet Biesheuvel is dit weekend in de beslissende ronde van het begrotingsoverleg, met vrij ernstige moeilijkheden geconfronteerd. De confessionele ministers enerzijds en de VVD- en DS '70-ministers anderzijds, botsten over de uit te voeren bezuinigingen op hun departementen, met name die van verkeer en waterstaat, defensie en ontwikkelingshulp. Of het type Cessna, waarmee het ongeluk gebeurd is, bui ten de piloot meer dan drie personen mocht vervoeren, is op het ogenblik nog niet bekend. De oorzaak van het neerstorten is in ieder geval de bot sing met de lierkabel. Een dergelijk ongeval, dat alleen mogelijk is, wanneer de zweefvliegerij vanaf hetzelfde vliegveld wordt beoefend als het uitvoeren van rondvluch ten en dergelijke, komt volgens de rijkspolitie vrijwel nooit voor. De namen van de slachtoffers zijn: J. van Heerwaarden (69). zijn vrouw, J. M. van Heerwaarden-Huisman (67), uit De Waal op Texel, de twee zusjes Mikkering uit Haren in Groningen van 7 en 11 jaar oud, die een rondvlucht maakten met de 23-jarige piloot N. J. M. Roozen uit Den Helder. Bij het ter perse gaan van deze editie hield politiek Den Haag het echter niet voor onmogelijk dat het kabinet er in de loop van de nacht toch nog uit zou komen. De moeilijkheden deden zich voor, kort nadat in Den Haag een redelijk optimistisch beeld werd geschetst over de afloop van het begrotingsoverleg. Het kabinet was het eens geworden over de hoogte van het uitgavenniveau, alsook over de dekking van de begro ting. Bij de verdeling van het totaal te bezuinigen bedrag (circa twee miljard gulden) liepen de meningen binnen het kabinet plotseling vrij ver uiteen. Minister-president Biesheuvel zag zich daardoor genoodzaakt het overleg za terdagavond af te breken om het gis teravond te hervatten. Het bezunigingsniveau bij het minis terie van defensie leverde een aan zienlijke hoeveelheid conflictstof op. De VVD-minister De Koster leek aan vankelijk tegemoet te willen komen aan de wensen van de confessionele partijen om het uitgavenniveau van zijn departement niet meer te laten stijgen, dan van 3,0 percent van het nationale inkomen tot 3,95 percent. {ELF AST (Reuter, UPI) Het verzet tegen liet Britse leger is in de IRA-bolwerken liet afgelopen feekeiude bijzonder groot geweest. In de gemengd protestants-roomskatholieke wijk Lenadoon in Suf- olk (aan «le westelijke rand van Belfast) hebben ongeveer 6.000 roomskatholieken uit protest tegen Ie aanwezigheid van Britse troepen bun huizen ontruimd. Zij zijn in kerkgebouwen en scholen ge- rokken omdat zij menen dat de vechtpartijen met de IRA worden uitgelokt. prikkeldraadversperringen aange bracht. Militairen met geweren stuur den alle auto's terug en lieten slechts voetgangers toe, die in veel gevallen eerst gefouilleerd werden. Zaterdag was de meeste aandacht ge richt op Londonderry, waar militairen probeerden de rooms-katholieke wijk Bogside af te sluiten om te voorkomen dat IRA-leden vanuit deze wijk acties zouden ondernemen in het centrum, dat afgelopen week door IRA-aansla- gen vrijwel in een puinhoop is veran derd. De bewoners protesteerden ech ter heftig tegen het bouwen van ste nen muren rond hun wijk, waardoor ze naar hun mening 'massaal geïnter neerd' werden. Nadat opdracht was gegeven het bouwen van de muren stop te zetten, werd het in London derry betrekkelijk rustig. Uit Noord-Ierland komen voorts be richten dat talrijke van de 500 geïn terneerden, die in vrijheid zijn ge steld, nu de gelederen versterken van IRA-eenheden die tegen de Britse mi litairen vechten. Aangenomen wordt dat militante protestanten de geruch ten zullen aangrijpen voor nieuwe kritiek. Vijf doden Het geweld heeft gisteren vijf men senlevens geëist. Twee Britse militai ren kwamen om toen hun pantser voertuig op een mijn reed bij de grens met de Ierse republiek. In de grensplaats Strabane werd een 18-jari- ge rooms-katholieke jongen gedood tijdens een gevecht tussen een stenen gooiende menigte en Britse militai ren. Een 18-jarige protestantse politie agent is in Belfast door een sluip schutter doodgeschoten. Een man die zaterdag tijdens een vuurgevecht tus sen de IRA en Britse troepen in het hoofd werd getroffen, is zondag in een ziekenhuis in Belfast overleden. Zaterdag kwam ook een bomexpert van het Britse leger om toen hij bezig was een bom onschadelijk te maken. Sinds de IRA vorige week het bestand heeft opgezegd zijn zeker 36 mensen gedood, onder wie elf Britse militai ren. REYKJAVIK De derde partij tus sen Boris Spasski en Robert Fischer is gisteravond afgebroken. De partij wordt vanavond uitgespeeld. In Reykjavik waren de schaakjournalis ten het er in het algemeen over eens, dat het er voor Spasski, die met wit speelde, somber uitzag. Een analyse van het verloop van de strijd tot het moment van afbreken staat op de sportpagina's. Van onze sportredactie AMSTERDAM De aanval van Luis Ocana op het bastion Eddy Merckx heeft gisteren opnieuw schipbreuk geleden. In de berg etappe naar Briangon liet de Belgi sche wereldkampioen alle concur rentie ophieuw echter zich. De positie van Merckx werd daardoor in het algemeen klassement nog sterker. De ploeg van Pellenaars leed opnieuw een verlies. Harry van Leeuwen die tegen de bergen op nauwelijks een meter mee kan komen met het peloton, gaf giste ren op. De Hagenaar bleek daar overigens al enigszins rekening mee gehouden ta hebben, want hij heeft zich laten inschrijven voor de Nederlandse sprintkampioen schappen die deze week in Amster dam worden afgewerkt. Er zijn overigens precies drie inschrijvin gen voor dit nummer. Jos Hermens deed zaterdag van zich spreken op de baan van Crystal Palace. De Nijmeegse at leet verbeterde in zijn tweede 10.000 meter race van dit seizoen voor de tweede keer het Neder lands record. De overwinning tij dens deze internationale wedstrijd ging naar de Brit Dave Bedford. Hij toonde jpnieuw vrijdag liep hij een Europees record op de 5.000 meter in een glanzende vorm te steken. Harry van Leeuwen naar huis Meer nieuws over deze evenemen ten op de sportpagina's. Binnenland Veel ongevallen tijdens weekeinde Dit is een stijging die overeenkomt met het minderheidsstandpunt van de com missie-Rij ckevorsel. Mede onder druk van de overige liberale ministers in het kabinet en zijn achterban in de partij, legde hij echter de eis op tafel dat het uitgavenniveau van zijn de partement in de komende jaren wel behoorlijk opgetrokken zal moeten worden. Hij wilde dit dan ook zwart op wit vastgelegd zien. De confessio nele ministers vonden echter niet dat de problemen opgelost moeten wor den door ze naar de toekomst te verschuiven. Geen concessies Bij het ministerie van verkeer en waterstaat was het minister Drees die het been stijf hield. De ingediende begroting van zijn departement voor zag maar liefst in een uitgavenstijging van negentien percent, acht percent boven de streefcijfernota van minister Nolissen (financiën). In het overleg toonde minister Drees zich echter nauwelijks bereid om concessies te doen. Een derde knelpunt in het overleg vormde een eventuele bezuiniging op ontwikkelingshulp. Vooral dc VVD drong erop aan ook op deze post te bezuinigen, zodat het snoeimes in elk geval over de hele linie gehanteerd zou zijn. De confessionele partijen, met name de ARP vinden dit een fout standpunt. Zo zei fractievoorzitter mr. Aantjes gistermiddag in een radioprogramma dat ontwikkelingshulp het enige punt in het regeerakkoord is waarover voor de komende kabinetsperiode jaarlijks vaste bedragen zijn genoemd. Dit is onder meer gedaan met de bedoeling om deze kwestie bij het opstellen van de begroting buiten de discussie te houden. Maar nu gebeurt het omge keerde. Door de inflatie zijn de in het regeerakkoord genoemde bedragen toch al reëel verminderd. Daarom mag diezelfde inflatie zeker geen argument vormen om dan ook op ontwikkelingshulp te snoeien, aldus mr Aantjes. Volgens de AR-fractievoor- zitter kan geld dat aan ontwikkelings hulp wordt besteed nooit inflatoire werking hebben. Het wordt immers in de ontwikkelingslanden en niet hier besteed, zo zei hij. Hij legde er daar om nog eens de nadruk op dat het kabinet met andere zakelijke argumen ten moet komen om een verlaging van de ontwikkelingshulp aanvaardbaar te maken. Het loon- en prijsbeleid speelt op het ogenblik in het overleg een minder be langrijke rol. DS'70. dat herhaalde ma len op vastleggen van een overheids ingrijpen in de miljoenennota had aangedrongen schijnt het pleit van minister Boersma (sociale zaken) ver loren te hebben. In ieder geval staat dit punt een afronding van het begro tingsoverleg niet meer in de weg. Buitenland Amerika is bereid tot geheim overleg DEN HELDER De motorredding boot 'Suzanna' uit Den Helder heeft zaterdagavond omstreeks 7 uur het Nederlandse jacht 'De la mancha' de haven van Den Helder binnengesleept. Het jacht was met vier personen aan ,-j^ boord op een zandplaat voor de kust 156(lCnk6lljK van Den Oever vastgelopen. Het scheepje was onderweg van Medem- blik naar Den Helder. Een van dc op varenden moest bij aankomst in Den Helder naar een arts worden ver voerd. De man was flink zeeziek ge worden. De sfeer tijdens het overleg kreeg in deze laatste ronde een ander karakter. Terwijl vorige week het overleg nog gekenmerkt werd door de vastberaden (politieke) wil om eruit te komen, was dit nu in mindere mate het geval. Tij- rf* Minister Drees: been stijf dens de onderhandelingen speelde ook de overweging op de achtergrond een rol, hoe de stellingname van dc partij over zal komen, wanneer het overleg mocht afknappen. Een 'bedenkelijke' sfeer, zo meenden politieke waarne mers. Mochten de fracties tenslotte toch ak koord gaan met een wijziging van het regeerakkoord, dan is het nog maar de vraag of de achterbannen van de frac ties daarmee zullen instemmen. De kieskringen Hoorn en Den Helder van de KVP hebben al laten weten, dat zij een speciale partijraadsvergadering willen, die zich over een eventuele wij ziging van het regeerakkoord moet uit spreken. Fractievoorzitter Andriessen liet ech ter desgevraagd al weten daar niet veel voor te voelen. 'Het gaat hier om een typisch parlementair-politieke si tuatie, die in eerste aanleg een zaak is van de Kamerfractie. Daarna kan eventueel dc fractie door de partij ter verantwoording worden geroepen', meent hij. 'Tenslotte is de partij ook niet als zodanig betrokken geweest bij het sluiten van het regeerakkoord,' al dus Andriessen. RIDDERKERK De schade bij een brand aan de Ridderkerkse Molendijk, die bijna een kwart miljoen bedraagt, wordt niet door de verzekering ge dekt. De beide gedupeerden zijn niet verzekerd, zo is in het weekeinde gebleken. De grootste schadepost komt voor re kening van de Rotterdamse lompen- handelaar Van Leeuwen die alle voor raad die in twee voormalige boerderij en waren opgeslagen, verloren zag gaan. Het vuur loeg ook over naar een autohandelaar en sloperij van de heer Lorsee, die een aantal auto's en een caravan zag uitbranden. De scha de bedroeg enkele tienduizenden gul dens. Over de oorzaak is niets bekend. CAIRO (AFP. UPI) De Lybische leider kolonel Moeammar Khaddaffi heeft gisteren persoonlijk dc nieuwe regering onder leiding van premier Jalloud beëdigd. Daarmee zijn de ge ruchten uit het leven, dat Khaddaffi door zijn medestanders in de Revolu tionaire Raad gevangen zou zijn geno men Kerk Gijsen: paus staat achter mijn beleid Boel Kadlo cn tv Strip» cn feuilleton Dan mnatidac Lezers schrijven Even puzzelen RITA "lk geloof niet dat hij kwaad is. Hij brengt de bal weer voor ons mee". bon noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt pier: maar vooral een krant dife past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Naam: Adres: - Plaats: - maand kwartaal Naam: Adres: Plaats: lk ontvang als beloning het aangekruiste De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) handige paraatmap met brief papier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1