McGovern opent campagne tegen Nixon Eagleton progressieve 'man van het midden' Zwitserse politie rolt anarchistengroep op Jane Fonda bekeek in N.-Vietnam dijken Veldslag tussen IRA en Britse militairen ludith Todd mocht Rhodesië verlaten Deur open voor het volk en dicht voor oorlog *fegen Duitsers in Bolivia vrijgelaten Generaal Lanusse stelt ultimatum aan Peron Atoomraket bij de parade in Parijs op 'Quatorze juillet' Zwarte Panters voor kaperij Praagse liberalen voor de rechter Mao bezocht begrafenis van zijn onderwijzer 10UW/kwartet zaterdag 15 juli 1972 Huitenland T7 K9 ft ami BEACH (Reuter, UPI, Senator George McGovern eft donderdagavond (Ameri- anse tijd) zijn benoeming tot I mocratisch presidentskandidaat invaard met de belofte, dat hij deuren van de regering zal ope- n voor het volk en de deuren ar oorlog zal sluiten. cGovern zei tot de partijconventie, e hem een etmaal eerder als tegen- ander van president Nixon voor de rkiezingen van november Had uit- erkoren: Ik sta hier vanavond als s kandidaat, groteüdeels, omdat on- vier regeringen van beide partijen «hter gesloten deuren een afschuwe- jke oorlog op touw is gezet. Ik wil ie deiiren open en die oorlog afgeslo- •n'. [cGoverns toespraak, die over de te- Bvisie werd uitgezonden, vormde de pening van zijn campagne tegen pre- ident Nixon. In een rechtstreekse inval op Nixons mededeling uit het erkiezingsjaar 1968. dat hij een ge- plan had tot beëindiging van de lorlog, verklaarde de democratische enator: 'Ik heb geen geheim plan oor vrede. Ik heb een openbaar Hij herhaalde, dat hij de bom- lardementen op Indo-China zal stop- setten op de dag, dat hij, mocht hij le verkiezingen winnen, in januari teëdigd wordt. Ivertuiging lij sprak opnieuw de overtuiging uit, at de oorlog kan worden beëindigd de vrijlating van de Amerikaanse rijgsgevangenen verkregen door een atum vast te stellen voor de volledi- terugtrekking der Amerikaanse oepen uit Vietnam. 'Binnen 90 da- na mijn ambtsaanvaarding zijn 11e Amerikaanse militaire en alle Lmerikaanse gevangenen uit het oer- roud en hun cellen terug in Ameri- a, waar zij thuishoren', zo verklaarde McGovern verklaarde, dat het Jjd is, dat Amerika een streep zette toder de oorlog, de verkwistende mi- itaire uitgaven, de belastingvoordelen roor enkelen, werkloosheid en voo- jordelen op het terrein van ras of kor enkelen, werkloosheid en voor- n terugkeer van 'overmatige bemoeie- overzee' naar de hervorming pin het eigen land. Nadat George McGovern in Miami Beach met een toespraak de democratische nominatie voor het presi dentschap had aanvaard, kwam het in zijn gelederen tot opgewonden rijdansen. Defensie Maar tegelijk verzekerde McGovern, indachtig de heftige kritiek op zijn plan om de defensiebegroting over ien periode van vier jaar met onge- eer eenderde te besnoeien, dat hij •merika's militaire kracht zou hand- wen. 'Amerika mag nooit een twee- trangs mogendheid worden', zo zei 'Als iemand die de bittere vruch- heeft geproefd van onze zwakte 1942, geef ik u mijn heilige elofte dat Amerika, wanneer ik pre van de Verenigde Staten word, defensie paraat zal houden en in staat elk gevaar het oofd te bieden'. Dat zou Amerika iet alleen voor zichzelf doen, maar oor allen, die 'het schild van onze racht verdienen en nodig hebben nze oude bondgenoten in Europa en Iders, met inbegrip van het volk van sraël, dat altijd onze steun zal heb- voor het behoud van zijn beloof- land'. voegde eraan toe: 'Nationa- veiligheid behelst evenzeer scholen oor kinderen als opslagplaatsen voor nze raketten, evenzeer de gezondheid an onze gezinnen als de omvang van nze bommen, de veiligheid van onze traten en de toestand van onze ste en, en niet alleen maar de oorlogs- lachines'. Het thema, dat hij bespeel- e was: 'Laten wij ons naar buiten )e beschermen en ons eigen land erbeteren'. folk senator droeg zijn campagne op ian het volk' en riep de democraten P zich achter hen aaneen te sluiten a de felle conflicten van de laatste (Reuter) Negen Westduitse rijwilligers voor ontwikkelingshulp Bolivia, die maandag waren gear- zijn vrijgelaten. Het lot van °g drie andere zich in hechtenis evindendé 'Duitsers is nog onbekend, vrijwilligers werden gearresteerd P beschuldiging Van het in bezit *ben van drukwerk mét" "een 'Stfiats- idennijnende' inhoud. tijd rond zijn benoeming. Hij gaf toe, dat deze strijd de partij wel wat kneuzingen heeft bezorgd, maar ver klaarde, die te prefereren boven de 'saaie en holle gebeurtenis, die vol gende maand in Miami zal plaatsvin den'. (De op 21 augustus beginnende Republikeinse conventie, die Nixon kandidaat gaat stellen voor een twee de ambtstermijn). McGovern sprak, met de eenheid van de partij voor ogen, zeer vriendelijke woorden aan het adres van zijn ver slagen rivalen. Uitbundige lof zwaaide hij zelfs toe aan gouverneur George Wallace van Alabama, die dinsdaga vond, nog gedeeltelijk verlamd door de moordaanslag van mei de conven tie vanuit zijn rolstoel had toegespro ken. McGovern prees de moed van Wallace en verklaarde: 'Wij allen ver achten de zinloze daad, die zijn cam pagne verstoorde. Gouverneur, wij bidden voor uw spoedig en volledig herstel, opdat u weer met alle kracht op kan komen voor al diegenen die u als hun voorvechter zien'. Voor McGovern zijn slottoespraak hield was de 42-jarige senator Thomas Francis Eagleton uit Missouri bij ac clamatie aanvaard als kandidaat voor het vice-presidentschap. Hij had daar mee met gemak zes andere kandidaten verslagen. Kennedy Senator Edward Kennedy, die pas was verschenen, nadat Eagleton was geko zen, kreeg wel de grootste ovatie. In zijn toespraak zei hij onder meer: 'De mislukking van het leiderschap zal worden beloond met de mislukking in de stembureausHet was John Kennedy, die vroeg wat wij voor ons land konden doen en dat zal George McGovern ook doen'. Toen senator Kennedy aan het woord geweest was, kwamen de verslagen kandidaten Hubert Humphrey, Ed mund Muskie, Henry Jackson en Shir ley Chrisholm naar het podium, waar McGovern een verzoeningsplechtig heid presideerde, terwijl het orkest 'The gang is all here' (de hele bende is hier) speelde. De 36-ste Democrati sche partijconventie eindigde tenslotte vrijdag in de vroege ochtenduren. Hoe ordelijk en rustig het wel verlo pen is op de conventie in Miami Beach in vergelijking met die van Chicago, vier jaar geleden, blijkt uit de volgende cijfers: In Chicago wer den 680 mensen gearresteerd en raak ten er 1381 gewond. In Miami Beach bedroegen deze aantallen respectieve lijk 1 en 4. In de Russische pers werd George McGovern gisteren betiteld als 'een vertegenwoordiger van een aantrekke lijk nieuw tijdperk'. Maar zo werd daar bij gezegd, beloften gedaan tij dens een voorverkiezingscampagne worden niet altijd ingelost. ZURICH (AP) Er ls een Zwit serse anarchisten-organisatie op gerold die zich zou hebben bezig gehouden met inbraak, brand stichting, poging tot moord en handel in verdovende middelen. De organisatie zou ook wapens hebben verstrekt aan de West duitse terroristengroep Baader- Meinhof en aan een niet nader genoemde anarchistische groep te West-Berlijn. De Zwitserse minister van justitie, Walder, heeft op een persconferentie meegedeeld, dat negen kernleden van de Zwitserse 'Bëndlistrasse-groep' zijn gearresteerd. Men gaat thans dc gan gen na van nog 41 verdachten die nog niet zijn aangehouden en van anderen die na een eerste verhoor reeds waren losgelaten, aldus de minister. De arrestanten zullen worden beschul digd van te hebben samengezworen en van pogingen tot moord, poging tot diefstal, ongeveer 100 inbraken, vals heid in geschrifte, 40 autodiefstallen, WH het handelen in verdovende middelen se 'zelfmoordcommando's'. en de illegale uitvoer van wapens. De gearresteerden hebben verklaard dat de Westberlijnse organisatie con tacten onderhield met een extremisti sche organisatie in Milaan die ver moedelijk zou hebben samengewerkt met (wijlen) GiarLgiacomo FeltrinelLi, uitgever, miljonair en linkse extre mist. Eén van de telefoonnummers die de verdachten bij zich hadden was dat van de woning te Stuttgart waar de Schot Ian McLeod in juni door een politieman werd doodgeschoten. Het Zwitserse ministerie van justitie en de politie ontkennen dat er in Zlirich een groot aantal terroristische organisaties zetelt die daar internatio nale activiteiten koordineren. Zo zijn genoemd het Volksfront voor de be vrijding van Palestina, het Ierse repu blikeinse leger (IRA), het Turkse 'Be vrijdingsleger, het Japanse 'Rode le ger,' de Italiaanse 'Rode brigade' en de 'Tupamaros' uit Uruguay. Ontkend wordt de oprichting (verle den jaar) van een 'samenwerkend bu reau,' dat de hand zou hebben gehad in voorbereiding van de slachtpartij op 30 mei op het Israëlische vliegveld Lod, die werd uitgevoerd door Japan- BUENOS AIRES (Reuter) De Ar gentijnse militaire junta heeft donder dagavond verordend, dat alle rege ringspersonen met inbegrip van de leden van de junta zelf die zich bij de algemene verkiezingen van volgend jaar maart kandidaat willen stellen, voor 25 augustus moeten aftreden. De junta van opperbevelhebber van land-, lucht- en zeemacht onder lei ding van president Lanusse bepaalde tevens, dat elke kandidaat de hele periode tussen 25 augustus en de verkiezingsdag in Argentinië gewoond moet hebben. Dit betekent feitelijk een ultimatum aan ex-president Juan Perón om een punt te zetten achter zijn zeventien jaar ballingschap en binnen zes we ken uit Spanje terug te keren. Perón, die in Argentinië heerste van 1946 tot zijn omverwerping bij een militaire coup in september 1955, is als presidentskandidaat aangewezen door de gerechtigheidspartij, door hemzelf en wijlen zijn vrouw Eva opgericht. Maar hoewel de autoritei ten verklaarden hem bij zijn terug keer niets in de weg te zullen leggen, gaf Perón er de voorkeur aan in Spanje te blijven. Vanwaar hij de laatste tijd via allerlei contactmensen getracht heeft het politieke proces in Argentinië te beïnvloeden. Volgens waarnemers heeft Lanusse nu duide lijk genoeg van die tactiek. PARIJS (Reuter) Frankrijk heeft gisteren op 'Quatorze Juillet', voor het eerst een ballistische raket met middelbare reikwijdte van zijn kern macht laten zien. Dit gebeurde in de parade in Parijs op de 183ste verjaar dag van de bestorming van de Bastil le. Een ander hoogtepunt was de ver schijning van 200 vrouwelijke leden van leger, marine en luchtmacht en een detachement vrouwelijke parachu tisten. Het Franse Vreemdelingenlegioen was niet vertegenwoordigd in de parade op de brede in zon badende Avenue des Champs Elysees, waar president Pompidou, de nieuwe premier Mess- mer en duizenden Fransen en buiten landse toeristen het défilé gadesloe gen. Honderd tachtig vliegtuigen, variërend van de modernste Mirage-straaljagers tot militaire helikopters, vlogen bo ven de route van de parade. ALGIERS ((AP) De 'Internationa le Afdeling' van de Amerikaanse Black Panther-beweging heeft gisteren verklaard, dat Amerikaanse vliegtui gen gekaapt moeten worden 'om het volk aan te moedigen te strijden te gen de Amerikaanse uitbuitersrege- ring'. In een artikel in het informatiebulle tin van de partij, dat in Algiers wordt uitgebracht, stond: 'Evenals onze vrienden in Vietnam, voeren alle ne gers en andere onderdrukte volksgroe pen van de Verenigde Staten een rechtvaardige bevrijdingsoorlog tegen de kapitalistische moordenaars het is een juiste en rechtvaardige taktiek om de grote kapitalistische onderne mingen, die miljarden van het volk stelen, zoveel mogelijk af te nemen'. Het artikel werd geschreven in ver band met de kaping op 3 juni van een Boeing-707 van de Western Airli nes. Het vliegtuig werd gekaapt door William Holder, die werd vergezeld door Katherine Kerkow. Zij vlogen het vliegtuig naar Algiers. Het toestel werd later aan de maatschappij terug gegeven samen met de 500.000 dollars, die de maatschappij had betaald. De kapers hebben in Algerije om politiek asiel gevraagd, maar dit is tot dusver re niet verleend. Het tweetal verblijft bij de Zwarte Panters, die weigeren journalisten bij hen toe te laten. Nieuwe wapens in Vietnam HONG KONG, SAIGON (Reuter, AP) De Amerikaanse actrice Ja ne Fonda, die een bezoek brengt aan Noord-Vietnam, heeft in de om geving van Hanoi een stelsel van dijken bekeken, dat op 12 juli door Amerikaanse bommen werd beschadigd. Na afloop zei ze, dat 'zich geen militair doel in de onmiddellijke nabijheid bevond'. Jane Fonda, fel tegenstandster van de oorlog im Indo-China, deed donderdag avond via de radio een beroep op de Amerikaanse militairen niet langer Noord-Vietnam te bombarderen. 'Ik smeek jullie eens goed te overwegen, wat je aan het doen bent', zei zij via 'de stem van Vietnam'. 'Jullie al lemaal in de cockpit van jullie toe stellen, op de vliegdekschepen, dege nen die de bommen inladen, die de vliegtuigen repareren, die bij de ze vende vloot werkzaam zijn, denk als jeblieft eens aan wat je doet. Zijn deze mensen jullie vijand?, wat zul je later tegen je kinderen zeggen, als die vragen, waarom je aan de oorlog deelnam? Wat zul je dan tegen hen kunnen zeggen', zo vroeg ze. Evenals andere Amerikanen, dio een bezoek aan Noord-Vietnam hebben ge bracht, zei Jane Fonda, dat ze gevreesd had door de plaatselijke be volking vijandig te worden ontvangen. Er was echter geen sprake van vijan digheid, enkel nieuwsgierigheid. VIDEO-BOM De Amerikaanse marine heeft giste ren bekendgemaakt, dat men een nieuwe 'video-bom' is gaan gebruiken in de strijd tegen tegen Noord-Viet nam, die 'Dikke Albert' wordt ge noemd. De 'Dikke Albert' is een ver beterde versie van de televisiebom, de 'Walleye', die de laatste maanden is gebruikt en zelf zijn doel opzocht, aldus de bekendmaking. De 'Dikke Albert' heeft al voor vol treffers gezorgd 'en daarmee het risi co voor Amerikaanse piloten vermin derd', aldus de Amerikaanse marine. Amerikaanse en Zuidvietnamese com mandanten maken zich zorgen over de Introductie van de SA-7 of Strela een in de Sowjet-Unie gebouwde lucht- afweerraket, die als een bazooka door de Noordvietnamese troepen vanaf de schouder wordt afgevuurd. De Strela, die op infrarode stralen reageert en een zeer explosieve lading vervoert, heeft zich een zeer afdoend wapen getoond vooral tegen helikopters en langzame vliegende propeller-vliegtui gen. Sommige officieren beschouwen het als het meest afdoende van de ver schillende wapens, die door de Noord- vietnamezen zijn geïntroduceerd bij het huidige offensief. Tot de andere behoren verdragend geschut, middel zware tanks en door radiosignalen bestuurde raketten. DOZIJN Naar schatting zijn ruim een dozijn Amerikaanse vliegtuigen en een zeker zo groot aantal Zuidvietnamese heli kopters en vliegtuigen omlaag gehaald door Strela-raketten, sinds zij begin mei op het slagveld zijn verschenen. De Strela heeft een hoogtebereik van ongeveer 2.400 meter en is verge lijkbaar met de door de Amerikanen ontworpen 'Redeve' raket. Taktieken die worden toegepast om de Strela te misleiden zijn: het ge bruik van een hitteschild door Ameri kaanse helikopters, laagvliegen en het uitwerpen van thermie-granaten of lichtkogels aan parachutes, waardoor de raket zich richt op het hetere doel. BELFAST (Reuter, UPI, AP) Het Ierse Republikeinse Leger (IRA) heeft gisteren gedreigd met zware vergeldingsmaatregelen na de zware verliezen, die het in de nacht van donderdag op vrijdag leed bij de zwaarste schietpartijen van de afgelopen maanden. Bij de ge vechten in de Lenadoonbuurt in Belfast kwamen zes mensen om het leven (drie Britse militairen en drie burgers) en werden zeker 34 sluipschutters gewand. De strijd ontbrandde, nadat zeshon derd Britse militairen de Lenadoon buurt binnentrokken, omdat een le gerpost door katholieke sluipschutters onder vuur was genomen. De met pantservoertuigen uitgeruste Britten hebben er nu stellingen betrokken om het gezag over te nemen en te behou den. De minister voor Noord-Ierland, William Whitelaw, had toestemming gegeven voor deze 'beperkte militaire operatie'. In het Britse Lagerhuis- deelde Whitelaw gisteren mee, dat de IRA donderdagavond voor het eerst tijdens militaire acties bazoeka's had gebruikt. Hij noemde dit een aanzien lijke uitbreiding van het geweld, die de risico's voor de ordetroepen ver hoogde. Hij rechtvaardigde het optre den van de Britse troepen in de Lenadoonwijk. De toestand in de wijk is al geruime tijd gespannen. Er wonen zowel ka tholieken als protestanten en het was de botsing daar tussen katholieken en Britse militairen, die zondag het ein de van een veertiendaags bestand ver haastte. Donderdag wierpen Britse MIAMI BEACH (UPI, AP, Reuter) Een zware roker met grote interesse voor wetgeving op gebieden als luchtvervuiling is Thomas Francis Eagleton, de Amerikaanse senator wiens benoeming tot kan didaat van de Democratische partij voor het vice-presidentschap door de partij conventie in Miami Beach is bekrachtigd. De man die in 1968 voor het eerst op nationaal niveau kwam door zijn verkiezing tot senator voor de staat Missouri zal nu naast presidentieel kandidaat George S. McGovern de politieke strijd om het Witte Huis aanbin den tegen Richard M. Nixon en mogelijk Spiro Agnew. jONDEN (AFP.ANP) Judith odd, dochter van de Rhodesische ud-premier Garfield Todd, is na es maanden hechtenis gisteren it Salisbury in Londen aangeko men. Zij zal daar voor onbepaal- e tijd blijven, want na terugkeer aar Rhodesië zal zij weer onder rrest worden geplaatst. te 28-jarige Judith en haar vader terden resp. op 19 cn 18 januari ingehouden omdat zij mede-verant- 'Wrddijk werden geacht voor ge- telddaden van negers, die zich verzet- tegen het Brits-Rhodesische ak- "JjJi tot regeling van de onafhanke- 'Jkneidskwestle. Op 22 februari wer- en zij in verband met hun gezond heidstoestand uit de gevangenis ont slagen en onder huisarrest geplaatst. De 63-jarige oud-premier leed aan een borstkwaal en zijn dochter werd na een hongerstaking kunstmatig gevoed. Judith kreeg woensdag toestemming Rhodesië te verlaten. Het leek haar beter te vertrekken omdat zij op kos ten van haar ouders leefde. Zij is van plan in Londen als freelance journa liste te werken. 'Als mij gevraagd wordt politieke stukken over Rhode sië te schrijven, zal ik dat doen, zelfs als de positie van mijn vader daar door kwetsbaarder kan worden.' Over zijn gezondheidstoestand zei ze, dat het nu veel beter met hem gaat. 'Een poosje geleden was hij erg ziek. Hij had borstklachten, wat niet ver wonderlijk was daar zijin gevancenis- cel aan drie kanten openingen had'. In republikeinse kring acht men het nog lang niet zeker dat Nixon op nieuw Agnew naast zich zal kiezen die door zijn uitlatingen zo'n grote bekendheid kreeg, maar die, evenals Eagleton, nagenoeg onbekend was toen hij in 1968 tot presidentskandi daat werd gekozen. Eagleton, nu een onbekende, zal spoe dig in de campagne bekend worden als uitstekend spreker, zo zeggen zij die hem wel kennen. De 42-jarige senator uit Missouri is een rijke knappe advocaat van de Hardvard- universiteit, wiens inzichten nauw overeenkomen met die van McGovern. Drie belangrijke punten zouden tot zijn verkiezing hebben bijgedragen. Dit zijn: zijn rooms-katholieke af komst zijn goede betrekkingen met de vakbonden en zijn afkomst uit een zuidelijke staat In de campagne tijdens de voorverkie zingen steunde hij aanvankelijk kan didaat Edmund Muskie, maar toen deze zich in eerste instantie terug trok, sloot Eagleton zich bij McGo vern aan. De 'tweede man' wordt beschouwd als in het algemeen iets gematigder dan McGovern. 'Ik geloof dai men Eagleton een progressieve man van het midden bij de democra ten zou kunnen noemen' aldus een afgevaardigde naar de conventie uit Missouri. Het feit dat Eagleton rooms-katholiek is, goede banden heeft met de vakbon den, uit het zuiden stamt en een centrumfiguur is, zou er allemaal toe moeten bijdragen die partijleden te behouden die McGovern te radicaal vinden. Republikeins Thomas Francis Eagleton werd op 4 september 1929 in St. Louis geboren als zoon van een bekend advocaat kreeg op zijn elfde jaar voor het eerst met de politiek te maken toen zijn vader hem meenam naar de nationale conventie van de Republikeinse partij in 1940. Naderhand werden vader en zoon echter uitgesproken democraten. Eagleton heeft verklaard, zijn leven lang politieke functies geambieerd te hebben. 'Ik wilde nooit als andere kinderen politieman of cowboy wor den', zei hij. De vice prr dents kandidaat wordt wel eens een democraat van het type- Thomas Francis Eagleton Kennedy genoemd. Hij heeft een jong uiterlijk lacht gemakkelijk, zelfs wan neer grapjes 'op zijn kosten' gemaakt worden. Hij vindt het niet prettig conservatief dan wel liberaal genoemd te worden, omdat hij, naar hij zegt, zijn standpunt bepaalt op basis van de betrokken kwestie. Vrienden en naas te medewerkers beschouwen hem in de meeste zaken echter als een libe raal. Toen hij vier jaar geleden (in zijn campagne gesteund door Kennedy) tot senator werd gekozen, noemde hij dit de kroon op zijn levenswerk. 'Ik zou graag als een groot Amerikaans sena tor worden beschouwd', zei hij. In de politiek van Missouri is Eagleton als een meteoor omhoog geschoten. Zijn politieke carrière begon met een ver kiezing op 27-jarige leeftijd tot procu reur-generaal van St. Louis. Vier jaar later werd hij procureur-generaal van Missouri en op 35-jarige leeftijd werd hij plaatsvervangend gouverneur van die staat. Senaat In de Senaat heeft Eagleton zich zeer ingespannen voor arbeids- en consu mentenzaken. Zijn belangstelling gaat eveneens uit naar milieu hygiënische problemen. Hij staat bekend als een tegenstander van Nixons Vietnampoli- tiek en als een voorstander van een reeks liberale wetten. Eagleton onder houdt goede contacten met de vakbon den en de slechte verhouding tussen McGovern en de grote vakcentrale AFC-CIO kan hij wat opvijzelen. Vóór zijn politieke optreden werkte Eagle ton vaak voor vakbonden in rechtsza ken. Volgens McGovems campagneleider Frank Manciewicz voldoet Eagleton aan alle belangrijke eisen die de de mocratische kandidaat voor het presi dentschap aan zijn 'running-mate' stelt. McGovern wilde iemand, in wie het Amerikaanse volk volledig ver trouwen kan stellen als hij door om standigheden president zou moeten worden, aldus Manciewicz. Eagleton is getrouwd met Barbara Ann Smith. Het paar heeft twee kin deren, Terrence (13) en Christie (9). troepen er al versperringen op naar aanleiding van berichten, dat katho lieken, die eerder de wijk hadden genomen, naar hun huizen wilden terugkeren. De aanval op de legerpost inleiding van het grote gevecht kwam donderdagavond, nadat katho lieke inwoners van de Lenadoonwijk een graafmachine met een bom in de bak tegen een muurtje van zandzak ken hadden gereden. SLUIPSCHUTTERS Ook gistermorgen werden Britse mili tairen door sluipschutters onder vuur genomen. Gistermiddag werd in Bel fast opnieuw een Britse soldaat dood geschoten, de vierde in nog geen dag. De soldaat werd gedood tijdens een hevig vuurgevecht tussen militairen en IRA-activisten op de grens van een gemengd katholiek-protestantse wijk bij Ardhoyne, een bolwerk van de IRA. Ook een burger kwam hier om het leven. Het gevecht ontstond, na dat ln een geparkeerde auto een bom was ontploft. In een protestantse straat werden tientallen winkels en kantoren vernield. Toen de Britten zich naar de straat begaven, werd het vuur op hen geopend door sluipschut ters. In Londonderry ontploften gisteren in de zakenwijk twee bommen. Later op de dag werden aog eens zeshonderd man Britse troepen naar Londonderry gestuurd in verband met de grote spanning in de stad. Bij Belfast ls het lijk gevonden van een jongeman, die gemarteld was. Volgens de politie was het een katholiek en oud-lid van de Britse luchtmacht. Op zijn lichaam werden tal van brandplekken en spo ren van messteken aangetroffen. PRAAG (Reuter) Een groep voor aanstaande liberalen, aanhangers van het bewind van Aleksandr Doebtsek verschijnen maandag in Praag voor de rechter op beschuldiging van onder mijnende activiteit Enkele leden van de groep zitten al sinds vorig jaar november gevangen. Er zijn vroegere prominente studen tenleiders en journalisten bij. De ver dachten werden aangeklaagd op grond van artikel 98 van het strafrecht dat voor ondermijning straffen kent va riërend van 1 tot 10 jaar. Het aantal en de identiteit van de verdachten is niet bekend. TOKIO (AP) Mao Tse-toeng is donderdag met zijn vrouw Tsjiang Tsjing te Peking in het openbaar verschenen bij dc rouwdienst voor de man, die hem in zijn jonge jaren les gegeven heeft Deze onderwijzer. Wang Tsji-fan, '-an de lagere school nr. 1 in de provincie Hoenan, werd later lid van het Nationale Volkskon- gres. Hij overleed dinsdag te Peking. Mao was zijn leerling van 1913 tot 1918. Wang werd begraven op de Papaos- han de berg van de acht schatten. Deze begraafplaats voor revolutionaire martelaren ligt in de westelijke bui tenwijken van Peking.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9