Tekort schoollokalen wordt steeds nijpender Zonnevlugjes worden langer en duurder madurodam Aanval op Fiolet berust op herroepen artikel Dode bij brand gehandicapten in vakantiehuis ïigheid te brengen Door een vijfde Burgemeester Naarden legt ambt neer luchtzieken Grote drukte in het weekeinde verwacht Gemeente moet kosten betalen arbeidsvoorziening in Groningen Nieuwe directeur Het weer Pax Christi: gratie voor Theo Bakker Trouw Kwartet Reiswereld ziet geen bedreiging in Belgische Sunair "fROUW/KWARTET ZATERDAG 15 JULI 1972 ■ptou - Rinnenland Kerk TS K5 Voortgezet onderwijs houdt rekening met leerlingenstop AMSTERDAM Op enkele tientallen scholen v oor voortgezet ondenvijs dreigen aan liet begin van het nieuwe schooljaar ernstige moeilijkheden door een nijpend tekort aan schoollokalen. De proble men zijn op sommige scholen zelfs zo hoog gereze 11, dat men vreest, dat enkele honderden leerlingen eind augustus moeten worden geweigerd. ADVERTENTIE De Nederlandse Katholieke School raad (NKSR) heeft hierover medio vorige maand al een noodkreet ge slaakt bij onderwijsminister Van Veen en gaat daarover maandag in Den Haag praten. Volgens de organi satie. die 600 VWO- en HAVO-scholen overkoepelt, dreigt zeker een tiental hiervan direct in moeilijkheden te komen. Zelfde geluiden worden gehoord in kringen van het openbaar voortgezet onderwijs en de besturenraad voor het protestants-christelijk onderwijs. Een woordvoerder van de laatst ge noemde organisatie: 'We hebben zo'n 470 scholen voor voortgezet onderwijs en daar is er vrijwel geen één bij, die niet in de puree zit. Zowel waar het de nieuwbouw als noodvoorzieningen betreft, heeft Den Haag de geldkraan helemaal dichtgedraaid. Dit wordt een uiterst zorgelijke situatie'. Bezuinigingen Volgens de organisaties ligt de oor zaak van de problemen behalve in de toevloed van leerlingen in de laatste jaren vooral ook in de bezuinigings woede van Den Haag. Men wijst erop, dat voor de scholenbouw dit jaar ai ruim 100 miljoen gulden minder is uitgetrokken dan vorig jaar 304 miljoen tegen 412 miljoen in 1971) en dat daarop onlangs zelfs nog eens 12 miljoen extra werd bezuinigd. 'En dat is nog niet eens het enige', aldus een woordvoerder van de protestants- christelijke besturenraad. 'Gebleken is, dat in de afgelopen jaren niet onaan zienlijke bedragen, die voor de bouw waren uitgetrokken- nooit voor dit doel maar voor het dichten van gaten in andere begrotingsposten zijn gebruikt'. Volgens de organisaties dateert het probleem niet van vandaag of giste ren. 'De afdeling bouwzaken van het ministerie functioneert al jaren erg traag. Het gevolg daarvan is geweest, dat een steeds grotere achterstand ontstond. Deze is nu zo groot gewor den, dat we er nu nauwelijks meer een gat in zien'. Staatssecretaris Schelfhout (onder wijs) heeft eind vorige maand de penibele situatie in antwoord op vra gen van het Tweede Kamerlid Laban (PvdA) ronduit toegegeven. 'De cen ten zijn op', zei hij. 'Alleen de nog lopende projecten kunnen worden uit gevoerd'. Stop Hoelang deze situatie zal voortduren, vertelde hij er niet bij. Maar bij de onderwijsorganisaties verwacht men. dat zeker niet voor april volgend jaar de kraan weer zal worden openge draaid. Met alle gevolgen van dien. Een onderwijsman: 'Als hier niet op korte termijn wat aan wordt gedaan, raken we in een noodsituatie. Tot nu toe heeft men op vele scholen de moeilijkheden nog kunnen opvangen door de lesroosters uit te schuiven. Maar aan die elasticiteit komt natuur- K|*iiiflcvlllf*ht lijk een einde. Op zeker enkele tien- AJA UlUÖVIUV-lll tallen scholen is de toestand nu zo mpf Tippl wat ernstig, dat rekening moet worden H1CI 11CC1 "fll gehouden met een leerlingenstop'. Van onze correspondent WOLVEGA De uitslaande brand, die gistermorgen tegen ze ven uur uitbrak in het vakantie huis voor lichamelijk gehandicap ten 'Vinkenhoeve' in Noordwolde, heeft het leven gekost aan de 26- jarige Bert Schoonewille uit Arn hem. De 32-jarige Wim Hogedeurne uit Feere en de 62-jarige Roelof de Vries uit Heerenveen raakten levensgevaar lijk gewond en moesten in een zieken huis worden opgenomen. Twee licht gewonden, de 40-jarige Wil Baken uit Callantsoog en de 35-jarige Elibert Boeringe uit Groningen, konden naar huis worden vervoerd. De heer Hoge deurne werd vervolgens overgebracht naar de speciale kliniek voor brand wonden in Beverwijk. De brand in het vakantiehuis, waar 35 lichamelijk gehandicapte gasten lo geerden, werd tegen zeven uur ont dekt door de heer Idema, een gast van het huis. Hij waarschuwde daarop de 18-jarige hoofdleidster, mejffrouw A. M. van der Vorm. PANIEK Na de brandmelding ontstond paniek, maar toen de eigenaar van het pension- de heer J. Hoogekamp was gewekt waren tien leiders al druk bezig de gehandicapte pensiongasten naar bui ten te brengen. Bij een controle van de gastenlijst kwam men tot de ont dekking dat er nog vijf mensen bin nen moesten zijn. De brandweer ging toen in allerijl naar binnen en wist nog vier gehandicapten, die zich op de bovenverdieping bevonden, in vei- -p» at 1 1 .l 1 j_ kwam de hulp te laat. De brand is volgens de politie ver moedelijk ontsaan door spelen met vuur of roken. Het vuur ontstond op de bovenverdieping en breidde zich daarna snel uit over de nok van het vakantiehuis, een verbouwde en gemo derniseerde boerderij. De brandweerinspectie zal samen met de politie een uitgebreid onderzoek instellen naar de oorzaak van de bfKpd. Dg1 .gasten zijn inmiddels tijdelijk on dergebracht in een hotel in Noordwol de. Van een correspondent SCHIPHOL Vele van de stralende gezichten van de tien bruiden werden vrijdagmiddag aan boord van een F- 27 Friendship van de Nederlandse Luchtvaart Maatschappij even wit als hun toiletjes, waarin zij direct na het geven van het ja-woord naar Schiphol waren gekomen. Deze kersverse passa- gieres van de huwelijksboot waren méér dan wat wit om de neus gewor den als gevolg van luchtziekte. Met de tien pas gevormde echtparen vierde de Nederlandse felicilatiedienst 'Felicitas' op de luchthaven het berei ken van een mijlpaal: het bezoek aan de 750.000ste bruid. In de perskamer van de luchthaven ontvingen de jong gehuwden, die bij hun aankomst veel bekijks hadden getrokken, uit handen van directeur P. Weduwer van 'Felici tas' het pakket van het bedrijfsleven, dat voor deze gelegenheid uitgebrei der was dan gewoonlijk. Daarna maakte hij bekend wie van de geluk kige echtparen het 750.000ste was. Dat was Johanne en Willem-Jan Krei- kamp-Zwolle uit Amersfoort. Zij kre gen een vliegreis ter waarde van 1500 gulden. 'Geweldig, ik wist er niets van', was het enige dat een beduuste mevrouw Kreikamp kon zeggen. Hel feest werd in de lucht besloten tijdens een uur durende vlucht, waar bij de echtparen hun toekoinstige ivoonplaatsen van de lucht uit konden I aanschouwen AMSTERDAM —Naar ons 1% geble ken. was de kritiek van prof. df. G. P. van Itterzon op de secretaris v*i de Nederlandse raad van kerken. (\-of. dr. H. A. M. Fiolet, die wij gistervn publiceerden, gebaseerd op een al ge ruime tijd geleden door prof. Fiolet herroepen artikel. In het Hervormd Weekblad (waaruit wij zijn aanval gedeeltelijk overna men) kritiseerde prof. Van Itterzon een vorig jaar in het blad Kosmos Oe- kumene afgedrukt artikel van prof. Fiolet. waarvan deze zich in een vol gend nummer (van januari jl.) heeft gedistantieerd met een verklaring die hij ook in andere vorm heeft ver spreid. Deze verklaring luidt als volgt: 'Naar aanleiding van het artikel 'Esta blishment kontra experiment' in Kos- mos/Oekumene 1971 no. 10/11 wil ik verklaren dat dit artikel twee jaar geleden werd geschreven als persoon lijke aantekeningen bij het rapport 'The World Council of Churches and the Churches' (IDOC-research 1969). Ik betreur het dat deze voorlopige notities, die in deze vorm niet be stemd waren voor publikatie, ten ge volge van een ongelukkige samenloop van omstandigheden aan de voora vond van de vergadering van het centraal comité van de Wereldraad in Utrecht als artikel zijn gepubliceerd Dit artikel bevat een aantal eenzijdig heden en onnodige harde interpreta ties van documenten en feiten. Uiter aard is dit artikel geen weergave van de visie van de Raad van Kerken in Nederland op de Wereldraad. In een later stadium wil ik op het aan de orde gestelde probleem terugkomen.' Prof. Fiolet zei ons gisteren het ui terst merkwaardig te vinden, dat prof. Van Itterzon, die zelf de Wereldraad meermalen heeft aangevallen, zich nu op deze wijze als verdediger van deze raad heeft opgeworpen, via een per soonlijke aanval die gebaseerd is op een reeds vorig jaar verschenen en inmiddels herroepen artikel. Prof Van Itterzon was gisteren niet voor telefonisch commentaar bereikbaar. Het gat in het dak van het tehuis voor gehandicapten in Vinkega, waardoor de meeste gasten konden ontsnappen. NAARDEN Burgemeester N. J. C. Cramer heeft per 1 november eervol ontslag gekregen als burgemeester van de gemeente Naarden. Hij had daarom verzocht in verband met zijn zwakke gezondheid. De heer Cramer werd in 1957 tot burgemeester van Naarden benoemd. Daarvoor was hij burgemeester van de gemeente Roden (Dr.). Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het komende week einde wordt opnieuw een flinke drukte op de wegen verwacht. In de drie zuidelijke provincies Zeeland, Noordbrabant en Limburg beginnen vandaag de collectieve bedrijfsvakan- tües terwijl morgenavond de bouwvak kers terugkeren van hun vakantie. Gisteravond was het beeld op de we gen dat van een normale verkeers drukte. De politie verwachtte dat '2 bouwvakkers door het mooie weer hun terugkomst tot op het laatste moment hebben uitgesteld, zodat ex tra drukte nog moet komen. De internationale treinen waren gister avond volledig volgeboekt. De D-trei- nen zijn dit weekeinde uitgerust met honderd extra rijtuigen. Gisteren en vandaag vertrekken er ook zes zoge naamde reisbureautreinen vol met va kantiegangers. Ook wat betreft het binnenlands treinverkeer zijn de spoorwegen voorbereid op een top drukte. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Aangezien het blij ven functioneren van de contactgroep Oosterpoort met het oog op de rehabi litatieplannen binnen dc wijk van belang geacht moet worden, menen B en W van Groningen, dat de gemeen te de daarmee gepaard gaande kosten dient te dragen. De contactgroep heeft zich naar de mening van het college steeds zeer serieus ingezet voor de behartiging van de belangen van de buurt en dc bewoners. In het verleden heeft het gemeentebestuur veelvuldig met de contactgroep van gedachten gewisseld over de toekomst van de buurt en zal naar het oordeel van B en W juist in het kader van de uitvoering van het rehabilitatieplan een onmisbare func tie kunnen vervullen. De contactgroep Oosterpoort beijvert zich in het bijzonder voor het betrek ken van de overige buurtbewoners bij het gemeentelijk beleid ten aanzien van de toekomst van de buurt, alsme de het bevorderen van de leefbaar heid in de buurt in de huidige situa tie, Voor dat doel worden met de bewoners door de contactgroep open bare vergaderingen belegd en een huis- aan-huis-nieuwsbrief (De Ooster poort) verspreid. DEN HAAG Mr. J. S. P. Rietema. hoofdinspecteur-directeur voor de ar beidsvoorziening in Zeeland, is per 1 september in dezelfde functie in de provincie Groningen benoemd. Hier mee volgt hij dr. W. van der Mast op. die op 17 mei van dit jaar is overle den. De heer Rietema is voor de provincie Groningen geen onbekende. Naast persoonlijke banden met het noorden heeft hij diverse functies bij het di rectoraat-generaal voor de arbeids voorziening in de provincie Gronin gen bekleed, uiteindelijk als secretaris op het districtsbureau. Daarna was mr. Rietema directeur van het Gewes telijk Arbeidsbureau Arnhem en se dert 1 maart 1968 tot nu hoofdinspec teur-directeur in Zeeland. Prima vakantieweer Van onze weerkundige medewerker Het laatste weekend run de bouwvak- vakantie zal 'uit de pen' zijn. Het hogedrukgebied boven de Noordzee dat zijn hoofdkwartier meer en ine er in dc richting van Scandinavië verplaatst, staat garant voor een droog weertype met zonneschijn. Dc temperatuur loopt in het binnenland op tot om en nabij de 25 graden. Dat het niet hurry up is gegaan met de temperatuur dit keer. kan een geluk kige zaak worden genoemd. Daardoor is' de stabiliteit van het weer veel groter en houdt de gunstige periode la nger dan twee of drie dagen aan. De boeren die met de komst ran het Biskaje-maximum zijn gaan hooien (de barometerstand van 1030 millibar ran de laatste dagen was de hoogste na 12 maart van dit jaar) zul.en deze operatie wel met meer succes voltooi en dan de vorige. De afgelopen dagen is er veel onbruikbaar hooi op het land in brand gestoken: van verre kon men de rookpluim waarnemen en vaak ruiken ook. Ter verkrijging van een zo groot mogelijke contrastwerking kunnen ue niet om Oostenrijk heen. Nog altijd heeft een storing in dc hogere ni veaus dit vakantieland bij uitstek met met vrede kunnen laten. Gistera vond om zeven uur werden er de volgende neerslaghoeveelheden over de afgelopen 24 uur gemeten: Wenen 58 millimeter. Linz 22 millimeter, Graz 19 millimeter en Klagenfurt 16 milli meter. De middagtemperaturen in dit geteisterde land waren ook niet om over naar huis te schrijven: plaatse lijk 15 graden. Verder strekt zich een zone met onweer uit van Noord-Finland tot de Balkan. (De temperatuur was 1 n Po len plaatselijk 27, in het Finse meren gebied 28 en in Rusland plaatselijk 34J. Een station in Oost-Polen tapte gisteravond uit een onweersbui 27 millimeter neerslag af Van een verslaggever DEN HAAG Ook Pax Christi Ne derland heeft zich ingezet voor een vrijlating van de dienstweigeraar Theo Bakker. Eerder deze dagen deed Amnesty International dat door adop tie van de 22-jarige leerling van het Amsterdamse conservatorium, die in november 1971 werd gearresteerd en door het hoog militair gerechtshof tot 21 maanden gevangenisstraf werd ver oordeeld. Theo Bakker deed als dienstweigeraar geen beroep op de wet gewetensbe zwaren. omdat zijn bezwaar tegen het Iger niet voortkomt uit godsdienstige of zedelijke overtuiging, maar uit po litieke motieven, waarvoor in de wet geen plaats is. Pax Christi heeft minister Van Agt van justitie gevraagd Theo Bakker gratie te verlenen. Het bestuur van de katholieke vredesbeweging acht de straf buitengewoon hoog. 'We hebben de indruk dat weinig delicten in Ne derland zo'n hoge straf opleveren. De straf, even lang als de diensttijd, lijkt dc functie te moeten vervullen van afschrikking van toekomstige weige raars'. aldus Pax Christi. De Rotterdammer lb Nieuwe Haagse Courant Nieuwe leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Posfma, F. Diemer Hoofdredactie: J. de Berg (waarnemend) Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69.73.60.768)Gem.giro X 500. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Hoewel de Rijksluchtvaartdienst geweigerd heeft reisbureaus op nieuw toestemming te verlenen voor het uitvoeren van de vorig jaar najaar zo snel populair geworden "zonnevlugjes'1 (korte en zeer goedkope herfstrcizen naar het zuideja) komt een aantal van deze bureaus toch weer met een speciaal najaars programma uit. Begin volgende maand zullen de reizen worden gepresenteerd. Nu al staat echter vast, dat de meeste van deze arrangemen ten langer en vooral duurder zullen worden, omdat de RLD haar bepalingen ten aanzien van de minimumprijzen strin genter hanteert dan vorig jaar. Dit betekent ondermeer, dat de 'all-in'-prijs van een reis niet lager mag zijn dan 60 procent van het goedkoop ste tarief, dat de luchtvaart maatschappijen voor een re tourtje op de lijndienst naar de bestemmingen berekenen. Voor de toerist houdt dit in. dat hij voor bijvoorbeeld een achtdaagse reis naar Mallorca 170 voor reis plus apparte ment kwijt is. maar daarnaast ook nog de kosten voor maal tijden moet betalen. Hoewel het totaal daarvan minder aantrekkelijk is dan dat van de 'zonnevlugjes' van vorig jaar, wijst men er bij de bu reaus op. dat men voor dat geld ook aanzienlijk meer krijgt. Succes De reizen worden georgani seerd zowel door de in de Vliegunie samenwerkende bu reaus (NRV, Arke, Christoffel, Europa Express en Sterrrei- zen), die de zonnevlugjes vo rig jaar introduceerden, als de leden van het concurrerende Tourist Fonds (FIT, Euro tours, Centouri. Magneet en Silverjet). die de zogenaamde 'snipper-trips' op de markt brachten. Voor de Vliegunie, die met Transavia vloog en de pri meur had, was h«t initiatief vorig jaar een onverdeeld suc ces: in enkeie maanden boekte men ruim twintigduizend pas sagiers. Bij de leden van het door de KLM geregeerde Tou rist Fonds haalde men nog niet de helft, reden waarom deze bureaus weinig heil za gen in herhaling van het ex periment. In de reiswereld wordt dan ook gesuggereerd, dat de weigering van de RLD om ook dit jaar weer toestem ming te geven, is ingegeven door de KLM, die vorig jaar weinig aan de 'snippertrips' zou hebben verdiend en zich bovendien benadeeld zou heb ben gezien in haar lijndien sten. Suggesties die door be trokkenen overigens worden ontkend. Geen gevaar Het nieuwe initiatief van de bureaus moet aldus com mentaren van die zijde niet worden gezien als een wapen tegen de activiteiten van de In de herfst naar de zon: ook dit najaar zal dat weer mo gelijk zijn, maar 't wordt wél duurder. Belgische 'touroperator' Sun air, die sinds enkele dagen vanuit een nieuw kantoor in Vught ook op de Nederlandse markt opereert. Dit "au brengt voor komende en winter ongeveer dezt 'zonnevlugjes' die vorig ja*.» in Nederland werden verkocht (onder meer vier dagen Costa del Sol voor 182 en vier dagen Tunis voor 179). Dat dit bureau, dit volgend jaar als Nederlandse onderne ming met Transavia en Air Spain ook vanaf Schiphol zo- OPKLARINGEN BEWOIKINO MIN. TEMP. WINDRICHTING merreizen wil organiseren, voor deze najaarsreizen geen hinder ondervindt van de RLD-bepalingen. komt doordat deze vluchten uit Brussel wor den gemaakt. De Nederlandse reiswereld ziet in deze onderneming, die per jaar honderdduizend Bel gische vliegtoeristen vervoert (40 procent van de Belgische markt) en ook een dochteron derneming in Frankrijk heeft (de oprichting van een Duitse dochter is in voorbereiding) vooralsnog geen grote concur rent, omdat ze vanuit Brussel opereert en zich dus vooral richt op de markt in het zui den van het land. En omdat deze markt nog geen 20 pet vormt van dc totale Neder landse markt, ziet men daarin nauwelijks een bedreiging. In ieder geval wordt do intro ductie van Sunair niet zo se rieus genomen als dc penetra- tic van de machtige en goed- geoliede organisatie van de Duitse touroperator Necker- mann. die sinds vorig jaar een aanzienlijk deel van de toeris- tenmarkt in Nederland wist te veroveren. Weerrapporten van gisteravond 1# uur. Maximum temper sturen van 7—19 uur en neerslag: Amsterdam onbew 22 0; De Bilt onbew 22 0. Deelen licht bew 20 0; Eelde licht bew 20 0: Eindhoven licht bew 23 0: Den Helder onbew 19 0: Luchth R'd«n onbew 21 0: Twenie licht bew 20 0; Vllssln gen onbew 21 0: Zuid-Limburg onbew 22 0; Aberdeen licht bew 22 0; Athene licht bew 28 0 Barcelona onbew 24 0: Berlijn half bew 22 0: Bordeaux onbew 28 0: Brussel onbew 23 0: Frankfort onbew 23 0: Geneve onbew 23 0; Helsinki onbew 25 0: Innsbruck zwaar bew 18 0: Kopenhagen half bew 18 0.2. Lissabon zwaar bew 22 0; Locarno geh bew 28 0; Londen onbew 28 0; Madrid half bevr 37 o: Malaga licht bew 28 0: MaUorca onbew 26 0: München zwaar bew 17 0: Nice onweer 24 1; Oslo onbew 27 0: Parijs onbew 26 0; Rome regen 25 0 2; Spilt half bew 29 0; Stockholm licht bew 23 0; Wenen geh bew 14 11; ZUrlch zwaar bew 20 0; Casa Blanca licht bew 24 0; Istanboel licht bew 28 0; Laa Palmas onbew 23 0; Tunis onbew 28 0. Iloog water 16 Juli: Vllsslngen le getij 5 27, 2c getij 17.48; Haringvliet a. d. Zeezijde 7.05 19.29: Rotterdam 8.24-20.23; Schevenlngcn 8 26 18 48; I.Jmulden 1.10-19 32; Den Helder 11.19-23.48: Harllngen 1.52-18.33; Delfzijl S.31- 15.33. 17 Juli: Vllsslngen «07 18.31; Haringvliet 7 45-20.0«. Rotterdam 9.01-21.01Schevenln- gen 7.01-19.26; IJmulden 7 48-20.13: Den Hel dor 11.41. Harllngen 2.18-14.00; Delfzijl 4.06- 16.07. 19 lull: V Vissingen 54 19.20. Haringvliet s 26-20 46; Rotterdam 9.40-21 45. Schevenln gen 7.48-20.14: IJmulden 8.37-21.03: Den Hel der 0.06-12.05: Harllngen 2 42-14.27; Delfzijl 4 44 16 49 ADVERTENTIE Nederlands nieuwste stadhuis is al honderden /aren oud wie keni het fraaie eeuwenoude stadhuis van Gouda niet? Het is het nieuwste stadhuis dat Madurodam rijk is. Minutieus gccopieerd staat het er in volle glorie en 's avonds verlichten honderden miniatuur kaarsjes de ramen. Dat moét u zien in Monurnentenstad

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5