es Grewer verliest ealiteit niet uit oog James Vrij: aanzien bokssport verbeteren Hunt contracteert geen spelers meer Pessimisme over voortzetting van schaaktitelstrijd Ltletes lijden iterland Jack van Zanten chef d'equipe Nederlands elftal Onderhandelingen over speeldata voor wereldbeker Begeleiding Van kilometer tot kilometer Volleybalverlies Barcs waarnemend president UEFA •^(JOUW/KWARTET ZATERDAG 15 JULI 1972 -* Sport T19 g«, imbitieus beleidsplan voor betere atletiek én verstandhouding an onze speciale verslaggever JJSTERDAM Wie de jongste achiedenis van de vaderlandse tletiek wil vastleggen, ontkomt luwelijks aan het motto: waarin 31 kleine sportbond werkelijk lein kan zijn. Geplaagd door een ironisch gebrek aan kwaliteit, aarop de uitzonderingen aan de haarse kant waren, grossierde e unie de laatste jaren in vetes, isverstanden, misstappen en alle idere denkbare gevolgen van rnstige communicatiestoornis- len. 'Jannen werden gemakkelijk gemaakt, het ipet de handen breken van behoort nog steeds tot de onmo- ikheden. Zeker wanneer het geld altijd niet in voldoende mate iwezig is. Alle reorganisaties en |Van een onzer verslaggevers 'ARD In de steeds krampachti- ir jacht op de limieten voor ten, waarin een handjevol atle- nog steeds is gewikkeld, passen leen sintels. Wanneer dan ook nog, Mis gisteravond in de in Sittard op linteis gehouden lundenwedstrijd te- jen Canada, de tegenstand van te lering kaliber is om zich naar het rereiste niveau te kunnen optrekken, igt een massaal wegblijven voor de hand. Bernie Boxem, op de 1500 me ter reeds twee keer tegen de NOC- limiet aan, maar daarna tevergeefs rechtend voor die paar tienden van ren seconde extra, typeert het duide- ijkst het waarom van de boycot in Sittard. Al weken trekt zij van wed- trijd naar wedstrijd, jagend op die limiet, met alle risico's van dien. fniner Ben Kusmic heeft haar dan ook geadviseerd Sittard te mijden. Kusmic: 'Ik heb haar de bossen inge stuurd; het heeft geen enkele zin je stuk te lopen. En zij kan het zich niet permitteren hier alleen op winst te lopen en de tijd te vergeten. Want als rij een 4.19 wint, zegt het NOC: Kijk eens hoe ze achteruit is gegaan.' Tot de overige afwezigen in de sfeer- Zo» 'interland' (NTCS-voorzitter Gre- trer ziet zie elders in deze krant de nutteloosheid van dergelijke ont- noetingen in) behoren Joke van Ger- wen (1500 meter), Els van Noorduyn (de reeds aangewezen kogelstootster), lyrna van der Hoeven en Marian lurggraaf (beiden geblesseerd), 'door dat Myrna en Marian ontbraken, was iet zinloos voor de vier-keer-vierhon- derd-meter-ploeg nog een poging te wagen alsnog onder de gevraagde eis te komen. Verder week Trudy Ruth (die één keer onder de limiet op de vierhonderd meter kwam) uit naar haar vroegere specialiteit, de tweehon derd meter. Was de interland een bij voorbaat nutteloze test, de jacht is daarom nog niet gesloten. Nog twee keer deze maand (de 21e in het Londense Crystal Palace en de 26e op Papen dal) willen de atletes op tartan en met inspirerender tegenstand het aan tal Olympiërs (tot nu toe zijn alleen Wilma van Gooi en Els van Noorduyn aangewezen) uitbreiden. Atletiek van niveau bleef daarom uit in Sittard. Alleen in de bijnummers vielen enkele prestaties te memoreren. Zo verscheen bij polsstokhoogspringen de Griek Christos Papanicolau aan de start In 1970 was hij wereldrecordhou der met 5,49 meter, maar zijn leidende rol is inmiddels overgenomen door de Amerikaan Bob Seagren en de Zweed Kjell Isaksson, die met hun 'superstok- ken" over 5.60 meter zwiepten. In Sit tard bleef Papanicolau op de voor de grote mannen teleurstellende hoogte van 5,20 steken voor Nederland be tekent die hoogte echter nog altijd een unicum. De Nederlandse springers be gonnen dan ook pas op de hoogte van 3,20 meter toen de buitenlanders wa ren uitgestreden. DEN HAAG (ANP) Jack van Zan ten wordt chef d'equipe van het Ne derlandse elftal. Vandaag zullen de Amsterdammer en Frantisek Fadr- honc tijdens een vergadering van het •ectiebestuur betaald voetbal als res pectievelijk chef d'equipe en coach *an het nationale team worden geïn- italleerd. De begeleidingscommissie, waarvan bondsbestuurslid Henk Zon voorzitter was, en ook Jack van Zan ten deel uitmaakte, bestaat dan niet Beer. Wel zijn de heren Fadrhonc en Van Zanten via de heer Zon verant woording verschuldigd aan het be- «tuur van de KNVB. De vriendschappelijke interland wed strijd tussen Tsjechoslowakije en Ne derland zal overigens op 30 augustus worden gespeeld in het stadion van Spartak in Praag en om zes uur 's avonds beginnen. Het Nederlands elf tal vliegt dinsdag naar de Tsjechische hoofdstad en keert daags na de wed strijd terug. Het Nederlandse UEFA-jeugdelftal (16 tot 18 jaar) is in de voorronden van het UEF A-toernooi 1973 ingedeeld jo groep zes met Polen en West-Du its- land. Het toernooi wordt volgend jaar ta Italië gehouden van 31 tot en met 9 juni. De finale is in Florence. inspraak-organen ten spijt is de atle tiek dan ook een zorgenkind gebleven. Het pessimisme na de Europese kam pioenschappen in Helsinki tierde weli ger dan ooit. In die sfeer nam Hes Grewer de weinig dankbare taak op zich het belangrijkste orgaan van de Unie, de nationale technische commissie voor senioren, te leiden. Ook hij kwam met een plan dat ambitieus kan wor den genoemd maar zijn wegen naar betere atletiek en een betere verstandhouding lijken de realiteit niet uit het oog te verliezen. Want wanneer de mogelijkheden beperkt zijn, kan door een efficiënter gebruik het rendement toch groter worden. In het beleidsplan van Hes Grewer wordt dan ook gepleit voor een andere pro grammering van de wedstrijden. Hes Grewer: 'In feite kun je het de top-atleten niet meer aandoen in Ne derland te starten en je kunt het ze niet kwalijk nemen als ze dat niet willen. Wanneer ze een goede accom modatie en goede tegenstand willen heb ben, moeten ze naar het buitenland. Niet alleen de wedstrijden, maar ook de training zal meer in andere landen en andere omstandigheden moeten worden gezocht. Voor Helsinki dach ten we dat Bram Wassenaar er met zijn wereldtijd was, maar door een gebrek aan routine ging h;j er onder door. De mensen die de mogelijkhe den hebben maar er geestelijk nog niet aan toe zijn, moeten dan ook zoveel mogelijk in .het buitenland starten. Ik dacht dat dat dit jaar, met steun van het NOC, is gebeurd, dege nen die de limieten voor München hebben gehaald, hebben dat bijna al lemaal in het buitenland gedaan Nederland heeft de accommodaties waarop grote wedstrijden kunnen plaatsvinden (nog) niet De kunststof- baan in Uden zal pas eind volgend jaar gereed zijn. Hes Grewer: 'Er zijn in Nederland wel gedeelten die goed geschikt zijn voor een bepaald onder deel. We willen dan ook specialisten- dagen in het leven roepen. We zijn nu bezig met het inventariseren van die voor honderd procent voor een on derdeel geschikte accommodaties en de specialistendagen zullen in de winter, wanneer de agenda wordt vastgesteld, gestalte krijgen. Ook de interlandwed strijden zullen moeten worden veran derd. Nu zijn er nog te veel wedstrij den tegen een of twee andere landen. Deze wedstrijden zijn relatief duur en ook niet effectief genoeg. Als je bij voorbeeld op de middenafstand met vier mensen in de baan loopt, lopen die vier elkaar niet in de weg. In iedere belangrijke wedstrijd wordt je echter wel voor de voeten gelopen. Het organiseren van meerlandenwed strijden zal op het kalendercongres moeten worden geregeld.' Interlandwedstrijden zijn bij veel at leten niet zo in trek. Atletiek is een individuele sport en wie alleen zijn weg naar de top zoekt, ziet een ver plicht verschijnen in een landenploeg vaak als een doorkruising van zijn eigen plannen, botsingen liggen voor de hand. Hes Grewer: 'Aan de ene kant werkt een goede prestatie in groepsverband door op de jongeren in die groep, maar aan de andere kant moet je een atleet in een belangrijk jaar ook niet verplichten tot wedstrij den die hij niet wil lopen. Het moet een wederzijds samenspel worden, van geven en nemen. In België gaat Gas ton Roelants zijn eigen weg, maar bij enkel belangrijke gebeurtenissen loopt hij toch in de Belgische ploeg.' Van onze sportredactie REYKJAVIK Bobby Fischer pro testeerde donderdagnacht, een uur voor het verstrijken van de termijn die daarvoor gesteld is. De Ameri kaan protesteerde tegen het feit dat in de speelzaal een filmcamera uit een paneel in het plafond het duel registreerde. Fischer betoogde dat hij daar last van had, omdat hij vanuit zijn stoel achter het bord de camera kon zien, terwijl hij ook de camera had horen lopen. Daarom ook vond hij dat hij geheel ten onrechte de tweede partij tegen Spasski formeel verloren had. Zeven kantjes had Fischer nodig om scheidsrechter Lothar Schmid uit te leggen wat zijn bezwaren waren. Zijn boosheid kwam daarin heel dui delijk naar voren, al spaarde hij de organisatoren van de match. De ca mera's waren volgens Fischer heel duidelijk te horen. 'De onhandige onbekenden die zich uitgaven voor beroepscamera-mannen, waren stom me rumoerige oplichters. Het enige waar niets van te zien, te horen en te voelen was, was de eerlijkheid van de organisatoren'. Fischers protest werd gistermiddag behandeld door een comité dat be stond uit tweede scheidsrechter Gudmundur Arnlaugsson, een lid van de IJslandse schaakbond, Fred Cramer namens de Amerikaanse schaakbond en een van Spasski's secondanten. Het comité kwam tot de slotsom dat Fischers protest moest worden afgewezen. Boris Spasski kreeg het punt en over het eventueel verwijderen van de film- camera's zou nog kontakt worden opgenomen met de filmmaatschap pij- Volgens filmproducent Chester Fox, die het alleenrecht voor verfilming van de wedstrijd heeft gekregen voor een forse som geld, zijn Fi schers nieuwe bezwaren beslist irre levant. Fox: 'Bij onze besprekingen over de verfilming van de tweekamp is erover gesproken hoe er gefilmd zou worden. Fischer wilde toen (op 28 juni in New York) voornamelijk weten hoeveel geld het zou opleve ren. Dat was alles waarin hij geïnte resseerd was.' Tijdens de eerste match verdween Fischer na de der de zet ook al voor een half uur achter de coulissen. Tegen Fox zou hij toen gezegd hebben: 'Je hebt het verpest. De match gaat niet door.' De nieuwe moeilijkheden hebben de meeste volgelingen van Robert Fi scher zeer pessimistisch gemaakt. De Amerikaanse grootmeester Robert Byrne zei: 'Ik denk niet dat Fischer nog zal spelen. Hij zal niet aanvaar den, dat de tweede partij voor hem verloren is gegaan. Een achterstand van twee punten is een te groot nadeel voor hem.' Volgens Andrew Davis, de advocaat van Fischer die inmiddels ook in IJsland is gearri veerd, verdiende zijn cliënt het om de tweede partij opnieuw te mogen spelen, omdat 'volgens objectieve maatstaven de geluidsoverlast van filmcamera's niet te meten valt'. Volgens Davis Is het niet mogelijk zich In Fischers gedachten te ver plaatsen om te beoordelen of hij last had van het geluid. Professor Max Euwe, voorzitter van de FIDE, is nog niet van plan naar IJsland af te reizen om een bemid delende rol te gaan vervullen. 'Men heeft mij nog niet gevraagd om te komen en eerlijk gezegd zie ik ook nog niet wat ik daar zou moeten doen. Als ik een dergelijk verzoek krijg zal ik daaraan voldoen, Mis schien dat men van Amerikaanse zijde een beroep op mij zal doen. Maar ook in dat geval verandert er niets aan de hele zaak op zich. Ik sta volledig achter het besluit van de commissie van beroep het protest van Fischer af te wijzen.' Vrede in tenniswereld iveer getekend HES GREWER contact moet van twee kanten komen Hes Grewer kwam in een periode vol geweeklaag. Zelf echter is hij niet zo pessimistisch. Grewer: 'Na Helsinki is me een ding duidelijk geworden: het was niet zo'n drama als iedereen zei. Ik was zelf ook pessimistisch en heb ook een dreun gekregen, maar er zaten veel debutanten in de ploeg en wanneer je naar andere landen kijkt zoals Engeland en Frankrijk valt het nog mee'. De Nederlandse atletiek worstelt nog wel met de nasleep van de 'dreun', want in de periode na Helsinki zijn juist de limieten voor München opgesteld. Hes Grewer: 'Het spijt mij dat toen niet dieper is nagedacht. De limieten die toen, in die beroerde periode, zijn opgesteld, missen iedere vorm van differentiatie en menselijkheid. Ik hoop dat die achteraf nog kunnen worden inge bouwd zoals bij Sjef Hensgens in zekere zin reeds is gebeurd We zitten nu met de vervelende situatie dat mensen zich over de kop gaan jagen om toch nog München te halen, zoals Bernie Boxem, Trudy Ruth en ook de 4 x 400 meterploeg'. Getroffen is Hes Grewer door het feit dat er toch nog mensen zich naar München hebben geknokt Grewer: 'Ik vind het een positief punt dat on danks die limieten er toch mensen zijn die ze hebben gehaald of in de buurt zijn gekomen. Daar is een enor me training voor nodig geweest ondanks de terechte kritiek is men toch keihard gaan trainen en wij hebben daar veel steun van de bonds trainers gehad.' In het verleden is de verstandhouding binnen de KNAU zelden goed geweest het duidelijkste bewijs is de nog steeds slepende affaire-Westphal. Hes Grewer wil die oplossen, maar hij weet dat dat niet zo zonder meer kan gebeuren, dat je kapotte verhoudin gen niet van de ene op de andere dag kunt repareren. Om de communicatie binnen de unie te bevorderen, organi seert de NTC hoorzittingen, waarop trainers, atleten en verenigingsmen sen hun problemen kunnen voorleg gen of om opening van zaken kunnen vragen. Hes Grewer: 'Er zijn nu twee hoorzittingen geweest, maar er is geen atleet en nog maar een trainer geweest. Ik neem dat echter niemand kwalijk, hoewel ik wel hoop dat de mensen komen. Vanaf april echter zijn de mogelijkheden van de atleten om contact te zoeken geringer en ik verwacht als het winterseizoen begint, wel respons. Ik hoop dat ze dan met hun problemen over de brug komen. Overigens is contact iets dat van twee kanten moet komen en ik zoek daar om zelf ook de mens op. Er is altijd gelegenheid mij te bellen en dat ge beurt ook ik heb thuis een druk telefoonverkeer.' HANS SCHMIT HELSINKI (ANP) Binnen een week na Wimbledon, waar de profs niet werden toegelaten, is in Helsinki de vrede getekend tussen de professio nals van Lamar Hunt en de Internati onale Lawntennisfederatie (ILTF). Bij de Amerikaanse kampioenschap pen eind augustus in Forest Hills zullen de profs weer van de partij zijn. Vertegenwoordigers van de Ame rikaanse miljonnair Lamar Hunt en van de ILTF kwamen reeds op 26 april tot overeenstemming. Maar dit moest nog worden geratificeerd door de algemene vergadering van de ILTF. Dit lichaam deed dat deze week met overweldigende meerderheid: 232 tegen 15 stemmen. BUENOS AIRES (ANP) De Argen tijnse voetbalbond heeft aan de Euro pese voetbalunie (UEFA) gevraagd de data te bepalen waarop de wedstrij den tussen Ajax, winnaar vam de Europa Cup, en Independiente, de Zuidamerikaanse kampioen, moeten worden gespeeld. De Argentijnen ge ven er de voorkeur aan 27 september in Buenos Aires te spelen en 10 oktober in Amsterdam. Ajax stelde oorspronkelijk 4 en 18 oktober als speeldata voor. Nu de club is vrijge steld van de eerste ronde van de Europa Cup heeft Ajax evenwel be langstelling voor vervroeging van de wedstrijden. 'Op dit moment is nog niet te zeggen waneer zal worden gespeeld', aldus Jaap van Praag, voor zitter van Ajax. "We zijn midden in de onderhandelingen en het zal nog wel twee dagen aanlopen voor de beslissing valt'. Het verdrag houdt onder meer in, dat Lamar Hunt geen nieuwe spelers meer onder contract neemt en be staande contracten niet verlengt. Hij krijgt dc beschikking over amateurs en professionals in de periode van januari tot mei. In de overige maanden heeft de ILTF het voor het zeggen. HILVERSUM Aan de internationale tenniskampi oenschappen van Nederland, die van 24 tot en met 30 juli op de banen van 't Melkhuisje in Hilversum worden gehouden, zullen 75 buitenlanders deelnemen. Vast staat dat onder meer naar Nederland zullen komen de Spanjaarden Gimeno en Orantes. de Australiërs Anderson, Dibley, Case. Fraser, Howe en Hoad, de Polen No- wicki en Gasiorek, alsmede de tot Italiaan genaturaliseerde Mulligan en de Japanner Kamiwazumi. Voorts ko men de Davis Cupspelers van Austra lië, India, Hongarije, Italië, Polen, Ja pan. Spanje en uiteraard Nederland in het toernooi in Hilversum uit. Bij de dames wordt duidelijk hinder ondervonden van de landenwedstrijd Verenigde Staten-Australië. Er is ech ter wel een Amerikaanse afvaardiging van vijf speelsters. hierbij is waarschijnlijk Julie Heldman. Voorts hebben de kampioenen van Argentinië. Hongarije, Indonesië, Roemenië en Uruguay ingeschreven. Er wordt gestreden om een bedrag van 35.000 aan prijzen. Nederland heeft in de eerste ronde van het toernooi om de Koning Guabaafbeker een uit-wedstrijd geloot tegen Groot Brittannië, De Koning Gustaafbaker vormt de inzet van een indoortennistoernooi, waaraan alleen Europese landenteams deelnemen. In de eerste ronde ontmoeten elkaar: NoorwegenWest Duitsland; Tsje- cho SlowakijePolen; Zwitserland Oostenrijk; Groot BrittanniëNeder land; BelgiëHongarije. Voor de Spelen in München aangewezen Amsterdammer exponent van groep vuistschermers' Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM 'James Vrij gaat naar de Olympische Spelen' meldt het publikatiebord van boksschool Piet ter Meulen in roodgekleurde letters. De be jaarde leverancier van kampioe nen is trots 'op zijn pupil, die samen met Anthony Richardson de belangen van de boksbond in München gaat behartigen. Zegt Ter Meulen hoopvol: 'Als James maar een beetje mazzel heeft. Zolang hij geen Oosteuropese te genstanders loot heeft hij moge lijkheden om een goede klasse ring te bereiken. Die jongen barst van talent. Hij komt alleen ervaring tekort. Hoe lang staat hij pas in de ring? Amper twee jaar'. Het NOC heeft ongetwijfeld een goede greep uit de voordracht van de boksbond gedaan door James Vrij uit te nodigen voor het beju belde, maar ook verguisde spektakel, de Spelen. Nederland beschikt over weinig ringtalent Het beeld van de bokssport wordt bovendien voorna melijk bepaald door de categorie 'slopers', die het gemis aan techniek compenseren door een even bewon derenswaardige als krankzinnige moed. James Vrij is daar een duide lijke uitzondering op. Hij is het type van de werkelijke vuistscher mer; de man die elke stoot over weegt, elke tegenactie voorvoelt en daarop anticipeert Vrij: 'Het is mijn aard niet de ring in te stappen en meteen te gaan rammen. Dat worden meestal 'hangpartijen'. Dat hoeft voor mij niet- al duelleer ik graag met dergelijke boksers. Ze zijn snel uit balans te brengen Maar voor de echte liefhebber is het toch veel mooier, als er twee technische boksers met elkaar geconfronteerd worden. Bloed mag niet de trek pleister van de bokssport zijn. Maar dat is jammer genoeg voor velen wel het geval.' James Vrij is niet de enige expo nent van de groep vuistschermers. Daartoe behoren ook Rudi Koop- mans en Tony van Eek, die niet uitgezonden worden. Het NOC meende dat zij niet aan de normen voor München voldeden. Een met argumenten te verdedigen houding, waarbij wèl gesteld dient te worden dat de bond schuld treft. De aanpak en begeleiding van de kleine groep talent is gebrekkig en ondoorzichtig. Een voorbeeld: kandidaat Rudi Koopmans werd, toen hij in Gronin gen de finale van het Holland-toer nooi moest afwerken, door zijn werkgever ontslagen omdat hij ver lof moest opnemen. Het illustreert slechts de sfeer, waarin de boksers zich op een naderend evenement moeten voorbereiden. James Vrij heeft daar geen enkele last van. Hij kan als dienstplichtig soldaat, uitge breid profiteren van de uitstekende faciliteiten, die de landmacht aan ring- vechters ter beschikking stelt. Vrij: 'In Ossendrecht ligt een voortreffe lijke accommodatie. Alles is er aan wezig. Richardson en ik volgen er wekelijks de trainingen van Rinus Krijger, de militaire bokstrainer. In Ossendrecht is het mogelijk je opti maal voor te bereiden. De maand vóór München zijn we daar voortdu rend in trainingskamp. Daarnaast krijg Je een voortreffelijke begelei ding van de medische staf.' De selectie voor de Olympische Eloeg dwong Vrij af in twee CISM- ampioenschappen, waar hij steeds doordrong tot de eindstrijd: vorig jaar in het lichtwelter, terwijl hij voor de ip mei gehouden titelstrijd ingeschreven werd voor het weiter- gewicht. Vrij: 'Ik woog ruim 66 kilo. Drie kilo te zwaar ora in het licht welter te mogen uitkomen. Het was mogelijk, de overtollige ponden af te trainen. Maar dan zou ik me ongetwijfeld geen honderd procent hebben gevoeld.' Al verwierf Vrij in de finale opnieuw veel sympathie door zijn soepele bewegingen, toch werd hij, evenals het jaar daarvoor, tot verliezer uitgeroepen. Vrij: 'In Italië was men enthousiast over mijn verrichtingen. De Italiaanse pers stond in vuur en vlam. Zelfs nadat ik een Italiaan had uitgeschakeld. De jury de technique waardeerde mijn prestaties met de stijlprijs. In de finale verloor ik van een Gha- nees. Ik had hem voordien enkele keren in actie gezien en veronder stelde dat hij te pakken was. Hij beukte er maar op los. Ongecontro leerd. Daar rekende ik in de laatste partij ook op. Maar toen bleek hij plotseling ook doordacht te kunnen boksen. Voordat ik me daarop inge steld had, was ik al verslagen. Te gen het slot herstelde ik me nog. Aan de uitslag 21 valt overigens af te lezen, dat het een moeilijke beslissing voor de jury was.' lames Vrij (20) is snel gekomen. Drie jaar geleden had hij zelf nog geen kennis gemaakt met de boks sport Vrij: 'Ik voetbalde bij Blauw Wit, maar daar had ik geen zin meer in. Ik prefereerde een Indivi duele sportbeoefening. Via vrienden kwam ik bij Ter Meulen terecht. Die zoveel potentiële mogelijkheden constateerde dat hij me adviseerde voor wedstrijden in te schrijven. Het ging aanvankelijk erg gemakke lijk. M'n eerste nederlaag liep ik vorig jaar pas op. In de finale van het Nederlands kampioenschap te gen Johnny van Schaik, die ik eer der al eens verslagen had. Boksen is inmiddels een gezwel geworden, dat niet meer uit te roeien is. Het is een beest, dat steeds groter wordt. JAMES VRIJ nog ongeschonden Je raakt er aan verslaafd. Je voelt een niet te stoppen drang. Vooral het spanningselement spreekt me aan. Een wedstrijd beleef je drie keer. Voor de gong ben ik uiterst nerveus, denk ik steeds aan de par tij. Zó gespannen ben ik dan. dat ik over mijn hele lichaam transpireer. Zodra de partij ia ingeluid valt de spanning weg. Concentreer ik me volledig op de tegenstander. Niet dat ik aan een eventuele klap loop te denken. Je weet dat er klappen vallen. Dat is inherent aan boksen. Als je bang bent voor een dreun, dan kun je beter gaan dammen. Na de wedstrijd blijf je nóg bij het gebeuren betrokken. Vrienden rea geren. En zelf analyseer je de wed strijd telkens weer.' James Vrij kan in München het aanzien van de bokssport verbeteren door zijn stijlvolle optreden. Een dergelijke bijdrage heeft het imago nodig, want nog altijd heet het, dat de verzamelde onderwereld een voorname positie in de bokswereld inneemt. Vrij: 'Echte favorieten van de bokssport zijn er maar weinig. Het publiek bestaat hoofdzakelijk uit duistere figuren. En dat weer houdt velen ervan zich achter de bokssport te scharen. Hoeveel men sen volgen de wedstrijden van Clay niet op de televisie? Daaruit blijkt dat er wel degelijk belangstelling bestaat. Als er maar eens positieve propaganda wordt gemaakt.' De (nog) ongeschonden Amsterdam se bokser ('Ik heb nog een redelijke neus hè. Dat verwacht je niet. Ik ben trouwens niet van plan m'n gezicht in elkaar te laten timmeren') koes tert het idee in München reclame te kunnen maken. Hij zegt: 'Van dit moment af richt ik mijn volledige aandacht op de Spelen. Ik moet daar een goede indruk achterlaten. Méér dan deelneming aan dit evenement kan een amateur niet bereiken. Ik betwijfel of ik daarna naar de Drofs overstap. Ik wil wel voor m'n brood vechten, maar dan moet het ook ruim belegd worden. En dat is vrij wel onmogelijk in Nederland. De markt wordt bepaald door de mana gers. En je moet een vedette zijn wil je niet volkomen afhankelijk zijn van deideeën van die mensen. Ik moet maar afwachten of een derge lijke positie tot de mogelijkheden be hoort' JOHN LINSE ORCIERES-MERLETTE Har ry van Leeuwen kwam als laat ste van het rennersveld uitgeput op de top van de Merlette aan. Ruim een half uur nadat Van lmpe was gefinisht- hees de Ha genaar zich van de fiets. Hij zak te in elkaar en werd de ambu lance binnen gedragen, waar hij onmiddellijk een zuurstofmasker op kreeg. Aan de streep was niemand van dc leiding van dc ploeg van Pelleivaars om hem op te vangen. Over begeleiding ge sproken 39 bonificatiesprints. Guimard (6 sec.) wint voor Hoban (4 sec.) en Minkie- wicz. 73 km Col de Perty. Van lmpe komt als eerste boven voor Mendes, Merckx, Ocana en Agostinho. 84 km demarrage Wright. Swerts gaat 163mee. Maximale voorsprong 1.50 mi ten. Na 48 km worden de beide vluchters teruggepakt. 163 km Col de Manse. Agostinho komt als eerste boven. Op 10 sec. Van lmpe, op 20 sec. Genty, op 25 sec. Merckx, Ocana, Kunde, Poulidor, Gi- mondi. Guimard, Zoetemelk, Theven- cL 167 km Van lmpe haalt Agostinho in. Het duo raast samen de Merlette tegemoet Demarrages van Ocana heb ben geen succes. 182 km. Van Ipe en Agostinho begin nen met 1.25 minuten voorsprong aan de laatste 10 kilometer. MÜNCHEN (ANPt De Nederlandse damesploeg heeft gisteren in München op de eerste dag van het Voor-Olympi sche toernooi kansloos verloren van Rusland: 0-3 (6-15 0-15 2-15» ZÜRICH (ANP) Het bestuur van de Europese voetbalunie (UEFA) zal op 21 augustus bijeenkomen om een buitengewoon congres van deze orga nisatie voor te bereiden waarop een opvolger moet worden gekozen voor Gustav Wiederkehr. De Zwitser die vorige week vrijdag op 67-jarige leef tijd overleed, was vanaf 1962 presi dent van de UEFA. Overeenkomstig de reglementen fungeert de Hongaar Sandor Barcs, die eerste vice-presi dent is, als waarnemend-president van de Europese voetbalunie. Gewichtheffen Suuin hebben in Riga drie wereldrecord» verbeterd Midden*" wicht David Rlgart verbeterde zijn eigen record trekken van ll< tot 187^ kg. bl] het drukken kwam hij met 198 kg boven hel record van de Zweed Bettenbrug en In het lichtgewicht trok Valer! Szarl 158 kg waar mee hij het oude record van de Bulgaar Rociev met J kg overtrof. Hockey De Olympische ploeg van Pakistan zal. alvorens In München de Olymplecha titel wordt verdedigd, ren kort bezoek aan Nederland brengen. De Pakistani komen op S augustus In Nederland aan en spelen zondag en dinsdag 8 augustus op het Sportcen trum Papendal fwea wedstrijden tegen de Nederlandse ploeg. Pakistan relet daarna vla Polen naar MOnchen. Tafeltennis Hel Italiaanss team la de eerste Westeuropese formatie, die tegen Chl na zal spelen. Maandag vertrekken de Italia nen voor een earle wedstrijden In oa. Shanghai, Nan Chang, Canton en Peking, voetbal Da Italiaanse bekerkamploen AC Milaan heeft voor ruim 1.5 miljoen gulden de vonrhoedspaler Luciano Chlarugl van florantlna uit Florence gekocht. Chlarugl speelde een keer In hot Italiaanse team Milaan moet de trantfaiwom In twee Jaar betalen. Peter Cormack, de 25-iaar ouda Schotse International aanvaller. Is gisteren voor 900 000 gulden van Nottingham Forest naar Livrrpool overgegaan. Cormack, die in 1970 voor bijna 7 ton door Nottingham van Hibernian was overgenomen, scoorde bet afgelopen aeisoen slechts acht doelpunten Zeilen De Nederlanders Joop en Robert van Werkhoven hebben na de eerete twee dagen van het Europees kampioenschap in de «70 klasse een ruimte voorsprong geno men ZIJ zegevierden zowel In de eerste als In de tweed# race van deze op het IJaeel- meer bij Medembllk gehouden titelstrijd. De Nederlander Van Lssen beset ach tee da Fransman FoUanfant de derde plaata. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 21