Tekort bedraagt log één miljard Drastische ingreep in defensiestructuur Thomas Eagleton wordt partner van McGovern 'UW Fischer verschijnt niet en verliest krant Hét Kwartët Zonnig Italiaanse regering krijgt vertrouwen Besparingen en meer invloed van De Koster Zwaar arrest voor VVDM-publicatie Speedboat vaart zwemmer aan: ernstig gewond Luns op vingers getikt door VS In deze krant bon maar vooral misschien goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. Nieuwe Leidse Cooraiat IBISTEUJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghablavan mijn hart in taghenapoatl" VRIJDAG 14 JULI 1972 53ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen jensl itraat 37 Postbus 76 Telefoon: 01710-31441 en 20388 (red.) Oironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur. fan onze sportredactie EYJAVIK De grillige Bobby Fi ller heeft gisteren zijn kansen op tt veroveren van de wereldtitel scha al aanzienlijk gereduceerd. Nadat ij de eerste partij tegen titelhouder oris Spassky had verloren, verscheen c 29-jarige Amerikaan gisteren niet i de speelzaal waar hij met wit tegen e Rus moest aantreden. Een uur - ing liep zijn klok. waarna wedstrijd- tider Lothar Schmid Spassky volgens reglementen als winnaar aanwees. Rus leidt nu met 2-0, maar het as gisteravond nog de grote vraag of e tweekamp nog zal worden uitge- leeld. et wegblijven van Bobby Fischer ond zijn oorzaak in de aanwezigheid an televisie-camera's, die hem in zijn mcentratie zouden storen. Gisteren is nog druk vergaderd over veranderin gen in de opstelling van de camera's, maar Bobby Fischer bleef bij zijn niet in te willigen eis dat alle came ra's moesten worden verwijderd. De vraag is nu of Fischer nog wel zal f! aantreden voor de derde partij nu hij tegen zo'n achterstand aankijkt. Fi- m scher zelf onthield zich gisteren van ieder commentaar. Op het laatste moment nog waagde de IJslandse grootmeester Fridrik Olafs- son een poging Fischer over te halen alsnog te spelen, maar ook zijn missie was tevergeefs. Ook de auto met mo tor-escorte, die buiten het hotel van Fischer wachtte om de grootmeester alsnog met spoed naar de speelzaal te brengen, kwam niet in actie. Zie verder de sportpagina. Bobby Fischer Van onze Haagse redactie )EN HAAG Het kabinet zit nog met een gat van een miljard gul len op de begroting van 1973. Gisteren is in een speciale werkgroep, iestaande uit minister-president Biesheuvel (AR) en de ministers lelissen (KVP), Drees (DS!70), Udink (CHU). en Geertsema (WD) n staatssecretaris Van der Stee van financiën (KVP) overeenstem- tting bereikt over een pakket beleidsombuigingen ('het hak- en noeiwerk volgens insiders') waardoor het bestaande tekort van drie niljard is teruggebracht op haast een miljard. üinister Belissen (financiën) heeft dit gat aanvaardbaar genoemd. Voor de dekking van dit resterende tekort zal echter niet aan belastingverhogingen zijn te ontkomen. Met name het te ruggeven van de inflatiecorrectie van ruim 600 miljoen, waardoor de VVD en DS'70 zich sterk hebben gemaakt, komt hierbij in het geding. Verhoging van de tarieven voor de inkomstenbe lasting, die teruggave van de inflatie correctie mogelijk zou maken, ligt wat moeilijk nu door de in het voor uitzicht gestelde fiscale maatregelen roer de zelfstandigen, de tarieven al zijn herzien. Aan een verhoging van de BTW lijkt liet te ontkomen, maar de meningen het kabinet zijn hier zeer verdeeld er, daar deze maatregel direct weer in verhoging van de prijzen tot ivolg zal hebben. (et bezuinigingspakket van de werk- p van vijf ministers is nog niet Igekeurd door de voltallige minis- irraad. Dit pakket zal ook wijzigin- in van het regeerakkoord tot gevolg :bben. De fractievoorzitter van de geringspartijen zijn hierover gister- ivocd ingelicht. Afgewacht moet Zogezegd Het lot van een volk heeft vaak "afgehangen van de goede of slech te spijsvertering van een eerste minister. Droog en zonnig met weinig wind. Maximumtemperaturen van 20 graden Celsius aan zee tot ongeveer 24 graden elders. MORGEN EN OVERMORGEN: Droog, vrij zonnig en tamelijk warm. Zon op: 04.38; onder 20.53. Maan op: 10.24; onder: 22.29. Zoek de zin en vul die in Wij lijn er bijna maar nog niet hele maal. U «eet. drie inzenders kunnen binnenkort dertig guldens rijker zijn. kt op morgen. Minister Nelissen worden of deze wijzigingen het re geerakkoord door de fractie-leiders in huii voltallige fracties besproken zul len worden. De KVP ziet pas in augustus kans de fractie bijeen te krijgen. Met de afhandeling van de belangrijk ste knelpunten in de begroting zou dan tot die datum gewacht moeten worden, hetgeen de technische afhan deling van de begroting, die ook nog naar de Raad van State moet, ernstig zal bemoeilijken. Volgens insiders is het in elk geval nauwelijks mogelijk dat het kabinet zaterdag zoals gepland was uit de moeilijkheden zal zijn. Zoals bekend heeft PvdA-fractievoor- zitter Den Uyl dinsdag aangedrongen op een parlementair debat over even tuele wijzizigingen van het regeerak koord, dat nog voor Prinsjesdag plaats zal moeten vinden. De fractieleiders van WD en KVP zijn hierin elk geval tegen. De AR-fractievoorzitter Aantjes verklaarde gisteren tegen dit debat geen bezwaar te hebben: 'Ik begrijp wel dat De.i Uyl dit debat wil. Hij heeft zich voor vier jaar buiten spel gezet door te weigeren aan de kabinetsformatie deel te ne men en daar begint hij natuurlijk nu een beetje genoeg van te krijgen', aldus mr. Aantjes. ROME (AFP. Reuter, UPI) De Italiaanse ministeriële ploeg, bestaan de uit christen-democraten, sociaal-de mocraten en liberalen, die de steun heeft van de republikeinen, kan thans gaan regeren. Deze door -Giulio An- dreotti op 26 juni gevormde regering heeft gisteren het vertrouwen gekre gen van de senaat. De Italiaanse Ka mer schonk haar het vertrouwen vori ge week reeds. De Italiaanse Senaat heeft overigens slecht^ met een meer derheid van acht stemmen zijn ver trouwen geschonken. Van de 318 sena toren, die stemden waren er 163, die vóór de coalitie van Andreotti hun st'-m uitbrachten. Honderd vijfenvijftig senatoren stemden tegen. De nieuwe regering had minstens 160 stemmen nodig om een meerderheid te beha len. De positie van de nieuwe Italiaanse regering, de 34ste sinds de val -an het fascisme in 1944, is in gevaar geweest bij de stemming over het voorzitterschap in de twee kamers van het parlement. Dit kwam doordat le den van de linkervleugel van de christen-democratische fracties de re gering afvielen. De scciaal-democraten hebben gewaarschuwd, dat zij uit de coalitie zouden kunnen treden als het onderlinge gekrakeel bij de christen democraten voortduurt. In politieke kringen in Rome is men evenwel van mening, dat Andreotti wellicht de huidige onrust in zijn partij tot beda ren zal kunnen brengen Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Minister De Koster (defensie) gaat zijn greep op het defensiebeleid aanzienlijk verstevigen. Dit blijkt uit het vérgaande reorganisatieplan voor de top van de defensie, dat minister De Koster giste ren bekend gemaakt heeft. UTRECHT Twee brigade-generaals, de heren W. Brouwer en R. C. Reuhl, hebben volgens de vereniging van dienstplichtige militairen drie redac teuren van het WDM-afdelingsblad 'Kaats' in Havelte wegens het schrij ven van een krijgstucht ondermijnend artikel veroordeeld tot drie dagen ver zwaard arrest. De generaals vielen aldus een WDM-woordvoerder met name over een passage in het blad waarin onder meer wordt geconsta teerd dat 'gelukkig steeds meer dienst plichtigen juist door de reactionaire houding van bovenaf gaan inzien in wat voor apparaat en systeem zij te recht zijn gekomen'. Het is dit jaar de elfde keer dat er moeilijkheden zijn geweest met een VVDM-publikantie. Het drietal zal tegen de straf in be klag gaan bij de bevelhebber land strijdkrachten of bij de commandant van het eerste legerkorps, en zo nodig bij het hoog militair gerechtshof. HEERENVEEN De ongeveer 50- jarige heer A. Heerkens uit Gouda is gistermiddag tijdens het zwemmen op de Langweerder Wielen bij Heeren veen overvaren door een speedboat die een waterskier trok. De man werd een been afgerukt. Het andere been werd ernstig gekwetst. De heer Heer kens werd naar het ziekenhuis te Heerenveen gebracht. De speedboat is eigendom van de vereniging van waterskiërs van de technische hogeschool Twente te En schede. Deze reorganisatie zal een eind maken aan de grote zelfstandigheid van de afzonderlijke krijgsmachtonderdelen, door de instelling van een centraal overkoepelend beleidsorgaan. Tevens zullen de belangrijkste beleidsfuncties niet meer door militairen, maar door burgers worden bezet. Het is duidelijk dat in deze construc tie die, aldus minister De Koster, modern en doelmatig beheer waar borgt, de verantwoordelijkheden en invloed van een aantal hoge officieren belangrijk wordt ingekrompen. Zij hebben de afgelopen maanden hun wensen ten aanzien van een nieuwe organisatie mogen uiteen zetten, maar gisterochtend werd hen pas het resul taat meegedeeld. Zonder twijfel zullen de officieren die voor minder vér gaande reorganisatie hadden gepleit de nieuwe plannen met reserves heb ben ontvangen. 'De legerraad, de ma- rineraad en de luchtmachtraad heb ben echter toegezegd loyaal aan de uitvoering te zullen meewerken,' ver klaarde minister De Koster gisteren. Bevestiging NICOSIA (AP) Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in de Cypriotische hoofdstad Nicosia heeft woensdag gezegd, dat de opmerkingen, die Joseph Luns, de secretaris-gene raal van de NAVO over de kwestie- Cyprus en president Makarios heeft gemaakt, 'niet de politiek van de VS of de NAVO weerspiegelen'. Volgens Cypriotische kranten had Luns deze week in een radio-inter view gezegd, dat aartsbisschop Makari os met de Sowjet-Unie 'flirt' en zeker geen element van stabiliteit in hrt oostelijke gedeelte van de Middelland se Zee vormt Makarios heeft de op merkingen van Luns dinsdag een on verantwoordelijke en onaanvaardbare inmenging in de binnenlandse aange legenheden van Cyprus genoemd. De Britse hoge commissaris in Cyprus liet door een woordvoerder bekend maken, dat politiek van de Britse regering ten aanzien van Cyprus be kend is en niet in overeenstemming is met wat Luns zou hebben beweerd. delen over voorstellen die slechts door een krijgsmachtdeel werden be keken. Ieder krijgsmachtdeel probeerde na tuurlijk zijn eigen zaken zogoed mogelijk te behartigen en zijn eigen wensen zoveel mogelijk gerealiseerd te krijgen. In de nieuwe structuur wordt de noodzaak voor een centraal, afzonder lijke belangen tegen elkaar afwegend beleid, bijzonder benadrukt. De huidige situatie waarin landmacht, marine en luchtmacht ieder direct onder de politieke leiding van het departement zaten, wordt drastisch gewijzigd. De beleidsvoorbereiding komt in handen van een uit twaalf man bestaand overkoepelend orgaan; de defensieraad. Daarin zitten naast de minister, de staatssecretaris en de secretaris-generaal en de voorzitter van de verenigde chefs van staven, drie nieuwe burger-functionarissen, te weten de directeuren-generaal voor het materieel, het personeel en de financiën. Momenteel zitten op deze posten voor de drie krijgsmacht-delen afzonderlijk, drie opperofficieren; totaal dus negen man. Landmacht, marine en lucht macht krijgen van de drie burgerle den van de defensieraad hun opdrach ten. Voor de uitvoering van deze opdrachten zijn direct verantwoorde lijk de chef van de marinestaf, de chef generale staf van de landmacht en de chef luchtmachtstaf. Deze uit voerders van het beleid zitten overi gens ook in de defensieraad. De politieke leiding van defensie, waaronder de directeuren-generaal di rect ressorteren, krijgen zo een vaste greep op de met de uitvoering van het beleid belaste krijgsmachtdelen. De politieke leiding kan zich door de nieuwe constructie primair bezig hou den met het uitstippelen van het defensiebeleid op langere termijn. Het beleid op korte termijn wordt hiervan afgeleid. De nu voorgestelde wijzigingen ko men in het algemeen overeen met het advies van de commissie Van Rijcke- vorsel. 'Het gaat hier echter om idee- en die ik in de loop van dit jaar zelf heb gekregen; het advies van de com missie van Rijckevorsel betekende al leen een bevestiging daarvan,' aldus minister De Koster. Hij meent dat door deze reorganisatie rond 10 procent op de exploitatiekos ten van defensie bezuinigd kan wor den. Op de lopende begroting zou dat neerkomen op een bedrag van vier honderd miljoen gulden). Deze bezui nigingen zullen echter voor een ge deelte in 1973 kunnen worden gereali seerd, omdat het niet mogelijk is personeel te ontslaan. Hoeveel perso nen overbodig wordt, kon minister De Koster nog niet zeggen, omdat de plannen nog in details uitgewerkt moeten worden. Hij moet voor de reorganisatie ook eerst nog de goed keuring van de Kamer hebben. Daar na zullen de plannen successievelijk worden ingevoerd. De huidige zelfstandige positie van landmacht, luchtmacht en marine, ge vat in een zogenaamde verticale struc tuur, stamt uit de tijd dat er voor de drie krijgsmachtonderdelen elk een staatssecretaris was. Bij de laatste ka binetswijziging is aan deze situatie een eind gemaakt door de benoeming van één staatssecretaris. Het bleek echter onmogelijk voor de minister en zijn staatssecretaris contact te hou den met alle beleidsvoerende instan ties die onder de drie staatssecretaris sen waren ontstaan. Als belangrijk onderdeel daarbij werd tevens gevoeld dat door de grote zelf standigheid van de krijgsmachtonder delen, een goede afweging van ver schillende beslissingen tegenover el kaar ontbrak. De minister moest oor- Binnenland Politie geeft fout toe Geen zorgen over inflatie Buitenland Vietnamgesprek blijft stagneren Okamoto: de strijd gaat door Kerk Fiolet valt Wereldraad aan Boekcnclalagc Lezers schrijven Filmpremières Radio en Iv strips, feuilleton Recept Commentaar Pop op do plaat Dichtbij en verder Mevrouw McGovern was buiten zinnen van vreugde, toen de Democratische conventie haar echtgenoot tot presidentskandidaat had gekozen. MIAMI BEACH (Reuter, UPI, AFP, AP) De beslissing is gevallen op de Democratische conven tie in Miami Beacht. Nadat woensdagnacht Senator George McGovern met een zeer grote meerder heid al in de eerste ronde was gekozen (1864,95 stemmen, veel meer dan de benodigde 1509 stem men), heeft hij gisteravond de keuze van zijn running-male (vice-president) hekendgemaakl. Het is Thomas Eagleton, Senator van Missouri, katholiek en 42 jaar oud. Diens keuze werd zeer duidelijk be paald op grond van electorale beoor delingen. Eagleton moet ervoor zor gen dat de zuidelijken en de conserva tieven niet in een grote stroom uit het Democratische kamp deserteren. Eag leton onderhoudt ook goede relaties met de vakbonden, die McGovern met wantrouwen bezien. Het is zeker dat de conventie de keus van McGovern zal goedkeuren. Eagleton steunde aanvankelijk Ed mund Muskie in zijn streven de demo cratische kandidaat voor het president schap te worden. McGoverns 'running mate' is in het verleden onder-gouver neur van Missouri geweest en studeer de rechten in Harvard. Senator Ed ward Kennedy, die gisteren naar Miami Beach is gevlogen om McGovern geluk te wensen met zijn verkiezing, had enkele uren eerder nog eens ver zekerd, dat hij om persoonlijke rede nen geen 'running mate' kon wonden. Kennedy meed de conventiehal. voor dat McGovern zijn keuze bekend maak te. Woensdagnacht werd McGovern dus de nieuwe grote man van de Demo craten. Onder daverend gejuich van zijn aanhangers bracht de delegatie van Illinois haar stem uit, waardoor het stemmentotaal voor McGovern in één klap van de vereiste 1509 tot 1603 steeg. Op dat ogenblik lagen Senator Henry Jackson en gouverneur George Wallace al ver achter hem. Hoewel de Senatoren Hubert Humphrey en Edmund Muskie zich hadden terugge trokken, kregen zij nog enkele symbo lische stemmen. Humphrey kreeg van zijn staat Minnesota 46 stemmen, als gebaar van genegenheid voor de man, die zich jaren lang heeft beijverd voor de partij. In haar loge kuste mevrouw Eleanore McGovern met tra nen in de ogen van blijdschap haar dochter. Het is bekend, dat mevrouw McGovern bijzonder graag in het Wit te Huis wil wonen. De verslagen Wallace, die eerder had gedreigd een derde politieke partij op te richten, als de Conventie geen rekening met zijn politieke verlan gens zou houden, heeft na de stem ming zijn dreigement ingeslikt. Humphrey, die een ovatie van de Conventie kreeg, heeft de nieuwe pre sidentskandidaat al zijn steun toege zegd. Een belangrijk probleem voor Mc Govern is, hoe hij zijn vurige jonge aanhangers met de oude partij-garde kan verzoenen Al voor de stemming VERVOLG ZIE PAG. 9, DERDE KOLOM noteer als nieuwe abonnee Naam: Adres: - Plaats: een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! maand kwartaal een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart qa.4 gulden abonnementsgeld. Q mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) handige paraatmap met brief papier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1