eoeo erdachten roofmoord even elkaar de schuld Radio Veronica valt uitbreiding zendtijd van Hilversum 3 aan Nieuw gesprek over Edy na concessie Hagemeyer Twee schutters verliezen geding om royement Apeldoornse Vierdaagse begon met ideaal weer Onbekende man Verongelukt Kunst Kamerlid: 'VVDM aan banden leggen' Opnieuw 12 jaar en tbr geëist wegens doodslag Zendingsdag GZB Zaak-Scholten nu afgedaan Ouders omgekomen kinderen klagen crêchehoudster aan is Hogeschool van Debrecen vernieuwd Eindhovenaar brengt vrouw om fleren is pp het katholieke gedeelte I de algemene begraafplaats in edam onder bijzonxer grote be- in, gstelling het slachtoffer begraven, j het kerkhof waren tientallen re- rcheijrs. Aan de begraafplaats ging uitvaartdienst in de kerk aan de [oflr. Nolenslaan vooraf. irtbewoners zijn er vast van over- gd dat de politie op z'n minst heeft Irj weten, dat de heer Van den Bosch siS donderdagavond, toen hij na de Sijopavond met de winkelkas naar n^is ging, zou worden overvallen. i Jng voor de roofmoord gebeurde BS ren er in de buurt politiewagens 1 lignaleerd en een aantal buurtbewo ners zag hoe politiemannen zich in de ga Igevig van het flatgebouw verdekt de; stelden. Dat verklaart hoe de over- llers reeds enkele seconden na de lord konden worden gearresteerd lor de politiemannen die uit de ruiken te voorschijn sprongen. De «róachten zijn gisteren voor de offi- zj er van justitie geleid. ia een verslaggever IAMSBERGEN Een frontale aan- jding in Gramsbergen op rijksweg heeft gisteravond aan een tot nu onbekende man het leven gekost. lN-wee anderen werden zwaar gewond. 'f et ongeluk ontstond na een verkeer- inhaalmanoeuvre. een der auto's werd een rijbewijs vonden op naam van Hermanus eurs uit Groningen. Aangenomen erd dat hij het slachtoffer was. Bij erichtgeving aan de familie bleek chter dat de heer Meurs springle- end was en dat zijn rijbewijs een jd geleden gestolen was. JW/KWARTET WOENSDAG 12 JULI 1972 Binnenland T9 K9 Gaudeamus muziekweek UTRECHT De Internationale Gau deamus Muziekweek wordt van 8 tot en met 15 september in samenwer king met de NOS gehouden. Er staan concerten op het programma in Rot terdam, Amsterdam. Hilversum en Utrecht. De prijsuitreiking in het ka der van het Internationale componis tenconcours 1972 vindt plaats op 15 september. De door de jury van het Internationa le Gaudeamus componisten concours uitverkoren werken gaan op 14 sep tember in Utrecht in première tijdens een concert van het Utrechts Symfo nie orkest onder leiding van Paul Hupperts. Het betreft werken van William Chamberlain, Horatio Radu- lescu, Fred Macfadden en Daniel Lentz. Tijdens deze premières zal uit gebreid gebruik worden gemaakt van elektronica. In oen van de werken wordt de dirigent vervangen door een roterend licht. DEN HAAG Onaanvaardbaar acht het Tweede-Kamerlid Keuning (DS'70), hèt dat de Vereniging van dienstplichtige militairen zich ook op het terrein van de politiek gaat bewe gen. In vragen aan de minister van defensie vraagt de heer Keuning of niet overwogen moet worden of de van overheidswege aan de VVDM ver leende faciliteiten, o.a. contributie-in ning, de vrijstelling van de bestuur ders en de beschikbaarstelling van kantoorruimte, dienen te worden in getrokken. AMSTERDAM Twaalf jaar gevan genisstraf, met aftrek van voorarrest, en terbeschikkingstelling van de rege ring heeft de procureur-generaal bij het gerechtshof in Amsterdam giste ren geëist tegen de 29-jarige barkeep er Hendrik M. uit Haarlem wegens doodslag op de 26-jarige mevrouw I. Visser-Friesen in Haarlem op 10 juni 1971. De procureur-generaal, mr. G. H. C. van Dijken, vorderde dezelfde straf tegen M. als de officier van justitie vorig jaar hij de Haarlemse rechtbank. M. werd toen veroordeeld tot 10 jaar en tbr. Daartegen tekende hij beroep aan. Aan de hand van een gunstig psychia trisch rapport was M. op 8 juni 1971 uit de gevangenis ontslagen, waar hij een straf wegens verkrachting had uit te zitten. Hij ging onmiddellijk op zoek naar zijn vroegere slachtoffer met de bedoeling wraak te nemen voor de zijns inziens onterechte ver oordeling. Omdat dat meisje inmid dels was verhuisd kon hij haar niet vinden, In de buurt waar zij gewoond had belde hij op enkele adressen aan met het voorwendsel dat hij kwam voor een enquête over de piL Een maal bij mevrouw Visser binnen sloeg hij haar op het hoofd, wurgde haar met een meegebracht gordijnkoord en stak haar nog tweemaal met een aard appelmesje in de hals. De politie rekende hem een dag later in. Voor het gerechtshof verklaarde M. dat hij niet wist waarom en hoe hij de vrouw had gedood. ZEIST Traditiegetrouw op de eer ste donderdag van augustus houdt de gereformeerde zendingsbond in de Ne derlandse Hervormde Kerk 3 augustus zijn zendingsdag in het Rijsenburgse- bos te Driebergen. Na het openingswoord door de voor zitter ds J. van Sliedregt spreken in de morgenbijeenkomst ds J. Wieman uit Alblasserdam, ds C. van den Bergh uit Katwijk en ds A. Schipper, studentenpredikant te Udjung Pan- dang (het voormalige Makassar op Celebes), 's Middags vertelt de heer G. van Soest, schoolhoofd te Zoeter- meer, eerst een op de jeugd afge stemd verhaal. Dan volgt ds. A. Vliet- stra van Doornspijk, waarna ds. L. Blok uit Aalburg het slotwoord spreekt. Een klankbeeld van deze dag, die duurt van 10 tot 4 uur, zal 's middags worden uitgezonden door de NCRV. Van onze correspondente HEERLEN De ouders van de twee jarige Willy en de vierjarige Mare Strijks hebben een klacht ingediend bij de officier van justitie bij de rechtbank te Maastricht, mr. J. Frans- sen. Volgens de ouders kwamen hun kinderen zaterdagavond bij een brand in de crèche aan de Heerlense Kruis straat als gevolg van grove nalatig heid van de eigenaresse van de crè che, mevrouw Mirer, om het leven. Volgens het echtpaar Strijks waren de kinderen het afgelopen weekeinde toe vertrouwd aan de zorgen van het echtpaar Mirer en niet aan die van een 14-jarig kind. Tijdens het weekeinde waren de crè chehoudster en haar man niet in Heerlen. Zij hadden het toezicht toe vertrouwd aan drie meisjes, respectie velijk 19, 17 en 14 jaar. De belde oudste meisjes hadden van mevrouw Mirer toestemming gekregen in de avonduren te gaan dansen, terwijl het 14-jarige meisje samen met twee pen siongasten toezicht zou houden op de twee kinderen van het echtpaar Strijks. Om acht uur werd de brand ontdekt. De oorzaak is niet bekend. Vermoed wordt dat de kinderen met lucifers hebben gespeeld. Volgens de pensionhoudster waren de ouders ervan op de hoogte, dat zij en haar man het weekeinde niet thuis zouden zijn. Aanvankelijk had zij zelfs geweigerd de kinderen het week einde in de crèche te laten slapen. Na herhaald aandringen van de ou ders gaf de vrouw echter toe. In hun brief aan de officier van justitie schrijven de ouders echter: 'We heb ben onze kinderen aan mevrouw M. toevertrouwd en niet aan een veer tienjarig kind 'Werknemers tussen 57 en 60 niet ontslagen' Van onze sociaal-economische redactie DIEREN De metaalbonden gaan opnieuw met de directie van de handelsmaatschappij Hagemeyer rond de tafel zitten om de afvloei ingsregeling voor de 250 werknemers van de emailleerfabriek Edy een onderdeel van Hagemeyer in Dieren te bespreken. De leden van de bonden hebben de vakbondsbestuurders toestemming ge- gev ende besprekingen naar eigen be vinding af te ronden. Deze verrassen de toezegging van het Edypersoneel was het antwoord op een telefonische mededeling van de Hagemeyer-directic aan de vakbonden, juist voor het begin van een vergadering van de bonden in Dieren. De Hagemeyer-directie liet de bonden weten dat de personeelsleden van Edy, die tussen de 57,5 en de 60 jaar oud zijn. niet ontslagen zullen wor den. Juist om de positie van de personeelsleden in deze leeftijdscate gorie braken de bonden vorige week donderdag de onderhandelingen na dertien uur vergaderen af. De mededeling van de directie was voor de bonden en de personeelsleden van Edy een volslagen verrassing. Met deze toezegging heeft de directie vol gens de vakbondsbestuurders de drei ging van acties en stakingen bezwo- Vorige week nog liet Hagemeyer we ten niet verder te willen gaan dan aan garantieregeling voor werknemers vanaf de leeftijd van 60 jaar. Hoe de Hagcmeyer-directic denkt de perso neelsleden in de leeftijd van 57,5 en 60 jaar in dienst van Edy te houden en tegelijkertijd het bedrijf in Dieren te sluiten, zal nog oen punt van onderhandelingen worden. De bonden houden er rekening mee, dat de direc tie een verplichte overplaatsing van deze mensen naar een ander Hage- meyer-bedrljf waarschijnlijk Bec- con in Doetichem zal voorstellen. Van een correspondent ROTTERDAM De schutters Jan Borger en Robert van de Boogaart hebben het kort geding verloren, dat ze tegen hun club, de Konink lijke Scherpschuttersvereniging Rotterdam, uit protest tegen hun royement hadden aangespannen. De president van de Rotterdamse rechtbank, mr. J. G. L. Reuder, wees hun eis het royement ongedaan te maken af en veroordeelde het tweetal tot de kosten van het geding (drie honderd gulden). De ledenvergadering van de schutters vereniging. besloot in mei met ruime meerderheid om de heren Borger cn Van de Boogaart als lid te schrappen. 'De vereniging heeft volgens haar sta ten gehandeld. Ook aan de voorwaar de, dat het royment zo min mogelijk onterend mag zijn, is voldaan. Borger en Van de Boogaart hebben tot drie keer toe de gelegenheid gekregen zelf te bedenken en de eer aan zich te houden', aldus mr. Reuder. Rovert van Boogaart heeft inmiddels Van onze Haagse redactie DEN HAAG De vaste Tweede- Kamercommissie voor binnenlandse zaken heeft er begrip voor opgebracht dat minister Geertsema (binnenlandse zaken) het kamerlid J. N. Scholten (ARP) niet heeft ontslagen als burge meester van de Noord-Brabantse ge meente Andel. De Kamercommissie heeft dit de mi nister naar eerst nu bekend is gewor den in een brief meegedeeld, nadat zij de heer Geertsema vertrouwelijk over deze kwestie had gehoord. De zaak kan daarmee als afgedaan worden be schouwd, zo deelde drs. Franssen (PvdA, voorzitter van de commissie) gisteravond mee. Dit in tegenstelling tot de berichten dat de Kamercommis sie een nader onderzoek zou hebben gevraagd. De commissie heeft nadrukkelijk niet ingestemd met het beleid van de minister, maar heeft er zich toe be perkt 'er begrip voor op te brengen.' Hieruit mag worden afgeleid dat de commissie weinig gelukkig is met de affaire-Scholten en ook wel enige kri tiek heeft op diens rol. Voornaamste onderdeel van de kritiek vormde het feit, dat de burgemeester van Andel geld voor de betaling van Openbare Werken op zijn eigen rekening had beheerd. Zowel de commissaris van de Koningin als de procureur-generaal in de provincie Noord-Brabant hebben een onderzoek ingesteld naar het be leid van de heer Scholten. De com missaris van de Koningin achtte geen bijzondere maatregelen nodig en de procureur-generaal zag van vervolging af. onderdak gevonden bij een andere schietvereniging, 't Trefpunt in Rhoon. Jan Borger is daarin niet geslaagd; hij wil de zaak eerst laten betijen en over een jaar. eens verder kijken. De Rotterdamse schuttersrel ontstond, omdat de heren Borger en Van de Boogaart vertelden dat ze waren ge royeerd vanwege hun weigering in de sociëteit van de club staande het glas te heffen op dc geboorte van een prinsenkind. Vaq de zijde van de vereniging werd gezegd, dat 'herhaal delijk wangedrag' de reden was voor het royement. Reizend ambassadeur Nederlands raizend ambassadeur voor IbdiLateraal overleg met Oosteuropese en niet- gebonden landen over Europese vei- ligheidskwestles de heer M. F. Vigeve- no, gaat in augustus met pensioen. Hij zal worden opgevolgd door de huidige ambassadeur in Luxemburg, jhr. mr. B. E. Quarlcs van Ufford. De heer Vigeveno blijft wel voorzitter van de internationale commissie ter bescherming van de Rijn tegen ver vuiling. In tegenstelling tot de heer Vigeveno, die zes jaar ambassadeur in Belgrado was, is mr. Quarles van Ufford nooit in een Oosteuropese hoofdstad gestationeerd geweest. Hij heeft echter wel, onder meer in Brus sel Londen, Parijs en Luxemburg, de groei van de Europese politiek van nabij meegemaakt. Burgemeester Per 1 augustus is benoemd tot burgemeester van Nieuw Vossemeer (NB) de heer A. G. O. A. Remery. te St. Oedenrode. De heer Remery (44) is referendaris op de gemeentesecretarie van St. Oedenrode; hij is rooms katholiek en lid van de KVP. Nieuw-Vossemeer ligt ten noordwesten van Bergen op Zoom en telt ongeveer tweeduizend inwoners. _JDAM/ROTTE RDAM Het :rns g Schiedamse recherche nog hij'fds niet duidelijk, wie van de eft uit Rotterdam afkomstige rvallers, Arie V. of Bertus F., lerdagavond de 32-jarige fi- idfi Ichef J. M. van den Bosch in ebi portiek van zijn woning heeft flgeschoten. 'n verdachten die onmiddellijk na 'f'® roofmoord in het flatcomplex aan n|lNieuwz Damlaan in Schiedam wer- gearresteerd geven in de urenlan- elkaar de schuld van het schot. live dat hij toegaf 'de twee ston- bekend als gevaarlijke misdadi- is dit het enige war commissaris 2 ran der Haagen van de Schiedamse il* itie wenst te zeggen over de ondui- ke situatie van donderdagavond, ureur-generaal mr. W. A. baron der Feltz heeft volledige open- over het optreden van de politie gezegd. Die zal morgen kunnen den gegeven tijdens een persconfe- tie in het hoofdbureau va de terdamse politie. iddels hebben mevrouw Haas-Ber- en de heer De Ruiter van de ialistische Tweede-Kamerfractie stö minister Geertsema (binnenlandse en) verzocht een zo volledig moge- inzicht te geven van de omstan- ieden waarbij de heer Van den r„jKh om het leven kwam. Beiden vooral of de politie, die wel stond om de daders van de rfoverval aan te houden, de moord jSnderen Va" den Bosch niet kon De begrafenis van de levensmiddelen-filiaalchef J. van den Bosch, die donderdagavond het slachtoffer 1 werd van de beruchte roofmoord in een Schiedams flatgebouw, trok dinsdag enorme belangstelling. On- ïchercheurs der de aanwezigen Waren veel rechercheurs. Van een onzer verslaggevers HILVERSUM Een investering van twee miljoen gulden voor de uitbreiding van de zendtijd van Hilversum 3 lijkt de directie van Ra dio Veronica 'volstrekt onverantwoord', omdat 'luisteronderzoeken van de laatste twaalf jaar steeds zonder uitzondering hebben aange toond dat de luisterdichtheid na 18.00 uur slechts een te verwaarlo zen fractie is van de luisterdichtheid overdag'. Dit schrijft de directie van Radio Veronica in een perscommunqiué. Het is een reactie op speculaties dat het uitbreiden van zenduren van Hilver sum 3 het verdwijnen van Veronica zal inleiden. Veronica schrijft dat het publiek dat Hilversum 3 beluistert een ander is dan dat op Veronica en Radio Nord- see afstemt. 'Slechts door eenkarakter- wijziging en niet door uitbreiding van zendtijd kan een werkelijke tegemoet koming aan de wensen van het Veron- ica-publiek worden geboden'. Veronica wijst er ook op dat er geen enkele garantie is dat Hilversum 3 op langere termijn als muziekstation zal blijven opereren, als de concurrentie van de zendschepen wegvalt. 'Veeleer valt te verwachten dat als gevolg van het grote aantal zendgemachtigden na verloop van tijd het karakter meer zal overeenkomen met dat van Hilversum I en 2'. Radio-Nordsee De directie van het zendschip wijst er nogmaals op dat Veronica het vormen van een omroepvereniging serieus overweegt als een van de middelen om voort te blijven bestaan. Verder worden geruchten dat r contacten zouden zijn geweest tussen de directie van Radio Veronica en politiek Den Haag bevestigd. 'Tijdens verschillende gesprekken me t parlementariërs van verschillende politieke partijen werd met naruk gewezen op een moreel bijzonder moeilijk verteerbaar gevolg van de mogelijkeinvoering van de voorgestelde wetsontwerpen'. Gedoeld wordt daarmee op de positie van Radio Nordsee. Volgens Veronica zul len de Zwitserse eigenaren net wor den getroffen door de Nederlandse maatregelen, omdat de zender niet afhankelijk is van Nederlandse adver teerders. De inkomsten komen vol gens Veronica vooral van grammo foonmaatschappijen, wier platen door Nordsee worden gelanceerd. Boven dien is de grotere zensterkte van Nordsee voor internationale adver teerders aantrekkelijk. Deze onderne mingen kunnen ongestaft hun adver tenties via buitenlandse reclamebu reaus op Radio Nordsee plaatsen, al dus Veronia. Verder wijst de directie er in het communiqué op dat er plannen bestaan om het Nederlandsta lige programma van Radio Luxem burg uit te breiden. Voortzetting 'De mogelijkheid ontstaat dat goed keuring van de Overeenkomst van Straatsburrg en aanvaarding van de wijziging telegraaf- en telefoonwet wel een eind zou kunnen maken aan de activiteiten va nVeronica, maar dat andere, buiten de omroepwet functio nerende commeciële zenders onge straft hun activiteiten kunnen voort zetten c.q. versterken. Het zal duide lijk zijn dat Radio Veronica in dat geval zeker zal overwegen om een vergelijkbare internationale en bin nen de bepalingen van de Overeen komst van Straatsburg mogelijke basis te vinden tot voortzetting van haar activiteiten', aldus de directie van Veronica in haar communiqué. Van een verslaggever DEBRECEN Met feestelijke bijeen komsten op 17 en 18 september zal het herstel en de modernisering van de bekende theologische hogeschool van de Hongaarse hervormde kerk in Debrecen worden gevierd. Aan de restauratie van de hogeschool is jarenlang gewerkt. De viering om vat onder meer een dankdienst in de hervormde grote kerk en het verlenen van eredoctoraten aan een aantal bui tenlanders. Voorts is er een weten schappelijke bijeenkomst met onder meer een hervormd-orthodox gesprek en de oprichting van een wetenschap pelijk genootschap van Hongaarse her vormde theologen. Afgevaardigden van bevriende kerken en oecumeni sche organisaties in binnen- en bui tenland zullen voor de feestelijkheden naar Debrecen komen, evenals de le den van het uitvoerend comité en de theologische commissie van de her vormde wereldbond, die op uitnodi ging van de Hongaarse hervormde kerk hun vergaderingen in september eveneens in Debrecen zullen houden. EINDHOVEN De 33-jarige metse laar J. M. N. uit Eindhoven is giste renmiddag vrijwillig het hoofdbureau van politie binnengestapt om mee te delen, dat hij de vrouw, met wie hij samenleefde, had gedood. De recrer- che ging direct op onderzoek uit en vond kort daarop in een woonhuis aan de SL Gerlachstraat het stoffelijk overschot van de 32-jarige mevr. A. W. N. Janssen. Tegenover de politie heeft de metse laar verklaard, dat hij de vrouw na een ruzie verscllillende malen heeft getrapt en geslagen. Daarna heeft hij haar op bed gelegd. Al eerder dit jaar had de politie assistentie moeten ver lenen om ruzjies tussen het tweetal bij te leggen. Het slachtoffer laat vier kinderen achter. De twee oudste kin- deretn waren reeds aan haar ouder lijke macht ontzegd. horizontaal: 1. kunstmens, 4. berg- 'aats, 5. voorzetsel, 7. schaapkameel, gekheid, 11. wiel, 12. Europeaan, 4 voorkomen, 16. boom, 18. voorzet- 19. lidwoord, 20. reeds, 21. mu- jeknoot, 22. landbouwwerktuig, 23. kde, 25. seheik. element, 27. gevange- iis, 29. wilde haver, 31. ingewand van la»ng, 33. hap, 35. nobel, 37. sus loco afk.), 39. aardrijkskundige aandui ding, 40. greep. 'ertiJioal. i. teken in de dierenriem, [Moei, 3. gesloten, 4. bergplaats, 6. rnemen, 7. muzieknoot, 8. glijvoer- 9. rund, 10. voedsel, 11. oorzaak, klein kind. 15. voorschrift, 17. leest, 18. electrisch geladen 23. oorlogsgod, 24. rivier in jtè, 26. insektenetend zoogdier. 28. ifivier in Rusland, 29. deel van de ibel, 30. voorzetsel, 32. oude lengte- maat, 34. priem. 36. roeipen. 38. mu- -Jsing van gisteren: jWcr; i. madat, 4. leges. 7. weger. 9 ®aUoGt. 11. vaal. 13. sero. 15. ent .16. [J®#. 17. Ase. 18. mes. 20. pet, 22. j£ón, 24. rare. 25. mondain, 28. toost, traan. 30. telle i. mauve, 2. aval, 3 tel, 4 Leo. 5 Eros. 6. salon. 8. glissando, 9. mat, 10 ter. 12. anker. 14 reder, 18 ®eent. 19. sim. 20. Pan. 21. tenue, 23. a°la. 24. rite, 28. non, 27. ast. Van een onzer verslaggevers APELDOORN Het meest vertederende in de 19e Apeldoornse NWB-vierdaagse die gisteren is begonnen, vormde het complete ge zin van de Zweed Gunner Rio. Met zijn vrouw Gunhild, dochter Be- rit, zoon Ove en baby Linda (in de wandelwagen) schreef hij in voor de 30 kilometer. In tamelijk straf tempo, maar desondanks zichtbaar genietend van het landschap legden zij het parcours af. 'Wat een sfeertje', zei een geharnaste wandelaar op deze eerste dag, die via het Apeldoornse Kanaal naar Loenen voerde. Een mooie tocht, zoals trou wens alle trajecten van de Apeldoorn se vierdaagse bijzondere charme heb ben. Van Loenen naar Beekbergen wat de dertigers betreft onder meer langs de Spreng. De veertigers moesten er een lus bijnemen en de vijftiger een nog wat grotere lus. Van Beek bergen, waar het altijd druk is rond de kerk, ging het op Ugchelen aan, waar na Apeldoorn alweer in het vizier kwam. Vele kilometers worden afge legd op smalle boswegen waar geen auto kaji doordringen. Alle somberheid vooraf ten spijt kon den de wandelaars zich gisteren geen idealer weer voorstellen: niet al te warm, overwegend zon en pas tegen vijf uur een regenbui. In totaal had den zich 1414 personen laten inschrij ven. Om onbekende redenen bleven er 37 thuis. Er kwamen dus 257 buiten landers uit elf landen. Een opvallend groepje vormen de leden van de wan- delvereeniging uit Romanshom (Zwit serland) die jaarlijks de Driedaagse rond de Bodensee organiseert, met hun blauwe kiel en rode, slaapmunts- achtige hoofdbedekking. De groep die 30 km loopt is veruit het grootst Ongeveer 80 pet. heeft daarvoor ingeschreven. Wandelen en genieten zijn in Apeldoorn één. Er zijn er wel die de indruk geven, dat zij de trein moeten halen. Maar voor het merendeel zijn het bedachtzame wandelaars. Er waren op de eerste dag twee uitvallers. De Vierdaagse van Apeldoorn; dat betekent ook op zijn tijd rusten met de voeten omhoog en voor de onverwacht overvloedige zonneschijn de pet over de ogen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9