Gesprek over Rijn: geen al te hoge verwachtingen I 1 I JD JD oonbeleid (1) Loonbeleid (2) Nederland betaalt aan school in Indonesië Vrijwilliger in Indisch Leger IQ -X- MJW/KWARTET WOENSDAG 12 JULI 1972 Rlnncnlnnd commentaar T."> R7 mimeiilaar «et is op deze plaats al eerder gezegd I we herhalen het graag: nimmer poren in de recente sociaal-economi- geschiedenis van Nederland heeft n regering zo behoedzaam en wel- erwogen op het loon- en prijsfront ppereerd als het huidige kabinet. Dat a vooral de laatste weken duidelijk porden. Gezegd moet worden, dat, ilde regering slaagt in haar opzet om $uen met de organisaties van werkne- I mts en werkgevers tot een effectieve inhtiebcstrijding te geraken, er veel mer gewonnen is dan met welk eenzij- I dig ingrijpen ook hoe stoer dat ook I voo het oog mag lijken, fck' Helis daarom moeilijk te begrijpen, datrr van bepaalde zijden nog steeds op 'rastische overheidsmaatregelen los vaitiet overleg met de sociale partners in kt bedrijfsleven, wordt aangedron genoverigens zonder dat daarbij duielijk wordt gemaakt, hoe die maat- j repen cr uit zouden moeten zien. Wat er u in het topberaad tussen regering, wetgevers en werknemers op gang is getocht, is (gezien dc achtergrond van de voorheen gehanteerde procedures) nie' alleen uniek, het is bovendien zo rdevol, met name ook voor het ial-economische beleid in de verde- oekomst. dat eventuele veroorza- van een breuk in dit ragfijne nien een zeer zware verantwoorde- eid op zich zouden laden. In plaats v| aan te sturen op een confrontatie- ooe-stijl zouden ze moeten beseffen, van het huidige, nog steeds kansrij- kj overleg afhangt, of we erin zullen sfeen. de belangrijkste economische rpeilijkheden in korte tijd, mogelijk jfs in een jaar, goeddeels te boven te (men of dat we wellicht nog jaren- g geplaagd zullen worden door de 'alijkc gevolgen van een te forse latoire ontwikkeling. li de zorgvuldig uitgewerkte overleg- pDcedure heeft minister Boersma van Spiale Zaken ook de beoefenaars van dtvije beroepen betrokken, nadat hij darmee vorig jaar al een overigens nii zo geslaagd begin had gemaakt. Dc het toen in de sfeer van de hogere envrije inkomens niet tot zelfs maar ee eerste aanzet van een concreet beid kwam, mag wellicht eerder dan aa onwil van de betrokkenen worden ■eten aan tijdgebrek en aan het feit, dl ook de matigingsoperatie-1972 in he georganiseerde bedrijfsleven op een zeer onduidelijke en wankele basis wa gegrondvest. Inussen moet, nu het er werkelijk op aa gaat komen, nog worden afge- wcht, in hoeverre de vrijc-beroepsbe- oeenaars bereid zijn hun inkomens en deverdcre ontwikkeling daarvan open bar te maken en aldus bloot te stellen aa de beoordeling van velen. Wij zin niet in, waarom alleen de c.a.o.- loen daaraan onderworpen zouden roeten zijn. Daarmee zijn al genoeg onzijdigheid, onwaarachtigheid en ge- rchtvaardigde onlustgevoelens in bre- d lagen van de werknemers gepaard fgaan. fctreurd moet daarom worden, dat de bafhankelijkc raadgevende actuarissen lerzekeringswiskundigen) als enige foep hebben geweigerd mee te werken in een serieus onderzoek naar moge- Ikheden om via grotere openbaarheid ok de vrije inkomens in te passen in d» matigingsoperatie-1973. Let wel: er isjvoorlopig nog alleen maar sprake vti een onderzoek naar mogelijkhe- dn. Door zelfs dat af te wijzen laden dl betrokken actuarissen dan ook de vfdenking op zich. bevreesd te zijn vor het verschaffen van inzicht in de oivang van hun verdiensten. Het ar- linent dat ze voor hun weigering foben aangevoerd dc door hen te vf strek ken getallen zouden al te gc- ntkkclijk verkeerd geïnterpreteerd knnen worden maakt een weinig itekhoudendc indruk. Daarmee bren- pi ze anderen alleen maar in de vrleiding om zich af te vragen, of dze wiskundigen wellicht alleen al te j vel verdienen omdat ze niet eens bij j nachtc zijn. een verantwoorde, maar Cerzichtelijkc en algemeen bcgrijpelij- b samenvatting te verstrekken van bn eigen inkomenscijfers. fee. dan valt er heel wat meer respect te brengen voor de drie gerefor- Ceerde predikanten en de twee emeri- bs-predikanten in Veenendaal, die on- Ings hebben laten weten, in 1973 Vijwillig af te zullen zien van elke tendmatige verhoging van hun salaris c pensioen. Dc mentaliteit van waar- tt deze beslissing werd genomen, is net name in de sfeer van de hogere iikomcns werkelijk onmisbaar om een licuwe mislukking van de zo dringend 'oodzakclijke inflatiebestrijding te 'foorkomen. JAKARTA In het Indonesische sadje Tebet is gisteren de eerste s-oen gelegd voor een school, die voor driekwart met Nederlands geld wordt rïbouwd. De Nederlandse regering eeft, via de NOVIB 1.066.109 be- lehikbaar gesteld voor deze middel baar technische school. Het museum tan Bronbeek in Arn hem. naar de laatste oud-kolonialen dc herinnering aan hun kleurrijke Indische jaren nog dagelijks oppoet sen, hee.fr er een aamrinst bij: een emaille bord, tcaarmee :o'n zestig, zeventig jaar geleden militair perso neel voor de Oost werd geworven. 'Indisch Leger' staat er met grote letters op Daaronder een koloniaal met-rang op de fiets, toen een geavan ceerd vervoermiddel. Op de achter grond de troep, di in een stofwolk door de bochr gaal en links daarvan de bewoners van een kampong, die hun ogen uitkijken De emaille plaat, een soort voorloper van de advertenties waarmee land-, lucht- en zeemacht tegenwoordig men- Ook inventarisatie van de lozingen in het Nederlandse deel van de Rijn lijkt noodzakelijk. Van onze Haagse redactie PARIJS Een droog jaar of een nat jaar kan precies liet verschil uitmaken of we de Rijn nu wel als Europa's onverbeterlijke riool moeten beschouwen of als een weliswaar behoorlijk vervuilde rivier, maar waaraan met^wat goede wil heel wat te verbeteren valt. Vijf achtereen volgende natte jaren zullen de balans gegarandeerd doen overslaan naar een wat zonniger kijk op de zaak. De toenmalige minister Bakker (ver keer en waterstaat) gaf daarvan blijk toen hij eind 1970 voorspelde dat de vervuiling van het oppervlaktewater binnen vijftien jaar teruggedrongen zal zijn tot een aanvaardbaar mini mum. Overal zou dan weer normaal gezwommen kunnen worden. Als 'weermannetje' zat de ex-bewinds- man er toen zeker niet ver naast. De meerdere neerslag boven het hele stroomgebied van de Rijn maakte dat de afvoer van de rivier sinds 1965 boven het langjarige gemiddelde lag. De graad van vervuiling van de rivier trad daarmee niet zo onrustbarend aan de dag als bij een lagere afvoer ongetwijfeld het geval zou zijn geweest. Het vuil was meer dan normaal verdund. De resultaten van metingen in die jaren hadden daarom wel iets gerust stellends: de vervuiling van de Rijn bleek ondanks de snelle industriële groei in vergelijking met de jaren van voor 1965 maar langzaam te zijn toegenomen. Krachtiger maatregelen tegen de vervuiling zouden daarom het wonder kunnen bewerkstelligen van een schone Rijn binnen vijftien jaar. 1971 haalde echter als uitzonderlijk droog jaar een dikke streep door de rekening. Uit metingen resulteerden nu alarmerende cijfers, waarbij de prognoses over de gezondmaking van de Rijn wel erg ongeloofwaardig af staken. Het spookbeeld van een Rijn, waarin geen leven meer mogelijk zal zijn en die een ernstige bedreiging betekent voor de volksgezondheid, was angstwekkend dichtbij gekomen, een nachtmerrie die door gunstiger metingen in eventueel daarop volgen de naitte jaren ook niet gemakkeliik weg te cijferen valt. Het te hoge zoutgehalte van de Rijn, die vorig jaar aantoonbare schade toe bracht aan de tuinbouw en het drink water tijdelijk deed verslechteren, heeft teveel opschudding veroorzaakt en zal grotendeels als een voorproefje zijn beschouwd van een nog rampzali ger ontwikkeling. Ruw geschetst vormt deze somberder visie de meer emotionele achtergrond van de conferentie van de internatio nale Rijncommissie, het hoge ambte lijke overlegorgaan van de Rijnoever- staten, die vandaag in Parijs begint. De belangrijkste inzet is de vervaardi ging van een instrument, waarmee de vervuiling van de rivier fundamente ler dan tot nu toe aangepakt kan worden, namelijk een inventarisatie van alle schadelijke stoffen die in de Rijn geloosd worden, voorzien van een duidelijk adres van wie ze afkom stig zijn en om welke hoeveelheden het gaat. Metingen, zoals tot nu toe werden verricht, geven onvoldoende aan welke maatregelen getroffen moe ten worden en geven bovendien, af hankelijk van de afvoer van de Rijn, een rooskleurig of alarmerend beeld. De Nederlandse delegatie heeft het plan voor een inventarisatie vorig jaar met succes gelanceerd op de Rijnconferentie in Basel. Het plan verwierf de instemming van de overi ge Rijnoeverstaten, en werd onder streept met de plechtige verzekering djat de landen alles Ln het werk zoudep stellen om de gegevens tijdig gereed te hebben. De sanering van de Rijn zou een nieuwe effectiever fase kunnen ingaan. Helaas bleek de schijn mooier dan de werkelijkheid. Alleen Nederland z al vandaag een, zij het op het nippertje afgeronde, inventarisatie op tafel leg gen, terwijl de andere landen in ge breke blijven. Verwacht wordt dat de Nederlandse delegatie haar teleurstel ling over deze gang van zaken niet onder stoelen of banken zal steken. Temeer waar bij gebreke aan een inventarisatie de discussie over de zware metalen in de Rijn ernstig gemoeilijkt zal worden. Endosulvan Het belang van een inventarisatie is in de afgelopen jaren onder meer bij de endosulvan-affaire. Metingen toonden aan dat de grote vissterfte in de Rijn het gevolg was van een te grote concentratie endosulvan in het Rijnwater. De herkomst van deze ui terst schadelijke stof bleef echter een vraagteken en slechts herhaalde me tingen op een groot aantal plaatsen wezen ten slotte in de richting van de chemische fabriek Hoechst. Hoewel het concern tot op de huidige dag blijft ontkennen, is het percenta ge endosulvan in het Rijnwater sinds dien fors teruggelopen. De discussie over het hoge zoutgehalte vertoonde hetzelfde verwarde beeld. Gerichte metingen en bronnenonderzoek toonden tenslotte glashelder de Fran se kalimijnen als de grote boosdoener aan en dit betekende het begin van een oplossing van het zoutprobleem. Radio-actief Het belang van een goede inventarisa tie blijkt ook nog eens uit de nauw keurige lijsten die bijgehouden wor den van lozingen van radioactief af val, gecombineerd met een scherp toe zicht. Het percentage radioactief afval in het Rijnwater is daardoor meestal ver onder de aanvaardbare norm ge bleven. De meeste andere stoffen die in de Rijn gegooid worden vormen echter een willekeurige grootheid. Nu eens tonen metingen een grote concentra tie van die stof aan, dan weer eens van die, afhankelijk van de afvoer van het Rijnwater en de activiteiten van de industrie. Controle en inzicht ontbreken. Men kan het daarom niemand kwalijk nemen wanneer grootscheepse plan nen om de vervuiling terug te drin gen met de nodige argwaan worden bekeken. Wat zegt het bijvoorbeeld dat het chemische bedrijf Hoechst heeft aangekondigd tien procent van zijn investeringen te richten op mi- lieubeheersing? Of dat de Duitse deelstaat Nordrheinland-Westfalen per dag anderhalf miljoen D. mark besteedt aan de zuivering van afval water? In het gunstigste geval wordt ermee voorkomen dat de bestaande verontreiniging niet toeneemt, een soort wapenstilstand dus tussen de industriële groei en het milieubederf. Inventarisatie en controle is dus de erg 10 Marihuana: lessen uit het verleden Het gebruik van marihuana zal naar het inzicht van de regering in Neder land niet langer als misdrijf moeten worden aangemerkt. Over dat moei zaam verkregen inzicht heeft deze krant al van zijn instemming blijk gegeven, maar daarmee is de discussie natuurlijk niet afgelopen. De drug nota maakte duidelijk dat het gebruik van marihuana toch wel degelijk on gewenst is, en dat het daarom straf rechtelijk als overtreding zou moeten worden behandeld. Dat laat ruimte voor de vraag: hoe onwenselijk is dan de consumptie van hasj of weed Daarover nu, rallen nieuwe inzichten te melden. Merk waardig genoeg komen die niet voort uit het op vele plaatsen voortgaande moderne onderzoek naar de icerking van cannabis-produkten, maar uit de studie van een gedeeltelijk vergeten, gedeeltelijk verdrongen verleden. In de New Scientist publiceerde dr. Roger Lewin onlangs een kloek over zichtsartikel over marihuana (vol. 54 pag. 548) En in de degelijke weten schappelijke traditie begon hij dat overzicht met een historische inlei ding, waarin ook die verdrongen stuk jes geschiedenis hun plaats kregen Het begint erg onschuldig: dc eerste vermelding in de medische literatuur, in de farmacopee van China's keizer Sjen Noemg (2737 voor Christus Sinds die tijd is marihuana door art sen gebruikt voor een groot aantal verschillende doelen, als pijnstiller, Ier bevordering van de eetlust, bij dc behandeling van psychische storingen, en bi) ontwenningskuren voor ver slaafden aan opiumprodukten Maar dc wat dichter bij ons liggende ge schiedenis is wel zo boeiend. In de Westerse maatschappij werd de Indische hennepplant alleen gebruikt om touw van te maken, tot in 1839 de Ierse arts O'Shaughnessy in het toen malige Brits-Indië de medische kwali teiten van marihuana herontdekte en in een wetenschappelijk tijdschrift be schreef. Die kwaliteiten lagen volgens hem op het gebied van pijnbestrijding en de voorkoming van stuipen. Maar als goed arts stelde O'Shaugh nessy eerst een nieuw onderzoek in naar mogelijke schadelijke bijwerkin gen. Dat ging natuurlijk nie! naar de verfijnde normen die de moderne we tenschap aanlegt, maar de Ier rappor teerde dat hij er proefdieren (ratten, muizen en konijnen) niet mee dood kon krijgen, en dat ook hijzelf van proeven geen nadelige gevolgen had ondervonden. De negentiende eeuwse geneeskunde aanvaardde deze bevindingen dank baar en past marihuana op grote schaal toe Het werd, schrijft Leu-tn, een essentieel onderdeel van de in houd van de dokterstas Van de pa tiënten werd niemand 'high' laat staan dat er maatschappelijk onge wenste gevolgen vielen te noteren. Dat klopt met de moderne bevinding dat de gevolgen van marihuana erg afhangen van wat de gebruiker cr zelf van verwacht Hue zijn we in vredesnaam van die harmonieuze toestand terechtgekomen in de situatie waarin ernstig bespro ken moet u-orden of het roken van een stickje een misdrijj of een over treding moet wezenLeuin ziet een technische en een politieke reden De technische reden is de omstandig heid dat dc werkzame stof, tetrahy drocannabinol, niet oplost in water, en morfine wel. Tegen het eind van de negentiende eeitu namelijk, kwam in de med she techniek de injectie spuit in zwang, een veel directere en dus snellere en mooiere manier om t*r patiënt allerhande geneesmiddelen lo" te dienen dan het klassieke innemen. uaarbij je immers maar moet afwach ten hoe snel er hoeveel werkzame stol vanuit de maag in de bloedstroom terechtkomt. De pijnstillende injectie maakte op gang (tools meer medische nieuwighe den) op het slagveld, in dit geval de slagvelden van de Amerikaanse burger oorlog. En, zoals gezegd, met morfine als werkzame stof, uant marihuana kon niet gespoten worden. Het levei- de nogal wat verslavingen op, wat met marihuana nooit was voorgeko men, maar het hielp toch maar gewel dig. Hierdoor geraakte de hennep war uit de medische gratie, waardoor politieke verwikkelingen hun kans kregen Naast het medische gebruik, u-as na melijk in Amerika zonder dat iemand daar last van had en ongemerkt her sociale gebruik van marihuana bin nengekomen, geïntroduceerd door Mexicaanse gastarbeiders voor wie het een onderdeel van hun cultuurpa troon uas Omstreeks 1910 begon zich echter ge leidelijk een campagne te ontwikkelen die marihuana brandmerkte als de 'dodelijke drug' die zijn slachtoffers bracht tot het begaan van vreselijke misdaden. Die campagne zette dooi, ondanks enkele zorgvuldige studies op gevangenen die van het idee weinig heel heten Het federale bureau voor narcotica deed op zijn zachtst gezegd i ceinig aan objectieve voorlichting over deze zaken (Het is merkwaardig dat die houding bijna tot op de dag van vandaag doorwerkte Tot voor kort waren in internationale organi saties de Amerikanen de onverzoenlij ke koplopers in de strijd tegen hasj). Het hoogtepunt van dc campagne in Amerika was de mnrttiuana-irel van 1937, die privë gebruik onwettig «-n Primeur De katholieke hogeschool Tilburg gaat, als eerste in Europa, psycho- economen opleiden, ln september wordt het mogelijk, in Tilburg de hoofdrichting 'economische psycholo gie' te kiezen, een vak in opkomst dat in Amerika nog maar aan enkele universiteiten wordt gedoceerd. En omdat een heleboel economische ver schijnselen (inflatie, recessie, koopge drag, sparen) mede psychologisch be paald zijn, en we daar eigenlijk lang met goenoeg van weten, lijkt ons de primeur een felicitatie waard sen plegen te werven, dateert van 1912. Het ding kwam dezer dagen in Winterswijk tevoorschijn, toen daar een schuurtje werd afgebroken. Uiter aard had het Bronbeekmuseum, toen men er kontakt mee opnam, er belang stelling voor. Men beschikte alleen over een affiche uit 1905, maar die is van papier en niet eens kompleet. Op dc plaat staan nog wat aardige bijzonderheden: men leest erop dat hei handgeld voor vrijwilligers 250 gulden was en 200 voor miliciens. En verder dat het pensioen 5 gulden tot 13 gulden per week bedroeg en voor een onderluitenant 24 gulden. Cijfers, die dc oudgedienden in Arnhem, hoe wel die het ook ueer niet zó breed hebben, nu doen glimlachen. aangewezen weg om de vervuiling van de Rijn effectief aan te pakken en een stuk argwaan weg te nemen. Nu zal Duitsland wel zijn gegronde redenen hebben waarom de inventari satie althans op dit moment niet gereed is. Het in kaart brengen van afvallozingen is alleen mogelijk met medewerking van de deelstaten en tot op zekere hoogte ook met medewer king van de industrie. De complica ties die hieruit voortvloeien zijn niet gering, waarbij nog komt dat een inventarisatie in Duitsland heel wat omvangrijker is dan in Nederland. Bovendien biedt de Nederlandse in ventarisatie ook wel de nodige aan vechtbare aanknopingspunten. Zo zijn de afvallozingen in het Europoortge- bied de grootste industriële concen tratie in ons land niet meegeteld. Deze industrieën zouden te dicht bij zee zitten. De Nederlandse stelling dat de zware metalen een gevaar vor men voor de Waddenzee maakt echter een inventarisatie ook dichtbij wel noodzakelijk. Complicaties genoeg Voor Frankrijk heeft de inventarisa tie weinig om hel lijf. Lozingen vin den alleen plaats uit de kalimijnen en die zijn genoegzaam bekend. In de toekomst is er dan nog de kernener giecentrale bij Fessenheim, waarvan de lozingen (voornamelijk warm wa ter opgegeven zullen worden. Zwitser land verschuilt zich vooralsnog achter een te bouwen zuiveringsinstallatie op voornamelijk Frans grondgebied. Dit tien jaar oude plan wordt echter bemoeilijkt doordat Frankrijk bepaal de revenuen van de zuiveringsinstalla tie eist. Bij elkaar zijn er complicaties genoeg, die een grondige inventarisatie van (li- Rijn voorlopig niet mogelijk zullen maken. De verwachtingen over de af loop van deze conferentie kunnen daarom niet al te hoog gespannen zijn. Maar wellicht komt er een begin selverklaring over de problematiek van de zware metalen en een afspraak binnen welke termijn dc inventarisa tie gereed zal zijn. Bovendien is er dit najaar altijd nog een ministerscon ferentie over de toestand van het Rijnwater, waar de zaak altijd nog op scherp gezet kan worden. geinlijn Vandaag is het een grote dag voor moppentappers en -liefhebbers: Max Tailleurs 'geinlijn' (020-211811) kan weer onbeperkt, vierentwintig uur per dag, gebeld en beluisterd worden. Het nummer heeft nu 88 lijnen, heel wat meer dan bij de ingebruikstelling in mei vorig jaar, toen dat er 24 waren. Daarmee kunnen alle 120.000 gcinluisteraars. die wekelijks aan de geinlijn hangen, tevreden gesteld wor den. En ook al dankzij die uitbreiding zullen, belooft de PTT, telefoonabon nees met een nummer dat ook met 21 begint, niets meer van overbelasting merken, zoals vroeger vaak het geval was. lijfsbehoud medische toepassing praktisch onmo gelijk maakte. Boze tongen beweren dat het hoogtepunt van dc campagne en de aanneming fan de wet achter de schermen enthousiast bevorderd zou zijn door Amerika's whisky-sto kers die, toen het alkoholverbod een maal u-as opgeheven, vreesden dat hun verwachte omzetstijging wel eens door de stijgende populariteit van marihuana zou kunnen worden be perkt. Hoe dat ook zij, veel argumenten die tegenwoordig tegen ueed worden ge bruikt kunnen volgens dr. Lewin wor den teruggevoerd tot sprookjes die in de jaren dertig in omloop werden gebracht. Na deze historische aanloop geeft de auteur een overzicht ran het moderne farmacologische onderzoek. Zijn con clusie over de veiligheid: gegeven het feit dat elke drug in overmatige hoe veelheden gevaarlijk is, komt marihu ana er zeker zo goed af als de twee maatschappelijk aanvaarde drugs, ni cotine en alkohol. En in veel opzich ten beter. Het begint er naar uit te zien dat de anli-marihuanaclub in toenemende mate niet-wetenschappehj- ke argumenten zal moeten gebruiken om zijn zaak te verdedigen. Waarom zou je wel jurken, jassen, kousen, schoenen, bloesjes, overhem den en haren met bloemetjes en ande re vrolijke motieven versieren, maar niet jezelf? Volgens de verhalen althans een verhaaltje in het vakblad Fashionfacts doel half Brazilië dat al, sinds de cosmetische firma Wella zulke versieringen bij de zonne brandspullen cadeau geeft. Het aardi ge is, dat je jezelf niet voor het leven hoeft te tatoeëren, want die dingetjes worden geleverd mèt lijfsbehoud. Je plakt een hartje, een Franse lelie, een letter, een bloemetje of een vlinder ergens op je vel, gaat in de zon liggen en wacht eenvoudig tot je diepbruin bent. Dan pak je je vlinder bij z'n staart of waar dan ook. trekt m er af en ziedaar, het diertje staat je levensecht op het lijf geschreven, tussen al het bruin in het eigen blank uitgespaard. In Brazilië lopen ze zo al rond op de stranden, zitten met iets meer 44n natuurlijk op kantoor met bloeme tjes op armen, nek en benen en hart jes in het décolleté. Ze worden cr wat gauwer bruin dan hier, dat wel, maar neem de figuurtjes mee naar een warm vakantieland en iedereen kan later thuis zien dat de zon echt nog bestaat. Iets dergelijks is ook irt ons land vast wel te krijgen, al is het niet als cadeautje bij een zonnesmeersel- tje, en het is weer eens wat anders dan altijd maar weer je horloge te moeten afdoen om trots het witte randje te kunnen tonen. Wegwezen 'We hopen dat u zich zult vermaken in de onaardigste stad van heel Engeland. Er zijn hier een hoop mensen die u geld afhandig willen maken en hopelijk komt u volgend jaar dan ook niet terug', krijgen Spaanse toeristen in hun ei gen landstaal te lezen als ze in de Engelse plaats Teighnmouth het zo merfeestprogramma in handen krij gen. De een of ander heeft een gein tje uitgehaald en niemand heeft het gemerkt voordat de programma's ge drukt waren. 'Ik hoop dat de Span jaarden het als een grapje opvatten', zegt een van de organisatoren maar dat is nou juist de vraag Busprocf Ook in Engeland worden proeven met schone electrische bussen geno men. Liverpool en Leeds hebben er elk een ter uitprobering gekregen voor hun stadsvervoer. Met 26 passa giers is het busje tjokvol en met een nét opgeladen batterij haalt het 112 kilometer. Het moet dan wel nonstop doorrijden, wat niet de bedoeling is met al die haltes. In de stad doet het dan ook maar de helft van die afstand voor er 'bijgetankt' moet worden. Rijmen Uit de inzendingen die op de prijsvraag rond de film 'poppen aan een touwtje' zijn binnengekomen, blijkt wel dat Nederlanders dol zijn op rijmpjes. Negen van de tien blij ken te denken aan een slagzin waar het om ging altijd moet rijmen. De bekroonde slagzin rijmde ook, maar dan goed LOWIETJE goudkoorts Het is niet onmogelijk, dat het ver haal van dc Japanse taxichauffeur Yataro Imaizumi een ware goudkoorts ontketent en dat schatgravers van overal zich naar dc Filippijnen spoe den om het land ten noorden van Manila uit te kammen. Daar heeft Yataro vertelde hij tenminste aan het Japanse persbureau K.vodo met nog zes andere Japanners stapels goud en Filippijnse munten verstopt, die samen miljoenen dollars waard moeten zijn. Hij en zijn vrienden, destijds in mili taire dienst, hadden de schat in febru ari 1945 op een bergweggetje gevon den, toen ze op dc vlucht waren voor oprukkende Amerikaanse troepen. Ze verstopten hun vondst goed en spra ken af die later wel weer op te graven. Vier jaar daarna ging 'maizu- mi terug naar de Fillippijnen, ditmaal met een officiële missie, waardoor hij geen kans kreeg op zoek tc gaan. Waar de bewuste plek is. weet zelf Iraaizumi niet precies meer. Wel on geveer en dat is voor de eenvoudige taxichauffeur uit Maebashi erg belang rijk, want een advocaat in Manila heeft hem al beloofd dat hij cr ver moedelijk een kwart van mag houden. Daarom wil Imaizumi in oktober pro beren die plek en zijn schat te vin den, ergens in een pijnbomenbos, zn'n honderd kilometer benoorden het bergweggetje. Lukt het hem, Jan zal hij zijn taxi voorgoed in de berm kunnen zetten," -want dan zal hij een rijk man zijn. Als niemand hem oor is, nu dit opzienbarende nieuwe* we reldkundig gemaakt is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7