Marendorp-oost waar een is geen weg wil is Gewest Leiden schuwt groot Haags gewest CRICKET hetkarpettentuiliTff Ondernemers voelen voor winkelcentrum PATRIA Afwisselend concert van Wim v. d. Panne René Sorgin speelde in Sint Agathakerk *2™ Leidt verpaupering tot afbraak HET KARPETTENHUIS Vrijdag orgel weer in 't Woudt Vier smelters gewond door vloeibaar tin Joke Sybesma speelt in Leidschendam Ananas metKlopKlop Sans rancune Sounds of hope op de goodwill-töur W KWARTET WOENSDAG 12 JULI 1972 Regio L3 ADVERTENTIE LEIDEN Zo op het eerste gezicht lijken Leidse lasten het zwaarst te drukken op het gebied, dat omsloten wordt door de Lange Mare, de Oude Vest, de Pelikaanstraat en de Haarlemmerstraat, kortweg Marendorp-oost genoemd. Verregaande verpaupering van het woning bestand met alle gevolgen van dien hebben ertoe geleid dat zeer veel bewoners momenteel hun hart vasthouden voor de mogelijkheid, dat over een aantal jaren hun Marendorp hetzelfde te wachten staat als wat onlangs met de Waard gebeurde: afbraak waar dat nodig is, en maar zien wat er voor in de plaats komt. Als het om een goed betaalbaar kamerbreed tapijt of klassiek kwaliteitsmeubel gaat moet u eens gaan informeren bij Dealer van ale bekende merktapijten, uit voorraad leverbaar, o.a. DESSO, K.V.T., VENETA. lfATEMA. era. Dealer van kwaliteitsmeubelen Koekoek. Raanhuis, Rego, Sprei, Maasland, Moh. Jongh. Anker. Reeds meer dan 40 jaar uw woninginrichter. KLASSIEKE KWAUTEITSMEUBEIEN DEALER VAN ELK BEKEND KAMERBREEDTAPUT LEIDEN, HERENSINGEL10-1M2,TEL 26003 RJNS8UHG OKSTGEESTEWffi «TEL0T7B B8C Onderzoek in Zoeterivoude Lidie Bossen: op de bres voor een buurtcomité. 't WOUDT Op vrijdag 14 juli zal Henk Klop een concert geven op het i orgel in de Herv. Kerk te 't Woudt. Het concert van deze jonge begaafde organist valt in de zomeravondserie, die door Jan J. v. d. Berg reeds is geopend. Het programma vermeldt: Variaties over: 'Mein junges Leben hat ein end'. J. P. Sweelinck; Symphonie no. 4 in F.. W. Boyce; Koraalvoorspel: 'Schmücke dich o liebe Seele', J. S. Bach; Sonate no. 1, C. Ph. E. Bach; Preludium en fuga in G., F. Mendels sohn; Koraalvoorspel: 'O durchbrecher aller Bande', S. K. Elert; Toccata in 0, Th. Dubois. ROTTERDAM Dinsdagavond tegen zes uur is in de smelterij van Hunter Douglas aan de Piekstraat in Rotter- dam-Feijenoord een mengsel van vloeibaar tin en aluminium gaan spet teren. Het gevolg was dat de smelters T. Roos, 37 jaar, van het Burg. Hoffman- plein en J. Kooyman, 44 jaar, uit de Homerusstraat, met ernstige brand wanden naar het Zuiderziekenhuis 'moesten worden gebracht. Hun collega's A. Adminah, 27 jaar. uit de V.Cittersstraat en R. van Om men, 24 jaar, uit de Van Heusden- straat, werden licht gewond. ADVERTENTIE Patria Maisk- zuiver plantaardige, energie gevende mais-biscuit. Tijdelijk van i.oó VOOR 94. VOORDEEL Dit,is in Marendorp een afschrikwek kende gedachte. De bewoners wiUen er namelijk niet weg. Het knelpunt ligt voor hun ook niet in het feit, dat de huisjes er zo klein en zo oud zijn. Ze zijn rot, sommige zelfs door en door. En als het zover is, dan komt het einde in zicht. Huizen worden pakhuizen, en daardoor wordt een toename van het (vracht)verkeer be werkstelligd. Zover mag het dus niet komen. Wat nu bewoond wordt, moet opgeknapt worden. Maar dan belanden we bij de volgen de probleemstelling: wie zal dat beta len? De Marendorper is niet rijk. Integendeel, de veelal lage huren van de woninkjes scheppen juist de moge lijkheid voor de extraatjes, die andere (lees rijkere)-Leidenaars ook hebben. Gaat men zelf zo'n huis opknappen, dan valt dat extraatje weg. Anderzijds zijn de lage huren er ook de oorzaak van huisbazen niet al te gretig zijn om met renovatieplannen op tafel te komen. En hier komen we bij de conclusie na een paar dagen Maren dorp verkennen: er is wel een wil, maar er is geen weg. VERBETERING En toch kan er nu al wat gedaan worden aan wat een verbetering voor de toekomst zou zijn. Meerdere men sen zijn daarvan overtuigd. Sinds een tijdje ook Lidie Bossen, een Leidse studente sociologie, die vier jaar in de Jan Vossensteeg woonde en die als colportrice met de woningnoodkrant een tijdje geleden de moeilijkheden exact leerde kennen. Woningen, die onder meer door huis bazen slecht worden onderhouden, zag ze legio. Ook van binnen. Lidie: 'Het kon gebeuren, dat als je ergens aan belde, je beslist het paneeltje moest vasthouden, anders begaf-ie het. Bij een ander gezin lieten ze me eens zien wat zich onder het vloerkleed bevond. Nou.door het optrekkende vocht zat zo'n kleed gewoon vastge plakt'. In de Jan Vossensteeg ervaarde ze als medebewoonster dat er ontzaglijk veel hinder wordt ondervonden van het verkeer. Ze voelde zich zelfs niet meer veilig op haar eigen kamer ('ik had alsmaar het gevoel dat de muur los zat...'). Zij was blijkbaar niet de enige. Sinds enige tijd staat er op de hoek van de Clarensteeg een bord dat het autoverkeer vriendelijk verzoekt zijn weg vanuit de Jan Vossensteeg via dit straatje te vervolgen. Niemand weet waar dat bord vandaan komt. Nou ja, niemand. WRANG Men zou een dergelijke geste het best kunnen omschrijven als een puur noodzakelijk kwaad. Noodzakelijk, om dat het verkeer trillingen veroorzaakt, die de oude panden in de smalle Jan Vossensteeg en de Van der Werfstraat niet meer zo best kunnen verwerken. Er ontstaan scheuren. Ook in het huis waar Lidie woonde. 'Stel je voor dat het hier instort', zei ze eens tegen haar huisbaas. 'Dan ben je dood', zei deze. 'Maar stel je voor dat ik dan half dood ben', zei Lidie weer. 'Dan kom ik je voor de rest doodmaken', liet de huisbaas er op volgen. Het was maar een grap, vindt Lidie nu. Maar wel een wrange. Lidie Bossen nu is voornemens bin- - nen afzienbare tijd een buurtcomité op te richten. De eerste contacten zijn er al, alsmede enkele plannetjes; die betreffen alsnog voornamelijk het 'nieuwe gedeelte' van Maredorp: de Grevenstraat, de Druckerstraat en de Marcdorpsedwarsstraat. Hier speelt niet allereerst het woningprobleem. Wat dat betreft liggen de straten er uiterst elegant bij, vergeleken met bijvoorbeeld de Noord- en Zuid Run- dersteeg. Hier speelt wat anders. SPEELRUIMTE In Maredorp is vrijwel geen speel ruimte voor kinderen, of het zou dat zandbakje tegenover het voormalig badhuis moeten zijn. Maar dat grenst meteen aan eqn parkeerplaats, waar niet zoveel gebruik van wordt ge maakt. omdat autobezitters bang zijn voor beschadigingen door de voetbal lende jeugd. Een aantal bewoners van de Grevenstraat en de Druckerstraat nu wil op dat parkeerplaatsje een grasveldje maken, aansluitend op de zandbak, en met een hegje eromheen. Een investering van niets, menen zij. Maar waar dan met de auto's naar toe? Ook daarvan hebben ze een plannetje in tekening gebracht. De bestaande inkepingen halverwege de Drucker straat en de Grevenstraat lenen zich volgens hen uitstekend om tot par keerhavens te worden omgevormd. De Maredorpsedwarsstraat zou vervolgens moeten worden gevrijwaard van au to's en daarvoor in de plaats zou een bloemperkje met twee bankjes moeten worden neergezet. (Lidie Bossen: 'Dat zouden die oude mensjes heerlijk vin den). Zet dan nog op alle vier de hoeken van genoemd stratenblok een bloembak neer. en het plan is vol tooid. LEEFBAAR HOUDEN Tot zover dus het voorlopige verlang lijstje van het nog niet opgerichte comité. Maar met het overige Mare dorp is het slechter gesteld. Alleen daar al bevinden zich ruim 200 op slag- en stallingruimten, en wat niet is kan nog worden. Daar ook zijn de woningen het slechtst, zoals ons mocht blijken in bijvoorbeeld de res pectievelijke Runderstegen (Noord en Zuid) en de Clarensteeg. In de weggehakte wonden van de Mirakelsteeg heeft men zelfs van de nood een deugd gemaakt door er bokken, geiten en kippen te gaan houden. En waarom niet. Zolang we deropbouw ter plaatse nog niet tot de mogelijkheden behoort, doe je er goed aan de zaak leefbaar te houden. Lidie Bossen wil daar nog een paar ideetjes over kwijt: a) van de aller slechtste delen parkjes of speelgelegen- heden maken: b) het voormalige bad huis in de Van der Werfstraat omto veren tot ten buurtcentrum: c) auto verkeer zoveel mogelijk mijden: d) speelstraten creëren: e) de pakhuizen moeten weg: f) de huizen blok voor blok opknappen. Wie dat zal moeten doen is voor haar ook nog een vraag.. Vast staat, dat de gezamenlijke 1576 bewoners van Ma- rendorp-Oost allereerst initiatief, idee- en en krachten moeten bundelen, wil len ze over tien jaar niet in een flatje zitten. KATWIJK AAN ZEE De Voor- burgse organist Wim van der Panne verzorgde het tweede zomerorgelcon- cert in de Nieuwe Kerk. Zijn prettig afwisselend samengestelde programma getuigde van kritische zin. Ook de gemakkelijk verstaanbare werken wa ren kwalitatief verantwoord gekozen. Zo mogen de liefhebbers toch ook wel eens iets uit een andere dan gewone symphonie horen. Het eerste allegro uit de zesde is statig, speels, soms geheimzinnig en over het geheel wat rommelig. Maar de organist buitte de merkwaardige afwisseling van stem mingen, klankcontrasten en omspelin gen met effect uit. Hij speelde ook twee stukken van Dandrieu. respectie velijk met kromhoorn- en cornet-solo, met Franse helderheid. Dat hij de Duitse muziek nog goed aanvoelt, bewees van der Panne met twee Bach-koraal-voorspelen, maar hij speelde ze zonder enige zwaarte en probleemloos, -vat vooral het 'Erbarm dich mein' ten goede kwam. Bach was toch ook op de eerste plaats een muziekbouwer. Dezelfde muzikale geest bezielde de verklanking van Buxtehude's boeiende preludium en fuga in a-klein. En, zo opgevat, kon Brahms' voorspel tot 'Herzlich tut mich verlangen' nu eens niet somber maar optimistisch klin ken. Wij luisterden verder met veel genoe gen naar 'Praise God with the drums and cimbals' van Karg Elert die in dit feestelijke werk Handel met mu ziek nadeed. Vanzelfsprekend speelde de concertgever ook iets van zijn grote leraar Langlais: 'De profundis' (psalm 130), een aangrijpend stuk dringende diepte psychologie dat met een snik afbreekt. Het splinternieuwe prelude 'The Bells' van Marius Monniekendam LEIDSCHENDAM Dinsdagavond 18 juli wordt door de organiste Joke Sybesma en de fluitisten Jan Bagger man en Cor Molenaar in de Andreas- kerk een zomeravondconcert gegeven waarvan de opbrengst (entreeprijs 2,50 per persoon) ten goede komt aan het orgelfonds van de Andreas- kerk. Aanvang 20.15 uur. Er zullen o.a. werken van Telemann, Haydn en Mozart worden uitgevoerd. LISSE Inplaats van de aanvanke lijk aangekondigde meester Jean Langlais die zijn Nederlandse concert reis echter moest afzeggen, speelde in de Sint Agatha-kerk voor de or gelkring Bollestreek een andere Fransman, de 44-jarige René Saorgin, organist en conservatorium-leraar te Nice. Men kan er van op aan, dat hij. geïnspireerd op zijn Amerikaanse reis bleek deugdelijk gebouwd en mooi klinkend. Van de Panne toonde zijn bovenge noemde kritische zin ook in de keus van een van Jan Zwart's zuiverste composities: het trio over het gebed des Heren, dat hij zeer gaaf speelde en waarvan hij het koraal wegliet. Met Andriessen's virtuose Frans ge aarde Tokkata wijdde de vaardige mu- ziekbewuste concertgever zijn orgel voordracht uit. Johan van Wolfswinkel ADVERTENTIE ZOETERWOUDE Vijfenzeventig procent van de Zocterwoudse onderne mers voelt voor eventuele vestiging in een nieuw winkelcentrum. Dit blijkt uit een onderzoe k naar dc winkelbe hoefte, dat in opdracht van het ge meentebestuur is verricht door het Centraal Instituut Midden- en Klein- hedrijf. Tachtig procent van de ondernemers in Zoeterwoude werkte aan de enquête mee, waaruit voorts blijkt dat nog vijftien procent van de geënquet- teerden genegen is zich in een win kelcentrum te vestigen. Tien procent twijfelde. Het bestaande winkelapparaat in het dorpsgedeelte beschikt over 1010 m2 vloeroppen-lakte. Hiervan betreft 420 m2 de voedings- en genotmiddelen en 590 m2 de duurzame en overige goe deren. De plaatselijke koopkrachtbinding was in 1970 in de voedings- en genotmid delen 62 procent; in geld 2.3 mil joen. Bij de duurzame en overige goederen 23 procent in geld 1,2 miljoen. Het ondernemersbestand wordt in het rapport vrij jong genoemd: 0-29 jaar 15 pet; 3044 jaar 31 pet; 45-64 jaar 46 pet; 65 plus jaar 8 pet. De gemiddelde leeftijd van de ondernemers is 44 jaar. Het aantal per bedrijf werkzame per sonen was in Zoeterwoudedorp 3,4, waarvan 75 pet een volledige dagtaak had. Niemand overweegt opheffing van zijn bedrijf. De vloerproduktiviteit (de jaaromzet J caloriearm f 1.27 per jjakje leuk recept op elk 3 DEN HAAG Toen de Mon- driaantentoonstelling in het ge meentemuseum geopend werd (duurt tot 27 augustus) heeft de heer K. Sans, die zeer in Mondriaan geïnteresseerd is, zich op pad begeven om deze herdenking van de grote schil der bij te wonen. Maar bij het gemeentemuseum ging de deur voor z'n neus dicht, omdat hij geen geldige uitnodiging had. De heer Im- kamp, lid van dc Tweede Ka mer die waarschijnlijk zijn uitnodiging thuis had laten lig gen mocht ook niet binnen. Maar de voorzitter van de Eer ste Kamer, die al evenmin een kaartje kon tonen, werd wel binnengelaten. Wat de heer Im- kamp tegen dc heer Sans deed opmerken 'nou ja, wij behoren maar tot het gewone voetvolk'. Wat op zijn beurt de heer Sans overigens sans rancune in een schrijven aan het gemeente bestuur meedeelt, ter kennisne ming. per m2 verkoopvloeroppervlakte) was in 1970 in de voedings- en genotmid delensector 5500 en bij de duurza me en overige goederen 2000. Deze cijfers blijven een weinig achter bij de landelijke cijfers van vergelijk bare gemeenten. Toch zijn de cijfers gefatteerd omdat in de eerste sector een deel van dc bestedingen bij de ambulante handel wordt gerealiseerd. Deze neemt in Zoeterwoude een be langrijke plaats in. DEN HAAG Het wordt meer en meer gebruikelijk, dat Amerikaanse studenten men bedenke, dat hun colleges nog geen Europese universi teiten zijn een culturele oversteek naar de Oude Wereld maken. Maandag- vond kwam het ensemble Sound of Hope uit North Webster, Indiana in Kapel West. Het koor stond onder directie van Dr. Varner M. Chance en als muzikale extra's was cr een strijkensemble meegekomen, geleid door Vernon H. Stinebaugh. compleet met Barbara Geiser als harpsoliste. Al met al kan sen op een even variabele als interes sante muziekbeoefening. In het pro gramma werden als doelstellingen voor de Europese tournee o.a. ge noemd 'beter wederzijds begrip, be vordering van de intermenselijke rela ties en handhaving van hoge muzika le, morele en ethische waarden'. Een hele mond vol. Zouden de luiste raars dat allemaal uit zo'n hetero geen programma, waarop fragmenten Mozart, een Bachbewerking, musical gedeelten en oratoriumkoren, moeten horen? Het gevaar hierbij is altijd, dat menigeen al spoedig geneigd is te zeggen: nu ja, het is wel niet alles goud wat er klinkt, mrar ze bedoelen het toch zo goed. En dat vermindert dan meteen de kansen op werkelijk concerterend succes van groepen, die met minder beladen intenties hun mond opendoen. Voor deze goed willende jongelui uit zo'n tiental Amerikaanse staten af komstig, kwam daar nog bij, dat men elkaar pas vlak vóór het begin van de culturele trip leerde kennen, zodat muzikale homogeniteit praktisch tot de onmogelijkheden behoorde. Dit be denkende viel het klinkend resultaat gisteren nog mee. Het vocale materi aal is hoorbaar met zorg geselecteerd en alleen aan enkele schelle sopranen zal iets moeten worden gedaan. Instrumentaal was de verf nog veel te nat om dit samenspel voor verwende Europese oren genietelijk te maken. De harpiste was even muzikaal als gedurfd. F. D. LEIDEN De Gewestraad Leiden behandelde in het Leidse stadhuis dc beantwoording van de vragen van de provinciale structuurschets voor dc bestuurlijke indeling. Het dagelijks bestuur van het gewest adviseerde de leden een concept-antwoord dat werd samengesteld door de commissie be stuurszaken. Tijdens de behandeling nodigde de heer Van Aken (Leiden) de afvaardi ging van Wassenaar uit om nu eens duidelijkheid te scheppen. De PvdA heeft Wassenaar al geschrapt als deel nemer aan het Stadsgewest Leiden. De heer Staab (Wassenaar) gaf vol mondig toe, dat Wassenaar een 'drie hoeksverhouding' heeft, Wassenaar wil zowel met Leiden als met Den Haag tot zaken komen. De Wassenaar- se gemeenteraad moet nog een uit spraak doen over een definitieve aan sluiting of bij Den Haag of bij Lei den. De raad van Wassenaar heeft nooit gezegd niet bij het gewest Lei den te willen behoren. Uit de discussie rondom de beant woording van de provinciale vragen kwam naar voren dat Wassenaar een groot gewest Den Haag wel acceptabel zou vinden, dit in tegenstelling tot de andere deelnemende gemeenten, die uitdrukkelijk een 'super-gewest' of Grootgewest Den Haag afwijzen zo lang het beleidsadvies van de Ver. van Nederlandse Gemeenten inzake het onderzoek binnen het Gewest Lei den nog niet binnen is. Alleen een ander advies van de VNG kan Oegst- geest als medestander krijgen. Mr. Van Vuuren (Wassenaar) hield een 'filosofietje' over kleinere provin cies. Indien er meer provincies ko men, aldus deze Wassenaarse woord voerder. met een betere taakomschrij ving, kunnen de gewesten overbodig zijn. Hierdoor wordt een vierde be stuurslaag voorkomen en ook de fi nanciële regeling voor dc gewesten vervalt dan. Kleine provincies kunnen zo de reeds thans 'besmette' gewesten onnodig maken. Voorzitter Vis meen de dat het aantal provincies in Neder land niet bepaald moet worden door gemeenten, maar door de rijksover heid. De andere leden gingen op de woorden van mr. Van Vuuren niet in. men vreesde kennelijk hetzelfde re sultaat als bij de supergewestvorming. De heer Van Aken (Leiden) zag als positief element na vier jaren verga deren over een gewest de mening van alle elf deelnemende gemeenten dat gewestvorming noodzakelijk is. De Gewestraad Leiden is niet van plan een nota samen te stellen tegen de nota Stadsgewest Den Haag. Voor zitter Vis stelde de leden voor deze nota te betrekken bij de behandeling van het beleidsadvies. Het beleidsad vies dat nog steeds niet is uitgebracht door de Ver. van Nederlandse Ge meenten, die de afgelopen jaren een onderzoek heeft ingesteld naar de sa menhang van dc deelnemende ge meenten binnen het gewest Leiden. WSSSÊ Geiten in de Marikelsteeg: van de nood een deugd maken. behalve een goed vakman, een serieus en betrouwbaar pedagoog is. Zijn pro gramma getuigde ervan. Hij begon met twee werken van de destijds beroemde Parijse organist Louis Mar- chand, een dialoog en drie stukken uit het eerste orgelboek, verder vijf kleine composities over de oude hymne Veni Creator van Marchand's tijdgenoot (te Reims) Nicolas de Grigny. Al deze min of meer interes sante, hier en daar ook wel mooie muziek, is natuurlijk voor leerlingen waardevol om de fijne zeer beweeglij ke lineatuur en de kleurige registra ties. Op den duur werd het luisteren een vrij vermoeiende bezigheid, om dat al die stukken in enkele opzichten en in klankidioom zo veel op elkaar lijken. Saorgin speelde ze formeel voortreffelijk, maar het karakter er van kwam niet zo sterk over, jammer genoeg ook niet van het Veni Creator. Misschien was er ook wel n-iet veel door te geven. In het tweede Duitso programmadeel bestond Saorgin het, zeven werken van Buxtehude achter elkaar te spe len. Drie ervan waren Preludia en Fugae, g-, d- en weer in g-klein. De eerstgenoemde had bovendien nog een merkwaardige, zeer waardevolle cha conne. De concertgever bleek dit drietal en ook nog vier koraalspelcn technisch volkomen tc beheersen. Hij speelde vaardig cn intelligent en interpreteer de de Duitse barokmeester heel bevre digend, al sprak ook hier niet alles sterk genoeg aan. Dit concert toonde een zeker tekort aan verscheidenheid en contrastwerking, in programma- keus en ook wel in de vertolkingen. Johan van Wolfswinkel KATWIJK In de Ursulakliniek te Wassenaar is dinsdagochtend vroeg de 20-jarige Johan Drinkwaard uit Kat wijk overleden aan het letsel dat hij tien maanden geleden opliep bij ten bromfietsongeval. ADVERTENTIE Altijd aanwezig. Altijd attent. En vriendelijker: een puik mechaniek, met alle respect voor je duim. En mooier. In uw eigen kleur of de jongste modetint. Hapert nooit, tot alle gas ontstoken isom dan als vrienden uit elkaar tc gaan. de eerste wecrwerpoonsteter 'dat dat kan voor

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 3