t Whitelaw pleegde geheim overleg met 'harde' IRA N.-Vietnam weer 1 present in Parijs. Israëlische top-officier bij proces in opspraak Partijvoorzitter kan McGovern nog helpen Taalstrijd Pakistan blijft doden eisen Amerika heeft geen nieuw onderzeebootwapen nodig Japan wil binnen jaar contacten met Peking Marcos laat luchtmacht maoisten aanvallen Staatssecretaris van defensie uit SPD TROUW KWARTET DINSDAG 11 JUU 1972 Buitenland T7 BELFAST, LONDEN, DUBLIN (Reuter, UPI, AP) De Engelse mi nister voor Noord-Ierland, William Whitelaw, heeft gisteren in het Lagerhuis onthuld, dat hij afgelopen vrijdag een geheime ontmoeting had met vertegenwoordigers van de LRA-Provisionals, de extremis tische vleugel van het geheime Ierse Republikeinse leger Hij had met hen gesproken om alle mogelijkheden te onderzoeken, die een eind konden maken aan het con flict tussen katholieken en protestan ten in Ulster. Enige tijd geleden had Whitelaw nog een aanbod om onder handelingen met de IRA te voeren, van de hand gewezen. Volgens Whitelaw hadden de IRA- vertegenwoordigers in het gesprek on aanvaardbare eisen gesteld. Ze hadden zich er bovendien over beklaagd dat de Britse regering van haar kant niets had gesteld tegenover het be stand dat de IRA op 26 juni had afgekondigd. Ze waren vooral veront waardigd, dat Londen nog geen eind had gemaakt aan de internering van verdachte katholieken. Ondanks het feit, dat de eisen, die de IRA tijdens de geheime ontmoeting stelde, onaanvaardbaar' waren, had Whitelaw zo vertelde hij toch beloofd hen zorgvuldig te zullen be studeren. De eisen waren: De Britse regering dient in het openbaar te erkennen dat het volk van Ierland als één geheel gerechtigd is over de toekomst van Ierland te beslissen; De Britse regering moet een on middellijke intentie-verklaring afleg gen, dat alle Engelse troepen uiterlijk getrokken zullen zijn; In afwachting daarvan dienen de Britse militairen zich onmiddellijk uit 'gevoelige gebieden' terug te trekken; Er moet een algemene amnestie worden afgekondigd voor alle politie ke gevangenen en geïnterneerden in Noord Ierland en Engeland, alsmede voor allen tegen wie een arrestatiebe vel werd uitgevaardigd. Whitelaw noemde het incident van zondag, dat de opzegging van het bestand door de IRA inluidde, een voorwendsel van de Provisionals om de strijd te hervatten. Het incident had volgens hem vreedzaam geregeld kunnen worden. Hij zei te blijven streven naar verzoening tussen de twee gemeenschappen in Ulster. 'Eer lijk gezegd is er geen andere uitweg. Hoe eerder iedereen vooral de extremisten van beide kanten zich dat realiseren, des te beter is het Ik hoop dat het zelfs voor de IRA niet te laat is om zich opnieuw te bezinnen'. liet incident van zondag, waarop Whi telaw doelde was een botsing tussen Britse militairen en katholieken, die dakloze geloofsgenoten welke hun huizen in een protestantse wijk waren ontvlucht, in leegstaande huizen van protestanten wilden onderbrengen. De protestantse extremistische paramili taire Ulsterse Verdedigingsorganisatie (UDA) dreigde daarop deze huizen in brand te zullen steken. De IRA stelde zich van haar kant achter de katholie ken. Toen de Britse militairen met rubberkogels de katholiek© menigte gingen beschieten, die stenen naar hen gooiden, kwamen sluipschutters in ac tie en brak een vuurgevecht uit. Volgens een woordvoerder van de Provisionals in Dublin, David O'Con- nell is het Britse leger volledig ver antwoordelijk voor het verbreken van het bestand. Whitelaw had volgens hem toegezegd de katholieke gezinnen in de protestantse buurten te bescher men, maar dat was niet gebeurd. Daarop had de IRA-leiding eensgezind besloten de strijd te hervatten. 'We willen helemaal geen confrontatie met de protestanten', aldus O'Connell. 'We zijn in oorlog met het Britse leger. Onze hoogste prioriteit is de verdedi ging'. Volgens dominee Martin Smyth, één van de leiders van de extremistische protestantse Vanguard-beweging, is Ulster nu al in staat van burgeroor log'. Ieren vechten tegen Ieren. Hoe moet je anders noemen?' Hij zei dat op korte termijn een leger van 60.000 protestanten op de been kan worden gebracht. 'Er bestaat altijd de afschu welijke mogelijkheid, dat veel on- schuldigen worden gedood. Dat is de prijs die we moeten betalen', aldus de dominee. In Belfast vreest men nu vooral een uitbarsting van nog meer geweld tij dens de protestantse overwinnings feesten, die morgen worden gehouden, ter herdenking van de slag aan de Boync in 1690, toen koning-stadhou der Willem III de katholieken ver sloeg en Ierland onder koloniaal be heer van de Britten kwam te staan. Mede met het oog op dat gevaar heeft de 'Officiële'vleugel van de IRA in Dublin de opzegging van het bestand door de Provisionals betreurd'. Het tijdstip, waarop dat gebeurd is, aldus de Officials in Dublin, 'ondersteunt het Britse beleid, dat gericht is op het aanwakkeren van de sectarische hartochten en de strijd tussen de gemeenschappen'. De eerste 24 uur van de hernieuwde vijandelijkheden hebben aan zeven burgers het leven gekost, onder wie een 14-jarig meisje en een katholieke geestelijke, die werd doodgeschoten op het ogenblik, dat hij een stervende de laatste sacramenten toediende. Xoean Thoej: oplossing, mogelijk PARIJS (AFP, UPI) Het hoofd van de Noordvietnamese ileCI gatie bij het Parijse vredesoverleg, Xoean Thoej, is gisteren terdE gekeerd in de Franse hoofdstad. Hij reisde van Hanoi via Pek® en Moskou. Na aankomst verklaarde Thoej, dat snel ëen oplossfe kan worden bereikt, als de VS hun goede wil tonen. Noord-Viio nam houdt vast aan zijn vroegere voorstellen, maar is bereid ^n; 'nieuw' aanbod van Amerika te bestuderen, aldus de Noordviet* mees. Ie Kozo Okamoto wordt hier geboeid tussen twee politiemannen de rechtzaal van het legerkamp Zifrin in Israël binnengeleid, waar hij zich moet verantwoorden voor zijn aandeel in het bloedbad op het vlieg veld Lod op 30 mei. LOD (UPI, AP. Reuter. AFP. DPA) Het proces tegen de 24-jarige Japanner Kozo Okamoto, dat gisteren in het militaire legerkamp Zerifin, even buiten Tel Aviv, werd geopend, heeft meteen al de nodige sensatie opgeleverd. MIAMI BEACH (Reuter, UPI) De voorzitter van de Democra tische Partij in Amerika wil proberen op de nationale conventie in Miami Beach, die gisteravond begon, een regel uit te vaardigen, die senator George McGovern bijna zeker de presidentskandidatuur van de partij zal opleveren. Voorzitter Larry O'Brien wil, dat de omstreden 151 gedelegeerden uit Cali- fornië niet mogen meestemmen, wan neer de kwestie van hun geloofsbrie ven op de conventie ter sprake komt. Aangezien het totaal aantal gedele geerden in Miami Beach 3016 be draagt. blijven er in dat geval 2865 over die. na de procedures voor het Hof van Beroep en het Hooggerechts hof. nu definitief over de verdeling van de Californische stemmen gaan beslissen. Een bepaalde partij, die over 1344 stemmen beschikt (de helft van 2865 plus 1), kan derhalve al de uiteindelijke beslissing nemen. De groep McGivern was er na de verkla ring van O'Brien als de kippen bij om in een juichstemm..ig uit te barsten. Volgens de campagneleiders van de senator uit Zuid Dakota kan hij zeker rekenen op meer dan 1475 stemmen. Overigens. (Ie juichstemming van de McGovcrn-aanhangers komt misschien toch iets te vroeg. De conventie kan het plan van O'Brien nog verwerpen en in de kampen van Hubert Hump hrey, Edmund Muskie en ook Henry Jackson zal men zo wordt gezegd, alle registers open trekken om dat te bereiken. MUSKIE Senator Edmund Muskie heeft giste ren nog geprobeerd om alle kandida ten. die naar dc democratische nomi natie dingen, bijeen te laten komen om te proberen een oplossing te vin den voor de felle discussies over aller lei procedures op de partijconventie. Tijdens een persconferentie liet Mus kie weten, dat er gesproken zou moe ten worden over de grote verschillen en de aanbevelingen, die op de con ventie worden gedaan, omdat er nu 'twee gewapende kampen zijn ont staan Maar senator George McGovern wei gerde het door Muskie voorgestelde gesprek bij te wonen. Hij zei niets van zo'n gesprek te verwachten, voor al ook omdat het achter gesloten deuren zou worden gehouden. Hij wil de wel Muskies voorstel nog eens in overweging nemen, als ook journalis ten en andere buitenstaanders bij Jit gesprek zouden Worden toegelaten. Gouverneur George Wallace van Ala bama heeft gisteren gezegd geen plan nen te hebben om de presidentiële kandidaat van een derde partij te worden, als hij niet tevreden zou zijn over dc beslissing van de democrati sche conventie Wallace zei op zijn eerste persconferentie sinds hij op 15 mei bij een moordaanslag ernstig ge wond raakte, dat hij niet gelooft, dat de democraten de presidentsverkiezin gen kunnen winnen zonder de steun van de aanhang, van Wallace. De openingsbijeenkomst van de demo cratische conventie vond vannacht om half een onze tijd plaats. Nadat de verdachte had bekend, dat hij samen met twee andere Japanners ('wier naam ik ben vérgeten') de bloedige aanslag op het vliegveld Lod bij Tel Aviv had gepleegd ('in samen werking met het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina'), kwam zijn advocaat Max Kritzman in actie. Deze Kritzman. die bekend staat als één van Israëls kundigste strafpleiters, be schuldigde een zeer hoge Israëlische officier ervan, dat deze Okamoto een revolver had beloofd om zelfmoord te plegen, als hij eerst een bekentenis inzake zijn rol in het bloedbad op schrift had gesteld. De hoge officier is generaal-majoor Rehavam Zeevi, commandant van centraal-Israël, waaronder ook het vliegveld Lod valt. Volgens Kritzman had Zeevi een over eenkomst met Okamoto gesloten, wel ke acht bepalingen bevatte. Deze over eenkomst zou door Zeevi zijn onderte kend. Kritzman kwam met zijn opzienbaren de mededeling, nadat hoofdinspecteur Menasje Golan namens het openbaar ministerie had getuigd, dat de schrif telijke bekentenis van Okamoto echt was en niet onder dwang was afge legd. Daarop verzocht Kritzman de rechtbank om Golan en de tolk van de beklaagde even uit de rechtzaal te verwijderen. Toen zij weg waren, zei Kritzman dat Zeevi zijn belofte had gedaan, nadat Okamoto bijna een week lang had geweigerd een bekente nis af te leggen. 'Deze bekentenis is daarom niet uit vrije wil afgelegd, maar onder druk. door beloften en door verleiding', aldus Kritzman. Hij heeft aangekondigd een afzonderlijk proces tegen Zeevi te zullen eisen, in verband met diens rol in de ondervra ging van de verdachte. Tegenover de pers heeft Kritzman verklaard, dat hij helaas geen kopie heeft van de over eenkomst tussen Okamoto en Zeevi. Maar hij voegde eraan toe, dat de tolk Ishida ongetwijfeld de handtekening van Zeevi onder het stuk had zien staan. Hij zei te hopen, dat Ishida dit voor de rechtbank zou willen getui gen. Nadat Okamoto gisteren voor de rechtbank nog eens mondeling had bekend, dat hij deel had genomen aan de schietpartij op het vliegveld, vroeg Kritzman om een psychiatrisch onder zoek van de verdachte. Daarbij zou nagegaan moeten worden of Okamoto ten tijde van de slachting als normaal kon worden beschouwd, of dat hij onder invloed van emotionele pressie of verdovende middelen had gestaan. Okamoto protesteerde heftig tegen dit verzoek en schreeuwde: 'Ik wil niet worden onderzocht. Omdat Okamoto de tenlastelegging slechts gedeeltelijk had erkend, be sloot de rechtbank om zijn bekentenis te verwerpen. Hij wordt nu geacht onschuldig te pleiten, waardoor de aanklager de bewijzen moet aanvoeren van de tenlastelegging. Dat gebeurt met dien verstande, dat wat de ver dachte heeft erkend, als bewezen wordt beschouwd, terwijl de aankla ger de rest moet bewijzen. Het proces begon ruim een uur later dan was vastgesteld, als gevolg van de zeer stringente veiligheidsmaatrege len. De journalisten, van wie er zeer veie uit Japan zijn overgevlogen, wer den eerst gefouilleerd. Hun bandopna me-apparaten werden met röntgenstra len doorgelicht en ze moesten zelfs hun vulpennen openen, om te laten zien dat daar geen explosieven in waren verborgen. Buiten de rechtzaal patrouilleren militairen. De verdachte zelf werd geboeid aan twee agenten van de militaire politie binnenge bracht. Hij was volmaakt kalm en glimlachte zelfs verschillende malen. Hij zit in dezelfde kogelvrije glazen kooi. als destijds werd gebruikt in het proces tegen de oorlogsmisdadiger Adolf Eichmann. Volgens de aanklager werden Okamo to en zijn twee Japanse metgezellen intensief in Libanon opgeleid in het gebruik van automatische wapens en handgranaten in een kamp van de Palestijnse commando's bij Baalbek. Ze hadden instructies gekregen om twee vliegtuigen, die net op de lucht haven Lod waren geland, op te bla zen. nadat ze eerst met hun handgra naten en machinegeweren een flink bloedbad hadden aangericht. Ze had den voorts het bevel gekregen om daarna zelfmoord te plegen op een dusdanige manier, dat hun gezichten volkomen verminkt en onherkenbaar zouden zijn. Het Volksfront had aldus de aanklager waarschijnlijk de bedoeling om de Japanners als Arabische martelaren voor de Pale stijnse zaak uit te geven. Vandaar hun Arabische code-namen Bassan, Ahmed en Salah. Gassan Kanafani, één van de toplei ders van het Volksfront voor de Be vrijding van Palestina en woordvoer der voor deze organisatie in Beiroet, is gisteren onder overweldigende be langstelling ter aarde besteld. Hij vond zaterdag, samen met zijn veertienjarige nichtje Lamice Fayez, de dood, toen hij zijn auto wilde starten en een bom ontplofte. De stoet was meer dan anderhalve kilo meter lang, terwijl nog eens duizen den mensen langs de straten op weg naar het kerkhof stonden. Volgens de politie hadden 'tienduizenden mensen' de commando-leider een laatste vaarwel gezegd. De begrafenisstoet werd voorafgegaan door honderden guerrilla-strijders in camouflagepak ken. gewapend met geweren en ma chinepistolen. Bovendien reden jeeps mee van de commando's, waarop mor tieren. luchtafweergeschut en zware machinegeweren waren gemonteerd. De doodkisten van Kanafani en zijn nichtje waren geplaatst in ambulances van de Palestijnse Rode Halve Maan, de Rode Kruisorganisatie van de com mando-beweging. Volgens de Libanese kranten vrezen de commando-leiders nog meer moordaanslagen en zijn de Palestijnen in Libanon in staat van volledige paraatheid gebracht. Het overleg zal donderdag worden hervat, nadat de Amerikanen de reeds drie jaar durende onderhandelingen op 4 mei voor onbepaalde termijn hadden opgeschort. Hun argument was, dat geen voortgang was geboekt noch bij het semi-openbare overleg, noch bij de geheime besprekingen tussen Nixons adviseur Henry Kissin ger en het lid van het Noordvietna mese politieke bureau Le Doec Tho. Op 29 juni maakte Nixon bekend, dat de Amerikanen bereid zijn terug te keren naar de onderhandelingstafel in Parijs, in de verwachting dat de te genpartij ernstige onderhandelingen wil, maar dat zij Noord-Vietnam zul len blijven bombarderen en mijnen voor de havens zullen blijven leggen tot Hanoi bereid is tot een bestand en de vrijlating van Amerikaanse krijgs gevangenen. Thoej. die krachtige taal afwisselde met beloften over 'een serieuze hou ding,' zei gisteren het plan van zeven punten van de Voorlopige Revolutio naire Regering (Viet Cong) van vorig jaar te beschouwen als de juiste basis voor een regeling. 'Maar wij zullen met genoegen nieuwe Amerikaanse voorstellen bestuderen,' zei Thoej. SNEL Hij verklaarde, dat Hanoi nog steeds wenst dat de Verenigde Staten hun troepen snel laten vertrekken. Maar hij was minder beslist in zijn uitlatin gen, toen hij commentaar gaf op de tweede eis van zijn partij inzake om verwerping van het bewind van de Zuidvietnamese president van Thieu. Noord-Vietnam streeft er niet naar Zuid-Vietnam een communistische gering op te leggen. Zijn regering namese bevolking te verplichten, plan van de Amerikanen om de namese bevolking te verplcihten, bewind te aanvaarden, dat in een andere vorm het produkt van de zou zijn. U Thoej merkte op. dat president Ni in zijn verklaring van 29 juni du Ji lijk maakte, dat hij hardnekkig t houdt aan zijn oorlogszuchtige j^e tiek. Een dergelijk optreden zal i a[ moedelijk geen gunstige uitwerk op de onderhandelingen hebben. Vietnamese volk is vastbesloten i te wijken voor een dreigement.' jg RICHTLIJNEN de Op de vraag of Thoej met niei g0' richtlijnen naar de conferentie tei y keerde antwoordde hij: 'De ei j nieuwe richtlijn, die ik heb ontv gen, is naar Parijs terug te keren de onderhandelingen met de Amer nen voort te zetten.' jn Thoej verklaarde, dat de Chinese Russische leiders het vredesplan de Viet Cong steunen en vollei hulp aan Noord-Vietnam en de jel Cong hebben beloofd, als de Vere en de Staten de oorlog voortzet e, Voorts deelde hij mee, dat Le D Tho, die destijds geheime ondertUg' delingen met Kissinger had gevoi l01 naar Parijs zou terugkeren. Hij no de echter geen datum. ba Henry Kissinger zei dit weekeii jy dat hij reden had aan te nemen, de Noordvietnamezen bereid zijn jj rieus te onderhandelen over beëi ,aj ging van de oorlog. li KARATSJI (Reuter, AP) Negen personen hebben gisteren leven verloren in een bloedige botsing tussen Oerdoe en Sind <n sprekende menigten in Latifabad, een buitenwijk van de Pakistaa ndi stad Hyderabad. De politie van Hyderabad bad eerder traan xgc gebruikt om de woedende menigten uiteen te drijven. In Karatsji, do grootste stad van Pa kistan. blijf de golf van gewelddadig protest ook aanhouden. Verscheidene bars en wijnwinkels werden geplun derd en de noodtoestand van 24 uur werd van de zwaarst getroffen buiten wijken uitgebreid tot de .gehele stad van vier miljoen inwoners. Met de vijf doden, die gisteren werden ge meld, schijnt het dodencijfer in Ka ratsji boven de 20 te zijn gekomen. De gevechten op vele plaatsen in het land duren nu al vier dagen. Ze braken uit nadat de provinciale auto riteiten in de provincie Sind hadden bekendgemaakt, dat in de provincie voortaan het Sindhi de enig officiële taal zal zijn. De Oerdoesprekenden verzetten zich daar heftig tegen. De processen tegen Pakistaans krijgs gevangen. die ervan worden beschul digd zich in het voormalige Oost- Pakistan te'hebben schuldig gemaakt aan oorlogsmisdaden, zijn voor onbe paalde tijd uitgesteld. De processen worden gehouden in Bangladesj, maar zij zijn uitgesteld, aldus verluidt in New Delhi, in een poging de goede verhouding tus Pakistan en India, ontstaan na d* topconferentie te Simla (India), I 9 in gevaar te brengen. Uit Dacca (Bangladesj), was veis! men, dat de regering daar 1200 a de 91.000 krijgsgevangenen had wi j?1 aanklagen wegens oorlogsmisda waaronder volkenmoord. Presiin Bhoetto van Pakistan heeft JBfl E desj nog niet erkend, maar men ijk looft hier, dat het uitstel der profcna sen ertoe kan bijdragen, dat de erl ning tot stand komt. Expert dr. Scoville bestrijdt pleidooi van Pentagon door Rob Foppema Er is voor de Verenigde Staten geen enkele reden om een nieuw onderzeebootwapen te ontwikke len. en er zijn zelfs verscheidene goede redenen om bet nu beslist niet te doen. Met deze stelling- name beeft dr. Herbert Scoville zich gemengd in de Amerikaanse discussie die tot voor kort werd beheerst door de pogingen van minister Laird van defensie, dc aanvaarding van de SALT-akkoor" den te koppelen aan de ontwikkeling van nieuwe nucleaire aanvalswapens. Nu is de situatie wat afgekoeld, omdat president Nixon zijn minister nogal hardhandig heeft laten strui kelen. Op dezelfde dag dat Laird in de Senaat verklaarde, dat de presi dent het geheel met zijn zienswijze eens was. belegde Nixon inderhaast een persconferentie waarop hij uit legde. dat toch eerst de akkoorden met Moskou over wederzijdse beper king van strategische wapens moes ten worden goedgekeurd. Daarna kon verder gepraat worden zei de president over geld voor nieuwe strategische onderzeeboten en bom menwerpers, die overigens echt wel nodig waren voor de Amerikaanse veiligheid. Al was het alleen maar om ze in voortgezette onderhande lingen met de Russen weer te kun nen afschaffen. Maar er zal natuurlijk toch een beslissing moeten komen, en daarom blijft de bijdrage van Scoville inte ressant. Twee omstandigheden dra- gen daartoe bij Ten eerste weet Scoville erg goed waar hij over praat: hij is onderdirecteur voor we tenschap en techniek geweest van het Amerikaanse regeringsbureau voor wapenbeheersing en ontwape ning. en vóór die tijd plaatsvervan gend directeur onderzoek van de Inlichtingendienst CIA Op het ogen blik is hij secrctar s van dr Federa tie van \m<T kaanse wetenschaps mensen (FAS), en voorzitter van de commissie strategische wapens van die federatie. Ten tweede maakt hij geen gebruik van het voor de hand liggende, maar voor Amerikaanse haviken al tijd wat verdachte argument, dat je geen nieuwe wapensystemen moet maken, omdat dat de bewapenings wedloop bevordert, die ieder wel denkend mens iu juist wil afrem men. Scoville werkt met harde mili tair-technische argumenten, die ook indruk kunnen maken op de geesten onder de goudgeloverde petten van het Pentagon. Centraal onderdeel Hij stelt om te beginnen vast. dat het onderzeebootwapen het centrale onderdeel is in de heersende filoso fie van de wederzijdse afschrikking. Die berust immers op het behouden van de mogelijkheid, een aanvaller onherstelbare schade toe te brengen. Strategische bommenwerpers en te land opgestelde raketten zijn daar voor n toenemende mate onge schikt. omdat zij bij een verrassings aanval zouden kunnen worden uitge schakeld Maar onderzeeboten zijn op dat punt in de praktijk onkwets baar Pa- als die onkwetsbaarheid door de technische ontwikkeling zou worden bedreigd, is er aanleiding om aan verbetering te gaan denken, schrijft Scoville in zijn uitvoerige artikel in de Scientific American. Maar daar is geen sprake van. De kernvraag is. of de Russen opsporingstechnieken kunnen ontwikkelen, die hen in staat stellen de hele vloot van Ame rikaanse kernonderzeeërs bij verras sing uit te schakelen. Dat moet dan een waterdichte me thode zijn: wanneer zij er ook maar één zouden missen, die alsnog zijn zestien Poseidon-raketten lanceerde, zou dat honderdzestig afzonderlijke industriële centra in de Sowjet-Unie met kernexplosies treffen. Een aan val die Rusland zich niet kan ver oorloven, merkt Scoville droogjes op. Na voltooiing van het lopende ombouwprogramma zal Amerika 31 van die onderzeeboten met elk 16 Poseidons tien afzonderlijk richt- bare ladingen hebben. Deze vloot, plus nog tien bodems met de oudere Polaris-raketten. kan doelen in de Sowjet-Unie bestrijken vanuit een zeegebied van 40 miljoen vierkante kilometer in de Atlanti sche. de Stille en de Indische Oce aan (het bereik 'an de raketten is 4500 kilometer). Wil er een bedrei ging zijn. dan zouden de Russen de posities van de ongeveer 25 onder zeeboten die op elk moment operati oneel zijn, moeten kennen. Uc Alexander Hamilton', met Polaris-raketten. Hiertoe zullen zij zeker de komende tien jaar niet in staat zijn. De Amerikanen, die op dit gebied aan zienlijk voorliggen op de Sowjetu- nie, hebben de afgelopen twintig jaar tientallen miljarden dollars ge stoken in onderzeebootopsporing, en dat heeft niets opgeleverd, wat ook maar in de verte aan dergelijke eisen voldoet. Drie oceanen Daar komt bij dat het Russische opsporingssysteem zou moeten ope reren in drie verschillende oceanen waarvan er twee niet aan de Sowjet- Unie grenzen, zodat zij op de kust daarvan geen ondersteunende instal laties kunnen vestigen. Het nieuwe onderzeebootprogramma waar minis ter Laird niet buiten kan. voorziet in raketten met een groter bereik (9000 km), zodat het operatiegebied zou worden uitgebreid tot het hele noordelijk halfrond plus de grootste een van de Amerikaanse onderzeeërs helft van het zuidelijke. Maar het Polaris/Poseidon-systeem wordt in zijn huidige operatiegebied helemaal niet bedreigd. En daarom is het verstandig, de ontwikkeling van het nieuwe wapen, de Trident, in een vroeg stadium te laten sluimeren, vindt Scoville. Want ze kunnen zelfs nog niet voor zien wat voor soort anti-onderzee bootwapen de Russen zouden kun nen gaan ontwikkelen, en als wij nu op die niet bestaande bedreiging het antwoord al gaan bouwen, heb je een goede kans. dat dat het verkeer de antwoord zal blijken. Daarom is de beslissing die het Congres nu moet nemen, van groot belang Want --Is er dit jaar de hoeveelheid geld in de Trident wordt gestopt, die de regering wil hebben (3.1 miljard gulden), dan zit Amerika praktisch gesproken aan het hele programma vast. en dat begroot Scoville op 127 miljard. mei TOKIO (AP) De nieuwe Japa premier Kakoeei Tanaka heeft g' ren bekendgemaakt, dat hij bir een jaar naar Peking wil gaan.j daar een vertegenwoordiger heen' gaan zenden, om te praten over normaliseren van de betrekkin tussen de twee landen. Mocht Tar niet kunnen gaan, dan zou hij mifr) ter zonder portefeuille Takeo Mil de minister van buitenlandse z Masajosji Tsjira aanwijzen. Bei waren lid van het vorige kabinet Sato, die kortgeleden is afgetrt Premier Tanaka is 'definitief plan,' en hij zou dit doen op verantwoordelijkheid, te pogen verhouding Tokio-Peking in goede) nen te leiden, aldus is hier mt deeld. MANILLA (APV President Ftfcjj nand Marcos heeft gisteren jagers ro de luchtmacht opgedragen plaat' waar men denkt, dat zich stellin jj*j van communistische rebellen be en den in de Noord-oostelijke provil iem Isabella, aan te vallen met bomt cn machinegeweervuur. In het gel van Palanan, dat ongeveer 320 kilo ter ten noordoosten van Manilla I wordt nu al vijf dagen gevoel tussen soldaten en leden van maoïstische 'Nieuwe Volksleg Sinds donderdag vecht men meer over het bezit van een s scheepje van 100 ton, dat naar l vermoedt de rebellen ging bevo den. Naar het gevechtsterrein versterkingen van het leger per v' tuig onderweg. BONN (DPA) Na 27 jaar trouw de partijlijn te hebben gevol is gisteren de staatssecretaris van Westduitse ministerie van dcfet Günthcr Wetzel uit de SPD getn Uit betrouwbare kring in Bonn vernomen, dat Wetzel kort tev( voorlopig met pensioen was gestut^ en dat hij zijn ontslagbrief al gekregen. Tegenover het persbur Je DPA gebruikte hij voor zijn stap je volgende motivering: 'Ik treed uit jQ| SPD. omdat ze een andere partij js t, worden is, dan die. waarin ik t jaren werkzaam ben geweest.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 8