Stille sanering': oevordense wijk rijp voor sloper eoeo dichtbij 179.- u; ginder mankracht eerste gerkorps geen bezwaar personalia oodslag: 2,5 jaar cel rij ontvingen HH DE KLERK Staatssecretaris begrijpt ergenis over poster niet Altijd prijs in prinsdom Monaco Arnhemse bussen rouw/kwartet dinsdag 11 juli 1972 Hinnonland 111,7 Haar stem van actiegroep werd niet geluisterd een onzer verslaggevers ueVORDEN Het Coevordense Tuindorp-West, bestaande uit 100 Wigen gebouwd in 1920 en 1921, is prijsgegeven aan het bekende roces van de 'stille sanering'. Deze met veel fantasie aangelegde ijk is na jaren van verwaarlozing en het afwezig blijven van voor- enlngen als wijkgebouw en speeltuin, rijp verklaard voor de sloop. It gebeurde zonder de bewoners erin kennen en kennelijk ook zonder de nkbeelden van de laatste jaren over a tv. verbeteren van huizen met behulp de bewoners te overwegen, echts de Actiegroep van Jongeren Coevorden (AJCO)! verhief haar n tegen het beleid van de eigena- van de woningen in Tuindorp- 1 est, de woningbouwstichting De s™^ndracht. Een stem, waarnaar niet is omdat woningbouwstich- als gemeente weinig begrip hebben voor de noodzaak inspraak en begeleiding in sane- igsgebieden.' I n in februari van dit jaar in de aa imer Courant het bericht ver- °r heen, dat Tuindorp-West zou wor- '8® n gesloopt, peilde de AJCO de me- ig van de bewoners door middel een enquête. Deze enquête, aldus voorzitter van AJCO C. von Pic- uJrtz (21), bevestigde het vermoeden Jt er ongerustheid was onder de woners, die de hoge huren in nieu- woningen vrezen en weinig waar- hechten aan het argument voor iraak, dat de huizen 'niet meer antwoorden aan de eisen des tijds.' t de enquête bleek dat zestig pro- it voor het behoud van de wijk een derde geen mening wilde ven en tien procent liever zweeg angst 'voor represailles.' Als de iningen zouden worden opgeknapt 1de negentig procent In de wijk jven wonen. ud roest Iwerd een eerste proteatvergaderinfe jgeroepen in Tuindorp-West, waar- pr maar 20 bewoners interesse had- Duidelijk kwam naar voren dat verval van Tuindorp-West twee £r geleden begon, omdat een blok ter beschikking was gesteld (l woonwagenbewoners, die hun oud achter en naast hun huizen meerden. Dit en het gebrek aan :hou4 leidde in de afgelopen lee jaar tot het aanvragen van nieu- J huizen door sommige bewoners 1 de woningbouwstichting, die tach- f procent van de huurwoningen in levorden beheert, tze nieuwe woningen' aldus de eni- kruidenier van Tuindorp-West, de onze Haagse redactie HAAG Minister De Koster het niet bezwaarlijk dat er voor xkte tijd 5 tot 10 procent van de stplichtige functies in het eerste ;erkorps, dat een directe NAVO- heeft, onbezet blijft, schrijft dit in zijn antwoord op jen van het PvdA-Kamerlid Wiel- laijer. Minister De Koster wijst er dat door het grotere aanbod instplichtigen in de eerste lichtin- i van dit jaar, de landmacht het nu it wat minder moet doen om de 'loitatiekosten niet te laten stijgen. heer D. C. Sieben, 'wijst de stichting doelbewust zo toe, dat er in elk blok wel een huls leegkomt dat dan wordt dichtgespijkerd.' Dit bevordert de leefbaarheid niet er. zet steeds meer bewoners aan tot verhuizen (inmid dels zijn er 22 huizen dichtgespijkerd). Te duur? Op een voorlichtingsvergadering van de stichting over huurharmonisatie was de actiegroep gebleken, dat de stichting verbetering van de huizen te duur achtte, omdat deze 15.000 gulden per huis zou kosten. Hierop reageerde de AJCO met een open brief aan het stichtingsbestuur, waarin een alterna tief werd gegeven. •Als we rekenen, dat er de afgelopen zes jaar geen noemenswaardige verbe teringen in de huizen zijn aange bracht, dan is hierdoor zes maal 255 gulden (het bedrag dat de stichting jaarlijks voor een huis zegt uit te trekken) vrijgekomen. Dit bedrag 1530 gulden, zou alsnog voor verbete ring kunnen worden gebruikt. Als u dan bovendien de huizen zodanig ver betert dat ze hierdoor een woonwaar- de krijgen van 150 punten dan vallen zij onder de huurharmonisatie en de door u gehanteerde maatstaf van 85 cent per punt, levert dat dan een huur van 125 gulden per maand op, als dit over tien laar wordt afgeschre ven. In die tien Jaar levert dat 15.000 gulden op en vermeerderd met het eerder genoemde bedrag is dit ruim schoots voldoende.' Op deze brief reageerde het stich tingsbestuur niet. Von Pickartz: 'Men gaf wel de indruk bij voorbaat niets van alternatieven te willen weten, want het ministerie had toen nog geen vergunning tot afbraak gegeven.' Een actiecomité, gevormd uit de be woners. stelde vervolgens een handte keningenlijst op, die door vijftig per sonen werd ondertekend. Stichting noch gemeentebestuur reageerde. Inmiddels had maatschappelijk werker L. Schuttert de AJCO, die hem daar voor had benaderd, gewezen op de mogelijkheid van een subsidie tot wi.ikverbetering tot maximaal 150.000 gulden van CRM. Von Pickartz nam het was begin april geworden contact op met het Tweede-Kamerlid Relus ter Beek (PvdA), die zijn sympathie voor de actie uitsprak en beloofde het PvdA-ombudsteam voor Drenthe te zullen vragen om een kosten- en batenanalyse ter verbete ring inplaats van afbraak van de hui zen. Ter Beek zou hierop later terug komen en zijn houding herzien. Von Pickartz: 'Ik heb hem waarschijn lijk verkeerd begrepen wat betreft het maken van die kosten- en batena nalyse.' In Coevorden zegt de goege meente echter dat Ter Beek de actie niet meer wilde steunen, toen het ministerie op 19 juli goedkeuring gaf aan de plannen tot afbraak. Niettemin gaf hij in april het actieco mité de moed om op 11 april een tweede bijeenkomst uit te schrijven, waarvoor 32 bewoners belangstelling hadden. Die dag plaatste de Emmer Courant tevens een bericht (dat dus onjuist en voorbarig was) dat minis ter Udink toestemming tot afbraak had gegeven. Dit bericht en andere 'bagatelliserende artikelen over Tuin dorp-West' komen in een bepaald dag licht te staan, aldus de AJCO, omdat de heer D. Langemaat, de voorzitter van woningbouwstichting De Een dracht ook verslaggever voor Coevor den is van de Emmer Courant. De bewoners besloten in de tweede verga dering een resolutie aan het college van B en W en de stichting te sturen, waarin zij zich mits hun de midde len zouden worden verstrekt be reid verklaarden zelf de wijk te wil len verbeteren. Gemeenteraad In de raadsvergadering van 10 april ging de heer Langemaat tot actie over. De voorzitter van de woning bouwstichting is namelijk ook raads lid (voor de ARP). In deze vergade ring argumenteerde hij namens de stichting ep zei dat de woningen ook na verbetering oude huizen zullen blijven, waarvan bovendien de huren gelijk liggen aan de tegenwoordige woningen. In dezelfde vergadering zei wethouder J. van den Hof, tevens vice-voorzitter van de Stichting Maat schappelijk Werk in Coevorden (de werkgever van maatschappelijk wer ker L. Schuttert) de hoer Schuttert op het matje te zullen roepen wegens zijn deelname aan de actie (Schuttert gaf overigens alleen adviezen). 'Geen partij-binding' Het was duidelijk dat het gemeentebe stuur geen overlog met de actiegroep wilde. Von Pickartz was in 1970 en 1971 druggebruiker geweest en zou links-radicale denkbeelden hebben. Von Pickartz reageert hierop met de woorden: 'Ik ben marxist, maar dat is niet van dominerende betekenis voor de actie; onze groep heeft geen enkele binding, ook geen Ideologische, met een politieke partij of richting.' Hij stelde wel ln een protestsohrijven aan de gemeente over de afbraak van Tuindorp-West. dat 'met name de stichting De Eendracht vele (burger lijke) economische richtlijnen als ijze ren wetten hanteert en onvoldoende moeite doet alternatieve te vinden.' Wethouder Van den Hof antwoordt ons desgevraagd de actiegroep niet au sórieux te nemon. 'Het gaat om een groep jongelui, dip met gebruik van drugs de gemeente al voldoende last heeft bezorgd. Bovendien leggen ze de mensen woorden in de mond. die niet zijn gebruikt.' Het Dagblad voor Coevorden stelde z.ich, in tegenstelling tot de Emmer Courant, welwillend op tegenover de (APVERTENTIEJ (ORDRECHT De 28-jarige slager I A. M. uit Dordrecht, die op 28 icember de caféhouder P. C. de Nan jet elf messteken om het leven [acht, is gisteren door de rechtbank I Dordrecht veroordeeld tot twee |sr en zes maanden gevangenis met rek van voorarrest. De eis was drie [ar gevangenisstraf met aftrek. rechtbank achtte opzettelijke >dslag bewezen. De opzet werd af- P'eid van het feit, dat M. de caféhou- F elf maal heeft gestoken en na zijn pad trachtte te vluchten. •voeding en africhting van de hond. schreven door J. R. Toman. Uitg. «mos, Amsterdam. 3e herziene druk 't 128 afbeeldingen. 312 blz. kf/"50, 1, door L. Görling. Uitg. Bruna. w recht. 283 blz. ƒ3.95. actische kleurenpsychologie door Oegema v. d. Wal. Uitg. Wereld- bliotheek, Amsterdam. 5e druk. 201 ƒ14.90. n huwbaar meisje. J. Aeply. Uitg. una. 84 blz. —ƒ8.50. wolk in broek van Vladimir Ma- Aovski. Uitg. Arbeiderspers. Amster- m. 2e druk. 115 blz. ƒ12.75. manager van morgen (een coach wor de zakenman nu en in de toe- rast) door de staf van Rohrer, Hi- er en Replogle. Uitg. De Lage Lan- -*n, Amsterdam. 192 blz. —ƒ19.50. omocpathie in de praktijk (medisch ndboek) door dr. J. Voorhoeve. 13d heel herziene druk. aangevuld door R. A. Betnhem Oosterhuis. Uitg. Ivière Sc Voorhoeve, Zwolle. 530 blz. ƒ32.50. de Apolloreeks van uitgeverij Del- Elsevier te Amsterdam verscheen pocketvorm de tiende druk van iren en Vechten. Deel 1: Eerste leht (De duisternis valt); deel 2. t ondewacht (In het stikkedonker) en *13: Dagwacht (Naar het licht), schreven door K. Noral. De boekjes resp. 139. 128 en 160 blz. stormloop OP ONZE TAPIJT.AFDELING: NAALDVILTTEGEL. Uiterst slijtvaste tegel met een verzwaarde vinyl rug. U mag kiezen uit zeven kleuren: groen, rood, beige, bruin, geel, oranje of lila. 50 x 60 cm. Q95 Meeneemprijs y^ ZWAAR NYLON TAPIJT. U kiest uit twee warme gemêleerde huiskamer-kleuren: groen of bruin. Zoek waar u wilt, deze kwaliteit vindt u nergens voor deze prijs! -|Q 400 cm breed, geei^öi- maar Q NYLON HUISKAMERTAPIJT. Extra versterkte nylon garens maken het geschikt voor huiskamer gebruik. Keus uit goud, groen of nfi capri-sand. QD 400 cm breed, nu UUi* ZUIVER WOLLEN TAPIJT. Het ii 400 cm breed en een kwaliteit waar je echt in wegzakt. We heb ben het in naturel of donker berber. lOf) Nu geen 109.- maar 11| M WOLLEN BERBER TAPIJT. We hebben dit zuiver wollen tapijt in berber-bruin, het is 380 cm breed. De prijs is een echte meevaller: geen maar slechts CRÈME KLEURIGE BERBER. Een zuiver wollen berber in een speciale kleur crème, met een geraf fineerd hoog-laag effekt. 190 400 cm breed, van- voor I4 0 Zomeropruiming van 13 juli t/m 2 augustus. Den Haag, Groenmarkt 29 (t/o 't Goude Hooft) Donderdagavond geopend. Maandag gesloten. VESTIGINGEN: ROTTEROAM Binnenwegplein/Lijnbaan - Winkelcentrum Beijeriandselaan - winkelcentrum Groat UiteU monde - DEN HAAG Groenmarkt 29 (t/o 't Goude Hooft) - UTRECHT Voorstraat 36-40 VLISSINGEN Oude Markt 9 DE LIER Hoofdstraat 78. Overleden Op 82-jarige leeftijd is overleden J. H. E. baron van Nagell, oud-burgemeester van Doorn (tot 1955) en daarvóór burgemeester van Waardenburg. Als bestuurslid van de Vereniging tot Behoud van Natuur monumenten heeft hij veel bijgedra gen tot het behoud van de Kaapse bossen, een bosgebied van ongeveer 400 hectare ten oosten van de weg Doorn-Amersfoort. Ook heeft hij zich onder meer ingezet voor het woon- en werkcentrum van de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtof fers in zijn gemeente. Na 1955 werd hij conservator van Huize Doorn; veel bezoekers heeft hij toen rondge leid. Hij was kamerheer in buitenge wone dienst van de Koningin, co adjutor van de Ridderlijke Duitse Or de Balije van Utrecht en officier in de orde van Oranje Nassau. Onderscheiding de heer N. Schim mel te Noordwijk, directeur van het Nederlandse Radar Proefstation NV, is benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Afscheid Mr. E. A. M. Lamers zal wegens het bereiken van de zeven tigjarige leeftijd zijn functies van pre sident van het Hoof Militair Gerechts hof en van raadsheer-plaatsvervanger bij het gerechtshof in Den Haag neer leggen. Mr. Lamers is sinds 1966 pre sident van het hoogste militaire rechtscollege geweest. Daarvoor was hij onder meer rechter in Amsterdam, rechtsgeleerd raadsheer en vice-presi dent van het bijzondere gerechtshof in Amsterdam en (van 1954 tot 1966) directeur-generaal van het gevange niswezen. Wie hem zal opvolgen is nog niet bekend. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Staatssecretaris Van Es (defensie) ziet niet zo zitten waar om zijn partijgenoot, het AR-Kamer- lid Schouten zich nu zo heeft geër gerd aan de poster waarmee de mari ne eindexamenkandidaten werft voor een officiersloopbaan. Deze poster ver toont oen levensgrote marineofflcer, zonder geacht, waardoor het de 8500 uitgeselecteerde jongeren mogelijk wordt gemaakt zichzelf eens voor de spiegel in marine-uniform te bewon deren. De ergernis die deze poster opwekt, is. zo schrijft de heer Van Es in zijn antwoord op vragen. In sterke mate afhankelijk van het hoofd dat door de opening wordt gestoken. Daar heeft de staatssecretaris natuurlijk gelijk in. Jikant is wel dat de heer Schou ten de poster zag ln een van de kranten die bij wijze van grap het gezicht van de heer Van Es zelf over het gat hadden geplankt. Horizontaal: 1. opium toebereid om te roken, 4. schrijfkosten. 7. bezem. 9. dwaas, 11. verschoten, 13. bamboesta ketsel, 15. loot, 16. kippenloop, 17. noorse god, 18. snijwerktuig. 20. hoofddeksel. 22. Ierland, 24. vreemde. 25. werelds, 28. toespraak, 29. oog- vocht, 30. pasgang van een paard. Verticaal: 1. kleur, 2. wisselborgtocht, 3. achting, 4. jongensnaam, 5. Myth, figuur, 6. ontvangkamer, 8. glijdend (muz.), 9. dof, 10. voorzetsel, 12. wijnmaat, 14. uitruster van schepen, 18. geraeenteweide, 19. snoer van een hengel, 20. herdersgod, 21. uniform, 23. rekening, 24. kerkgebruik, 26. knopje op een priktol, 27. droogoven (ZN). OPLOSSING VAN GISTEREN Hor.: 1. ark. 4. krekel, 9. kaas, 11. akal, 12. integer, 16. eed, 17. Lt., 18. stegel, 21. pee, 22. sol, 23. legaal, 25. el, 27. eer, 28. meekrap, 31. long. 32. tarn, 24. ponton. 35. toe. Vert 1. A.K., 2. R?i, 3. kaneel, 5. rag. 6. eker. 7. kar. 8. El. 10. steg, 13. edel. 14. stelt, 15. Assen, 37. Lea, 19. tol, 20. leek. 21. paraat, 24. gert, 26. cent, 28. men. 29. ego, 30. pro, 31. L.O., 33. Ne. actievoerders. Toen B en W een nota hadden geproduceerd, waarin de actie werd afgekeurd, werd in die nota het Dagblad voor Coevorden genoemd als 'één enkel publiciteitsorgaan dat de kleine groep steun.' Bij de behandeling van de nota in de raadsvergadering van 27 juni nam alleen raadslid J. H. Hemel (KVP) het op voor de bewoners van Tuin dorp-West. Hij herinnerde eraan dat de bewoners enkele jaren geleden protesteerden 'egen huurverhoging en er toen op werden gewezen dat de woningen nog goed genoeg waren. Daarom knapte een aantal bewoners de huizen met eigen middelen op (er werd van 1000 tot 5000 gulden per woning besteed). De heer Hemel hekelde het gebrek aan inspraak. 'Wij stellen wel eisen aan nog nieuw te bouwen woningen. Maar waarom verlenen we geen in spraak in de normen waaraan een reeds bewoond huis moet voldoen? Voor verschillende monsen kan een lage huur aantrekkelijker zijn dan de woonruimte.' Deze woorden, baatten weinig. Het actiecomité Tuindorp-West is tor zie le. De bewoners hebben de strijd, moedeloos, opgegeven. Wat gaat er na afbraaak met de grond gebeuren? Wet houder Van den Hof: 'Do stichting maakt plannen voor nieuwbouw met handhaving van het oude stratenplan en de riolering. Hierdoor kunnen er lage huren worden berekend van 175 tot 190 gulden. De eerste vijf jaar zullen de leegkomende woningon m Tuindorp-West niet meer worden ver- huurd. zodat de huizen leegkomen en kunnen worden gesloopt.' Wie ooit om een telefoon verlegen zit, kan het best in Monaco zoeken. Altijd prijs. Daar hebben ze meer toestellen dan waar ook ter wereld: 67,8 voor elke honderd Monegasken. Dat staat tenminste in de nieuwste uitgave van het statistisch jaarboek van de Vere nigde Naties, een fors uitgevallen icerkje, waar dan ook gegevens (over 1970) ran alle bij de VN aangesloten landen in staan. Neem die telefoons: uit die informatie is af te leiden dat het prinsdommet je, zo klein als het is, altijd nog meer aansluitingen heeft dan de uiterst telefoonbewtiste Verenigde Staten, waar elke honderd Amerikanen samen over 58,7 telefoons beschikken. Op de hele wereld staan met elkaar zo'n 272.700.000 toestellen; elke honderd mannen, vrouwen en kinderen, waar ook op deze aardbol, kunnen bij 7,4 192.570.000 motorvoertuigen ter we reld rijdt bijna de helft in de VS rond. Canada lijkt (althans in 1970) de grootste toeristische trekpleister. Er ïcwamen toen een kleine 38 mil joen vreemdelingennaar Spanje mag er ook best zijn met z'n 22'A miljoen buitenlanders. De meeste huizen blij ken in Rusland gebouwd te zijn (bij na drie miljoen). Ondanks alle anti rookreclame is de sigerettenproduktie gestegen tot een record van 2.66.700 miljoen stuks, waarom de VS, Rus land en Japan de meeste fabriceerden. In de VS staan de meeste t'v'-toestcl- len en werden dc meeste boeken uit gegeven en de Zweden lezen de mees te kranten. Zeven landen telden nog steeds volgens het VN-jaarboek meer dan honderd miljoen inwoners. De aller- Enige huizen van de Coevordense wijk Tuindorp-West, die bestemd Is om te worden gesloopt. telefoons terecht. Dat lijkt niet gek, maar het is wel oneerlijk verdeeld: in AJrika hebben evenveel mensen maar één toestel, in Azië moeten ze met z'n honderden 1.6 toestel delen. En om een beetje dichter bij huis te blijven: honderd Europeanen kunnen rekenen op 17,4 telefoons, een gemiddelde waar Frankrijk en Italië net iets onder blijven. Na Monaco komt Zweden (537) op de tweede (Europese) plaats en sinds de PTT hier twee maanden geleden de 2l/z miljoenste aansluiting maakte, ons eigen land met 52 spraakapparaten per honderd Nederlanders op de derde. Nog een paar andere onderwerpen uit het jaarboek: van de ongeveer aftrekken (ADVERTENTIE) CAPSULE VEROORZAAKT OMWENTELING Sinds kort brengt Meenk. de specialiBt ln ptjnverdrtjvlng. haar hoofdpljnpooder óók in capsules. Deze a|jn gemakke lijker ln te nemen en bovendien emaakloos. Ze werken direkt en af doende. Verpakt Sn een handig doosje ztjn ze altijd b(J de hand. Wees maar blü dat er Meenk. capsules zijndag hoofdpij nl ARNHEM Omdat trolley bussen bij het uitvallen van de stroomtoevoer niet meer uit de weg kunnen, bestu deert de Kema in Arnhem die moge lijkheid om ze te voorzien van accu's. In Duitsland werkt het accusysteem al. De Arnhemse ingenieur Moerdijk zal met proefnemingen beginnen om te onderzoeken hoe de bestaande bussen gemakkelijk omgebouwd kunnen wor den. Het schijnt er centje met een flinke baard te zijn, dit bcvoilklngsgrapje, Een aftreksommetje, waarvan één op elke tien mensen onmiddellijk zegt: die ken ik al. Maar voor die andere negen laten we de som toch nog een keertje horen, precies zoals we 'm in de Zaken wereld aantroffen: Bevolking tan Nederland: Mensen van 65 en ouder: Blijven over om het werk te doen: Mensen van 18 en jonger: Blijven over om het werk te doen: ln rijksdienst: Blijven over om het werk te doen: ln militaire dienst Blijven over om het werk te doen: Gemeentelijke overheden studenten etc.: blijven over om het werk te doen: Mensen in ziekenhuizen, ge stichten etc.: Blijven over om het werk te doen: Werklozen, invaliden, soute neurs e.d. Blijven over om het werk te doen: ln gevangenissen: Blijven over om het werk te doen: 2 Jij en ik zullen daarom veel harder moeten werken. Vooral jij, want ik heb er nou schoon genoeg van om dit lui zige land in m'n eentje te runnen spooksel seksgevaar De Nederlandse sekaprodukties 'Wat zien ik?' en 'Blue Movie' hebben opvallend veel 65-plussers getrokken. Dat heeft althans het Utrechts Nieuwsblad gemeend te signaleren, dat zich dan ook bezorgd afvroeg of het medisch wél verantwoord is oude mensen bloot te stellen aan zo'n ero tisch panorama'. Het nieuwsblad bracht daarbij ln herinnering dat zo'n twintig jaar geleden, toen het eerste echte na-oorlogse bloot op het witte doek verscheen, nogal wat bejaarden dat uitje niet hebben overleefd, om dat hun hart tegen zoveel opwinding niet meer opgewassen was. Of je ou dere mensen zich dan wél in het drukke vorkeer of zo mag laten op winden, daarover bekommert het blad zich niet. Maar dat er veel bejaarden naar die films geweest zijn, lijkt wel zeker. 'Zeer waarschijnlijk zelfs', denkt men bij de bioscoopbond. 'Het ls een bekend verschijnsel dat oudere mensen niet gauw naar een film gaan waar ze nog nooit van gehoord heb ben, maar meestal naar een erg be kende. En als er dan een Nederlandse film draalt, gaan ze bij voorkeur daar naar toe'. grootste bevolking heeft China (747 mil joen), daarna volgen India (537 mil joen), de Sowjet Unie (243 miljoen), de VS (205 miljoen), Indonesië (121 miljoen), Pakistan (114 miljoen) en Japan (103 miljoen) Zweden is het beste land om lang te leven, in Tsjaad en Gabon leven de mensen het kortst. Over hoe al die mensen zich in leven houden zegt het jaarboek ook iets. De Ieren niet uit Ulster, maar die uit de republiek consumeerden de meeste calorieën: 3450 per hoofd per dag (veel te veel), de Indo nesiërs kregen het minste binnen. Hun 1750 coloroieën lijken nog een redelij ke voeding tc verschaffen, maar de armoede in daf land doet vermoeden dat de overdaad van de rijken dit gemiddelde heeft opgeschroefd. godin 12.500.000 3500000 9.000 000 3700.000 5.300.000 1300 000 4.000.000 250.000 3.750.000 2-750.000 1.000.000 150.000 850.000 848.000 2.000 1.998 Het spookt in een huis in Anderlues, dichtbij de Belgische stad Charleroi. De pastoor is er al bij geweest, maar zelfs dat mocht niet baten. Meneer Delabelle, die het spookhuis bewoont, is er niets mee opgeschoten. Ogenschijnlijk heeft er nooit iets aan zijn riante woning gemankeerd, tot een paar dagen geleden iets vreemds en ongrijpbaars zijn woongenot ern stig verstoorde. Op een avond begon het en sindsdien komt het elke avond terug: onverklaarbare klop- en bonk- geluiden, die tot zeker tweehonderd meter van het huis te horen zijn. Het wonder, dat uit een muur tussen twee kamers schijnt te komen, heeft som mige omwonenden al verontrust hun biezen doen pakken. Zoals gezegd, de pastoor kwtm er bij en zegende het huis, waardoor het spooksel zich toch zeker had moeten laten afschrikken. Maar nee hoor Dwars door alle zegeningen heen bonkte en klopte het door. Daarna schoot een profane instelling te hulp: de mijnopruimingsdienst. die alles on dersteboven keerde, ook al zonder iets zichtbaars of onzichtbaars te vinden. Meneer Delabelle aardse en boven aardse zegeningen moe, heeft er nu korte metten mee gemaakt: de storen de muur moet worden gesloopt. Hij en zijn buren wachten vol angstige spanning af, of de afbraak hun spook zal doen verdwijnen of alleen maar naar een andere muur laten verhui zen. Om nooit meer to vergeten dat cr nu al twintig Jaar een Italiaanse afdeling van de FAO dc landbouw- en voedselorganisatic van do veronigdo naties beslaat, is in Rome een herdenkingspenning geslagen. Aan de ene kant staat een fikse bundel rijpe korenaren afgebeeld, aan dc andere kant het hoofd van dc veelvuldig verafgode filmster Sophia Loren, die voor deze gelegenheid de rol van de Romeinse godin van dc landbouw Ce- ros dezelfde als de Griekse Demc- ter vervult. Geen vrouw kan het haar man nu meer kwalijk nemen als hij met zo'n officiële gouden 'foto' van zijn filmidool op zak loopt. LOWIETJE

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7