Stijging werkloosheid js relatief zeer hoog caballero filter van goeden huize Tentoonstelling over paleisbewoners Suriname heeft nieuwe injectie nodig voor de slanke van 98 voor ElO ipeciaal sinas 'ecorrigeerde cijfers geven somber beeld 'weedehands vliegtuigen in Madrid Juwelendief met 25/1.75 anders dan andere filters Koningin en prins naar Joegoslavië Ontslagen man rijdt met auto in op boekhouder Drie doden bij verkeersongeluk Het weer Eeuwenlang nauwe band en tussen Apeldoorn en Het Loo tW KWARTET DINSDAG 11 JULI 1972 Hinncnlnnd T3 K5 ADVERTENTIE in onze Haagse redactie j N HAAG Vorige week meldden wij al dat de werkloosheid m de maand juni weer stevig was eegenomen. Gisteren heeft het ministerie van sociale zaken gedetailleerde cijfers over deze stijging ijgegeven. De werkloosheid nam toe met 6.300 tot een totaal van 125.000 of 3.2 procent van de i! hankelijke beroepsbevolking. stijging van de werkloosheid was de verschillende provincies onge il- gelijk. Werkloosheid is er vooral der de bouwvakkers, hoewel er zich leze sector in de afgelopen maand een duidelijke daling voordeed. De stijging komt vooral voor rekening van het kantoorpersoneel en de me taalarbeiders. De gelijkmatigheid van de werkloosheid en daling ervan on der de bouwvakkers moet voor een belangrijk gedeelte worden toege schreven aan de overheidsmaatrege len, die gericht waren en ^ijn op met name de noordelijke provincies en de werkloosheid in de bouw. Het werkloosheidscijfer 125.500 heeft betrekking op de geregistreerde ar beidsreserve (het aantal werklozen plus de op werkvoorzieningsobjecten tewerkgestelden) wanneer geen reke ning wordt gehouden met seizoensin vloeden. Doet men dit wel, dan i>e draagt het absolute aantal werklozen 91.200, waarvan 14.660 vrouwen plus 6.800 werklozen die op werkvoorzie ningsobjecten tewerk zijn gesteld, een daling ten opzichte van mei van 2500. Gering Deze daling is echter relatief gering, zodat de voor het seizoen gecorrigeer de cijfers op een snelle stijging uitko men. Gecorrigeerd voor het seizoen is de werkloosheid thans het hoogste in Drente (5,5 pet.) en het laagste in de provincie Utrecht (1,9). De beide Hol landen bleven met 2,6 en 2,7 pet. evenals Utrecht beneden het landelijk gemiddelde van 3,2 pet. Sinds het tweede halfjaar van 1971 is de werk loosheid roet 89 pet. gestegen. In het noorden steeg het daar al hoge peil van de werkloosheid met 40 pet., in het oosten met 103 pet., in het westen met 99 pet. en in het zuiden met 101 pet. De stijging in het westen deed zich vooral in de eerste helft van dit jaar voor. In de publicatie van het minis terie wordt eraan herinnerd dat de regering een tweede werkgeleges- heidsprogramma heeft afgekondigd met een totale omvang van 606 mil joen igulden. Het accent ligt ditmaal iets minder op het noorden, terwijl ook aandacht wordt besteed aan ande re bedrijfstakken dan de bouwnijver heid. i tweedehands autohandelaar in Madrid wilde maar eens met zijn tijd meegaan. Behalve tweedehands buit ingerekend o's kan het publiek nu ook bij hem terecht wanne er ze voor een zacht prijsje een aardig tweedehands Juig willen kopen. DEN HAAG In een hotelkamer in Den Haag heeft de politie gistermor gen vroeg de 46-jarige Hagenaar G. G. aangehouden en de buit teruggevon den van een inbraak bij een juwelier aan de Theresiastraat in Den Haag. Daar was enkele uren eerder voor 10.000 gulden aan ringen, gouden armbanden en horloges ontvreemd, nadat dc etalageruit met een steen was verbrijzeld. De politie kwam G. op het spoor door gebruik te maken van een speurhond. Ed. Laurens Continental fKAMARIBO Een belangrijk deel van het Surinaamse binnen- id of geografisch produkt wordt verzorgd door buitenlandse onder- bingen, die hun winsten overmaken naar het buitenland, zo stelt I de Stichting planbureau Suriname in het zojuist uitgegeven na- maal ontwikkelingsplan van Suriname. bs 1968 stijgt in Suriname het He inkomen per capita niet meer, jar daalt het absoluut. Dit wordt geweten aan het aflopen van inomische injectie die het land door het Brokopondo-projecL In i plan wordt gesteld dat er zo «dig mogelijk een nieuwe stoot iet worden gegeven aan de Suri- economie om het oude niveau er te bereiken en op peil te hou- sterke daling in de groei van het nationaal inkomen na 1967 is de stichting zowel te wijten de prijsstijgingen, als aan een investeringsvolume van par- zijde na de voltooïng van het pkopondo-project. ik wordt in het ontwikkelingsplan Rezen op het feit dat de netto- nsten (na afschrijvingen en belas van de buitenlandse bedrijven van 28,9 miljoen Sur. gulden 1963 tot 69,7 miljoen Sur. gulden in 1968 (nfl 57,8 miljoen tot nfl 139,4 miljoen), en dat de winsttransfer, (d.i. de nettowinst minus de herinves teringen) in 1963 27 procent was van het totale netto inkomen, in 1968 was gestegen tot 63. Aangezien de binnenlandse besparin gen gering zijn. is Suriname voor zijn verdere ontwikkeling gedwongen bui tenlands kapitaal aan te trekken. Ech ter hoe meer investeringen door het buitenland worden gedaan, hoe groter de winsttransfer,' aldus staat er in het nationaal ontwikkelingsplan. Als oplossing stelt het Surinaams planbu reau, dat de vicieuze cirkel slechts doorbroken kan worden door joint ventures, aanmoediging tot herinves teringen en bescherming van eigen bedrijven. In overleg met het bedrijfs leven moet de overheid wettelijke regelingen opstellen ten aanzien van de winstovermakingen. Omdat de injectie van het Brokopon- do-project een incidenteel bedrijfseco nomisch karakter had, wijst het plan bureau op de noodzaak van een twee de grote investeringsstoot, maar nu in een gebied met zeer gunstige investe ringsmogelijkheden, waardoor een blijvend stimulerend effect op de pro- duktiecapaciteit wordt verkregen. BELGRADO (AFP) In de Joego slavische hoofdstad is officeel bekend gemaakt. dat koningin Juliana en prins Bernhard van 20 tot 23 septem ber een officieel bezoek aan Joegosla vië brengen, op uitnodiging van presi dent Tito. Het geldt hier een tegenbezoek. Presi dent Tito bracht in oktober 1970 een bezoek aan Nederland. Koningin Juliana en prins Bernhard zijn gistermiddag per vliegtuig voor een zomervakantie naar Porto Ercole in Italië gereisd. APELDOORN De politie heeft de 34-jarige B. M. gearresteerd, die ervan wordt verdacht, dat hij dezer dagen tweemaal een poging heeft onderno men de boekhouder van het bedrijf waar hij werkzaam was, met zijn auto te overrijden. M. die met ziekteverlof was, zou wraak hebben willen nemen omdat zijn baas hem ontslag had gegeven. Toen hij ziedend bij de zaak aan kwam, kreeg hij in eerste instantie met de boekhouder te maken. De ontmoeting verliep zo ongelukkig dat M. enige keren zou hebben gepro beerd de boekhouder met zijn auto te molesteren. Van een onzer verslaggevers PURMEREND Bij een verkeerson geluk zondagavond in dc Beemster (bij Purmerend) zijn drie Duitsers verongelukt. Het ongeluk ontstond, toen de heer Schoeber op een gegeven ogenblik met zijn auto linksaf wilde slaan, doch werd gegrepen door een andere personenauto, die de wagen van het slachtoffer met grote snelheid wilde inhalen. De auto kwam in een sloot terecht en de drie inzittenden ver dronken. De bestuurder van de ande re auto liep lichte verwondingen op. (ADVERTENTIE) APELDOORN In het Historisch Museum Moerman te Apeldoorn wordt tot 31 oktober een tentoonstelling gehouden ove r „De bewoners van paleis Het Loo". Door middel van 250 prenten, schilderijen, foto's en een klein aantal voorwerpen wordt de geschiedenis van Het Loo en zijn bewoners vanaf 1686. het jaar waarin het paleis in opdracht van de Koning-Stadhouder werd gebouwd, zichtbaar ge maakt. Wie van plaatjes houdt (en dat is niet denigrerend be doeld) en wie belangstelling heeft voor geschiedenis (speci aal die van het Oranjehuis) kan op de expositie 'De bewo ners van paleis Het Loo' enke le aantrekkelijke uren door brengen. Tussen Het Loo en Apeldoorn heeft eeuwenlang een nauwe band bestaan. Voor een deel is Apeldoorns ontwikkeling door Het Loo bepaald. In gemoede lijker tijden kende bijvoor beeld een man als Koning Willem I vele Apeldoorners nog persoonlijk, hij wandelde er graag door de lanen en maakte met deze en gene praatjes. Dat was natuurlijk wel aardig, maar belangrijker is dat vanuit Het Loo initia tieven werden ontwikkeld, die Apeldoorn omhoog stuwden, zoals de bouw van een school, het graven van een kanaal en de aanleg van een spoorlijn. Intussen bleef het uiteraard niet bij dit soort onderonsjes tussen Apeldoorn en Het Loo en werden op het paleis ook vele gebeurtenissen voorbe reid. die een plaats hebben gekregen in de vaderlandse geschiedenisboekjes. De geschiedenis van Het Loo begint met de aankoop door de Koning-Stadhouder in 1684 van een havezathe of jachtslot in 1684 van Johan Carselis van Ulft, genaamd Doornick. Twee jaar daarna verrijst in de nabijheid daarvan paleis Het Loo, met prachtige tuinen naar Franse snit en fonteinen waarvan er één een meter ho ger spoot dan de grootste van Versailles. Koning-stadhouder Over de Koning-Stadhouder vindt men op de tentoonstel ling heel veel. Trouwens ook over zijn vrouw, Maria Stuart van Engeland. Een van de aanwezige zinneprenten is aan haar gewijd. Ze ligt dan op haar sterfbed. 'Eer men aan het Lijk komt, zitten in een rouwachtig en bedroeft gelaat zes Dames d'Honneur' lezen we. 'Ver tooning van het Eerbedde van hare Majesteit Maria Stuart op de 3 Maart en volgende dagen 1695'. De tekst begint zo: 'Het aldersmertelijkste en algemeen verlies van yder be treurt. zoverre ooit agting voor de deugd uitgescheenen heeft, verheerlijkt door alles wat men waarderen kan, is deze Koningin geweest.' Waar na dan verder onder meer wordt gesproken van 'Hemelse Maria, onze liefde dubbelt waardig' etcetera. Zonen van Willem III Maria Stuart was dood. maar de geschiedenis ging door. Al le prinsen en prinsessen, ko ningen en koninginnen, die op Het Loo gewoond hebben of er althans vertoefden, passe ren de revue. Ook zij. wier namen conterfeitsels we zelden of nimmer tegenkomen, bijvoorbeeld de jong gestorven zonen van koning Willem III en prinses Sophia. We maken kennis met de valkenjacht, die rond Het Loo heeft gebloeid, de Royal Loo Hawking Club. We ruiken de kanonnen uit de Napoleontische dagen en zien in rood-wit-blauw dc Wa- terloo-Courant, die in 1865 ter herdenking van de fameuze slag werd uitgegeven. We zien Willem de VI, de latere koning Willem I, voet aan wal zetten in Schevenin- gen. Nederland herstelt zich. Willem aanvaardt de souverei- niteit. In de proclamatie zit ten doorhalingen, op verzoek van Willem gedaan. Na Ko ning Willem II en Koning Willem III komt Koningin Wilhelmina. Daarmee de b e- zettingsjaren, de bevrijding, de huwelijken van de kinde ren van koningin Juliana en van prins Bernhard, een nieu we oranje-geboortegolf. Aan prinses Margriet en haar ge zin. de nieuwste bewoners van Het Loo, wordt een extra boekje gewijd. Vrouw Van Loenen Ook aan enkele met-vorstelij ke bewoners van Het Loo wordt aandacht geschonken. Een van de markantste figu ren in deze rij is Vrouw van Loenen, officieel Maria Van Loenen. geboren Huisman. Zij was de beheerster van een kleine boerderij van prinses Marianne, en overleed in 1890 Afwisseling blijft Van onzd weerkundige medewerker Het weer is gisteren echt wel goed voor vakantiedoeleinden geworden. Weliswaar bleef de temperatuur in een frisse oceanische luchtsoort onder dc 20 Gr C. (19 gr. in Eelde was het maximum), maar de aangevoerde lucht was veel droger, zodat de buien tot een minimum beperkt bleven en dc zonnige perioden vooral in de middag verre de overhand kregen. De vlakke onweerszone die tijdens het weekeinde Nederland passeerde, lag gisteravond boven midden-Europa. Ze strekte zich uit van Italië tot zuid- Scanvinavië en in verschillende stre ken in dat gebied was het weer gisteren bijzonderslecht. Neem bij voorbeeld de buien in Neurenberg en Frederikshaven, die er de tempera tuur om 4 uur 's middags op 14 en 15 graden stopten. Ook Miinchen deelde in de malaise. In Oostenrijk heersten grote contras ten; 14 d 15 graden in Innsbruck cn Salzburg 29 gr in Graz. Polen bracht het plaatselijk tot 31 d 32 graden, in de DDR waren stations die het bij regenval het niet verder schopten dan 13 graden. In Finland heerste, zoals gebruikelijk, zomerweer met maximum van om en nabij de 25 graden. Onze omgeving blijft vandaag onder de hoe de van een Azoren-hogedrukuitloper, die dc regen op afstand houdt. Om 7 uur gisteravond was de hoogste baro meterstand aan de Zuidengelsc kust ruim 1028 millibar, in ons land meld de Vlissingen met 1026 mb de maxima le luchtdruk. Over het geheel gezien blijft het zo- merpatroon echter vrijwel onveran derd en zal ook deze weersverbetering van tijdelijke aard zijn. De Engelse weerkundigen verwachten, dat de opeenvolging van enkele warme, zon nige dagen cn rgenstoringen de ko mende juliweken wel zo zal doorgaan Op de expositie 'De bewoners van Het Loo' zijn ook te zien de troffel, de hamer en het schootsvel die prinses Wilhelmina op 16 juli 1891 gebruikte bij een eerste-steen- legging van de Apeldoornse Grote Kerk. op 91-jarige leeftijd. Haar na geslacht bezit een bundeltje brieven van prinses Marianne. Er ontspon zich tussen Vrouw van Loenen en prinses Mari anne een vrij drukke corres pondentie toen laatstgenoemde in haar latere leven in Duits land woonde. Prinses Marianne was een be minnelijke vrouw en zeer lief dadig, maar zij had een paar ongelukkige liefdes achter de rug. Eerst een verbroken ver loving om politieke redenen, toen een huwelijk dat strand de. Daar informeert de ten toonstelling nog wel over; met verteld wordt dat zij in het buitenland intieme relaties had met een koetsier. Ook koningskinderen is niets men selijks vreemd, en wie zou daar geen begrip voor heb ben? Het materiaal, dat in het His torisch Museum bijeen is. komt uit het Koninklijk Hui sarchief, uit het bezit van eni ge particulieren cn uit de ei- fen collectie. Met medewer ing van de rijksvoorlichtings dienst kunnen enige films ver toond worden, onder andere Oranjes over Oranje. In Me- moriam Koningin Wilhelmina en Het huwelijk van prinses Margriet. Weerraporten van gtfteravond 19 uur. Maxi mum-temperaturen van 19.00 uur en neerslag Aberdeen licht bew 19 0.1. Athene half bew. 12 0 Barcelona licht bew 29 0. BerUjn regen 23 7. Bordeaux half bew. 20 0. Brussel zwaar bew 19 0. Frankfort Ucht bew 21 2. Gene half bew. 20 3. Helsinki onbew. 18 0 Innsbruck regen 24 29. Kopenhagen regen 17 7. Ussabon niet ontvangen. Locarno zwaar bew. 28 0.2. Londen half bew 19 0 Lucem- burg regenbul 18 0.4. Madrid onbew. 30 0 Malaga onbew 29 0 Mallorca Ucht bew 21 o Munchen regen 23 23. Nice onbew. 28 0. Oslo zwaar bew 19 2. Pari)* zwaar bew 11 0. Rome licht bew 31 0. Spilt Ucht bew 32 0 Stockholm geheel bew 23 3. Wenen regenbul 32 4 Zurich zwaar bew 179.Ca*aBlanca half bew. 29 0. Iitanboel Ucht bew 29 HOOG WATER. 12 Juli: Vllatlngcn le getij 2.48 - 2e getij 19.11. Haringvliet a d. Zeezijde 4 28 - 18 58. Rotterdam 3 42 - 17.93. Scheve ningen 3 51 - 18 24. IJmuidcn 4 24 - 18.37. Den Helder 9 11 139. Harlingen 11.17 - 23.55. Delfzijl 0 30 - 13 03.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5