Kwang Tri weer bezet door Hanoi •uw I I I I Onderzoek naar inkomens in vrije beroepen In deze krant Teleurgestelde vakantiegangers wijken uit naar zonnige zuiden krant Jol politie bij jofmoord blijf! og onduidelijk fader verdrinkt je redden kind maar vooral misschien goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. Amerikaanse delegatie bracht bezoek aan Cuba Moord op Hoetoe's in Boeroendi wordt gewoon doorgezet Zware straffen voor Indonesische betogers /^v "1 i Zeeman doodgeschoten 'Zuidafrikaanse huurlingen actief in Mozambique' L>L\oL>AU 11 JULI l«/2 53ste jaargang t ff Veilig gekocht bij de vakman Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG De terrasjes in ons land zaten gisteren vol met verrast kijkende mensen: daar scheen warempel de zon. Maar veel vakantiegangers geloven er niet meer in. Dat blijkt uit een golf van boekingen, die de reisbureaus te verwer ken krijgen van mensen die liet slechte weer zo beu zijn, dat zij het zonnige zuiden opzoeken. Spanje is in trek, evenals Rhodos, Noord-Afrika en de Balkanlanden. Volgens de reisbureaus is de boekingsgolf in deze tijd van het jaar nog nooit zo groot geweest en houdt dit duidelijk verband met het slechte weer. Een andere reden kan zijn, dat veel mensen in verband met de verslechterende economische situatie met boeken tot het laatste moment hebben gewacht. Voor de thuisblijvers geldt: moed houden. Het weer was gisteren best geschikt voor vakantiedoeleinden, al bleef er een frisse wind waaien. Onze weerkun dige medewerker meldt weinig optimistisch, dat deze weersverbetering van tijdelijke aard zal zijn. En de Engelse deskundigen verwachten, dat de op eenvolging van enkele warme, zonnige dagen en regenstoringen de komende juli-weken wel zo zal doorgaan. Wie graag leest dat het ergens anders nog slechter is, kunnnen wij tevreden stellen. Neem Zuid-Scandinavië: onweer en plensbuien. En ook boven Italië rommelt het. Verder regende het flink in Neurenberg cn Frederikshaven. 't Is maar dat u weet, dat we niet de énige slachtoffers zijn. "Het is een geheim teken, dat we vanavond met de padvinde rij vergaderen". Nieuwe leMse Courant „Stantvastich is ghsblevsn HISTEUJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING mijn h.rt In t.sh.n, Roz enstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur. m een onzer verslaggevers ÜHIEDAM Er is nog altijd et veel duidelijkheid over de mg van zaken bij de roofmoord e de twee Rotterdammers vo re week in de nacht van donder- ig op vrijdag pleegden op de 32- rige Schiedamse filiaalhouder M. van den Bosch. Die duidelijk- lid hoopt de procureur-generaal Den Haag, mr. W. A. Baron van >r Feltz, te verkrijgen uit rap- irten die hij de Schiedamse en ttterdamse gemeentepolitie ge ragd heeft hem op te sturen. t deze rapporten zal moeten blijken He politie inderdaad, zoals de beide resen door velen wordt verweten Dve fouten heeft gemaakt. Dit ern- jge verwijt is gebaseerd op het feit f de beide daders ogenblikkelijk na moord door de Schiedamse en Bterdamse politie werden gearres- |rd, waaruit kan worden geconclu- fcrd dat de moord nagenoeg onder [ogen van de politiemannen moet n gepleegd. bral uit de Schiedamse gemeente- Id is de laatste dagen herhaaldelijk bgedrongen op een onafhankelijk Berzoek naar de feitelijke gang van bn en de motieven daartoe door de ksrecherche. Vooralsnog is de kans rop echter uiterst gering, want Eens procureur-generaal Van der Itz valt een recherche-technisch fa- I van de politie niet onder de taken k de rijksrecherche. Wel zal vol- ps hem aan de hand van de rappor- I uit Rotterdam en Schiedam bij lder grondig worden onderzocht Ike rol de politie heeft gespeeld. het politiebureau worden de twee Machten nog regelmatig verhoord, er de werkelijke motieven zijn nog n nadere mededelingen gedaan, k is het nog niet bekend of er Jialve de twee verdachten nog meer restanten zijn. Er is aanvankelijk E gezocht naar een derde man, die I de flat op de uitkijk zou hebben staan. De verdachten zullen nog Be dagen aan de officier van justitie ^Rotterdam worden voorgeleid. LLANTSOOG De 43-jarlge Am- dammer K. C. Kronenburg is gis- niddag in de zee bij Callantsoog ironken, nadat hij met een kennis van zijn kinderen en een kind van kennis uit zee had gered. De heide inen raakten na het redden van i kinderen zelf in moeilijkheden, ir omstanders werden zij uit het er geholpen. Voor de heer Kronen- g kwam hulp toen al te laat. ngezegd zijn drie doodzieke patiënten, ?e operatietafels en geen nar- iseur. Hoe moet de matigings- ratie slagen. Minister Boersma. Droog Perioden met zon, maar ook wol kenvelden en bijna overal droog weer. Overwegend matige wind, krimpend van west naar zuid west. Aan de kust maximumtempera turen rond 16 graden, in het binnenland rond 20 graden C. MORGEN EN OVERMORGEN: Op de meeste plaatsen droog met zonnige perioden en vrij koel. Zon op: 04.34; onder 20.56. Maan op: 06.30; onder 21.45. iek de zin i vul die in de twee woorden (of een gcdcel- cen woord) en voeg ze bij die gisteren. Samen vormen ze een die drie inzenders elk dertig n rijker kan maken. Let op en (De tekeningen in de krant gisteren stonden per abuis op kop). noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal enzelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per; Naam: Adres; - Plaats: maand kwartaal De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart qa. 4 gulden abonnementsgeld. een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) handige paraatmap met brief papier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN SAIGON (AFP, Reuter, UPI, AP) Het gros van de Zuidvietnamese troepen is de noordelijke provinciehoofdstad Kwang Tri weer uitge dreven, waar zij vorige week waren binnengedrongen in een poging de hele provincie Kwang Tri weer op Noordvietnamezen en Viet Congstrijders te heroveren. De Zuidvietnamese troepen trokken gisteren weg, nadat de artillerie van de Noordvietnamezen en de Viet Cong de stad weer onder vuur had genomen, zo deelde een woordvoerder in Saigon mee. De Zuidvietnamezen werden tot de terugtocht gedwongen ondanks grootscheepse Amerikaanse luchtacties. Zo kwamen de reusachtige B-52 bommenwerpers gisteren elf keer in actie boven de provincie Kwang Tri, terwijl jachtbommenwerpers in deze streken honderdtachtig missies uitvoerden op Noordvietnamese stel lingen en troepenconcentraties. Volgens Saigon bevinden zich momen teel nog enkele Zuidvietnamese para chutisten in de buitenwijk Mai Linh van Kwang Tri. De achterhoede van de terugtrekkende Zuidvietnamezen wordt bij voortduring aangevallen door achtervolgende tegenstanders. Tanks WASHINGTON (AFP) Voor de eerste maal sinds elf jaar geleden de diplomatieke betrekkingen tussen de Verenigde Staten en Cuba werden verbroken heeft vorige maand een Amerikaanse regeringsdelegatie een bezoek aan Cuba gebracht. Het State Department, dat dit gisteren bekend maakte, legde er de nadruk op, dat men deze gebeurtenis niet moet zien als een ommekeer in de politieke gedragslijn van Washington tegenover het bewind van Fidel Castro. De delegatie bestond uit vier deskundi gen, die van 19 tot 24 juni in Havan na een door le UNESCO georgani seerde conferentie van de 'Intergou vernementele Commissie voor ocea nografie' bijwoonden. BRUSSEL (KNP) In de Afrikaanse staat Boeroendi gaan de moordpartij en op de meerderheidsstam der Hoe- toes nog steeds door. Dit hebben enkele missionarissen en ontwikke lingswerkers gisteren bij hun aan komst in Brussel verteld. Zij hadden de indruk, dat vele soldaten niet met het moorden zullen ophouden, voor dat iedere Hoetoe, die ook maar een minimale scholing heeft gehad om het leven is gebracht. Dit ondanks een poging van president Micombero, die onder druk van de internationale opi nie, een oproep heeft gedaan om weer kalm en rustig aan het werk te gaan. De luttele Hoetoes, die enige ontwik keling hebben en die nog in leven zijn, bevinden zich in een staat van uiterste paniek, nu zij ontdekken dat de grenzen steeds strenger bewaakt worden, zodat zij als muizen in de val zitten. Tedere ontsnappingspoging moet men met de dood bekopen', verklaarde één van de ooggetuigen in Brussel. De autoriteiten durven vol gens hem niet af te rekenen met diegenen, die voor dc moordpartijen verantwoordelijk zijn. DJAKARTA (Antara) Een recht bank in Djakarta heeft deelnemers aan een protestdemonstratie tegen het 'Indonesië in miniatuur' project van mevrouw Soeharto tot zware straf fen veroordeeld. Christial Ayal, die de demonstratie zou hebben ge organiseerd, werd wegens het gebruik van scherpe voorwerpen tot twee-en-een-half jaar gevangenisstraf veroordeeld, twee anderen kiegen an derhalf jaar, vier een jaar en drie een jaar voorwaardelijke gevangenisstraf. Allen hebben aangekondigd in hoger beroep te zullen gaan. Bij de demon stratie tegen Ijjet miljoenenproject volgens Indonesische studenten schan delijke geldverspilling werden vier aanhangers van rae-rouw Soeharto ge wond. HOUSTON (AP) —Een Nederlandse zeeman is zondagmorgen vroeg dood geschoten in Houston (Texas), toen hij op de deur van een café bonkte dat gesloten was. De politie van Hous ton zei dat Paul Kemper (25) uit 'Utrecht werd doodgeschoten door een vrouw die boven het café woont. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Boersma van Sociale zaken, is gisteren met de organisaties van vrije beroepen overeengekomen, dat een departementale werkgroep zal nagaan of en zo ja op welke wijze grotere openbaarheid kan worden gegeven aan de inkomens (ont wikkeling) der vrije beroepsbeoefenaars. Aan de hand van het resultaat van dit onderzoek en van het overleg tussen de centrale werkgevers- en werkne mersorganisaties in de Stichting van de arbeid, zal de regering in oktober opnieuw met de organisaties van vrije beroepen overleggen, dan om na te gaan op welke wijze de gewenste openbaarheid kan worden geconcreti seerd en ook de inkomensontwikke ling der vrije beroepen kan worden ingepast in het volgend jaar te voeren matigingsbeleid. Als minister Boersma erin slaagt de vrije beroepsbeoefenaars ertoe te be wegen hun inkomensontwikkeling op enigerlei wijze aan de openbaarheid prijs te geven, wordt (opnieuw) een belangrijke wens van de vakbeweging vervuld. Het was de vakbeweging al- Minister Boersma tijd een doorn in het oog, dat in het centrale loonbel«id steeds uitsluitend de cao-lonen werden betrokken en de (onzichtbare) hogere inkomens, zowel van salaristrekkenden als van vrije beroepsbeoefenaars, 'buiten schot' ble ven. Openbaarheid van deze inkomens en hun ontwikkeling zal het ook beter mogelijk maken een werkelijk alge heel inkomensbeleid te voeren, een belangrijke doelstelling van minister Boersma. De bewindsman heeft samen met zijn collega van economische zaken gisteren gesproken met ongeveer tach tig afgevaardigden van een twintigtal organisaties van vrije beroepsbeoefe naars, w.o. de medici (specialisten, huisartsen, tandartsen, dierenartsen), apothekers, advocaten, notarissen, raadgevende ingenieurs, architecten, registeraccountants, makelaars, belas tingconsulenten, handelsreizigers en handelsagenten, alsmede enkele orga nisaties die eveneens niet in het cen trale overleg vertegenwoordigd zijn. zoals de raad voor het grootwinkelbe drijf en het verbond van de Neder landse groothandel. Al deze groeperingen verklaarden zich in principe vóór een grotere open baarheid van de 'vrije inkomens', zij het in diverse gevallen met een flinke dosis reserve. Positieve en concrete medewerking aan het plan van minis ter Boersma zal o.m. afhangen van de criteria die uiteindelijk zullen moeten worden aangelegd. Diverse groeperin gen vrezen onduidelijkheid en misver stand uit openbaarmaking van hun inkomens, omdat de geaardheid van het inkomen niet zonneklaar blijkt uit een cijfer. De 'vrije inkomens' zijn veelal aan schommelingen onder hevig, terwijl publikatie zonder meer ook verkeerde indrukken teweeg kun nen brengen, omdat dan geen reke ning wordt gehouden met fiscale af drachten, zelffinanciering van een ou dedagsvoorziening enz. Het is om deze redenen dat de kring van onafhankelijke raadgevende actua rissen de ministers Boersma en Lang- man gisteren al heeft meegedeeld niet aan openbaarmaking van hun inko mens te zullen meewerken. Deze inko mens werden 'zeer wisselvallig' ge noemd. De bewindslieden hebben gisteren nog eens nadrukkelijk gesteld, dat het als een voorwaarde moet worden ge zien dat ook de hogere inkomens hun bijdrage aan de matigingsoperatie-1973 leveren, relatief in zelfs grotere mate dan de lagere inkomens. Minister Boersma verklaarde dat er drie dood zieke patiënten zijn, twee operatieta fels en geen narcotiseur. Toch moei de operatie slagen, aldus de bewinds man, die zei de indruk te hebben dat de sociale partners in het bedrijfsle ven in toenemende mate onder de indruk komen van de gevaarlijke eco nomische situatie en van de noodzaak van effectieve maatregelen. De kans op een 'sociaal contract' tussen rege ring en georganiseerd bedrijfsleven achtte hij overigens op dit moment nog steeds fifty-fifty. De minister noemde het belangrijk, dat in de komende rijksbegroting een evenredi ge en evenwichtige lastenverdeling wordt verkregen, waarbij duidelijk moet zijn dat niet elke groepering voor 100 procent tevreden kan worden gesteld. Wel zullen, aldus drs. Boers ma, de sociaal zwakkeren zoveel moge lijk moeten worden ontzien. Binnenland Werkloosheid hardnekkig 5 Coevordense wijk rijp voor sloper 7 Buitenland Partijvoorzitter kan McGovern helpen 8 Israëlische topofficier in opspraak 8 Kerk Deur naar r.k. communie opengezet 2 Sport Eddy Merckx zekerder dan ooit 9 Economie Lips houdt blik naar buiten gericht Bockeuetalage Lezers schrijven Kerkbladen Radio cn tv Strips, feuilleton Recept Puzzel Dichtbij cn verder Nieuwe Russische tanks, die Noord vietnamese verliezen in Zuid-Vietnam moeten goedmaken, worden weer per trein door China vervoerd, zo is giste ren uit diplomatieke bronnen in Pe king vernomen. Dezelfde bronnen me nen, dat dit erop wijst, dat Noord- Vietnam niet van plan is het offensief in het zuiden zoals dat de afgelo pen maanden met conventionele mid delen werd uitgevoerd op te geven en terug te keren tot de oude gueril la- taktiek. Een in Peking gestationeerde buiten landse diplomaat, die enkele dagen geleden de Chinese muur bezocht, zei zeventien Russische tanks te hebben gezien op een trein, die in zuidelijke richting reed. Tegelijkertijd zijn er in Peking aanwijzingen te bespeuren, dat de Sowjet-Unie nu meer tevreden is met de Chinese medewerking om de stroom Russische militaire hulpgoede ren voor Noord-Vietnam het land te laten passeren. Russische en Oost- europese diplomaten klaagden tot voor kort in Peking, dat China 'niet genoeg doet' om de Russische bevoor rading van Noord-Vietnam over land mogelijk te maken. Zij laten nu ech ter weten, dat China op dit terrein in toenemende mate medewerking ver leent. Uit dezelfde Pekinese bronnen is ver nomen. dat Amerika Peking vergeefs heeft gevraagd de bevoorrading van Hanoi te staken. Henry Kissinger, Nixons speciale adviseur voor veilig heidszaken heeft, volgens diplomaten in Peking, verzoeken in deze richting gedaan tijdens zijn recente gesprek in Henry Kissinger Peking met premier Tsjoe En-Lai, maar hij zou op een vriendelijke doch krachtige weigering zijn gestoten. Generaal Brigade-generaal Richard Tallman, be velhebber van de Amerikaanse mili taire adviseurs in het gebied van Saigon, is gedood door een Noordviet namese granaat, die zondag op een stelling van Zuidvietnamese regerings troepen in de buurt van An Loc terecht kwam. Drie Amerikaanse mili tairen sneuvelden met de generaal, zo werd uit Saigon vernomen. In de Zuidvietnamese haven Nha Trang is gisteren het Britse vracht schip London Statesman gezonken, na dat zich twee explosies hadden voor gedaan, die gaten sloegen in de ma chinekamer en in een ruim. Niemand van de bemanning van het 10.700 ton metende schip werd gewond. Vermoed wordt, dat de ontploffingen het werk zijn van saboteurs. Radio-Hanoi liet gisteren weten, dat tijdens massale Amerikaanse luchtaan vallen op de rrovincie Ha Taj ten zuiden van de Noordvietnamese hoofdstad, twee Amerikaanse vliegtui gen zijn neergeschoten. LONDEN (AP) Ten minste zes vliegtuigen, bestuurd door Zuidafri kaanse huurling-piloten, hebben vol gens het Britse zondagsblad Observer eerder dit jaar twee weken lang deel genomen aan de strijd tegen de guer rilla's in het noorden van Mozambi que. De piloten zouden een ontblader- ingsactie hebben uitgevoerd met de bedoeling, de oogsten van de guerril la's te vernietigen. Vliegtuigen en piloten zouden aan de Portugese luchtmacht ter beschikking zijn ge steld door een Zuidafrikaanse firma.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1