f Elly Ameling verraste op de Festifinale als sluitstuk van Wajang-Kulit als sluitstuk van festival Twee Nederlanders komen in België om Trouw K wartet Engelsman gepakt met 30 kg hasj Insecticide op sportveld: stormloop op ziekenhuis Bader-Meinhoff-groep door politie verder uitgedund Trappend door Doetinchem Arabische missie: geen genocide op Filippijnen Italiaanse regering krijgt vertrouwen Pastoraal centrum voor homofielen in Antwerpen Voedselsituatie in Bagladesj beter na publikaties Schumann sprak premier van regering-Sihanoek Regen bedreigt kersenoogst Opvallend kerkbezoek in Chinese hoofdstad vandaag Bisschoppen: Brazilië geen christelijk land Brielle herdacht martelaren Gorkum Mormonenleider gekozen Dr Riemens overleden Boekenetalage Van een verslaggever GENT Twee Nederlanders zijn gisteren bij een auto-ongeluk in België omgekomen. Hun auto botste in Maasmechelen frontaal op een andere auto. De slachtoffers, de 30-jarige Leonard Vluggen uit Bunde (Limburg) en de 30-jarige Johanna Klaverbeen uit Noordwij- kerhout, overleden voor aankomst in het ziekenhuis. De vijf inzitten den van de andere auto werden allen zwaar gewond. WOENSDRECHT Bij een frontale autobotsing zijn gisteravond op de weg Bergen op Zoom-Vlissingen twee inwoonsters van Vlissingen om het leven gekomen. De slachtoffers zijn mevrouw O. Laagland-Winder - Filius en mevrouw J. van de BroekeJaspers. Het ongeluk gebeurde doordat de per sonenauto waarin beide slachtoffers meereden, in de greppel rechts van de weg geraakte. De chauffeur, de heer Laagland-Winder. trok daarop zo krachtig aan het stuur dat zijn wagen op de linkerrijbaan van de weg te recht kwam en frontaal in botsing kwam met een auto uit het Belgische plaatsje Mortel. De beide inzittenden van deze auto werden, evenals de heer Laagland-Winter, zwaar gewond. NEDERWEERT Twee Duitsers verdronken in de nacht van vrijdag op zaterdag, nadat hun auto in de Zuid-Willemsvaart bij Nederweert was gereden. Het waren de 24-jarige Al fred van Elsberg en zijn 30-jarige vriend Theodor Janssen, beiden uit ^Canten (Duitsland). SCHIJNDEL Op de weg tussen Geffen en Weerschut in Noord-Bra bant reed zaterdagavond de 19-jarige De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J. de Berg (waarnemend) Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69.73.60.768). Gem.g.ro X 500. M. J. van Rosmalen uit Geffen met zijn bromfiets tegen een boom. Hij overleed in het ziekenhuis. FRANEKEK De 78-jarige W. A. IJsbrandi uit Pietersbierum is zater dagnacht op slag gedood. De man stond met de bestuurder van een geparkeerde auto te praten, toen hij door een naderende auto werd ge schept. TI E.N RAY Zaterdagnacht reed de 16-jarige J. L. M. Leupers uit Horst roet zijn bromfiets tegen een lantaarn paal. nadat hij eerst de trottoirband raakte. Hij was op slag dood. SCHIPHOL Met 30 kg hasjiesj in zijn twee koffers is zaterdagochtend een 22-jarige Engelse elektrotechnicus in de val gelopen. Per Pakistan inter national airlines uit Pakistan geko men. wilde hij op Schiphol overstap pen op een KLM-lijntoestel naar Lon den. Achterdochtig over de reis van deze jongeman, onderschepte de doua ne zijn bagage, waaruit de hasjiesj tevoorschijn kwam. De Engelsman werd aangehouden en overgegeven aan de douanerecherche. NEWCASTLE (Reuter) Ongeveer 150 kinderen en volwassenen moesten zaterdag met hevige buikpijn in zie kenhuizen in d e Engelse stad New castle worden opgenomen na een be zoek aan een sportfeest in de omge ving van de stad. Aanvankelijk werd aan voedselvergiftiging gedacht, maar later werd de oorzaak gezocht in het feit. dat het sportterrein vrijdag (om onbekende redenen) was besproeid met insecticide. Alle slachtoffers zijn inmiddels weer thuis. OFFENBACH DPA) Iiv Offenbach in de Westduitse deelstaat Hessen zijn zaterdag weer twee leden van de anar chistische Baader-Meinhof-groep aan gehouden. Het zijn Klaus JUnschke (24). die sinds de arrestatie van Baad- er cn Meinhof zelf vermoedelijk als bendeleider optrad, en de 25-jarige studente Irmgard Möller. In Doetinchem werden zaterdag trapkar-races gehou den voor de auto's, die in de Zeskampuitzendingen landelijke bekendheid kregen. Ook deelnemers met een zelf gebouwde trapkar konden meedoen. MANILLA (Reuter) Een Arabische missie die een bezoek aan het zuiden van de Filipijnen heeft gebracht, is van mening dat er bij de bloedige botsingen tussen christenen en mo hammedanen op het eiland Mindanao gee sprake is van een genocide-cam pagne jegens de mohammedanen. De delegatie van vier man uit Egypte en Lybië was door president Marcos uit genodigd voor een onderzoek. ROME (AFP) De nieuwe Italiaan se regering onder leiding van premier Giulio Andreotti, bestaande uit chris ten-democraten, sociaal-democraten en liberalen, heeft vrijdag het vertrou wen van de Italiaanse Kamer van Afgevaardigden gekregen. De uitslag van de stemming was: 329 voor en 288 tegen. Andreotti had 309 stemmen nodig. Zijn regering wordt in het Earlement gesteund door de republi- einen. ANTWERPEN In Antwerpen is zaterdag op initiatief van prof. De Batseleir van de katholieke universi teit van Leuven en met de steun van de geestelijke overheid een 'pastoraal centrum voor homofielen' geopend. Het is de eerste instelling van die aard in België. Na de openingsplech tigheid werd in dc kapel van het centrum een eucharistieviering gehou den. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Naar aanleiding van berichten in Trouw/Kwartet over de hongersnood in Bangladesj. heeft minister Boertien (ontwikkelings hulp) de VN-hulpverleningsorganisa- tie in Dacca gevraagd een onderzoek in te stellen. Na dit onderzoek zijn nu ter plaatse maatregelen getroffen om de voedselsituatie te verbeteren. Er is een luchtbrug ingeschakeld, waarmee 20 ton graan per dag per DC-6 wordt aangevoerd. Tevens worden andere vervoermidde len ingeschakeld om ook pakketten medicijnen te zenden. De regering van Bangladesj heeft voorts zeven wagens met 130 ton graan naar het getroffen gebied gestuurd voor onmid dellijke verspreiding onder de bevol king. De hoge commissaris voor vluchtelingen heeft zich onderwijl naar New Delhi begeven om daar de Indiase regering te bewegen dc grens op de voornaamste aanvoerlijnen weer te openen. Minister Boertien. die zijn actie on dernam nadat het AR-kamerlid Schol ten op basis van de berichten in Trouw/Kwartet vragen had gesteld, heeft niet bevestigd gekregen dat in sommige gebieden in Bangladesj zelfs gras wordt gegeten. Minister Boertien wijst er overigens in zijn antwoord op dat hijzelf op grond van de slechte situatie al eerder had be sloten 10.000 gulden aan het rode kruis beschikbaar te stellen, speciaal voor de hulp aan de Bihari's. PEKING (Reuter) De Fanse minis ter van buitenlandse zaken Maurice Schumann, die een bezoek aan China brengt, heeft gisteren een half uur lang met de premier van de Cambod jaanse regering in ballingschap van de afgezette prins Norodom Sihanoek gesproken. Bij het gesprek met premier Penn Noeth op het hoofdkwartier van Siha noek in Peking was ook de Franse ambassadeur aanwezig. Wat er bespro ken is is niet bekend. Schumann kwam tot deze ongebruikelijke diplo matieke stap ondanks het feit dat de Franse regering diplomatieke betrek kingen onderhoudt met de regering van maarschalk Lon Nol. GELDERMALSEN De kersenteelt in de Betuwe dreigt dit jaar als gevolg van het aanhoudende slechte weer vrijwel geheel verloren te gaan. Verschillende kersentelers en pachters zijn genoodzaakt de kersen aan de bomen te laten hangen, aangezien het niet meer de moeite waard is de oogst door dure plukkers binnen te halen. De hoeveelheid meikersen, die vorige week op de veiling werd aangevoerd, was in verhouding met voorgaande jaren uiterst gering. Veel kersen wa ren door de regen gescheurd. Voor de bakken meikersen werd niet meer dan 1,80 per kilo betaald. PEKING (Reuter) De pro testantse en de rooms-katholie- ke kerk in de Chinese hoofd stad, Peking, waren gisteren voor het eerst sinds het begin van de Culturele Revolutie in 1966 redelijk goed bezet, voor namelijk met Afrikaanse stu denten die in Peking een drie jarige technische opleiding vol gen. Ongeveer veertig studenten uit Zambia en Tanzania woon den een protestantse dienst bij en een wat kleiner aantal nam deel vaan de mis in de r.-k. kerk. Ze hadden van de rege ring toestemming gekregen, ge durende hun verblijf in China kerkdiensten te bezoeken en waren door de correspondent van Reuter naar de (voor zover bekend) enige nog in gebruik zijnde kerkgebouwen in Peking gebracht. Aan de protestantse dienst nam afgezien van dc oorgar.ger slechts één Chi nees deel, maar de Chinese voorganger zei, dat er door de week diensten konden worden gehouden voor Chinese christe nen die op zondag niet naar dé kerk konden. TROUW/KWARTET MAANDAG 10 JILI 1972 llinnonlainl/lluitonlaud T2 K2 1IET RAADSEL het bleef daarbij en daarboven de volstrekt persoonlijke creatie van Elly Ameling. En omdat het publiek besef te, dat het hier met een echt opzien barende gebeurtenis in de petite his- toire van het Nederlandse muziekle ven was geconfronteerd, werd de zaal afgebroken, zoals dat in het jargon heet. En omdat het een experiment was, zoals Louis van Dijk tevoren al gezegd had, was het moeilijk om het enthousiasme van het publiek, dat méér wilde horen met een toegift te belonen. Want zoals Elly Ameling tot de opgewonden schare sprak: we heb ben alleen deze drie liederen voorbe reid. dus kies maar welke we zullen herhalen. Dat werd dan feilloos als beste door het publiek gekozen Ellington's 'Solitude', nu in een so berder versie die nog ontroerender was. En dat was dan het slot van het programma in de kleine zaal, waar eerder op de avond ook Martine Bijl haar royaal verdiende succes had ge oogst, en waar de Sissies en het Trio Pim Jacobs met Rita Reys veel genoe gen hadden verschaft aan een publiek, dat voor deze avond naar believen van de ene naar de andere zaal kon overlopen en dat daar ook grif ge bruik van maakte: om bijvoorbeeld te luisteren naar Rimsky Korsakows 'Sheherazade', dat door het Rotter dams Philharmonisch onder de over dreven beweeglijke Tsjechische diri gent Zdenek Macal (ingevallen voor de zieke Lorin Maazel) virtuoos werd gespeeld: of naar de als altijd voor treffelijke Dolf van der Linden, die met zijn Meropole Orkest lekker vlot en vakkundig het optreden van een hele reeks vocalisten (o.a. Marilyn Tyler. Willy Caron, Greetje Kauffeld, Leen Jongewaard en Japie de Por- persoonlijke adellijke rang, compleet met kris. Wajang Kulit, het Javaanse schimmen spel, is uitgesproken episch: in een nacht lang durende voorstelling wor den in een Javaanse pendopo verhalen getoond: klassieke uit de mahabharata en de ramayana, heldenverhalen van andere aard, die het volk van lering moeten dienen. De voorstelling in Amsterdam was ge heel klassiek: getoond werd een epi sode uit het ramayana-hindoe-epos. De voorstelling in Den Haag was een ver haal van latere datum, zoals er zoveel in wajang worden ingebracht. Natuurlijk, de makers plaatsten hun verhaal dewa rutji de kleine god in het mahabharata-epos. Want voor de Javaan moeten de figuren herkenbaar blijven. Maar het gaat er via een hel dendicht om de Javaan voor te houden, hoe de mens zichzelf moet ovenvinnen om dan pas zichzelf te kunnen ontdek ken. Even vanzelfsprekend is, dat zowel de door R. N. Degens ROTTERDAM Elly Ameling heeft voor de grote verrassing gezorgd tijdens het slotfeest (Festi finale) van het Holland Festival zaterdagavond in de Rotterdamse Doelen. Zij stond tweemaal opliet programma: aan het begin van de avond in de grote zaal met Liederen van Mahler, die zij begeleid door het Rotterdams Philharmonisch Orkest zong, en aan het eind van de avond in de kleine zaal. waar zij optrad met het Trio Louis van Dijk. En zoals u al begrijpt, maar wat niet van te voren was te bezien, werd dit optreden met Louis van Dijk zoiets ah een sensatie. Heel muziekminnend Nederland kent de sopraan Elly Ame ling als vertolkster van internationale XIlure in het 'serieuze' genre; op dit gebied heeft zij zoals dat heet een reputatie te verliezen, en die verliest iemand als zij heel gemakkelijk in éen vrijage met het 'lichte' genre. Ten einde mee te maken hoe dèt dan wel uit zou pakken, zat en stond het publiek zaterdagavond op en tussen de stoelen en in de gangpaden én bij de ingangen van de kleine zaal opge- stouwd naar het preludiërend jazz- concertje van het trio te luisteren, steeds benieuwder met wat, en hoe, Elly Ameling zich daarbij zou weten aan te sluiten. Het bleek even vanzelf sprekend als volmaakt te zijn; want toen zij 'Solitude' van Ellington. 'Je te veux* van Satie en 'The man I love van Gershwin gezongen had, wis ten we dat zich hiermee een g root vertolkster van dit soort 'evergreens' had gepresenteerd. Het was een klein wonder dat zich daar voor een laaiend enthousiast pu bliek voltrok: een 'klassieke' zangeres die, zonder de karakteristieke schoon heid van haar unieke stem geweld aan te doen. een geheel eigen stijl had gevonden voor het vertolken van deze twee songs en dit ene chanson. Zij had geen microfoon nodig om de zaal met haar stem te vullen, noch om daarmee een speciale 'kleur' aan het timbre ervan te geven. Het was er allemaal zo maar. en het was woord voor woord te verstaan, dank zij haar perfecte technische scholing Het had precies die wat nostalgiekc kamermu- ziek-achtige jazzy-intonatie, die bij de stijl van het Van Dijk Trio past, maar tier) in een heterogene maar kleurige muziekshow samenvoegde. En dan kon men nog, in de feestzaal, naar Griekse, Turkse of Joegoslavi sche zang- dansgroepen, of naar de softrock-groep Sail luisteren, en ten slotte, tot twee uur in de nacht, ple zier hebben in de hal en foyer van de Elly Ameling evergreens grote zaal met de jongleur Freddy Kenton, met sneltekenaar Harry Dik- mans, met Spaanse en Hongaarse mu sici en dansers, met een echt Hol lands draaiorgel en met nog veel meer dat bij een slotfeest in nieuwe stijl van het Holland Festival hoort; zoals nieuwe haring en bitterballen, waarvan de voorraden niet toereikend bleken voor de massa menseri, die voor dit feest gekomen was naar het Doelencomplex, dat deze avond weer eens heeft bewezen dat het ook voor een evenement als dit als het ware op maat gemaakt is. door Hans W. Ledeboer DEN HAAG Het is merkwaardig dat, hoe verder de staatkundige band tussen Nederland en Indonesië achter ons in het verleden komt te liggen, hoe meer de belangstelling groeit voor de Indonesische cultuur en historie. Met deze toenemende belangstelling houdt misschien verband, dat als sluit stuk van het Holland Festival R. M. Ro- nosuripto als dalang optrad met een Javaanse Wajang Kulit, donderdag in de grote zaal van het concertgebouw in Amsterdam, vrijdagavond in de Lu therse kerk in Den Haag. Als begeleiding de slindro-gamelan van het Amsterdams tropenmuseum. Dc wajangpoppen waren afkomstig uit particulier bezit in Nederland, aange vuld met stukken uit de collecties van het museum voor land en volkenkunde te Rotterdam, van de Indonesische am bassade en van het tropenmuseum. Er was verschil in onderwerp en ook in sfeer tussen de voorstelling in het Amsterdamse concertgebouw en die in de Haagse Lutherse kerk. Wajang Ku lit leent zich niet voor een "zaal". In de Haagse kerk was het scherm voor dit 'verfijndste schimmenspel ter wereld', zoals de Amsterdamse etnomusicoloog drs. E. L. Heins de Wajang Kulit noemt, in het centrum opgesteld. Het publiek kon aan de ene zijde de schim men, aan de andere zijde de poppen zien. Men kon net als op Java rustig rondwandelen als de benen te stijf werden van het zitten, er waren stalletjes waar koffie, sterop en kwee kwee waren te krijgen; het ging er toe als in de heuse pendopo. Bijna vanzelfsprekend bestond het pu bliek in Den Haag uit ouderen, meest oud-Indiëgasten. Jammer was alleen dat de gamelanspelers niet in Javaan se dracht waren gekleed. Er brandde geen minjan 'wierook'. Alleen de da- lang raden mas ronosuripto was in het Javaans gekleed, overeenkomstig zijn voorstelling in Amsterdam als die in Den Haag niet de gehele nacht duur den, dat zou voor een westers publiek geheel onverteerbaar zijn. De tradi tionele drie bedrijven van elk wajang spel werd aangehouden, maar in ver korte vorm. Op Java duurt alleen al het eerste bedrijf tot middernacht. Rest nog te vermelden, dat de gamAuj in de Lutherse kerk in Den Haag prachtig klonk, maar (Lat, door de dui delijke uiteenzetting in het program ma, de te lange inleiding van drs. Heins overbodig was. Hij was in de kerk bovendien slecht te verstaan, met het gevolg dat het publiek voor het eigenlijke spel begon tekenen van on geduld gaf. De Amsterdamse gamelan is, zoals alle in Nederland aanwezige gamelans, behalve die in Delft een slindro d.w.z 'donkere' gamelan: vijf hele tonen per octaaf, de geijkte toonzetting voor de Wajang-Kulit. De andere, 'pelog'-stemming kan voor di verse andere dans- en theatervormen worden gebruikt. Bij ij frontale botsing In Genesis 4 lezen we het verhaal van een soort tweede zondeval. Het kwaad, eenmaal ingebroken in hel mensenleven, blijft nooit staan, maai grijpt om zich heen. Nu is er niets meer van buiten af, maar het zit in de mens en het komt eruit. Maar eerst worden we verder bekend ge maakt met wat er in ons leven gaande is. Eva verwekt twee kinderen, Kaïn en Abel. Betekent Abel zoiets ah nietigheid, briesje, de naam van Kait is moeilijker te verklaren. Van Selms stelt voor: Ik heb een man van dj HERE gekocht. Gekocht dan met de moeite van het baren. Kain wordt een boer, in de lijn van zijn vader, maar Abel wordt herder. Beiden gevoelen behoefte om van hun arbeid aan God: te offeren. Kain uiteraard van de vruchten van het land. Abel van hel! vee. Of men uit de volgorde van het offeren Kains initiatief kan opmaken is niet zeker. Beiden staan daar ei aan iets wat ons verder ontgaat men ken de beide mannen wat er met hut offer gebeurt. God sloeg acht op Ab els offer, verwachtte er iets goed! van. Maar dit kan niet van het offei van Kain gezegd worden. De beide broers merken het verschil op, on wordt niet meegedeeld waaraan dat opmerken. Evenmin waarom God! voorkeur naar Abel uitgaat. Men kaï daarbij aan allerlei dingen denken, nl aan Gods voorkeur voor het achterop komende, voor het kleine en nietige men kan denken aan Hebreeën 11, waarin sprake is van een 'beter offef van Abel, men kan de conclusie trek ken dat Abel zijn offer in een beten giesleld-heid, nl. 'door het geloof, bracht <lan Kain, dat alles neemt niet weg daft de"Tora het ons niet vertelt Voorlopig'-behoert het tot de raadsel van ons levërr: -Het" leven verloopt nie rechtlijnig en^'irf de "Verhouding va God en mens heerst.miet-d-e- wet va oorzaak en gevolg?" Wij wéten nie alles en kunnen niet allëS'weterr?'Go maakt zichzelf aan ons bekend, maa dat wil niet zeggen dat Hij'-ncJiz< aan onze berekeningen uitlevert: die manier worden wij hier onderw zen. Wij kunnen niet alles doorgrol» den. Ons kennen is onvoldoende. I> omgang met God herinnert ons aa de afstand, aan de eerbied die verschuldigd zijn Aan het wachte op volgende woorden die ons leiden (Genesis 4, l-5a). RIO DE JANEIRO (Reuter) - Brazilië het land met de meest rooms-katholieken gebeurt zove onrecht, dat het zich er niet meer kan beroemen, een christelijk land t zijn. Deze opvatting is zaterdag kei baar gemaakt door een regionale bis schoppenconferentie, die zich bezi had gehouden met de zaak van twe priesters die bewoners van het Brazi liaanse 'wilde westen' hadden vera digd tegen ontginningsmaatschappij en. De priesters waren officieel be schuldigd van het aanzetten tot; g weid, klassenstrijd en ondermijnend activiteiten. De bisschoppen gaven al hun mening, dat het openleggen val Brazilië's onontwikkelde gebiede gepaard gaat meU 'het slachtoffert van delen van de bevolking. De we wordt in dezé gebieden vaak terzijdi geschoven en degenen die de bevb king op-'tfe hoogte stellen van haa rechten, worden 'misverstaan en zelf aangeklaagd en voor de rechtbank gi bracht'. BRIELLE Met een eucharistievie ring is zondag in Brielle herdacht, dat 400 jaar gelden negentien rooms- katholieke geestelijken door de water geuzen zonder vorm van proces werden opgehangen. Deze 'martelaren van God' maakten Brielle tot een bede vaartsoord. Op de plaats, waar de monniken wer den gehangen, juist buiten de vesting wallen van Brielle. is een kapel ge bouwd, waar de herdenking plaats vond. Celebrant van de eucharistievie ring was kardinaal Alfrink. De plechtigheid werd bijgewoond door onder andere de pauselijke nun tius mgr. Angelo Felici, zes Neder landse en een Belgische r.k. bisschop, de aartsbisschop van de Oud-Katholie ke kerk in ons land, vertegenwoordi gers van raden van protestants-christe lijke kerken en van diverse orden van geestelijken uit de rooms-katholieke kerk. Mevrouw dr. Marga Klompé pre sident van het herdenkingscomité sprak een welkomstwoord. In zijn toespraak zei kardinaal Al frink, dat de dood van de negentien niet tevergeefs is geweest. 'Er is des tijds geweld gemaakt aan beide zij den', hield hij zijn auditorium voor, 'en wij willen geen verwijt maken, maar zoeken naar de eenheid van het christendom'. SALT LAKE CITY (Reuter) De 73-jarige Harold Lee is gekozen tot elfde leider en profeet van de Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen (Mormonen). Hij volgt Joseph Fielding Smith op, die kort voor zijn 96e verjaardag aan een hartaanval stierf, nadat hij twee en een half jaar de Mormonen had ge leid. De heer Lee is het jongste hoofd dat de drie miljoen leden tellende kerk de afgelopen veertig jaar heeft gehad. OVERVEEN Geheel onverwacht i donderdag op 63-jarige leeftijd de d plomaat en kenner van Latijns-Amen c ka dr. H. Riemens overleden. De hef Riemens is meer dan dertig jat s werkzaam geweest bij de buitenlands i dienst. Hij is in verschillende Zuidi] merikaanse landen gestationeerd gf weest, laatstelijk als buitengewoon gt zant en gevolmachtigd minister. D overledene, die ook een groot aanti boeken op zijn naam heeft staan, m groot-officier in de orde van de be vrijder van Venezuela. De begrafeni vindt maandag plaats op de hervorn de begraafplaats van Egmond-binnen. Liesbeth Haarman: 'Mijn sheih'. cct uitgave van Classies Lektuur in Naai den. Prijs f4.90, 127 blz. De eerste roman van Liesbeth Haar! man. Geen gering onderwerp: een sf cretaresse van een oliemaatschappi belandt in de harem van een uiterst gemene arabier. Maar een geweldil goede arabier redt haar van een vr* selijk lot. Uiteindelijk trouwt zij den schatrijke sheikh, na eerst enige mis lukte vluchten te hebben onderno men. Langzaam groeien oost en wes ('t is een Nederlandse) naar elkaa» toe cn na vele avonturen is daar h« gelukkige einde. Conclusie: vlot L baar werkje, verzorgd en niet duu: uitgegeven. De problemen, en dat zij: er nog al wat, worden onder meer met behulp van eigen vliegtuigen lijfwachten en lijfarts opgelost. He: loopt allemaal tè gesmeerd, uiteraard dank zij de olie die er mede zorg vooi draagt dat tal van goede werken kui> nen worden verricht. Exotische en Ir dit boek minder erotische belevend sen dan men zou verwachten uit dal deel van de wereld, waar de vrouwi bij lange, lange na nog niet niet aar Dolle Mina-activiteiten toe zijn CJ

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2