Reclame uit een andere mentaliteit dichtbij Rudolf Bruil trekt lering Commentaar ir uit wrevel van consument piratenzenders Afscheid Niets ontsnapt aan waakdames zwart-wit andbladen maandbladenmaandblad Belangenweging bij abortus blijft toch altijd problematisch Verloren projectiel in lucht ontploft spektherapie boerenprotest lowietje IÜW/KWARTET ZATERDAG 8 JUIJ 1972 Binnenland TS K7 zijn ogenblikkelijk bereid aan te en, dat concurrentie-overwegingen rol hebben gespeeld bij de beslis- (ig om Hilversum III te laten uit- cien tot een volwaardige radio-zen- fcr. Dat Hilversum III in de nieuwe et van dc Hilversumse zenders na 1 fctober ook in de avonduren de strijd aanbinden met de piraten achter veilige beschutting van de driemijls- op de Noordzee, zullen wij dan |>k maar als een niet gezocht, maar [ilversum toch niet onwelkom meeval- Irtje beschouwen. j/at daar ook verder van zij de ag blijft prikkelen waarom het par ent nog steeds niet het Verdrag van aatsburg heeft geratificeerd. Op nd van dit verdrag zouden effectie- maatregelen mogelijk zijn tegen gale radio-zenders op zee; althans het verdrag door het parlement is ^ratificeerd. verdrag is op 22 juli 1965 door lederland ondertekend en eerst op $0 hni van het vorig jaar naar het parle- gestuurd ter ratificatie. Deze ng van zaken wijst niet op een hverwijlde afhandeling, arom dringt de vraag zich op, welke achten er dan aan het werk zijn, die normale voortgang van zo'n verdrag enhouden of tenminste zo sterk ver- agen? Ondertekening van een verdrag tuners veronderstelt de wil tot uitvoc- i ng van het verdrag en dus als fase aartoe van ratificatie door het i wiemen t. let zal toch niet de bedoeling zijn dat o® lederland op een of andere manier wil por roberen de piraten economisch onmo- 'u elijk te maken (door hen bijvoorbeeld Is advertentiemedium minder bege- im enswaardig te maken door aantrekke- jkc concurrenten in het veld te bren- en) om eerst daarna, als er geen laatregelen meer nodig zijn, de moge- u jkheden tot het nemen van die maat regelen te scheppen? bi iet is zo boosaardig bedacht, dat wij 'u eze overwegingen geen overheid en ioieen volksvertegenwoordiging in de poenen zouden willen schuiven. Blijft D an alleen de steeds weer knellende ogi raag: vanwaar dan dat dralen met de moet toch zonder meer Ratificatie? Dat i '"mogelijk zijn? Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De groeiende weerzin tegen de reclame (die zich bijvoorbeeld uit in de roep om afschaffing van de STER-uitzendin- gen) wordt het beste onderkend door de reclamemakers zelf. Dat hoeft weinig verwondering te wekken: steeds vaker moeten zij opdra ven om ten overstaan van hun 'afnemers', de consumenten, hun vak te verdedigen. En ook wie de reclamevakbladen een beetje volgt, merkt dat de 'verkopers van illusies' steeds meer in het defensief worden gedrongen. 'ili rten wonderlijke situatie doet zich voor n de Bondsrepubliek Duitsland, nu eI uperminister Karl Schiller gebleven is n ij zijn besluit, af te treden. Vijf ïaandcn vóór dc vervroegde verkiezin- en van november is voor hem het iie genblik aangebroken, waarop hij niet i,9'! nger de verantwoordelijkheid wil dra- en voor een beleid, dat hem meer en ia leer werd opgedrongen en dat hij als Schadelijk voor de financieel-economi- che ontwikkelingen in zijn land be- ehouwt. Dc onenigheid over de door chiller dirigistisch genoemde maatre- Mu elen, volgend op het zwevend maken an het pond sterling, was slechts de "„"Iruppcl die dc emmer deed overlopen, heeft daarover geen twijfel aten bestaan in zijn ontslagbrief. Als 'oornaamste bezwaren heeft hij de iclastinghervorming en de begrotings- j lolitiek aangevoerd. Voor kanselier ?2ni Irandt is deze mededeling van Schiller r0° lijzonder onaangenaam, omdat zij het abinet van sociaal-democraten cn li- dralen in gebreke stelt. Tijdens de 'erkiezingscampagne kunnen de klach- cri van Schiller tegen de kanselier morden gebruikt. Deze heeft er een landicap bijgekregen, die hem in no- 'ember de overwinning kan kosten. Iet was al geruime tijd een publiek [eheim. dat Schiller weinig kans had. ia de verkiezingen in de regering terug e keren vooropgesteld dat sociaal- lemocraten en liberalen de verkie zingsstrijd winnen. Schiller heeft nu de eer aan zichzelf gehouden en dc ver- .oRT antwoordelijkheid voor de verdere eco- gang van zaken in de Bonds- vj «publiek volledig op de schouders iw felegd van zijn rivalen in Brandts na: kabinet. Deze zullen er goed aan doen afgetreden minister niet als zonde- >ok te gebruiken. Zij zouden gevaar Jiopen de intelligentie van vele kiezers beste onderschatten. i Kanselier Brandt wordt nu op een vervelende manier geconfronteerd met ireften verkeerde beslissing, in 1966 geno- -op men toen de SPD uit de oppositie kon v# verdwijnen om samen met de christen- democraten (onder kanselier Kurt Ge- l°rg Kiesinger) een coalitie te vormen. ^De sociaal-democraten moesten toen een minister van economische zaken leveren, die het (wat politiek formaat betreft) zou kunnen opnemen tegen de i3.o Beierse slagerszoon Franz Josef Strauss, voorzitter van de CSU de Mj Beierse zusterpartij van de CDU.- êta Brandt vond deze 'krachtfiguur* inder- daad in de persoon van de briljante professor Karl Schiller, van wie be kkend was dat hij op zijn vakgebied uer wars was van socialistische experimen ten. Bjr^est|jds was dat tegenover de christen- wj democraten een voordeel, maar de tijd »bi beeft niet stilgestaan. Mede onder druk Van de 'Jonge socialisten', die tegen- standers zijn van de sociale markteco- 'ru nom'e" Brandt zich gedwongen een v" hc!eid 'e gaan voeren met de mogelijk heid van een diepgaand overheidsin- De manier waarop de aangevallenen terugslaan, verschilt onderling nogal. Sommigen willen van kritiek nauwe lijks iets weten, anderen zijn geneigd de opposanten niet helemaal ongelijk te geven. Het wachten was eigenlijk op de reclameman die uit de veran derde houding jegens de reclame le ring zou trekken en zich aan de zijde van de morrende consument zou scha ren, zonder daarbij natuurlijk de re clame vaarwel te zeggen. Die reclameman is er nu. De gewezen copywriter Rudolf Bruil drijft sinds kort aan de Nieuwe Prinsengracht in Amsterdam een 'adviesbureau voor re clame en voorlichting', dat hij de niet goedkoop klinkende naam-Educatieve Publiciteit heeft gegeven. Bij de ope ning, in mei, liet hij weten dat de wrevel van de consument over de manier waarop doorgaans reclame wordt gemaakt, mede tot de oprich ting van zijn bureau had geleid. Rudolf Bruil (31) betitelt zichzelf ironisch met 'directeur': zijn enige personeelslid is de bedirijfsjournaliste Phia Baruch, als 'adjunct-directrice' aan het bureau verbonden. Met z'n tweeën zetelen ze in een bescheiden souterrain. Rudolf Bruil houdt zich bezig met de reclame, Phia Baruch met de voorlichting. Ze worden bijgestaan door drie part timers, die de advieskern vormen: de psychologisch marktonderzoeker drs. Manueal van Loggem, de cineaste An na Jankowska m de ontwerper Wou ter Gils, die als director fungeert. Rudolf Bruil, als zakelijk leider de spil van het geheel, heeft twee jaar gewerkt bij het reclamebureau Inter- marco Delamar, voornamelijk als tekstschrijver. Voordat hij in de recla me ging. werkte hij als verslaggever bij Avro's Televizier en daan-oor bij de Navo in Parijs Een gesprek met de leider, die wordt gesecondeerd door Phia Baruch, over de doelstellingen van het alternatieve reclamebureau verloopt wat moei zaam. De overigens wel rap sprekende directeur gaat het niet zo eenvoudig af uit de doeken te doen waarin zijn werk zich van dat van zijn collega's (of ex-collega's) onderscheidt. In hoeverre Rudolf Bruil aan de ver langens van de consument tegemoet zal komen, wordt niet helemaal duide lijk. Concrete voorbeelden moeten achterwege blijven, omdat het bureau, pas een kleine twee maanden bezig, nog geen enkele campagne heeft afge rond en in dit stadium nog geheim houding moet betrachten. In het algemeen gesproken wil de besloten vennootschap Educatieve Pu bliciteit vanuit een andere mentaliteit reclame gaan bedrijven. In de concep tie van Rudolf Bruil moeten reclame en voorlichting, waartussen hij geen duidelijke scheiding ziet, een bijdrage leveren aan de éducation permanente, waaraan de behoefte in een zich voortdurend wijzigende samenleving steeds groter zal worden. Daartoe is het noodzakelijk, meent Bruil, dat de informatie, die van alle kanten in steeds grotere hoeveelheden op de consument afkomt, gestroom lijnd wordt. 'De mensen', zegt hij, 'komen er anders niet meer doorheen. Die informatiestroom vormt een brij met hier en daar wat krenten. Er moet gewoon wat minder brij met wat meer krenten komen.' Phia Baruch formuleert de visie van het bureau nog wat concreter: 'Je moet het', zegt ze, 'de mensen makke lijk maken.' De te brengen informa tie, vindt ze, moet evenwichtig wor den gedoseerd en in een, wat zij noemt, ontspannende toon worden ge zet. 'In een tv-speciai moet je bijvoor beeld niet vier zware onderwerpen zetten. Dat werkt blokkerend, waar door, het effect uai je beoogt, verloren gaat.' Het euvel ran winkeldiefstallen lijkt onuitroeibaar. Bedrijfsdetectives, ver momd als klanten of geheime agenten op sluipvoeten, gesloten telenstecir- cuits, geen enkel middel schijnt opge- u-assen tegen de graai- en grijpmani- akken, die de bedrijven jaarlijks han denvol geld kosten. In Zweden, zo lezen we in het Detailhandelsbulletin, lijkt men er iets op gevonden te hebben: geüniformeerde waakdames, die openlijk in het bedrijf rondwan delen en controleren en waarschijn lijk net zo preventief werken als echte surveillerende politiemannen. Nu is het niet zo, dat elke vrouw voor dit waakhondenbaantje geschikt is. Ze mag niet jonger zijn dan dertig en liever niet ouder dan vijftig, ze moet van onbesproken gedrag zijn, een goed voorkomen bezitten en door tastend kunnen optreden. Dan is ze er nog niet, want na uitverkiezing moet ze eerst een cursus volgen en schriftelijk en mondeling examen doen. In die tijd bekwaamt ze zich in wat rechtsen wetskennis, psycholo gie. het voorkomen van voorraadver- schillen, EHBO, brandbestrijding en gastvrouw spelen. Ze moet dus echt van alle markten thuis zijn, wil ze officieel 'ordnungsvakt' (ordebewaak ster) worden. Gast vrouw-zijn staat wel zo'n beetje voorop. De dame in kwestie moet niet zozeer mensen die iets wegnemen, op hun nummer zetten en hen aan het gerecht overleveren, maar allereerst vriendelijk en correct zorgen dat nie mand zonder betalen de deur uitgaat. Ze stelt zo'n mens beleefd voor de keus: teruggeven of betalen en daar mee uit. Behalve door de zaak wande len en kapers op de kust in het Rudolf Bruil: informatie stroomlijnen. Het streven van Rudolf Bruil en Phia Baruch het de mensen makkelijk te maken, lijkt enigszins in tegenspraak met hun verwijt dat de meeste recla memakers de consumenten onder schatten. De beide educatieve publi cisten zien die tegenstelling niet. De mensen zijn weliswaar niet zo dom als het reelamewezen kennelijk denkt, menen ze, maar ze moeten wel, zoals zij het uitdrukken, op de juiste wijze worden bespeeld. Geluiden als deze vallen ook op 'ge wone' reclamebureaus wel te beluiste ren; welke reclameman of -vrouw is er nou niet op uit de consument te 'bespelen'? Rudolf Bruil en Phia Ba ruch geven dat ook wel toe en ook merken ze meermalen op dat ze op de traditionele bureaus geen kritiek wil len leveren: 'Wij zeggen niet dat ze het fout gedaan hebben' Wel zijn ze van mening dat de meeste bureaus te weinig inhaken op de veranderende mentaliteit in en buiten de reclamewereld. Ze hebben daarbij In Rekenschap (het driemaandelijks tijdschrift voor wetenschap en cultuur van de humanistische stichting 'Socra tes') geeft redacteur mr. M. Knap een bijdrage aan de discussie over abortus provocatus, waarbij hij zich afzet zo wel tegen het 'Abortus is moord' als het 'Baas in eigen buik'. Ten aanzien van de eerste leus onder kent Knap een miskenning van de vragen rondom de geestelijke gezond heid. 'Eigenlijk is de vraag of licha melijke en geestelijke gezondheid nog van elkaar kunnen worden onder scheiden geen vraag meer. Het is dan ook- slechts één stap verder om bij het onderzoek naar 'levensbedreigende omstandigheden' ook te betrekken de invloed van zwangerschap en/of ge boorte op het totale, ook sociale wel zijn van de moeder en zelfs van het te verwachten kind.' Over het 'Baas in eigen buik' zegt Knap: 'Hoe zwaar men het weloverwo gen besluit van de vrouw om het kind waarvan zij zwanger is niet te baren wil laten wegen, de arts kan daardoor niet worden ontslagen van de plicht zich zelfstandig af te vragen of hetgeen van hem wordt verlangd verantwoord is De arts zal er zich dan ook telkens opnieuw van moeten vergewissen of de belangen van zijn patiënte het nemen van risi co aanvaardbaar maken en bij de afweging dier belangen dient hij het totale welzijn van de patiënte en het toekomstig kind te betrekken, waarbij hij het is die zal moeten waken voor lichtvaardige besluitvorming van de patiënte.' Klassiek In Rekenschap ook een aflevering uit grijpen. Dat was zijn goed recht, maar Schiller paste niet in het zich wijzigen de beeld. De kanselier zou er beter aan hebben gedaan zich dit veel eerder te realiseren dan nu gebeurd is. Te lang heeft hij Schiller de hand boven het hoofd gehouden. De crisissituatie als gevolg van het verloren gaan van de drie jaar geleden toch al te kleine meerderheid van de coalitie van SPD en FDP liet Brandt inderdaad weinig manoeuvreerruimte. De nadelige uitwerking van Schillers aftreden kan nu echter nog harder aankomen. Want de kiezers die in 1969 in Schiller de grote trekpleister van de SPD zagen, hebben in novem ber een reden minder om hun stem opnieuw aan de SPD te geven. de mémoires van prof. Libbe van dei- Wal. Als Libbe eindexamen gymnasi um heeft gedaan, wil hij het liefst naar het toneel. Vader Van der Wal verzet zich: studeer eerst maar rech ten, maar dan kiest Libbe zelf liever klassieke letteren. Hij praat er met de rector van het gymnasium over, die enthousiast is. 'Hij liet mijzelf uit en toen ik moe van het luisteren op de mat stond, pakte hij me plotseling bij een knoop van mijn jas. 'En weet je wat zo mooi is in ons vak?! Het heeft geen enkel nut. Iedereen is nuttig, dat denkt hij tenmiste, maar wij niet. Wij klassiek-literatoren, Wij zijn de rozen op de mestvaalt van de wereld! Tot ziens!' Dat alles speelt zich af omstreeks 1920. 'Ongerechtvaardigd' Het architectenmaandblad Plan van juni heeft een behoorlijk portie poli tiek in zijn kolommen met beschou wingen over o.a. 'het ontluikende mi lieu-recht door mr. L. Langelaar en de politieke verantwoordelijkheid van stedebouwers en planologen' door Eis- se Kalk van de Werkgroep 2000 en ook een nogal kritische beschouwing door Plan-redacteur Marten Bierman van de bundel studies 'Ruimtelijk Be leid in Nederland' van de Wiardi Beekman-stichting, het wetenschappe lijk bureau van de Partij van de Arbeid. Marten Bierman verwijt de WBS-rap- porteurs een te groot en 'ongerecht vaardigd optimisme. Er worden te veel wonderen verwacht van een ver beterde financiering, (vooral bestuur lijke) organisatie en techniek. Als we de samenstellers van de WBS-cahier mogen geloven staan we er nog niet zo slecht voor. Een standpunt, waar mee steeds minder mensen zich zullen kunnen verenigen, maar niettemin van belang om kennis van te nemen, al was het alleen maar omdat een niet gering aantal functionarissen, werkzaam op het gebied van de ruim telijke ordening, zich tot de socialis ten gerekend wil zien. Zij zullen zich bij het nemen van beslissingen door die visie laten leiden. Of dat ruimte lijk beleid mag worden genoemd, lijkt vooralsnog niet waarschijnlijk.' Opmerkelijk In 'Plan': een 'In Memo- riam' van architect Granpré Molière door de zo heel anders geaarde archi tect W, van Tijen en een discussie over het werk van de overledene. De toon is steeds kritisch, maar is tege lijk en daardoor een onderstreping van het belang van het werk van Granpré Molière. Alleen een groot man dient zo serieus te worden geno men. Landerig Het mei/juni-nummer van het Hol lands Maandblad (dat met dubbel nummers probeert de achterstand in te lopen) bevat dit keer nogal wat proza (landerige jeugdherinneringen van een zekere Biesheuvel o.a.) en poëzie (onder andere van Rutger Kop land en Chris van Geel), afgewisseld met het nodig kritische proza om de 'Hollands Maamdblad'-traditie van haar-op-de-tanden te bestendigen. Karei van het Reve (tenminste: het is redelijk de nogal mysterieus en door zichtig tegelijk gebrachte 'Academi sche correspondentie' als zijn compo sitie te beschouwen) doet een niet onvermakelijke uitval naar prof. Ber nard Delfgaauw uit Groningen en in hem op het betrekkelijk grote aantal ex-katholieken dat kan worden waar genomen onder de neo-marxisten in ons land. Karei van het Reve zelf moet het ook ontgelden omdat hij zich naar oordeel van W. II. Roobol nogal onzorgvuldig heeft uitgelaten over het historisme. William D. Kuik vervolgt zijn feuille ton 'De held van het potspel of liet geheime huwelijk' en dat valt toe te juichen. Overigens laat elke afleve ring van dit feuilleton zich gemakke lijk afzonderlijk lezen; dit ten behoe ve van de kopers van losse nummers. Inzet Tenslotte nog iets uit E.S.P.-opinic, het sinds kort verschijnende maand blad van de Evangelische Solidariteits pact ij. In een artikel onder de titel 'Kabinet-Biesheuvel inzet van de ver kiezingen' wordt gezegd, dat de pro gressieve combinatie de confessionele partijen geen enkele kans moet geven zich als partijen aan hun volle verant- woordelijlheid voor het huidige kabi net samen met de VVD en DS'70 te onttrekken. De traditionele confessio nele partijen moeten a.h.w. worden gedwongen het kabinet-Biesheuvel in zet te doen zijn van de volgende verkiezingen. De brief, die het hoofdbestuur van de ESP op 18 augustus 1971 heeft ver zonden aan PvdA, PPR. D'66 en PSP. heeft nog steeds niet geheel haar betekenis verloren. Daarin wordt-o.a. voorgesteld, de samenwerking der progressieven het karakter te geven van een Progressief Alternatief, met 'n nieuw schaduwkabinet, waarbij el ke schaduwminister gesteund wordt door werkgroepen in de vorm van schaduwministeries, waarin leden van alle progressieve partijen vertegen woordigd zijn. Bij de eerstvolgende kamerverkiezingen heeft zulk een Progressief Alternatief slechts een kans indien het a. het karakter krijgt van een bewe ging; b. het over een lange periode en vooral ook aan de basis zich voorbe reidt op de nieuwe verkiezingen met kabinet-Biesheuvel als inzet; c. het als samenwerkingsverband zo herkenbaar mogelijk is, waarbij ook een plaats is ingeruimd voor een evangelische tak, die ais alternatief dienst kan doen voor progressieve christenen, die ook voor een partij blijven vasthouden aan het Evangelie als norm, richtingwijzer of inspiratie bron, aldus besluit ESP-opinie. vooral de grote en middelgrote bu reaus op het oog, die naar hun oor deel ook een te logge organisatiestruc tuur hebben om adequaat te reageren op zich wijzigende omstandigheden. Niet zonder trots zegt Rudolf Bruil een paar maal dat de juistheid van de inzichten die hebben geleid tot de oprichting van Educatieve Publiciteit b.v. is aangetoond door de uitkomsten van een enquête die onlangs in op dracht van het Amsterdamse reclame adviesbureau Van den Biggelaar on der een aantal grote adverteerders is gehouden. Uit dit onderzoek bleek dat er een zekere voorkeur bestaat voor kleine bureaus, omdat deze zich flexi beler kunnen opstellen. Die trots roept dan weer wel de vraag op wat de voorkeur van de adverteer der te maken heeft met de belangen van de consument, die Rudolf Bruil pretendeert te behartigen. Wil hij niet gewoon in het klein, maar dan beter, doen. wat zijn machtiger colle ga's in het groot najagen? Rudolf Bruil antwoordt op die vraag dat hij weliswaar óók reclame wil maken, maar dat hij dat wil doen vanuit een maatschappelijke verant woordelijkheid. waaraan zijns inziens ook de reclameman zich niet kan onttrekken. Dat klint weer rijkelijk vaag, maar ter verduidelijking wordt eraan toegevoegd, dat de vennoot schap de verkoop van produkten die bijvoorbeeld schadelijk zijn voor het milieu, niet zal bevorderen. Bij elke opdracht, verzekert Rudolf Bruil. zal niet alleen op het belang van de producent, maar ook op dat van de consument worden gelet. 'De reclamemaker', zegt hij. 'stelt zich in lirjphpl het algemeen te veel op als een vazal van de producent. 'Die producent, meent hij, is daarmee zelf ook niet gediend: die is op den duur meer gebaat bij een 'kritische' reclameman, die niet bereid is op alles ja en amen te zeggen als het maar geld in het laatje brengt. Educatieve Publiciteit, zeggen de bei de vennoten, is niet in de eerste plaats op winst uit. Rudolf Bruil meldt dat hij nu al een opdracht heeft geweigerd, omdat die niet met zijn inzichten strookte. Als reclame man. vindt hij, kun je ook best een mentaliteitsverandering bij de fabri kant bewerkstelligen. Ook indirect kom je daarmee clan aan de wensen van de consument gegemoet. Filosofisch 'Het klinkt allemaal een beetje filoso fisch', zegt directeur Bruil aan het slot van het gesprek verontschuldi gend. Pas wanneer hij zijn eerste campagnes presenteert, zal duidelijk kunnen worden of de manier waarop hij reclame maakt inderdaad anders is dan tot nog toe geDruikelijk was. Tot zolang lijkt enige reserve wel op z'n plaats. Maar misschien zal straks bliiken dat de ontevreden consument, geïrriteerd over alle boodschappen waaronder hij wordt bedolven, ondpr de door hem nogal vijandig bejegende reclamemakers een bondgenoot heeft gevonden. SOESTERBERG Het zoeken naar stukken van het projectiel dat woens dag per ongeluk werd afgevuurd nabij Coevorden, is gestaakt. Amerikaanse autoriteiten zijn er nu zeker van dat het projectiel op grote vlieghoogte is ontploft, na verklaringen van vele ooggetuigen en technische gegevens. Dit is dc eerste maal dat een derge lijk incident met een vliegtuig van het amerikaanse squadron, dat al acht jaar op Soesterberg is, is voorge vallen. Gedurende deze jaren zijn er 50.000 vluchten gemaakt, zonder dat er ooit iets gebeurde met een van de projectielen. Een team van Ameri kaanse officieren is bezig met een onderzoek naar de oorzaak van het gebeurde. nekvel grijpen helpt ze ook bij kleine karweitjes, verstrekt informaties en zorgt dat klanten die slecht ter been zijn, in een wagentje kunnen winke len Maar ze is er niet alleen voor de klanten. Er verdwijnt ook veel door toedoen van het personeel, zodat de waakdames evengoed onverhoeds in magazijnen en pcrsoneelskamers kun nen verschijnen en binnengekomen goederen en aangebroken verpakki- gen controleren. Doordat selectie en opleiding enige tijd vergen, heeft de Zweedse maat schappij Syvakt AB die de winkel- wachtsters heeft uitgevonden een levertijd van drie maanden gesteld. De dames worden 'verpakt' geleverd in een garantiepakket, dat verder o.a, instructie van het personeel omvat. De firma die zo'n garantiepakket in clusief waakdames aanschaft, krijgt voor 67.000 Zweedse kronen bijna 45.000 gulden 3200 uur bewaking per jaar, evenveel als een bedrijf dat hiertoe overging, voor twee privé- speurders neertelde Die speurders brachten voor een kleine 350 gulden aan gestolen waar aan het licht, zodat ze het bedrijf met z'n tweeën een dikke veertigduizend gulden lichter maakten. Zou dit soort 'winkeldochters' ook iets voor Nederland zijn? 'Men is bezig het probleem van de winkeldief stallen ran alle kanten te bekijken. Na grondige bestudering zou dit nieu we systeem misschien best iets hun nen zijn,' aldus de heer Brinksma van De Bijenkorf, die er vooralsnog aan twijfelt of vrouwen in dit opzicht zoveel geschikter zouden zijn als man- Jacqueline Tebogo Khama heeft aan gekondigd tegen het eind van dit jaar te zullen trouwen. Niets bijzonders, behalve dan dat ze de 22-jarige doch ter is van president Seretso Khama van de Afrikaanse republiek Botswana en haar aanstaande man de 26-jarige Johan ter Haar uit, jawel, Nederland. Het wordt overigens lang geen zwart- wit-verbintenis, want vader Khama heeft eertijds in zijn studietijd in Engeland een Britse kantoorjuffrouw verschalkt, zodat de uit dit huwelijk geboren Jacqueline half-Engels is. Bo vendien is het voor de bruidegom ook niet zo'n grote stap van gewoon Ne derlander tot schoonzoon van de pre sident: in de twee jaar dat hij in dat land woont, heeft hij steeds dicht bij het vuur gezeten. Eerst werkte hij op het Botswaanse ministerie van finan ciën en ontwikkeling en later op dat van handel, industrie en water. Ergens aan de Australische kust staat een hotel voor reumapatiënten, waar men ee*i speciale walvistherapie toe past. Telkens als het seintje komt dat er weer een walvis op het punt staat uitgebeend te worden, worden de pa tiënten vliegensvlug in een roeibootje naar de 'slagerij' gebracht, waar de snijders en uitbeners terstond manga ten in het dier uitgraven. De patiën ten worden in het al zoetjes rottende spek gevlijd en moeten er zo een paar uur in blijven. Het spek sluit zich als een handschoen om het zieke mensen lijf. wat heilzaam op de reuma schijnt te werken. Wat er met de ingewanden van de patiënt gebeurt na dit misse- lijk-makend verpozen vermeldt de ge schiedenis niet, die in 1896 waar ge beurde. Het blad 'De Bejaarden' vond het bericht in een medisch tijdschrift uit dat jaar. Een buschauffeur, die door een van Mombasa's (Kenya) drukste straten reed, voelde plotseling iets tegen z'n maag kriebelen. 'Zeker een vlieg' dacht hij en reed gewoon door, tot hij merkte dat die vlieg dan wel erg groot uitgevallen moest zijn. 'Het is een slang', schreeuwde hij, ramde van schrik vier geparkeerde auto's en deed een greep onder zijn kleren naar de 'slang', die een muis bleek te zijn. Dc ontdane chauffeur maakte het on dier dood en overhandigde het aan de inmiddels gearriveerde politie, wie hij maar niet kon duidelijk maken hoe de muis ongemerkt onder z'n over hemd gekropen kon zijn. Deze demonstrerende oude heren zijn nog maar een paar van de vele bejaar de Oostenrijkse boeren, die zich deze week op de Ballhausplatz in Wenen op hun gemak hadden geïnstalleerd om met borden te protesteren tegen hun lage maandelijkse toelagen. In een lange rij hadden ze zich op stoelt jes neergezel recht tegenover de rijks kanselarij, vanwaar Oostenrijks bonds kanselier Bruno Kreisky een goed gezicht op de demonstratie had. Verslapen Een 19-jarige jongen uit Hoogeveen, die ingebroken had bij mensen van wie hij wist dat ze op vakantie waren, dacht met zijn buit in hetzelfde huis nog rustig een uiltje te kunnen knappen. Hij versliep zich lelijk en droomde nóg van zijn ge slaagde kraak, toen de vroeg terugge komen bewoners hem mèt de politie wakker schudden. Jeugdcircus 'Haaren (Noord-Brabant) telt mis schien wel meer tv.-artisten dan Hil versum' en andere zeer lovende kre ten staan in het programmaboekje van het 110 leden tellende jeugdcircus IL Grigio. dat vandaag in die plaats met de jaarlijkse voorstellingen reeks start. De kinderen brengen luchtacro- batick, koorddansen, paardendressuur, voltigerijden en nog veel meer en wie wil weten of dat allemaal echt zo goed is, moet zelf maar gaan kijken. Tot en met 23 juli en verder 29 en 30 juli zijn ze in hun eigen circushal aan het werk. Paardendag Woensdag is het op Duindigt in Wassenaar de 'Dag van het Paard' en omdat dat vorig jaar een beetje in de soep liep, vraagt de politie iedereen bezoekers en paarden nietvoor de voeten te lopen door allemaal met de auto te komen, maar het openbaar vervoer te gebruiken. Vorige keer waren er zoveel verkeersknopen, dat paardenbe- wonderaars soms meer dan een uur telaat kwamen. Stoomwalsen De leden van de Stoomwalsenclub Neder land kunnen hun plezier niet op, nu ze twee heel bijzondere Engelse stoomvoertuigen voor hun vierde stoomwals locomobieldag (22 juli in Hoorn) hebben kunnen strikken. De stoomtractor--'Dreadnought' uit 1908 en een in 1934 gebouwde stoomvracht- wagen zullen ook (23 en 24 juli), op de Floriade te bewonderen zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7