Gemeente neemt geen personeel meer aan ill iinniiEiin erbijslag voor velen vage zaak Minister 'vergat' te zeggen waarom abortuswet nodig is algemeen assurantiekantoor 55 Voorlopige maatregel totdat inzicht is verkregen Mlf Jongen (6) aan de wandel Jubilate zingt in Noordwijk Promoties te Leiden Kraker had nog meer op zijn strafblaadje CONTESSA,fijn datje d'r bent Wielerwedstrijd in Leimuiden Creatief zijn op de zondagsschool Raad Hillegom Benthuizer toren slechter dan gedacht jgTROUW/KWABTET ZATERDAG 8 JULI 1972 Itegi» L3 ADVERTENTIE Onze vakkundige medewerkers zorgen voor een deskundig advies. Stipte en snelle schadeafwikkeling. RAPENBURG 1 LEIDEN-TEL.(01710) 4 28 41 (6 LIJNEN) LEIDEN De maatstaven waarnaar het recht op kinderbijslag beoordeeld moet worden, blijken voor het pu bliek bijzonder ondoorzichtig te zijn en in vele gevallen het rechtsgevoel niet te bevredigen. Tot deze conclusie komt de Raad van Arbeid te Leiden in het jaarverslag over 1971. Daarom wordt sinds augustus van het vorige jaar bij iedere afwijzing een eenvoudig gestelde toelichting gezon den, waarin wordt aangegeven aan welke voorwaarden moet worden vol daan. Het aantal bezwaren tegen af wijzing is hierdoor aanzienlijk ver minderd. De Raad van Arbeid heeft zich het afgelopen jaar verder beraden over de vraag op welke wijze de grote schare aanvragers van kinderbijslag zo snel mogelijk in het bezit van de toeko mende gelden kan worden gesteld. Meer en meer blijkt hoe de gezinsuit gaven min of meer zijn afgesteld op de te verwachten kinderbijslag. Elk kwartaal moeten 40.000 aanvragen worden behandeld, afgezien nog van de 10.000 gevallen waarin de bijslag als voorschot van de werkgever wordt ontvangen. ONDERZOEK In een toenemend aantal gevallen is een nader onderzoek vereist omtrent de mate waarin en door wie het levensonderhoud van de kinderen be kostigd wordt. Zoals in het geval van gescheiden leven of echtscheiding van de ouders, kinderen die in een inrich ting verpleegd worden of in een in ternaat verblijven en dergelijke. LEIDEN Een 6-jarige jongen uit Noordwijk heeft donderdagmiddag een forse wandeling gemaakt. Hij mocht met een chauffeur van zijn vader mee naar Avifauna om daar een uurtje te spelen. Toe nhij uitgespeeld was kon hij de chauffeur niet meer vinden en ging op pad. Op de Europa- weg in Leiden (bij Zoeterwoude) werd hij opgemerktdoor een paar agenten en meegenomen naar het bu reau. De jongen vertelde de politie dat hij best verder wilde gaan wande len, maar de agenten vonden het toch beter dat zijn vader hem ophaalde. I NOORDWIJK Het Katwijks Chr. Mannenkoor 'Jubilate' houdt zijn zo- merconcert op vrijdag 14 juli in de Oude Kerk aan de Hoofdstraat te Noordwijk aan Zee, 8.15 uur nam. Dank zij de medewerking van de Evenementencommissie is men er in geslaagd de organist Klaas J. Mulder i uit Kampen als solist en begeleider te arrangeren, terwijl als bariton op treedt de negerzanger Henry Black- mon. 'Jubilate' treedt op onder leiding van haar dirigent Sander van Mardon. LEIDEN De heer P. J. Worsly te Leiden is gepromoveerd tot doctor in de faculteit der letteren op proef schrift getiteld 'Babad bulelen (A ba- linese dynastie genealogy)'. De prom. waren prof. dr E. M. Uhlen- beck en prof. dr. Th. P. Galestin. De heer J. J. Sandler te Londen is gepromoveerd tot doctor in de facul teit der geneeskunde op proefschrift getiteld 'Towards the clarification of Psychoanalytic concepts". De promotor was prof. dr. J. Basti- aans. De heer A. L. J. van der Veer te Oegstgeest is gepromoveerd tot doctor in de faculteit der geneeskunde op Proefschrift getiteld 'Congenitale bij- nierschorshyperplasie studies met cor- tisonacetaat en dexamethason". De prom, was prof. dr. D. Smeenk. LEIDEN In verband met het organisatie-onderzoek dat beoogt de Leidse ambtenarij door te lichten, is per 1 juli op de gemeentesecre tarie een absolute personeelstop ingevoerd. Deze heeft een voorlopig karakter en zal duren tot 1 maart 1973. Slechts in een uitzonderlijk geval zal in een vacture worden voorzien. Het personeelsbestand mag voorlopig alleen nog maar teruglopen. Zoals reeds eerder gemeld leeft zowel bij de staatssecretaris van binnenland se zaken als bij het ooilege vain B. en W. de wens om zo snel mogelijk een scherp inzicht te krijgen in het gege ven takenpakket in verhouding tot de personeelsbezetting. Door onder meer een vergelijking te trekken met de gemeente Tilburg, onderstreepte de staatssecretaris zijn mening dat Lei den te veel en te dure ambtenaren heeft. De salarispost van personeelsle den drukt op de begroting die toch al een tekort van 12 miljoen vertoont extra zwaar. Ook is deze post extreem hoog vergeleken met andere steden van het kaliber Leiden. Daarom hebben B. en W. dezer dagen een circulaire doen toekomen aan de hoofden van gemeentelijke diensten en bedrijven en de chefs van de afdelingen op de secretarie, waarin hun wordt meegedeeld dat thans on verwijld maatregelen dienen te wor den getroffen om de financiële positie te verbeteren. De tweede mogelijkheid ontmoette vrijwel unaniem tegenstand, met na me omdat een dergelijk onderzoek nogal diep spit en dus lang duurt. Een doelmatigheidsonderzoek 'van buiten af' daarentegen duurt ongeveer een half jaar. Tegen de tijd dus, dat de voorlopige personeelsstop op de secretarie ten einde loopt, zal een inzicht verkregen zijn in de doelma tigheid van de Leidse ambtenarij, waarna wellicht maatregelen kunnen worden getroffen. Eerste stap De Raad van Arbeid concludeert dat in veel gevallen de onderhoudskosten van kinderen door ouders op zo hoge bedragen worden geschat, dat een klein rekensommetje uitwijst dat voor de ouders zelf van het gezinsinkomen vrijwel niets meer te besteden over blijft. Anderzijds gaan sommigen er blijkbaar van uit dat zij recht hebben op kinderbijslag mits zij maar aanto nen bijzonder weinig aan het onder houd van de kinderen te besteden. Deze categorie komt zodoende tot on waarschijnlijk lage onderhoudskosten. RIJSWIJK Door de recherche is een 20-jarige loswerkman uit Rijswijk aangehouden, die heeft bekend in de nacht van zaterdag op zondag 2 juli jl. te hebben ingebroken bij de Mer cedes-dealer Agam in de Plaspoelpol- der. Er was toen voor 6000 braak- schade, er waren drie gouden ringen uit een bureau verdwenen t.w.v. 3000, 11 flessen genever weg, 230 pakjes sigaretten en 230 uit een automaat. Rijdens het plegen van de inbraak in de vroege morgenuren was hij onder invloed van alcohol. Een werknemer van het garagebedrijf opende zondagmorgen in alle vroegte de garagedeur. Hij zag toen een man van de trap af lopen. In de veronder stelling met een schoonmaker te doen te hebben beantwoorde hij het 'goede morgen' van de inbreker. Ook een attente bewoner van de Huis te Lan- delaan die in alle vroegte zijn hond uitliet zag een verdacht type. Hij noteerde veiligheidshalve het nummer van een v.w.-busje dat naast de garage open stond. Naar aanleiding van een krantebericht.'s maandags meldde hij zich bij de recherche. Het bleek dat het v.w.-busje gestolen was in Loos duinen. Het kentekenbewijs van deze auto werd door de werknemers in de gara ge 's maandags gevonden. Ook werden in de garage nog twee kentekenbewij zen gevonden van tweedehands auto's die onlangs door particulieren aan verdachte werden verkocht. Door dit alles ging de gedachte steeds sterker uit naar de nu ingesloten verdachte die maandag voor de Officier van justitie zal worden geleid. Gedurende het weekend zal het onderzoek nog verder worden voortgezet. De verdach te heeft al eens eerder zo iets aan de hand gehad en hij heeft nog twee maanden voorwaardelijke gevangenis straf van de vorige veroordeling te goed. Een eerste stap is nu het doorlichten van de ambtenarij. De commissie voor algemene en bestuurlijke aangelegen heden heeft zich dinsdagavond uitvoe rig bezig gehouden met de vraag op welke manier dat moet geschieden. Er waren twee mogelijkheden: een onder zoek van een buitenstaander, gericht up de vraag 'hoe het 't best zou kunnen', of een onderzoek dat erop is gericht meteen verbeteringen aan te brengen door middel van cursussen en werkgroepen. Kraan dicht De nu afgekondigde voorlopige perso neelsstop moet worden beschouwd als een gevolg van het begrotingstekort, zoals ook ten aanzien van andere, te zware posten maatregelen moeten worden genomen. Het is evenwel niet bedoeld om alsnog in aanmerking te kunnen komen voor een extra finan ciële bijdrage van het ministerie van binnenlandse zaken. Wat dit departe ment betreft is de kraan voor Leiden dicht. Dit is duidelijk gebleken tij dens een bezoek van een deputatie van Leidse gemeentebestuurders aan staatssecretaris Van Stuijvenberg. Lei den zou alleen nog een kleine kans maken op een zakcentje van andere departementen verfijningsbijdragen In verband met het binnenkort te starten doelmatigheidsonderzoek zij tenslotte nog het volgende opmerkelij ke voorvalletje vermeld: toen de des betreffende raadscommissie dinsdaga vond over dit onderwerp vergaderde, werd een verdieping lager door een aantal ambtenaren overgewerkt LEIDEN Het eerste verkeer over de neuwe Pauwbrug. Deze brug ligt in het verlengde van de Hooi grachtPelikaanstraat om de nieuwe verbinding met de Langegracht (oost-west-route) tot stand te bren gen. De smalle ophaalbrug, waarvan ook nog gebruik gemaakt wordt, zal binnenkort worden afgebroken. De nieuwe brug is nog niet geheel in gebruik. Voorlopig de helft, waardoor het verkeer nu van de Peli kaanstraat op de Oude Singel kan komen. Academische examens UTRECHT Geslaagd voor het doet. Duitse taal- en letterkunde: Mevr. A. S. Brolsraa- Stancu, Den Haag; voor dand. Godgeleerd heid: R. van Kooten, Delft en C. Blenk. Zoetermeer; voor kand. Zweedse taal- en letterkunde: Mevr. A. Claassen van Wirdum. Delft LEIDEN Geslaagd voor Doet. ex. Godge leerdheid de heer S. J. Maniputty Leid- schendam: doet. Ex. Ned. taal- en letterkun de mcj. J P. Llgtvoet Rotterdam de heer A. W. H. Stlkvoort Sassenhelm kand. ex Ned. taal- en letterkunde mevr. W. L. Hartman Leiden de heren J. M. v. d. Horst Leiden Th. J. van Loon Lelden Th. Marljnls Lelden G. D. H. Schelvis Noordwijk: kand. ex. psychologie de heren A. G. Kuperus Leiden. A. J. Blommers Rijswijk: R. C. Brons Lelden. J. ten Hoopen Leidschendamde dames H. C. van Essen-Both Lelden. M. N. Posthuma- Roeleveld Benthuizen, 11. de Waard-Kien Leiden, N M. Valstar Den Haag, D. L. Gevers Voorburg, J. C, W. v. d. Heuvel Delft, A II M. Kley Leiden: doet. ex. psychologie de dames C. H M. A. Haakman Den Haag, Y. C. R Kern-Hoogerwerf Rijs wijk, C. C. Kuiper-de Vries c.l. Lelden A. van Wordragen Leiden. A Roggeveen Lel den. de here Rn J Brettschneider Voor burg. T. A. A. Gloudemans Den Haag. G C Kuiper c 1 Lelden. P II M Leeschool Delft, A R. Hauber Leidschendam. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De minister van justitie heeft gemakshalve vergeten aan te geven waaróm er een abortuswet zou moeten komen. Dit is de kern van een juridisch betoog in het bijna helemaal aan het wets ontwerp gewijde Medisch Contact van gisteren. Mr. F. E. Frenkel vat daarmee zelf de handschoen op die hij minister Van Agt eind vorig jaar zonder veel resultaat toewierp. LEIDEN Aan de slechte staat van het wegdek van de Haven (foto) komt op korte termijn een eind. Naar aanleiding van klachten hierover is besloten o m op woensdag 19 juli het bestaande wegdek van ko perslakkeien van een asfaltlaag te voorzien. Dit betreft het gedeelte tusen de Havenbrug en de Zijlpoort. Op donderdag 20 en vrijdag 21 juli is de Jan van Goyenkade aan de beurt. Ook hier zal een asfaltlaag worden aangebracht. Over abortus op 'sociale indicatie', dus niet omdat het geestelijk of licha melijk welzijn van de vrouw direct gevaar loopt maar omdat de geboorte van een kind ongewenste toestanden zou scheppen, heeft de rechter in 1953 voor het laatst een principiële uit spraak gedaan. De Amsterdamse rechtbank sprak uit dat de arts niet zonder meer. of op grond van zijn opleiding alléén, bevoegd was tot het stellen van een sociale indicatie voor abortus. Daarmee werd uitdrukkelijk de moge lijkheid opengelaten, dat een arts op grond van zijn goede kennis van de situatie (huisarts), of op grond van nader onderzoek, die indicatie wèl zou mogen stellen, en dus abortus mogen uitvoeren zonder strafbedreiging. Dat is sinds twintig jaar de basis van de Nederlandse rechtspraak op dit punt, maar dat wil natuurlijk niet zeggen, aldus mr. Frenkel. dat daar nooit verandering in zou kunnen ko men. Tenslotte doet de rechter niets anders dan, onafhankelijk en naar beste weten, de wet interpreteren, en het is mogelijk om, wanneer dat tot ongewenste toestanden leidt, die wet te veranderen. Dat is nu precies wat de ministers Stuyt en Van Agt met hun wetsont werp willen: de gegroeide praktijk wat terugschroeven, met zoveel woor den een overlegprocedure met huis arts en een of meer deskundigen verplicht stellen op straffe van een flinke boete, en nog wat registratiere- gels invoeren. Maar, meent mr. Frenkel, als de wet gever een dergelijke ingreep in het beleid van de rechter overweegt, dan behoort hij daar goede gronden voor aan te voeren. Bijvoorbeeld, dat de opvatting van de rechter onvoldoende representatief is voor het heersende rechtsgevoel. En zulke goede gronden heb ik nog steeds niet mogen vernemen, aldus de jurist. Sterker nog, het feit dat de Promotie te Leiden LEIDEN De heer A. Kruger te Leiden is gepromoveerd tot doctor in de faculteit der rechtsgeleerdheid op het proefschrift 'Kante van imputasie in die Nederlandse en Suid-Afrikaanse strafreg'. De promotoren waren prof. dr. G. Duisterwinkel en dr. C. P. Chr M. Oomen. De heer A. van der Heijden te Zeve naar is gepromoveerd tot doctor in de faculteit der wiskunde en natuurwe tenschappen op proefschrift getiteld 'Synthesis and spectroscopie studies of protohemin peptide esters'. De promo tor was prof. dr. E. Havinga. ADVERTENTIE Macdonald Canadianlöbacco Go,Suisjesd jk 109, RcXterciam (D10)-29 99 00 Cl d koclld l&mm-txxd. tonw-Toge kamKtauicfkt kmvue-paoAs fowuidMu) LEIMUIDEN Dinsdagavond 11 juli worden er vóór de grote wielerwed strijd jeugdwedstrijden gehouden om half zeven voor adspiranten van 12 en 13 jaar. Om 7 uur begint de nationale wielerwedstrijd georganiseerd door de Leidse Swiftcombinatie met medewer king van het wielercomité Leimuiden. Aan de start verschijnen de sterkste renners. In 65 ronden moeten zij 70 Kilometer afleggen. Parcoursroute: Dorpsstraat, Nokweg, Wilgenlaan, Iep laan, Acacialaan, Kerklaan, Dorps straat. Aan de start verschijnen de bekende amateurrenners v. d. Knaap, v, d. Hulst (kampioen Ned. cycle cross), Piet van Leeuwen, Wesburg, v. d Voort en Post. Hoog en laag water KATWIJK AAN ZEE Hoog en laag water zondag 9 juli: hoog water 1.20 en 13.56 uur, laag water 9.32 en 22.11 uur. Maandag 10 juli hoog water 2.18 en 14.52 uur, laag water 10.34 en 23.07 uur. ALKEMADE In Alkemade zijn de vakantiespelen voor de jeugd begon nen met de wandelvierdaagse. Van 5 juli tot en met 11 augustus zijn door het comité Vakantiespelen 'VAK '72 weer vele aktiviteiten op programma gezet. Iedere dag wordt er gestart vanaf het dorpshuis 'De Alkeburcht' te 2 uur n. 'ALPHEN In het komende najaar is de algemene voorzitter van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde, jhr. mr. L. M. E. von Fisenne, oudburgemeester van Warmond en nu van Hengelo, aftredend. Hij stelt zich niet meer herkiesbaar. Door de afde lingen Alphen aan de Rijn. Alkemade. Leiden, Lisse en Noordwijk is rar. R. M. Gallas voorgedragen als kandi daat voor deze vacature. OEGSTGEEST Er zijn veel belangrijker dingen dan ver haaltjes vertellen op een zon dagsschool', zegt dominee Aal- bert. Ilij is vormingsleider op Oud Poelgeest, en leidt 'n cursus voor zondagsschoolleiders. Hoe wel de cursus eigenlijk is be doeld om de leiders in contact te brengen met allerlei vormen van creativiteit, die zij op de zondagsschool in praktijk kun nen brengen, is het grootste deel van de cursus ingeruimd voor het zich zelf ontdekken. 'Het een hoeft het ander niet uit te sluiten, pas als je je bewust bent van jezelf kun je een zondagsschool goed leiden'. Het zondagsschoolwerk is zeer bloeiend. 'In Nederland zijn er zo'n 10.000 leiders, die allen moeten wennen aan een ver nieuwd systeem. Vroeger werd er gedurende anderhalf uur een verhaal verteld en daar was het mee afgelopen. Nu is het zo, dat we de Bijbel als gegeven nemen, maar dat gegeven moet ieder op een eigen manier pro beren te interpreteren. Dat kan deels door vertelling, deels door creativiteit zijn', aldus ds. Aalbers. Een klein percentage van die 10.000 leiders is deze week in Oud Poelgeest: 16. Dit houdt wel in, dat ds Aalbers te maken heeft met de grootste enthousi astelingen voor het 'nieuwe' systeem'. 'Het is een zeer fijne groep om mee te werken. Ze doen graag aan alles mee. Een van de slechtste ervaringen heb ik gehad met een groep afgestu deerde Duitse theologen. Er was niets met ze te beginnen. Pas op de laatste middag vertel den ze, dat ze bang voor mij en voor elkaar waren'. Dat dit een afschuwelijke erva ring voor een vormingsleider moet zijn bestrijdt ds. Aalbers assistente: 'Het feit alleen al, dat ze de laatste middag tot deze bekentenis zijn gekomen is heel positief'. 'Maar over het algemeen zijn d# groepen heel enthousiast en met deze groep heb je het voor deel, dat ze al een bepaalde ervaring met creativiteit heb ben en dat ze wisten wat hen te wachten stond. Tekenend is het natuurlijk wel dat er maar zo weinig zijn gekomen'. Bovendien schijnt het dat toch nog heel vaak gebeurt dat er om negen uur zondags een# wordt gekeken wat er die dag met de kinderen gedaan moet worden. 'Logisch dat er dan een of an dere vertelling uit rolt'. Heel belangrijk vindt dominee Aal bers, dat de kinderen met hun andere zintuigen kennis maken met wat er nu eigenlijk staat in de bijbel. Dat maakt dat ze er ook beter bij betrokken zijn, dus dat het ook meer effect heeft'. invoering van een abortuswet in het regeerakkoord is opgenomen, betekent dat zelfs bij de betrekkelijk kleine regerende meerderheid over deze zaak in wezen geen overeenstemming be staat, cn dan is moeilijk vol te hou den dat het heersende rechtsgevoel deze regeling vereist. De minister zal alsnog moeten uitleggen waarom deze wet nu nodig is. Behalve deze juridische hindernis staat de regering waarschijnlijk ook nog een medische te wachten. De Maatschappij tot bevordering der ge neeskunst heeft een extra algemene vergadering uitgeschreven waarop het wetsontwerp zal worden behandeld op basis van een preadvies van het hoofd bestuur. Gezien de al gepubliceerde opvatting van het hoofdbestuur over abortus, is de kans groot dat dat pre advies weinig positief zal luiden* HILLEGOM Donderdag 13 juli om half 8 komt de gemeenteraad bijeen. Agenda (o.a.): Voorbereiding bestem mingsplan gebied Stichting Vogelen zang; Definitieve vaststelling plan tot onteigening van gronden in het be stemmingsplan 'Centrum 1'; Aankoop grond aan de Molenlaan van mevrouw J. F. M. Warmenhoven-Servaas; Struc tuurschets bestuurlijke indeling; Ver koop grond voor 40 bejaardenwonin gen aan Stichting 'Woningstichting Patromonium'; Subsidiëring ambulan cevervoer; O nbewoonbaa rverklarin g woning Weeresteinstraat 163; Onge- grondverklaring beroepschrift inzake woningverbetering panden Weeres teinstraat 36 en 38. ADVERTENTIE «Ui VERZEKERINGEN PENSIOEN-ADVISEURS. Firmo J. GROENEVELD JR. MAKELAARS IN ASSURANTIËN ROTTERDAM SEDERT 1931 REISVERZEKERINGEN PLEZIERVAARTUIGEN KAMPEERUITRUSTING RoKerdom-3 Postbus 1857 Cloes de Vrieseloon 177 Tel. 23.17.36 - 23.89 63 BENTHUIZEN De toren van de hervormde kerk is niet zo best meer. Daarom werd vorig jaar een krediet van 23.500 gevoteerd voor het her stel. Nu de steigers rond dc toren staan blijkt dc situatie echter erger dan aanvankelijk verwacht was. Daar om stelde de gemeenteraad deze week 24.500 extra voor de herstelwerk zaamheden beschikbaar. Hopelijk kan de toren dan weer lange tijd mee. Overigens blijft de kerk wel bij de tijd, want er zal voor 4000 aan de zuidzijde een derde wijzerplaat wor den gemonteerd. LEIDEN Donderdag 13 juli is er in het 'Praethuys' een discussie-avond met als gegeven 'hoe houden we Lei den leefbaar, bereikbaar en bewoon baar'. Sprekers zijn de heren J. Wolfslag en G. Schepel. Aanvang 20.00 uur, 'Praethuys' aan de Vrouwe- kerkkoorstraat 9.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 3