Winkler zit nog op de wip WIMBLEDON LEIDT EIGEN LEVEN Joop geeft geen leiding Dolman over Zoetemelk: - TROUW/KWARTET ZATERDAG 8 JULI 1972 Sport T21 K21 De ILTF blijft Lamar Hunt echter wantrouwen en vooral in Engeland wordt nog bij voortduring van de daken geschreeuwd dat als Mister Hunt zo graag het tennis wil steunen, hij dat het beste kan doen door te vertrekken. Het is niet zo verwonder lijk dat die roep juist uit Engeland komt, waar tennis zijn wieg had en waar tradities zo lang bewaard blij ven. Lamar Hunt kent geen tradities en ziet tennis geenszins als een instituut hij wil sport verkopen, op een zo hoog mogelijk niveau en op voor het publiek zo aantrekkelijk mogelijke wijze. Hij en de mensen die hij heeft aangetrokken (zoals Mike Davies en John McDonald) hebben daar zo hun eigen, op commercie en efficiënce ge- wimbledon hans schmit baseerde ideeën over. Ideeën die je met de nodige reserves kunt benade ren, maar die toch ook een stroomver snelling binnen de tennissport hebben veroorzaakt. Hij heeft een kleine groep bij elkaar gehaald, een aantrek kelijk circuit opgesteld waarvan de toernooien gemakkelijk aaai de televi sie zijn te- verkopen en wanneer door het compromis volgend jaar zijn acti viteiten tot vier maanden zijn be perkt. opereert hij niet alleen met twee keer 32 spelers, maar vermijdt hij ook de concurrentie van andere sporten. Dat deze formule succes heeft, bewijst de World Tennis Wo men Pro Tour. Lamar Hunt rekent daarnaast af met allerlei tradities die tennis tot een sport maakte waar het grote publiek van bleef buitengesloten. Hij beperkte de duur door totie-break en daarmee extra-spanning in te voeren en hij schakelde onberekenbare factoren als het weer uit. Geen gezeur meer over regen of over gras, gravel of beton de toernooien worden binnen afge werkt en gaan altijd door. Lamar Hunt heeft succes. Wanneer de Engelsen roepen dat Hunt de sport kan steunen door te verdwijnen, werpt Mike Davies tegen dat als ge volg van de activiteiten van de WCT de tennis-leraren het drukker hebben dan ooit, dat er meer kleren, ballen, schoenen en rackets worden verkocht en dat er meer indoor- en outdoorba- Duitse ruiter eenzaam in Aken door: Gerrit den Ambtman AKEN Hans Günther Winkler mijdt het hotel waar de leden van de Westduitse ruiterequipe zijn ondergebracht alsof in dat gebouw de meest besmettelijke ziekte is uitgebroken. In dit aan 50.000 toeschouwers plaatsbiedende Reitstadion van Aken laat de oudwe reldkampioen zich alleen zien als dat strikt noodzakelijk is. Gis termorgen, toen nog nauwelijks een ruiter in de omgeving van de stallen te bekennen was, trainde Winkler met zijn omstreden paard Torphy en bleek een uur later weer spoorloos. De eens zo gevier de Winkler is eenzaam, verschrikkelijk eenzaam. Winkler logeert tijdens het fameuze internationale concours hippiquc in Aken bij de bejaarde Kurt Capell- mann. De twee hoofdpersonen in het jongste schandaal van de West duitse sportwereld hebben elkaar opgezocht. Beiden zijn vorige maand door 11 topruiters aangeklaagd en vervolgens veroordeeld. Winkler, omdat hij (onder veel meer) de helpende hand van de Sporthilfe zou hebben omgedraaid. En Kurt Capell- mann, omdat deze als voorzitter van het Deutsche Olympiade Komite für Reiter direct verantwoordelijk is voor de financiële affaire rond de ereburger van de stad Warendorf. De Westduitse ruiterwereld is 7 we ken voor het begin van de Olympi sche Spelen in München scherper dan ooit verdeeld. Beide partijen echter hebben tot een bestand beslo ten. Zeer voorlopig, althans. Josef Neckermann de olympisch dressuur ruiter en voorzitter van de Sporthil fe en Willi Daume. eerste man van het Westduitse Olympisch Comité, hebben als bemiddelaars de zich als een olievlek uitbreidende rel kun nen indammen. Winkler en Capellmann enerzijds en de 11 aanklagers aan de andere kant hebben elkaar schriftelijk beloofd, dat de omstreden zaak tijdens het CIITO in Aken met rust gelaten zou worden. De Grote Prijs van de Bondsrepubliek die morgen In het ongetwijfeld bomvolle stadion verre den wordt, geldt namelijk als laatste kwalificatie wedstrijd voor de Olym pische Spelen. Maandag gaan de ver antwoordelijke leiders van de West duitse Hippische Sportbond ('Deut sche Reiterliche Verenigung') in re traite om vervolgens de ploeg voor München voor te dragen. Onuitge sproken hoopt de selectiecommissie dat Winkler morgen in het loodzwa re parcours strandt. Want de drei ging van de 11 ruiters, dat ze zullen weigeren met Winkler als ploegge noot naar München te gaan. hangt als een vlijmscherp zwaard hoven de Westduitse ruiterwereld. Voor het begin van de laatste selectiestrijd lijken pas twee kandidaten vrijwel zeker van hun afvaardiging: Euro pees kamnioen Hartwig Steenken en Gerd Wiltfang. die in .Askan een paard van wereldklasse bezit. Gerd Wiltfang behoort niet tot de ondertekenaars van de eis om Win kler uit te stoten. Vermoedelijk heeft hij onder druk van zijn stalei- genaar, de steenrijke aannemer Wolfgang Kuhn, de protestbrief ge negeerd. Kuhn /iet namelijk pen kans om naast Winkler en Wiltfang nog twee 'ongebonden' ruiters voor München te leveren. Onder wie zijn jonge zoon Paul. En daarmee zou de droom van de trotse ex-bokser toch in vervulling gaan. Stal Kuhn als Duitse equipe naar de Spelen, het kan niet mooier. De gebrilde Hans Günther Winkler (45) s de eni«e Westduitse toprui- ter. die tegemoetkomingen van de Snorthilfe ontvangt De bedragen zijn niet mis. Een simpel rekensom metje leert, dat hij vorige jaar aanzienlijk meer dan ƒ100.000,- heeft 'verdiend'. Afgezien nog van zijn 'normale' inkomen als vertegen-, woordiger. Winkler kreeg vorig jaar van de Sporthilfe een bedrag van in totaal 30,000.- (een maandelijkse tegemoetkoming van 2500 Mark van ieder van zijn 5 paarden). Zijn elf collega's zeggen echter, dat hij geen 5 paarden, die voor steun in aanmerking komen, bezit. Met de 11-jarige Trophy won Winkler vorig jaar een slordige 30.000,- aan prij zengeld op de concoursen hippique. Het bedrag is officieel bestemd voor de (in dit geval) eigenaresse van het paard, maar liet is in West- Duitsland een publiek geheim dat Winkler de prijzengelden zelf tou cheert. De technisch vrijwel volmaakte ruiter kreeg vorig jaar van zijn bond nog eens ƒ12.000,- omdat hij 6 keer in een officiële landenploeg werd opgenomen. (Ter vergelijking: uitgezonden Nederland se ruiters moeten zelfs het inschrijf: geld zelf betalen). Winkler verdien de tenslotte nog zo'n 20 mille aan pensiongelden van paarden, die bij Vm gestald zijn. De gratis paarden verzorger, be schikbaar gesteld door het Deutsche Olympiade Komite für Reuter, en een vorstelijke tegemoetkoming van 4000 Mark in de dagelijkse kostert van dezelfde organisatie maken de aantrekkelijke vergoeding tot een compleet salaris. De elf hebben, onder aanvoering van Paul Schockemöhle. fel tegen dit alles geschopt. Zo fel zelfs dat Winkler en Capellmann voor de Westduitse televisie de aantijgingen nauwelijks konden weerleggen. Slechts voor de buitenwereld is van enige rehabilitatie sprake geuoe«» Indien nodig, zo weten Westduitse. insiders, zullen de elf straks nieuwe feiten op tafel kunnen leggen. Inmiddels is de Deutsche Reiterliche Vereinigung in een voor haar revo lutionaire positie gemanoeuvreerd. De voorzitter van de organisatie, de statige graaf Dieter Landsberg Ve len deed donderdagavond een bijna dramatisch beroep op de pers zich in deze zaak in te tomen. Later strandt een nachtelijk vraaggesprek met de grootgrondbezitter uit het Sauerland voortdurend op ontwij kende antwoorden en de woorden geen commentaar. Landsberg, uiterst vriendelijk: 'De zaak heeft me volko men verrast. Dit alles is veel te snel in de publiciteit gekomen. Van eni ge discussie binnen onze organisatie is geen sprake geweest. Ik ben blij dat de laatste bespreking het re sultaat heeft opgeleverd dat we eerst intern overleg zullen plegen voordat in het vervolg feiten van deze zaak naar .buiten worden ge bracht Er is een verkeerde weg ingeslagen. We moeten pas tot pu- blikatie van dergelijke zaken overgaan als alle andere mogelijkhe den geen oplossing meer kunnen bieden Deze affaire heeft me veel pijn gedaan. De in ons land populai re ruitersport is hierdoor duidelijk geschaad'. BAYONNE Enkele maanden geleden ontbood directeur Pol Clays de complete Flandria-equipe bij zich op de fabriek in Zedelgem. Ploegleider. Briek Schotte en alle renners, die in de rood-witte trui van de Belgische fietsenfabrikant reden, kregen van Clays de wind goed van voren. Pol Clays was ontevreden over het uitblijven van spreken de successen van zijn wiqlerformatie. De vele tonnen, die hij in zijn merkenformatie had gestoken, wierpen maar bitter weinig reclame rendement af. Clays kreeg onverwacht veel tegengas van Jan Janssen, die zich terecht j beklaagde over het gebrek aan een optimale begeleiding, over de te zwa re fietsen en over het ontbreken van werkelijke topspurters in de formatie van Clays. Voor Flandria zijn com mercieel gezien twee onderdelen van de wegsport interessant: de klassie- 1 kers in België en de Tour de France. In drie klassiekers moet een ploeglei der sprinters kunnen inzetten. Na het vertrek van Roger de Vlaeminck en Eric Leman is het echte sprintersa rse- naal van de Vlaamse brigade uitgeput. André Dicrickx mag dan een redelijke j sprint over zich hebben, hij is tegen de echte topspurters praktisch kans- I loos. Flandria probeert met sponsorgenoot Beaulieu met een marginaal budget I een profploeg tot grote successen te i stuwen. Maar ook in de wielersport 1 moet de begeleiding werkelijk opti- I maal zijn, om tot grote successen te I komen. Wie denkt dat hij met een mindere kwaliteit tube hetzelfde kan bereiken als de concurrentie, die er j iets meer voor uittrekt, komt bedro- gen uit. De renners worden er ook psychisch door beïnvloed als zij zien 1 dat zij op dat punt al achter liggen Iop de concurrentie, i Drie tweede plaatsen in de grote I klassiekers van André Dicrickx (Om loop van het Volk, Ronde van Vlaan deren cn Parijs-Roubaix) hielden J Flandria net buiten de grote publici teit. Bovendien was het aantal over- winningen in kermiskoèrsen dit voor seizoen beduidend minder dan vorig jaar, toen vooral Eric Leman er vele op zijn naam schreef. Het grote spektakelstuk zou voor j Flandria dan de Tour de France moe- i ten worden, een Tour waarin Zoete melk door zijn successen de verkoop cijfers van de fabriek weer zou moe ten stimuleren. De Nederlandse kop man had daanoor zijn complete sei zoen op de Tour de France mogen afstemmen. Mocht het prestatievermo gen van Zoetemelk in het voorseizoen een vraagteken zijn. kort voor de Tour bewees hij dat het aan hem in ieder geval niet zou liggen, wanneer Flandria weinig reclame kreeg. Het eerste optreden van Zoetemelk in het spektakelstuk van Feljx Levitan was uiterst hoopvol. Zijn eerste fout in drie jaar Tour de France was echter fataal. De ontsnap ping op weg~ naar Royan ontstond op een moment dat Zoetemelk voor het eerst in zijn Tour-carrière niet voorin fietste. Eef Dolman, ploegmakker van Zoetemelk: 'Het is gewoonweg ongelo felijk dat dit kon gebeuren. Zoete melk rijdt altijd voorin. Ik zou er kapot aan gaan. Altijd voorin rijden, altijd geconcentreerd zijn. Maar net toen reed hij niet voorin. Dat werd hem fataal. Het is gewoonweg stom toeval'. Joop Zoetemelk verspeelde met die onoplettendheid zijn minimale kans op een Tourzege. Het geeft hem de kans om zich nadrukkelijk in zijn nieuwe rol van aanvaller te manifeste ren. Het is echter de vraag of hij dat doet. Zoetemelk, de rekenaar, heeft namelijk al lang berekend dat hij in het klassement nog een heel eind kan stijgen. 'Om werkelijk spectaculair te rijden, had het gat dat Merckx heeft geslagen, nog veel groter moeten zijn. Nu heb ik nog kansen om in het alge meen klassement hoog te eindi gen. Mij rest nog de hoop op een hoge klassering'. Zoetemelk lijkt nu op de eerste plaats uit op een hoge eindklassering. De Tour de France betekent voor hem een vaststelling voor het contract dat hij volgend jaar als beroepsrenner zal krijgen. 'In de Tour de l'Avenir be paalde ik mijn contract als beroeps renner. In de voorgaande jaren werd door mijn tweede plaatsen mijn jaar salaris bepaald, als ik nu derde word en ik win daarbij nog een rit of pak het bergklassement dan zit het met- eei weer goed voor volgend jaar. Ik heb voor mijzelf toch nooit het gevoel gehad, dat ik Merekx of Ocana wel eventjes zou verslaan'. Voor Zoetemelk is het dramatisch dat hij in deze Tour de France met een Van onze speciale verslaggever LONDEN De wijze waarop Engeland de afgelopen twee we ken met opgeheven hoofd is voor- bijgestapt aan het feit dat Wim bledon voor het eerst sinds 1877 niet het stempel van de hoogste kwaliteit draagt, moet lachwek kend aandoen verwonderlijk is het geenszins. Want het gaat op Wimbledon in wezen om andere zaken dan zo goed mogelijk tennis -hoewel Wimbledon en kwaliteit jin het verleden altijd identiek wa ren en iedereen ze ook nu graag zou zien samenvallen. Maar als dat eens niet het geval is. is er niets aan de hand: Wimbledon leidt immers een eigen leven het is een instituut van de hoge re Britse middenklas en van het vrouwelijk deel daarvan in het bij- zonder. Wimbledon is goed en wat op Wim- bledon gebeurt is daarom ook goed. Toen Evonne Goolagong langs de rand van de afgrond moest om Chris j Evert terug te wijzen, beefden de Britten en na hun gejubel, toen Evonne het had gered, strooide de al evenzeer geïnstitutionaliseerde Britse sportpers kwistig met superlatieven. Rex Bellamy van The Times sleepte I zelfs Michelangelo erbij. Wie niet I door dit Wimbledon-virus is besmet, had kunnen zien op welk teleurstel lend niveau de strijd tussen Evonne en Chrissie zich afspeelde. Zwijg daar echter over op Wimbledon. Evonne speelde toch tegen Chrissie en Evon ne en Chrissie zijn toch rijkelijk van i talenten voorziene lievelingetjes en het geheel speelde zich toch op Wim- j bledons centrecourt af? Hierop kun je niets anders dan bevestigend antwoor den. Welnu, daarom kan zo'n duel niets anders dan een historisch en dramatisch gevecht zijn, waaraan we nog lang in lyrische bewoordingen j moeten terugdenken. j In deze denkwijze schuilt de oorzaak van het conflict dat de tenniswereld nu al jaren verdeeld houdt en dat Wimbledon van de profs van Lamar Hunt beroofde. Voor één keer hope- I lijk, want ook Wimbledon ziet een Laver, een Newcombe en een Rose- wall graag terug. Volgende week, I wanneer de Internationale Tennisfe- 1 deratie (ILTF) in Helsinki bijeen- I komt, kan de pleister reeds over de wonde worden gelegd, want een com- promis tussen de bonzen van de ILTF en Lamar Hunt van de World Cham pionship of Tennis is reeds bereikt. De tegenstelling is met dat compro- 1 mis echter niet weggenomen het conflict is dan alleen omwille van het tennis min of meer liefdevol bedekt. Evonne Goolagong: van veel talent voorzienen Lieveling van het pu bliek op Wimbledon. Staten snel groeit. In 1960 waren er een 5.6 miljoen spelers: vorig jaar was dat aantal tot 11 miljoen aange groeid. Per jaar komen er een half miljoen spelers bij De omzet van tennisprodukten stijgt met twintig proeent per jaar en in de Verenigde Staten zijn nu reeds een 700 overdek te tennis-compiexen (met sauna's, snack-bars, ereches. winkels). Sid Wood jr. in 1931 Wimbledon-kampi- nen dan ooit worden aangelegd, in de Verenigde Staten wel te verstaan. Da vies trekt dan ook de conclusie dat een positieve en progressieve benade ring zoals van de WCT en de WT women pro tour het tennis alleen ten goede komt. Het blijft echter de vraag of de WCT de trend volgt of dat de WCT de trend stimuleert. Feit is in ieder geval dat tennis in de Verenigde oen en nu fabrikant van indoorvloe- ren. schat dat de omzet in vijf jaar tenminste is erdubbeld. Het conflict tussen het geïnstitutiona liseerde tennis en het commerciële tennis manifesteert zich niet alleen op organisatorisch niveau, maar in alles wat tennis is. Wie tennis wil verkopen, zal voor zo goed mogelijk tennis moeten zorgen. En daarvoor zijn niet alleen dc spelers en organi satoren verantwoordelijk, maar ook de lijnrechters bijvoorbeeld. Op Wimle- doii heeft men dat probleem vorig jaar voorzichtig aangepakt door iedere lijnrechter een ogentest te laten on dergaan, maar bevredigend is het nog niet geregeld. De afgelopen week nog hielden Stan Smith, Erik van Dillen, Jim Osborne en Jim MeManus een acht minuten durende sitdown-staking op het centrecourt van Wimbledon omdat Osborne herhaaldelijk voor een voetfoul werd bestraft. Een eerste taak zou zijn duidelijkheid in de re gels aan te brengen en vervolgens een uniforme uitvoering na te streven. Zover is het echter nog lang niet. In het commerciële pakket past ook de houding van de spelers: smijten met rackets, te laat komen enzovoorts is niet datgene waar het publiek op zit te wachten. Lamar Hunts groep gaf laatst een voorbeeld door Arthur Ashe een boete van 1000 dollar op te leggen wegens het te laat verschijnen op de baan. Wanneer Nastase echter dj baan afloopt, zegt de ILTF alleen maar dat hij dat niet meer mag doen. Ook de damesgroep heeft zijn eigen regels over goed gedrag opgesteld. Wie bij de groep tekent, verplicht zich een negental regels in acht te nemen. Maar meer nog dan veranderingen in het gedrag van spelers, zou tennis baat vinden bij veranderingen in het gedrag van officials die ongrijpba re instandhouders van tennis als insti tuut. Nog te vaak zijn spelers aan willekeur overgeleverd, worden re gels bij toernooien zonder opgaaf van redenen gewijzigd, worden spelers in onzekerheid gelaten. Een logische stap zou de oprichting van een vak bond voor tennissers zijn. John New combe heeft het een paar jaar geleden geprobeerd, maar faalde evenals vorig jaar Frank Froehling. De spe lers (gebonden aan een profgrocp, aan een fabrikant, aan een advocaat) zijn nog te verdeeld, ondanks het feit dat de tijd meer dan rijp is voor player power'. Het compromis tussen Hunt en de ILTF kan hiertoe bijdragen, want de verschillen tussen de contractprofs en de onafhankelijke profs vallen dan grotendeels weg. Robert Briner. de vroegere directeur van de WCT, wordt gezien als de man die de spe lers dan zal kunnen organiseren in een groep die het tennis van binnen uit eens echt zo noodzakelijk moderne gezicht zal geven. Joop Zoetemelk kan on anks alle moeilijkheden nog wel lachen. Hier doet hij dat tegen radio-verslagge ver Henk Terlingcn. ploeg moet aantreden, die kwalitatief ver ten achter ligt bij de brigades van Gan-Mercier. BIC cn vooral Molteni. Bovendien verloor hij in de proloog zijn klimmer Andrade al. Ploegleider Briek Schotte: 'Dat verlies van Andra de was voor onze ploeg een grote klap'. Hij moest bovendien de tegenslag overwinnen dat Jan Janssen door de Tourdirectie dc toegang werd ont zegd. Als mental-trainer had Janssen een belangrijke rol kunnen spelen. Zoetemelk: "Jan was vooral belangrijk geweest, als ik goed had gestaan in het klassement tegen het einde van de Tour. Hij kent nu eenmaal ieder een in de karavaan en kan goed praten. Dat is belangrijk, want op zo'n moment kun je elke steun goed gebruiken'. Mag Ivt or Zoetemelk dan een i i cap z.iii, dat de ploeg die hem nnrmgt n.et al te veel kwaliteit telt, manneii cl c hem moeten steunen m ssen van de andere kant een echte der. Br ek Schotte is wat de Belgen noemen een brave man. maar met braafheid alleen kom je in al nel ni.n ais buiten de wielrennerij erg Ecf Dolman zelf is te weinig baas voor een renner met zijn kwaliteiten. Fel Dolman, een van de beste co- équipeurs die Zoetemelk heeft, vertelt arover: 'Joop commandeert in de koers nauwelijks. Volgens mij heeft hij meer klasse dan Jan Janssen maar terwijl je bij Janssen wist waar je aan toe was, moet je het bij Joop altijd zelf maar zien. Hij koerst altijd naar voren. Jan Janssen liet zich bij een heuveltje wel eens naar achteren zakken Dan ving je hem op, zette hem uit de wind en bracht hem naar voren. Dat gebeurt bij Zoetemelk nooit. Hij doet onnoemlijk veel zelf. Waar Janssen zich spaarde, rijdt Zoe temelk zelf. Hij profiteert veel min der van de hulp van zijn ploeg'. In het geld-klassement, dat het orga niserende blad l'Equipe dagelijks pu bliceert, neemt Flandria een uiterst bescheiden plaats in. Voor de beroeps renners is dat een uiterst zorgelijke situatie. Schotte: 'Als er weinig wordt verdiend, komt dat de moraal niet ten goede'. Dolman: 'Als daar geen veran dering in komt, zie ik nog wel een paar Belgen naar huis gaan. Die den ken bij zichzelf: waar doe ik het allemaal voor'. Flandria had in de vlakke ritten voor Ravnne m n nf meer op André Dic rickx gerekend. Briek Schotte: 'André valt tegen. Ik denk dat het voorname lijk een morele kwestie is. Dierickx kan er niet tegen dat hij geen grote wedstrijd heeft kunnen winnen. Hij sprint hier in de Tour geen enkele maal in het voorste gelid mee. Ik b~griip dat hij geen massasprint kan winnen. Maar dan ka<n hij toch rijden vtior een vierde of vijfde plaats. Dat levert voor hem toch ook geld op'. Dierickx 'Die massasprints zijn niets voor mij Ik kan sprinten in een groepje. Dan wil ik 't togen de aller- snelston opnemen Maar ik vertik het om mijn leven te riskeren in een massasprint. Het is waar dat wij wei nig geld hebben verdiend tot nu toe. Nu houdt iedereen nog zijn mond. Maar als dat niet verandert, zal er gekankerd worden'. Zoetemelk: 'De bergen komen nog. En dan zal ik echt nog wel een paar prijzen voor de ploeg bijeen rijden'. Eef Dolman: 'Van het geld in de Tour moet je het toch niet op de eerste plaats hebben. Voor ons is het een kwestie van hier je marktwaarde bepalen, voor de cri teria buiten de Tour. Want van de Tour alleen kun je niet leven. Ik heb drie keer gereden in 's werelds groot ste wielerwedstrijd. Een jaar heb ik leuk verdiend. Dat was toen Janssen de Tour won. Toen kreeg ik vijftien mille. Maar in de andere ronden ont ving ik respectievelijk eenentwintig en vierentwintighonderd gulden. Eeri gemiddelde van honderd gulden per dag. Hoeveel mensen zijn er bereid om daarvoor die inspanningen te leve ren. die wij ons moeten getroosten?' Winkler in betere dagen (vorig jaar in Rotterdam) lid van de Duitse ruiterequipe. V.l.n.r.: Winkler, Ligges en Snoek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 21