77 vandaag Beroepings- werk 77 Trouw Kwartet TROUW/KWARTET ZATERDAG 8 JULI 1972 K«-rk T2_K}T| Herhaaldelijk heeft de president van de Verenigde Staten de bevolking ver zekerd. dat de oorlog in Zuidoost-Azië afloopt: de Amerikaanse troepen ko men naar huis. De oorlog, zo kan men daar uit opmaken is afgelopen. Dat is niet waar. De huidige Amerikaanse Vietnamisa- tie-politiek is niet gericht op een door onderhandelen bereikte politieke op lossing. maar op een militaire over winning. We gaan door met wapenie- veranties. met luchtsteun, met omvang rijke technische steun, met het zen den van adviseurs en geld. Aziaten zullen de slachtoffers leveren. Welis waar hebben we onze grondtroepen teruggetrokken, en zijn onze verliezen de kleinste sinds jaren, maar het is even goed waar dat de volkeren van Vietnam. Cambodja en Laos nog steeds sterven. Er vallen nog steeds bommen. Er worden nog steeds dor pen met de grond gelijk gemaakt. Het platteland wordt nog steeds verwoest. De oorlog, die eind 1964 een Ameri kaanse oorlog werd (en dat zal blij ven, ook als alle grondtroepen zijn teruggetrokken), gaat onverminderd door. Terecht wordt de snelle escalatie van het conflict toegeschreven aan de re- gering-Johnson. Gedurende haar be wind werd iedere maand gemiddeld bijna 55.000 ton bommen op Indochina gegooid. En sinds de heer Nixon aan het bewind kwam, is het meer dan 80.000 ton. De laatste weken zijn we opnieuw begonnen met zware bombar dementen van Noord-Vietnam, terwijl ook de bombardementen van de rest van Indochina in hevigheid zijn toege nomen. De luchtoorlog is dodelijker dan ooit tevoren. We horen niet zoveel meer over de 'credibility-gap' (kloof tussen wat de regering zegt en wat de burgers be reid zijn te geloven) als vier jaar geleden. Maar het publiceren van de Pentagon-papers en de onthullingen van bedrog en manipulaties door onze hoogste regeringsfunktionarissen be wijzen. dat de geloofwaardigheldskloof nog altijd even breed is. Veel politici gaan er mee door, ons te misleiden, foutief te Informeren, met één oog op de opiniepeilingen, en één op de ver kiezingen in november. Maar het Amerikaanse volk lijkt moe en apa thisch te zijn geworden, niet meer gevoelig voor menselijke waarden. De vergeefse oorlog gaat door. en wij schijnen niet in staat, er iets aan te doen. zodat we de zelfzuchtige reto riek aanvaarden van degenen die ons vertellen wat we willen horen en we wenden ons af van de verloren idee Zuidoost-Azië. Wij zijn hier bijeen als een gemeen schap van Christenen en Joden, om een gezamenlijke verklaring op te stellen over de morele aspecten van de Indochinesc oorlog. We trachten daarbij trouw te blijven aan God en de manier waarop Hij zich in de Seschiedenis aan ons getoond heeft, aartoe geïnspireerd door de bijbelse Ktuigenissen. en verenigd in ons ge- af in de heiligheid van alle mense lijk leven. Het is vanuit dit geloof dat wc met nadruk stellen dat de deelne ming van de Verenigde Staten aan de oorlog in Zuidoost-Azië onrechtvaar dig en immoreel is. Als we uitgaan van het doel van de oorlog, is deze verloren. Wc hebben in Indochina het communisme niet ver slagen, en we hebben er evenmin de vrede verdedigd. Door onze wil op te leggen aan verre landen en arme. gekleurde volken, hebben we deel aan hun vernietiging, terwijl we hun zelf beschikking hebben tegengewerkt. Dat is niet on/o schuld alléén maar ónze schuld is het. Als de welvarendste en machtigste natie ter wereld hebben we onze wel vaart verkwist en onze macht mis bruikt. Daar waar elementaire noden lagen armoe, racisme, de noodzaak van essentiële hervormingen, de hope loosheid van het leven in getto's hebben we die genegeerd en ontkend, door geweld, binnenslands en buitens lands. een manier van leven te laten worden. De huidige vernedering van ons land is een oordeel Gods. Waarom vinden we de oorlog immo reel? In 10-,O i,..«i.,ton do Verenigde Staten zich in Azië tegenover het communis me op te stellen. De regering-Truman zette zich met haar volle gewicht achter de Kransen, in hun koloniale oorlog in Indochina. Vanaf die dag tot op heden is racisme een deel geweest van het Zuidoost-Aziatische conflict, waardoor het de vooronder stellingen van onze eigen cultuur weerspiegelt. We aanvaarden het as pect 'racisme' als een grondslag in de oorlog. Voorts zien we dat onze natio nale inspanning in Zuidoost-Azië op nieuw een weerspiegeling is van onze internationale racistische opstelling en onze racistische politiek en prak tijk in eigen land. We vechten niet tegen mensen, maar tegen zwartjes, gelen of spleetogen. In feite noemen de Amerikanen in Vietnam alle Indo chinezen. 'vriend' of 'vijand', gelen en spleetogen. De Vietnamisatie is een racistische politiek, omdat ze de Azia ten er toe dwingt, ons 'gevolmachtig de' leger tc vormen, waarin ze ster ven. In onze plaats, voor onze zoge naamde belangen. Dat is immoreel. In 1954 ondermijnden de Amerikanen de Geneefse akkoorden, en interveni eerden eenzijdig in de binnenlandse aangelegenheden van een onafhanke lijk en souverein land. Amerika pro beerde zijn eigen belang tc dienen (zoals dat werd genoemd) door zijn wil op te leggen aan een land dat Amerika niet toebehoorde. Dat is im moreel. Sinds 1954 hebben de Verenigde Sta ten. gebruikmakend van de hoogont wikkelde wapens van de technologi sche oorlog, dood gezaaid over heel Indochina. Over bijna l/7e van Zuid- Vietnam zijn herbiciden gestrooid. Daarbij zijn hoogst nuttige gewassen en mangrovebossen vernietigd. Van elke drie mensen in Vietnam is er één vluchteling. Het moet worden toegegeven dat Noord-Vietnam en het Nationaal Bevrijdingsfront dorpen hebben geterroriseerd en wreedheden hebben begaan. Maar de massale ter reur en wreedheden van de B52's en de helikoptervloten werden door ons De raad van kerken in Nederland heeft een boodschap aan de National Council of Churches of Christ in de Verenigde Staten gezonden om steun te betuigen aan diens voortgaande protest tegen de Amerikaanse oorlogvoering in Vietnam. Om een indruk te geven van dat protest en de vele ac tiviteiten die daaraan uitdrukking geven, publiceren de Volkskrant en Trouw/Kwartet vandaag op verzoek van de Nederlandse raad van kerken het volgende "Ecumenical Witness". Dit "Oecumenisch Getuigenis", dat in januari na een driedaags congres van joden en christenen in Kansas City in Mis souri werd gepubliceerd en massaal verspreid, kreeg ook de steun van de genoemde raad van kerken in Amerika. Enkele passages uit de strategieën voor actie zijn door ons weggelaten omdat de gedetail leerde verwijzingen daarin er thans weinig toe doen. Red. Trouw Kwartet. DEZE OORLOG IS IMMOREEL uitgeoefend. Napalm en CS-gas zijn van ons. Vlammenwerpers zijn van ons. Fragmentatiebommen en raketten zijn van ons. Onze tegen mensen ge richte wapens, die geen onderscheid maken tussen militaire en burgerdoe len, hebben hnoderdduizenden slacht offers veroorzaakt onder de Aziati sche bevolking. Dit alles is immoreel. De vorige twee regeringen hebben toegezegd dat ze ononderbroken zou den werken voor een door onderhan delen bereikte politieke oplossing. Zo'n oplossing wordt door twee zaken tegengehouden: het feit dat de rege- ring-Thieu in Saigon niet representa tief is. en het feit dat wij weigeren, een datum vast te stellen waarop we onze troepen zullen terugtrekken. Generaal Thieu heeft, net als Ngo Dinh Diem voor hem. zijn volk onder het regime van een corrupte militaire politiestaat gebracht. Duizenden niet- communistische politieke gevangenen zitten er in de gevangenissen. Verkie zingen worden ofwel gemanipuleerd ofwel afgelast. Het spreken over coali ties of neutrale regeringen is verbo den. Werkelijke zelfbeschikking wordt niet gegeven. In naam van de vrijheid steunen we deze regering, en overeen komstige in Cambodja en Laos. Dat is immoreel. Door Noord-Vietnam is verzekerd dat de krijgsgevangenen vrijgelaten zou den worden en dat de onderhandelin gen In Parijs zouden kunnen worden voortgezet als we een datum zouden vaststellen waarop we onze militairen terugtrekken. De volksvertegenwoordi ging en de regering van ons land hebben geweigerd te antwoorden. Dat is immoreel. Wanneer men zich verlaat op door onderhandelingen bereikte overeen komsten loopt men risiko's. Maar do alternatieven verzekeren een voortzet ting van het werkelijke bloedbad, dat al meer dan een miljoen Vietnamese levens heeft gekost. De enige moreel aanvaardbare handel wijze voor de Verenigde Staten is: onmiddellijke terugtrekking van alle gewapende troepen, en een totale wei gering de Indochinese regeringen mi litair. economisch of politiek te hel pen. Dat soort hulp heeft namelijk de politieke oplossing, die de Vietname- zen tenslotte zelf moeten vinden, op de lange baan gezet. Wanneer we de grote verantwoorde lijkheid van onze regering erkennen, dan moeten we ook erkennen dat do Chinese Volksrepubliek, de Sowjet- Unie cn andere landen moeten ophou den. de regering in Hanoi en de voorlopige Revolutionaire Regering te voorzien van oorlogsmateriaal. Dit op dat het gehele Indochinese volk in staat zal zijn werkelijk zijn eigen toekomst te bepalen, zonder enig in grijpen van buitenaf. We moeten ook beginnen, de onher stelbare schade te vergoeden die we de oude beschavingen hebben toege bracht We hebben bijna tweehonderd miljard dollar in de Indochinese oor log gestoken. Met de omvang van deze daad in gedachten moeten we. in samenwerking met andere landen en groeperingen, deelnemen aan een her stel van Zuidoost-Azië. Strategieën voor actie Wat kunnen wij, deelnemers aan dit Oecumenisch Getuigenis, doen? Wij roepen hier alle groeperingen, kerken en synagoges op om de onmid dellijke beëindiging van de oorlog in Indochina als hun belangrijkste stre ven te beschouwen. Wij roepen al onze groeperingen, ker ken en synagoges op. om in het openbaar steun en onderdak toe te zeggen aan allen, die weigeren te vechten, en die toezeging over te brengen aan alle militairen van de Verenigde Staten. Wij roepen onze „roepenngen. kerken en synagoges op. om elke vorm van oorloc af te wijzen, om de totale uitbanning van de oorlog en het be reiken van vrede in gerechtigheid als hun belangrijkste doel te beschouwen. Dit vereist, onder andere méér macht voor de Verenigde Naties, en vérgaan de stappen naar een totale, mondiale ontwapening. De wereld besteedt mo menteel meer geld aan de bewape ningswedloop dan het totale inkomen van de onderontwikkelde landen van Afrika. Azië en Latijns-Amerika. De wereld moet van de afhankelijkheid van een onstabiele, op afschnkkings- evenwicht gebaseerde vrede, overgaan naar een systeem van ordening en gerechtigheid, waarin de hulpbronnen worden gebruikt om te voorzien in de behoeften van de mensen. We roepen onze groeperingen, kerken en synagoges op, er de nadruk op te leggen dat de Amerikaanse politiek er op gericht moet zijn om het recht van ieder volk op zelfbeschikking aangaan de zijn regeringsvorm, zijn economi sche structuur en zijn verhouding met andere regeringen te steunen. We roepen onze groeperingen, kerken en synagoges op. om hun economisch en raciaal beleid te laten overeenko men met de Bijbelboodschap van ge rechtigheid en medeleven, rechtvaar digheid en vrede. We roepen onze groeperingen, kerken en synagoges op. om voor iedereen begrip te tonen en iedereen pastorale zorg te bieden. Rijk en arm, blank en gekleurd, 'haviken' en 'duiven', jong en oud, heiligen en zondaars. We roepen alle trouwe dienaren van de Heer op. om de hervormde kracht van Zijn liefde tot uitdrukking te worden gehouden in Washington en in plaatselijke bijeenkomsten. 4. Wij bevelen lokale kerken en syna goges aan er bij de plaatselijke tv- stations op aan te dringen pro gramma's uit te zenden die de werke lijke omvang van de luchtoorlog laten zien en andere daartoe geschikte mid delen te gebruiken om het publiek te confronteren met de gruwelijke om vang van onze vernietigingskracht. 5. Wij zullen ons beijveren voor ver gelijkbare conferenties in bepaalde re gio's en steden in de VS, die dezelfde kenmerken en doelstellingen hebben. Ze moeten oecumenisch zijn, ze moe ten godsdienstige gemeenschappen in formeren over de luchtoorlog in Indo china. iedere deelnemer moet ge vraagd worden contact op te nemen met zijn vertegenwoordiger in het Congres en ze moeten weer leiden tot nieuwe bijeenkomsten. 6. We vragen de kerken, morele, financiële en juridische steun te ge ven aan degenen die weigeren, nog langer deel te nemen aan de krijgs macht of de dienstplicht. Dit houdt wetgeving inzake gewetensbezwaren tegen deelneming aan de oorlog dat ook gewetensbezwaren tegen het fi nancieren van de oorlog worden er kend. We dringen er bij personen en godsdienstige organisaties op aan, geen telefoonbelasting te betalen, en ook de betaling van een gedeelte van de federale inkomstenbelasting te weige ren, produkten die vervaardigd wor den door bedrijven die ook militaire apparatuur vervaardigen te boycotten, technici af te houden van werk ten behoeve van de oorlogvoering en te weigeren, in oorlogsindustrieën te werken. 9. We stellen diegenen die het aan gaat voor. serieus te bekijken of er door de gelovigen een 'Hongerstaking tegen voortzetting van de steun aan de Indochinese oorlog' kan worden gehouden. Hoewel we het voorstel zien als iets. waarover individueel moet worden beslist, steunen we dege nen die hun gezondheid en leven op het spel willen zetten door te weige ren, welk voedsel (behalve water) ook te gebruiken totdat de regering of het Congres besluit, dat de Verenigde Sta ten niet langer geld zullen steken in militaire operaties in Indochina. 10. We vragen de religieuze leiders op nationaal regionaal en lokaal niveau, ook die uit het pastorale werk, de vrede als het belangrijkste onderwerp te beschouwen voor de kerken en synagoges, en daardoor de vestiging van één of meer lokale vredescentra te bevorderen. We dringen er bij de kerken en synagoges op aan om, zolang de Indo chinese oorlog duurt, van tijd tot tijd Vietnam-veteranen en anderen de ge legenheid te geven in diensten over dit onderwerp te spreken. 11. We doen een beroep op de verant woordelijke organen van alle nationa le godsdienstige organisaties om hun militaire geestelijken uit Indochina en uit alle andere troepenonderdelen die met de oorlog te maken hebben, terug te trekken, bij wijze van gods dienstig protest tegen de voorzetting van de oorlog, en om voor zover mogelijk burgerpastoraten te zoeken. B. De" strijd tegen het overheersend racisme. 1. We eisen nieuwe pogingen om de Amerikaanse regering er toe te bren gen. de Geneefse Akkoorden over vol kerenmoord en de verklaring van de Verenigde Naties tegen het racisme te ratificeren. 2. Wij onderschrijven de behoefte aan nieuwe inspanningen van het onder wijs of dit nu van godsdienstige organisaties uitgaat of niet om te laten zien hoe de relatief zwaarste lasten van de Vietnamese oorlogvoe ring op de niet blanke gemeenschap hier drukken. 3. Wij herinneren de kiezers eraan om presidentskandidaten en andere de verlammende verdeeldheid die de oorlog over onze samenleving heeft gebracht brengen in de dienst der verzoening. De profeten van vroeger riepen hun landgenoten op. berouw te tonen. Dat moeten wij ook doen. Zij reinigden hun tempels Dat moeten wij ook doen. Zij maakten de zonde van hun volk tot de hunne, en vroegen om genade. Dat moeten wij ook doen. Maar woorden, hoe verheven ook, overtuigingen, hoe diep ook. en be rouw. hoe sterk ook. zijn niet genoeg. Ze betekenen allemaal niets als ze niet uitmonden in daden voor de vrede. Er zijn strategieën voor actie die bezien cn aanvaard moeten wor den. Zoals Paus Paulus zei: 'Als je vrede wilt, werk dan voor gerechtig heid'. A. Acties om een einde tc maken aan de Amerikaanse deelneming aan de oorlog. 1. We dringen er bij het Amerikaanse Congres op aan, alle militaire uitga ven voor de Indochinese oorlog stop te zetten. Dit met uitzondering van de uitgaven ten behoeve van de terug tocht van alle gewapende troepen uit Indochina. We bevelen de kerken en synagoges aan. een oecumenische ac tie te voeren om aan de oorlog een einde te maken, onder het motto 'Stel nu de datum vast'. 2. We spreken met elkaar af. dat we onze Congresleden op de hoogte zul len stellen van de indruk die deze bijeenkomst op ons heeft gemaakt. Wij vragen de geestelijken iedere week in de kerkbladen bekend te maken hoe hun vertegenwoordigers in het Congres hebben gestemd over on derwerpen die te maken hebben met vrede en gerechtigheid. 3. Wij roepen op tot steun en deelne ming aan de gebedswaken met gezin nen van krijgsgevangenen, zoals die in dat zonodig ook onderdak wordt verleend. Kerkelijke groeperingen wordt dringend verzocht om rechtza ken van dienstweigeraars te bezoeken, hun steun, en zo nodig troost te bieden. Wc dringen er bij de Veiligheidsraad van de V.N. op aan, positief te reage ren op de petitie van Vietnam Vete rans Against the War om een einde te maken aan iedere inmenging van buitenlandse troepen in de Indochine sc oorlog. 8. We dringen er bij de godsdienstige organisaties op aan, zich in te zetten voor een zodanige uitbreiding van de ij zijn hier bijeen als een ge meenschap van christenen en jo den om een gezamenlijke ver klaring op te stellen over de mo rele aspecten van de Indochinese oorlog. We trachten daarbij trouw te blijven aan God en de manier waarop Hij zich in de geschiedenis aan ons heeft ge toond, daartoe geïnspireerd door de bijbelle getuigenissen en ver enigd in ons geloof in de heiig heid van alle menselijk leven. Het is vanuit dit geloof dat wij met nadruk stellen dat de deel neming \an de Verenigde Staten aan de oorlog in Zuidoost-Azië onrechtvaardig en immoreel is.' gegadigden voor officiële ambten niet alleen te ondervragen over hun vredes- instelling. maar ook over hun stand punt aangaande de raciale gelijkbe rechtiging in de binnenlandse econo mie. 4. We bepleiten een heroriëntering van de investeringen van de kerken, teneinde steun te geven aan de bedrij ven van niet-blanke gemeenschappen; om gelden van godsdienstige organisa ties ter beschikking te stellen als borgtocht en juridische hulp voor le den van minderheidsgroepen die van misdaad worden beschuldigd. 5. Als leden van minderheidsgroepen in Amerika uit dienst komen, raden we grotere waakzaamheid aan ten op zichte van manifest racisme bij ar beidsbureau^. We adviseren, meer steun te geven aan het project 'Equa lity' en andere waarborgen voor gelij ke werkgelegenheid. 6. We eisen dat politiek asiel wordt verleend aan vluchtelingen zodra de Amerikaanse troepen zich hebben te ruggetrokken uit Indochina. C. Moreel verantwoord gebruik van economische macht. 1. We vragen ieder individu om zijn koopkracht en zijn macht als belas tingbetaler te gebruiken om een poli tiek en praktijk van vrede en gerech tigheid te steunen en verzet te bieden aan een politiek van oorlog en racis- 2. We zijn er voor, steun te geven aan aandeelhoudersacties van kerken en synagoges zoals die momenteel wor den gehouden of voorbereid tegen bedrijven wier produkten een belang rijke rol spelen in de luchtoorlog, zoals Honeywell Inc.. International Telephone and Telegraph, General Electric en Standard Oil of New Jer sey. 2. We beloven, de ons ter beschikking staande organisatie te benutten om acties te voeren of te steunen die a) lokale kerken en synagoges en hun leden, die kapitaal hebben zitten in bedrijven die in de eerste plaats ver antwoordelijk zijn voor het uitrusten van de technologische oorlogvoering, vragen daartegen te protesteren en die investeringen terug te'trekken als het beleid niet verandert; b) lokale leden vragen, mee te doen aan een economische druk op de be drijven die een sleutelpositie innemen bij de technologische luchtoorlog, met als middelen o.a. posten, en selectieve aankoop; D. Daden van berouw en verzoening. 1. We dringen er bij alle godsdiensti ge leiders, op ieder niveau, op aan, de Amerikanen het bewijs en de omvang van de Amerikaanse verantwoordelijk heid voor de ravage in Zuidoost-Azië te laten zien. Door films, t.v.-programma's en de Nationale Inquiry Groups moet een diep gevoel van boetedoening ons na tionaal geweten gaan beheersen. 2. We eisen dat er 'waakhonden' wor den aangesteld, die er op toe zien, dat alle huidige en toekomstige herstel van Vietnam wordt ontworpen en uit gevoerd naar de behoeften die de Vietnamezen zélf aangeven, en dat dit herstel niet een nieuw instrument wordt, dat de Vietnamese afhankelijk heid van de VS bevordert. Een internationaal onderzoek, mis schien uit te voeren door de Verenig de Naties, kan een middel voor plan ning zijn. Er moet een multilaterale basis worden gevonden voor de verde ling van de fondsen. 3. We zullen onze godsdienstige orga nisaties internationaal, nationaal en lokaal vragen zich toe te leggen op grootscheepse hulp aan het volk van Indochina. Het merendeel van deze hulp moet worden geboden aan de slachtoffers van de voortdurende Amerikaanse technologische oorlog. 4. We eisen hulp van 'het Congres, voor programma's voor weeskinderen in Indo-China, van wie velen Ameri kaanse 90-1 darten als vaders hebben. 5. Over amnestie is een verklaring aangenomen, waarin o.a. staat: 'De gelovige gemeenschap van de Ver enigde Staten, verenigd in dit oecu menisch getuigenis, zich bewust van het feit dat de oorlog in Indochina onmiddellijk beëindigd moet worden, dringt er op aan. dat daarna een massale en algemene amnestie wordt afgekondigd voor alle mannen of vrouwen die zijn vervolgd of nog vervolgd kunnen worden door burger lijke of militaire rechters, voor enige aanklacht of overtreding, voortvloei end uit de oorlog'. 'We dringen aan op amnestie om de verlammende ver deeldheid die de oorlog over onze samenleving heeft gebracht, op te hef fen en zoveel mogelijk de tragische gevolgen te verminderen die de oor log heeft voor de generatie die geroe pen is om de zwaarste existentiële lasten van deze oorlog te dragen'. We geloven dat amnestie één stap zal zijn naar verzoening binnen de samenleving, maar we geloven niet dat amnestie alléén de verantwoorde lijkheid die de samenleving voor de oorlog heeft, zal wegnemen, net zo min als deze vergiffenis inhoudt voor alle beledigingen. Eerder echter is het een poging om onszelf het voordeel te geven van de morele moed en het idealisme van de mannen en vrouwen van de nieuwe generatie. We vragen de godsdienstige samenle ving ook, samen te werken met ande re groepen in de samenleving die dit ook willen en deze verklaring waar te maken door goede opvoeden de en andere ondersteunende akties op hun eigen werkterrein. 6. We vragen het Congres van de Verenigde Staten om de dienstplicht onmiddellijk af te schaffen, en direct op te houden met de als straf werken de toepassing van de dienstplichtwet. We vragen de kerken, gelden beschik baar te stellen voor adviezen op het gebied van de dienstplicht en de krijgsmacht, in het bijzonder ten bate van mensen uit minderheidsgroepen. 7. We vragen alle godsdienstige bestu ren, centra en organisaties om zich door een direkte vorm van pastoraal GEREF. KERKEN werk bezig te houden met Vietnam- veteranen. Hiermee bedoelen we in het bijzonder met de kerk verhouden instellingen, scholen, seminaries, zie kenhuizen, scholingscentra en gespeci aliseerde pastoraten zoals die op cam pussen. In steden en voor jongvolwas senen. Met de laatste verzen van Genesis 3, het hoofdstuk waarvan ds. Overbosch zegt dat het zo weinig in de bijbel geciteerd wordt omdat de bijbel meer op zoek is naar de 'onschuldige' dan naar de schuldige, verdwijnt het para dijs achter de horizon. Rogier van Aerde laat in 'Kalln' de mems de wej terug zoeken en misschien is dat ook wel een tekening van wat ons vaak beweegt, wij zoeken het paradijs, maar we vinden het niet. De mens wordt de weg naar het paradijs van Godswege verhinderd omdat hij wel eens te ver zou kunnen gaan om eigenmachtig zich een weg te banen naar wat hij zijn geluk acht. Over de boom des levens is overigens te wei nig bekend om er strikte uitspraken over te doen. Het flikkerend zwaard beweegt zich tussen de mens en zijn verloren paradijs. Wat niet wil zeggen dat de mens er zich van nu aan maar bij moet neerleggen dat het een en ander onbereikbaar voor hem is. Hij zal het alleen niet op zijn eigen weg vinden en bereiken. Hij zal een ande re weg moeten gaan, een weg die God hem wijzen zal. Er straalt in deze verzen reeds licht door van die weg. Adam, de mens noemt zijn vrouw moeder van levenden. De dood is aan banden gelegd. Ook de angst van det( mens voor de ander, de verwarring die hem zijn naaktheid deed beseffen, zijn zoeken naar bescherming, zijn gestoorde visie op de ander, vindt hier verzachting. God zelf geeft hem: een bedekking'. 'Hij bekleedde de mens daarmee'. Ook al houdt dit niet in dat de naaktheid omwille van de sexualiteit bedekt moet worden, laat staan een verboden zaak is, toch spreekt deze mededeling van een toe stand waarin wij gekomen zijn en waarin wij niet moeten doen alsof wij onschuldige mensen zijn. Het verkeer met de ander behoeft niet geremd te worden maar wordt van nu af aan wel een zaak waarover nagedacht moet worden. De ander is niet persé veilig bij mij. God is er getuige van wat ik met de ander doe en hoe ik met hem omga. En dat alles na het paradijs. Op zoek naar de grote 'on schuldige', wiens kleed verloot werd. (Genesis 3. 20-24). NED. HERV. KERK Beroepen: te Ede: C. van Bart te Putten. Toegelaten tot evangeliebediening: mevr. E. Monshauer-Bakker, Valerius- straat 111, Amsterdam. Beroepbaar: N. de Mooij, Oudeweg 19, Nuis (Gr.); S. L. S. de Vries, Zout- straat 16, Groningen; M. S. F. Kent, Raamsteeg 5, Leiden; J. J. F. van Melle, Bilderdam 33, Leimuiden; B. A. Venemans. Zocherstraat 49', Am sterdam; I. Kandel, Van Beeck Cal- koenlaan 7, Bunnik; E. H. Wolbers, 't; Abdij 27, Ermelo; W. Oosterwal, hulp-; predikant, Kerkplein 9, Witmarsum. Bedankt: voor. Oudewater A. Gooyer te Delft (nadere beslissing). Intrede: te Noord- en Zuidbroek: kand. J. C. Bos, die reeds sinds 1 april 1969 te Zuidbroek als hulppredi-j ker werkzaam was. GEREF. KERKEN (VRIJG.)] Beroepen: te Groningen-Z.: M. Bran- des te Hengelo (Ov.). GEREF. GEMEENTEN Bedankt: voer Rotterdam-Alexander- polder: L. Blok te Beekbergen. Intrede: te Brielle: P. van Loo uit St. Jansklooster. GEREF. KERKEN (VRIJG. B.V.). Afscheid: van Breda: K. C. Smouter, ber. te Barendrecht. E. Verruiming van de vrijheid van godsdienst en andere vrijheden. 1. We dringen er bij de godsdienstige organisaties op aan, een commissie te vormen inzake onderdrukking van af wijkende meningen. Zo'n orgaan zou de huidige aantastingen van gelijkbe rechtiging van de wet moeten onder zoeken, het misbruik van het recht van onderzoek en gevangenneming door de rechter, misbruik van de jury-recht- spraak en dergelijke. 2. We besluiten dat de nationale en andere godsdienstige organisaties on middellijk studiekommissies instellen om een plaats vast te stellen en een tijdschema te maken voor een zo snel mogelijke verwezenlijking van het volgende doel: de oprichting van vor men van een burgerpastoraat voor iedereen in de Amerikaanse krijgs macht, in plaats van de huidige mili taire geestelijke verzorging. 3.) We vragen steun voor degenen die gehandeld hebben vanuit hun diepste godsdienstige ei* morele overtuiging ten aanzien van de oorlog en die nu zijn aangeklaagd wegens samenzwe ring tegen de staat, zoals de Berrigans, de acht van Harrisburg en Daniel Ells- berg. We dringen er bij de godsdien stige organisaties op aan, rond deze rechtszaken acties te voeren. Voorts dringen we er op aan, dat de kerken financiële steun bieden aan degenen die van ons belastinggeld ver volgd worden voor wat ze vanuit hun geweten hebben gedaan. GEREF. GEMEENTEN Afscheid: va nKrabbendijke: W. Hage, oer. te Oosterland. 12 juli: Afscheid: van Oudemirdum: M. G. Mouw, ber. te Genemuiden. De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Posfma, F. Diemer Hoofdredactie: J. de Berg (waarnemend) Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bonki Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69.73.60.768). Gem.giro X 500.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2